Uitstel geen afstel voor Drijverschool /aste plek Strender uinen na grondruil Zinker Waddenzee ligt deels bloot Cjroen c2wartsJ~exels in het Wezenput-water op weg naar de Rede acties akkoord met onderhoudsbeurt „Geen risico voor drinkwater" ommunicatiefoutje scheelt ƒ145.700 Doorrijder achterhaald Verkeersruzie Egypte inspireert kunstenaars Posthuys 2 Veekennis bekroond in Midden-Beemster 4 •o- Oud-Texelaars schreven jubileumboek PvdA 4 Gouden Driehoek-feest warrig maar gezellig 5 „Texelaars hebben hoog Amsterdamgehalte" 7 Buggy's op Texel 7 Snelheidscontrole Meer bruinvissen door strenge winter 'Duo beschadigt „geleende" fiets Brandweer spuit duif van toren Drugsverkoper Meisje gewond bij val met racefiets Reclamecircus VERDER AT in dit ]\|ummer onderhoud memersbedrijf TEBO kan alsnog een begin maken met ingrijpende onderhoudsbeurt van de Jan Drijverschool. klus liep vertraging op doordat het onderhoudswerk veel (der uitviel dan aanvankelijk door de gemeente was •root. De foutieve raming was het gevolg van een nmunicatiestoornis in het raadhuis. Gistermiddag advi- >rde de raadscommissies Welzijn en FET tijdens een lengewonde vergadering de benodigde extra ƒ145.000,- maar beschikbaar te stellen. nel héél wat onderhouds- en nsch werk worden verzet alvo- :Je openbare basisschool ook in eigende eeuw de Hoornder Bijeugd een goede huisvesting Ondanks onderhouds- nn het verleden slaat het voeg- ran de westelijke kopmuur •door naar de binnenmuur. Vol gde gemeente hoeft met de hele ■muur te worden vervangen, al ferard Weijers (Texels Belang) schemeren hier nog maar eens ■naar te kijken. Ander ingrijpend loud betreft de vervanging van aikozijnen, waterleiding en sani- Jl-leidingen en radiatoren, ven en buitenkozgnen. Verder is er uiige technisch onderhoud, zo- lerslel daklichten, vloerbedek- CV-ketel, brandslangen, rijwiel- nen, kapstokken, verlichting en idige preventieve onderhoud. Foute raming rus een raming van de afdeling lijn vergde het onderhoud een •lering van 357 705,-. Eigenlijk I bedrag nog hoger uitvallen, (doordat het schilderwerk in ei- beheer wordt uitgevoerd, be dde gemeente ƒ24 000,-. Bi) de aanbesteding bleek deze totaal schatting circa veertig procent (ƒ145 700,-) te laag Dat was het ge volg van een communicatiefout" tus sen de afdelingen Welzijn en ge meentewerken, waardoor de bouw technische kennis van gemeente werken niet was benut. Geen schoonheidsprijs De gemeente verdient voor deze han delwijze niet de schoonheidsprijs, oordeelden alle raadfracties, die grote moeite hadden het extra krediet van ƒ145.700,- beschikbaar te stellen Het tussenvoorstel van het college, om een aantal onderhoudsklussen uit te stellen tot een later tijdstip, vond de raad echter te gortig. ,,De school mag niet de dupe worden van deze manier van werken", verwoordde Corrie Heijne (Texels Belang) de mening van de raad. Door het uitstel worden de onderhoudskosten op termijn al leen maar hoger. De discussie spitste zich toe op de vraag op welke manier het extra kre diet moet worden gefinancierd De fondsen preventief en technisch on derhoud, die eigenlijk bedoeld zijn om dit te financieren, hebben al een ne gatief saldo De oorzaak is dat sinds de fondsen in 1988 zijn ingesteld, hiervoor onvoldoende rijksgelden bij de gemeente zijn terecht gekomen. Het collegevoorstel om ter financie- ring de verhoging van de ondergrens van de algemene reserve (momen teel 3.25 miljoen) dan maar een jaar over te slaan, kreeg weinig steun. De coalitie had als uitgangspunt elk jaar ƒ150.000 aan de algemene reserve toe te voegen. Voor de tweede keer in deze collegeperiode lukt dat met. Wethouder Poster (financiën) rea geerde teleurgesteld. ,,Het spijt me zo Ik ben zó zuinig geweest. Juist nu ik op vakantie was, is het misge gaan." Aan elkaar gebreid Dirk Terpstra (PvdA) kon er niet om lachen: „Ik heb het gevoel dat finan ciering van deze kwestie een beetje aan elkaar wordt gebreid." Hij stelde voor de reserve wèl te verhogen en het geld op de kapitaalmarkt te lenen. Voor Erna Eelman (VVD) is een greep uit de algemene reserve niet aan de orde. „Iets dat in de planning van de gemeente had horen te zitten, mag met uit de reserve te komen Hoewel Posters partij, Texels Belang, aangaf de reserve wel te willen aan spreken en het CDA hier ook voor voelt, toonde de wethouder begrip voor Eelmans standpunt. Hans Roe per (PvdA) verlegde het probleem naar het college. „Dit college heeft het probleem geschapen en moet het dus ook maar weer oplossen." Het college heeft tot de raads vergadering waarin de kwestie aan de orde komt, de tijd een oplossing te vinden. De raadsfracties adviseerden vooruitlopend daarop het extra kre diet van ƒ145.000,- te verlenen, zo dat aannemer TEBO van start kan gaan. Helaas veel later dan het be gin van de schoolvakanties, zodat het onderwijs in Den Hoorn wel wat over last zal ondervinden. i de Jan Drijverschool kan van start nu de raad het extra krediet heeft beschikbaar gesteld. IFolo Gerard Timmerman) gemeente trekt ƒ70.000,- uit "aankoop en ruiling van bijna 'hectare grond aan de Konings van Piet Daalder van ifimeüshoeve. Door de transac tor! volkstuinvereniging De Hanenberg gewoon op de tuinen "deBijenkorfweg blijven zitten. dusver huurde de gemeente voor volkstuinen anderhalf hectare van jbouwer C. Bas. Een tamelijk on- "kzi| een getuige die had gezien een automobilist vorige week kg bij het strandslag van paal 17 doorgereden na onverantwoord *tog, kon een 47-jarige Texelaar feen aangehouden. Bij het veria- ton het strand reed de chauffeur iscooter omver en raakte verder "felsen De politie heeft de man "sen verhoor onderworpen. Hij gaf :doorrijding toe Tegen hem wordt ""s verbaal opgemaakt zekere zaak voor de tuinders, omdat de pacht ieder jaar kon worden opge zegd. Om bedrijftechnische redenen kan Bas het land niet verkopen aan de gemeente en zat er geen langdu rig pachtcontract in. Rond Oosterend was tot dusver ech ter geen alternatief terrein beschik- Een 25-jarige man uit Oudeschild kreeg het zondagmiddag op de Ruyslaan aan de stok met een groep fietsers. Zij reden breeduit over de weg waardoor hij er eerst niet langs kon. Toen de automobilist na enkele malen toeteren eindelijk kon passe ren, werden over en weer opmerkin gen gemaakt. De Oudeschilder wercT boos en stapte uit Hij gaf een fiets- ster een duw, waardoor zij kwam te vallen en een ander meesleepte. Een 21-jarige Amsterdamse liep hierbij schaafwonden op. De Texelaar reed vervolgens weg, maar hij werd aan de hand van het kenteken achterhaald. De politie sprak hem aan over zijn gedrag. De vaten zi/n aan boord, het transport door de Skilsloot kan beginnen. Net als in de Gouden Eeuw werd zaterdag middag water vervoerd van de Wezenputten naar de Rede van Texel Enkele honderden belangstellenden kwa men er op af. Op het smalle Skillepaad/e was het dringen geblazen, maar m het feestelijk versierde Oudeschild kon men het schouwspel beter volgen. Ook daar hepen honderden nieuwsgierigen rond. Het Maritiem en Jutters Museum boekte een seizoenrecord met 1 300 bezoekers. Het avondprogramma op de haven was eveneens in trek. Over het welslagen van het evenement liepen de meningen uiteen. Zie verder het uitgebreide verslag el ders in deze krant. baar voor de volkstuinders. Daarmee kon de gemeente niet voldoen aan de contractuele verplichting voor een permanent alternatief voor het volks- tuinencomplex. dat bij realisatie van het bestemmingsplan „Oosterend Noord-Oost" aan de Cor Bremer straat verloren was gegaan. De volks tuinders deden destijds vrijwillig af stand van het terrein, onder uit drukkelijk beding dat hen duurzame compensatie-grond werd aangebo den. Kapitaalslasten Die belofte kan worden ingewisseld nu de gemeente met landbouwer Bas de grond ruilt die is aangekocht van Daalder De gemeente had hiervoor 40 000,- gereserveerd, een bedrag dat met toereikend was. De reste rende ƒ30.000,- komt uit de alge mene reserve van het Grondbedrijf van de gemeente. Per saldo gaan de kapitaalslasten per hectare voor de gemeente met de helft naar beneden Bij een snelheidscontrole donderdag tussen 15.00 en 16.45 uur aan de Postweg in De Cocksdorp bleken 102 van de 885 voertuigen te hard te rij den. De snelste reed 77 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. De zinker door de Waddenzee waarmee drinkwater van Den Hel der naar Texel wordt geperst, is over een lengte van circa 100 me ter bloot komen te liggen. Door de stroming is de bovenliggende grond weggespoeld. Volgens het Provinciaal Waterleiding Bedrijf 1 (PWN) loopt de drinkwatervoorzie ning van Texel geen gevaar. Het PWN heeft maatregelen genomen om de pijpleiding af te dekken. Bij de aanleg destijds werden beide zinkers in de waddenzeebodem ingefreesd tot een diepte van 3 tot 5,5 meter De hoop dat de leidingen, die in 1988 zijn gelegd, voor een langere tijd onder de grond zouden blijven, bleek ijdel. Uit peilingen van Rijkswa terstaat en het PWN blijkt dat de waddenzeebodem snel verandert. Door de stroming onstaat op de bo dem een soort golfbeweging, die zich van het zuidwesten naar het noord oosten verplaatst. Hierdoor is de hoe veelheid grond op de zinker aan ver andering onderhevig Ter vergelijking: trajecten die bij de aanleg op drie meter diep werden ingefreesd, liggen nu bijvoorbeeld op acht meter diepte. Maar stukken die destijds 5,5 meter onder de grond zaten, liggen nu nog een meter onder de oppervlakte. Een kritisch niveau, want een flink anker Langs de Noordzeekust zijn dit voor jaar veel meer bruinvissen waargeno men dan in de laatste tientallen jaren het geval was. De afgelopen maan den spoelden bovendien regelmatig dode bruinvissen aan op het strand, met name op Texel. Tegelijk met het grote aantal bruinvissen zagen vogel waarnemers recordaantallen rood- keelduikers ten noorden van de waddeneilanden. Beide waarnemin gen kunnen wijzen op een uitzonder lijk rijk voedselaanbod. Mogelijkerwijs houdt dit verband met de strenge win ter, waardoor veel schelpdieren en wormen zijn doodgevroren Wellicht kwamen hier massaal vissen op af, die op hun beurt viseters aantrekken Twee knapen uit Spakenburg die donderdag een gestolen fiets hadden beschadigd, zijn door de politie aan gehouden. De agenten kwamen in actie na een melding dat omstreeks 19.00 uur langs de Pontweg een fiets werd ver meld. Bij aankomst bleek dat het duo de fiets had „geleend". Ze kregen een proces verbaal aan hun broek en moeten de schade betalen kan nog wel eens tot een meter diep gaan. Om schade te voorkomen peilt het PWN tweemaal per jaar de diepte van de bodem. Toen bij een peiling in mei bleek dat een deel van de lei ding, ten zuidoosten van de Texel- De brandweer kwam zaterdag middag in actie om een duif te be vrijden Het dier was bekneld ach ter de bliksemafleider op de toren van de Hervormde kerk van Oosterend. vlakbij de wijzerplaat op een hoogte van meer dan twin tig meter. Het beest had al een heel etmaal geworsteld om los te komen. Mensen konden het niet langer aanzien en belden de brandweer Het was al de derde keer dat een duif op die manier in nood kwam. Ook nu maakte de brandweer, die met een ploeg van acht man naar Oosterend kwam. het beest los door er van onder de hogedrukspuit op te richten Een andere manier is niet mogelijk omdat daarvoor geen ladder- materiaal beschikbaar is en de brandweer voor een in nood ver kerend beest geen persoonlijke ri sico's wil lopen. Na te zijn los- gespoten fladderde de duif naar een naburig dak waar hij werd op gevangen en naar een duiven- liefhebber gebracht om op verhaat te komen. stroom, dicht tegen de oppervlakte lag. heeft het waterleidingbedrijf maatregelen genomen Doordat de boomkor van een garnalenvisser in het bewuste gebied onlangs ergens aan bleef hangen, vermoedt het PWN dat een deel van de zinkerleidmg, nu helemaal is blootgespoeld. Hieruit blijkt nog maar eens de omvang van de schurende werking van de Texelstroom De maatregelen die het PWN neemt, bestaan uit het storten van een grote lading grind op het traject waar de zinker bloot ligt. Hiervoor wordt zee- grind gebruikt. Dat heeft namelijk geen scherpe kanten, zodat de lei ding met wordt beschadigd. Tevens is het grind vrij stabiel, zodat het ook bij zware stroming op z'n plek blijft lig gen. Het PWN kon niet zeggen welke hoeveelheid grind wordt gestort. Maar de kosten bedragen vermoede lijk vele tonnen. Niet voor het eerst Het is niet voor het eerst en waar schijnlijk ook met voor het laatst dat een dergelijk ingreep wordt gedaan. Sinds de aanleg van de zinker is al driemaal eerder een bepaald traject met grind verzwaard. Gezien het ge drag van de Waddenzeebodem, houdt het PWN er rekening mee dat in de toekomst vaker moet worden ingegrepen. Risico voor de drinkwatervoorziening van Texel is er volgens woordvoerder J.P. Muller van de sector transport en distributie met. „Er liggen twee zin kers, die beiden in gebruik zijn. Ze zijn een flink eind uit elkaar ingefreesd, zodat het vrijwel onmogelijk is dat ze in één keer kunnen worden bescha digd. Bij calamiteiten kunnen we de druk zo hoog opvoeren, dat het be nodigde water door eën leiding kan worden aangevoerd. Om te voorko men dat het zover komt, peilen we twee keer per jaar de diepte van de bodem en treffen zo nodig maatrege len." In de nacht van zondag op maandag pakten surveillerende politiemensen op de Nikadel in De Koog een drugs dealer in de kraag De agenten von den dat de man, een 19-jarige inwo ner van De Steeg, zich opvallend gedroeg en hielden hem een tijdje in de gaten Bij zijn aanhouding werd een kleine hoeveelheid verdovende middelen aangetroffen. In zijn auto bevonden zich nog meer drugs. De man, door de politie omschreven als „een drugshandelaartje", verklaarde dat het slechts voor eigen gebruik was. Na verhoor werft hij weer op vrije voeten gesteld. Een 14-jarige toeriste uit Hen- geveld liep zaterdagavond op de Pontweg ter hoogte van Den Burg letsel op bij een val met haar race fiets. Door een schakelfout raakte ze met haar voet de trapper en kwam ten val. Met verwondingen aan armen, benen en vermoedelijk een lichte hersen schudding werd ze overgebracht naar de medische post in De Koog. Bij het ongeval verloor het meisje haar bril. Ondanks een zoekactie van de fami lie en politie is de bril nog niet boven water gekomen. Overdaad schaadt blijkbaar niet in de ogen van Circus Royal, dat van 2 tot en met 11 augustus in De Koog voor stellingen geeft Bii vrijwel elk kruis punt vanaf de boot trekt het circus de aandacht met een hele reeks reclameborden. Of dat in overeen stemming is met de onlangs door de gemeenteraad gewijzigde Algemene Plaatselijke Verordening (APV), is zeer de vraag. Inzake het gebruik van sandwichborden is o.a bepaald dat slechts één bord per straat of weg mag worden geplaatst. Meer borden zullen op kosten van de veroorzaker door gemeentewerken worden ver wijderd. Overigens zijn billboards, zeer grote reclameborden, helemaal niet toege staan en is het verspreiden van strooibiljetten, naar aanleiding van een verzoek van Groen Links, aan strengere regels onderhevig Als het publiek deflyersmeteen weer weg gooit. moet degene die ze uitdeelt de pamfletten zelf (laten) verwijderen. (Foto Harry Oe Graaf) rjRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11102 DINSDAG 30 JULI 1996 TEXELSE COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv [tslraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS .mFMENTSPRIJS f54,55 PER HALF JAAR IOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1