x ADVERTEREN r Licht en lucht in Koger peuterzaal Nieuw cursusjaar Open Leercentrum me. 7 Twee stemmen tegen betonpad Limietweg Deel groene routes pen voor wandelaars IN DE NAJAARSSPECI A LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! TEXELSE f qouraNT 1 uggy-huwelijk at ik zeggen wou... het Nederlands Weer verkoop van valse merkkleding amenstand kan nog goedkomen Reageer vóór 4 september Informatie: advertentiebalie Texelse Courant Inhuren kraan bij ongevallen een gevoelig onderwerp Circusborden doorn in oog raadsleden Wasgoed weg Vernielingen VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 stoel glimmend gepoetste $gys begeleidde vnjdag- ritóg het bruidspaar André ■itiorst en Angelien Bakker ir het gemeentehuis Als laal- teed de bruidegom zijn aan- ande echtgenote voor en hielp n galant bihet uitstappen, fijiéen Angelien zijn spilfiguren de actieve Texelse buggy reden voor zowel leden als iantse rijders om hel huwe- wet veel motorgeronk in te lui- (Foto Frans Hopman toeg. De gemeente gaat uitzoe- ie het juridisch zit met de plan- ian defensie om de Mokweg af ten voor gemotoriseerd ver- Ben w zijn hevig tegen. Opnieuw is bij een controle een kledingzaak in De Koog betrapt op de verkoop van kleding met een valse merknaam. Een controleur van de Stichting Namaak- bestrijding, die handelt in opdracht van een aantal kledingmerken, heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie. In de afgelopen weken bleken bij twee andere Koger boetieks ook zo genaamd kleding van bekende mer ken in de rekken te hangen. Dinsdag kwam bij een controle wederom een vervalsing aan het licht. Het ging om spijkerbroeken, swea ters, trainingspakken en t-shirts van o.a. de merken Australia, Levi's en Calvin Klein. De voorraad had een totale verkoopwaarde van 3.300 -. Volgens de controleur waren de kle dingstukken bijna niet van de origi- ieeft men het er over dat Duitse ten met de moeite nemen om ikel woord Nederlands te leren Sommigen doen het wèl en rdtdan ook door de Nederlan- gewaardeerd. Meestal! Want je allereerste keer hebben wij teefd dat het ook anders kan. kin een viszaak (waar we al ja ste klanten zijn) zoals gewoon- s biertjes en twee lekkerbekjes de, werd ik door de verkoopster heel „vriendelijke" manier in- ■in het Duits overigens!- dat ik slecht Nederlands praat en het mm het Duits moest zeggen. Ik jat gedrag met zo aardig ib ik nooit verondersteld dat ik Nederlands praat, maar al vijf- en -en zo lang komen we naar was het voldoende om me |pelnk te maken en vonden de te het ook goed dat Duitse en het proberen. En dat zullen verder doen1 Carola in den Kampen, Ratingen, Duitsland. Peter Bakker en Jaap Vlaming van Groenlinks stemden dinsdag avond tegen het collegevoorstel om het fietspad langs de Limiet- weg in beton uit te voeren. De frac tie wil liever een kleischelpenpad omdat dit beter past in het land schap. Aanvankelijk was het ook de bedoe ling van de gemeenteraad dat hier een niet betonnen pad zou komen, maar het college was later tot de con clusie gekomen dat dit niet verstan dig is gezien de enorme onderhouds kosten Het betonpad, dat gelegd zal worden naast de bestaande puin- verharding, is praktijk onderhoudsvrij Bovendien wordt ook een betonnen pad voor de helft door de provincie gesubsidieerd zodat nog slechts nziftlaars zijn vanaf vandaag welkom op de met groene 9emarkeerde paden. Alleen titeachterlangs De Geul blijft fsloten, omdat nog niet alle lepelaars zijn uitgevlogen. md 3(0 eene routes lopen door fraaie 'an de Texelse duinen. Het is ledgebied van vele vogels, van hide routes vanaf het voorjaar agesloten voor wandelaars. In -edperiode zijn vogels extra pe< f9 voor onrust hrs zijn in verhouding met an iod «gels altijd tamelijk laat met je? '3 Zeker nu het dit jaar zo lang Neef. Er zijn ook grote onder «'schillen: er zijn lepelaars die •oorjaar gelijk aan het nage uitgekomen, zorgen vader en moeder voor de voedselvoorziening. Na vier weken breekt een gevaarlijke periode aan. Dan verlaten de jongen het nest. maar het duurt nog drie we ken voordat ze kunnen vliegen De jonge lepelaars in De Geul verkeren in dit stadium Verstoring door wan delaars zou daar voor grote proble men kunnen zorgen, zodat Staats bosbeheer deze groene route nog even dicht laat Braamplukkers Met de bramen in het duingebied kan het nog goedkomen. De struikbraam is, mede door de regen van de afge lopen dagen, enigszins bijgetrokken en staat volop in bloei. Het leek aan vankelijk weinig te worden, door de beginnen, andere komen pas aanhoudende droogte. Deze soort •handen later op Texel aan en met nagenoeg zwarte vruchten is al- •dan hun eieren. tijd vrij laat Enthousiaste plukkers zullen nog enige tijd geduld moeten Uitvliegen oefenen 'oudere witte vogel legt drie tot De dauwbraam, die laag bij de grond "on, waarop 21 dagen wordt groeit en donkerpaarse, tamelijk een W Lepelaars hebben jaarlijks slappe vruchten produceert, bicfeit ó«n leqsel. Als de eieren zijn niet zo goed als voorgaande jaren. f162 500,- voor rekening van de ge meente komt. Wijziging Dick Drijver verklaarde dat Texels Belang ook voor het betonpad zou stemmen, hoewel de fractie anderhalf laar geleden de gemeenteraad voor een heel ander materiaal had gewon nen: een puinbed, afgewerkt met ge bruikt asfalt en bitumen. De totale kosten zouden met hoger zijn dan een ton. Nadien was echter duidelijk ge worden dat dit alternatief wel eens grote problemen zou kunnen geven. Er was twijfel over de degelijkheid van de constructie en er was kans op grondwaterverontreiniging door de bitumen. „Daarom kiezen we voor zekerheid' beton", aldus Drijver Kees Hin vreesde dat het moeilijk wordt om ander verkeer van het fiets pad te weren. Misschien zal een scheiding van draad en paaltjes no dig zijn tussen de bestaande puinver- harding en het nieuwe pad. Hin vroeg ook fiet pad meteen door te trekken naar Bargen, waarvan wel eens sprake is geweest Dat laatste kon hij vergeten, want Schilling liet weten dat daarvoor geen geld genoeg is. Dirk Terpstra had geen probleem met het betonnen pad maar vond het kwa lijk dat het college zomaar met dit voorstel komt, hoewel de raad zijn keus op een pad van ander materiaal had laten vallen „Je hoorteen raads besluit uit te voeren Mocht dat be zwaarlijk zijn, dan moet er eerst in commissieverband met de raad over worden gepraat". Niet lelijk Schilling legde uit dat een betonnen pad in het landschap best meevalt, als na de aanleg de aangrenzende begroeiing zich heeft hersteld „Kijk maar naar het fietspad naar paal 9". Schilling zei wel van plan te zijn an der verkeer dan (ietsen op het pad onmogelijk te maken Tegelijk had niemand er bezwaar tegen dat boe ren die bij de Limietweg land hebben, er ook gebruik van maken. Dirk Terpstra drong erop aan dat met name brommers van het Limietpad geweerd zullen worden. Hoe dat al lemaal technisch moet worden uitge voerd en wat er terecht komt van con trole, werd met duidelijk. (ADVERTENTIE) Een vraag van VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi over de mo gelijkheid om een kraan in te zet ten bij ernstige ongevallen, zodat slachtoffers wellicht sneller kun nen worden bevrijd, leverde haar reprimandes op van zowel Gerard Weijers (Texels Belang) als burge meester Van Rappard. Weijers vatte de vraag van Eelman op als een aanval op de hulpverle ning. In de rondvraag van de raads vergadering meende hij Eelman tot de orde te moeten roepen. Met ver ontwaardigde stem las Weijers een verklaring voor, waarin zijn fractie af stand nam van Eelmans suggestie „Hulpverlening moet je overlaten aan deskundigen", aldus Weijers, die Eelman cynisch adviseerde „maar eens een cursus" te volgen. Eelman was stomverbaasd over deze uitbrander Zij had slechts positief willen meedenken, nadat ze door een arts op de kwestie attent was ge maakt Dat gebeurde naar aanleiding van een recent ongeval op de Laag- waalderweg. toen de brandweer een uur nodig had om het beknelde slachtoffer te bevrijden. Volgens b en w is in ingewikkelde si tuaties, zoals op de Laagwaalderweg, niet de snelheid van bevrijden het meest belangrijk, maar het stabilise ren van het slachtoffer. De brandweer voert de bevrijding uit in nauw over leg met de arts en/of het ambulance personeel Daarbij is de brandweer afhankelijk van de technische moge lijkheden. Inzetten van een kraan om een auto, waarin een slachtoffer bekneld zit, uit een greppel te tillen is medisch niet verantwoord, aldus het college. B en w vinden dat de hulpverleners tijdens het ongeval op de Laagwaal derweg door „zorgvuldige en ade quate inzet" de negatieve gevolgen beperkt hebben kunnen houden. Erna Eelman zei dat ze zeker met de kwaliteit van de hulpverlening in twij- B en w moeten strenger optreden tegen een „overdosis" reclame borden in het buitengebied. Dat vindt raadslid Peter Bakker (Groen Links), die zich evenals Jan Kool hof (CDA) had geërgerd aan de reeksen affiches van circus Royal langs de Pont- en Postweg. Onlangs wijzigde de gemeenteraad de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) om reclame in het Texelse landschap te beperken „Ik heb de laatste weken nog nooit zoveel re clame gezien als vóór die wijziging", verzuchtte Bakker „Jammer, juist nu fel had willen trekken. Volgens burge meester Van Rappard was haar sug gestie echter „niet door iedereen als een stimulans opgevat" Van Rappard vond het „niet subtiel" dat vragen over dergelijke gevoelige on derwerpen tijdens openbare vergade ringen worden gesteld het zo goed gaat met het verwijderen van zwerfvuil", vond Koolhof, die ook aanmerkingen had op de vroegtijdig geplaatste borden en spandoeken „Wij gaan weer naar school". Volgens Bakker omzeilde het circus de intentie van de Texelse regels door de borden te plaatsen op heiningen en erven van particulieren, waarvoor toestemming was ge vraagd. In de APV staat echter ook dat per weg maar één bord is toege staan. Het college van b en w had op basis daarvan kunnen ingrijpen, al dus Bakker. De politie en gemeente ambtenaren houden toezicht; als de borden in strijd blijken met de APV kunnen b en w opdracht geven om op te treden. Een 20-jarige toenste uit Opheusden mist haar wasgoed. Van de proviso rische waslijn die zij op camping De Krim had gemaakt bleken woensdag een trui, een spijkerbroek en een t shirt verdwenen. nele merken te onderscheiden De voorraad nepkleding is in beslag ge nomen. Tegen de exploitant, een 31- jarige Alkmaarder, zal proces verbaal worden opgemaakt. Verscheidene auto's waren deze week het mikpunt van baldadige voorbijgangers In de nacht van zon dag op maandag werd van een ge parkeerde auto aan de Badweg een buitenspiegel afgebroken en de mo torkap bekrast. De 54-jarige Duitse eigenaar liet de schade taxeren op 2 500,- Twee nachten later was het weer raak. Ditmaal werd de antenne afgebroken van een auto aan de Epelaan, eigendom van een 43-jarige inwoner van Krimpen aan de Lek. Van een auto aan de Grensweg bij De Dennen werden de ruitenwissers omgebogen en buitenspiegels afge broken Een 41-jarige Zaandammer deed hiervan aangifte. „Eindelóósverzucht Mieke van der Spek, terwijl ze met één hand een beker limonade redt en met de ander een bewegelijke peuter over eind helpt. De leidster van Olleke Bolleke heeft deze week met haar peuters een nieuwe speelzaal in gebruik genomen die aan dorps huis De Hof in De Koog is vast- gebouwd. De ruimte is fris, licht en functioneel. „Het oude gebouw? Dat kón gewoon niet meer", vertelt Mieke, die jaren lang zetelde in de voormalige houten kleuterschool aan de Ruyslaan „Het was een plek met charme en prach tig gelegen bij het bos, maar het lekte als een mandje en de kachel was af De gemeente wilde niet langer geld steken in de oude bende. Een nieuwe peuterspeelzaal was de enige moge lijkheid, maar de discussie waar die moest komen bracht de Koger ge moederen hevig in beweging. Een deel van de betrokkenen vond de Lubertischool de beste plek, de rest zag meer in een aanbouw bij het nieuwe dorpshuis. Het werd dat laat ste. Mieke van der Spek maakte het met veel uit „Voorheen zaten we zó in het bos als we er met de kinderen uit wil den, nu zit je met de drukke Nikadel voor de deur. Aan de andere kant hebben we hier een riant buiten gedeelte, omheind met een stevige muur." Grote boom Het argument dat ouders een hele tocht door De Koog moeten maken om hun kinderen op te halen van ver- schillende lokaties, vindt Mieke niet steekhoudend. „In de stad moeten ouders soms wel drie plekken af om hun kroost op te vissen Wat voor af stand praten we nou helemaal overt" Ze noemt het een uitdaging om de nieuwe ruimte net zoveel uitstraling te bezorgen als de oude speelzaal had. „We willen graag nog een grote boom voor de deur. Dat maakt de entree vriendelijker." De nieuwe peuterspeelzaal is welis waar kleiner dan de oude ruimte, maar de lichtkoepel in het dak en de grote schuifpui maken het tot een lichte, functionele en goed te ventile ren ruimte Binnen wordt het oog ge lijk getrokken door een soort speel- zoldertje in de hoek. in vrolijke kleuren geschilderd. Het is gemaakt door Richard Vonk, wiens zoon Dyon 's ochtends te gast is in Olleke Bolleke. „Het is werkelijk ideaal. Hij heeft overal aan gedacht alle hoeken zijn afgerond, de leuning is smal genoeg voor kinderhandjes en tussen de spij len zit plexiglas, zodat ze er niet door heen kunnen vallen", vertelt Mieke van der Spek. Verlanglijstje Het speelgoed uit de oude zaal is meegenomen naar de nieuwe. „Nu we minder ruimte hebben, gaat een deel in een kast Voor het buiten speelgoed hebben een we een soort opbergbank. Een handig ding, waar we nog wel eentje van kunnen gebrui ken." Binnen aan de wanden hangen nieuwe posters met afbeeldingen uit bekende kinderboeken. Door bijdra gen van sponsors konden nieuwe tafels worden besteld, die over een week of vier worden verwacht. Mieke heeft nog wel een paar wen sen. „We houden af en toe thema- weken over een bepaald onderwerp Ter inleiding zouden we dolgraag grote, uit hout gezaagde figuren wil len hebben, zoals een schaap met lammetjes, een boom. een boot, een sneeuwpop en voorjaarsbloemen Die kunnen we dan op het onderstel van het klimrek schroeven en bij de voorbereiding gebruiken Timide De peuterspeelzaal, die elke morgen van half negen tot half twaalf is geo pend, wordt gemiddeld door twaalf kinderen bezocht „Hoe ze reageer den op de nieuwe ruimte? Een beetje timide. Maar na een kwartiertje kat uit de boom kijken en bij de herkenning van de vertrouwde mensen en het speelgoed, kwamen ze los." Vorige week werd een kijkmiddag voor ouders en sponsors gehouden. In kleine kring, want de officiële ope ning volgt nog, samen met de grootse opening van het dorpshuis. Mieke van der Spek met de kinderen van Olleke Bolleke op de trap van de verdieping die door één van de vaders is gemaakt (Foto Tossa O© Graaff) Het Open Leercentrum Texel biedt volwassenen vanaf 16 jaar een ge varieerd cursuspakket. Het betreft vooral algemeen vormende vak ken, meestal op mavo- en havo-ni veau, met de mogelijkheid om hierin officiële deelexamens te doen. Verder is er een cursus voor mensen die weer gaan werken (herintredende vrouwen, langdurig werklozen). Zij kunnen oude ken nis ophalen en vernieuwen en zich oriënteren op hun mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Voor anderstaligen op Texel zijn er ge richte cursussen Nederlands. De inschrijf- en informatie-avonden zijn op 20 en 22 augustus van 19.00 tot 21.00 uur in d'Ouwe Ulo. De cursussen worden overdag of 's avonds gegeven in de lokalen van het Open Leercentrum in De Ouwe Ulo in Den Burg Het aantal lesuren per week verschilt per vak. Voor de meeste mavo- en havo-vakken geldt twee lesuren per week, voor de ove rige cursussen één tot enkele dag delen per week. Voor meer inlichtingen over de cur sussen, de lestijden en de kosten kan men vanaf 20 augustus bellen naar het Open Leercentrum (tel 310233) of met Mijkje Uittenbogaard (tel.3142- 03) Maandag 26 augustus begint het nieuwe schooljaar met de volgende cursussen: Havo Nederlands, biologie, Frans, Duits, Engels en Spaans, Havo En gels en Frans; VWO Engels; verder kunstgeschiedenis, wiskunde in de basisvorming Voor mensen die be ter willen leren lezen en schrijven en die weinig vooropleiding hebben is er de cursus Nederlands lezen en schrij ven; het is ook mogelijk in te schrijven voor de cursussen banen en beroepenormtatie, Nederlands voor anderstaligen, conversatie Engels (30 weken) en conversatie Duits (20 weken). De lopende cursussen worden voort gezet. waardoor het mogelijk is bij de meeste vakken voor het eerste of het tweede jaar in te schrijven, sommige cursussen zijn nieuw Banen- en beroepenoriëntatie Door deze cursus kunnen herint reders zich oriënteren op hun moge lijkheden. Het programma omvat al gemene maatschappelijke oriëntatie, oriëntatie op beroepen, solliciteren, Nederlands, studievaardigheden, ty pen en tekstverwerken Nederlands voor anderstaligen Deze cursus is bestemd voor iedere anderstalige die op Texel woont en Nederlands wil leren en voor iedere anderstalige die zijn of haar Neder lands wil verbeteren Er zijn lessen voor mensen die nog helemaal geen Nederlands kunnen spreken en er zijn lessen voor men sen die hun Nederlands willen verbe teren (bijvoorbeeld lezen en schrij ven). Voor beginners is er vier keer per week les, voor de verschillende gevorderden groepen is er twee keer in de week les De cursussen starten eind augustus begin september. De meeste lessen worden overdag gegeven, de lessen voor gevorderden zijn 's avonds Aan het eind van het cursusjaar wordt de CITO-toets voor anderstaligen af genomen Ook kunnen cursisten wor den opgeleid voor het Staatsexamen Nederlands als tweede taal, deel I en II Inlichtingen Mieke Rietveld, tele foon 313747 (na 20 augustus) Havo Engels en Frans Dit jaar start het Open Leercentrum op veler verzoek twee HAVO cursus sen, namelijk Engels en Frans Havo vakken worden door het centrum niet vaak aangeboden. Nu hebben veel (oud)mavo-cursisten laten blijken de vakken Engels en Frans op een ho ger niveau te willen voortzetten. Voor informatie Mijkje Uittenbogaard (314203). Engelse conversatie De nadruk bij de cursus Engelse con versatie, die in september bij het Open Leercentrum start, ligt uiteraard op de gespreksvaardigheid en luister vaardigheid Het les- en oefen materiaal is levensecht Engels. Daar naast wordt aandacht besteed aan het lezen van korte communicatieve teksten. Schrijfvaardigheid komt niet apart aan bod Voor deze cursus is een vooropleiding van circa twee jaar Engels vereist Bij voldoende belangstelling wordt op woensdag een ochtendgroep of een avondgroep gestart Voorinformatie CoosjeAmpt (314259), Mavo Spaans De tweejarige mavo-cursus Spaans van het Open Leercentrum Texel is geen conversatiecursus, al is spreken wel een van de onderdelen van de cursus, naast lezen, schrijven en luis teren, grammatica en woordjes leren. Doel is dat de cursist zich in bepaalde situaties kan redden, bijvoorbeeld boodschappen doen, de weg vragen, een eenvoudige tekst lezen, etc Aparte aandacht is er voor Spaans op vakantie. In het tweede jaar wordt toegewerkt naar het mavo-examen Spaans. Hierbij komen de volgende zaken aan bod brief schrijven, luister- toets en spreekoefeningen. Voor in formatie. Mijkje Uittenbogaard (314203) Basisvorming wiskunde Het Open Leercentrum geeft twee cursussen Basisvorming Wiskunde voor ouders van leerlingen van de OSG, één van 6 en één van 24 we ken (twee lesuren). De korte cursus is bedoeld voor mensen die vroeger wiskunde hebben gehad bijvoor beeld op de mulo. De oude kennis wordt opgehaald en vergeleken met de nieuwe wiskunde De lange cursus is bedoeld voor mensen die na de lagere school geen of bijna geen wis kunde meer hebben gehad. De be langrijkste onderwerpen uit de basis vorming worden behandeld. De cursisten zullen hierdoor straks veel herkennen in het wiskundeboek van hun kinderen Ook mensen die vroe ger met goed waren in wiskunde zul len deze cursus met plezier volgen Spreekvaardigheid Duits Voor het eerst biedt het Open Leer centrum de cursus Spreek vaardigheid Duits voor beginners. De cursus is bedoeld voor volwassenen die werkzaam zijn in de horeca, toe risme of detailhandel, of die daar wil len gaan werken Vooropleiding is niet nodig. Al in de eerste les leert men Duitse woorden en zinnen te gebruiken Er wordt aandacht be steed aan uitspraak, woordenschat, taalvaardigheid en omgangsvormen in het Duits. Het huiswerk is zowel mondeling als schriftelijk Per les krijgt de cursist een cassettebandje in bruikleen om thuis te oefenen en een oefenboek. Per week moeten cursis ten rekening houden met twee keer twee lesuren en twee tot vijf uur huis werk. Mavo Nederlands In dit tweede, tevens examenjaar van de cursus, komen de volgende blok ken aan bod literatuur, tekstverklaren en examentraining. De blokken duren ongeveer negen weken en worden afgesloten met een toets De cijfers tellen mee voor het examen Het is mogelijk in te stappen, examen doen is niet verplicht. Voor informatie. Niek Groot (315234)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7