,Ditmoet m'n laatste hoogstandje worden" Bassist Merijn Drijver bouwde eigen gitaar Meubelmaker thuis in de muziek TEXELSE y couRANT Texelse spullen in kasteel van Baarn Gewijzigd plan ligt ter visie Kunst geïnspireerd door oerculturen College wacht met windmolens Nieuwe riolering voor Peperstraat Nieuwe materiaal voor CVO-school Tuin geplunderd Gespreksgroep over dementie 'raten over peuters VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 Om zich extra te prepareren op de verwachte hitte in Atlanta, trainde Arco de afgelopen maand drie maal per week in de kas van een Belgische plantenkwekerij Dat ge beurde op advies van een sportarts ,,De temperatuur werd opgestookt tot 33 tot 35 graden en een half uur van- tevoren werd de kas opgespoten, zodat de luchtvochtigheid hoog was Vervolgens trainde ik een uur lang op de roller. Het zweet gutste van mijn lichaam af, ik kon m'n kleding uit wringen," Zo raakte Arco alvast gewend en kon worden bekeken hoe zijn lichaam op de nagebootste omstandigheden rea geerde. .Acclimatiseren is héél be langrijk om je hartslag op een nor maal niveau te houden. Als je voor het eerst in zo'n kas traint, vliegt je hartslag omhoog." Ook oefende hij het drinken. ,,Je moet daarin een discipline opbouwen. Al heb je geen dorst, je moet tóch drin ken." Verder werd bekeken of hij tij dens het zweten nog voldoende grip hield. Topsport Al met al komt de Texelse sportman aanzienlijk beter voorbereid aan de start dan vier jaar geleden in Barcelona. Toch heeft hij geen over dreven verwachtingen. ,,lk heb het gevoel dat het nu goed kan gaan. Maar een plaats bij de eerste drie is niet realistisch. Vooral omdat de Tri- klasse het grootst en zwaarst is, er doen alleen toppers mee. Voor ons is het geen tijdverdrijf, het is topsport." In elk geval zal Arco er alles aan doen om zo hoog mogelijk te reiken. Atlanta is voor hem de kroon op een sportcarrière, die in 1986 begon in de beroemde sneeuw-editie van de Waalder halve marathon. Na tien jaar grote traimngsarbeid is het voor Arco tijd om de topsport vaarwel te zeggen „Dit moet m'n laatste hoogstandje worden", zegt hij. .Ik probeer om op de 10.000 meter in de finale te ko men. Voor de 1500 meter is de halve finale realistischer. Op de marathon hoop ik bij de eerste vijftien te fi nishen. Dat is erg scherp, omdat het een heuvelachtig parcours is Ik ben nou eenmaal geen klimmer als de wielrenner Pantani Hoewel, grote oren heb ik al en misschien helpt het als ik m'n kop laat kaal scheren Frans Hopman ;code Graaf begint volgende week aan zijn laatste grote „klus" stopsporter: de Paralympics in Atlanta Om alvast aan de ^omstandigheden in de Amerikaanse stad te wennen, linde hij de afgelopen maand in België in een broeikas. Over voorbereiding is de Texelse rolstoelatleet zeer te spreken: laar mijn gevoel had ik niet méér gekund. Dit is het beste dat Ie bieden heb." garantie voor medailles is dat (minst, want de 32-jarige «laar komt uit in de zéér sterk stte T4-klasse. Bovendien is imarathonparcours heuvelach- en dat ligt hem niet zo. Zijn irndin Chris De Craene, die hem jjllanta zal aanmoedigen, hoopt tlkgeval op een waardig besluit Arco's topsportcarrière. „Ho- ijk blijft hij nu gevrijwaard van th, Vier jaar geleden tijdens de den in Barcelona ging hij door huid van anderen tweemaal te- mde vlakte op de baan en kreeg tijdens de marathon een lekke «d.lkzie 'm nog zitten... aldus Vlaamse, die de komende we- vanuit Amerika voor de lelse Courant verslag zal doen Arco's belevenissen. wel de Paralympics pas op 15 gustus van start gaan, is de Neder- dse ploeg al op 1 augustus naar renka vertrokken. Arco verblijft unenteel in het plaatsje Warm rrxjs op 100 km van Atlanta, waar Roosevelt Revalidatie Instituut is vestigd. Maandag kwamen prins km Alexander en staatssecretaris taTerpstra op bezoek. prins sprak mooie woorden, maar sporters baalden. De bobo's had- ser namelijk met aan gedacht dat atleten nog op de baan moesten nen... De dichtst bijzijnde atletiek- •n bleek 50 kilometer van Warm rings te liggen. Wegens de heuvels «en training op de openbare weg rond Warm Springs veel te ar. zo ondervond Arco. Gevaar- bovendien: een onervaren Neder- Èe wheeler kwam in een afdaling ten val en belandde met zestien hech tingen aan zijn hoofd in het zieken huis. De wheelers maken daarom dagelijks een vermoeiende autorit naar de atletiekbaan Thuis in Ertvelde windt Chris De Craene zich op over zoveel onbenul. „Waarom worden de lakens van af stand uitgedeeld en met door de men sen van de basis9 Zó gaat het helaas maar al te vaak. Spijtig dat Arco de rollenbank niet heeft meegenomen, zodat hij in zijn appartement had kun nen trainen. Ik had er harder op moe ten aandringen. 'Zo stom zuilen ze toch wel niet zijn', zei hij. Maar zo zie je maar." Sportlab Dit „foutje" is in schrille tegenstelling met Arco's eerdere voorbereiding Nog nooit was de training en begelei ding zo professioneel. „In Barcelona had ik alleen medische begeleiding, nu heb ik een heel team om me heen. Regelmatig laat ik me testen in een sportlaboratorium van de Universiteit van Gent, op slechts negentien kilo meter van de woning van Chris. Ook de triathlontop en de Olympische roeiers staan daar onder controle. Uit de testen blijkt dat ik over een betere conditie beschik dan topvoetballers." Arco vertelde dit in juli, toen hij en Chris even een weekend op Texel waren om nog wat zaken te regelen en familie en kennissen te groeten. Ook ruimde hij tijd in voor een inter view met de Texelse Courant. De rest van de maand verbleef hij in België, waar hij in alle rust kon werken onder leiding van zijn Belgische trainer Peter Spooren Werk Zijn werkgever, het NIOZ,.had hem op zijn verzoek een maand extra vrij gegeven.Toen bekend werd dat het NIOZ moest bezuinigen, heb ik lange tijd in spanning en onzekerheid ver keerd. Werk is voor mij heel belang rijk. Als ik had moeten kiezen, zou ik denk ik voor het werk hebben geko zen Sport is maar sport De oplos sing van de directie was voor mij een opluchting, maar gaf ook een twee- strijdig gevoel. Zelf mocht ik blijven, maar twee directe collega's gaan er uit, daar baal ik van De afgelopen maanden bleef dat het onderwerp van gesprek op het NIOZ Mijn con centratie had daaronder te lijden Daarom ben ik naar de directie ge stapt om nog een maand vrij te krij gen Niet alleen zijn baas stelde zich ruim hartig op. hetzelfde geldt voor zijn sponsor, de Texelse Wol Onderne ming. „Ik ben ontzettend dankbaar dat Dick Graaf mij heeft gesteund Hotels, reiskosten, materiaal, een goede voorbereiding kost klauwen met geld. De sponsoring is een enorm grote steun geweest, zelf had ik het nooit kunnen doen." Limietenjacht De aanloop naar de Spelen begon al vorig jaar met de „limietenjacht". Begin juni wist Arco zich in Schenkon Arco en Chris bepakt en bezakt op weg naar de Spelen. (Zwitserland) te kwalificeren voor de marathon Hij raffelde de 42,1 km af in 1 uur en 33 minuten, twee minuten onder de limiet Daarmee was hij nog met zeker van een ticket voor Atlanta. Arco probeerde op drie afstanden te voldoen aan de eisen de 1500 me ter, de 5 en 10 km In mei reed hij in Hasselt een B-limiet op de 1500 m. „Achteraf een gouwe tijd. Ik reed daar 3.18, slechts twee seconden te lang zaam voor de A-limiet. Dankzij die prestatie mag ik in Atlanta meedoen op de 1500 meter Arco slaagde er vorig jaar met in méér te bereiken. In augustus ging het bergaf met zijn prestaties Bloedon derzoek wees een tekort aan magne sium en ijzer uit. Een harde, doch nuttige les. Ontdekt werd dat het mineralenverlies was veroorzaakt door de hete zomer. „Ik zweette al les eruit en vulde dat met voldoende aan." Onderzoek In de herfst van '95 kwam Arco een hoop aan de weet over zijn eigen lichaam. „Iemand met een dwars laesie heeft een verstoorde lichaams- huishouding. Als je mineralenverlies aanvult met sportdranken, kan dat weer leiden tot darmproblemen Naar de voor- en nadelen van diëten en de weerslag daarvan op specifieke handicaps blijkt nog weinig studie te zijn gedaan. Een uitgebreid lichamelijk onderzoek, onder meer gericht op zijn nierfunctie, wees uit dat hij nog steeds kernge zond was. Dit jaar laat hij zich zeer intensief controleren, vorig jaar werd hij eens per twee maanden doorge licht en dat bleek te weinig. Nu kan sneller worden ingegrepen. Zo bleek begin juli dat Arco's ijzerreserve af nam. „Een gevolg van de hogere temperatuur en intensieve training. Als je dat te laat ontdekt, kan het maanden duren voor de ijzervoorraad weer op peil is Nu kon het eenvou dig worden verholpen door het slik ken van vitaminencapsules. Allemaal (Foto Frans Hopman) op doktersadvies hoor", lacht Arco. Hartslagmeter Ook heeft hij geleerd van zijn proble men met warmte „Ter voorbereiding op de Spelen van Barcelona deed ik mee aan een wedstrijd in New Orleans. Door de hitte klapte ik toen in elkaar. Ik dronk toen alleen water maar daarmee red je het niet." Een ander belangrijk verschil met voorgaande |aren is het trainen met een hartslagmeter. In andere duur- sporten is dat al jaren gebruikelijk, waarom is Arco daar dit jaar pas mee begonnen9 „Ik heb er een hekel aan, want de band die je om je borstkas moet doen, knelt af. Dit jaar doe ik het wél, want het is nou eenmaal de beste methode. Vroeger trainde ik alleen een afstand in één tempo Nu doe ik nog wel aan duurtrainmg, maar met tussendoor sprintjes van tien seconden om de snelle spieren te activeren. Of ik rij één uur met een bepaalde maximum hartslag. Je mag best diep gaanmaar met dagen ach tereen. Rust is net zo belangrijk." zen kassie zetten. Niks hoor, ik ga er straks gewoon mee het podium op We kunnen hem pas na de zomer in actie zien. Wegens de afwezigheid van één van de leden van Merijns rockformatie Endors, viert de band tijdelijk vakantie Om toch te laten horen dat hij een volwaardig instrument heeft ge bouwd, komt de versterker te voor schijn. Terwijl Merijn's vingers de ty pische basloopjes demonstreren, vullen diepe klanken de huiskamer. Het Maritiem en Juttersmuseum le verteen bijdrage aan de tentoonstel ling „De Plek" in kasteel Groeneveld in Baarn over De Razende Bol. Het gaat om een grote fles met flessen post, munitie, een granaat, een katrol, netwerk, een vioolblok uit de zeven tiende eeuw, etc. Er draait ook een videoband van Texel, waarin jutters aan het woord komen. Medewerkers van de afdeling ruim telijke ordening de hebben de wij zigingen, die de raad in het be stemmingsplan buitengebied heeft aangebracht, uitgevoerd. Het plan is opgestuurd naar de provincie en ligt sinds maandag op het gemeen tehuis ter visie. Belanghebbenden kunnen tot 16 september beroep aantekenen tegen het plan bij Ge deputeerde Staten. Het nieuwe bestemmingsplan is afge stemd op de huidige toestand en toe komstige ontwikkelingen in het buitengebied. Tevens zijn de veran deringen van de afgelopen periode er verwerkt, waaronder. Ook het convenant, waarin overheden, land bouw, recreatie en natuurbescher mingsorganisaties de natuur, milieu en landbouw benaderen, is in het plan verwerkt. Alleen diegenen kunnen reageren die al een zienswijze hebben ingediend over het concept bestemmingsplan en van wie het verzoek met of met volledig is gehonoreerd. Verder mo gen degenen reageren die kunnen aantonen dat zij redelijkerwijs met in staat waren een bedenking bij de gemeenteraad in te dienen. Daar naast kan men tegen wijzigingen in het plan bezwaar maken. Tegen za ken die niet zijn gewijzigd kan men geen bezwaar maken De bedenkingen moeten worden ge stuurd naar het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, postbus 123, 2000 MD Haarlem Bezwaarmakers worden in de gele genheid gesteld tot het geven van een mondelinge toelichting Oude culturen, van de Egyptena- ren tot holbewoners, vormen een Inspiratiebron voor drie van de vier kunstenaars die momenteel in Ga lerie Tessel exposeren. De nieuwe expositie bij Tinie Visser in de Kogerstraat loopt tot 14 septem ber. Keramieken beeld van Antholnette Lanser. (Foto Frans Hopman) Kunstkijkers zullen bij het binnenstap pen van de galerie in Den Burg het tentoongestelde keramiek waar schijnlijk herkennen. Het zijn vormen van Cisca Kok, die momenteel expo seert in Het Posthuys in De Koog. Daar staan haar grotere werkstukken, in Galerie Tessel haar kleinere sculp turen. In beide gevallen betreft het een mengeling van Egyptische cul tuur en Indonesische mystiek. Terug kerende symbool is de lotusbloem en het thema geboorte. In de etalage trekken de keramische plastieken van Antholnette Lanser de aandacht. De nu 32-jarige kunstena res heeft sinds haar laatste expositie op Texel duidelijke progressie ge boekt, wat blijkt uit een ouder beeldje dat naast het nieuwe werk is tentoon gesteld. Zij laat zich inspireren door oude culturen uit Azië en Zuid-Ame- rika. Een andere oude bekende is Hans Heyman, een 45-jarige schilder die is geboren en getogen in Zaltbommel. Hij staat bekend om zijn blauw-grijze. mistige rivierlandschappen, maar is nu met felkleurig werk een andere weg ingeslagen Motieven die recht streeks van grotbewoners afkomstig zouden kunnen zijn, zoals de zon, paarden en bisons, spelen een grote rol. Met het werk van Marga Rensink uit Holten heeft Tinie Visser een oude liefde in huis gehaald: potterie „Mooie potten en schalen horen thuis in een galerie Rensink houdt van ronde vormen en werkt met Engelse klei, wat haar werk een zuivere uit straling geeft Hoewel in het onlangs door de gemeenteraad vastgestelde be stemmingsplan buitengebied ge bieden zijn aangewezen waar windmolens mogen worden ge bouwd, zal er voorlopig van daad werkelijk oprichten van molens geen sprake zijn. Het college wil pas meewerken als het bestemmingsplan rechtsgeldig is en zover is het nog lang niet Er zijn wel mogelijkheden om op het bestemmingsplan vooruit te lopen maar b en w vinden dat bij windmo lens met verstandig, gezien het ver zet dat rees toen Vlaming en Boersen twee molens wilden bouwen bij de Aannemersbedrijf De Vries en Van de Wiel gaat maandag het gat repareren in de riolering onder de Peperstraat in Oosterend Tevens wordt de weg ter plaatse opnieuw geplaveid Het verkeer moet er rekening mee hou den dat de Peperstraat en de hoek met de Oranjestraat van maandag tot en met woensdag is gesloten. De bus rijdt die dagen buiten Oosterend om via de Koningsweg. Zwmweg. Het staat dan ook aller minst vast dat de mogelijkheden die voor windmolenbouw in het nieuwe bestemmingsplan worden geboden, in stand zullen blijven. Ook moet nog worden afgewacht hoe het uiteinde lijk afloopt met de aanvraag van Vla ming en Boersen. Die zijn in beroep gegaan tegen de afwijzing van hun plannen door de provincie. In het ka der daarvan werd gisteren in Haarlem een hoorzitting gehouden Aldus heeft het college besloten naar aanleiding ban een verzoek van de firma Van Willigen uit Vuren die op de nu aangewezen lokaties windmolens wil bouwen. Twintig leerlingensets en drie opberg- kasten van de groepen 1 en 2 van de CVO-school zullen worden vervan gen met de gebruikelijke medewer king van de gemeente. De huidige sets zijn nog afkomstig van de voor malige kleuterschool De Buitelboet en niet meer voor gebruik geschikt Op de hoek Beatrixlaan/Gasthuis- straat is in de nacht van maandag op dinsdag een pas aangelegde tuin leeggeplunderd. Net geplante strui ken en bloeiende planten waren mee genomen of vernield Van de daders ontbreekt ieder spoor. Kruiswerk Kop van Noord-Hol- dstart in samenwerking met het rpleeghuis Texel en het RIAGG «gespreksgroep voor mensen i dagelijks zijn belast met de izorging van een vergeetachtig, menterend familielid. arbij wordt vooral gedacht aan de fners van demente mensen, maar i kinderen of buren die veel te ken hebben met de dementerende 1ere, kunnen aan de groep deel- tien. deelnemers kunnen ervaringen lisselen en elkaar ondersteunen wordt door wijkverpleegkundige unie Hilgers en maatschappelijk AerLiesbeth Rijk uitgebreid infor- fc gegeven, bijvoorbeeld over de gang met en de zorg voor deze leren, medicijngebruik, procedu- >bij opname enz. voldoende belangstelling start te gespreksgroep op dinsdag 1 bber. waarna nog zeven bijeen- fsten van 1'Aa2 uur zullen vol- i Aan de deelname zijn voor leden n het kruiswerk geen kosten ver- "den, overige deelnemers betalen 0- ibijeenkomsten worden gehouden relwijkgebouw van het kruiswerk, koonoordsingel 24 te Den Burg irmeer informatie of aanmelding 'men elke werkdag tussen 9.00- 00 uur bellen naar de Mndheidswijzer van Kruiswerk van Noord-Holland, tel. 0223- 0135. 1 vrijdag 4 oktober start het «iswerk Kop van Noord-Holland «'gespreksgroepen voor ouders 'peuters van IVa tot 4 jaar. In 'bijeenkomsten wordt informa- gegeven over onderwerpen als: lestel je je grenzen, wat te doen fl boosheid, angst en jaloezie de peuter, slapen, eten en lelijkheid, spel en speelgoed en Ivoor jezelf. ■«wijkverpleegkundige Marja van "en wordt informatie gegeven over 4eonderwerpen. Daarnaast krijgen 'Iers gelegenheid hun ervaringen 'te wisselen, "cursus is bestemd voor alle peu rders. dus niet speciaal voor vlers met „probleemkinderen" en «dl gegeven op de vrijdagen 4,11, ooktober en 1, 8, 15 november in a wijkgebouw, Schoonoordsingel J'eDen Burg. De kosten bedragen A- (inclusief koffie/thee en les zaal), leden betalen 37,50. Av deelname aan de cursus kan ffich tot 20 september elke werk ossen 9.00 en 17.00 uur opge- iJ|bijdeGezondheidswijzervan het ;,Jiwerk Kop van Noord-Holland, ■tloon 0223-650135. Vrije opdracht Onderdeel van de meubelmakers opleiding was een vrije opdracht „Als bassist leek het me leuk op een zelf gemaakte gitaar te spelen. Mijn le raar, die zeer toepasselijk Bas van der Boom heet, zei direct dat het geen makkelijke opdracht is. Er zit veel werk in een basgitaar." Voor de body koos hij het donkere hardhoutsoort bubmga Hij kocht er een groot blok van, dat hij net zolang bewerkte tot het de juiste vormen had Het moest allemaal een beetje tussen de bedrijven door Alles ging in schooltempo Een beetje hier kij ken, een beetje daar lullen." Contrast W voorkeur voor te T lezen de kleuren in de Voor de de metalen fretten waartegen de snaren Merijn Drijver bij zijn zelfgebouwde basgitaar Ook de houten kotter maakte hij eigen- worden gedrukt, gebruikte hij het don- handig- „Ik dacht: dat doe ik effe. Maar dat viel dus bar tegen. Ik schat dat ik er bij elkaar 240 uur aan heb ge werkt." Het resultaat van de han denarbeid van meubelmaker Merijn Drijver uit Den Hoorn mag er zijn. Een glimmende basgitaar, uit gevoerd in verschillende soorten en kleuren hout. Een zelfgemaakt instrument met een prima geluid. Want hoe muziek moet klinken hoeven we de basgitarist van Endors niet te vertellen. Het idee om een basgitaar in elkaar te knutselen ontstond tijdens de meubelmakersopleiding die Merijn (23) onlangs in Amsterdam met suc ces heeft afgesloten De Hoornder. die op de Texelse LBO-richtmg bouw kunde hout leerde bewerken, specia liseerde zich in twee jaar tijd tot meu belmaker „Het was een versnelde opleiding, zonder al teveel theorie. Ik ben gewoon een praktijkmens." Het resultaat van zijn vakmanschap is op verschillende plekken in het ouderlijk huis te zien. Een blank- geschuurde kist maakte hij van essen en een salontafel van esdoornhout, versierd met Amerikaans notenhout. De diplomatenkoffer van esdoorn-, noten-, gekrijt eiken- en teakhout, heeft hij aan de zijkant versierd met een grote, handgesneden ster. Op vallend is het kleurencontrast in zijn werkstukken. „Ik hou van donker en licht." De afgestudeerde ambachts man zou dolgraag bij een meubelma ker aan de slag willen. kere pallisanderhout. De hals eronder maakte hij van het blanke harde esdoornhout en gestoomd peren hout. De kop van de hals, waarmee de snaren worden gestemd bestaat uit pallisander- en bubinga. Ook de gitaarkoffer mag er zijn. Die maakte hij van makoré en kersenhout, ge fineerd met gestreept zebranohout. De bouw van de hals, een vitaal on derdeel van de gitaar, kostte hem heel wat hoofdbrekens. „Het steekt verschrikkelijk nauw De eerste hals die ik maakte was een complete mis lukking De tweede poging was wél succesvol. Daarmee was het karwei nog niet geklaard. Om er een goed geluid uit te krijgen, ging hij te rade bij instrumentbouwer Henny van Ochten uit Middelburg „Hij adviseerde me speciale Van Zandt-elementen te gebruiken voor de versterking van het geluid. Het bubinga-hout van de body is namelijk van een veel hardere sa menstelling dan het zachtere essen dat doorgaans voor bassen wordt gebruikt De lage trillingen dringen daarin makkelijker door. waardoor het typische basgeluid ontstaat. Dankzij de speciale elementen is het effect hetzelfde." „Toen de gitaar net klaar was, poet ste ik hem bijna elke dag Mijn vader zei nog je kan hem beter in een gla-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7