(jtocn cZwartsJexeh in het hart-, )pbreken Dorpsstraat start op 9 september Politie jaagt op te snelle taxi's tidernemers vrezen inkomstenderving ftrco niet in inale 10 km 'an der Linde mag recreatief opstal verplaatsen Aanpakken geblazen in jarige polder Tropische pieper doet het goed VERDER TVT in dit i\|ummer Rustige kinderkennis krijft een vervolg 2 Texels weer springt er altijd uit 3 Autocross afgemaakt in Lelystad 5 Triathlon-talent naar achtste plaats 5 Perfect sfeertje bij Strenderpop 7 Fietser krijgt geen voorrang Diefstallen Bloembollen weg Vandalisme Burgemeester: Stam had óók gelijk Autobramdje in kiem gesmoord 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11108 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 ERICHT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ciraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bèzorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS éMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 nemersbedrijf Westerlaken begint op 9 september met rinrichting van de Dorpsstraat. Als alles volgens het kke schema verloopt, beschikt De Koog begin decem ber een geheel opgeknapt winkel- en uitgaanscentrum, zijn verschillende ondernemers niet blij: zij vinden de ining ongelukkig en vrezen een flinke inkomstender- Volgens burgemeester W. van Rappard wordt er al- ian gedaan om de overlast binnen te perken te houden. burgemeester was vrijdag- jnd samen met wethouder rand Poster, enkele ambtena- (iaannemer Dirk Westerlaken De Koog gekomen om in „De i|erie" uitleg te geven aan de cmemers van de Dorpsstraat. Rappard erkende dat omzet- sniet uit te sluiten is. Maar hij drukte ook dat de her- jiting op verzoek van de >rsal tweemaal was uitgesteld al het bestuur van De Koog ilaats heeft ingestemd met de van het werk in september, sidien was de meerderheid Je ondernemers tijdens de al- ene ledenvergadering met uit- nng in het najaar akkoord ge- i, Eventuele schadeclaims gaf nrom geen schijn van kans. Voor een aantal ondernemers is het naseizoen zeer belangrijk. Er zijn dan wel minder toeristen dan tijdens de zomervakantie, maar het gaat om publiek dat geld te besteden heeft. Biefstukken in plaats van hamburgers dus. Volgens Adrie Mantje, eigenaar van een mode- en sportzaak aan de Dorpsstraat, is het zogenaamde „staartje" van het seizoen goed voor 20% van de omzet op jaarbasis. Peter Veldman van restaurant 't Pruttelhuus zei dat de gemeente te licht heeft geoordeeld over het belang van de maanden september en oktober. „Wij draaien in die periode nog 300.000 gulden omzet. Aan het eind van het seizoen zullen we zien hoeveel het ons heeft gekost. Drie ton is voor ons méér dan het miljoen dat de ge- meente voor de herinrichting uittrekt." Brief Veldman zei een schadeclaim te overwegen. De burgemeester wees dat resoluut van de hand. „De ge meente heeft zich redelijk opgesteld. Laten we het gezamenlijk doel in de gaten houden: verbetering van de uitstraling van De Koog. Daarom kun nen we beter samen de kar trekken en niet tegen elkaar procederen Evenals andere aanwezigen tekende Veldman protest aan tegen een brief die het bestuur van ondernemers vereniging De Koog Badplaats aan de gemeente had gestuurd Daarin staat dat het bestuur zich kan vinden in 2 september als mogelijke aan vangsdatum. Voorzitter Harry Wuis verklaarde dat de datum was genoemd naar aanlei ding van de voorgeschiedenis. „Ei genlijk zou het werk vorig jaar decem ber zijn begonnen, maar door de winter kon het niet. In februari hebben we overleg gevoerd met de gemeente om te bereiken dat de herinrichting niet in de periode maart-juni zou plaatsvinden. Het bestuur heeft de suggestie gedaan om het werk naar iamilie Van der Linde mag een reatief opstal achter de woning i de Kikkertstraat in De tksdorp verplaatsen naar een k achterin de tuin, richting tgeveldstraat. Van gemeente- je zal er wel op worden gelet dat nieuwe huisje geen privacy- en iere bezwaren oplevert voor mrige bestaande recreatie- ningen. 1 betreft de verplaatsing, afstand te dakhelling die het nieuw te bou- 'huis krijgt, is sprake van afwijking tiet bestemmingsplan. Daarom is een artikel 19 procedure nodig, wat de gemeenteraad mogelijk maakte door het nemen van een voorbe- reidingsbesluit. Enkele raadsleden drongen aan op een zodanige bouw plaats dat voor de buren geen proble men ontstaan. Meerdere buren heb ben al laten weten geen bezwaar te hebben. Wethouder Schilling beloofde deson danks aandacht voor dit mogelijke probleem maar wees erop dat de buurt zelf bezwaar kan maken als de publicatie van de voorgenomen bouw heeft plaatsgehad. Dick Drijver (Texels Belang) en Dirk Terpstra 'code Graaf heeft de finale van 10.000 meter op de "alympics niet weten te berei- Een aantal tempo- ■'snellingen werden hem in i" serie te machtig. Na zes ki- eeter moest hij een kopgroep te zeven wheelers laten gaan. 'co eindigde als achtste, in een ibfan 23 minuten en 18secon- e". Zijn teleurstelling was '°ot, maar hij heeft geen tijd h lang achterom te kijken, indaag staat voor hem de se- ®van de 1.500 meter op het '°9ramma. Voor een verder "slag zie de rubriek „Arco in lanta" elders in deze krant. het najaar te verplaatsen. Tijdens de algemene ledenvergadering stond de meerderheid achter deze wens." Niet knippen Van Rappard voelde niets voor schui ven in de planning of het werk in twee delen te knippen, zoals bakker Cees Timmer opperde. Timmer stelde voor een maand later te beginnen en in februari de herinrichting te voltooien. „Als we pas in oktober beginnen en we krijgen slecht weer, wordt het een puinhoop", aldus de burgemeester. „Het.zal gerust lukken om voor de kerst de riolering te leggen, maar we lopen wel het risico dat de straat maanden open ligt." Hij wees erop dat met het bestuur van De Koog Badplaats was afgesproken om de werkzaamheden in eén periode te concentreren. „Als je het plan door knipt, loop je kans op tweemaal ver traging. Bovendien geeft het giganti sche meerkosten." De burgemeester trachtte de aanwe zigen te overtuigen. „Je móet het nu eenmaal een keer doen, het zal altijd hinder opleveren. Eigenlijk zouden we blij moeten zijn met dit soort pro blemen, want het is een gevolg van het feit dat we seizoenverlenging heb ben.. Accepteer het en prfcbeer er het beste van te maken. Hopelijk kunnen we met kerst zeggen- het was verve lend, maar wat is de straat mooi ge worden Contactpersoon Om de aanwezigen tegemoet te ko men, zegden Van Raooard en amb- *1 gezel schap van Koger ondernemers en ambtenaren inspecteert burgemeester Van Rappard het plaveisel, dat al bij wijze van tl in de Dorpsstraat is neergelegd. 'Fo'° FrwK (PvdA) wilden echter dat vóór die tijd met de buren overeenstemming wordt bereikt. Laatstgenoemde wilde ook dat het zomerhuisje pas mag worden ge bouwd als het bestaande huisje is gesloopt. De wethouder was het eens met de intentie van dat verzoek („In elk geval moet worden voorkomen dat er straks twéé zomerhuisjes staan") maar slopen hoeft misschien niet. Het bestaande huisje kan wel licht bijgebouw wordenvoor zover de mogelijkheden daarvoor nog niet zijn benut. Wegens het late seizoen duurde het wat langer dan gebruikelijk, maar het graan ts eindelijk rijp. De oogst mag tegenwoordig een vol ledig geautomatiseerd proces zijn. niet alle landbouwers willen een combine op het land. Bijvoorbeeld In de Prins Hendrikpolder, waar een stel veteranen zich zaterdag in het zweet werkte om het gerst op ouderwetse wijze op hokken te zetten. Even daarvoor was het met de zelfbinder gemaaid door de gebroeders Klaas en Jan Uitgeest van Flora. Zaterdagmiddag, tijdens de jubileumfestiviteiten, wordt het gerst met een ouderwetse dorskas van de korrels ontdaan. (Foto Gerund Timmerman) tenaar Bert Dennenberg toe er alles aan te doen om de overlast te beper ken. Er zal niet méér worden opge broken dan nodig is en de rioolbuizen worden niet alvast vooruit op de straat gelegd Bij de vervanging van de straatlantaarns wordt er naar ge streefd dat de verlichting 's avonds weer is hersteld, zodat geen donkere straatgedeelten ontstaan. Voor het winkelend publiek worden meteen na het opbreken van de straat loopplankiers aangelegd Voertuigen en materiaal wordt tijdens het week end met achtergelaten, maar in het depot aan de Nikadel (bij de taxi standplaats) gezet Voor informatie kunnen de onderne mers tijdens de werkzaamheden te recht bij de toezichthouder namens de gemeente, Andries Heidstra. In overleg met deze contactpersoon kunnen zij o.a. bekijken wanneer toe leveranciers het beste kunnen langs komen. Strak schema De planning is strak. „We kunnen ons eigenlijk geen verlet permitteren", al dus Dennenberg vrijdag Eerst de bestrating van de Badweg aanpak ken. zoals ondernemer Jan Hennmk voorstelde, bieek op praktische be zwaren te stuiten. Begonnen wordt aan de zuidkant van de Dorpsstraat. Eerst wordt de riole ring vervangen, daarna volgt de ver vanging van het straatmeubilair en het leggen van de nieuwe sier bestrating. Bedoeling is dat de stratenmakers ongeveer -eind sep tember het dorpsplein en de passage klaar hebben, half oktober het traject Brink-Parnassiastraat, dat zij eind oktober de Kaapstraat hebben be reikt, half november de noordingang van de Dorpsstraat en begin decem ber het onderste deel van de Bad weg. Financiën De financiële bijdrage van de Koger ondernemers (totaal ƒ320.000.-) is Een aardappelsoort die thuis hoort in de Baliemvallei in Nieuw- Guinea. blijkt het op Texel goed te doen. Een van de aardappelen die Harry de Graaf in april mee nam uit het tropische land en door Harry Bakker werd gepogj in de buurt van Den Hoorn, heeft een plant opgeleverd met een hoogte van ruim 80 centimeter en een breedte van anderhalve me ter (foto). Het bijzondere is dat deze plant is gegroeid uit slechts één spruit. Die bereikte eind juni een hoogte van 40 centimeter en ging toen vanuit de bladoksels vertakkingen vormen, die zich ontwikkelden tot zware ranken. De plant staat nu volop in de paarse bloemetjes. Met spanning wacht Bakker af wat er onder gronds gebeurt. Hij hoopt binnen kort een maaltje tropische, waar schijnlijk zoete aardappelen te kunnen oogsten Met een deel daarvan wil hij verder telen. Van de andere soorten aardappelen die De Graaf meenam uit Nieuw- Gumea is niets terecht gekomen, omdat ze niet ontkiemden. (Foto Harry de Graaf) Om de brief van de burgemeester aan taxi-ondernemers kracht bij te zetten, heeft de politie in het week end een grootscheepse snelheids controle gehouden. De taxichauf feurs bleken zich niet erg aan de maximum snelheden op het eiland te houden. Vijfendertig van hen kunnen binnenkort een bekeuring bij de post verwachten. De taxicontrole speelde zich in de nacht van zaterdag op zondag af. Er werd apparatuur opgesteld op de Boodtlaan, in de Dorpsstraat, op de Pontweg en de Postweg. Er passeer den 126 voertuigen en werden 37 overtredingen geconstateerd In 35 gevallen betrof het taxi's. De grootste overtreder reed 29 km harder dan toegestaan. Zondag werden verschillende „nor male" controles gehouden. Tussen 14.00 en 14.30 uur was de Pontweg aan de beurt. Er passeerden 190 automobilisten, waarvan tien binnen kort een bekeuring in de bus kunnen verwachten. Op de Postweg werden enige tijd later 50 automobilisten ge registreerd, die de slinger van 50 km met te hoge snelheid namen. Eén ervan reed daar 92 km per uur. nog niet helemaal rond. De penning meester van De Koog Badplaats, Jan Hennink, zit nog met een gat van ƒ42.000,-. Dat komt mede omdat niet alle Dorpsstraat-ondernemers lid zijn. Op verzoek van voorzitter Wuis be loofde burgemeester Van Rappard een laatste bemiddelingspoging te doen. Overigens hebben enkele grote be drijven van buiten De Koog de her inrichting financieel gesteund voor een totaalbedrag van ƒ120 000,-. Hennink: „Deze bedrijven vinden het belangrijk dat De Koog. als kern van de recreatie-industrie, er goed uitziet. Dat heeft een positieve uitstraling voor heel Texel." Tussen 17.15 en 18.15 uur passeer den op de Pontweg 300 auto's het gedeelte waar slechts 70 km mag worden gereden Daar gingen '56 automobilisten te hard. De grootste overtreder reed 117 km Een 27-jarige fietser uit Haaksbergen kreeg zondagmorgen op de kruising Emmalaan/Pontweg geen voorrang van een 42-jarige automobilist uit Vianen. Hij liep daardoor een been wond op, die door een dokter werd behandeld. De muntautomaat van het douche- en toiletgebouw op de haven van Oudeschild is in het weekend open gebroken. Naar schatting is zo'n ƒ60,- aan kleingeld gestolen Uit een tent op De Krim is een foto toestel ter waarde van 500,- gesto len. Benadeelde is een 30-jarige man uit Wateringen. Toen een Texelse bollenkweker zaterdagochtend op zijn land aan de Pelikaanweg kwam, bleken circa vijf tien kilo bloembollen te zijn verdwe nen. De bollen waren door hem ge rooid en lagen in een greppel te drogen. Volgens de eigenaar heeft de diefstal plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. De vakantiegangers mogen voor een deel het eiland hebben verlaten, de vandalen zijn nog niet weg. Een 22- jarige man uit Almkerk trok zaterdag zijn auto aan de Ruigendijk aan vol deuken. Iemand had er 's nachts overheen gelopen. De schade be droeg ƒ600- De beheerders van de skatebaan aan de Emmalaan ontdekten zondag dat in de nacht ervoor onverlaten skate- attributen te water hadden gegooid. Ze hopen dat getuigen zich bij de politie willen melden. Op de Boodtlaan is de glasplaat van de dorpsplattegrond stukgeslagen De schade bedraagt zo'n ƒ1500,-. Toen Menno Stam vorige week aan het eind van de raadsvergadering riep dat de burgemeester ver keerde informatie had verstrekt over de afhandeling van een brief, had hij gelijk. Dat schrijft burge meester Van Rappard in een brief aan Stam en de leden van de ge meenteraad. De burgemeester stelt echter dat ook zijn antwoord tijdens de raadsvergadering juist was. Stam had in zijn brief verzocht om verplaatsing van het plattegronds bord aan het Schilderend. Toen be antwoording uitbleef had hij zelf con tact gezocht met de betreffende gemeente-afdeling. De burgemeester zei in de raadsvergadering echter dat de gemeente zelf had gebeld. Volgens Van Rappard baseerde zich daarbij op een mededeling die een paar weken geleden van ambtelijke zijde was verstrekt tijdens een collegevergadering. „Het is jammer dat ik dinsdagavond niet over de aanvullende informatie beschikte over het moment waarop het contact plaatsvond, anders had ik dat zeker vermeld", zo schrijft Van Rappard nu. „Terugkijkend vind ik het jammer dat het zo gelopen is en een op zich niet zwaar punt tot onnodige scherpte heeft geleid." Dankzij kordaat optreden van Ronald Kamst uit Den Burg werd een autobrandje maandag rond het middaguur in de kiem ge smoord Het vuur ontstond toen de heer W. Slaman uit de Beatrixlaan de auto vanuit de garage naar bui ten reed. Terwijl hij de contactsleu tel omdraaide, kwam er na een luide knal rook onder de motorkap vandaan. Kortsluiting is waar schijnlijk de oorzaak. Buurman Kamst kreeg van een passerende NZH-bus een brandblusser aange reikt en sloeg meteen aan het blus sen. Hij mikte met de poeierblus- ser tussen de radiatoropeningen door, waardoor de vlammen smoorde. Als hij de motorkap zou hebben geopend was er zuurstof bij het vuur gekomen, waardoor de schade veel omvangrijker zou zijn geweest. Toen de brandweer arri veerde was het brandje al uit

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1