Anders niks? zorgt voor Den Burg Question Plaza meer reuring in TEXELSE y coURANT Geknip^Cf tembollentelers uden open huis rPsplattegrond eels gesloopt Olympisch kampioene reikt medailles uit bij zwemspelletjes Drank ontvreemd Gemeente waarschuwt bij asbestgevaar „2-Vandaag" maakt Texel-reportage Diefstal uit tent „Samenwerken om de loop er weer in te krijgen" zodat het zich op de nieuwe, verre bestem ming niet te eenzaam zal voelen er achter dat VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 eo Kooiman geeft tekst en uitleg over de bollen Deze foto werd vorig jaar door de Texelse Courant gemaakt, en deze week tembollenpromotor KA VB als illustratie door het land verspreid samen met 500 persberichten narcissen, krokussen, ^klokjes, hyacinten en keizers- n Stuk voor stuk bloembollen ^'e kleuren van de regenboog "ralgroeien en bloeien En wor- :r°oid Met de meest moderne 'neswordt op de bedrijven in de panden met man en macht "'om de oogst van het land te aal in de schuur ondergaan de 'verschillende bewerkingen om '93af klaar te maken voor le- 16 Want de klant is koning, in het eilandelijke bollen- lange dagen dus voor de bollentelers en hun gezinnen, die hun vakantie nog even uitstellen tot na de zomer. Zaterdag 3 augustus, de Na tionale Bollendag, onderbreken twee bedrijven hun drukke werkzaamhe den om het publiek gratis een kijkje te gunnen in hun schuren waar met hypermoderne machines en techno logie wordt gewerkt. Van 10.00 tot 16.00 uur is iedereen welkom bij Theo Kooiman kweke- ^plattegrond aan de Koger- "as zondag het doelwit van J°n- Diverse attributen, zoals -platen, TL-lampen en ygsstrippen. werden eruit P Een deel daarvan werd ver- ^ru9gevonden In zwembad Molenkoog worden za terdag de aqualympische spelen ge houden. Vanaf 13 00 tot 16.00 uur kan de jeugd van zes tot veertien jaar gratis deelnemen'aan tien sportieve onderdelen, in en rond het water. Enkele voorbeelden watersurfroeien, groene zeephelling klimmen en schoonspringen. Elke deelnemer krijgt na afloop een gouden, zilveren en bronzen plak De medailles wor den uitgereikt door oud-olympische deelneemster, mevrouw J. Witte uit Oudeschild Ti|dens de Olympische Zomerspelen in Amsterdam in 1928 deed ze als 14-iarige mee op het on derdeel damesturnen Met de Neder landse damesploeg werd ze eerste, waarmee ze dus goud won Het inbrekersgilde maakte zich van zaterdag op zondag meester van vijf flessen Malibu. Ze stonden in het magazijn van een café aan de Kikkertstraat De daders forceerden een raampje. De schade bedraagt ƒ125.-' Uit het bedrijfswagenmagazine ..Transmobiel". Toen de directie van Rab de prijs onder ogen kreeg, moest men even slikken, want het Texelse bedrijf had de wagens voor een zacht prijsje van de hand-gedaan tijdens een veiling in Rotterdam. De opmer king over het perfecte onderhoud zorgde echter weer voor een glim lach. In de Golfstaat Oman arriveren binnenkort twee OAF FA 2105 OH mixer trucks Ze deden dienst bij RAB Bouw materialen m de Texelse havenplaats Oude en werden perfect onderhouden De DAF op de foto heeft een 4-kuubs Mul der-trommel Op de lener stond 268 876 km Elk van beide betonmixers bracht 9 000 doliai op. Gelukkig blijft dit koppel bij elkaar. rij ,,De Razende Bol", Pelikaanweg 1 bij De Koog. Hij teelt narcissen en heeft tevens een tentoonstelling van oude werktuigen. Ook is er gelegenheid bollen te kopen voor de tuin. De firma Timmer, Pontweg 26 na bij de veerhaven combineert de bollenteelt met de veehouderij sn akkerbouw. Er worden hyacinten, tulpen en krokussen geteeld. Als een gebouw in brand vliegt dat is afgedekt met asbest golfplaten, is er kans dat zich met de rook as best in de omgeving verspreidt. Omdat het inademen daarvan ris kant is voor de gezondheid, zullen b en w in zo n geval de omwonen den per brief waarschuwen. Aldus heeft het college besloten op voorstel van brandweercommandant Dick Jongeneel. In de brief, die stan daard gereed wordt gehouden en onmiddellijk na de brand wordt be zorgd wordt afhankelijk van de om standigheden. aangegeven van welk risico sprake is en wat de mensen in de omgeving moeten doen of laten. Asbest dakplaat of stukjes daarvan leveren op zichzelf geen enkel risico op Pas als ze worden kapotgetrapt of -gereden ontstaat stof die bij ina deming gevaarlijk kan zijn Om dat te voorkomen worden neergekomen asbeststukjes door een gespeciali seerd bedrijf verwijderd. Als zich in de rook van de brand al asbestdeeltjes bevinden is de brief natuurlijk te laat. In dat geval moeten de mensen in de buurt die risico lopen direct mondeling worden gewaarschuwd door politie of anderen Daarbij kan zonodig van een geluidswagen gebruik worden gemaakt, of van een van de negen sirenes die Texel heeft in het kadér van het waarschuwingssysteem bij rampen De zaterdag 17 augustus uit te zen den aflevering van de tv actualiteitenrubriek „2-Vandaag" heeft Texel als onderwerp. Aan dacht wordt gegeven aan Texelse produkten en het VOC-verleden. Een vier man tellende cameraploeg onder leiding van regisseur Mare Schrikkema is woensdag met de op namen begonnen en hoopt het werk vanmiddag af te ronden. Er zijn onder andere interviews gemaakt met Gert Coevert, Benno van Tilburg en Hans Eelman. De reportage is onderdeel van een serie van 2-Vandaag" over de Waddeneilanden. Daarbij wordt met gestreefd naar een totaalbeeld, maar worden per eiland één of enkele as pecten vrij diepgaand belicht. De re portage over Ameland is al uitgezon den Zaterdag a s. volgt Terschelling en op 10 augustus Schiermonnikoog Texelaars zijn gemoedelijke mensen en graag bereid lol een praatje Dat oordeel had ik vóór ik hier op vakan tie ging al een aantal malen gehoord. Ik meen het zetfs ergens te hebben gelezen, al weet ik met meer precies waar. Ik ben dol op zulke algemeenheden, want ze bieden je houvast in het le ven Zo weet ik dat Rotterdammers arbeidzaam zijn. Amsterdammers vol humor zitten en dat je voor Hagen aars moet oppassen, evenals trou wens voor Hagenezen. Het handige is dat ik als gevolg van dergelijk gegenerahseer ook weet hoe inwo ners van Schotland en Italië zijn, zon der dat ik ooit in die landen ben ge weest of iemand met een van die nationaliteiten heb ontmoet. Op Texel heeft het wereldbeeld dat ik met zoveel zorg koester echter een paar deukjes opgelopen Dal ge beurde met name in sommige winkels en horecagelegenheden In een aan tal gevallen kreeg ik namelijk sterk het idee dat mijn aanwezigheid slechts werd getolereerd vanwege het geld dat ik meebracht. Een welkomstgroet of een vriendelijk 'kan ik u helpen kon er niet altijd af Het is me zelfs een keer overkomen dat ik in een niet nader aan te duiden supermarkt op zoek moest naar de juffrouw van de groente Ze stond elders ongeïnteres seerd naar me te kijken, terwijl ze met een collega een gesprek voerde Hef wicht voegde me chagrijnig toe dat ze 'eraan kwamen liet me vervolgens toch nog twee minuten wachten Toen ik uiteindelijk mijn bestelling mocht plaatsen - een kilo appels - keek ze me bijna bestraffend aan Na haar Hugo Bakhuys van den Brink anders niks7' bestelde ik haastig ook nog maar een tros bananen in de hoop dat ik nu wel levend het pand zou mogen verlaten. Tijdens eén van die spaarzame mooie dagen dat ik op een terras in De Koog kon plaatsnemen, had ik ook daar een ervaring die me weinig vrolijk stemde Ik ben op vakantie, dus écht haast heb ik niet Maar toen ik er al een klein kwartier zat te wachten zonder dat iemand naar me had omgekeken, liep ik naar binnen om aan de bar een biertje te bestellen De obers bleven echter van binnen naar buiten lopen, zonder dat iemand me vroeg of Ik iets beliefde Toen ik uiteindelijk schuch ter om aandacht vroeg, werd me kortaf gemeld dat ik weer op het ter ras moest gaan zitten. Ik deed het ook nog. Voor mijn biertje betaalde ik uit eindelijk f3.50. een bedrag dat ik ook in het casino van Schevenmgen be taal. Daar echter word ik heel wat bereidwilliger te woord gestaan Grappig lijkt misschien de werkwijze die ik al in drie verschillende winkels aan den lijve heb ondervonden, na melijk dat Texelaars voorrang genie ten. óók in die gevallen waarin ze maar net hebben aangesloten in een heel lange rij. De eerste keer dat ik dat opmerkte wierp ik een vragende blik richting het winkelpersoneel. Ik ontving een blik terug, die erop leek te duiden dat ik gestraft werd voor mijn gedrag Maar wélk gedrag, vraag ik me nu nog steeds af. Ik had niet voorgedrongen en me evenmin arro gant opgesteld Ik vrees dat mijn belevenissen niet de uitzonderingen op de bekende regel vormen. Waarom zou anders dat beloningensysteem met die pluimen zijn ingesteld waarover ik las in de Texelse Courant. Als ze mij op de terugreis zo 'n formulier onder de neus drukken, dan krijg ik het overigens nog lastig om één bedrijf te nomineren Zo heb ik menig plezierig uurtje doorgebracht in strand paviljoen Paal 9, waar het bedienend personeel immer lachend rondloopt. Dat doen ze op de één of andere manier zo 'naturel' dat het me sterk lijkt dat ze met hun gedrag uit zijn op die pluim. En bij bakker Timmer - het winkeltje tegenover de apotheek in Den Burg - heb ik steeds het idee thuis te komen Ik moet in ieder ge val nogal eens de merkwaardige nei ging onderdrukken het hele perso neel uit te nodigen na sluitingstijd een kop koffie met me te gaan drinken Dat Texelaars gemoedelijk zijn - het vooroordeel waarmee ik dit verhaal begon - is door mijn ervaringen niet ontkracht. Maar het blijft merkwaardig dat anderen mij dit zó stellig hadden gemeld dat het wel een wet leek. Mis schien dat Texelaars 'in de grond' inderdaad gezellige types zijn. maar dat ze hun geaardheid wel eens ver geten wanneer ze het druk hebben. Ik hoop daarom van harte dat het ei land met nog eens gehéél over stroomd zal worden door toeristen - HBB betreft het een relatief kleine groep „Laten we zeggen dat er 6 a 900 jon geren op Kogerstrand kamperen. Die gaan in principe uit in De Koog, waar een groot aanbod van café s, disco's en discopubs is. Vakantiegangers zijn daar gevoelig voor en dat trekt ook de Texelse jongeren aan Pas in sep tember zijn die toeristenmoe en gaan ze weer uit in Den Burg." Volgens echtgenote Aadje zou er 's avonds meer reuring in Den Burg kunnen zijn als de winkels langer open blijven ,,Nu wordt hel na zes sen stil op straal, er zijn zelfs restau rants die in het hoogseizoen een avond dichtgaan Als er meer winkel publiek is, profiteert de horeca mee. We moeten er samen aan werken om de loop er weer in te krijgen avondeten met toe", zegt Aadje ,,Dan rinkelt de telefoon onophoude lijk." Gebeld wordt door jongeren die er gens op het eiland door de bus opge pikt willen worden De gratis bus komt om 21.00 uur over de haven van Oudeschild (waar de opvarenden van de Bruine Vloot een belangrijke doel groep vormen) en om 22.00 uur op De Krim (en soms Sluftervallei), Tus sendoor stopt de bus op verzoek. Voor het optreden van DJ Paul Els- tak kwamen ook telefoontjes uit De Koog. Radio Het verzorgen van publiciteit loopt nog met optimaal, aldus Stiekema. „De verspreiding van flyers gaat niet [tde verplaatsing van disco-dancing Question van de ,aanstraat naar De Lindeboom ging eigenaar Ed Stiekema ■nrisicovolle uitdaging aan. Zou het publiek de weg naar nieuwe disco weten te vinden, of zou men de oude sfeer issen en teleurgesteld wegblijven? De eerste zomer in uestion Plaza timmert Stiekema flink aan de weg met op- ■dens van bekende artiesten en drive-in shows. Het lukt, jar het kan beter. „De mensen moeten er aan wennen dat Oen Burg weer wat te beleven valt." Texelse Courant nam de proef op som en bezocht dinsdagavond het lieden van de Nederlandse hit- :esl DJ Paul Elstak. Met de be- jiXbaar gestelde VIP-kaart vormt geen probleem om uitsmijter, rtert Kager te passeren „Je past Klbi| de gabbers vanavond", wijst iphet gemillimeterde hoofd van de slaggever In de entreehal is het .allend stil, zou er binnen wel wat doen zijn? De veelbesproken Ijidisolatie werkt perfect. Er dringt ai geluid naar buiten door, maar de deur openzwaait blijkt de disco volle toeren te draaien Opgewonden sfeer iljongeren in de zaal, het zwaar- l/ntop de categorie 16-18 jaar Bij nee bars aan de zijkant is het it. Op de dansvloer voor het po- iiis er meer ruimte Op de balus- Bvan het balkon leunen fans die een goed uitzicht op het podium den verschaft Vol is het echter sleer is opgewonden, want het eden nadert. De huis-discjockey 1 de stemming er al flink inge- W.Om de aanhang op te warmen it hij het ene na het andere senummer. Voor Ed Stiekema, ooraan bij het podium heeft post- it is dit gedeelte van de avond agrijk „Omdat er voor zo'noptre- isensen komen die er anders niet aoet je zorgen dat je je presen- Nu draaien we gabberhouse, aal is het wat meer gevarieerd, ijk zegt het publiek: hé, het Is gezellig, laten we nog een keer Half uur el aangekondigde tijdstip, half barst de show los. De damse DJ Paul staat achter zijn afel op een verhogmkje, maar teste aandacht gaat uit naar de .zangeres en twee danseres- Party party people", zweept de de jongens en meiden eis op. „Allemaal de handjes de in1" Met vijf hits in het afgelopen Bstak momenteel één van de lairste artiesten. De groep geeft ipetterend optreden en besluit met handjes geven en het uitdelen van foto's met handtekeningen Tien tallen armen op de eerste rijen strek ken zich hunkerend uit Exact na het contractueel afgespro ken half uur verdwijnt de band van het podium „Betaal ik daarvoor twintig gulden entree", zegt een meisje Er klinkt echter geen vernietigend boe geroep of gefluit. Na het scanderen van „We want more" keert de groep terug voor de ingecalculeerde toegift van één nummer. Een deel van het publiek houdt het meteen voor gezien en verdwijnt met taxi's naar De Koog. Volgens uitsmijter Norbert klaagt nie mand over de korte duur van het op treden. Integendeel, de gabbers zijn vet tevreden omdat ze stevig uit de bol hebben kunnen gaan De Koog De uittocht heeft volgens Stiekema alles te maken met de 1 -2-3-maatre- gel „Ze zijn gewend om s avonds in De Toekomst, Le Berry of andere zaken uit te gaan Als ze daar nog naar binnen willen moeten ze dus voor enen terug zijn." Het optreden om bijvoorbeeld half één laten begin nen zodat de fans langer blijven, is volgens Stiekema geen goed alterna tief. „Nu komen er ook veel 15-jarigen die deze groep graag willen zien en van hun ouders een keertje heen mogen. Dan moet je er geen nacht werk van maken." Met de zuigkracht van De Koog snijdt Stiekema een gevoelig onderwerp aan „We mikken met veel horeca bedrijven op een klem publiek", be rijdt hij zijn stokpaardje. Het is het verhaal van de omzetting van tent plaatsen in bungalows, de verplaat sing van het jongerenterrein van Loodsmansduin naar Kogerstrand en de met op jongeren gerichte VVV Texelpromotie. „In de vakantie zit nog weinig |eugd in de omgeving van Den Burg Zelfs de noodcamping, waaralleen maar jongeren zitten, kun je beschouwen als de wachtkamer voor De Koog. Ze willen allemaal naar Kogerstrand De kunst is dat ie hen kan bewegen om in elk geval één avond in Den Burg door te brengen." Dat is niet eenvoudig. Bovendien Stiekema „Daarover bespeur ik lichte irritatie. Het is niet bedoeld om tegen schenen te trappen, maar wel om de verantwoordelijken te kietelen. Eigenlijk is het schandalig dat Texelpromotie niet wordt bedreven voor 0 tot 80 jaar. maar dat de groep jongeren -tot 35 jaar- wordt tegenge- - werkt. De laatste tijd zie je een ten-t dens dat ervan wordt teruggekomen. 1 Alleen zijn het nog woorden. geenC daden Dat kunnen ze mij met verwij-: ten." Tekst en foto" Frans Hopman; de toppers van nu een stuk duurder zijn dan toen. „Amta Meijer kostte rond de ƒ4 000,-, voor DJ Paul Els- tak moet ik meer dan het dubbele betalen." Gezien het feit dat de zaak niet vol zat en de helft meteen na af loop terug naar De Koog ging, heeft Stiekema dus maar bitter weinig aan bonden Ook volgend jaar zullen we zeker wéér een aantal toppers contracteren." Gemoedelijk Wellicht dat Elstak en zijn groep dan weer van de partij zijn, want het ver blijf op Texel is hen goed bevallen. Terwijl hij sliep, werd een 16-jarige kampeerder op camping Loodsmans duin bestolen van een tas met daarin een jack, twee shirts en een broek. De tas bevond zich in de tent De dief sloeg zijn slag in de nacht van dins dag op woensdag. ..Party party people!" Het publiek gaat uit de bol voor DJ Paul Elstak en zijn groep „Elstak komt pas als er een podium is van minimaal acht bij vier meter. Dat van ons is dertien bij zes en even goed zijn ze dichtbij het publiek Ook de gemoedelijke sfeer ervoer de groep als aangenaam „Als je zag hoe ze 's middags het hotel indoken Overal worden ze lastig gevallen, maar hier niet. Het duurde enige tijd voor ze door hadden dat ze hier ont spannen konden rondhangen." Het resultaat was -en dat doet de groep anders nooit- dat Elstak c.s. zich.na afloop van hun optreden in de disco begaven. Gezellig tussen het publiek en de danseressen waagden zich op de dansvloer. „Met Anita Meijer gebeurde dat vroeger ook. Zoiets is prettig als je probeert een goed gastheer te zijn." Twee nachten Met deze activiteiten in de nieuwe disco hoopt Stiekema weer snel de goodwill te verwerven, die hij aan de Zwaanstraat had. „Ik voel dat het groeit. Daarom was ik ook blij met het aantal Texelaars dat op het optreden afkwam." Hij hoopt dat de naams bekendheid ook doordringt aan de overkant. Momenteel adverteert Stiekema op de uitgaanspagina van het Noordhollands Weekblad. „Texel is een onderdeel van Noordholland. Ook hier gebeurt wel eens wat." Op die pagina staan ook andere grote horecabedrijven die met een kwalita tief goed programma mikken op pu bliek uit de hele regio. Question pro beert de potentiële bezoekers over te halen met de kreet Twee nachten noodcamping gegarandeerd Een aantrekkelijk programma met gesmeerd, een hoop mensen weten artiesten en drive-in shows moet de het met. De aankondigingen in de jeugdige toerist overhalen om eens Vakantiekrant werken wel goed, naar Question Plaza te gaan. Om het evenals een reclamevliegtuigje boven hen makkelijker te maken, laat het strand bij stralend weer Stiekema een speciale bus rijden, de De beste reclame is via de radio voor Question Express „Tussen zes en de drive-in shows van Radio 538 en acht uur 's avonds komen we aan het Veronica Sommige discjockeys heb ben het zelfs buiten de spotjes om over hun komst naar Question op Texel De drive-in shows zijn momen teel drukker bezocht dan de optre dens van artiesten. Vooral 538, dé favoriete zender bij de jeugd, is zeer populair Dubbel zo duur Hoewel de drive-in shows goedkoper zijn en méér publiek trekken, gaat Stiekema zeker door met de artiestenavonden. Hij hoopt weer de naam op te bouwen die Question aan de Zwaanstraat in de jaren tachtig had. „Toen hadden we toppers als Amta Meijer en René Froger en trokken we een hoop publiek Toen in 1991 werd besloten dat Question moest worden verplaatst, was het gedaan met live optredens. Daarvoor waren extra isolatiemaatregelen nodig, maar ik wilde niet meer voor tonnen investe ren in een bedrijf dat weg moest. Veronica kwam nog wel, maar dan moest ik tien keer per avond vragen of het wat zachter kon." het optreden verdiend. Waarschijnlijk heeft hij er geld op toegelegd Borsato Ook eerdere optredens van Pater Moeskroen („Zeer goed. ze speelden zelfs nog drie kwartier extra") en Harry Slinger trokken te weinig be langstelling. Komende week zal dat anders zijn, verwacht Stiekema Als dinsdagavond de Nederlandse superster Marco Borsato optreedt, rekent hij op een volle bak. „Zelfs als die hier een week zou optreden, zit het elke avond vol." Vermoedelijk wordt het met de voor verkoop, die maandagavond om 21.00 uur begint, al een gekkenhuis. Er zijn dan 300 kaarten verkrijgbaar, de resterende 200 worden dinsdag avond aan de zaal verkocht. De tienduizenden guldens die Stiekema in de artiesten investeert, vindt hij geen weggegooid geld „De ene keer kost het je geld, de andere keer levert het op Je moet het over de hele linie bekijken In elk geval zorgt het voor een positief imago Hun namen zijn voor altijd aan je tent ver-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7