Die boeren spuiten maar raak Compensatie voor haringvissers? PvdA wil ophelderin over clandestiene bouw aan Hallerwei Andere bedrijvigheid in landbouwschuren? Slibt het Texelse landschap dicht? Gebouwen op vliegveld mogen flink uitbreiden Vraag aan minister: Bedrijven buitengebied wellicht 30% groter TVO vreest grootschaligheid TEXELSE^ COURANT Tien voor Texel vraagt erkenning VVD waarschuwt tegen wildgroei Meer mogelijk voor tweede woningen DEVAKANTIEKRA Draadloos alar nu optimaal Bosbrandje DINSDAG 9 JULI 1996 Tien voor Texel voelt zich „als de boodschapper van het slechte nieuws die vervolgens wordt om gebracht De vereniging die door de rechter in het gelijk werd ge steld inzake het gedogen van acht tenten op boerenerven, kreeg afge lopen week de wind van voren. Texels Belang en CDA vroegen zich af wat Tien voor Texel bezielde om de gedoogregeling vlak voor het kampeerseizoen aan te vech ten. Volgens het bestuur van Tien voor Texel (TvT) is dat een verkeerde voorstelling van zaken. Het is immers al het tweede seizoen dat de ge meente acht tenten gedoogt en TvT vindt dat een bestuurlijk onzorgvul dige gang van zaken. De rechter heeft TvT daarin gelijk gegeven. „Het gaat ons uitdrukkelijk om dit bestuurlijke aspect", schrijven de TvT-bestuursleden Fridt Blanken en Menno Stam in een brief aan b en w. „Wij gaan er vanuit dat het oordeel van de rechter terug te vinden zal zijn in een betere regeling, zodat het kam peren bij de boer -waarvan TvT een voorstander is- naar behoren wordt geregeld." Het TvT-bestuur vindt dat deze ziens wijze door het college tijdens de eer ste behandeling van het bestem mingsplan, afgelopen dinsdag, met is erkend. Gevraagd wordt of b en w dat vandaag, bij het tweede debat, wel willen doen Ook verzoekt TvT het college om afstand te nemen van de uitspraken van Texels Belang en CDA „TvT wil graag meewerken om te voorkomen dat deze zaak de aan dacht trekt van de landelijke media met alle 'negatieve aandacht voor Texel die daarmee gepaard gaat", aldus Blanken en Stam. „Dat moet zeker in dit tot nu toe kwetsbare sei zoen worden vermeden. TvT 'luist' in uw pels, maar heeft zich tot nu toe niet onredelijk opgesteld (vergelijk onze compromisbereidheid inzake 'de toren'). Wij verwachten van u het zelfde." Veertig boeren luisteren in Ongeren naar de uitleg van specialist techniek mechanisatie Jacco Harmsma. (Folo Harry do Graaf) Boeren worden door anderen vaak als dè verpesters van het milieu af geschilderd. „Ze spuiten maar raak". De agrariërs trekken zich dat aan, vooral als dergelijke geluiden uit de eigen gemeenteraad op klinken, zoals onlangs gebeurde. Boeren willen graag raak spuiten, maar dan in de letterlijke betekenis van het woord, dus met ernaast en ook niet meer dan nodig is om luis, aardappelziekte of andere plagen de kop in te drukken of te voorkomen. Als het niet om de natuur is dan wel om de portemonnee, want bestrij dingsmiddelen zijn buitengewoon kostbaar. Bovendien voelen de spuitende boe ren de adem van de landelijke wetge ver in de nek. De bepalingen worden steeds strenger. Wie spuiten wil mag dat sinds kort alleen als hij over een licentie beschikt die een indicatie is van zijn vakmanschap. Volgend jaar mag alleen nog met wettelijk goedge keurd spuitmateriaal worden gewerkt. Precies Die spuiten moeten in staat zijn het middel in de juiste hoeveelheid op de juiste plaats te brengen, dus op het blad van het gewas en met in de slo ten en op bermen naast het perceel. De techniek die dat mogelijk maakt wordt nog steeds verfijnd Het is nu bijvoorbeeld mogelijk om de percelen precies tot aan de randen van de juiste dosering te voorzien door mid del van een speciale spuitdop met toebehoren die aan het uiteinde van de bestaande spuitboom wordt ge monteerd. Het setje is dank zij een forse subsidie voor slechts f35,- te koop Op Texel is de noodzaak om correct te spuiten extra actueel in verband met de relatienotaproblematiek. Om bermen en sloten te beschermen moet er een redelijke zekerheid zijn dat de agrariërs op het aangrenzende land ervoor zorgen dat er geen spat verkeerd valt. Info Over de technische kant van de zaak viel gistermiddag veel te horen op het erf van Bert Keijser in Ongeren, waar op initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel werd geïn formeerd en gedemonstreerd. Veer tig boeren die regelmatig met de spuit het land opgaan, luisterden naar de in spuittechmek gespecialiseerde landbouwvoorlichter Jacco Harmsma uit Dronten Hij bracht het nodige te berde over wind. druk, dopgrootte, rijsnelheid, anti-driftdoppen, afstelling en andere factoren en mogelijkheden die bepalen of boeren echt raak spui ten. In meer dan één opzicht moet het spuiten van gewasbeschermende middel op Texel „gebiedgericht" zijn. Op het eiland vormt luis een groter probleem dan aardappelziekte (phytophora), terwijl het elders in het land andersom is Verder hoort Texel tot de winderigste gebieden van het land, wat bij spuiten een probleem is omdat het onaanvaardbare „drift" (naar ongewenste gebieden ver waaien van de druppeltjes) veroor zaakt. Dit vraagt extra voorzorg en zonodig uitstel van het spuiten Texelse boeren zijn er trots op dat zij al vóór de nieuwe wettelijke maatre gelen zuinig omgingen met de „gifspuit. De totale hoeveelheid vers poten middel is hier belangrijk lager dan in vergelijkbare andere gebieden in het land en neemt nog steeds af, vertelde een van hen gistermiddag „Maar dan moetje niet kijken naar het bedrag dat ermee is gemoeid maar naar de hoeveelheid". De PvdA-fractie in de gemeente raad wil van het college vernemen wat er de laatste tijd allemaal is gebeurd en afgesproken met be trekking tot het pand Halierweg 26. Aanleiding is het feit dat eigenaar Jaap Dros onlangs de zuidgevel van het pand heeft verbouwd. De fractie gaat ervan uit dat dit illegaal is gebeurd en wil weten welke maatregelen nu worden genomen. Het gaat om het agrarische gebouw waarover een paar jaar geleden veel te doen is geweest omdat Dros er clandestien een woning van gemaakt had Dat viel niet te legaliseren om dat een bedrijfswoning alleen moge lijk is als het fruitteeltbedrijf dat Dros hier is begonnen, als volwaardig kan worden aangemerkt. Dros kreeg des tijds een aanschrijving tot sloop. Hij stelde daartegen beroep in bij de Raad van State, maar verloor en moest dus slopen. Afspraken? Fractievoorzitter Dirk Terpstra vraagt of er na de uitspraak van de Raad van State op 25 maart 1994 door de ge meente afspraken zijn gemaakt met Dros en of die afspraken anders wa ren dan de uitspraak van de Raad van State Bij bevestigend antwoord wil hij weten wat er is afgesproken en bij ontkenning wat er terecht is gekomen van de controle op de naleving van de eis tot sloop. Ook wordt gevraagd naar eventuele latere afspraken. Terpstra: „Wij gaan ervan uit dat de door ons geconstateerde verbouw van de zuidgevel clandestien tot stand is gekomen. Wij zijn dan ook geïnteresseerd in de maatregelen die het college gaat nemen om af te dwingen dat dit weer in de oorspron kelijke staat wordt teruggebracht. Tenslotte zijn we benieuwd wat in de ogen van het college de consequen ties zijn van de voortgaande clandes- Door een aanvulling van het ont- werp-bestemmingsplan bestaat de kans dat in het buitengebied aller lei ambachtelijke bedrijfjes ont staan. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is zeer bezorgd over deze ontwikkeling. Zij wil vandaag tij dens de behandeling van het plan door de gemeenteraad het voorstel ongedaan maken. Aanvankelijk wilden b en w alleen opslag toestaan in boerenschuren en op-erven Te elfder ure heeft het col lege echter een zinsnede toege voegd: „met ondergeschikt ambach telijke activiteiten". Hierin schuilt een groot gevaar, aldus Eelman. „Als een boerenbedrijf leeg komt, is het aantrekkelijk voor een privé-woning Dat de schuur wordt gebruikt voor opslag is prima, maar met voor het uitoefenen van een am bacht. Dergelijke activiteiten horen thuis op bedrijventerreinen." Zij vindt de toevoeging overbodig. Tweede woningen krijgen, als het ontwerp-bestemmingsplan buiten gebied wordt goedgekeurd, de zelfde status als huizen van Texelse ingezetenen. Dat betekent o.a. dat bij tweede woningen bijge bouwen kunnen worden geplaatst en dat bezitters een vrijstelling voor het plaatsen van een caravan kunnen aanvragen. Sinds de discussie over het bestem mingsplan-De Koog is het recht van tweede woning met meer via het be stemmingsplan, maar via de Huisves tingsverordening geregeld Dat bete kent dat alle bepalingen over tweede woningen uit het plan worden verwij derd De consequentie daarvan is dat de rechten van burgerwoningen en (permanent bewoonde) tweede wo ningen gelijk worden getrokken. „Ik word met vrolijk van dit soort ont wikkelingen", oordeelde Dirk Terps tra (PvdA) tijdens de eerste behande ling van het bestemmingsplan. Hij verzocht wethouder Schilling na te gaan of het mogelijk is om de bestem ming „tweede woning" in het buiten gebied te handhaven. Schilling ant woordde dat het college zich moet houden aan de afspraken hierom trent. „We zijn ons bewust van de consequenties, we hebben er uitvoe rig over gediscussieerd." Volgens makelaardij Eelman van Heenvaarden, die over dit onderwerp een zienswijze indiende, telt het ei land 248 tweede woningen, waarvan 65 permanent bewoond en 68 in het buitengebied. De raad achtte de zienswijze gegrond, alleen de PvdA stemde tegen. „Als je agrariër bent. héb je machines en gebruik je de schuur als werk plaats om te sleutelen. Dat hoeven we niet apart te omschrijven in het bestemmingsplan. Als we 'ambachte lijk' toevoegen, kan de situatie mak kelijk uit de hand lopen. Je zult enorm goed moeten controleren." Het steekt haar dat het college pas op het laatste moment met de wijziging is gekomen. „Tijdens de inspraak was hiervan nog geen sprake. Orga nisaties als bijvoorbeeld TVO hadden hierop wel willen reageren Ook is het met genoemd in het artikel 10-over leg met o.a. de provincie." De provincie is tegenstander van ambachtelijke bedrijven op dergelijke lokaties „De indruk ontstaat dat, door ambachtelijke activiteiten van onder geschikt belang aan te merken, deze stellmgname van rijk en provin cie wordt omzeild." Om het voorstel ongedaan te maken dient Erna Eelman vandaag een amendement in. Daarin staat o.a. dat het collegevoorstel in strijd is met het beleid om in het buitengebied de agrarische structuur te handhaven en „wezensvreemde elementen" te ver mijden Tijdens de eerste behande ling van het bestemmingsplan, afge lopen dinsdag, stelde ook de PvdA zich kritisch op Fractieleider Dirk Terpstra verwachtte problemen als de wijziging wordt doorgevoerd. Ook waarschuwde hij tegen het toestaan van opslag buiten Bezorgdheid over het Texelse landschap is allang met meer uitsluitend voorbehouden aan de Werkgroep Landschapszorg. Evenmin komt de kritiek alleen uit de „milieuhoek". Na handtekeningenacties onder de Texelse bevolking ontstonden Tien voor Texel en de werkgroep tegen windmolens. Nu, bij de inspraak voor het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, laten de ondernemersorganisaties TVO en TVL waarschuwende geluiden ho ren. In de gemeenteraad pleit in navolging van Groen Links, PvdA en D66 ook de VVD voor behoud van het kleinschalige, open karakter van Texel. De voornemens van het college, gesteund door Texels Belang en CDA, baren hen zorgen. 30% uitbreiding van bedrijven in het buitengebied, acht kampeereenheden per boerenerf, verruiming van het beleid voor tweede woningen, een windmolenpark bij de Eierlandse dijk, ambachtelijke ac tiviteiten in leegkomende agrarische bedrijven, extra zomerwoningen voor kleine logiesverstrekkers „We moe ten oppassen dat het landschap met dichtslibt", aldus de oppositie. „Het loopt zo'n vaart niet", meent de coali tie. De geschiedenis lijkt zich te herhalen, want wat schreef Jac P Thijsse in 1939 in het blad De Levende Natuur? „Al een halve eeuw kom ik op Texel en in mijn lange leven heb ik zoveel zien veranderen, 't Is weer het oude liedje: de menschen die den vroegeren toestand niet hebben gekend, zijn nog ruimschoots tevreden met het tegenwoordige, ze kunnen zelfs in geestdrift raken." Het oude land maakte volgens Thijsse een crisis door: „Schapenweiden worden vervangen door akkers met graan en bieten, tuinwallen door heiningen van beton en ijzerdraad, stolpboerderijen door nieuwerwetsche huisjes." „Texels Toekomst" heette het artikel. Vandaag tijdens het tweede debat over het bestemmingsplan buitengebied beslist de gemeenteraad opnieuw over Texels toekomst. Op deze pagina een aantal hete hangijzers die tijdens de discussie aan de orde komen. De gebouwen op Vliegveld Texel mogen flink worden vergroot. Een meerderheid van de gemeenteraad ging tijdens de eerste behandeling van het bestemmingsplan buiten gebied akkoord met een totale uit breiding tot 5694 m2, een ver dubbeling van de huidige bedrijfs- oppervlakte. NV Luchtvaartterrein Texel, het Para centrum en het bedrijfje Vliegtuig Onderhoud Texel hadden bezwaar aangetekend tegen het ontwerp-be- stemmingsplan. De respectievelijke directeuren E. de Bruijn. B Rienksen M. Kortenhoeven verzochten om méér uitbreidingsmogelijkheden dan in het ontwerp was aangegeven. Het college van b en w was o.a uitgegaan van maximaal 1 000 m2 voor het Paracentrum en 900 m2 voor de hangar en verkeersleiding, terwijl met het bedrijf van Kortenhoeven geen rekening was gehouden Om reden van kwaliteitsverbetering vroeg Rienks 800 m2 extra en De Bruijn wilde in totaal 1.500 m2. Muur B en w deden vervolgens een nieuw voorstel, maar wilden niet zo ver gaan als de aanvragers. Volgens het col lege zou, als alle plannen worden uit gevoerd, een „muur" van 300 meter bebouwing langs de Postweg ont staan, terwijl ook parkeerproblemen dreigden. B en w stelden een totale uitbreiding van circa 1.800 m2 voor, waardoor de totale oppervlakte 4 546 m2 zou kunnen worden. Tijdens de behandeling van het be stemmingsplan, afgelopen dinsdag, kwam echter een nieuw voorstel op tafel. Na overleg met directeur Ed de Bruijn van Vliegveld Texel waren de cijfers aangepast tot een totaal van 5 694 m2. Het voorstel werd gedaan door Texels Belang en door het col lege overgenomen. Tot verbazing van Pieter de Groot (D66), die zich afvroeg waarom b en w binnen 24 uur van hun standpunt afweken. Wethou der Schilling gaf hier geen duidelijk antwoord op. Cruciaal Een andere onduidelijkheid was of ook de ,,30%-maatregel" op het nieuwe voorstel van toepassing zou zijn. Volgens het ontwerp-bestem mingsplan mogen bedrijven in het buitengebied voortaan 30% uitbrei den. Woordvoerder Dick Drijver van Texels Belang stelde dat het vliegveld bovenop de 5.694 m2 nog maximaal 30% zou mogen uitbreiden. Partijge noot wethouder Schilling vond echter dat 5.694 het maximum moest zijn. „Dit is cruciaal", reageerde Pieter de Groot. „Het oorspronkelijke college voorstel ging uit van 4.500 plus 30% maakt 6.000. Texels Belang zegt nu 5.694 plus 30%, maar de wethouder vindt 5.694 het maximum. Dit boeit me buitengewoon." Juridisch nat? Tijdens een korte schorsing van de vergadering wist Schilling zijn partij genoten te overtuigen dat 5.694 ge noeg was „De Bruijn kan hiermee goed uit de voeten", zo trok hij hen over de streep. De Groot wilde graag voor het collegevoorstel stemmen, maar vreesde dat de gemeente „ju ridisch nat gaat" als het vliegveld toch aanspraken wil maken op 30% extra Burgemeester Van Rappard stelde hem gerust; in het nieuwe plan zal worden uitgegaan van de maximaal mogelijke oppervlakte In het plan is 1.000 m2 uitgetrokken voor het Luchtvaartmuseum, dat momenteel 348 m2 beslaat. Bij het vorige bestemmingsplan ga ven Gedeputeerde Staten géén goedkeuring aan verruiming van de bebouwing op het vliegveld. Ook de Kroon was bang dat dat zou leiden tot een ongewenste toename van het aantal vliegbewegingen. Omdat nu in het bestemmingsplan voorschriften zijn opgenomen ten aanzien van de geluidhinder van het vliegverkeer, is er volgens het college geen nood zaak meer om de bebouwing op het vliegveld aan banden te leggen. Bedrijven in het Texelse buiten gebied mogen van het college nog maximaal 30% groter worden. Dat is teveel, vinden niet alleen som mige politieke partijen, maar het is ook de mening van het Texels Ver bond van Ondernemers. In een brief aan b en w en de gemeente raad stelt het TVO-bestuur dat deze maatregel nadelig voor het land schap zal zijn. Volgens TVO is een algehele verrui ming van 30% ongewenst. In som mige gevallen zal het geen kwaad kunnen, maar er zullen ook situaties zijn waarin zo'n uitbreiding van de bedrijfsgebouwen het landschap ern stig aantast. „Uiteraard willen we de economische belangen van ondernemers met uit het oog verliezen, maar we moeten óok zorgen dat het unieke met van het Texels landschap afraakt", aldus voorzitter Ko Vinke. Volgens hem is een uitbreidings mogelijkheid van 10 a 20% vol doende. „Wie tóch groter wil, kan een artikel 19-procedure voeren. Dan kan per geval een afweging worden ge maakt. Maar als je iedereen toestaat om 30% uit te breiden, is er geen rechtsgang meer mogelijk om dat te gen te houden." Mocht een bedrijf in het buitengebied te grootschalig worden, of is uitbrei ding te kwetsbaar voor het landschap, dan ligt verplaatsing naar een bedrijventerrein voor de hand. Verder zou TVO graag zien dat hierover in het convenant-overleg afspraken worden gemaakt. TVO wil daar graag bij worden betrokken. De drie Texelse kotters die op ha ring vissen zien zich halverwege het jaar ineens geplaatst voor een halvering van de quota. Minister Van Aartsen zal worden gevraagd om financiële compensatie. „En als dat niet bespreekbaar is, gaan we een stapje verder", aldus DETV- voorzitter Ben Daalder. Van de Texelse vloot vissen alleen de TX 33,37 en 38 op haring. De kotters dienen per 1 januari een visplan in, waar ze zich dat jaar aan dienen te houden. Door een noodverordening, afgekondigd door Eurocommissaris mevrouw Bomno, zijn de haringquota per 1 juli echter gehalveerd. Ben Daalder, de nieuwe DETV-voor- man, legt uit dat daartegen niets in te brengen is. „Ze mag dat, ze heeft dat recht. Maar wij dienen visplannen in voor een jaar Daar moeten wij ons strikt aan houden. En die worden nu halverwege onderbroken Dat is een onrechtmatige daad Daalder verklaart dat vandaag een gesprek tussen de minister en visserijvoormannen plaatsvindt. „We vragen een financiële compensatie voor de halvering. Als de minister de deur voor ons dicht doet, dan gaan we een staple verder. Een rechts zaak, ja." Volgens Daalder moet de minister met een oplossing komen. „Even re lativeren. Er zijn in Nederland met zoveel kotters die op verse haring vis sen. Onze vraag is redelijk, geba- tiene bouwactiviteiten in hel van de aanschrijving van 25 1994". Vanaft In de raadsvergadering van avond wordt antwoord van hi lege verwacht. De PvdA-lracl* dit „vreemd aan de orde vandi zijnde onderwerp op de agerd zet door gebruik te maken van: 27 van het reglement van orde Dirk Terpstra zegt desgevraaj zeker te weten of voor het vei ren van de achtergevel vergurt gegeven „Maar dat maakt wen want het wekt bevreemding g dat pand nog steeds wordt get< na alles wat daar is gebeurd hadden we in commissieve door de wethouder geïnfon moeten worden. We willen nup weten wat er aan de hand is Va onze interpellatie Iedere vrijdag verschijn! Vakantiekrant met activita die in een week op het eiland te doen. Organisatoren kun: deze opgeven bij Ruud Nooa lefoon 31 50 34 Evenemei moeten minstens een week» verschijning van de krant won gemeld, anders kunnen ze meer worden opgegeven seerd op reële rekensommen. Ik denk niet dat de minister onze voorstellen onbespreekbaar vindt." De drie Texelse kotters zijn nog niet op haringvangst geweest Hun vis plan geeft aan dat dat pas de tweede helft van het jaar gebeurt. Calluna. De onderhandelingen van de gemeente met Euroase over de overname van Calluna zijn nog steeds gaande. Wethouder Poster wil er geen nadere mededelingen over doen, al verklaart hij wel dat „de toon van de besprekingen positief is". Door het uitbreiden van het steunzenders op Texel li draadloos alarmsysteem, wordt gebruikt door brandt ambulance, reddingmaatsdi en Staatsbosbeheer, betert trouwbaarder geworden Meer dan eens gebeurde heli alarmontvangers („piepen mensen van de genoemde de bij zich dragen, niet reageert via de alarmcentrale, in Denl alarm werd geslagen Ook gei het dat het apparaatje well kende pieptoon liet horen, mi de bijbehorende gesproken: schap niet doorkwam of orws baar was. Voorbeeld: bij dei lijke uitslaande brand in voormalige hotel de Koger Hoq men enkele brandwachten niel gen omdat ze geen signaal k gehoord. Vooral de noordpu Texel bleek een knelpunt te jj Nu er meer steunzenders zijn(s onder andere een gekomen brandweerkazerne in De Cocto wordt verwacht dat deze tot het verleden behoren. Dei centrale is onlangs verplaats Schagen, maar dat feit staal# de gebrekkige ontvangst op Te Tegelijk met het plaatsen vandi zenders is ook een nieuwe Irs tie voor het alarmsysteem inga In verband daarmee zijn dagen de ca 80 op Texel ing zijnde „piepers" aangepast bruikers werden Verzocht hun: raatjes af te geven in de kantin Gemeentewerken, waar techm het telecommumcatiebedri|l El Den Helder zorgden voor hS brengen van een nieuw onds Dit karwei was woensdagod geklaard. Piepers die nog nid aangepast, moeten worden: stuurd. Tijdens de overgang werkte het alarmsysteem opz» oude als de nieuwe frequentie, de alarmeringsmogelijkheid 1# derbroken is geweest I D De brandweer rukte zondag omstreeks kwart voor acht ié een kleine brand in het bost „Bosch en Zee" en de Kampeii weg bij De Koog. Dankzij sneli den met vuurzwepen door deTe politie werd het brandje in de gesmoord. De brandweer hoe1 leen wat na te blussen. De s bleef beperkt tot enkele versd* vierkante meters De oorzaakv brand is niet bekend. De brandweer hoefde alleen na te blussen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4