Cjrocn cZwartsJexels in het harL, bouwplannen Nikadel en doorbraak Dorpsstraat inoshow mag hele seizoen volmaken Drankrijders van de weg gehaald mm „Eierlandse dam is gunstig voor natuur' Breder strand trekt vogels aan t Iertraging na kroonberoep pottenbakker ngeveld stelt rechtszaak uit Discriminatie (t)en dans „Keuze maken tussen natuur en recreatie" J: - f Vrouw gewond Onder invloed VERDER TVT IN DIT Nummer Gevarieerd circus 2 Luidruchtige opening Skatepark Texel 4 Tachtig kaarsjes voor Zuidema 5 Zandsuppletie klaar 5 Texel toevluchtsoord voor lepelaars 7 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11104 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1996 Uitgave; Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv fkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iNEMENTSPRIJS ƒ54 55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 jernemers met bouwplannen aan de Nikadel in de Koog Ie gemeente zijn in een patstelling beland doordat pot- jakker Jaap Jager in beroep is gegaan tegen de bestem- gcentrumvoorzieningen III. Jager vindt dat er detailhan- aan de Nikadel moet komen. Onder bepaalde rwaarden staat de huidige bestemming echter toch win- toe, die door het beroep kunnen verdwijnen. Jager trekt [om zijn bezwaar in zodra de bouwaanvragen worden idiend. Verder bestaan er plannen voor een derde door kussen de Dorpsstraat en de Nikadel. Middenstanders de Dorpsstraat volgen de ontwikkelingen met argus- n. etnemers Adrie Mantje, slager de Boer en proiectonlwlkkelaar mberg denken aan nieuwbouw leNikadel. Mantie wil zijn mode- jan de Dorpsstraat verlengen achteren, De Boer indien moge- huidige slagerij aan het plein- Je Dorpsstraat verplaatsen en mberg wil in het verlengde van üiwe kiosken een centrum bou- i2arin een audiovisueel centrum gecombineerd met onder meer handel. Verder bestaan er plan- mier hoogte van de Amro-bank Side doorbraak naar de Dorps- lle maken. uilege was aanvankelijk tegen doorbraak, omdat hierdoor een aal onveilige situatie" kon ont- i Ondernemers die er veel aan egen de doorbraak tóch te rea- kregen van b en w wèl de toe- gdat er serieus naar hun plan rden gekeken. Als het voorstel, ibinatie met de nieuwbouw aan kadel in goede aarde valt, kan nar 1991 i ts ioë laa! nvil nrf het college alsnog goedkeuring ge ven aan de doorbraak. Patstelling B en w besloten eerder dit |aar me dewerking te verlenen aan de bouw plannen van de ondernemers Het Kroon-beroep dat pottenbakker Jager tegen het bestemmingsplan De Koog indiende heeft het project echter in een patstelling doen belanden. De onzekerheid over de haalbaarheid van de bouw heeft de plannen ver traagd Het beroep van Jager tegen het be stemmingsplan kent een merkwaar dige voorgeschiedenis. Toen het vo rige college in 1992 vrijstelling verleende voor de bouw van de su permarkt aan de Nikadel, tekende Jager bezwaar aan Hij vreesde dat zijn pottenbakkersbedrijf aan het oog zou worden onttrokken B en w ver klaarden zijn beroep gegrond, maar verzochten Jager géén verdere stap pen te ondernemen (AROB-proce- dure). De pottenbakker ging akkoord, langeveld ziet af van het kort fig tegen de gemeente voor tlgeven van een vergunning de dinosauriërs-show in en evenementenhal 't jeland. De Koger ondernemer etopzijn geweten hebben dat tiow zou moeten sluiten. Hij itnu de normale procedure af al waarschijnlijk later alsnog de rechter stappen. aas na' onwaarschijnlijk gelijk aan mijn tan ik daarna met meer verhin- dat de show onmiddellijk de in zou moeten sluiten. Dat is na if niet de bedoeling. Ik heb daar t belang bij", aldus Langeveld, atjundisch heeft laten uitzoeken, teek niet mogelijk de zitting, die sag voor de rechtbank in aar zou dienen, uit te stellen tot september, wanneer de tow op Texel ten einde is ms Langeveld is het een 'Pezaak ,,Die wil ik winnen van imeente, maar niet over de rug anderen. Dus moet het op de een tijdrovender manier.' brief aan de rechtbank laat ereld weten dat hij van plan is bel advies van de gemeentelijke eps- en bezwaarschriften- mssie en de beslissing van het 3® van b en w daarop af te wach- Daarna zal ik vrijwel zeker deze opnieuw aan u voorleggen maar verliezers zijn Het is toch treu rig dat ondernemers op dit eiland el kaar het brood met gunnen," Niet consequent Ook plaatst Erwich vraagtekens bij het beleid van de gemeente, dat vol gens hem met consequent is. „Als ik een verzoek indien voor een muziek- optreden, wordt dat afgewezen om dat de geluidisolatie van mijn hal on voldoende is. Maar waarom mogen zaterdag dan wèl artiesten staan bie ren in een tent op de Groeneplaats9 Laat men liever éen lijn trekken Er valt best een oplossing te bedenken waarin iedereen zich kan vinden." De dinoshow voorziet in elk geval in een behoefte aldus Erwich „De show heeft een positieve uitstraling voor heel Texel Vandaag sprak ik een gezin uit Assen dat speciaal hier voor een dagje naar Texel was geko men. met het openbaar vervoer nog wel. En zij zijn niet de enigen. We hebben al iemand uit Vaals gehad onder de toezegging dat het plein aan de oude Nikadel een winkelfunctie zou krijgen zodat de bezoekers stroom langs zijn zaak zou komen Het college stemde daarmee in, om dat het vond dat de ruimte tussen het centrum en Livingstone Beach Park geen kale ruimte moest worden Vol gens Jager werd de afspraak echter 'met zwart op wit vastgelegd Verbazing In het bestemmingsplan De Koog kre gen de terreinen rond het plein aan de Nikadel tot zijn verbazing de func tie „Centrumvoorziening categorie 111" Volgens deze toewijzing is de grond uitsluitend bestemd voor congresruimten, een medische post, openbare toiletten, musea, etc. Na drukkelijk geen detailhandel en horeca, zoals Jager wèl graag wilde. Het bezwaar dat Jager tegen de be stemming aantekende, werd niet ge honoreerd. Om toch detailhandel te mogen bouwen, bestaat er een vrij stelling op basis waarvan het college kan beslissen alsnog detailhandel toe te staan, redeneerden b en w Moderne verpaupering Volgens Jager is het echter met aan Lees verder pagina 5 Wervelende optredens. Door ge motiveerde jonge mensen. Op deze wijze hoopt de Texelse Werk groep Anti-Discriminatie morgen op de folklore in Den Burg extra aandacht te krijgen voor een der hardnekkigste problemen van deze wereld: ongelijkheid tussen mensen onderling. Op het plein voor Cinema Texel brengt morgen de dansgroep Awake via zelf ontworpen dansen verschil lende facetten van discriminatie tot leven De eerste uitvoering van deze internationaal optredende groep be gint om 11 00 uur en wordt de hele dag herhaald. Racisme, man-vrouw verhoudingen, rijk en arm, maar ook drugs en milieu zijn de onderwerpen die het uit twaalf personen bestaande Awake uitbeeldt. Tevens wordt naar mogelijke oplossingen gezocht. Daarnaast is de Werkgroep Anti-Dis- criminatie aanwezig met een kraam op de folkloremarkt Hier kan men o a terecht met klachten voor het „zwartboek' Ook kunnen bezoekers voorlichtingsmateriaal inzien dat wordt gebruikt op de Texelse scho len. Kenteken. Onbekenden hebben van een auto, die in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Slufterweg was geparkeerd, een kentekenplaat afgeschroefd Gedu peerde is een 49-jarige man uit Kudelstaart. Dezelfde nacht werd in de Plevierstraat de antenne afgebro ken van de auto van een 45-|arige Duitser. Publieke opinie to de exploitant van de pelandhal. Nico Erwich, is e»eld gezwicht voor de grote d® op hem werd uitgeoefend, door de publieke opinie als Mega-ondernemers „Na het lR de Texelse Courant heb ik enkele positieve reactie ge- op zijn voornemen, alleen maar 'eacties." -kisblijdat Langeveld niet heeft fzet, al had hij ditmaal het vol trouwen in een voor hem «afloop „ik had met gerust hart °c rechtbank gegaan. De ge- 'e had de juiste procedure ge- Ungeveld maakte pas be- ;'loen de show al aan de gang "aarécht blij ben ik met, ik voel ^winnaar Ik ben niet gebaat ,!e rechtszaak er kunnen alleen Alcohol was afgelopen weekend prominent aanwezig in het verkeer. De politie haalde van vrijdag op zaterdag zes chauffeurs met teveel drank op van de weg. Zaterdag nacht werden twee dronken chauf feurs uit hun voertuig gehaald. Een 47-jarige Haarlemmer, die zater dagavond zonder licht op een bakfiets met bromfietsmoter over de Wester- weg reed, bleek driemaal de toege stane hoeveelheid alcohol in z'n bloed te hebben (1,50 promille). Zijn rijbewijs werd ingenomen. Na midder nacht liep een 43-jarige automobilist uit Bussum op de Nikadel tegen de lamp Hij had twee keer te veel op (1,20 promille) De overige vier drankrijders waren bromfietsers die door hun slingerende rijgedrag de aandacht van de surveillanten trok ken. Een 18-jarige jongen uit Moor drecht (1,40 promille) in de Dorps -.„-/y: ;'v. 'i Van bovenaf is de werking van de dam als „zandvangerduidelijk waarneembaar. Ten zuiden van de dam (links) is het strand flink gegroeid, ten noorden is een grote zandplaat ontstaan. De luchtfoto is onlangs gemaakt door R. du Bois van het gespecialiseerde bedrijf SAS Foto uit Alkmaar. De vogelstand kan profiteren van de dam in zee bij de vuur toren. Dat stelt natuurvoorlichter Adriaan Dijksen van EcoMare. Volgens hem zijn vogels gebaat bij brede stran den. Smalle stroken en stukken die steeds opgespoten moeten worden, zijn niet aantrekkelijk voor vogels die aan de kust broeden. De verbreding van het strand door de dam zorgt wellicht voor de komst van bontbek- en strandplevieren en sterns naar de noordwestelijke kust van Texel." straat, een 17-jange jongen uit Den Burg (2,5 keer teveel) aan de Bos- randweg Een 27-jarige plaatsgenoot verzette zich bij zijn aanhouding en weigerde iedere medewerking Uiteindelijk deed hij toch de blaastest. Toen bleek dat hij viermaal teveel (2 00 promille) achter de kiezen had. Zijn broer, die als duopassagier meereed, werd la ter op de avond op de bromfiets van zijn broer aangetroffen Hij bleek drie maal teveel (1.65 promille) op te heb ben. Van zaterdag op zondag was het opnieuw raak Eén drankrijder werd betrapt op de Plevierstraat in De Koog Een 49-jarige vrouw uit die plaats had twee keer teveel op Op de Nikadel trok een 21-jarige automobi list uit Santpoort de aandacht toen hij de vluchtheuvel links passeerde Hij had anderhalf keer teveel gedronken Aldus meldt de persdienst van EcoMare naar aanleiding van de expositie „Kust in kaartdie tot en met zondag 27 oktober het Texelse centrum voor Wadden en Noord zee is te zien. De tentoonstelling geeft een overzicht van de veran deringen in de kustlijn van Noord holland gedurende de afgelopen eeuwen. Een jaar na de totstandkoming van de dam hebben zich nog geen broedvo- gels in het gebied gevestigd ,Het is een toekomstverwachting", zegt Dijk sen desgevraagd Zekerheid heb je nooit. Vogels beslissen zélf Mis schien vinden ze het zelfs helemaal niet prettig om bij de dam een nest te maken, omdat hij het uitzicht belem mert Wat dit laatste betreft is Dijksen ove rigens met pessimistisch Volgens hem heeft de'dam al z'n waarde be wezen voor trekvogels „Een gun stige plaats voor doortrekkers die er gens willen neerstrijken In het algemeen zitten vogels er graag Het is er redelijk veilig en omringd door water Afgelopen winter bleef achter de dam een plek ijsvrij Dat gaf stelt lopers de kans om er te fourageren en er zijn ijseenden gezien. Broedplaats? Of de dam in de toekomst werkelijk tot broedplaats zal uitgroeien, hangt vol gens de vogelkenner af van het be heer De vraag is; wat dóe je Als je er recreatie toelaat, kun je de broed- vogels wel op je buik schrijven Rijkswaterstaat (RWS) heeft geen aparte bestemming voor het nieuw aangewonnen gebied ,,Het is auto matisch natuur, maar recreëren mag ook". zegt Kees Smit van de dienst- kring Texel van RWS. ,.Het is een gewoon stuk strand Badgasten mo gen er wel verblijven, maar zwemmen is verboden. Die borden staan er al jaren De dam trekt, na alle publiciteit, trouwens veel wandelaars die uit nieuwsgierigheid een kijk|e komen nemen Zand gevangen Inmiddels is een nieuwe „hoek" van circa drie hectare strand ontstaan In een jaar tijd is met alleen ten zuiden - zoals venvacht- maar ook ten noor den van de dam flink wat zand „ge vangen Naar schatting gaat het om 450 000 kubieke meter zand Dat is een kwart van de hoeveelheid die bij de zojuist afgeronde zandsuppletie elders langs de Texelse kust is opge spoten' De dam vangt het zand dat door de noordwaarts gerichte vloedstroom wordt getransporteerd richting Wad denzee Vroeger „verdweendat zand vervolgens met het kerende tij naar de Vliehors, die in de afgelopen decennia enorm is gegroeid Nu steekt de dam daar letterlijk en figuur lijk een stokje voor Het nieuwe strand is momenteel al zo groot, dat men bij laag water de kop van de 800 meter lange dam (gerekend vanuit de duin voet) tot op 250 meter kan naderen Bulldozers Of het nieuwe strand vogelbroed plaats wordt of met, in elk geval be schouwt Adriaan Dijksen het als een winstpunt dat de dam waarschijnlijk vele nieuwe zandsuppleties weet te voorkomen. Volgens hem veroorza ken suppleties zandverstuivingen tot in het achterliggende duingebied Al met al vindt hij de dynamische kustverdediging" waartoe de over heid in 1 990 besloot, een hele verbe tering van de |aren voordien. „Toen werd met bulldozers de kustlijn hard handig landinwaarts geschoven. Duinvalleien verdwenen daardoor en daarmee ook een deel van de flora en fauna." Hoewel vrijwel nergens in Nederland de natuur echt z n gang kan gaan en de dam op Texel positieve effecten heeft, blijft Dijksen voorstander van het zo weinig mogelijk ingrijpen in de natuur „Als de Razende Bol over zo n veertig jaar vanzelf aan Texel vastgroeit, waarom zouden we daar nu ingrijpen? Wie weet wat de gevol gen zijn Zanddammen De aanleg van de lange Eierlandse dam stond ook lange tijd ter discus sie maar RWS zag geen betere op lossing. Jaarlijks verdween van de Eierlandse kust ruim een half miljoen kubieke meter zand in zee. een re cord voor Nederland. Dat de afslag daar zo groot was. kwam door de vooruitgeschoven ligging van Eierland in de Nederlandse kustlijn. Een groep deskundigen onder leiding van prof. dr. ir. M.J.F Stieve van het Nederlands Centrum voor Kust onderzoek betreurt de aanleg van de dam De wetenschappers vrezen dat de Noordzeekust te steil wordt. Vol gens hen verkeert de kust zelf met in gevaar, maar de vooroever Door de sterke stroming verdwijnt steeds meer zand vlak voor de Noord hollandse kust. „Het onderzeese fuh- dament versmalt.' Deze groep deskundigen zag daarom liever een ander experiment, gericht op versteviging van de buitendelta. In hun ogen verdient het waddengebied „zanddammen" en geen stenen dammen. Al bij de aanleg van de dam wisten ..seumerfeugels' het brede strand te vinden (Arctvct Tcxoisc Cooranri Een 20-jarige vrouw uit Zaandam is zondag met verwondingen aan bek ken en been naar het Gemini-zieken- huis gebracht Omstreeks half zes was zij op het fietspad langs de Pont- weg, tussen de Californie- en de Pelikaanweg. in botsing gekomen met een 22-jarige bromfietser uit Dordrecht, De Zaanse haalde een voorganger in en werd toen aangere den door de brommer, die uit tegen gestelde richting naderde De Dordtenaar kwam er vanaf met schaafwonden aan armen en benen Fiets. Een 39-jarige inwoner van Nijverdal deed bij de politie aangifte van diefstal van een kinderfiets De tweewieler, een rood-gele Batavus ter waarde van 250,-, werd in de nacht van donderdag op vrijdag ge stolen van een terrein aan de Ruigen- dijk De politie betrapte zondagmiddag op de Californiéweg een 46-jarige auto mobilist op het rijden onder invloed van alcohol. De man bleek drie keer de toegestane hoeveelheid te heb ben gedronken Zijn rijbewijs werd ingenomen

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1