Maaltijdvoorziening steeds populairder Geen heksenjacht op logiesverstrekkers En dan nu het weer teso Camping Om de Noord krijgt meer allure Chinese tv op Texel „Gastenlijst goed bijhouden" DOaOR Ingezonden stuk TEXELSE^? couRANT Organist Koelewijn in Hoornder kerkje Cursus „Auto te water" in zwembad Voor een knaak naar het museum ndere Agenda Springkussen bij postkantoor Zwemwater goed Ringsteker Bakker wint op De Krim Weekendarts 20 en 21 juli Collectoren Toiletgebouw op zonne-energie VRIJDAG 19 JULI 1996 Mensen van het Chinese televisiestation Wen Zhou aan het werk in de coffeeshop van de Hema in Den Burg Cameraman Xie Jiangping en geluidsman Yan Xiao maakten opnamen van voormalig landgenote Fang Hepmg Xie die daar als ser veerster werkt De film is onder deel van een reportage van on geveer drie kwartier over het leven van Chinese mensen in ons land. Het team verblijft daar voor drie weken in diverse plaat sen in Nederland De reportage wordt eind augustus uitgezon den. Fang Hepmg Xie woont al jaren op Texel en voelt zich hier thuis Ze is getrouwd met Texelaar René Kutjper. De came raman is een broer van haar. (Foto Harry de Graaf) Wil ,de toerist" die een ingezonden stuk heeft gestuurd, contact opnemen met de redactie7 Anonieme brieven komen met voor plaatsing in aanmer king. -Red. De groei van het aantal warme maaltijden dat wordt thuisbezorgd zet zich door. In 1995 werden 19.950 maaltijden verstrekt, tegen 17.485 het jaar er voor. De uitbrei ding van vijf naar zeven bezorg dagen per week is volgens de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) de belangrijkste oorzaak van de uitbreiding. De maaltijden die door vele vrijwilli gers worden rondgebracht, zijn vooral populair bij senioren van wat hogere leeftijd. Opmerkelijk is de stijging in de groep 75 tot 80-jarigen In 1994 maakten in deze categorie 32 men sen gebruik van de warme maaltijd voorziening. In 1995 was dit toegeno men tot 45. De toename bij de 85 tot 90-jangen was overeenkomstig In '94 waren er 24 deelnemers en in '95 40. Totaal lieten in '95 177 Texelaars hun maaltijden thuisbezorgen De warme maaltijdvoorziening is één van de activiteiten voor ouderen. Groeiende klantenkring Organisator de SWOT verkeert in de gelukkige omstandigheden dat de klantenkring groeiende is. In de win termaanden loopt het aantal deelne mers dat meedoet aan de verschil lende activiteiten op tot 700 Met veel doe-activiteiten probeert de stichting de senioren zo vitaal mogelijk te hou den. De SWOT heeft een uitgebreid pro gramma sociaal-culturele activiteiten voor 55-plussers Bijvoorbeeld het stijldansen, gymnastiek, biljarten, sjoelen, modeshows en kerstvierin gen. Voor een aantal senioren is deelname aan deze activiteiten, ook uit geeste lijk oogpunt, van groot belang. Na het wegvallen van een partner raakt me nigeen in een isolement en voelt het ouder worden als een grote belasting Het wekelijkse uitstapje naar De Buureton of naar eén van de andere lokaties waar activiteiten van de stich ting plaatsvinden, geeft velen weer nieuwe energie. Ze worden wel als een medicijn" gezien, maar dan zon der schadelijke bijwerking. Nieuwe activiteiten zijn de klusjes dienst van de SWOT en de alarm dienst Deze hulpverlening is opge richt om ouderen langer zelfstandig te kunnen laten wonen Organist Bert Koelewijn geeft dinsdagavond om 20.15 uur een optreden in het Hoornder kerkje. Koelewijn, docent aan de regionale Muziekschool in Amersfoort, bege leidde al op zeer |eugdige leeftijd kerkdiensten en koren Hij kreeg les van Rutger van Mazijk en studeerde bij Theo Teumssen, die hem voorbe reidde op de vakopleiding In 1979 haalde hij de Akte Muziekonderwijs B voor elektrisch orgel en een jaar la ter de Akte Muziekonderwijs Kerk orgel, beide aan het Utrechtse Con servatorium In 1989 behaalde hij het D M Pianodiploma o.l.v. Matthijs Verschoor. Ook volgde hij dirigent cursussen. Opnamen van de koren werden op CD uitgebracht Verder werkte hij als begeleider mee aan verschillende TV- en radioprogram ma's. In samenwerking met zwembad Molenkoog organiseert Veilig Ver keer Nederland weer een cursus „Auto te water". Zaterdagmiddag wordt men vertrouwd gemaakt met de handelingen die nodig zijn om uit een te water geraakte auto te ontsnappen. Het theoretische deel van de cursus wordt gehouden in de kantine van gemeentewerken aan de R P. Keijserstraat en begint om 13.00 uur. Om 14.00 uur volgt het praktijkdeel in het zwembad Daarbij zullen de cur sisten onder leiding van ervaren in structeurs van het ..Auto te water"- team uit Naaldwijk werkelijk met een auto te water worden gelaten, waar bij de situatie zoals die zich in de prak tijk kan voordoen zo nauwkeurig mo gelijk wordt nagebootst Voor de cursus hebben zich al 19 personen opgegeven Nieuwe gegadigden kun nen zich aanmelden bij zwembad Molenkoog De kosten zullen f25,-tot f35,- bedragen, afhankelijk van het aantal deelnemers „Ons doel is niet het uitdelen van bekeuringen, maar dat logies verstrekkers hun registratie in orde hebben." Dat verklaart Rob Out, unithoofd van de politie op Texel, in een toelichting op de maandag gehouden controle bij een aantal hotels in Den Burg en De Koog. De bedrijven krijgen de tijd om voor verbetering te zorgen. Out: „We willen geen heksen jacht." De controle deed maandag nogal wat stof opwaaien Diverse ondernemers namen contact op met het bestuur van TVL, de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Woensdag had TVL een onderhoud met de politie Ook de gemeente was daarbij. ,,TVL adviseert alle logiesverstrekkers om het gastenregister zo goed mogelijk bij te houden", aldus secretaris Gerard Zoetelief Volgens hem bete kent dit dat alle gasten moeten wor den ingeschreven, legitimatie is niet persé nodig ..Het gaat erom dat een persoon te achterhalen valt. als er eens wat loos is, familie-omstandig heden of zo." Afgesproken werd dat de politie deze zomer met streng zal controleren. Na het seizoen zullen gemeente. TVL en politie opnieuw om tafel gaan om een "praktische oplossing te zoeken. Mo gelijk zal een standaard-formulier worden gemaakt. „Logiesverstrek kers moeten niet worden opgezadeld met een hoop werk. Het moet een voudig en simpel blijven", aldus Zoetelief Aanvankelijk maakte de politie maan dag meteen proces verbaal op tegen de hotel- en pensionhouders die hun gastenregister met correct hadden bijgehouden Van de acht bedrijven die werden bezocht, bleken er vier in overtreding De bekeuringen zouden kunnen leiden tot boetes van 500,- Waarje ook bent. het weer blijft een favoriet gespreksonderwerp Ik heb het voorrecht dat ik nogal wat heb mogen reizen en ik kan u zeggen, dat is het niet alleen van Nederlanders. Ook in Moskou. Mamz en Metz wordt in restaurants en op stations wat af gesproken over de weersvooruitzich ten. Persoonlijk kan het mij weinig schelen Natuurlijk, als ik in Den Haag op de tram sta te wachten en ik be vind mij met slechts één iemand in de abri. dan is het verleidelijk om de tijd te doden en de stilte op te vullen met een paar dooddoeners over de regen en dat het nog steeds niet wil zomeren Maar thuis bli/ven voor de rubriek van Erwin Kroll of de weer- pagina 's van Teletekst spellen doe ik niet Deze column zou ik daarom nooit uit mezelf hebben benut om van die ge woonte af te wijken Er zijn wel leu kere dingen om over te schrijven. Bij voorbeeld over de ontmoeting die ik in De Koog had met een autochtone Texelaar die beweerde dat ze hem vroeger de zwarte panter noemden En die meende dat hij mijn vader nog had gekend. Ik heb geen reden om te twijfelen aan het waarheidsgehalte van zijn eerste stelling, maar over de laatste neb ik zo mijn twijfels. Geeft met. het vervolg van ons gesprek was mij met onaangenaam Meneer heeft me de nodige wetenswaardigheden verteld over de voetballerij op het ei land. over de fusie-perikelen van een katholieke en een algemene vereni ging en overeilandelijke talenten van vroeger die nooit de kans hebben gekregen bij de grote clubs. Maar goed. ik was dus in de veron derstelling dat het weer geen interes sant item is Was in de veronderstel ling. want toen ik een paar dagen geleden enkele familieleden in den lande afbelde om te melden dat het me goed gaat en dat ik mij uitstekend vermaak op Texel, werd ik tot mijn verbazing onophoudelijk beklaagd dat ik zulk slecht weer heb getroffen Zou hebben getroffen, moet ik zeg gen want de regenspatten die tijdens mijn vakantie vielen zijn bijna op één hand te tellen. Maar wanneer ik dat vertelde aan de thuisblijvers, werd ik bijna voor leugenaar uitgemaakt Het heeft hier aan één stuk door gere gend'. vertelde mijn broer uit het noor den van Limburg zondagavond, ter wijl ik mij juist die dag op de terrasjes van De Koog had verlustigd aan de zon. k Vrijdag 19 juli Cinema Texel draait om 16 00, 19.00 en 21.30 uur „Mission Impossible" De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18 15 uur; senio ren 19.00 uur In de R.K kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen. Zaterdag 20 juli Om 7.00 uur start de 12 uurszeil- race van de Cocksdorper Kustzeil- verenigmg Briefing 6.30. Deelne men kost f 17 50 De cursus „Auto te water" begint om 13 00 uur in de kantine van Gemeentewerken aan de R.P Keijserstraat (theorie), waarna om 14 00 uur het praktijkdeel volgt in zwembad Molenkoog aan de Slingerweg In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story" en om 16.00. 19 00 en 21.30 uur „Mission Impossible". Tot 16 30 uur wordt een feestmarkt gehouden rond het zeemanskerkje van Oudeschild. In de R.K. kerk van De Cocksdorp wordt om 19 30 uur een Duitstalige mis opgedragen Om 20.30 uur vertrekt de „Zee ster" uit de haven van Oudeschild voor een feest op zee met mede werking van Kees Tesselaar Zondag 21 juli In de R K. kerk van Den Hoorn wordt om 9.00 uur een Duitstalige mis opgedragen Hetzelfde ge beurt om 11 00 uur in de R.K. kerk van De Koog. Om 11.30 uur volgt in de Hervormde kerk van De Koog een Duitstalige evangelische dienst. In De Cocksdorp start om 9 30 een dorpentoernee van oude leger auto's en andere oude voertuigen Eerste stop is het vliegveld waar deelnemers zich het beste kunnen aansluiten. Bij Oosterend wordt de eerste autocross van dit seizoen gehou den, aanvang 13.00 uur In vakantiecentrum Dennenoord is van 14.00 tot 22.00 uur vakantie braderie Cinema Texel biedt hetzelfde film programma als vrijdag In of bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de dennen wordt vanaf 15 00 uur gemusiceerd door Jeroen Drabbe en anderen. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 19.30 uur een interkerkelijke zomeravonddienst. Maandag 22 juli In Cinema Texel wordt hetzelfde programma geboden als vrijdag In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een dia serie over Texel vertoond. Entree f2,-. Een televisieploeg van het pro gramma „Over de Roooie" maakt vandaag en morgen opnamen van het spel schapendrijven, dat langs de Schilderweg wordt gespeeld. Dinsdag 23 juli In Cinema Texel wordt hetzelfde programma geboden als vrijdag. In de Hervormde kerk van Den Hoorn geeft organist Bert Koele wijn een zomeravondconcert; 20.15 uur. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn biedt het cabaret Niet Schieten het programma „Een vlucht regendruppels" Entree f20.-. Aanvang 21.00 uur. Woensdag 24 juli In Cinema Texel wordt hetzelfjf programma geboden als vrijdag In de R K. kerk van De Koog wou om 19.30 uur een Duitstalige opgedragen <r-. In partycentrum Calluna beginton 21.00 uur een dansavond Enlih f5.-. Voor de overige evenement» wordt verwezen naar de Texelse Courant-Vakantiekrant. TESO Extra afvaarten (halfuursdiei® Vrijdag 19 juli: tot en met afvaan Den Helder 16.05 uur. Zaterdagï juli: afvaart Texel 8 35 tot en mei afvaart Den Helder 15.05 uur. Wachttijden: In verband met he begin van de vakanties van Neder land-midden en bouwvak reg.; zuid worden vrijdag 19 juli va- 11.00 tot 16 00 uur wachttijden va- een half uur verwacht in Den Hel der en op Texel van 10.00 t 13.00 uur. Zaterdag 20 juli wordtn Den Helder tussen 9.00 en 15,® uur een wachttijd verwacht va een half tot één uur en op 1 tussen 11.00 en 13.00 uur eenltf uur. Hoogwater te Oudeschild Vr 19 Za 20 Zo. 21 Ma 22 Di. 23 Wo.24 Do. 25 Vr. 26 11.25 12 06 0.10 0 40 1.00 1.50 2.54 en 23.25 u en 23.50 u en 12.24 u. en 13.00 ti en 13 24 u. en 13.55 u. en 14.54 u. en 16.30u Aan hel strand is het ongeveer een uur ee der hoogwater De zon komt 21 juli op er 6 32 u en gaat onder om 20 50 u 22fji eerste kwartier 23 doodti| tot 5 000,- De schrik zat er dan ook goed in bij de betrokkenen De politie schrok ook en veranderde de processen verbaal in waarschu wingen „Dat is gedaan toen bleek dat het om zoveel gevallen ging en de boetes zo hoog konden oplopen" aldus Out. De controle werd be schouwd als een steekproef, waarvan een waarschuwend effect moet uit gaan. „Het gaat ons er om dat men zich aan de regels houdt. Dat is voor ons belangrijk, omdat het nogal eens voorkomt dat we mensen zoeken." De logiesverstrekkers krijgen de ge legenheid om de zaken te regelen Out: We staan heus met volgende week alweer op de stoep 1 Ter gelegenheid van de nieuwe filateliehoek plaatst het postkantoor woensdag een groot springkussen in het park. Het speelwerktuig heeft de vorm van een postpak. Van 10.00 tot 17 00 uur kunnen kinderen op het postpak springen en spelletjes doen waarmee leuke prijzen zijn te verdie nen Er is professionele begeleiding aanwezig Deelname is gratis. In verband met de VOC-activiteiten in Oudeschild zal het Maritiem en Jutters Museum zaterdag 27 juli een uur langer open zijn en wel tot 18.00 uur. Er geldtdie dag een spe ciale toegangsprijs: een knaak (ƒ2.50). Zoals bekend zijn binnen twee ten toonstellingen te zien die de Vere nigde Oostindische Compagnie als uitgangspunt hebben, 's Middags vin den op het buitenterrein allerlei acti viteiten plaats zoals visroken en touw- slaan Het personeel is gehuld in VOC-kleding, er worden VOC-liede- ren gezongen en historische kinder- dansen uitgevoerd. Bezoekers wordt verzocht zoveel mogelijk per openbaar vervoer of met de fiets te komen Wie toch met de auto komt, wordt verzocht deze bui ten het dorp te parkeren. Tot en met vrijdag 26 juli is het nog mogelijk om kaarten a ƒ12,50 te kopen voor de oud-Hollandse maaltijd op de haven (aanvang 19 00 uur) Kaarten zijn o a. te koop bij de winkel van Erik Kalver- boer in Oudeschild (voor overige adressen zie TC 16 juli). De kwaliteit van het zwemwater rond Texel is goed. volgens de meest re cente metingen door Rijkswaterstaat. De metingen zijn verricht op 17 juni en 1 juli De temperatuur van het zee water daalde in die periode van 16 tot 14 graden. Onder grote belangstelling werd dinsdag in vakantiecentrum De Krim de derde ringsteekwedstrijd van dit seizoen verreden. Van de zeventien deelnemers kwam de Shetlander-combinatie van Piet Bakker uit Oosterend en steekster Sara Keyser als eerste uit de bus. John van derZwaag (wagen nummer 13) en Jan Keyser (nr 20) kregen op de bok een gaststeekster die alle rin gen wist te veroveren. Mede hierdoor eindigde Van der Zwaag met Maaike van Leeuwen op de tweede plaats met 18,5 punt. Keyser legde beslag op de derde plaats met zijn tweespan Shetlanders en steekster Corien De dienstdoende huisarts is d weekend dokter W. Vos, Halte! derweg 2. Den Burg. tel. 31202 Uitsluitend voor spoedgeval van za. 8.00 tot ma. 8.00 uur I leen voor Texelaars Toerist kunnen zich melden bij de mé sche post in De Koog, tel. 3272J Hooyschuur (17 punten). Deed prijs van Cavo Latuco ging naai familie Bakker van „St. Anna Jutplezier van Maarten Boon.vot laden met kinderen, deed tot ga hilariteit ook mee. De volgende we strijd is zondag 28 juli in Oudescfi aanvang 19,30 uur Hugo Bakhuys van den Brink Nu had ik tijdens uitstapjes naar de andere Waddeneilanden al bemerkt dat het weer ook daar vaak afweek van dat in de rest van het land. maar Texel lijkt toch wel een verhaal apart. Met meer wind en meer zon dan ge middeld Een prettig klimaat, naar mijn mening, want betere omstandig heden om veel te fietsen en te wan delen kun je niet treffen. En een type om langdurig op het strand te liggen, ben ik toch niet Wat niet anders is aan Texel zijn de mensen die nooit tevreden zijn met het weer. Een strandpaviljoenhouder beklaagde zich dat de zomer nog steeds met is begonnen en van een klant aan zijn bar begreep ik dat de boeren zo zachtjes aan beginnen te hunkeren naar neerslag. Ik gun ieder een het zijne, al zal dat voor iedereen een ander weertype zijn. Mocht het plotseling gaan regenen, dan vind ik misschien eindelijk de tijd en de zin om de Dmoshow. de Oudheidkamer of een Duitse kerkdienst te bezoeken. - HBB RST-directeur Hofmann misschien nog wel het meest aan. „Het is toch briljant dat je de vloer het hele jaar kunt verwarmen op basis van zonne schijn. In het voor- en naseizoen scheelt dat heel wat in de stookkosten en het geeft voor de gasten bedui dend meer comfort. Bovendien is het een rendabel systeem", zet Hofmann de voordelen op 'n rijtje. RST-voorzitter Jaap Honingh liet zich in zijn speech lovend uit over de sa menwerking met hoofdaannemer Maarco Bouw. „De bouwers hebben er veel aandacht aan besteed. Ook verwerkten ze zonder morren de sug gesties van onze gedreven kamp beheerder Maarten Koorn." Verder noemde Honingh ook zijn mede-be stuurslid Paul Kikkert. Naast IGT werd meegewerkt door de bedrijven Zaanderwijk (schilderwerk). Piet Kooger (tegels) en Tatenhove(gra werk). De bouwers schonken Om Noord een fraaie bank, die inmidJ een plekje bij de speeltuin heeftg kregen. Mistel De opening was niet alleen eenle voor de bouwploeg en genodigd: maar zeker ook voor de campf gasten. Vooral de vele kinderent noten van de grappen en grollen! de spelleiders van Recreatie»! West-Nederland uithaalden. H recreatieleam verzorgden rond i opening een mini-quiz, waarbij jeugd het beroep van een „myst? guest" mocht raden. Een Duits'mes was de gelukkige.Mister X", Wit Duvekot, was opgelucht dal hip even het Duitse woord voor loods ter had nagevraagd Vooral het dak valt op. „Mijn vijfde gevel", zegt architect Ronno Honingh Hij heeft een gedeelte van het pand hoger gemaakt, zodat douchedampen beter opstijgen en door de hoge ramen meer daglicht kan binnendringen. Een andere be langrijke reden voor de vorm van het dak wordt gevormd door de zeven zonnecollectoren. Die liggen op het „Mister X" Willem Duvekot schudt de hand van het meisje dat zijn beroep raadde. Even later zal zij met een grote schaar de s het gebouw doorknippen. iFourrw In navolging van de „grote broers" Kogerstrand en Loodsmansduin ondergaat ook RST-camping Om de Noord in De Koog een algehele modernisering. Woensdag werd de eerste stap gezet met de feestelijke opening van een comfortabel toiletgebouw. Bijzonder is dat het water en de vloer geheel worden verwarmd met zonne-energie. Dat de RST rond de oplevering een feestje bouwde, is met zo vreemd Zeker op een familiecampmg als Om de Noord vormt de sanitaire ruimte een ontmoetingsplek voor de gasten en hun kinderen Momenteel zijn de 170 plaatsen volledig bezet, meest door gezinnen die er al jarenlang graag komen. Omdat de nieuwe ac commodatie een drietal verspreid over het terrein staande gebouwtjes vervangt, is de sociale functie nog belangrijker geworden. Qua indeling is daarmee rekening mee gehouden Binnen bevindt zich een grote wasruimte, vanwaar de ouders zicht hebben op de nieuwe speeltuin Verder bevat het onderhoudarme gebouw onder meer een invalidentoilet en familiedouches. Opmerkelijk is de vormgeving, die het toiletgebouw daadwerkelijk de allure van een centrale ontmoetingsplaats geeft „Kekke lijnen", aldus RST-di recteur Menno Hofmann. dak in een hellinghoek van 15 graden loodrecht op het zuiden. „De collectoren verzorgen de volle dige verwarming", vertelt Willem Duvekot van Installatiegroep Texel (IGT), één der onderaannemers. „Meestal nemen collectoren jaarrond 20% van de verwarming voor hun rekening. Maar hier maken we opti maal gebruik van de piek wat betreft zonneschijn in de zomer Briljant Dat de zonne-energie ook de vloer verwarming op peil houdt, spreekt

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2