Krediet Drijverschool via „negatieve fondsvorming" Bedrijfswoning bij kantoor echt nodig? Polder centraal bi feest Prins Hendri TEXELSE^ COURANT PH reest TVO geeft verkeerde voorstelling van zaken Kinderdansgroep springlevend ZDH-teams oefenen tegen elkaar Hondencursussqn Amersfoortse kei op Texelse dam „Gemeente moet sneller brieven beantwoorden" Texelse schrijvers lezen voor in De Twaalf Balcken Wat ik zeggen woi Ode aan de P.H. Polder Glazen meegenomen Jongeren Rotary financierden Tesselhuusweek VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 Hel 150-jarige jubiléum van de PH- polder op vrijdag 23 en zaterdag 24 augustus zal niet ongemerkt voor bij gaan. Op het drie hectare groot weiland langs de Pontweg is zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur een feestelijke presentatie die vooral betrekking heeft op de pol der zelf. 's Avonds vanaf 21.00 uur is er in de grote tent een bruisend feest. Bewoners en oud-bewoners nemen vrijdagavond om 18.00 uur alvast een voorproefje op de fees telijkheden tijdens de reünie. 150 JAAR T~1 Het jubileum heeft het bloed van de polderbewoners sneller doen stro men. Eendrachtig zijn ze aan de slag gegaan om er een groot feest van te maken. Het evenement wordt om 12.45 uur ingeluid door fanfare DEK. Om 13.00 uur is de officiële opening. Ongeveer een half uur later stijgt de helikopter op voor de eerste rond vlucht. ledereen is welkom. Sportief onderdeel is de PH-omloop. een crossloop over de dijk rond de polder, die om 14 25 uur start Dat er al flink wordt getraind, is 's avonds merkbaar. Nog nooit werd er zo hard gelopen in de Prins! Rond 14 30 uur is er een demonstratie van een Lynx helikopter van de marine, die na de landing van nabij is te bezichtigen. Om 16.00 uur ruimen de lopers het veld voor de zeskampers. Teams uit de polders Eierland. Het Noorden, de PH, 't Horntje, Den Hoorn en Teso strijden om de eer. Onderdelen zijn: touwtrekken, vlotvaren, strobaal rol len, eiervangen en behendigheid. Martin Trap praat de zeskamp aan elkaar. Het feestterrein biedt ook ander ver maak. Er staat een uitgebreide landbouwtentoonstelling, met als rode draad: van het verleden naar het heden. Zo draait er een oude dors machine naast een moderne com bine. Een draineermachine demon streert z'n werking, evenals tal van andere werktuigen. De vissers uit de polder zijn present met een komfuik van ware afmeting en bereid tot een (sterk) verhaal. Met de uitgestrekte nettenverzameling, die is geleend van het NIOZ, vingen de komvissers vroeger haring en ansjovis. Luchtig vermaak biedt de Kop van Jut, de Ezelvereniging, kussen gevechten boven het water en een (gratis) draaimolen. Voor de kinderen is er volop entertainment, bijvoor beeld in de indianentent (tipi), op de skelterbaan, het springkussen en in de grabbelton. In de grote tent etale ren polderbewoners hun hobby. Het orkest van Annemieke Bakker (van Marjoca) speelt er tussen 14.00 en 16.30 uur lichte muziek Met grote verbazing en verontrusting hebben wij kennis genomen van de brief van het bestuur van TVO, dd 19 juli 1996, aan leden met een bedrijfs vestiging in het buitengebied. Verba zing vanwege het feit dat in de brief een volstrekt verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven Verontrus ting omdat van het bestuur van een gerenommeerde belangengroepe ring juiste en correcte informatie ver wacht mag worden TVO stelt in deze brief ondermeer dat ondernemers die vrijkomende agra rische bedrijfsgebouwen kopen, hier voor op basis van het nieuwe bestem mingsplan buitengebied een ambachtelijke bestemming kunnen krijgen, inclusief 30% uitbreiding Dat is volstrekt onjuist De waarheid is dat vrijkomende agrarische bedrijfsgebouwen slechts mogen worden gebruikt voor opslag Uit gangspunt daarbij is dat de opslag in de bestaande bebouwing plaatsvindt (inpandig) en dat nieuwbouw - en dus uitbreiding - niet is toegestaan. Dus geen nieuwe ambachtelijke bedrijven in het buitengebied en geen uitbrei ding van vrijkomende agrarische bedrijfsgebouwen Daarentegen beschouwen wij de be staande ambachtelijke bedrijven in het buitengebied als een gegeven. Om zich in de toekomst te kunnen handhaven, dienen zij een redelijke uitbreidmgsmogelijkheid te krijgen In onze ogen is 30% over de hele plan periode redelijk. Totaal kan dat over héél Texel niet meer dan 2000 m2 bedragen. Niks geen verstening van het landschap dus! Het voorstel van TVO om per bedrijf via een artikel 19-procedure te bepa len welke uitbreiding is toegestaan, getuigt van een slechte belangen behartiging Immers, ondernemers worden opgezadeld met extra procedurekosten en onzekerheden over de afloop Alles overziend, concluderen wij dat het bestuur van TVO een deel van haar leden op het verkeerde been heeft gezet. Dat is zeer kwalijk. Daar bij komt dat TVO ook incorrect han delt jegens het gemeentebestuur, door een valse voorstelling van zaken te geven. De betreffende TVO-leden kunnen zich in gemoede afvragen wie werkelijk op zorgvuldige wijze met hun belangen omgaat. namens Texels Belang-fractie. D.J. Drijver CDA-fractie, J. Koolhof Het extra krediet van f145.700,- dat nodig is voor het ingrijpend onder houd van de Jan Drijverschool in Den Hoorn zal worden gedekt uit het fonds dat voor het technisch onderhoud van de Jan Drijver school beschikbaar is. Probleem is echter dat dit fonds is uitgeput omdat de rijksvergoedingen voor het onderhoud lang niet toereikend zijn. Door het genoemde bedrag er toch uit de halen ontstaat een ne gatief saldo en komt de gemeente bij het fonds dus „in het rood" te staan. Dit tekort zal met gemeente lijke middelen worden aangevuld door er in de gemeentebegroting geld voor uit te trekken. Met de toezegging van collegezijde dat dit laatste zal gebeuren werd in de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond de behandeling van deze kwestie afgesloten na een lang durige en voor menige buitenstaan der onbegrijpelijke discussie. Binnen het college heerste er ver deeldheid over. De meerderheid voelde voor negatieve fondsvorming omdat er richting rijksoverheid een „signaal" vanuit zou gaan, nl. dat de rijksvergoedingen voor onderwijs schromelijk tekort schieten. Wethouder Gerbrand Poster van fi nanciën daarentegen wilde het tekort dekken door het in het komende investeringsplan op te nemen. Hij stemde dus tegen, evenals de frac ties van PvdA, VVD en D66 Het nu uitgetrokken extra geld is be stemd voor voegwerk, dakbedekking en goten, aanpassing van de CV- ruimte en het aanbrengen van armaturen Zonder het extra krediet zou dit werk dus moeten worden uit gesteld, wat ook een mogelijkheid zou zijn geweest om het probleem op te lossen Het college verklaarde ech ter deze weg met te willen volgen omdat het wel eens duurder zou kun nen uitvallen Het lijkt het beste om deze werkzaamheden gelijktijdig uit te voeren met de andere bouw activiteiten in het kader van het in grijpend onderhoud. De oppositie verdacht het college er van in deze kwestie geen echte keu zes te willen maken Hans Roeper (PvdA) en Pieter de Groot (D66) wil den van Poster wel eens horen wat die in het investeringsplan wilde schrappen om het krediet voor de Jan Drijverschool mogelijk te maken. De rotonde misschien? Met de stemmen van CDA en D66 tegen, heeft de gemeenteraad dinsdag een voorbereidingsbesluit genomen dat het mogelijk maakt de voormalige noodslachtplaats aan de Maricoweg te verbouwen tot een kantoor met dienstwoning. De bouw is strijdig met het nog steeds geldende uitbreidingsplan 1965 waarin staat dat de lokatie is bestemd voor handel en nijverheid en dat er alleen een dienstwoning bij mag als deze onmisbaar is De betrokken ini tiatiefnemer is Joop Veltkamp Beheer b.v., die de slachtplaats inmiddels heeft gekocht. Het bedrijf dat erin wordt gevestigd heeft als doelstelling beheer en exploitatie van en beleg gingen in registergoed, effecten en andere vermogenswaarden. B en w vinden dat een dienstwoning bij zo'n kantoor niet noodzakelijk is. Het colle ge wil deze toch toelaten mede om dat het perceel direct grenst aan het bestemmingsplan Den Burg-indus- Elke woensdagmiddag in juli en au gustus danst op de Groeneplaats de kinderdansgroep van de Stichting FolkloreDie groep jeugdige dansers (basisscholieren) bestaat al sinds 1963 en is nog steeds springlevend. In de loop van meer dan dertig jaar hebben heel wat Texelse kinderen er met plezier in meegedanst Het reper toire bestaat zoveel mogelijk uit Ne derlandse dansen van eenvoudige tot wat moeilijkere, aangepast aan de verschillende leeftijden van de kinde ren. Er wordt opgetreden in folkloris tische kledij, waarbij wordt gepro beerd de oude Texelse dracht zo'n beetje te benaderen. Voor de kinde ren zijn aan die klederdracht geen kosten verbonden. De stichting Folk lore leent elk seizoen kleren uit. De leiding van de groep is in handen trieterrein waar dienstwoningen bij bedrijven wel zonder meer zijn toege staan en waar het feitelijk deel van uitmaakt. Onderhands Jan Koolhof van het CDA vroeg of ook anderen dan Veltkamp in de ge legenheid zijn geweest de nood- slachtplaats te kopen en hij wilde ook weten of er nog wat terugkomt van de subsidie van f75000,- die de ge meente destijds in het slacht plaatsproject heeft gestoken Erna Eelman van de VVD vond de bedrijfswoning in dit geval niet nodig maar ging toch met het b en w-voor- stel akkoord omdat in de koopakte de indruk is gewekt dat een bedrijfswo ning is toegestaan Pieter de Groot van D66 sprak zich echter uit voor een stringenter beleid wat betreft wonen op bedrijven terreinen. Er ontstaan situaties waar bij het bedrijf ondergeschikt is aan het wonen met niet te overziene conse- van mevrouw Van Sambeek- Schrama (beter bekend als tante Door). Gre Boogaard en Dini Binsbergen. Vanaf eind februari wordt in de Jozefschool (van 15 45 tot 16.30 uur) gerepeteerd voor het op treden in de zomer. Dat is op zich al een gezellige bezigheid. Soms wordt ook bij andere gelegenheden opge treden. zoals in de rusthuizen en on langs op de VOC-dag in Oudeschild. Elk optreden wordt besloten met een paar dansen samen met kinderen van omstanders. Dat valt altijd buitenge woon in de smaak. Menigmaal moe ten twee kringen worden gevormd De groep die dit jaar optreedt (nog te bewonderen op woensdag 21 augus tus, vanaf 15.30 uur) is gezellig, maar aan de kleine kant. Er worden daarom voor het volgende seizoen nieuwe dansers gezocht. Wie belang stelling heeft, kan zich nu at opgeven bij tante Doortel. 313839. quenties wat betreft geluidhinder en andere milieuproblematiek. Als in dit geval inzake wonen verwachtingen zijn gewekt, moet Veltkamp maar naar de rechter stappen, zo vond hij Wethouder Schilling legde uit dat de overname van de slachtplaats door Veltkamp een onderhandse koop is geweest, waarbij de gemeente niet was betrokken. In hoeverre de ge meente wat terugkrijgt van de destijds verstrekte subsidie zal spoedig blij ken. Hierover is met het bestuur van de slachtplaats contact opgenomen. Schilling voelde niets voor weigeren van een dienstwoning omdat die in vergelijkbare andere gevallen ook wordt toegestaan. Richtlijnen De gemeente beraadt zich wel over aangepaste milieuregels ten aanzien van woningen op bedrijventerreinen De bepalingen moeten ruimer wor den dan in gewone woongebieden, met andere woorden de bewoners zullen een zekere mate van hinder moeten accepteren als consequentie van het wonen in een dergelijke om geving. De raad kan een notitie over dit onderwerp tegemoet zien. Pieter de Groot bleef tegen „Door in dit geval de woning toe te staan heb je in andere gevallen, als je wel moet weigeren, geen poot om op te staan", zo zei hij. Jan Koolhof bleef het betreuren dat anderen blijkbaar met in de gelegen heid zijn geweest de slachtplaats te kopen Een startende ondernemer zou er mee geholpen zqn geweest. Omdat het onmogelijk bleek tegen standers te vinden die de hand schoen durven op te nemen, oefenen de voetballers van ZDH 1 en ZDH 2 zondag tegen elkaar. Dat gebeurt vanaf 12.00 uur op het veld aan de Witteweg. Het is voor het eerst sinds meer dan tien jaar dat de Zwaluwen naast een eerste elftal ook over een zogenoemd reserveteam beschik ken Dinsdag treedt ZDH 1 voor de districtsbeker in het strijdperk tegen JVC uit Julianadorp De kinderdansgroep van de folklore trok ook afgelopen woensdag veel publiek iFo,° Tessa 00 G,aan' voor de radio hoorde, begaf hij zich naar het raadhuis. Op het moment dat de burgemeester de vergadering wilde beeindigen. stond Stam op en zei: „Ik wil even wat rechtzetten. Nie mand heeft mij gebeld." Stam vertelde dat hij ruim een maand geleden zélf de burgemeester ge beld, omdat hij nog steeds geen ant woord had ontvangen. Stam zou er nog van horen, maar kreeg volgens eigen zeggen geen telefoontje terug. Vorige week ontving hij een antwoordbrief met excuus voor de late schriftelijke beantwoording, maar ook met een verwijzing naar een eer der telefonisch contact. „Hiermee bevestigen wij u hetgeen u reeds ambtelijk telefonisch is mede gedeeld". zo staat er Volgens ge meentesecretaris Piet Zoon vormt de brief het bewi|s dat Stam wel degelijk is gebeld over de afwijzing van zijn verzoek. In de raadsvergadering greep Pieter de Groot de kwestie aan om de be antwoording van brieven aan de orde te stellen „De gemeente moet dit sneller doen. Als het druk is op de afdeling, moeten briefschrijvers even een kattebelletje krijgen", aldus De Groot Burgemeester Van Rappard gaf een formeel antwoord. Volgens hem komt het vaak voor dat brieven bij raads leden thuis worden bezorgd, maar niet bij het college. „Dan komen die brieven ook met op de vergader agenda." Van Rappard reageerde positief op De Groots suggestie om dit nader toe te lichten op de gemeen telijke informatiepagina in de Texelse Courant. Het vergde wat spierkracht, maar uit eindelijk ligt het gevaarte op z'n plek De zware Amersfoortse kei waarmee veertien gezinnen uit die plaats gis teren symbolische de laatste hand aan de Eierlandse strekdam legden. De stunt was onderdeel van de VVV- actie „een kei van een stad voor een dijk van een eiland", die inmiddels veel publiciteit heeft gescoord. Kinde ren ontdekten de steen al snel als speelobject. (Foto Gorard Timmerman De raadsvergadering kreeg dinsdagavond een rumoerig slot, toen Menno Stam van de publieke tribune opstond en riep dat burge meester W. van Rappard niet de waarheid had gesproken over de afhandeling van een brief. Stam had pas begin augustus antwoord ontvangen op een brief die hij op 20 april had verstuurd. Van Rappard wilde niet in discussie gaan en hamerde de vergadering snel af. Stam had in zijn brief verzocht om het plattegrondsbord aan het Schilderend te verplaatsen, omdat het tot verkeersonveilige situaties kon leiden (zie ander artikel in deze krant). Na het bericht van ontvangst door de gemeente, vernam hij er maanden niets meer over. Tijdens de raadsvergadering ant woordde de burgemeester op vragen van Pieter de Groot (D66) dat de ge meente Stam tussentijds telefonisch had geïnformeerd. Toen Stam dat In de serre van taveerne De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg zullen gedurende zes zondagmiddagen Texelse schri jvers verhalen vertellen of voor lezen uit eigen werk. De organisatoren Jeanette Korff en Lilian Fortgens hebben inmiddels vijf lokale auteurs bereid gevonden om aan de middagen mee te werken Elk van hen zal vanaf 16.00 uur maximaal een uur aan het woord zijn. Vooraf en tussendoor wordt sfeervol gemusi ceerd en wordt voor koffie of thee gezorgd De serie begint op 22 september De slotavond is op 23 maart met een schrijver die volgens de organisatie een bijzondere verras sing inhoudt Over enkele weken kunnen bij Nauta Boek, Het Open Boek en bij De Twaalf Balcken informatie- en aanmeldingsformulieren worden af gehaald, waarmee voor één of meer dere middagen kan worden inge schreven. Tevoren aanmelden is nodig omdat niet meer dan dertig personen kunnen worden toegelaten. De kosten bedragen f 10,- per mid dag, inclusief consumptie Wie voor de hele serie inschrijft bezoekt de zesde middag gratis. De taveerne heeft al eens eerder iets dergelijks op touw gezet. Twee jaar geleden las Ineke Cohen voor uit dagboeken, onder andere van Wim Kan Lilian Fortgens: „We hebben inmiddels ontdekt dat er ook plaatse lijke schrijvers zijn die voor middagen van hoge kwaliteit kunnen zorgen. Nee. we zeggen nog niet wie het zijn". Popfesti, Rond 16 30 uur start een popfe onder auspiciën van Slipt. Er#j gespeeld door I Scream fa Parents, The Expensive (fe Undercover, Jug Bros en F Menno, Hans en Ben Alle bj koesteren een band met de poj Henk Slikker presenteert het Ier dat tot 20.30 uur duurt. Een half uur later kunnen dev« van de vloer tijdens de feestava waar de Amsterdamse feestb Utility optreedt. Rond 22.30 uur richt notaris Jan Dogger de trekj van de loterij. Er zijn nog |0jè koop. Bezoekers van het |ubij kunnen hun auto op een wei naast het feestterrein parkeren zien de drukte op de Pontweg» verzocht de snelheid te matigen entree zaterdagmiddag is ƒ7,55 vanaf 21.00 uur ƒ15,- Een p;: partout voor middag en avond i 15.- Reüi De reünie vrijdagavond belooti weerzien te worden van ,,poi buren" die elkaar in geen jaren l ben gezien. Ze kunnen in de leed volop herinneringen ophalen lijd de foto-expositie. Ook zijn ere kaarten van de polder te zien, expositie wordt aangevuld metsl- van Teso en het het NIOZ. Onder van de avond is de presentatie het jubileumboek, om ±19.15 Verder zijn er voordrachten en»: de polderfilm vertoond. Jan Stol z'n medewerkers schotelen reünisten een feestelijk poldert-, voor The Buzz van Jaap Dross vrijdag voor de muzikale omlijsti Golven stoeien rollend langste die vlijend langs de glooiing sin Spattend zilveren zilten druppel die in het heldere zonlicht spefe Turend over landerijen Overgoten als met goud Als de zon uit klare hemel Al je schoonheid hier ontvouw! Waar de bollen 's voorjaarsbk* Adembenemend, wondermooi Hartverwarmend in hun kleuren Uitbundig in hun lentetooi Waar nu honderdvijftig jaren De boer de ploeg de grond in di Waar hij zaaide, waar hij oogsfi En zijn vee verzorgen bleef IJle luchten, donkere wolken Mist en regen, stuivend zand Bleef hij vooruitstrevend werken Aan een vruchten-gevend land Waar jubelend zong de kleine leeuwerik De kievit buitelt door de lucht Waar de lieuw zijn nest verdeé Voor geen vijand ooit beducht Waar de meeuw, altijd aanwe» Vaak rustend op de lange dijk Dan weer zwevend door het luck Als heerser in het vogelrijk Blijvend zijn die mooie beelden Zacht glanzend in herinnering Het is het pure van de polder Dat door de jaren nooit verging C.Terj Den jonge Rotarians kwamen zé naar het eiland om de groep tel leiden. Het werd een onvergetelijke waarin volop van de geneugte het eiland werd genoten. Ente' bezoek gebracht aan het 1 paradijs, het strand, er werd eet vlucht gemaakt en een tocht tt garnalenkotter. Bovendien were om het Tesselhuus veel pleze maakt. Op de foto is een deel van oe aan het picknicken bij de vuurt. Hondenclub Texel start weer met gedrags- en gehoorzaamheids cursussen. Komende woensdag avond van 19.00 tot 20.30 uur is de inschrijf- en informatieavond in het HCT-clubgebouw aan de Haffel- derweg in Den Burg. De cursussen staan onder leiding van deskundige instructeurs. Alle honden, rasecht of met, zijn welkom Honden club Texel biedt baas én hond een gevarieerd cursuspakket: puppy-cur sus, jonge honden, gehoorzaam heidstraining, appèl, gevorderde ge hoorzaamheid, behendigheid en flyball Meer informatie is verkrijgbaar op de informatieavond of bij Marion Zijm, tel. 31 42 05. Een populaire vorm van diefstal is het meenemen van glazen uit horecabedrijven. In de nacht van zon dag op maandag betrapte de politie een 18-jange jongen uit Venhuizen en een 20-jarige uit Hem, toen zij in de Dorpsstraat in De Koog een aan tal glazen en andere attributen bij zich droegen. De politie gaf hen de kans om de spullen onder excuses terug te bezorgen. Na een reprimande moch ten ze naar hun vakantieverblijf. Acht kinderen, aan een rolstoel ge kluisterd door een spierziekte, heb ben op Texel een onvergetelijke week vakantie gehad Dat kon doordat de jongerenafdeling van de Rotaryclub van Schagen f12.900.- bijeen had gebracht, waarmee een verblijf in het Tesselhuus in De Koog werd gefinan cierd En daarbij bleef het niet: de

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 8