NIOZ de oceaan op met marinevaartuig r Luchtslag" rond elling zeehonden tggsS» 'e gast bij vlootschouw Paramaribo nr TEXELSE Y COURANT nderzoek algen oor beter beeld broeikaseffect N en Pieterburen tellen geboortes dplaats 's nachts neel vandalisme Politie sust geschil over parkeerschade „Bouwzaken fungeert als architectenburo" Raad tegen komst van coffeeshops Rondvraag blijft Ondeugdelijk kentekenbewijs Hoe objectief is de welstandscommissie? Aanrijding Wat ik zeggen wou. Brief wèl voor taxichauffeurs Ere wie ere toekomt! Dronken chauffeur tien dagen vast Molenkoog krijgt speelobjecten VRIJDAG 19 JULI 1996 tisde rol van de oceaan in het vastleggen van koolstof 12) uit de atmosfeer? Om op die vraag een antwoord te jen vertrok een groep wetenschappers en technici van NIOZ woensdag naar het Caraïbisch gebied voor een rtocht van zes weken in het tropisch deel van de Atlan- he Oceaan. Volgens expeditieleider George Fransz le- het onderzoek een bijdrage aan de internationale stu- naar de bufferende rol van de oceaan in het toegenomen eikaseffect. Bijzondere bijkomstigheid is dat het erzoeksschip, de HMS Tydeman van de Koninklijke ine, eerst afmeert in Paramaribo voor een vlootschouw. de expeditie werden de weten- opers en technici woensdag gevlogen naar de Tydeman die llemstad op Curapao ligt af-ge- id. De Tydeman is het grootste noeksvaartuig van de hydro- ïhe dienst van de marine, ook de „witte vloot" genoemd Het defensieschip dat in '76 werd ge bouwd wordt gebruikt voor de kar tering, bijvoorbeeld om de verande ring van hét bodemprofiel te registreren Ook wordt het schip voor dertig procent gebruikt voor onder zoekswerk voor burgerdoeleinden. Bij de bouw is daarmee rekening gehou den. De expeditie die woensdag vertrok bestaat uit vijftien wetenschappers en 3 technici van het NIOZ Verder heeft het team twee Canadezen een Oostenrijkse en een onderzoeker van de Universiteit uit Groningen in de gelederen Een paar technici zijn de groep vooruitgegaan om de onder zoeksapparatuur te installeren. Vlootschouw Het onderzoek kan nog met direct beginnen, want de Tydeman meert op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken eerst af voor een officieel bezoek aan Paramaribo en deelname aan de vlootschouw al daar, in verband met de nieuwe rege ring in Suriname Hoewel de NIOZ- mensen hierbij slechts op de achtergrond aanwezig zullen zijn, wordt er met belangstelling naar uit gezien Expeditieleider en initiatiefnemer George Fransz is vooral benieuwd naar het verloop van de samenwer king met de marine. ,,Je zit per slot van rekening op hetzelfde schip Belangrijker vindt de onderzoeker van dierlijk plankton echter de resul taten die de groep in zes weken tijd 60 40 30 O Station 4 O Stat l Station 3 Station 2 cf 0 O Station 1 Zuid-Amerika Afrika 20 10 60 50" 40 3a 20 rtezoeksgebied van de NIOZ in de oceaan en de route die de expeditie volgt. kan boeken „Zo'n expeditie is een hele verantwoordelijkheid, zeker om dat er veel geld mee is gemoeid" Subsidie De benodigde ƒ1,2 miljoen wordt gesubsidieerd door de stichting Geo logisch, Oceanografisch en Atmos ferisch Onderzoek (GOA) van het NWO in Den Haag, die een aanvraag van Fransz en zijn collega Veldhuis voor het onderzoek honoreerde. Dat gebeurt alleen als de studie voldoet aan de hoogste eisen. Er wordt dus grote waarde aan het onderzoek ge hecht. Fransz ,,De toenemende hoe veelheid C02 in de atmosfeer baart grote zorgen, omdat hierdoor het broeikaseffect wordt verhoogd. De Noord Atlantische Oceaan wordt als de grootste koolstofbuffer ter wereld beschouwd, vandaar dat veel belang aan het onderzoek wordt toegedicht." Koolstof Kooldioxide die extra vrijkomt bij de verbranding van fossiele brandstof fen, wordt deel opgenomen door planten op het land en in zee De al gen in zee worden op hun beurt weer gegeten door plankton, waardoor de koolstof via een voedselketen steeds dieper in het oceaanwater terecht komt. In de diepte van de oceaan blijft de koolstof wel zo'n 500 jaar opgesla gen waardoor de stijging van de kooldioxideconcentratie in de atmo sfeer wordt afgeremd. Van alle biolo gische processen om koolstof te bin den, is die in de oceaan de meest actieve Stabiliteit Het tropisch en subtropisch deel van de Atlantische Oceaan is als onderzoeksgebied gekozen omdat daar de vastlegging op een diepte van 100 meter te meten. Er zijn in dat gebied geen winterstormen en de temperatuur is vrij constant. Daardoor is er een hele stabiele en gelaagde waterkolom en voedselketen, en be vindt zich op de grens tussen de warme bovenlaag en de koude die pere waterlaag het diepe chlorofyl- Dit is een verhoogde concentratie van miniscule algjes (circa 0 001 mm) waar relatief weinig van bekend is. Tot nu toe is onvoldoende duidelijk hoe groot de C02 vastlegging in die laag is Geografisch hoger en lager gelegen wateren dan dit oceaandeel lenen zich minder goed voor dit type onder zoek. Daar bestaat dit verschijnsel soms alleen in de zomer. Algologen Het team van wetenschappers be staat uit een groep fyto-plankton- en Expeditieleider George Fransz van het NIOZ treft de laatste voorbereidingen voor de reis naar de Atlantische Oceaan zoóplanktononderzoekers (algolo gen). Daarnaast gaan chemici mee en bacterie-onderzoekers Bacteriën produceren namelijk methaan, en dat is een tweede veroorzaker van het broeikaseffect. Doel van de expeditie is te onderzoe ken waarom het chlorofylmaximum in het tropisch deel van de Atlantisch Oceaan zo stabiel is en welke biolo gische, fysische en chemische pro cessen daarbij een rol spelen Uitein delijk moet het onderzoek resulteren in een wiskundig model, waarmee de toekomstige situatie beter kan wor den voorspeld Kwetsbaar Het systeem van uitwisseling van voedingsstoffen in de oceaan waar door de koolstof wordt gebonden is bijzonder kwetsbaar. Elke verstoring kan dit evenwicht gemakkelijk verbre ken. Bijvoorbeeld als de temperatuur stijgt Hierdoor kan het water minder (Folo Gerard Timmerman) C02 bevatten, waardoor de opname vermindert. Het gevolg is dat het broeikaseffect versterkt, waardoor het nog warmer wordt. Door de we reldwijde temperatuurstijging smelten de ijskappen en stijgt de zeespiegel. Hierdoor kunnen vruchtbare gebie den langs de kust in de toekomst onder water komen te liggen. Voor NlOZ-begrippen is het een ta melijk lange expeditie Op 2 septem ber meert de Tydeman af in Las Palmas, waarna de NlOZ-mensen per vliegtuig naar Nederland afreizen Pelagia Het onderzoek in de Atlantische Oceaan is met de enige expeditie van het NIOZ momenteel. Onder de codenaam .Triple B" bevindt het ei gen NlOZ-onderzoeksschip, de Pelagia, zich voor een fysisch onder zoek ter bestudering van allerlei be wegingen van het water in de Golf van Biscaye. sdruk in het luchtruim boven ïehonden in het Nederlands van het waddengebied. Zowel istituut voor Bos en Natuur- noek (IBN) bij 't Horntje als itehondencentrum in Pieter- voeren vanuit vliegtuigjes 9en uit van het aantal pasge- zeehonden. het IBN telt zeehonden- Roeker Peter Reijnders al 25 Hij turft in opdracht van het mi le van Landbouw, Natuurbe- ea Visserij. Reijnders staat op Wed van zeehondenonderzoek «en- en buitenland bekend als lUtoriteit. Zijn tellingen vinden op basis van een (zeehon- erdrag tussen Nederland, Duits- ia Denemarken. Al deze landen it hun desbetreffende gebieden oog beleefde van woensdag donderdag een rumoerige 1 De politie moest verschil- malen ingrijpen wegens van- neen overlast in de uitgaans- ,en ontdekten dat onbekenden iüw spiegels van geparkeerde s hadden afgebroken. De politie tort na twee uur een 21-jarige henaar in de kraag, die de muur en discotheek in de Dorpsstraat ■eklad In overleg met de eige- hetaalde de man 300.- voor het lenvan de muur toeks 3.40 uur kwamen er •en binnen over geluidsoverlast ('Pleintje in de Dorpsstraat. Een «8e jongen uit Hengelo had zijn ®an aangesloten op twee etooxen Ondanks een waar- ™ng van de politie draaide de e"ian be volumeknop met dicht. Opnamen agenten de installatie |bar het bureau, waar de eige- T6' gisteren weer kon ophalen, hvipen grepen de surveillanten 'zezagen dat een 21-jarige en Texelaar probeerden een arnPaal uit de schoppen. op dezelfde manier de zeehonden om voor de Waddenzee en zo compleet mogelijk overzicht te krijgen van de ontwikkeling van de populatie ge wone zeehonden Reijnders zelf wil met op de kwestie ingaan. In de Harlinger Courant schrijft correspondent Dirk Kuiter ech ter dat Reijnders het niet verstandig vindt dat de medewerkers van de zeehondencrèche in Pieterburen op eigen houtje ook de gewone zeehon den tellen in het oostelijk deel van het Nederlandse Waddengebied en op zandplaat de Richel. Reijnders heeft de afgelopen periode al enkele keren de zeehonden geteld. Volgens Reijnders wordt de geboor- tetop pas aan het eind van deze maand verwacht en heeft het daarna pas zin de cijfers vrij te geven. Opgeblazen Leme van 't Hart van de zeehonden- crèche in Pieterburen doet de affaire af als een „opgeblazen zaak" en wil niet op de kwestie in gaan. In de Harlinger Courant geeft Pieterburen echter wel weerwoord „Er is abso luut geen sprake van dubbel werk en er wordt ook niet onder de duiven van het IBN geschoten. Een bioloog van Pieterburen doet een eigen onder- Een 46-jarige automobilist uit Lochem en een andere chauffeur konden het woensdagavond niet eens worden over parkeerschade, die was opgelopen aan het Vermaningspad in De Waal. De politie suste het geschil. De man uit Lochem verdacht de an der ervan zijn geparkeerde auto te hebben aangereden. Deze persoon ontkende echter. Onderzoek door de politie wees uit dat de man in kwes tie inderdaad de schade een gekrast en gedeukt linkerachterportier, niet kan hebben veroorzaakt. Het is tot dusver onbekend wie de schade wél op z'n geweten heeft. zoek en daarom tellen we de zeehon den momenteel, omdat we de cijfers niet van het IBN krijgen." Volgens de Harlinger beschuldigen zowel Pieterburen als het IBN eikaars vlieggedrag, waardoor de zeehonden onrustig worden. Ook zou er verschil van mening bestaan over de telling van de zeehonden in het wadden gebied. Zo zou het IBN méér dieren hebben gezien dan Pieterburen. Opvang beperken Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij bevestigt in de Harlinger Courant dat er interne problemen tussen Pieterburen en het IBN bestaan over de telling Volgens raadslid Pieter de Groot van D66 fungeert de gemeentelijke afdeling bouwzaken als een architectenburo voor derden. De Groot stelde het college van b en w hierover een aantal schriftelijke vragen, nadat hij maandagavond de kwestie al aan de kaak had ge steld tijdens een commissie vergadering. De Groot sprak maandag, evenals Erna Eelman (VVD), er zijn verbazing over uit dat bouwzaken een school gebouw voor de gemeente Vlieland heeft ontworpen en in opdracht van de Stichting Bejaardenzorg Texel een ontwerp maakt voor de veertien so ciale huurwoningen die de plaats van het vroegere bouwbedrijf Geus aan het Schilderend moeten innemen. „Hoe kan het dat bedoelde activitei ten en hun financiële vertaling niet terug te vinden zijn in beleidsplannen van de gemeente?", vraagt De Groot het college. Ook wil hij van b en w weten in welke situaties bouwzaken wél of niet diensten mag verlenen. Volgens hem moet dat een uitzonde ring blijven, omdat het oneigenlijke concurrentie betekent voor de be staande architectenburo's. Sterker nog: De Groot vindt dat uit besteding aan architecten goedkoper en beter is. In dit verband wil hij wel eens weten welke kosten zijn ge maakt voor het ontwerp van open bare basisschool De Bruinvis, Daar naast vraagt hij zich af of de gemeente wel voldoende is verze kerd tegen aansprakelijkheid indien een ontwerp niet blijkt te deugen. Op Texel mogen geen coffee shops, waar softdrugs worden ver kocht, worden gevestigd. Dat be sloot de gemeenteraad gister avond. Wel drongen meerdere raadsleden aan op een betere aan pak van de drugsproblematiek op het eiland. Wethouder Nel Eelman antwoordde dat zij hiermee druk bezig is. Texels Belang en CDA toonden zich de felste tegenstanders van het feno meen coffeeshop Hans Roeper (PvdA) en Pieter de Groot (D66) lie ten een ander geluid horen. Beiden pleitten voor het creeren van een verkooppunt, waardoor gemeente en De gemeenteraad wil de rondvraag niet afschaffen. Een voorstel van het college om op deze wijze de vergadertijd te bekorten, werd deze week tijdens een commissie vergadering door alle fracties van de hand gewezen. De rondvraag is volgens de raad een middel om op de actualiteit in te spe len. Bovendien verlevendigt de rond vraag de vergadering. De fracties vinden het niet erg dat de vergaderingen soms lang duren Een goede besluitvorming staat in hun ogen voorop, met de amusements waarde. Het instellen van spreektijd beschouwen de fracties als „laatste redmiddel". In het Reglement van Orde zal deze mogelijkheid worden opgenomen. De raad heeft echter het recht om er niet mee akkoord te gaan als de voorzitter tijdens een vergade ring voorstelt om spreektijd in te stel len. Een 23-jarige automobilist uit Den Hoorn kreeg woensdag even na mid dernacht een bekeuring wegens een onjuist deel III op zijn voertuig. Tegen over de politie verklaarde hij dat het originele kentekenbewijs verloren was gegaan. Ook de vorige eigenaar van de wagen, die het deel III heeft aangebracht, krijgt een proces ver baal. De bestuurder trok de aandacht van de politie toen hij met hoge snel heid over de Pontweg richting De Koog reed politie méér grip op de aanwezige drugshandel kan hebben De Groot verwees naar een experiment in Heerhugowaard, waar volgens hem goede ervaringen worden opgedaan met de verkoop van softdrugs onder toezicht van de welzijnsstichting Hierdoor is niet alleen betere controle en voorlichting mogelijk, ook worden dealers geweerd. Zoiets kan ook op poten worden gezet in Den Burg. in combinatie met streng optreden te gen drugshandel op andere plaatsen. De Groot suggereerde dat het Texelse politiehoofd hier positief te genover staat. Wethouder Eelman moest De Groot teleurstellen. Vol gens haar is het idee besproken in een overleg met politie, OSG, het jon gerenwerk en andere instanties, maar is besloten om géén coffeeshop op Texel te starten Is de Welstandscommissie, die bepaalt of nieuwe gebouwen mooi genoeg zijn, eigenlijk wel onafhankelijk? Deze vraag bor relde deze week tweemaal in een openbare vergadering op Zowel Pieter de Groot (D66) als de bezwaarmakende bewoners van de Wittekruislaan bemerkten dat éen commissielid een ambtenaar van de gemeentelijke afdeling bouwzaken is. „Hebben we nu de ongewenste constructie dat de linkerhand de rechterhand controleert?", aldus De Groot in een schriftelijke vraag aan b en Op de kruising Beatrixlaan-Gasthuis- straat in Den Burg vond maandag omstreeks 17.30 uur een aanrijding plaats Een 16-jarige bromfietser uit Groningen verleende geen voorrang aan een 37-jarige automobiliste uit Klazinaveen Beide betrokkenen ble ven ongedeerd, maar hun voertuigen waren beschadigd. In het artikel over de te snelle taxi's, is een onjuistheid geslopen De op merking van mevrouw Smidt, dat de brief van de burgemeester met voor haar chauffeurs bedoeld is, is ver keerd overgenomen Ze heeft de brief wèl onder haar chauffeurs verspreid Op de avond van 31 mei om 23.00 uur kreeg onze schoonzoon René een ernstig motorongeluk, waarvan het herstel nu iets zichtbaar is. René werd met een extra boot naar het Gemini ziekenhuis gebracht Na een uur moest hij door naar het VU in Amsterdam, waar hij nog altijd ligt. Op de ongeluksavond kregen wij het bericht door om kwart voor twaalf en werd onze dochter via de EHBO ver zocht aanwezig te zijn We zaten thuis op Rene te wachten René en onze dochter wonen in Zeewolde. I Wat doe je dan op zo'n kritiek mo-t ment? Via de politie hebben wij ver zocht de Joost Dourleinkazeme in te schakelen, of die ons midden in de nacht wilde vervoeren met vier perso-, nen. Dit werd direct geregeld Twin tig minuten later lag er een boot klaar We werden via de wacht door twee stuurlui ontvangen, snel overgezet.; Er kwam meteen een busje van de marine aan, die ons voor het zieken huis afzette Mensen, hartelijk bedankt voor deze prima service die u aan ons heeft verleend. We hebben met deze brief even gewacht, in verband met de ont wikkeling van René. Alle lof: 's nachts om één uur, geweldig. Jammer voor wethouder Nel Eelman dat deze service in haar geval werd geweigerd. Misschien waren niet de juiste personen aanwezig in verband met vakanties Fijn voor u dat het NIOZ bereid was u terzijde te staan. Wij weten op zo'n moment hoe be langrijk het is om bij de patiënt te zijn. We willen hierbij alsnog een ver diende pluim geven aan de mensen van de Joost Dourleinkazeme Familie Saalmink, Texel Een aantal aangeschoten inzitten den van een auto die woensdag middag vanaf de veerboot het ei land opreed, moest van de politie vrijwel direct het eiland weer ver laten. De bestuurder, een 37-jarige man uit Sittard. had niet alleen te veel alcohol achter de kiezen, maar ook methadonpillen geslikt. Don derdag werd bij de veerhaven een stel dronken Zwitsers aangehou den. Ze waren tevens in het bezit van soft drugs. De man uit Sittard viel op door zijn rijgedrag, dat aan alcoholgebruik deed denken. Toen bleek dat hij met alleen drank, maar ook pillen had gebruikt, werd hem bloed afgenomen vooronderzoek. De uitslag hiervan is over een week bekend. Aangezien geen van de mede-inzit tenden in staat was om te rijden, werd hen een rijverbod opgelegd tot 20.45 uur, zodat het hele gezelschap met de laatste boot het eiland kon verla ten Overigens moesten zij dit doen zonder hun 37-jarige maat. Hij bleek nog voor 500,- bij Justitie in het krijt te staan. Aangezien hij dit geld met kon betalen, kreeg hij tien dagen on vrijwillig logies aangeboden van de Helderse politie. Donderdagmorgen presteerde vijf toeristen uit Zwitserland het de boot af te rijden met de nodige alcohol en drugs achter de kiezen. De auto met het vijftal werd dicht bij de veerhaven aangehouden, waarbij alleen de 18- jarige bestuurder nuchter bleek. De overigen waren onder invloed. De politie trof bij hen enkele zakjes soft drugs aan. Het spul werd in beslag genomen en vernietigd. Het terrein van zwembad Molen koog wordt aangekleed met enkele speelobjecten. Een verfraaiing, maar duidelijk geen kunstwerk, zo oordeelde de adviescommissie Kunst en Cultuur van de gemeente. Dat is precies de bedoeling, vond de commissie Welzijn, die zich woensdagavond positief uitliet over het idee van twee Rotter damse ontwerpers. De gemeente heeft 27.000,- uitge trokken voor het project. Een deel is beschikbaar dankzij de éénprocentsregelmg bij nieuwbouw Het restant dankzij een subsidie van de provincie. Het maken van alleen een kunstobject was echter niet de opdracht waarmee de ontwerpers D de Jong en E van de Wiel uit Rotter dam aan de slag gingen. De raad wilde dat er een speelobject zou ko men dat tevens een verfraaiing voor het zwembad zou zijn Het ontwerp bestaat uit een onder grondse glijbaan, een klimrek en een wip De wip is achter een muurtje geplaatst, zodat voor de mensen op het terras alleen de hoofden van de kinderen zichtbaar zijn. „Kopje on der", luidt dan ook de naam van het ontwerp. Het geheel wordt uitgevoerd in rood baksteen. De adviescommis sie Kunst en Cultuur verwacht wel dat als de kinderen op het terrein spelen de kunstgedachte achter het ontwerp alsnog tot leven komt.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7