,Het doen van spelletjes brengt mensen bij elkaar HOU* Edward Bonne (II) bruist van de ideeën Dreiging kort geding gesust na gesprek carloon Provincie boos over illegale ontgrondingen - TEXELSE^" couRANT IMOOI GEZOtt&EM ORRP'. HE MRG OOK 10% UITfcRElDEN? ACH VifET 3E WOT HE» 15, DE EEN NRG RLLE5EN DE RNDER HiETS De Haller(weg) Blues Boogaard Irritatie zandsuppletie paal 17 Ben wgaven ten onrechte toestemming Transportbedrijf mag in Harkebuurt Corrie Timmer wint publieksprijs Fietspad Limietweg wordt van beton verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 2 augustus: t/m woensdag 24 juli a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 19 JULI 1996 wlBonne is bezig om zijn leven een serieuze wending te geven. De spelletjes-idolaat verdiept zich daarom met evenveel plezier v studie filosofie. xik 'n keer géén Tourspel, is het eindelijk een leuke Tour France", verzucht Edward Bonne, hangend voor de tv lijn kleine woning aan de Westerweg. Met één oog op de wrtage van de koninginnerit blikt hij terug op de talloze iles, toto 's, puzzeltochten en spelmiddagen die hij in de •O der jaren ontwikkelde en uitvoerde. Hij heeft besloten lebouwenmaar als er een groot sportevenement voor leur staat, bruist het van binnen en komt hij toch weer teen nieuw spel op de proppen. re's nieuwste creatie is de ïloto'gericht op de Olympische tn die dit weekend in de Amen- is stad Atlanta van start gaan ie toto, bestaande uit twintig mzevragen, kan nog tot en weekend worden deelgeno- inkele vragen over Arco de lie aansluitend deelneemt aan pies, ontbreken niet. Uiter- Uant Bonne heeft de goede irate zi|n spelletjes telkens te ten van grapjes en onverwachte fngen ..Het heeft geen zin om siitijd te besparen door een com- iprogramma te ontwikkelen voor spelletjes Ik heb nu eenmaal de atangbare neiging om er weer «IIe wijken." Bonne II viel is veranderd is zijn houding opzichte van spelletjes. Zelf skthij van Bonne I" en Bonne De periode dat hij vrijwel al zijn energie stak in het bijhouden van klassementen in café's en voetbal kantines ligt achter hem Bonne I bestaat niet meer." Tegenwoordig heeft de 48-jarige Texelaar weer werk (bij het NIOZ) en tracht hij een serieu zer leven te leiden Bonne II bedenkt nog wel eens wat, maar neemt er genoegen mee dat zijn verzinsels in kleine kring plezier verschaffen zon der dat hij de alom aanwezige anima tor hoeft uit te hangen ,,Maar voor vragen en de officiële stand kan men altijd bij de Grote Meester terecht", grijnst hij. Jan Cottaar Al vanaf zijn jeugdjaren is Bonne idolaat van spelletjes en sport ,,lk volg de Tour al sinds 1958. Romanti sche jaren waarin Bahamontes nog boven op een berg stopte om een ijsje te eten en Jan Cottaar het volk aan de radio gekluisterd hield Ik leerde het eindklassement uit m'n hoofd en liet me daarna door andere kinderen overhoren." ,,De Tour zit me meer aan het hart gebakken dan voetbal, dat kwam la ter pas Eén van de mooiste sport- momenten vind ik nog altijd de Tour zege van Jan Janssen. De slottijdrit, waarin Janssen de gele trui vero verde, bekeek ik bij mijn moeder in het zomerhuisje -want ons huis was aan gasten verhuurd- op een zwart wit tv-tje samen met Cor Kuip 'n Bloedhete dag in de zomer van '68. Roemrucht jaar trouwens de Parijse revolutie, Robert Kennedy ver moord." Wilde jaren Jaren die Bonne vormden en die nog altijd aan hem af te lezen zijn. Zijn warrige haardos en groene leger- sokken met rood stikrandje ademen de wilde jaren zestig. Bonne toog in die tijd naar Amsterdam, waar hij naar eigen zeggen ,,een driedubbel leven leidde", maar uiteindelijk verzandde. Hij voelde er weinig voor om de rest van zijn leven op kantoor te slijten en besloot in 1981 terug te gaan naar Texel. ,,Om bij te tanken", zo was de bedoeling. Bonne verzeilde in het verenigings- en uitgaanscircuit en ging daarin vol ledig op Herkenbaar voor menig Texelse jongere die na een aantal jaren in de grote stad weer op het ei land terugkeert Bonne slaagde er echter niet in om weer aan de bak te komen, zoals zijn bedoeling was ,.Je kunt de spelletjes beschouwen als een soort uitvlucht. Alle dingen in mijn leven die wél zijn gelukt, zijn uit ver twijfeling geboren", zegt hij met een mengeling van cynisme en zelfken nis. Uitwisselingen Terug op Texel begon het in septem ber 1982 met de oprichting van een biljartvereniging in café De Kuip. Bonne werd aangesteld als secreta ris en wedstrijdleider. In die jaren werd biljarten op Texel steeds popu lairder We hielden uitwisselingen met deSlockenOudeschild Ik maakte de programma's en zorgde elke week vooreen tussenstand We stapten af van de klassieke competitie, maar werkten met moyennes. Dat was vooral gunstig voor degenen die in de horeca werkten en in het seizoen geen tijd hadden om mee te doen ,,Er vloeide veel saamhorigheid uit voort Ook hielden we uitwisselingen op Schiermonnikoog en in België, met een club uit Sint Job in 't Goor We gens nachtelijke bacchanale misdragingen kwam van een tegen bezoek op Texel mets terecht." Tourspel Bonne introduceerde toen het eerste Tourspel, dat hij opzette samen met Henk Jan Klok Het fenomeen kende hij uit zijn Amsterdamse tijd. „Toen heb ik al lekker warm gelopen, maar dat bewaar ik voor mijn memoires De basis van het spel was simpel. Per etappe werd een vraag gesteld, waar bij men antwoord A, B of C kon kie zen Bijvoorbeeld: de beste Nederlan der eindigt vandaag bij A. de eerste tien. B. 11 -20; C. 21 of lager. Met ui teraard weer de nodige grapjes, zo dat het ook voor niet-insiders leuk was om mee te doen. Het spel werd afgesloten met een knetterend feest Sherryglazen De formule sloeg aan van 18 deelne mers in het eerste jaar groeide de deelname naar 84 in het derde jaar Bonne roemt de 'inbreng van Klok. „Een co-producent in mijn omgeving geeft meestal irritaties, want tijdens de creatie ben ik een tamelijk onuit staanbaar mens. Maar Henk Jan in spireerde me en jutte me op Het was een soort wederzijdse bevruchting." „Eén van de mooiste stunts was de feestavond waarbij we via de groot handel beslag hadden gelegd op een hele pallet vol dozen met afgekeurde sherryglazen Tijdens de prijs uitreiking begonnen we met het weg geven van een set van zes glazen Zo ging het de hele avond door. We had den de dozen verdekt opgesteld, dus de hilariteit werd steeds groter. De winnaar, Johnny List geloof ik. kreeg 64 sets van zes glazen! Ik zie hem nog midden in de nacht zijn auto vol dozen stouwen.. Nazorg „Nazeven jaarwasde accu leeg Het was 1988, ik was veertig en zat zon der werk Ik besloot om m'n leven serieuzer aan te pakken. Via een cur sus voor herintreders heb ik diploma's behaald en kon eind '93 bij het NIOZ terecht. Sindsdien besteed ik minder tijd en energie aan spelletjes Ik bruis nog steeds van de ideeén, maar in grote poules heb ik geen zin meer." Toch gaat pok in het verzinnen, uit tikken, kopieren en ronddelen van formulieren de nodige tijd zitten. „Een idee uitbroeden is het meest fascine rend, maar de nazorg doe ik ook graag. Uit respect voor al die mensen die steeds weer deelnemen Toen ik in '81 op het eiland terugkeerde, kende ik maar een handjevol men sen. Dankzij de spelletjes is de kring relaties in een adembenemend tempo gegroeid. Als werkloze stelde ik op Texel geen mallemoer voor. maar zo kon ik iets terugdoen voor de gemeenschap en heb ik in sociaal opzicht toch wat bereikt. Mijn overtui ging is dan ook dat het doen van spel letjes de mensen dichter bij elkaar brengt. Het gaat met alleen om de waan van de dag, maar het heeft een functie op de langere termijn. Nog steeds kom ik mensen tegen die zich een of ander leuk feest herinneren Mooi toch-'" Frans Hopman Vervolg van pagina 1 a al aankondigde zich niet bij redenering te zullen neerleg- Eelman (VVD) meende dat de rente juridisch zwak staat, is zitten we met de brokken vrees werd gedeeld door de se leden van de oppositie. Jan Sof (CDA) en Dick Drijver (Texels "9) stelden de bezwaarmakers er in het ongelijk. Drijver vond dat de norm van twee arbeids- Nen niet heilig hoeft te zijn. „We ten de aanvraag toetsen aan de (Zakelijkheid van een tweede "9 Soms kan ook 1,9 of zelfs 1.4 tdsplaatsen al genoeg zijn." Vol le gemeente telt de firma Boog- '165 volwaardige arbeidsplaat- Nokhoogte indere argumenten van de "aarmakers werden fel bestre- door „verdediger" Uriot Zo hij dat de geplande dienst ig niet „zomaar even" tussen 'an Nauta en Miedema wordt jj" fopt „De afstand tot deze pan- bedraagt straks 23 en 30 meter, si ruimte vind je nergens anders Een onderhoud tussen onder meer Rijkswaterstaat en Gert Jan Groenendijk van paviljoen De Zeeaster bij paal 17 dinsdag heeft er toe geleid dat de verstandhou ding tussen beiden is verbeterd. Groenendijk dreigde met een kort geding de zandsuppletie stil te lig gen, omdat het werk volgens hem niet naar behoren werd uitgevoerd. Volgens Groenendijk heeft de omzet van paviljoen een flinke deuk opge lopen door de werkzaamheden op het strand. Ook kioshouders Erik de Graaf heeft laten weten schade te lij den Bij het onderhoud met RWS, de gemeente en de aannemerscombi natie was ook Robert Terweij van paviljoen „Ome Joop" aanwezig. Volgens De Graaf was Groenendijk echter de enige die het werk stil wilde laten leggen. Groenendijk: „Met de vorige zand suppletie heb ik hele goede ervarin-~ gen. Maar deze keer liep het behoor lijk mis. Heel veel mensen waren aan alle kanten geïrriteerd, er moest ge woon iets gebeuren." Stoppen Zondag sloegen bij Groenendijk de stoppen door. „Terwijl het strand vol zat, werd de suppletie gestart De mensen werden achter de windscher men vandaan gespoten. Groenendijk nam advocaat R. Raymond in de arm Volgens zijn raadsman kan de strandexploitant via een kort geding Rijkswaterstaat zon der problemen dwingen het werk stil te liggen. Groenendijk: „Het is niet mijn bedoeling om het werk te dwars bomen, Dat is niet mijn mentaliteit. Maar als het nodig is, trap ik op de rem." Tijdens het onderhoud dinsdag klaarde de lucht weer op. „We heb ben de zaken op een rijtje gezet. Ik ben bli| dat het zo is opgelost." Volgens Groenendijk heeft het ge sprek wel effect gehad „Het is wel héél frappant dat we een hele tijd nauwelijks iets zagen gebeuren, maar na het gesprek staan ze in twee dagen plotseling bij ons voor de deur." Volgens Kees Smit van Rijkswater staat bestonden er inderdaad wat jjjevenhuizen." ander argument, dat de nok- iv (ca 7,5 meter) niet past in het -r Mjke" karakter van Zeven en, werd eveneens hard aange- Volgens Uriot hebben de «aarmakers weinig recht van 'en. aangezien hun nokhoogten en 8,80 meter bedragen. wide partijen er alsnog zullen '"an zonder tussenkomst van de icie is twijfelachtig, aangezien Nerlinge verhoudingen niet bijs- !*d lijken Dat bleek tenminste •"opmerking van Nauta, die zei geuren dat er geen contact was Uriot hapte daarop naar !Jen wierp Nauta voor de voeten 'inota bene met de tekeningen :T|was geweest. De werkzaamheden aan de zandsuppletie naderen de paviljoens bij paal 17. (Foto Gerard Timmormon) misverstanden. „Een gebrek aan in formatie. Nu we met z'n allen om de tafel hebben gezeten zijn die uit de wereld. Maar de paviljoenhouders moeten ook beseffen dat ze dankzij dat zand voor de deur veilig zitten. Volgens Smit zijn er dinsdag geen toezeggingen over schadevergoedin gen gedaan. De zandsuppletie bij paal 17 zal naar verwachting begin volgende week zijn afgerond Werner Dros krijgt voor zijn bedrijf in Harkebuurt een aparte bestem ming voor het transportgedeelte. Gisteravond ging de gemeente raad hiermee met de krapst moge lijke meerderheid (7-6) akkoord. Doorslaggevend was de stem van CDA-raadslid Jan Koolhof, die zich achter het voorstel van Texels Belang schaarde, terwijl partijgenoot Kees Hin een tegenstem uitbracht. Ook de oppositiepartijen Groen Links, PvdA, VVD en D66 waren tegen. Met de huidige A(h)-bestemming zou Dros in Harkebuurt vastlopen, omdat inmiddels een groot deel van zijn ac tiviteiten bestaat uit met-agrarisch transport. Volgens de tegenstemmers moet Dros hiervoor naar een bedrijventerrein uitwijken. Texels Belang stelde voor om een B-bestem ming te verlenen voor het transport gedeelte. Middels een aparte aandui ding op de plankaart wordt gezorgd dat dit geval een uitzondering blijft Het was de tweede maal dat over het voorstel werd gestemd Vorige week ti|dens de vergadering over het be stemmingsplan buitengebied staak ten de stemmen op 6-6. Door het re sultaat van gisteravond is de behandeling van het bestemmings plan door de raad nu geheel afge rond. De provincie vindt dat de ge meente buiten haar boekje is ge gaan door toestemming te geven voor de aanleg van een aantal vij vers of andere ontgrondingen. Het college gaf bijvoorbeeld toestem ming om een blusvijver te graven bij het Maartenhuis, zonder dat de provincie hiervoor een ont grondingsvergunning heeft ver leend. Wegens het spoedeisende karakter, gaf de gemeente toch toestemming. Ontgrondingen mogen pas plaatsvin den als Gedeputeerde Staten hieraan goedkeuring heeft ontleend. Door vooruitlopend op de vergunning al toestemming te verlenen, voelt de provincie zich feitelijk buitenspel ge zet ,,U stelt ons met de toestemming voor een voldongen feitschrijft de provincie aan b en w Een afweging van belangen, zoals de Ont- grondingswet van ons verlangt, is na afloop van de werkzaamheden wei nig zinvol. Uw handelwijze heeft er toe geleid dat op Texel een forse toe name van illegale ontgrondingen heeft plaatsgevonden GS stuurde de gemeente een lijst van zeven ge vallen waarin de Ontgrondingswet is overtreden. De provincie dringt er bij het college op aan dat met buiten het gezag van GS om toestemming wordt verleend voor de aanleg van vijvers. Wijziging Ontgrondingswet Volgens chef-ruimtelijke ordening Jim Ie Roux hangt de werkwijze van de gemeente deels samen met de ver- Corrie Timmer uit polder Het Noorden heeft de publieksprijs gewonnen van de Toer In-tentoonstelling in het raad huis. De bezoekers van de expositie, met als thema het industriële erfgoed, gaven van alle inzendingen haar drie schilderijen de beste waardering. De titel van het werk is.The Industrie of nature, Gods inheritance." anderingen die bij de Ontgrondings wet op til zijn Onlangs discussieerde de raad over de wijzigingen die de provincie heeft voorgesteld. Een van de aanpassingen is dat het graafwerk op erven in het buitengebied wordt vrijgesteld. Op landerijen is echter een aanlegvergunning vereist. Vol gens de gemeente bestond er op het moment dat de gemeente toestem ming verleende voor de vijvers waarop de provincie doelt nog geen duidelijkheid over het aanleg- vergunningenstelsel De gemeente gaat de controle op overtredingen van met name de Ontgrondingswet wél aanscherpen B en w hebben besloten het rijwiel pad van de Limietweg uit te voeren in beton. De breedte wordt 2,50 omdat alleen rijwielen er gebruik van maken en het agrarische ver keer aangewezen blijft op het be staande puinpad ernaast. Het prijsverschil tussen beton en as falt is niet zo groot, maar betonpaden vragen geen onderhoud zoals inmid dels ook op Texel is gebleken. Het probleem van asfaltpaden is dat op den duur de wortels van de aangren zende vegetatie er doorheen groeien waardoor gaten en bulten ontstaan. De kosten van het Limietpad zijn ge raamd op totaal f355 000 - De pro vincie heeft een subsidie van 50% toegezegd, zodat f177.500.- voor re kening van de gemeente komt. Het college had ook kunnen kiezen voor een betonnen pad van drie me ter (kosten f415.000,-) op de be staande pumverhardmg waar dan ook het (spaarzame) landbouwverkeer gebruik van zou kunnen maken. Dat gebeurt echter niet. In tegendeel men wil juist voorkomen dat het landbouwverkeer gebruik maakt van het nu aan te leggen pad van 2,50 meter. Dat zou kunnen door een af rastering, maar die vraagt weer on derhoud en het is geen fraai gezicht. (ADVERTENTIE) 1 Uilgcvcni Ijngeveld en de Rooy Parkstraat ld, Den Burg Telc(oon 0222 362600 J Fax 0222-3141II

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5