Echt Texels Nieuwe sporttrainster echt verenigingsmens teso RvS: aanlijnplicht honden rechtvaardig DOaOR ndere Agenda Ondanks pleidooi Dick Drijver: TEXELSECOURANT Kennismaken met handboogschieten Basketbaltraining Kamelen eten uit de hand Oude instrumenten in zomeravondconcert Bezoek aan Sirius van Greenpeace Kinderkermis Cursus in atelier Oriëns op Oost Horizontoer met Texelse acts Diefstal op noodcamping Weekenddiens huisartsen Hanneke Smit Galerie Marianr mmm VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 Wie kennis wil maken met handboog- schieten kan vanaf vrijdag 16 augus tus terecht bij De Eilandschutters in sportzaal De Ferever. Er worden vijf introductielessen verzorgd tussen 19 30 en 21.00 uur. De kosten bedra gen 30,-. de vereniging zorgt voor materiaal Als iemand na deze serie lessen besluit lid te worden van de club, worden de cursuskosten in min dering gebracht op de contributie Informatie wordt verstrekt via 31 36 92. Basketbalvereniging De Mareis start dinsdag weer met de trainingen, on der leiding van Connie Joling Men sen die ook willen basketballen kun nen vrijblijvend twee trainingen bijwonen. Voor verdere informatie: Ria van Maldegem, tel. 315695. Trainingsschema jongens jun.: di. 18.00-19.30 u.; heren. 19.30-20.45 u.; dames 20.45 tot 22.00 u Trainingen worden gehouden in de Bgm de Koninghal. De jeugd toonde weinig schroom toen vijf kamelen van circus Royal woensdagmiddag voor een lunch bij de Top Tien super markt in De Koog op bezoek kwa men. Tientallen kinderen graai den in de zakken met brood om de dieren te voeren. De twee- bultige viervoeters vonden alle belangstelling prima en genoten een kostelijke maaltijd Voor de prachtig geschoren Siberische kamelen waren de boterham men, beschikbaar gesteld door supermarkt-eigenaarTonGieles, een lekker extraatje. De „sche pen der woestijn" worden nor maal gevoerd met hooi. groente en fruit. Ook een fris groen blaadje gaat er best in. zo bleek toen een paar kamelen de boom pjes voor de supermarkt ontdek ten... Het circus, waar deze week na het zeeleeuwlje ook een koe kalfje is geboren, is nog tot en met zondag te bezoeken. De ka melen treden onder leiding van de Duitse dompteur Markus Quaiser voor het voetlicht met een vrijheidsdressuuract (Foto Frans Hopman Liefhebbers van historische instru menten kunnen dinsdagavond te recht in de Hervormde kerk te Oosterend, waar om 20.15 uur het achtste zomeravondconcert be gint. Het optreden wordt verzorgd door „Wayside Music" bestaande uit Roger en Margaret Smith, af komstig van de Scilly-eilanden ten zuidwesten van Engeland. Ze spelen respectievelijk op trompet en fluit. Bijzonder aan het duo is dat ze ook historische blaasinstrumenten uit de Renaissancetijd bespelen, zo als de kromhoorn, ruispijp en ranket. Hun repertoire omvat kerkmuziek en volksmuziek, zoals country dances. Het Britse tweetal houdt regelmatig straatoptredens waarbij ze zich laten begeleiden door bandmuziek De or ganisatie is in handen van de Raad voor het Zomerwerk. De toegang is gratis. Een strenge juf? „Natuurlijk", roept Connie Joling (29), om met een daarna in lachen uit te barsten. „Nee joh, sport moet léük zijn." Ze is de nieuwe Texelse trainer voor volleybal, basketball en atletiek. Tevens gaat ze dienst doen als zwemlerares en neemt ze het gym- uurtje voor licht verstandelijk ge handicapten over van haar voor ganger Michel Gomez. Ze begint volgende week. Na jaren van mannelijke trainers is het nu de beurt aan een vrouw. Connie Joling (inderdaad, verre fami lie van zanger Gerard) komt uit het dorpje Joppe, in de buurt van Deventer. Na een ClOS-opleidmg in Heerenveen deed ze HBO gezondheidsvoorlichting, gericht op de sportgezondheid. „Mijn interesse heeft altijd gelegen bij het sporten in clubverband. Het ver enigingsleven, die richting wilde ik op. In een volleybalblad zag ik de adver tentie voor de baan op Texel. Ik dacht meteen: dat is het." Ze werkte in het seizoen in een zwembad bij haar woonplaats en ver zorgde volleybaltrainingen, terwijl ze zelf ook in het veld stond van een damesteam. „Ik heb een paar jaar eerste divisie gespeeld en ben toen van club veranderd. Met het nieuwe team zijn we van de derde divisie ook weer opgeklommen naar de eerste Vakliteratuur Ze heeft het volleybal in wedstrijd verband eraan gegeven voor haar nieuwe baan op Texel. Ze kent het eiland. „Ik kom hier al van kinds af Connie Joling: ..sport moet leuk zijn... Foto Tessa de Graaft) alle jaren op vakantie. Bovendien heeft mijn zus twee jaar in Den Hoorn gewerkt. Nee, met in de sport, (n de horeca." Connie heeft veel ervaring in het ge ven van volleybal- en zwemtrainmg. Maar op Texel krijgt ze ook de verant woording voor het basketball en de atletiek. „Uiteraard heb ik dat in mijn opleiding wel gehad. Ik ben me mo menteel in die sporten aan het verdie pen via vakliteratuur en door gesprek ken met andere trainers. Ook op Texel staan veel mensen klaar om me met raad terzijde te staan." Ze wil graag op korte termijn een cursus jeugdtrainmg atletiek volgen. Het Greenpeace actieschip Sirius doet deze zomer verschillende ha vens in Nederland aan met aan boord een tentoonstelling over de Noord zeevisserij. Van 24 tot en met 27 au gustus is het schip in Oudeschild. Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 en 12.00 uur of tussen 13.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis. Er worden rondleidingen gegeven op het varende actieschip. Tevens is er een overzicht van 25 jaar Green- peace-acties. Met de Sirius wordt vooral aandacht gevraagd voor het behoud van de zee. De schakels van en bedreigingen voor de voedsel keten in de Noordzee komen aan bod in een speciale expositie. Kinderen kunnen aan boord mee doen aan een speciaal creatief pro gramma met als titel „Wish for Fish" (een wens voor een vis). Deze week beleefde ik door toedoen van de collega's van de Texelse Cou rant een leerzame avond. We hadden afgesproken op mijn vakantieadres onze samenwerking eens nader te gen het licht te houden en de moge lijkheden te bespreken van een even tuele verlenging. Ondanks de kritiek die ik zo nu en dan heb geuit, heeft Texel namelijk een bijzondere indruk op me gemaakt. Het eiland is met stip binnengekomen op de tweede plaats van mijn Wadden-parade, vlak na Terschelling, maar ruim vóór de an dere eilanden De kans dat ik hier nog eens terugkeer is groot en mocht daar behoefte aan bestaan, dan zou ik graag nog eens wat werk voor de TC verrichten. En niet alleen omdat ik een schrijver om den brode ben. Het werd bijzonder gezellig. De colle ga's deden direct al een geslaagde poging onze bijzondere band te ver stevigen door met leuke presentjes op de proppen te komen. Zo mocht ik een zogenaamd boeskippemandje in ontvangst nemen (met ondermeer gedroogde lamsworst. een boeren- kaasje en een potje mosterd), even als een kruikje Jutter en het boek werkje 'Echt Texels'. samengesteld door de producenten en verwerkers van typisch Texelse produkten. Her en der op het eiland was me al opgevallen dat dergelijke produkten bestaan en dat er reclame voor wordt gemaakt. In de horeca gelden ze ken nelijk als een teken van kwaliteit, want Hugo Bakhuys van den Brink vaak wordt vol trots gemeld dat 'echt Tesselse lamsham' of 'authentieke Texelse boerenkaas'in depanne(n)- koek of salade is verwerkt. Met een aantal ingrediënten had ik al kennis gemaakt en met tot mijn ver driet. Zo ontdekte ik dat een Juffertje niet alleen een lekker aperitief is. maar ook prima smaakt bij een kop koffie of èen ijsje. Maar dat het een typisch plaatselijk produkt zou zijn, betwijfelde ik al vanaf de eerste slok In verschillende kustgemeenten - en ook op de andere Waddeneilanden - worden zéér gelijkende likeuren als lokale specialiteit aangeprezen en verkocht Geïnteresseerd begon ik daarom di rect te bladeren in het boekje, waarin ik ook 'echt Tesselse' zeep tegen kwam, bontjassen en zelfs een thea ter met hetzelfde keurmerk. Toen ik de collega's vroeg welke produkten naar hun mening écht Texels waren, werd wat bedeesd gelachen. Aan vankelijk wensten ze de authenticiteit niet openlijk in twijfel te trekken Maar toen het peil in de kruik Jutter begon De trainster heeft veel zin in haar nieuwe baan. „Het lijkt me afwisse lend. Nee, ik zie tegen geen enkel aspect op. Eerst maar eens zien hoe alles loopt", aldus de flexibel inge stelde Connie, die via kennissen een onderkomen heeft gevonden in Den Burg. Wat gaat ze doen met de tijd die over blijft naast de dertig uur les die ze geeft7 „Nou, ik ben niet zo'n lezer en je zult me ook niet gauw met een borduurwerkje zien", lacht ze. „Ik ben graag op het strand. Verder is sport voor mij belangrijk. Dat slokt veel tijd op. Ik hou bijvoorbeeld ook erg van hardlopen. Misschien ga ik me daar zelf meer mee bezig houden. Triathlon7 Ach, dat is een idee Maar dan moet ik wél een andere fiets." Frans Pieterse uit Den Burg, de bedenker van het f5lan voor een kind erkermis, heeft de afgelopen week veel vragen gekregen van mensen die dachten dat de kermis vorige za terdag of morgen zou plaatsvinden. De ouders en hun kinderen moeten nog even geduld hebben: de kermis is op de zaterdagmiddagen 17 en 24 augustus. Vrijdag 9 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Flipper", om 16.00 en 22.00 uur „Mission Impossible" en om 19 00 uur „The Rock" De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18 15 uur: senio ren 19 00 uur. In de R.K. kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen. Zaterdag 10 augustus Vandaag beginnen bij paal 33 de Texelse kampioenschappen catamaranzeilen. Briefing 9.30 uur: start 10.00 uur. In Cinema Texel draaien dezelfde films als op vrijdag j.l. In Den Burg wordt het „Hollands festival" gehouden, vanaf 14.00 uur op de Groeneplaats en vanaf 22 00 uur in diverse etablissemen ten. Meer informatie in de feest- krant die inmiddels is verspreid In de R.K kerk van De Cocksdorp wordt een Duitstalige mis opgedra gen. Zondag 11 augustus Een Duitstalige mis wordt om 9.00 uur opgedragen in de R.K. kerk van Den Hoorn en om 11.00 uur in de R K. kerk van De Koog. Een Duitstalige evangelische dienst volgt om 11.30 uur in de Her vormde kerk van De Koog. Tweede dag van het Texels kam pioenschap catamaranzeilen bij paal 33. Om 9 30 uur briefing; om 10.00 uur eerste start. Omstreeks 16.00 uur prijsuitreiking. Om 13 00 uur begint bij Oosterend de tweede Texelse autocross. Van 14 00 tot 22.00 uur wordt in Vakantiecentrum Dennenoord weer een vakantiebraderie gehou den. In Cinema Texel draaien dezelfde films als op vrijdag j.l. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een interkerkelijke zomeravonddienst gehouden, aanvang 19.30 uur Meegewerkt wordt door Ds L. Knipscheer (voor ganger) en leden van DEK onder leiding van Ruud van Faassen Maandag 12 augustus In Cinema Texel hetzelfde film programma als op vrijdag j.l In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diaserie over Texel vertoond, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 13 augustus In Cinema Texel hetzelfde film programma als op vrijdag j.l In het kader van de „Horizontoer" treden bekende artiesten op in De Koog. Vanaf 16 00 uur op het dorpsplein bij de kerk en vanaf 22.00 uur in enkele etablissemen ten. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18 15 uur; senio ren 19.00 uur De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Rechtstreekse uitzending door Radio Texel. In de Hervormde kerk van Ooster end wordt door Roger en Margaret Smith een zomeravondconcert gegeven, aanvang 20.15 uur. Wayside Music" met blaas instrumenten uit de renaissance In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.00 uur op getreden door het cabaret Vlie gende Panters met het pro gramma „Sex". Woensdag 14 augustus In Cinema Texel hetzelfde film programma als op vrijdag j.l. In De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen in de R.K. kerk aldaar. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Texelse Courant-Vakantiekrant. TESO Extra afvaarten (halfuursdier< Vrijdag 9 augustus: afvaart Te 9.35 uur tot en met afvaart ft Helder 16.05 uur. Zaterdag augustus: afvaart Texel 8.35 loii met afvaart Den Helder 15 05i Wachttijden: Wegens het i van de vakantie Nederland ree Noord (basisonderwijs) en boii vak regio Zuid wordt vrijdag 9 j gustus in Den Helder tussen 131 en 15 00 uur een wachttijd» wacht van een half uur en op Ta tussen 9.00 en 15.00 uur e wachttijd van een half tot één v. Op zaterdag 10 augustus wo zowel in Den helder als op Te tussen 10.00 en 13.00 uur a wachttijd verwacht van een k uur. Informatienummers: 369{ (wachttijden, inzet extra schip eventuele actuele bootinformas 369691 of 369692 (dienstregei; en tarieven), 369655 (informal inzake gevonden voorwerpen leen op werkdagen van 9 00 12.00 uur); 369600 (hoofdkanta open maandag tot en met dong dag tussen 8.00 en 12.30 uur 13.00 tot 16.30 uur, vrijdag tusa 8.00 en 12.00 uur); 3696 (kentekenregistratie, bereikte tijdens kantoortijden); 06-9292(i formatie openbaar vervoer, kost 50 cent per minuut). Hoogwater te Oudeschild Vr. 9 3.54 en 16.301 Za. 10 5 00 en 18.10i Zo. 11 7.10 en 19.40 e Ma. 12 7.55 en 20.25 e Di. 13 8.45 en 21.26e Wo.14 9.35 en 21.40e Do. 15 10.00 en 21.57e Vr. 16 10.24 en 22.341 Aan het strand is het ongeveer een uureeti hoogwater De zon komt 11 augustus op* 6 16 u. en gaat onder om 21 10u,14auw tus laatste nieuwe maan, 15 augustusspn tij- id te zakken, werd me toch een aardige blik achter de schermen geboden Zo hoorde ik dat afgezien van het lams vlees, de kaas en misschien het brood maar weinig produkten louter Texels zijn. De dekbedden worden bijvoorbeeld wél op het eiland ge maakt, maar de benodigde wol is af komstig van 'overkantse' schapen. En de Texelse kottervloot mag dan omvangrijk zijn, wettelijk is geregeld dat restaurants en viswinkels hun zeebanket slechts mogen betrekken van de Helderse visafslag Op die manier is het best mogelijk dat een Texelse tong of schol is gevangen door Wieringer visserlui. Over de kruidendrankjes wilden de collega 's maar liever niet te veel zeg gen Deze waarheid was kennelijk té pijnlijk. Maar ter geruststelling van hen die tóch een zure conclusie ver wachten een glas Jutter zal ik echt niet laten staan, nu ik weet dat het enige Texelse eraan is dat het wordt verkócht door Texelaars. Bovendien, ik heb wel ergere vormen van volksverlakkerij meegemaakt Het 'echt Texelse' blijf ik zoeken in andere dingen. En vinden. Bijvoor beeld in de Oudeschilder, die spon taan aanbood mijn fietsband te plak ken toen ik die vorige week achter de dijk had lekgereden, op een moment dat alle winkels dicht waren. Terwijl hij bezig was de daad bij het woord te voegen, kwam zijn (buur?)vrouw vra gen 'of er soms koffie moest wezen'. Voor hém, dacht ik, maar ik kwam er niet weg voor ik een 'koppie' had meegedaan. - HBB Het is Dick Drijver niet gelukt de aanlijnplicht voor honden op de Hors ongedaan te maken. De Hoornder tekende bij de Raad van State beroep aan tegen het voor schrift dat geldt voor het noord westelijk deel van het staats- natuurmonument tussen paal 8 en paal 9. De RvS oordeelde dat de honden in het belang van de na tuur niet los mogen lopen. Drijver vindt de aanlijnplicht een over dreven maatregel om de natuur te be schermen. omdat honden volgens hem geen schade doen. „De maat regel is een beperking die niet nodig is. Ik vind dal je geen beperkingen moet opleggen die niet nodig zijn. Dat Dinsdag 17 september start de Oosterender keramiste Ellen de Vries weer met een cursus keramische vormgeving voor beginners. De cursus wordt gege ven in atelier „Oriëns", de voorma lige school, Oost 90 in Oost, aan de rand van Drijver's Vogefweid de Bol. Ook mannen zijn welkom. De cursist wordt in tien lessen ver trouwd gemaakt met het materiaal (klei) en verschillende glazuren, de technieken en de mogelijkheden van- het zelfstandig (ook thuis) maken van werkstukken. In kleine groepen kan kennis worden gemaakt met de mogelijkheden van het beeldend vormgeven van werk stukken van bijvoorbeeld chamotte- klei, het glazuren en vervolgens het bakken daarvan. Het gaat dus met om een cursus pottenbakken, maar om beeldend vormgeven naar eigen idee. Gestreefd wordt naar cursusgroepen met een omvang van ten hoogste acht personen. Als dat nodig is, kun nen de lestijden enigszins worden aangepast aan de mogelijkheden van de cursisten. In principe beslaat een les een ochtend of een avond. Ver wacht wordt een groep voor de dinsdagochtend en een groep op donderdagavond. De kosten voor tien lessen bedragen 225,- Daarbij zijn het benodigde materiaal (o.a. klei en glazuren) en stookkosten inbegrepen. Inlichtingen: tel. 318057 (na 18.00 uur). roept alleen maar verzet op", pleitte Drijver in Den Haag. „Alleen als de plaatselijke bevolking begrip heeft voor de maatregelen, zijn ze effectief. Heb je dat niet, dan doe je meer schade dan goed." Volgens Drijver zou het volstaan als alleen het broed gebied van de dwergsterns in het voorjaar afdoende wordt afge schermd. Sprankje hoop De Raad van State oordeelde echter dat minister Van Aartsen van LNV geen onnodige beperkingen heeft opgelegd. Volgens de RvS zou er in de toekomst toch een dermate grote druk op de Hors kunnen ontstaan, die het gebod rechtvaardigt. Drijver put uit de toelichting van de RvS nog hoop dat honden in een bepaalde tijd van hef jaar wellicht toch los mogen lopen op De Hors De Raad van State onderschrijft name lijk niet de stelling van het ministerie van LNV dat op De Hors alle activi teiten ondergeschikt dient te zijn aan de natuurwaarden Er moet een goede afweging zijn tussen de natuurbelangen en die van de recreanten De Texelaar kreeg te horen dat een eventuele verruiming van de aanlijnplicht, bijvoorbeeld bui ten de broedperiode, gespreks onderwerp kan zijn in de beheers- overleggroep van De Hors. Drijver, die namens de dorpscommis'sie zit ting heeft in deze groep, is van plan deze suggestie te doen. Voor het eerst maken twee Texelse acts deel uit van de Horizontoer. Het reizende artiestengezelschap doet de waddeneilanden aan. Maandag is Texel aan de beurt. Vanaf 16.00 uur worden optredens verzorgd op het Dorpsplein in De Koog 's Avonds vanaf ongeveer 22.00 uur worden deze voortgezet in Talk of the Town, de Metro, De Toe komst, De Tijd, Onder de Pomp en De Kuip De Texelse inbreng wordt verzorgd door A'Capabel, de veertien samen- zingende mannen onder leiding van Jan Beijert, en het Saxtet, gevormd door de zes muziekschoolleerlingen die het ensemblefestival onlangs wonnen. De Texelaars zijn vanaf 19.30 uur te beluisteren op het Dorps plein. Uit een tent op de noodcamping is woensdagavond 200.-gestolen. Het geld kwam uit de portemonnee van een 18-jarige jongen uit Koog aan de Zaan. De huisartsen A.C.P.J. Waver en Th. van Hattem. Kogersti 87, Den Burg, tel. 31 20 16lv ben tijdens het weekend van en 11 augustus dienst. Texelï kunnen in spoedgevallen zaterdag 8.00 tot maandag li uur bij hen terecht. Consult sluitend na telefonische afspra: Voor toeristen is er de medist post in De Koog, tel. 32 72 75 Vier jaar lang zetelde Hanneke: Peetoom op Heidehof bij Den Hi waar ze haar schilderwerk e seerde en cursussen gaf. Na verhuizing naar Den Burg gaf ze; les, maar ruimtegebrek vormde: een probleem. Hanneke heeft contact gezocU Marianne Momberg, die in Del pas een galerie heeft Voortaan worden daar de werker Hanneke Smit tentoongestelde! ze daar terecht voor het lesgev» grote groepen. „De scholen zijn weer begonnen". Dat schreeuwen botti her en der over Texel. Vooral in de buurt van nog lege', verlaten schoolpleinen maakt dat een komische indruk l leerlingen worden namelijk pas maandag weer verwacht „Staan ze er al bijna een week? Het is me vandaag (<k> derdag-red.) pas opgevallen", vertelt Jan Driehuis vanVt lig Verkeer Nederland, afdeling Texel. Hij verklaart dak gemeente de borden altijd neerzet. „Een beetje vroeg? M ik ben blij dat ze er op tijd staan. Zo kun je het ook bekijk»

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2