Pool kampioen na roerige cat-strijd Nieuw geschapen ■5% -;-ïr DOa©R Hulde voor zilveren instructeur Agenda teso 'TEXELSE^ COURANT Touwtrekken in Den Hoorn Dubbele overwinning voor Goënga en Zoon Lesprogramma gymvereniging GVO Darttoernooi in de buitenlucht Opgewonden paarden in ringsteekstrijd Regen gunstig voor crossloop Bouw ING-bank start na seizoen A V» Gegevens gevraagd voor „Uitkrant" Reddingboot telt zeilboten Snelle tijden in broeiende hitte Diefstal uit auti buit tien mille TEXELSE^COURM Een jaar lang voor half geld de Texelse Couranl Studenten abonnement De Texelse Courant horf de band in stand! DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 De Hoornder Donderdag van deze week staat in het teken van het al oude touwtrekken. Verscheidene gelegenheidsteams zullen vanaf 19 00 uur de strijd met elkaar aanbin den op het pleintje bij Goënga De samenstelling van de ploegen staat nog met geheel vast. maar zeker is dat ondermeer mariniers, badmees ters en een aantal bedrijfsteams in de ring zullen verschijnen De krachtpat sers zullen muzikaal worden onder steund door entertainer Kees ..Tesselaar" Klaassen. Tijdens de laatste strandloop bij De Krim op woensdag, wist Minne Goënga alle concurrenten achter zich te houden Hij moest er wel aan trek ken want Martin Hasebos uit Steen- wijk zat hem dicht op de hielen. Uit eindelijk bleef Goënga met 28.27 zijn belager 26 seconden voor. Er stond een krachtige zuidwestelijke wind Een extra handicap voor de recreant die gewoon lekker wil lopen. Bij de jeugd tot en met twaalf jaar werd Wouter Dogger eerste in 5.17 en bij de meisjes zegevierde Sarah Flick uit Krefeld in 5 18. De vier kilo meter werd een overwinning van Coen Zoon in 16.04, Bij acht kilome ter ging Dirk Zuidam uit Oudewater als eerste veteraan over de streep in 34 07 De laatste Aqua Beach Run van zondag 11 augustus werd als vanouds weer een overwinning voor Minne Goënga. Over de 5200 meter deed hij 30 33 Het strand was extra zwaar vanwege de die nacht geval len regen Bij de jeugd over 900 me ter werd Wouter Dogger eerste, ge volgd door zijn broer Pieter. Coen Zoon haalde hij ook een dubbele overwinning door 4200 meter in 24.30 op zijn naam te schrijven. Gymvereniging Oudeschild start vanal vandaag met de lessen. Het programma is als volgt Dinsdag 15.45 - 16.30 Kleuters groep 1 Woensdag 13 15 - 1415 meisjes 3 en 4 jaar 14.15 - 15 00 dames 15.00 - 16 00 meisjes 5 en 6 jaar 16 00 - 17.00 meisjes 7 en 8 jaar 18 15-19 15 extra training 18.15-19.15 meiden en jongens VO Donderdag 15.45 - 16 30 kleuters groep 2 16.30- 17.30 |ongens 3 en 4 jaar 17.30 en 18.30 jongens 5,6,7 en 8 20.00 en 21 30 conditiegym voor da mes en heren 't Cafeetje in Oosterend heeft zon dag om 14.00 uur een primeur voor Texel. Voor het eerst wordt een darttoernooi gehouden in de buitenlucht. Het terras aan de achterzijde van het café wordt omgebouwd tot een strijd perk met meerdere dartbanen Onder auspiciën van de Texelse dartorga nisatie wordt daar het spel ..killer" gespeeld. Deze spelsoort is zodanig aangepast dat de mindere darters net zoveel kans maken om te winnen dan de gevorderde spelers Deelnemers hoeven geen inschrijfgeld te betalen. Tevens worden de prijzen van de af gelopen competitie uitgereikt Dirk en Eddy Pool op weg naar de finish met hun Hobie Tiger. Het zag rood van de protest- vlaggen op het strand van paal 33. De twee zeildagen om de Texelse catamarantitel brachten de gemoe deren van de deelnemers hevig in beweging. Terwijl de rook nog niet was opgetrokken, werden Dirk en Eddy Pool uitgeroepen tot de kam pioenen van 1996. Het begon zaterdag allemaal gemoe delijk. Er was een zwak windje, dat in de loop van het weekend regelmatig van richting veranderde, waardoor zeilers op het verkeerde been werden gezet. De strijd brandde los tussen de Hobie Tiger van vader en zoon Pool, de Prmdles van Dros/Hirschel, Houwing/ Kuip en broer en zus Maat. Door de handicap die bij de verschillende boottypen hood bleken Hans en Mabel Zuidema met hun oude Dad ook bijzonder hoog in het klassement te komen. Ze finishten midden tussen de grotere boten Incidenten bij de stad en boten die na de finish anderen die nog met zover waren hinderden waren echter aan leiding voor verhitte discussies op het strand Dat de sfeer gespannen was bleek ook uit de woordenwisselingen (Foto Tessa do Groalfl tussen bemanningen onderling, die soms vanaf de kant konden worden 'gevolgd. In de derde manche zagen Houwing en Kuip kans om Dirk en Eddy Pool voor te blijven. In de tussenstand ging dit laatste duo echter wel aan de lei ding De tweede wedstrijddag begon zon der wind. Pas ver na de middag wer den de zeilen gehesen voor de twee laatste manches. Het duo Pool werd twee keer tot winnaar uitgeroepen, met Houwing en Kuip op de tweede plaats Dat was een bittere pil voor Hans Zuidema, die opnieuw goed zeilde, maar wegens wisseling van fokkemaat uit de wedstrijd werd ge protesteerd Willem Houwing en Corrie Kuip kre gen de tweede prijs, Martin en Yolande Maal de derde en Kees Dros werd met Alain Hirschel vierde. Het komt niet vaak voor dat ringsteekrijders voortijdig de wed strijd verlaten. In Den Hoorn was dat echter twee keer noodzakelijk. De eerste plaats was voor Frits Witte, die met zijn dochter Elles 17 punten bijeen stak. De hoosbuien van zondagmiddag pakten gunstig uit voor de 51 deelne mers aan de Bleekerscoogh-cross- loop diezelfde avond Het zandpad door de duinen was beter begaan baar. zodat scherpere tijden werden genoteerd Joost Brouwer volbracht de acht kilometer in 28 22 minuut. Bij de veteranen ging op dezelfde af stand de winst naar Wim van Doorn in 31.59. Op de vier km was bij de jongens Erik Bakker de snelste in 19.17. Kim Kooger liep de afstand in 21.53 Bij de dames won Anja Finch in 22.50 en bij de veteranen Lida Bakker in 21.53. Ben Siebinga ein digde op de 2,5 km als snelste in 8.36. Dominique Kooiman was het snelste meisje in 10.28. De anderhalve km liep Gerard Witte het snelst in 6.10. Priscilla Noorlander deed van zich spreken met een tijd van 6.02 Vol gende week zondag is de laatste crossloop die meetelt voor het klasse ment. Het was donderdag uitzonderlijk druk in Den Hoorn. Een van de paarden uit het tweespan van Willem Goënga raakte daar zó van van de kook, dat hun baas besloot er voortijdig mee te stoppen. Ook het dier van Rein Eelman wond zich enorm op en liet zich slecht mennen. Om de veiligheid van het publiek met in gevaar te bren gen aanvaardde ook hij voortijdig de thuisreis Henk Spigt deed buiten mededinging mee met zijn paard Jupiter Hij wilde het dier laten wennen aan een derge lijk evenement. De debutant gedroeg zich voorbeeldig. Namens de Stichting Hoonrder Don derdagen reikten Berna Vredevoort en Rietta Boon de prijzen uit aan de beste ringstekers. Na de combinatie Witte eindigden Biem Trap en Bianca Schraag op een tweede plaats De De bouw van de nieuwe ING-bank aan de Groeneplaats gaat na het zo merseizoen van start Aanvankelijk zou eerder worden begonnen, maar tot uitstel werd besloten omdat dit praktische problemen zou geven zo als samenvallen van sloop- en bouw activiteit met toeristische drukte, folkloremarkt e.d. De bouw wordt eind deze maand aan besteed. winnaars van De Cocksdorp, Maaike van Leeuwen en John van der Zwaag. werden derde. De punten van de beste vier wedstrij den tellen voor de deelnemers mee voor het eindklassement. De finale is woensdag in Den Burg, aanvang 19.00 uur. De rijders stellen op bij garage Kaczor. waarna de route is: Elemert. Keesomlaan, Molenstraat, Zwaanstraat. Gestoken wordt op de Groeneplaats. Mijn laatste vakantieweek is op spec taculaire wijze begonnen. Nee, niet omdat ik heb meegedaan aan de kaasrace door het centrum van Den Burg of de topglibbercompetitie in zwembad Molenkoog. Ik heb ook Marco Borsato de hand met geschud of meegezongen met de Texelse GTST-sfer Bennie den Haan tijdens het Hollandse muziekspektakel. Evenmin als ik skeelers heb onder gebonden of me heb laten verleiden tot het volgen van een cursus hand- boogschieten Nee. ditmaal was het de (Texelse) natuur die me met stom heid sloeg. Toen ik zondagochtend in alle vroegte overhel Oude Dijkje De Koog uitfietste, vreesde ik even in één nacht kleurenblind te zijn geworden. Ik was inmiddels vertrouwd geraakt met de goudgele kleur die het eiland al sinds mijn aankomst had gedomi neerd. De kleur die ik erg mooi had gevonden, maar die de boerenstand op een steeds moedelozer wijze met afschuw had vervuld Nu echter werd ik overvallen door een groene waas. die me met oogverblindende frisheid tegemoet scheen. De regen had zijn werk overduidelijk gedaan! Ik zette mijn fiets langs de kant van de weg en nam het 'nieuw gescha pen' landschap gulzig in me op Ter wijl het nog wat waterige zonnetje al een milde warmte afgaf, hing de ne- h Hugo Bakhuys van den Brink vel als een watten deken over de weilanden Daar heerste een opmer kelijke activiteit. Natuurlijk waren er de schapen, die rustig hun kostje bij elkaar scharrelden. Maar overal waar ik keek, zag ik bovendien enorme aantallen hazen, die wedstrijden hiel den op de sprint. Ook de vogels pro beerden elkaar de loef af te steken Zij zongen allemaal om het hoogste lied. De enige vaste bezoekers van dit stukje Texel die schitterden door af wezigheid waren de automobilisten Ik had mezelf een half uur eerder, rond half zes. met het nodige geweld moeten dwingen om de bedstee te verlaten, maar de voordelen van vroeg opstaan waren ditmaal wel héél evident. Ik moet eerlijk zeggen dat ik deze rust, die ik op de andere Wadden eilanden zo menigmaal had ervaren, op Texel node had gemist. Natuurlijk, ik zal me altijd de stilte blijven herin neren die er langs de waddendijk heerste op de dag dat ik mijn fiets tocht rond het eiland maakte Ik schreef daar al over in een vorige af levering Maar omdat ik me vast had voorgenomen positief te eindigen (ik vreesde de status van zuurpruim), verzweeg ik die keer de schok die ik had en/aren. toen ik na een sprook jesachtige tocht bij 't Horntje de Pont- weg bereikte, juist op het moment dat de boot de eerste van een lange rij auto 's begon uit te spuwen Het was als het bruut wakker gemaakt worden door de wekker uit een heel mooie droom. De Pontweg zou ik dit keer mijden, maar waar ik dan wél terecht zou komen, stond allerminst vast. Na een korte stop peddelde ik verder, temid den van de nimmer versagende vo gels en nagestaard door de schapen Ik genoot, al besefte ik dat waar schijnlijk niet eens zozeer. Onderweg moet ik tuinwalletjes hebben gezien, de plassen van Waalenburg en in de verte de kerktorens van Oosterend en De Waal Althans, dat heb ik achteraf gereconstrueerd, want het was op dat moment alsof ik in een soort trance verkeerde. Ik was kennelijk tot in het diepst van mijn ziel verbluft dat Texel dit had te bieden. Uiteindelijk heb ik de waddendijk be reikt. Daar ben ik aan de waterkant gaan zitten, om te kijken, te luisteren, te ruiken, te voelen. Pas toen een passerende fietser - de eerste door mij opgemerkte mens die morgen! - me vroeg hoe laat het was, keerde ik terug in de werkelijkheid. Ik keek op mijn horloge en zag dat het al half twaalf was. - HBB Adrie van Iperen uit Hardegarijp werd zaterdagavond in de bloe metjes gezet. Het was namelijk 25 jaar geleden dal hij zich als in structeur bij de Zweefvliegclub Texel aansloot Mede dank zij de hartelijke per soonlijke banden bleef Van Iperen graag naar het eiland ko men en heeft heel wat leerlingen voor het brevet klaargestoomd Hij was overigens met de enige Ook Jan Mechielsen, Cor Black- born, Jo Lute. Kees Hendriks en Piet Standaard zijn als instructeur aan de club verbonden. Alleen laatstgenoemde komt van Texel zelf. Helaas is er onder de 30 Texelse leden te weinig ambitie voor de instruc-teursfunctie, zo dat de onmisbare overkanters worden gekoesterd. Het is toch maar mooi dat ze bereid zijn tel kens weer naar het eiland te rei zen Voorzitter Louis Uriot van de Texelse zweefvliegclub maakte dat zaterdag duidelijk tijdens de barbecue die in en bij de nieuwe hangaar van de club werd gehou den Als geschenk overhandigde hij aan Van Iperen een pen met inscriptie (foto). Voor echtgenote Mieke was er een bloemetje (Foto Harry 00 Graaf) Dinsdag 13 augustus In Cinema Texel draait om 14 00 uur .Flipper", om 16,00 en 22.00 uur ..Mission Impossible" en om 19.00 uur ,,The Rock" In het kader van de ..Horizontoer" treden bekende artiesten op in De Koog. Vanaf 16.00 uur op het dorpsplein bij de kerk en vanaf 22 00 uur in enkele etablissemen ten. De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg Start jeugd 18 15 uur. senio ren 19 00 uur. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Recht streekse uitzending door Radio Texel In de Hervormde kerk van Ooster end wordt door Roger en Margaret Smith een zomeravondconcert gegeven, aanvang 2015 uur. ..Wayside Music" met blaas instrumenten uit de renaissance In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.00 uur opge treden door het cabaret Vliegende Panters met het programma ..Sex" Woensdag 14 augustus In Cinema Texel hetzelfde film programma als op dinsdag j I Op de Groeneplaats wordt de fi nale gehouden van het ringsteken om het kampioenschap van Texel; 19.00 uur In De Koog wordt om 19.30 uur een Duitstalige mis opgedragen in de R.K. kerk aldaar. Donderdag 15 augustus Op Texel verblijvende inwoners van Amersfoort (maar ook andere belangstellenden) worden om 14.00 uur verwacht op het parkeer terrein bij de vuurtoren voor een ludieke actie- het leggen van een Amersfoortse kei op de Eierlandse dam Bij De Schuilhut in De Koog begint om 14 00 uur een tocht voor auto mobilisten langs kerken en andere historische objecten Wie geen auto heeft kan instappen bij een ander. In Cinema Texel draait om 14 00 uur ..Flipper", om 16.00 en 22.00 uur ..Mission Impossible" en om 19 00 uur „The Rock". In Den Hoorn begint om 19.00 uur een touwtrekwedstrijd om het plaatselijk kampioenschap, onder deel van Hoornder Donderdag. De kramenmarkt begint al om 16.00 uur. Vrijdag 16 augustus De gemeente geeft in de Oranje rie (Vogelhuis) voorlichting aan de Koger ondernemers over de her inrichting van de Dorpsstraat. Aan vang 10.15 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur ..Flipper", om 16.00 en 22.00 uur „Mission Impossible" en om 19.00 uur „The Rock". De wielervereniging houdt een tijd rit over 32 kilometer. Start (bij de voormalige PEN-centrale) om 18 15 uur (jeugd) en 19.00 uur (se nioren). Zaterdag 17 augustus Op de Groeneplaats in Den Burg is van 12.00 tot 18.00 uur kind erkennis. Van 13.00 tot 20.55 uur Strender Pop vanuit de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend Entree gratis In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als op vrijdag j.l. In het actualiteitenprogramma 2- Vandaag 18 00 tot 19.00 uur - Ne derland II) een reportage over Texel met aandacht voor Texels bier en andere lokale produkte alsmede de maritieme historie Op het veld van Texel wordl oefenwedstrijd Texel '94 2-Oosi end 1 gespeeld, 19.00 uur. In de R.K. kerk van De Cocksdt» wordt om 19 30 uur een Duilstafg mis opgedragen. Voor de overige evenemenie wordt verwezen naar de Texes Courant-Vakantiekrant. TESO Extra afvaarten (halfuursdiensi Donderdag 15. vrijdag 16 en zate dag 17 augustus van afvaart Ter 9.35 uur tot en met afvaart De Helder 16.05 uur. Op donderde zijn de extra afvaarten van 10.1 uur van Den Helderen 13.35n van Texel uitsluitend bestem voor het vervoer van gevaarli|i stoffen. Wachttijden: Wegens het eg-, van de vakantie Nederland rej Noord (voortgezet onderwijs), rs gio Zuid (basisonderwijs), bon vak regio midden en Nordrtie Westfalen wordt vrijdag 16 aug» tus op Texel tussen 9.00 en 16.0 uur een wachttijd venvacht v; één a anderhalf uur en op zate dag 17 augustus tussen 10.00; 14.00 uur een wachttijd vane half a één uur. In Den Helderw den geen wachttijden verwaclit Hoogwater te Oudeschild Di. 13 8.45 en 21.26 u Wo 14 9.35 eh 21.40U Do. 15 10.00 en 21.5711, Vr. 16 10.24 en 22.34U Za. 17 11.05 en 23.15U Zo. 18 11.46 en 23 30» Ma. 19 12.16 en 23.35» Di. 20 12.25» Aan het strand is het ongeveer een uur» der hoogwater De zon komt 18 augusL op om 6 27 u en gaat onder om 20 561 14 augustus nieuwe maan, 15 august springtij. Ook voor het nieuwe culturele sei zoen presenteert de Welzijns- stichting weer de „UitkrantDeze uitgave komt op 13 september als een speciale bijlage bij de Texelse Courant. Verenigingen en organi saties wordt verzocht hun activitei ten door te geven, zodat een com pleet overzicht kan worden samengesteld. De gegevens zijn nodig voor de cul turele agenda voor het seizoen 1996/ '97, een belangrijk onderdeel van de „Uitkrant". Des te completer de agenda is, des te meer nut zij heeft voor zowel de organisaties als de bezoekers. De Welzijnsstichtmg ver zoekt dan ook om alle (openbare) evenementen, lezingen, concerten, exposities, tentoonstellingen, belang rijke wedstrijden, toneelvoorstellin gen, optredens, workshops, sport gebeurtenissen en -toernooien, Reddingboot Beursplein 5 rukte gis teravond even uit om assistentie te bieden aan een groep zeilboten. Het ging om een groep van acht open bootjes, die op weg waren van Oude schild naar Terschelling, 's Middags was de groep door de noordoosten wind (kracht 5) en zeedamp echter uit elkaar geraakt. Het kostte de kust wacht enige moeite om ze alle acht weer te lokaliseren. Twee bootjes bevonden zich ter hoogte van De Cocksdorp en de anderen ten noor den van de Vliehors Om daar hele maal zeker van Ie zijn, werd de red dingboot er op af gestuurd Texelse kampioenschappen e.d. die het komende seizoen zullen plaats vinden, te melden. Verzocht wordt dit zo spoedig mogelijk, liefst schriftelijk vóór 31 augustus, te doen via Post bus 143, 1790 AC Den Burg, fax 31 43 00. Eventueel telefonisch tijdens kantooruren 31 55 82. Organisaties die hun gegevens al voor de lange- termijnagenda hebben doorgegeven, hoeven deze niet nogmaals te mel den. De meningen over de vijfde Hoorn der crossloop, die vrijdag werd gelopen, waren verdeeld. De één klaagde over loodzware omstan digheden en deed niets dan afzien, de ander voelde zich kiplekker in de broeierige warmte. Zeker is dat de animo gering was (58 deelne mers), maar dat de eindtijden van met name de betere lopers snel waren. Dat gold ondermeer Joost Brouwer, die voor het eerst dit seizoen zijn ge zicht liet zien. Hij voldeed aan de hoge verwachtingen en won de loop over 8 kilometer in 27 32 minuten. Het ver schil met de winnaar bij de veteranen was ditmaal erg groot. Ton Luyckx won in deze categorie in 35.27. Bij de dames die 4 kilometer liepen mocht de organisatie triatlete Ingrid van Lubek begroeten Zij bevestigde haar goede vorm en won in 15 11. Ruud Moelands zette bij de mannen een snelle tijd neer (13.37) en winnaar bij de jeugd werd Jaap Witte (17.53). Bij de mini's over 1 kilometer won Jesse Janson. Hij profiteerde van de afwezigheid van de sterke Ramon Noorlander, maar zijn tijd mochf er desondanks wezen: 3 45 minuten. Op klaarlichte dag sloegen di zondag hun slag in een auto was geparkeerd aan Parnassiastraat in De Koog gestolen spullen hebben waarde van bijna tienduizend den. De 24-jarige eigenaar uit Swa had zijn auto rond half één 's ral neergezet. Toen hij drie kwaite ter terugkwam, zag hij dat ér achterportieren open stond, t schijnlijk had hij de deur niet afg ten, waardoor de diefstal kon pi vinden. De buit bestond u< koffertje met een videocamera ei computer en twee trainingsjadi (ADVERTENTIE) Cjrtta ^wrLjixth la bd kjrL, Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sportcluppie presteert en wal ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoü die gaan trouwen of een kind hebben gekregen? Weten wal er de komende weekends te beleven valt? Meepraten ove; branden, ongelukken, politik en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aandi overkant wonen en studeren kunnen ook in dit studiejaar 1996-1997 een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgt Je hoeft alleert maar een schoolverklaring te overlegd en uiterlijk vóór 18 oktober 1996 a.s. te reageren Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Cou rant ontvingen en hun studenten abonnement w® verlengen, moeten dit vóór 18 oktober regelen. Informatie: aan de balie van de Texelse Courant,Rarkstraat 10,$' CA Den Burg, telefoon 362600

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2