Texel wil in waterschap nvloed op peil houden Annie von FeIbert is Texel 60 jaar trouw „Uniek voor mensen uit de stad" RANI De Koger evolutie Merlin-motor nog compleet TEXELSE^ C0URANT HEB IK STRRK6 NOG v WFL EEN TOEKOMST! Wat ik zeggen wou... Luidruchtig? Inbraak Hardrijders Motoren gestolen verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 23 augustus: t/m woensdag 14 augustus a.s. aan de balie van de Texelse Courant Vlaming en Boersen blijven strijden voor windmolens Dubbel pech VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 DE KOOG I Hrv-vrn »?n Irzrrx Hielen wnmwinli on d.- nibilu- „Het openingsfeest van het skatepark was gezellig en druk bij prachtig weer" staat in de krant van dinsdag ergens halverwege het stuk. Daar ben ik het helemaal mee eens. Jam mer dat de nadruk bij de foto's bij de sterke arm is komen te liggen. Het ging toch om de jongeren7 Daar had je nu net hele mooie plaatjes van kun nen schieten. Natuurlijk klonk de muziek luid. Maar is dat ook niet zo bij het Hollands Festival, de Taptoe, het Jazzfestival en de Rabo Top 40? En dat noem je toch ook met „luidruchtig"1 Punk is niet ieders smaak maar het moet wel kunnen Bovendien was het echt goed en had ik er graag een recen sie van gelezen Overigens: hoe kun |e als gemeente nu een vergunning afgeven voor een punkconcert, waar omwonenden geen hinder van mogen ondervin den? De wethouder zag dat geloof ik ook wel in. Gelukkig maakten even goed veel ouders, omwonenden en belangstellenden van de gelegenheid gebruik om de jongeren op hun skates en boards de prachtigste trucs te zien uitvoeren En dat kan nog elke dag, want het skatepark wordt druk bezocht Carla Schrama Jongerenwerk Welzijnsstichtmg Texel In een vakantiebungalow aan de Californiëweg is woensdag ingebro ken De dader(s) klommen door een openstaand bovenlicht en maakten 800 DM buit. Ook worden twee Eurocheques, een bankpas en identiteitspapieren vermist. Een 44- jarige Duitser deed aangifte. In de Dorpsstraat van De Koog is woensdagmiddag een snelheids controle gehouden, waarbij 1369 au tomobilisten passeerden. Daarvan kunnen 61 eerdaags post verwach ten, omdat zij de toegestane 50 km overschreden Een boete van 220,- wacht de chauffeur die 82 km op de teller had staan Uit een niet afgesloten schuur aan de' Zanddijk in Eierland zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee moto ren gestolen. Een 37-jarige man uit Den Burg mist zijn veelkleurige Suzuki met het kenteken MS 09 NJ en een waarde van ƒ15 000,-. De tweede motor is een rode Suzuki met het kenteken MF 17 KY van een 36- jarige Cocksdorper Daarvan be draagt de waarde zo'n 2000.-. skans dat de invloed van Texel jet bestuur van het Waterschap lands Kroon zal verminderen, provincie wil namelijk af van de sdistricten waardoor tot dusver .gegarandeerd dat ingezetenen e||< van de drie voormalige lerschappen die bij de recente 4 Hollands Kroon hebben ge ïnd, in het bestuur waren verte- ;i»oordigd. ms worden uit kiesdistrict A (de gedijkte Landen en Wieringen) i hoofdingelanden gekozen, uit restrict W (Wieringermeer) één «ingeland en uit kiesdistrict T ei)ook één hoofdingeland. Aldus rlbereikt dat de hoofdingelanden •i de categorie ingezetenen junatig worden verdeeld over de ^den van de voormalige water- •appen Het dageli|ks bestuur van het water schap stelt dit systeem zeer op pri|S, met alleen omdat het bij de fusie is af gesproken, maar ook omdat er goede ervaringen mee zijn opgedaan ,,De spreiding wordt als zeer positief erva ren. Een binding en feeling met het gebied ontstaat en de afstand tussen bestuur en bestuurden wordt ver kleind", aldus schrijft het dagelijks bestuur van Hollands Kroon aan b en w van Texel met het verzoek om te gen deze verandering bewaar te maken. Grensoverschrijdend Het schrappen van de kiesdistricten is één van de wijzigingen die de pro vincie wil aanbrengen in het regle ment van het waterschap Hollands Kroon Argument is dat de belangen en taken van het waterschap weinig te maken hebben met één of meer gebieden waaruit Hollands Kroon is gevormd Er zou veel meer sprake zijn van „kiesdistrictgrensoverschrij- dend" belang. B en w van Texel zijn van dit argu ment niet onder de indruk en hebben aan het verzoek van het dagelijks bestuur van het waterschap om pro test aan te tekenen, direct gehoor gegeven. ,,ln een tijd waarin het openbaar bestuur de tendens ver toont steeds verder van het publiek te staan is het een goede zaak dat via de huidige constructie de afstand tus- sen bestuurder en burger nog klein is Uw argument overtuigt ons met. Ui teraard wordt het algemeen belang van het waterschap niet uit het oog verloren, maar zwaarder wegen ons inziens de door ons genoemde argu menten" aldus schrijven b en w aan Gedeputeerde Staten. Eén zetel Als de provincie voet bij stuk houdt, zou één Texelse zetel in het alge meen bestuur van het waterschap kunnen verdwijnen namelijk die van een ..ingezetene", want alleen voor de vertegenwoordiging van deze ca tegorie geldt het districtenstelsel Momenteel wordt die plaats ingeno men door Corrie Heijne-Dros. Daar naast hebben nog vijf Texelaars zit ting in het bestuur, echter met als ..ingezetene" maar als vertegen woordigers van het .gebouwd", grondeigenaars, pachters etc. Deze plaatsen worden momenteel bezet door Willem Grismgt (die in het dage lijks bestuur zit). Geert Timmer, Gerard Schraag, Dirk de Lugt en Sjors Jimmink De provincie heeft nog meer wijzigin gen voorgesteld van het reglement van het waterschap introductie van plaatsvervangers, invoering van een kiesdrempel en het schrappen van het technisch vaarwegbeheer van een aantal vaarwateren Deze veran deringen zijn niet omstreden. dijk kun je niet meer van toerist spreken. Zeven maanden par verblijft Annie von Felbert-Oosterwal (81) jaarlijks in het ft „Cavaradossi" aan de Pontweg bij de ingang van De ■q Zestig jaar lang kwam ze iedere zomer naar het eiland echtgenoot Piet. Ook na zijn overlijden, enkele jaren gele- zette ze die traditie voort. huisje oogt knus. Vrolijke luiken eun uitnodigend openstaande Binnen aan de wand hangen Jiillende Texelse landschappen, precies vervaardigd door Piet Feibert. Hij was een getalenteerd to met een enorme productie, Mk regelmatig op Texel expo- fcZijn foto staat op de tv..Texel te voor hem", vertelt zijn vrouw ed „Ik ben er nog steeds met teen dat hij er met meer is. :lzie ik hem in gedachten terug Niet hele jaar von Feibert ziet er opvallend ruil voor haar leeftijd. „Laat je tedottenmeid. Ik heb astma en :slecht. Maar ik blijf komen." Ze r<midden in Amsterdam op zich- Jtan de Amstel. Ik doe alles zelf i'het huis wordt me eigenlijk te t Maar ja, wat moet je dan? In bejaardentehuis? Ben je he- ial." h trekt het idee om het hele jaar fthuisje op Texel te blijven haar nel. „Als het donker wordt en je «iemand meer, je zit alleen maar idie lantaarnpaal aan de weg te M tn.dan wil ik weg. Dan bedenk ik ra sis dal |e na de laatste boot met n uvan het eiland af kan." ju Eger, toen haar man nog leefde, M te dat ook al. „Dan zouden ze ,n fhuis en stond pa al met de kof- is in zijn hand Maar zij was nog de iniet klaar, want alles moest eerst [ongemaakt", lacht dochter re, die tijdelijk bij haar moeder «ften zelf een caravan op Om de j id heeft "r° Genieten so wel ze een slecht jaar heeft en d geteisterd door een zenuw- ni steking in haar rug, geniet Annie 'Feibert nog steeds van het ei- I „Jullie Texelaars beseffen dat ,r) «iet Voor mensen uit de stad is suniek. Als het mooi weer is zit ik buiten onder een parasol en dan ge niet ik. Soms ga ik op de fiets bood schappen doen of naar de camping om mijn dochter op te zoeken. Maar niet vaak, want het is me te druk." Ze kent het eiland op haar duimpje. „Ik hoef dus niet zo nodig erop uit te trekken, ik wéét hoe het is. Al wil ik nog wel naar het torenpaviljoen bij De Cocksdorp. Daar hangen nog teke ningen van mijn man. Ik heb gehoord dat daar een stuk is aangebouwd en ik wil graag zien hoe het er nu uitziet Stiekum In 1936 ging de 21-jarige Anme Oosterwal voor het eerst met haar verloofde Piet naar Texel. „We had den van buurjongens gehoord dat het hier zo leuk was. In dat jaar werd voor het eerst de bouwvak ingesteld en kreeg je vier dagen vrij. Dat was wat." Vader Oosterwal vond het maar mets, zijn jonge dochter op pad met een man, al was dat dan haar verloofde. „Het mocht alleen als we in een jeugdherberg sliepen. Daar hadden ze namelijk aparte kamers voor man nen en vrouwen..Het jonge stel zegde dat braaf toe, maar liet stiekum een tentje met kampeerbenodigd- heden in een grote kist naar Texel vervoeren. „Die hadden we verbor gen onder het biljart bij een vriend van Piet. Een neef van hem, van sigaren fabrikant Van Lokeren, heeft 'm in een vrachtwagentje naar Den Helder ge bracht. Met onze fietsen." Op de foto Op Kogerstrand werd de tent opge zet, al werd voor de familie thuis wel een foto gemaakt voor de jeugdher berg. Een dik boek met zwart-wit kiek jes houdt het verleden levend. Annie von Feibert weet het nog als de dag van gisteren. „Het was stralend weer. Ik herinner me nog dat Reijer Daalder langs de tent kwam voor boodschap pen. En dat we met een briefje van vijftig gulden bij de oude Leen den (ADVERTENTIE) Uitgeverij Ljngcvcld en dc Rooy PjrkstHJl 10. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 pen van het gebouwtje dat hun vakantiehuisje zou worden. Het weer was erbarmelijk slecht „Mijn man moest terug naar Amsterdam, want we hadden een operette. De boot voer met. Uiteindelijk heeft hij het toch gehaald met veel moeite In januari ging hij alweer terug naar Texel Het eiland was echt zijn lust en zijn leven." Hardrijders In zestig jaar tijd is Texel erg veran derd Dat begroot mevrouw Von De agrariërs Simon Vlaming en Nico Boersen blijven strijden voor plaatsing van twee windmolens aan de Zwinweg. Gisterochtend verschenen ze in het provinciehuis te Haarlem voor een zitting van de bezwarencommissie. De Texelaars maakten bezwaar tegen de afwij zing van de bouwvergunning door Gedeputeerde Staten. De twee initiatiefnemers werden op de zitting bijgestaan door Dirk van der Ham van de Stichting Windenergie Noord-Nederland, die het plan na mens Vlaming en Boersen had inge diend. Hun bezwaar richtte zich tegen GS, die afgelopen voorjaar hadden geweigerd de „verklaring van geen bezwaar" af te geven Waarom zijn de Texelaars tegen deze afwijzing in beroep gegaan? Vlaming: „We vinden de argumenten van de provincie niet sterk. Men is wél voor windenergie, maar het beleid verhindert dat je molens kunt bou wen." De maximaal toegestane hoogte vormde gisteren tijdens de hoorzitting het kernpunt De commissie toonde grote aandacht voor de door Van der Ham overhandigde berekeningen, waaruit blijkt dat de kleinere molens die GS willen, niet rendabel zijn. GS willen molens van maximaal 45 me ter, terwijl Vlaming en Boersen uitko men op 61,5 meter In het nieuwe concept bestemmings plan buitengebied wordt overigens uitgegaan van maximaal 55 meter. Het is dan ook de vraag hoe de pro vincie op dit punt zal reageren. Na mens de gemeente was een ambte naar present om toelichting te geven Vlaming voelt zich gefrustreerd: ,Toen we de plannen indienden, had de provincie geen beleid ten aanzien van de hoogte. Dat argument is er pas later bijgesleept Maar wij vinden dat onze situatie vergelijkbaar is met de Wieringermeerpolder waar zulke molens wél zijn toegestaan.' Hij kondigt aan ,.zo lang mogelijk door te gaan" „Ik ben er heilig van over tuigd dat hier molens komen. Het zal met te verleren zijn als ze straks wor den neergezet door overkantse in vesteerders." Annie von Felber1:...al zestig jaar genieten vi Braven kwamen in De Koog Hij vroeg zich af waar hij dat nou zou kunnen wisselen Ja, dat was in die tijd een boel geld. Op de heenweg fietsten we langs de Strooppot. De bewoners daarvan waren familie van onze buren in Amsterdam Daar kre gen we melk." Bed in tent Piet en Anme von Feibert bleven camping Kogerstrand 42 jaar trouw. Eerst met één tent, later met een dub bele Daarna kwam de blauwe bungalowtent. „Daar hebben we zelfs een ledikant in gehad om op te sla pen. Want zo'n luchtbed is op den duur niks waard." Vol lof is Anme nog steeds over toenmalige beheerder Veldman. „Zó één vind je met meer." De familie sloeg jaarlijks eind april het kamp op en probeerde zoveel moge lijk weekenden en de vakantie op Texel door te brengen. „Langer ging niet Piet en ik zongen allebei bij een operettevereniging en die begon na het seizoen weer Nooit nee In Amsterdam werkte Piet von Feibert als huisschilder, terwijl zijn vrouw het huishouden en de zaak met schil ders- en schoonmaakbenodigheden runde Op Kogerstrand kwamen ze bij van alle drukte. Een vouwwagen vergrootte de luxe, maar toen die af was, was Annie het zat. „Ik zei: ik schei ermee uit. Altijd dat gesleep met spullen, ik had er genoeg van." Piet (voor menig Texelaar „ome" Piet) was inmiddels gepensioneerd, maar werd op het eiland regelmatig gevraagd voor een schilderklusje. „Hij kon geen nee zeg gen, dus hij was overal aan de gang." Zo ook bij Peter Kuip aan de Pont- weg. Daar viel zijn oog op de ga rage.. Een bende was het. Alles was stuk", vertelt Annie von Feibert, die haar man die winter veel moest missen, omdat hij hielp met opknap- rï Texel... (Fo'° Tess3 de Graaft) Feibert. „Er is niks meer van over. ze breken de hele natuur weg. Een wan delpad in de duinen? Okee, maar waarom gelijk zo overdreven veel7 En al die auto's het parkeerterrein bij de camping lijkt de auto-Rai wel." Annie von Feibert heeft het toch al met zo op automobilisten. „Ze rijden allemaal als krankzinnigen. Ja, ook de Texelaars hoor." Naar camping Kogerstrand wil ze met meer. „Het soort volk dat daar tegen woordig zit, ik ken dat met. Als wij vroeger weggingen zorgden we dat de hele plek keurig was opgeruimd En nu? Ze slopen alles." Hoewel ze zelf vindt dat het wei mee valt, heeft mevrouw Von Feibert veel kennissen en vrienden op het eiland. „Ik ben met zo'n type dat overal op de koffie gaat. Mijn man kende wel heel veel mensen." In de periode dat hij ziek was. heeft ze wel veel steun gehad van Texelaars „Dokter Eissen en de dames van de thuiszorg, die waren fantastisch. Jullie mogen je op het eiland gelukkig prijzen met zulke mensen. Het bed van mijn man stond vlakbij de halve deur ledereen die langsfietste zwaaide, ook de kinderen die naar schoolgmgen. Hartverwar mend was dat." Zondag wordt het zestigjarig jubileum op bescheiden manier gevierd „Mijn man had er ongetwijfeld een groot feest van gemaakt. Dat is niet mijn stijl. Nu doen we het hier bij het huisje, met wat vrienden Tessa de Graaff Een 23-jarige man uit Den Burg liet dinsdag zijn bromfiets in de berm van de Nieuwlanderweg achter, nadat deze ermee was opgehouden. Toen hij 's avonds terugkwam om de brom fiets op te halen, bleek dat al door een ander gedaan. De blauw-gele Puch heeft een verzekeringsplaatje met het nummer JRN 062-96. Luchtvaartenthousiast Jan Bos (45) is in de voormalige wier- schuur van Kees Duinker in Nieuweschild bezig met het op knappen en conserveren van een Rolls Royce vliegtuigmotor van het type Merlin 20. Het is een V- motor van 1200 pk die afkomstig is van een 4-motorige Britse Halifax-bommenwerper die in 1943 door een Duitse jager bo ven de Noordzee werd neerge schoten Het gevaarte met een gewicht van driekwart ton werd vorig jaar op 30 mijl ten westen van Ijmuiden opgevist door de TX 34 en in Oudeschild op de kade bekende Lancasterbommen werpers. Ze worden dan ook va ker gevonden De motor van Bos is echter opvallend compleet Omdat hij lange tijd diep in de zeebodem heeft gezeten zijn veel onderdelen nog in tact. Zo zit bij voorbeeld het complete water koelsysteem er nog aan De bougies van de motor zijn voor zien van drie platina elektroden. De motor krijgt te zijner tijd een plaatsje in het luchtvaartmuseum op het vliegveld. Bos begint direct daarop met het opknappen van een motor van een ander type, een stermotor van een bom menwerper die neerstortte omdat hij tegen een kabelballon vloog. De kabel zit nog in de propeller verwikkeld (Foto Harry de Graaf) gezet. De bij de visserijcoöperatie werkzame Jan Vlaming ont fermde er zich aanvankelijk over maar gaf hem door aan de in Den Oever wonende Jan Bos. Bos, die binnenkort op Texel gaat wo nen, is lid van de Studiegroep Luchtoorlog, die zich bezig houdt met het identificeren van de ge vonden vliegtuigwrakken en ook nagaat welke bemanning erin heeft gezeten. Het is de bedoe ling ook de Halifax, die een span wijdte had van bijna 30 meter, aan zo'n onderzoek te onderwer pen. Het nummer 54231 op de Merlin-motor is daarbi| een be langrijk gegeven. Rolls Royce Merlin-motoren wer den in diverse oorlogsvliegtuigen toegepast, onder andere bij de

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5