Oak op Groeneplaats Vtj Jannie Vinke en Marcel van der Lubbe omen met alternatief plan voor centrum DOUANE ft! r 1 «JtS car moon 4m in Atlanta mi 1EXELSE 5 COURANT I YOU COM IN FROM HOLLAND,FOR THE GANE£>1 RMD THRT RRE YOUR DRUG51 I /r, ST HO- NO THRT IS MO DOPE YOU NO. SCHEEPCHEES FOR THE WHEELS. SCHUn KDPPf BEER FOR THE HRlR WflSSING.LRMSERR KWRRK FOR THE POWER RND MOSSELS VF)N DIRK SLIK FOR WINNING THE RRCEr- Wes ioent/ Texels produkt in den vreemde nT l l. s ii r "i rco morgen in orronde 10 km v'eicome TRAIN IN UGRNNGE T GR Niet aangeslagen Schoonmaken van containers niet via gemeente Exclusief verslag vanuit Atlanta Traumaheli verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 30 augustus: t/m woensdag 21 augustus a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 N H kftrk Karseboom waag Lindeboom woningen makelaardij raadhuis woon/horecagebouw woningen PARK VERHOOGDE GROENEPLAATS winkelwand postkantoor meubelhuis ftduchtschets van het totale plangebied. „dak" boven de Groeneplaats. Dat is het belangrijkste ment van het plan dat de jonge architecten Jannie Vinke Bareel van der Lubbe uit Delft hebben gemaakt voor een greep" in het centrum van Den Burg. Het idee is een reac- op het plan „Het hart hersteld" dat Jook Nauta heeft la- ontwikkelen. Het park zal levend worden gemaakt door woningen te bouwen langs de kerkhofmuur en aan de Burgwal Deze laatste woningen worden twee- De verhoogde Groeneplaats is op verschillende plaatsen verbonden met de omgeving De belangri|kste toegang tot het dek is op de hoek Parkstraat-gemeentehuis. Hier begint een brede hellingbaan met een per gola die de opgang bij de Parkstraat verbindt met de opgang aan de Zwaanstraat. Ter hoogte van de in gang van het gemeentehuis vormt een driehoekige trap de verbinding met het dek. Eigen omgeving Persoonlijke betrokkenheid bij dit onderwerp is voor Jannie Vinke en Marcel van der Lubbe drijfveer ge weest bij het maken van hun plan Jannie (dochter van Co van het schoonmaakbedrijf) is op Texel gebo ren en getogen Zij en Marcel kennen elkaar van de TU Delft, waar ze afstudeerden aan de Bouwkunde- faculteit Hun afstudeerprojecten ver toonden overeenkomsten in die zin dat ze te maken hadden met stede- bouwkundige problematiek in toeristi sche kustplaatsen Jannie ontwierp een-toeristische pier voor de Belgi sche kustplaats Bredene (waarmee de gemeente Texel vriend schapsbanden onderhoudt) en Marcel bedacht een villa met open baar toegankelijk park voor het Spaanse Benidorm. Jannie Vinke is in dienst van de gemeente Amster- WELCOflTOTHE STRTE Gemeente De twee hebben hun plan voor het centrum van Den Burg inmiddels voorgelegd aan het gemeentebestuur en ook aan Jook Nauta. Ze hopen uiteraard dat elementen eruit ook werkelijk zullen worden toegepast, maar als dat met gebeurt is het geen ramp. Met het plan willen zij ook pro motie bedrijven voor hun bureau, potentiële klanten laten zien wat zij kunnen jak- de bedenkers spreken lie- ran „dek" - moet vanaf het kuis flauw oplopen tot het de gevels van ING-bank, a-bank en restaurant „Azië" hoogte van ruim drie meter Ibereikf. De overdekte ruimte plaats aan winkel- en savoorzieningen, maar ook sn parkeergarage waar 25 tot lo s gestald kunnen worden, meer dan op de huidige neplaats. De winkels krijgen mt aan een straat langs ban- i restaurant. Wie vanaf de Iraat of Elemert langs deze wen loopt, ziet dus rechts inkelwand. roeneplaats-dek zelf stijgt van cgte bij het raadhuis met treden rtig centimeter naar telkens hoger plateau en biedt ruimte voor de activiteiten die nu op staande Groeneplaats plaats- De toegang wordt verge lijkt door een hellingbaan. en Van der Lubbe denken hier- igemoet te komen aan het be- jkste bezwaar dat tegen het lauta is ingebracht, het groten- érloren gaan van het plein en ardoor onmogelijk worden van in, (olklorevoorstellingen en grote evenementen. Eén gedachte andere opzichten wijkt het plan dat van Nauta, maar de ver- d zijn minder groot dan op het gezicht lijkt. De achtergrond- hte is zelfs precies hetzelfde '«ikelcircuit dat nu door het is gat" Groeneplaats wordt on tken moet worden hersteld en ndere inrichting van Groene- Vismarkt en park moet een «ken aan het kale en „grenze- •aardoor weer een besloten en fjlijke sfeer ontstaat. San van Vinke en Van der Lubbe 61 verder in de bouw van een blok woningen (met onderin winkels en horeca) tussen Vismarkt en Groeneplaats. Daardoor worden beide pleinen weer duidelijk geschei den en krijgt vooral de Vismarkt zijn beslotenheid terug Het is mogelijk de horecagelegenheden in de beneden verdieping uit te breiden tot onder het „dek" van de Groeneplaats, bijvoor beeld met een geluiddichte disco. Andere mogelijkheden zijn ook denk baar zoals een tentoonstellingsruimte met licht van bovenaf De horecagelegenheid van het gebouw heeft twee verdiepingen. Eén ^luit aan op straatniveau aan de kant van de Vismarkt, de ander sluit aan op de verhoogde Groeneplaats. J y WINKEL5 V- woon/horecagebouw Dwarsdoorsnede van de opgevijzelde Groeneplaats. zijdig ontsloten zodat zowel in het park als op straat woonvertier ont staat. Zo krijgt het park het karakter van een woonhof met de daarmee gepaard gaande sociale controle waardoor het er een stuk aangena mer wordt. dam en werkt aan plannen voor het nieuwe stadsdeel IJburg. Marcel is zelfstandig architect in Delft en treedt op als gastdocent aan de technische Universiteit aldaar Samen hebben ze het architectenbureau ANA Archi tecten opgericht. Jannie Vinke en Marcel van der Lubbe wandelend op de Groeneplaats tijdens de maandagse markt. Wat hen betreft krijgt die markt straks een hoger niveau... (Foto Hurry oe Graan <le Graaf neemt in de Ameri- stad Atlanta deel aan de "eter, de 10 km en de mara- Morgen komt hij voor het «i actie. Dan staan de series !'0kilometer in deT4-klasse 'Programma. Op de 10 km hoopt Arco de finale te bereiken, die maandag wordt gehou den. Dinsdag staan hem de reeksen van de 1.500 meter te wachten Zijn grote doel, de marathon, wordt voor het laatst bewaard: zondag 25 augus tus, de slotdag. Beelden van de Paralympics zijn da gelijks te zien in het sportjournaal in „2 Vandaag" (18 40 uur, Nederland 2) en onder voorbehoud in het NOS- sportjournaal (22.15 uur, Ned. 3) Ook besteedt Sport 7 er vanaf 19 augustus aandacht aan tijdens de meuwsblokken van 19.00-19.30 en 23.00-23.30 uur. De EO zendt docu mentaires uit op 21 en 28 augustus (aanvang 19.55 uur). OiMP/C q_ l^mMUen, met twee andere wheelers op de baan In La Grange, waar hij de Itogen van augustus heeft getraind. De eerste dagen in Atlanta doorge bracht met zoeken en 1001 vragen stellen, en uiteindelijktoch alles zelf uitzoeken. We hoopten dat de-met zo denderende organisatie van de Olym pische Spelen voor validen een leer school zou zijn geweest voor het Paralympics-comité Niet dus. alles is hier chaotisch. Toch heb ik Arco reeds éénmaal kun nen ontmoeten Het heeft me drie uren transport en zoeken gekost Bij de terugkeer naar het hotel bleek het per taxi slechts op tien minuten af stand te liggen In de buitenzone van het Olympisch dorp heb ik ook enkele atleten van Frankrijk. Duitsland en Canada ge sproken. ledereen is ontevreden Lange wachttijden in het restaurant (1.15 uur), restaurant gesloten als de sporters s avonds van de training kwamen, overbevolkte kamers, té heuvelachtig terrein, busvervoer een ramp. Niet echt een vrolijk verslag hè. Maar nu komt toch iets positiefs: Arco is met aangeslagen door deze mis toestanden Hij leeft goed naar zijn wedstrijden toe. In de eerste week in Warm Springs, een klein plaatsje in de bossen van de staat Georgia, heeft hij goed aan de omstandigheden kunnen wennen. Volgens Arco was het een mooie rus tige plek Het enige nadeel was dat de wheelers elke dag op de baan in La Grange moesten trainen. 50 km ver derop De trainingen gingen goed. al was het zeer warm en vochtig. Na een week waren de sporters daar echter aan gewend. Waar ik echter nooit aan zou kunnen wennên. is deze ..doen-alsof-maat- schappij". Gelukkig maar dat Arco Tesselaar is en geen Amerikaan Chris De Craene Wie zijn groene container niet zelf wil schoonmaken kan een abonne ment nemen op de service van Groenboen BV. Dit bedrijf heeft de gemeente aangeboden alle Texelse GFT-containers te reini gen voor een bedrag van f25.- per huishouden per jaar. Deze kosten zouden dan via het reinigingsrecht moeten worden verrekend. De ge meente gaat hier echter niet op in. Men vindt het schoonmaken van de bakken een zaak voor de bewo ners zelf. Groenboen is een activiteit van J. Schlepers van Cleaning Texel „Wij doen veel gemeenten in de provincie een dergelijk aanbod. Zoiets collec tief regelen is namelijk veel goedko per Momenteel kunnen particulieren een abonnement nemen, waardoor reiniging van de container ƒ5,- per keer kost. Als het via de gemeente zou worden geregeld, waren de kos ten slechts ƒ2,80 geweest. Het college van b en w wil niet met het bedrijf in zee gaan, omdat volgens hun gegevens slechts tien procent van de Texelse huishoudens gebruik maken van de schoonmaakservice. Ze achten het niet fair om bewoners die er blijkbaar geen behoefte hebben ermee op te zadelen, evenals met extra kosten. Volgens Schlepers kloppen de getal len van de gemeente met. We doen op Texel 20 procent van de groene containers, dat zijn 700 a 800 bakken. Da's extreem hoog. Het landelijk ge middelde is 14 procent." Hij ligt erjiiet wakker van dat de gemeente zijn aanbod heeft geweigerd. „We heb ben op Texel één auto rondrijden en die is helemaal volgeboekt Bij uitbrei ding van het aanbod, zouden we er eerst een tweede auto bij moeten nemen." Hij kondigt aan ook plannen te ontwikkelen voor reiniging van de grijze containers Lezers van deze krant zullen zo actueel mogelijk op de hoogte worden gehouden van de ver richtingen van Arco de Graaf tijdens de Paralympics (15-25 augustus). Zijn vriendin Chris De Craene, die zelf in 1988 voor België deelnam aan de Spelen, fungeert niet alleen als Arco's trouwste supporter maar ook als reporter van de Texelse Courant. Vandaag het eerste verslag. Vervolg van pagina 1 weg Een luxe positie, want aan de overkant moet soms tussen lantaarn palen en andere obstakels worden gemanoeuvreerd Gestabiliseerd De Amsterdamse spoedarts liet zich door verpleegkundige Hankie Koorn en dokter Van den Bent informeren over de toestand van het slachtoffer, waarna door de brandweer voorzich tig de ingedrukte stuurkolom van de benen van de Brabander werd ge trokken. Via de achterzijde kon hij uit de wagen worden gehaald. In de ambulance werd de man gestabili seerd. waarna hij in de helikopter werd gelegd en naar het VU-zieken- huis in Amsterdam werd overge bracht. Daar is hij dezelfde avond nog geopereerd. Ramptoeristen Het ongeluk veroorzaakte een enorme toeloop Aanvankelijk ge droegen de omstanders zich opdrin gerig. Er was zelfs iemand die zich met een klein kind op de arm dicht naar de hulpverleners en het be bloede slachtoffer begaf „Mensen denken niet nareageert brandweer commandant Dick Jongeneel. „Hoe groter de ellende, hoe dichterbij om standers willen staan. Zulke bemoei zucht is irritant, maar kennelijk onlos makelijk verbonden met de men selijke aard. In dit geval heeft het gelukkig geen nadelige gevolgen ge had De hulpverleners konden goed hun werk doen." Met behulp van de politie werden de sensatiezoekers naar achteren ge dreven, waarna de afzetting door brandweerlieden werd gehandhaafd Toch zagen nog twee mannen met fototoestellen kans om door het kor don heen te breken Zij werden op nieuw door de politie teruggewezen Paniek Eén man achter de afzetting was in paniek. Hij was er zeker van dat zijn dochter ten tijde van het ongeluk over de Postweg reed Hij wilde weten wat voor auto's bij de aanrijding waren betrokken, maar kreeg geen ant woord. „Da's natuurlijk niet zo ge slaagd. Maar er was opdracht gege ven om het publiek op afstand te houden, dus daar richten die mannen zich dan op. Zo'n ongeval geeft na tuurlijk spanning, ook bij ons. Priori teit ligt bij het slachtoffer, dus dan gebeurt daar omheen wel eens iets dat je achteraf liever anders had ge zien", aldus Jongeneel Nieuwe hulp Dat het wel een uur duurde voor het slachtoffer was bevrijd, wekte bij omstanders een vreemde indruk. Jongeneel „Dat is logisch De eerste reactie van iedereen is altijd: sleur hem eruit. De manier van hulpverle ning is echter drastisch gewijzigd bij enkele jaren geleden. Door iemand eerst te stabiliseren en met beleid uit zo'n wrak te halen, zijn de kansen op herstel veel groter." De roodbruine auto werd als het ware rond het slachtoffer vandaan gekmpt. .Vroeger werd er zelfs wel over na gedacht hoe een auto kon worden gespaard bij een bevrijdingsactie Daar is nu geen sprake meer van. We slopen 'm helemaal weg. om de inzit tende er zo rustig mogelijk uit te kun nen halen." Gestremd Nadat de traumaheli was weggevlo gen en de ambulances naar Den Burg waren teruggekeerd, bleef de weg nog vrij lang gestremd. De tech nische recherche ontfermde zich over het wrak. waarna de brandweer glas- en andere resten van het wegdek -haalde. Na een dergelijke reddingsactie wordt door het brandweer- en ambulance personeel nagepraat om de emoties te verwerken Jongeneel „Bevel voerders hebben ook tijdens zo'n operatie de opdracht om op te letten of iemand wit wegtrekt of juist heel druk gaat doen. We besteden veel tijd aan nazorg Er is geen sprake van een macho-cultuur, waarbij iedereen er maar tegen moet kunnen." Bloedproef Laatste bericht is dat de Brabander het redelijk maakt. Hij is langdurig onder het mes geweest, maar zijn toestand is stabiel. Na overleg met de officier van justitie is bij hem bloed afgenomen Getuigen die voor het ongeval achter hem reden hebben verklaard dat de man vreemd rij gedrag vertoonde. „Hij remde steeds sterk en trok dan weer op", aldus een politiewoordvoerder, die nog geen uitslag van de bloedproef heeft. (ADVERTENTIE) Uitgeverij I angeveld en de Rooy Pj Parkstraat 10, Den Burg L/'TTlX Telefoon 0222 - 362600 1 Fax 0222 - 31-1111

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5