(jroen TwarL-Jexels in het harL, We hopen op een wonder Dpheffing dreigt voor persdienst EcoMare Dokter Zwager van Texel vertrokken Traumaheli haalt slachtoffer van auto-ongeluk op Ezelvereniging niet op de kinderkermis Nu Attence Frans Pieterse boos: lat gezonken: ppen vergeten Dorpswacht vindt gaslek rföorszel Klagen Minder bootdrukte in maand juli VERDER IN DIT mmer Duo Trap/Schraag wint ringsteekfinale 2 College voor behoud Strijbosschool Eierland 3 Jonge architecten willen overdekte Groeneplaats 5 •o- Exclusief verhaal over Arco in Atlanta 5 Koger peuterzaal fris, licht en functioneel 7 PH-polder loopt warm voor jubileum 8 9 „TVO informeert leden onjuist" TEXELSE^COURANT GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11107 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv (kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS VtóMENTSPRIJS 54.55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g 06- 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 loMare hangt een mineurs- ling. Na drie jaar dreigt het «oor de persdienst te vallen, omdat die niet goed draait, in- ndeel. Maar het geld is op, er ijaarlijks tekort van ƒ40.000,- hopen op een wonder. An- is het 1 oktober gebeurd", licht directeur Jan Kuiper. au dat EcoMare zo rijk was als ige mensen denken." Kuiper tnest Drie jaar geleden werd jormatiecentrum opgezet, on- dere met een bijdrage uit het jnds. nderdeel van het project was iiten van een persdienst. Infor mer de Wadden- en Noordzee itenschappers, instituten en tden werd bewerkt tot begrijpe- jhalen EcoMare heeft natuur- irmmg weliswaar hoog in het il, maar de persdienst trachtte eve, ongekleurde berichten te LDeze werden verzonden aan soorten media tl gretig gebruik van gemaakt. Jdingboot Beursplein 5 kwam middag in actie. Ter hoogte van itoren dreef een langzaam zin catamaran van een zeilschool «opvarenden. Detweecursis- Iden door de reddingboot aan genomen, waarna de cat met Imdeur erop naar het strand gesleept. Daar bleek dat de ippen van de boot vergeten ■pswacht van de firma BeST i de nacht van dinsdag op !ag een gaslek ontdekt in de traat, vlakbij hotel De Zwaluw, zocht twee baldadige jonge- ir onderbrak zijn zoektocht lij op de bewuste plek een gaslucht rook Half afgestorven en verdord gras wezen op ■vergiftiging ilie en het gasbedrijf werden neerd. De weg werd afgezet, loor een stevige wind in een richting bestond geen ge- iot de volksgezondheid De- nacht werd nog een nood- fe uitgevoerd. klagen altijd, dal hoor je fiks. 01 hel is te nat, maar iwoordig vooral te droog. *1 allemaal weer zwaar te- aII en het vroeger veel beter koor ie nogal eens in de l" van recreatieonder- I's, natte horecaffers en win- s, In De Koog is het normaal ar voortdurend en hard- wordt gekankerd, het is in wordt ook nooit meer wat. te'at valt het allemaal reuze Er wordt ook veel geklaagd andere Tes-selaars. die hun duet in het toerisme verdie ts zi/n het wachten in win tel. storen zich steeds maar overspannen dienstverle- de eenzijdige markten en en<tat het nou wel mooi ge- ®'s .Ik zal hartstikke blied als ze weer opgerot zijn!" :I weten?! De gasten die er J92l|n of komen, mogen ver ten dat we hen positief en "e|ijk benaderen. Dan heeft iets te klagen. Horszei Wekelijks werden twee a drie verha len aangekondigd, die in veel geval len tot publicaties leidden Zelf bedruipen De bedoeling was dat de persdienst na een aanloop van een paar jaar op eigen benen zou kunnen staan. De media werd vorig jaar ingelicht dat voortaan moest worden betaald voor de berichten ,,De respons viel te gen", verklaart Kuiper. „Men bleek geen geld voor een dergelijke service over te hebben EcoMare vraagt 1000,- per jaar voor een abonnement op de persdienst Daarvoor krijgen de aangeslotenen wekelijks twee tot drie onderwerpen, waarvan ze een uitgebreide tekst en illustraties kunnen opvragen. Dat kan per fax of via modem. „Da's toch aanmerkelijk goedkoper dan iedere keer een stuk laten schrijven door een freelance journalist", aldus Kuiper, die erop wijst dat de artikelen van de persdienst door deskundige en erva ren mensen worden geschreven. „Het is echt publiciteitsklaar." Nationaal Park EcoMare wist 65 afnemers te interes seren voor de service, goed voor 15 Teso heeft in afgelopen maand 2% minder personenauto's vervoerd dan in juli 1995. Gerekend over de eerste zeven maanden van dit jaar heeft de bootdienst het echter juist drukker dan verleden jaar. Teso vervoerde al anderhalf procent méér auto's dan tijdens dezelfde periode in 1995. De vervoersstijging over de eerste zeven maanden is vooral te danken aan een uitschieter van het vervoer in mei. Die maand bedroeg de stijging ten opzichte van mei '95 liefst 15%,', een verschil van 10 000 auto's. Ondanks de vervoersdaling was juli tot nog toe de drukste maand. Teso zette 89 807 personenauto's over van Den Helder naar Texel en vice versa. Het aantal bussen en vrachtwagens bleef flink achter bij een jaar geleden. Wel gingen iets meer aanhang wagens met de boot mee. Gerekend over alle vervoerscategorieën was in juli sprake van een teruggang van 2,18%. tot 30 publicaties per week „Maar het is niet genoeg om de zaak draaiende te houden We komen ƒ40 000,- per jaar tekort. En dat is door EcoMare zelf niet op te hoesten." Kuiper is ervan overtuigd dat het niet aan de opzet van het project ligt. „Een soortgelijk iets, waarbij een abonnement op wetenschappelijke informatie uit Engeland kon worden genomen, is ook mislukt." Als Texel de status Nationaal Park krijgt, is de kans groot dat EcoMare wordt aangewezen om als bezoekerscentrum te fungeren. Zal dat extra geld opleveren, waarmee de persdienst kan worden gefinancierd7 „Nee", weet Kuiper stellig. „Die sta tus zou alleen gaan om de Texelse duinen, dus als we daardoor geld krij gen zouden we dat moeten investe ren in informatieverstrekking over die duinen, niet over de Wadden- en Noordzee in het algemeen." Het stoppen met de persdienst heeft ook personele consequenties. Peter Bielars, die voor het project op contractbasis is aangenomen, raakt zijn baan kwijt „Erg zuur", vindt Kui per. „Helemaal omdat alles zo goed draaide en er echt behoefte aan is." De bedoeling van meer publicaties over Wadden- en Noordzee is onder andere meer begrip kweken bij het publiek „Of de mentaliteit mede door dit initiatief aan het wijzigen is, is moeilijk te meten We merken wel dat media ons tegenwoordig beter weet te vinden. Vroeger wisten ze wel dat wij iets met zeehondjes deden. Nu beschouwen ze ons meer als vraag baak voor allerlei zaken die met de zee te maken hebben." Kuiper heeft allerlei denkbare geld bronnen benaderd voor het tekort van de persdienst. „Het probleem is dat het om een structureel bedrag gaat. Het komt ieder jaar terug." Hij richt zijn laatste hoop op de overheid „De ministeries van Verkeer en Water staat en van Landbouw kondigen re gelmatig maatregelen aan, waarvoor ze draagvlak willen hebben Dat kan als er duidelijkheid is bij de mensen over de achterliggende ideeën. Daar voor is onze persdienst zeer ge schikt." Omdat de contracten met afnemers en met Bielars binnenkort aflopen, heeft EcoMare nu aangekondigd per 1 oktober met de persdienst te stop pen. „Maar we hopen nog steeds op een wonder, want we willen door gaan Huisarts Frank Zwager is vertrok ken naar Franeker. In de Friese stad volgt hij per 1 september a s. een vertrekkende huisarts op. Zwa ger was op Texel geassocieerd met dokter Klaas Eissen in Den Burg, maar de samenwerking verliep moeizaam. Vorige week ontstond verwarring toen in de gemeentelijke advertentie rubriek in de Texelse Courant bekend werd gemaakt dat b en w aan Zwa ger vergunning hadden verleend voor het plaatsen van een mobiele praktijk ruimte bij het fysiotherapiecentrum aan de Schoorwal. Het leek er dus op dat Zwager voor zichzelf wilde begin nen. Gelijktijdig circuleerde echter het verhaal dat hij het eiland zou verlaten. Inderdaad verhuisde het gezin Zwa ger afgelopen zaterdag, een dag na de krantepublicatie, naar Franeker. ,,Dat viel ongelukkig samen", erkent dokter Zwager telefonisch vanuit zijn nieuwe woon- en werkplaats. Hij legt uit hoe deze situatie is ontstaan Ziek In november 1992 kwam Zwager in de laatste fase van zijn huisarts-op- leidmg in loondienst bij dokter Eissen. In september '93 zijn beide gaan sa menwerken, wat het jaar erna resul teerde in een maatschap: Zwager werd mede-eigenaar van de praktijk aan de Julianastraat. Eind '94 werd Zwager ziek „Op dat moment waren er wel wat strubbelingen Mede door mijn ziekte kwam daar geen oplossing voor en ontstond een probleem." Over de aard van de problemen wil Zwager mets zeggen. Hoewel hij be gin dit jaar weer genezen was ver klaard en weer aan het werk wilde, keerde Zwager niet in de praktijk te rug. Nadat bemiddelingspogingen op mets uit waren gelopen, werd in mei besloten dat voortzetting van de sa menwerking niet meer mogelijk was Momenteel zijn Zwager en Eissen nog bezig met de afwikkeling van de maatschap. Om tot een onderling vergelijk te komen, hebben beiden een advocaat in de arm genomen. Halve praktijk Beide artsen hadden de mogelijkheid om ieder voor zich met een halve praktijk door te gaan Zwager was daarin geïnteresseerd omdat hij graag op Texel wilde blijven Het plan werd verder uitgewerkt en een vergunningsprocedure werd gestart. Inmiddels bleek dat het financieel een moeilijke zaak zou zijn Zwager- „Daarom hebben we ook gezocht naar een nieuwe praktijk. Toen Franeker in beeld kwam, hebben we beide opties naast elkaar gelegd. Uit eindelijk hebben we voor Franeker gekozen." De zaak raakte in een stroomversnel ling Zwager zou graag, in overleg met Eissen, alle patiënten per brief op de hoogte willen stellen „De patiën- ANWB I MMÜ 53# RHWV% hefvu-zleklSnhuisab'leerd3mbu'ance mrd he' slach,0"er naa' da traumaheli gebracht Via de achterzijde werd de brancard in hel toestel geschoven voor de vliegreis naar (Foto Tessa de Graaf) Een 23-jarige automobilist uit Ulvenhout (bij Breda) is dinsdag door de traumahelikopter naar het VU ziekenhuis in Amsterdam ge bracht. Hij liep ernstig letsel aan hoofd en benen op bij een aanrij ding op de Postweg. Het duurde ruim een uur voor het slachtoffer uit de wrakstukken was bevrijd. De toerist, die met een groep op cam ping Kogerstrand verbleef, reed dins dag rond 13.00 uur over de Postweg in de richting van De Cocksdorp. Aan de sporen op de weg kon worden af geleid dat hij, even voorbij de kruising met de Oorsprongweg, naast de weg is geraakt. De berm is op die plek erg laag Door een stuurcorrectie is de man vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht gekomen en tegen een tegemoetkomende wagen ge botst De tegenligger was een 42-ja- rige Duitser in een blauw hestelbusje Hij bleef ongedeerd. Zijn 39-jarige vrouw die naast hem zat klaagde la ter over spierpijn. De Ford Escort van de Brabander raakte zwaar beschadigd. De be stuurder zat bekneld. Hij was aanvan kelijk bij kennis en schreeuwde van de pijn. Later zakte hij weg, mede door de verdoving die hem werd toe gediend. Of hij een gordel heeft gedragen is niet bekend Uit de verwondingen bleek dat hij wel hard met zijn hoofd tegen de binnenzijde van de wagen is geslagen De hulpverlening kwam snel op gang. Behalve de ambulance was dokter Van den Bent ter plaatse De brand weer was gealarmeerd om het slacht offer uit het verkreukelde wrak te be vrijden. Dat diende omzichtig te gebeuren, om te voorkomen dat het letsel verergerde. Eén van de brandweermensen klom in de wagen om het hoofd van de man te onder steunen en te voorkomen dat hij be woog. Een tweede ambulance werd erbij geroepen „Je komt handen tekort, vandaar", aldus eén van de hulpver leners De bemanning van die wagen verleende tevens eerste hulp aan de Duitser, die door de schok alsnog onwel werd en flauwviel Nadat het dak van het wrak door de brandweer was verwijderd, arriveerde de traumaheli uit Amsterdam. „We hebben er 28 minuten over gedaan. Er stond een stevige tegenwind", al dus de piloot. Omstanders hadden de indruk dat de heli bijzonder snel op de plaats des onheils was.Wij baalden juist dat het zo langzaam ging. Als je een melding krijgt, wil je het liefst in een paar minuten ter plaatse zijn." De heli landde in het weiland naast de Lees verder pagina 5 De auto is compleet rond de man vandaan gezaagd en geknipt door de brandweer. (Foto Tessa do Graad) ten zijn mij, ondanks mijn langdurige ziekte trouw gebleven. Van hen heb ik veel steun gehad. Het spijt me bij zonder dat ik nu zonder behoorlijk afscheid weg ga. Met de patiënten had ik een goede band, ik heb het gevoel dat zij me volledig accepteer den Ik verlaat het eiland met bloe dend hart." Duopraktijk Zwager neemt in Franeker het patiëntenbestand over van een oudere huisarts die ermee stopt. Deze had een duopraktijk met een andere huisarts. De totale praktijk van de twee artsen telt 6.000 patiënten. (OpTexelhad Zwager er samen mgt Eissen 3.000. Omdat huisartsen op het eiland zelf bevallingen doen en veel toeristen op het spreekuur krij gen, zijn de aantallen niet zonder meer met elkaar te vergelijken.) Dokter Eissen zegt deze publiciteit te betreuren en wil verder geen com mentaar leveren. Momenteel runt hij zijn praktijk nu de waarneming door dokter H van Rossum is vervallen, weer grotendeels alleen. De ezelvereniging heeft het ver bruid bij Frans Pieterse. De Karseboom-eigenaar houdt mor gen tussen 12.00 en 18.00 uur een speciale kinderkermis op de Groeneplaats en had die willen opluisteren met de ezels van de il lustere club. Gisteren ontving hij een briefje dat de langoren verstek zullen laten gaan. In de brief van de ezelvereniging staat dat het initiatief van Pieterse welis waar erg sympathiek wordt gevon den. maar dat de vijf ereleden zich al zo vaak hebben gepresenteerd tij dens tal van Texelse evenementen „We moeten oppassen voor al te opdringerig gedrag. Het publiek zou blasé worden („alweer die stomme ezels") en bovendien zou de indruk gewekt kunnen worden dat het ons om geld te doen is. Dat strookt met met de ezelgedachtezo staat in de brief. „Belachelijk", briest Pieterse „Ze gaan naar allemaal evenementen waar het met om kinderen draait En nu zeggen ze vlak van tevoren af. Te laat voor mij om nog iets anders te regelenDe ondernemer, die de ezelvereniging anderhalve maand geleden al had gevraagd noemt de club kind-onvriendelijk. „Ze staan volgende week wél bij het Prins Hendrikfeest Dan gelden die argu menten zeker ineens weer niet." Naar de mening van het college, Texels Belang en CDA heeft het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) haar leden op het verkeerde been gezet. In een brief aan leden met een bedrijfsvestiging in het buitengebied zou TVO een onjuiste uitleg hebben gegeven van enkele wijzigingen in het bestemmings plan. Op hoge toon sprak fractieleider Dick Drijver (Texels Belang) zijn „verba zing en verontrusting" uit over de brief. „TVO heeft zich hiermee gediskwalificeerd", aldus Drijver. Jan Koolhof (CDA) sloot zich daarbij aan. Wethouder Daan Schilling veroor deelde de brief „Ik begrijp met dat het bestuur van TVO zich met beter laten informeren. De deur van het gemeen tehuis staat alle dagen open Nu heeft TVO totaal verkeerde informatie ge geven TVO heeft volgens hem ten onrechte beweerd dat ieder agrarisch bedrijf op den duur een ambachtelijk bedrijf kan worden en meteen 30% uitbrei ding kan krijgen „Leegkomende schuren kunnen ten hoogste dienen voor opslag, en dan alleen binnen Van nieuwbouw is daarbij geen sprake De 30%-uitbreidings- mogelijkheid geldt alleen voor be paalde bedrijven, daar is een lijst van." (ADVERTENTIE) yua 'vjrL Jth bel bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1