SjB Polder voor de prins een schip van bijleg Welvaart PH te laat voor „De Zeevaarder" Heden en verleden smakelijk opgediend :#SÉr JÉfc COURANT Boek Van de Prins geen kwaad": TFXFT FF n VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 bij Zeewijk kon na de eeuwwisseling met Arie Koopman, August Boon. Biem Lap en Simon Lap. zocht door markante persoonlijkhe den uit de polder, zoals Teun en Willem Zegel, Freek Dijksen en Kasse Beumkes Beumkes mocht zich overigens geen inwoner van de Prins noemen, verweet Dijksen zijn tijdgenoot ooit Dat gebeurde toen het er op aankwam wie de oudste inwo ner van de polder was. Beumkes woonde namelijk bij 't Horntje, dat bekend staat als de Kattenpolder Dijksen schreef geschiedenis door in z'n boerderij eens een televisie te la ten installeren, terwijl hij geen elektri citeit in huis had. „Kan ie dan niet op gas7", bakte hij de verkoper een poets Komvisserij De ruilverkaveling in de vijftiger jaren betekende voor de Prins niet zo'n grote ingreep als op het oude land. Uitzondering was het nieuwe pcjder- gemaal, waardoor de afgetopte mo len bij de sluis uit het landschap ver dween. De toegenomen vruchtbaarheid van het polderland maakte akkerbouw en de lucratieve teelt van bloembollen mogelijk. Vooral tulpen, gele kro kussen en hyacinten bleken er goed te gedijen In de PH-polder huisden ook verschil lende komvissers, zoals de families Gieles, Beumkes, Leijen, De Puijsselaar en Dogger, die eind vo rige eeuw als molenaar naar de pol der kwam. De haringvissserij leverde hen tot in de dertiger jaren een goed belegde boterham op, maar na de aanleg van de Afsluitdijk verdween deze vis. De jacht in de polder is nog steeds voor een deel in handen van de familie Dogger „Ik schoot het haar van z'n donder zei Cees Dogger, toen een haas eens ontsnapte aan z'n dubbelloops.. Veerhaven De verplaatsing van de veerhaven van Oudeschild naar 't Horntje begin zestiger veranderde het beeld van de polder ingrijpend. De smalle Hoofd weg werd tot brede Pontweg ge maakt. Met het duinzand dat vrijkwam bij het graven van de veerhaven werd de dijk in de PH-polder als eerste op Texel op Deltahoogte gebracht De inham bij Ceres, een populair strandje onder Texelaars, werd toen rechtge trokken. Plannen voor een groot ho tel in het nieuwe poldertje gingen niet door Met het resterende zand uit de haven werd het brede kanaal dat werd gegraven bij de aanleg van de dijk in de vorige eeuw gedempt. Hier door verloor Texel een uitgestrekte ijsbaan die vooral tijdens strenge winters erg in trek was Bron: Van de Prins geen kwaad snel mogelijk te verkopen In 1853 besloot de prins hier daadwerkelijk toe, maar Kikkert wist hem toch te bewegen met te verkopen De slechte resultaten bleven, anders dan de prognose van Kikkert, echter voortdu ren. Later werd het akkerland in de polder omgezet in grasland, en werd de schapenhouderij de hoofdmoot. Vanaf dat moment ging de groei kracht van de polder vooruit. Door de schrale grond te bemesten met guano of beendermeel werden de oogsten beter. Polder verkocht Veel heeft prins Hendrik met aan deze vooruitgang gehad Toen hij in 1879 vrij onverwacht overleed, werd de gehele polder openbaar verkocht. Voor ƒ112.125,- werd het land eigen dom van de Belgische baron Adrien Francois Constantme Ladislas Goffinet, die ook belangen had in Eierland Hij stelde de Texelse han delaar in granen, kunstmest en geld J E Winkler aan als administrateur Dankzij de aanwending van kunst mest stegen de opbrengsten in de PH-polder en groeide de veestapel. Goffinet liet er verschillende boerde rijen bouwen die door pachters wer den gerund. Prins Hendrik de Zeevaarder (tS20-tB79), naar wie de PH-polder m IB46 werd ver- noemd. In 1905 ging de polder opnieuw on der de hamer. Voor 120.000,- werd Simon Bregman, makelaar in Schagen, de nieuwe eigenaar. Stukje bij beetje verkocht hij de polder in de jaren daarop aan de boeren Door de geleidelijke verkoop ontstond de behoefte aan een eigen water schap, dat in 1910 officieel werd op gericht De ingelanden hadden alle maal stemrecht en kwamen doorgaans op gemoedelijke toon bij een Eerst in Hotel Den Burg en later in Loodsmanswelvaren. De lange, kwetsbare dijk kostte heel wat centen. geld dat eigenlijk niet bijeen kon wor den gebracht door de boeren. Bij 't Horntje was de dijk het meest kwets baar Er moest regelmatig strijd met het zeewater worden geleverd. Zo was de bevolking in 1890 veertien dagen en nachten in touw om de dijk met 23.000 zandzakken te dichten De afvoer van het regenwater was een ander probleem. Bij windstil weer draaide de molen niet. Dijkgraaf Pieter Dumker wist de ingelanden rond 1913 toch te overreden de wa termolen te vervangen door een motorgemaal. Het bleek een flinke verbetering. De komvissers Dogger van De Sluis halen de vangst aan boord icuiecw rrocOogtavi Saamhorigheid Niettemin leefde menig boer en arbei der in de polder beneden de armoedegrens en moesten lange dagen worden gemaakt. Een bittere tegenvaller voor landbouwers die met hoge verwachtingen naar de Prins waren gekomen. Menigeen hield het hoofd met boven water Sommige boerderijen verwisselden deze eeuw wel tien keer van eigenaar. De saamhorigheid in het dunbevolkte buitengebied was echter groot On danks verschillen in geloof, stak men als de nood aan de man was de han den voor elkaar uit de mouwen. De zuinige poldermentaliteit weerhield de ingelanden er niet van tijdens de vergaderingen van het waterschap ter afsluiting een krentenbol te nutti gen. De bijeenkomsten werden be- je PH-polder wordt jaarlijks meer en meer eene zeer bezwa- ride lastpost; en indien alles op Texel zoo financieel vooruit- •31 ware het welligt wenschetijker dat het bij de reeds nu voor- dóe stormen, onder de golven werd bedolven. "Aldus schreef i.schatkistbewaarder van prins Hendrik in 1863 weinig lovend trde eigendommen van de prins op Texel. De ..Texelsche Kuan Polder", zoals de Prins Hendrikpolder wel werd ge- 0d, was een schip van bijleg voor de man naar wie het bied m 1846 werd vernoemd. ai alle duidelijkheid het droog- i=gde gebied tussen 't Horntje en oude land van Texel werd met pioemd naar prins Hendrik van tklenburg-Schwerin (1876-1934), echtgenoot van koningin Wilhel- B, maar naar prins Hendrik de naarder (1820-1879), de jongste ïivan koning Willem II en Anna stowna daarvoor, in 1630, verzocht dijk- al Ele Jansz de Staten van Hol- ii en Westfriesland de schor- en jonden, inclusief de drie asbollen. te mogen bedi|ken Hier- isniets terecht gekomen. I746 vroegen Maarten Dekker uit t Hoorn en zijn zwager Claas [dander octrooi aan voor de Sjkmg van Hoornenburg, ook wel tl Kattenpolder genoemd „Een en gewigtige onderneming", Ide het Texelse gemeentebe- len De aspirant-bedijkers von- iten kapitaalkrachtige deelgenoot Utrechtse koopman Huijbert van In september 1769 werd de dijk de duinen van 't Horntje tot de landsche Zeedijk en de Schilder- voltooid De grond werd «veld en er werd een polderhuis Euwd. Hoornder kil ^november 1769 werd het gebied ilfen door een stormvloed. Op de «aar de sluis had gestaan, was gat ontstaan, dat de naam iderkil kreeg. In dat gedeelte de dijk een stuk landinwaarts Ijd, waardoor er een grote inham tornenburg ontstond, en|»Wer was verdeeld in 264 per en werd vermoedelijk droog- aden door twee kleine watermo- Er werd graan geteeld en stfaen gehouden. Arte Cornelisz. Lap. de beroemde zeeloods uit Den Hoorn. moesten de koeien in een stal in Den Hoorn tot die tijd bij hoog water over eind komen... Prins Hendrikpolder Een nieuwe poging om het verdron ken land, nu als Prins Hendrikpolder, te bedijken verliep anderhalve eeuw geleder) niet veel beter dan de eerste. Pieter Langeveld, koopman en wet houder op Texel, notaris Johannes Ludovicus Kikkert (1810-1878) en zijn kandidaat-notaris Joan Reinier George Coninck Westenberg namen het initiatief. Op 6 juli 1846 verleende ZKH prins Hendrik der Nederlanden toestemming dat de polder zijn naam zou dragen De drie concessiona rissen verkochten aandelen aan Dirk Lap, de zeeloods Arie Lap (1800- 1850), Biem Lap en Martinus Lange veld. De dijk liep in een andere richting dan die van de voorloper Hoornenburg. De polder kreeg een oppervlakte van 493 hectaren. Het gebied werd inge deeld in 22 kavels. Het niveauverschil lirenc/ffrr den Berger getekende kaart uit 1771 van polder Hoornenburg, de ïr van de PH-polder. 1784 was Cornelis de Graaf zsafrendtioenn de polder Dedirec- w echter met tekort geld over ig voor een goed beheer. On- <e ff grote inzet van De Graaf raakte jfeffWerin verval. Op 11 december ««sloeg het noodlot toe. De polder I -ffiaeen zware storm onherstel- techadigd. Koeien overeind ezJf top der jaren knaagde de zee verder aan de lange uitloper ^zuidoostelijk deel van Texel. 'ig ging door tot de huidige dijk 'OZ-poldertje. iruari 1825 brak de dijk door binnenste begrenzing van inburg vormde Het zeewater tot aan De Koog Het zou 1825 duren eer de dijk werd Volgens de overlevering tussen het hoogste punt bij de Griedijk en het laagste bij de sluis bedroeg circa twee meter. Ruw poldervolk Tegenslag en ondeskundigheid teis terden de werkzaamheden. Het werk werd met openbaar aanbesteed, maar samen met een onderbaas en voldoende arbeiders zelf uitgevoerd. Er werden 450 putjongens in dienst genomen, de meesten uit Sliedrecht. Ze woonden en leefden in rieten hut ten. In Den Hoorn sprak men er schande over het ruwe poldervolk Bij een storm op 2 en 3 september werd de zeewering over een lengte van „achthonderd ellen" weggeslagen. Kikkerts verzoek aan de Staat om hulp was tevergeefs. De tegenslag was voor de investeer ders reden hun aandelen zo snel mogelijk van de hand te doen Eén van de kopers was jonkheer Pieter Adriaan Reuchlin (1803-1868), die samen met twee verzekeringsmaat schappijen waarvan hij directeur was 18 van de 60 aandelen kocht. Reuchlin was burgemeester van Tiel en bekleedde daarnaast nog tal van hoge functies Alexander De overige aandelen kocht prins Alexander (1818-1848) Deze zoon van kómng Willem II verkeerde in zwakke gezondheid Om te herstellen van longtuberculose reisde de prins met het marinefregat Prins van Oranje naar Madeira Hij werd bege leid door zijn jongere broer prins Hendrik De Zeevaarder. Deze oranje telg was een bekwaam officier, die in heel wat kritieke situaties zijn manne tje stond Hij stond bekend als een eerlijk en hartelijk mens. Aan boord bevond zich ook de beroemde zee loods Arie Cornelisz. Lap, die had geïnvesteerd in de polder. Een Edele daad Het was op die reis, dat prins Alexander interesse kreeg om in de PH-polder te investeren. De prins bood hulp aan mede-initiatiefnemer Lap, die door zijn investering in de polder in financiële problemen was gekomen. Dat laatste althans, wil het gedicht Een Edele Daad van G L Toekamp Lammers uit 1883 laten geloven. Het gaat over de reis naar Madeira. De zeeloods genoot onder de prinsen een deskundige reputatie. Tijdens eén van de reizen vroeg prins Hendrik aan zijn jonge officieren om door middel van hun instrumenten te bepalen wanneer men het vaderland in zicht zou krijgen. Hij vroeg het zelfde aan Arie Lap. Toen die een tijd aangaf die juist bleek te zijn, schijnt Hendrik te hebben geroepen: „Smijt die dingen maar overboord, ik geloof je instrumenten met meer Leningen Alexander besloot met alleen de vijf aandelen (waarde ƒ2 500,-) over te nemen, maar nam alle resterende 42 waardepapieren Het verblijf op Madeira heeft de prins overigens met mogen baten Op 20 februari 1848 overleed Alexander op dertigjarige leeftijd. Prins Hendrik erfde de 42 aandelen met een gezamenlijke waarde van ƒ17.500,-. Op kosten van de prinsen mede-eigenaar Reuchlin werd een tweede poging om de polder in te dij ken met succes hervat De inpoldering en verkaveling had de prins tot dan handen vol geld gekost. De uitgaven waren in september 1849 opgelopen tot ƒ251.364,87 Hij moest er leningen voor afsluiten. In 1848 werd de eerste boerderij in de PH-polder gebouwd. Alexander- hoeve werd gesticht op kosten van prins Hendrik en vernoemd naar zijn vroeg gestorven broer. Boerderij Capmos Burg, gefinancierd door Reuchlin, verrees een jaar later De polder werd regelmatig getroffen door kleine of grote natuurrampen een te koude winter, een nat voorjaar, een droge zomer of een zware storm die de dijk ondermijnde. Het grootste probleem was echter de zoute grond. Hierdoor was de vruchtbaarheid mi nimaal. Het was dus jarenlang kom mer gn kwel in de PH-polder. In de periode tot prins Hendrik in 1879 overleed, was er slechts éen jaar met een batig saldo. Dat was in 1873 340,71 Fraaie voorspiegelingen Administrateur voor de prins, notaris Kikkert, probeerde het verlies zo veel mogelijk goed te praten Van Wickevoort-Crommelin, schatkist bewaarder van de prins, prikte ech ter door de „fraaie voorspiegelingen" van Kikkert heen en adviseerde de prins de eigendommen op Texel zo Uit „gezonde nieuwsgierigheid" was Timmerman op het idee gekomen een jubileumboek te maken. .Ik kende een hoop verhalen, zonder er het fijne van te weten Het 150-jarig bestaan was een goede aanleiding om die verhalen vast te leggen. Ik vond dat het moest gebeuren en voelde dat ik als broodschrijver en oud-polderbewoner de aangewezen persoon was." Met zijn plan stapte Timmerman naar de feestcommissie en vervolgens naar zijn werkgever, drukkerij/uitge verij Langeveld de Rooy. Timmer man besloot het boek zélf uit te ge ven, om optimale vrijheid te hebben. Met sponsorgelden en subsidies maakte hij de financiering rond. Een belangrijke besparing vormde de hulp van LenR-collega en polderbewoon ster Tryntsje Postma, die in haar vrije tijd al het zetwerk uitvoerde Het boek werd gedrukt bij LenR Voor de presentatie van het boek, dat in de winkel ƒ39.90 kost, heeft auteur Will Thijssen een primeur bewaard Vrijdagavond tijdens de reünie zal hij onthullen hoe hoeve Capm, waarover allerlei verhalen in omloop zijn, aan zijn naam komt. Frans Hopman .X-bBBWP. Aanvulling Beide auteurs schrokken aanvanke lijk, maar al gauw bleek dat ze elkaar prachtig aanvulden. Thijssen dook als historicus nauwgezet in allerlei ar chieven en naslagwerken om de ge schiedenis van de PH-polder zo exact mogelijk in beeld te brengen Timmer man daarentegen had meer oog voor de ontwikkelingen in deze eeuw en de hedendaagse bewoners. Als jour nalist pakte hij de onderwerpen op meer anekdotische wijze aan. Thijssen „Door eikaars werk te le zen, werd het geheel beter Van Dit traaie schilderij van Ad Blok van der Velden siert de omslag van het boek ..Van de Prins geen kwaad Het kleurrlike werkstuk, een gezicht op de PH-polder, diende vijftig jaar geleden als jubileumgeschenk bij het 100-jarig bestaan Met hun boek „Van de Prins geen kwaad" hebben Will Thijssen en Gerard Timmerman de Prins Hendrikpolder een prachtig ver jaardagscadeau gegeven. De twee schrijvers zijn er in geslaagd he den en verleden van de polder en bewoners op boeiende, afwisse lende en prettig leesbare wijze op papier te zetten. Het boek wordt vrijdagavond 23 augustus gepre senteerd tijdens de reünie en is vanaf dat moment zowel op het feest als in de Texelse boekhan dels te koop. In het voorjaar van 1995 kwamen Thijssen (55) en Timmerman (34) bij toeval aan de weet dat ze onafhan kelijk van elkaar met een boek over de Prins Hendrikpolder bezig waren Timmerman, journalist van de Texel se Courant en oud-polderbewoner, kwam tijdens naspeuringen voor zijn jubileumboek in contact met de Texelse boerderijdeskundige Elly Mast omdat hij meer wilde weten over de geschiedenis van hoeve Capni „Dan moet je m'n neef hebben, want die is bezig met een onderzoek over de PH-polder", tipte zij Die neef was Wil Thijssen uit Anna Paulowna, eerst geschiedenisleraar aan het Johannes College en thans plaatsvervangend rector en directeur financiën van het Etty Hillesum Col lege in Den Helder. Thijssen kwam in 1987 tot de ontdekking dat zijn betovergrootvader op hoeve Capm woonde en één van de eerste land bouwers was in „De Prins" Een his torisch gegeven dat hem dermate aansprak, dat hij besloot een boek aan de poldergeschiedenis te wijden. Gerard heb ik geleerd om zo leesbaar mogelijk te schrijven Timmerman Thijssen wees mij erop alle gege vens extra goed te verifiëren. Steeds maar weer nagaan of het wel klopte wat er werd beweerd „Feiten moet je nooit voor zoete koek aannemen", verklaart Thijssen. .Je moet de bronnen controleren. Zo heb ik vastgesteld dat de hoofdstukken over de PH-polder en Hoornenburg in 't Lant van Texsel van Van der Vlis niet compleet en op onderdelen on juist zijn Archieven Thijssen ploos met alleen de PH-ge- schiedenis uit. maar haalde ook de historie van de polder Hoornenburg boven water Deze voorloper van de PH-polderwas in 1769 drooggelegd, maar in 1792 weer ondergelopen. Thijssen reisde hiervoor meermalen naar het Rijksarchief in Haarlem. Daarnaast was hij bijna kind aan huis in het Koninklijk Huis Archief in Den Haag, achter paleis Noordeinde Daar worden ondermeer de briefwis selingen tussen notaris Kikkert en prins Hendrik bewaard De historicus zag er niet tegenop om zelfs voor de verificatie van één enkel feitje een dag heen en weer te reizen. Thijssen heeft een jaar „gebuffeld" om zijn aandeel rond te krijgen „Ach, met druk op de ketel komt het tenmin ste wel af. Het onderzoek heeft er niet onder geleden, want er is weinig tot mets blijven liggen.Zelfs kwam hij er tijdens het onderzoek achter dat hij Texels bloed in de aderen heeft! Anekdotes Timmerman schat dat hij er de afge lopen anderhalf jaar 750 a 1.000 uren in heeft gestoken. Als mede-organi sator van het feest kwamen daar nog vele uren bij Hij interviewde talrijke boeren en vissers, dook in het Water schap-archief en verzamelde allerlei anekdotes en oude foto's. „Uit het archief van Jac Schraag heb ik de veldnamenkaart van de PH-pol der, die met in zijn boek stond, gekre gen. Om de ontbrekende veldnamen in te vullen ben ik alle boeren langs geweest Dan raak je aan de praat en komen er allerlei verhalen los Bijna altijd bleken in de oude foto-albums wel kiekjes te zitten die voor het boek bruikbaar waren." ij

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9