Weer zet overkant in de schaduw Texel is het zonnigste plekje van Nederland" SU ■f." *:■- TEXELSE J coURANT Tenniskampioenschap ■smzr&i&iz&u tz ss&l Hardrijders Diplomazwemmen i amilieberichten Texelaartjes Word) tërmisj Mried, het 15 H-po||j Jkaan, 'S IS 5 avorii -parte. (nt f15 s; 19 5 Lindf 3 vane ^an endin' DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 eest besproken onderwerp is het weer. Texel doet in dat m Ui iimet onder voor de overkant. Zeker niet als vakantiegan- ,1?° huis bellen en tot de verbazende ontdekking komen je thuisblijvers de regen langs de ramen loopt, terwijl op ixeisllvdbij wijze van spreken de mussen van het dak vallen, tonstatering wordt officieel bevestigd door het KNMI. ,,Een 0 brengt niet voor niets zo graag zijn vakantie door op laödeneiland", aldus Harry Geurts van het instituut in De jre weten al jaren dat het weer jiland beter is dan aan de l Het werd onlangs weer pallend duidelijk' in de rest sderland en met name in Hand werd het leven ontre- oreen wolkbreuk. De water- lïeroorzaakte ondergelopen ien viaducten waar auto's zich ploegden. Op Texel wer- datzellde moment parasols in geplaatst, bikini's tevoorschijn en windschermen op het neergezet. liet nu mogelijk, dat hemels- slechts tientallen kilometers ;phet weerbeeld zo compleet s? „Door de zee", weet weerman Ed de Bruijn. Hi| rdtü! ir 10-1 lebbe letale neme exels verzorgt elke dag een weerbericht. De Bruijn bewaart de gegevens niet, maar weet inmiddels uit ervaring dat het op Texel mooier en vooral ook droger is dan elders. Zelfs ten op zichte van de andere Wadden eilanden schiet Texel er gunstig uit. „Het koude zeewater houdt buien tegen. Onweer ook trouwens." Dat weer iets onvoorspelbaars blijft, heeft hij al menigmaal ervaren. „Ik heb eens tegen een toerist gezegd dat het slechts eens in de drie jaar onweert op Texel. Datzelfde weekend heeft het meteen voor twaalf jaar gedon derd..." Verdamping Voor details over de meteorologische achtergronden verwijst De Bruijn naar Een wolkbreuk tijdens de Texelse markt twee Jaar geleden. Volgens omstanders leek het de dag des oordeels. (Foto Archief tc> „Volgens de statistieken is het in juni met een gemiddelde van bijna 230 zon-uren de beste plek van Neder land", verklaart Geurts, die als opval lend detail toevoegt dat op de Waddeneilanden de zon een half uur langer schijnt dan in Limburg. „Hoe verder in noordelijke richting, hoe lan ger een dag duurt. In de zomer gaat de zon boven de poolcirkel zelfs he lemaal niet weg. Maar zelfs op zo n relatief kleine afstand binnen Neder land is het al te merken jhoos boven De Mars, volgens het KNMI vooral een najaarsverschijnsel op de (Foto Archief TC) de professionals in De Bilt „Hij heeft gelijk, al zit het iets ingewikkelder in elkaar", verklaart Harry Geurts van het KNMI. Hij legt uit dat het koude zeewater in voorjaar en vroege zomer geen voedingsbodem is voor de vor ming van buien. „De temperatuur van het zeewater is te laag om de buien voldoende te ontwikkelen. Is de zee warm, dan stijgt de vochtige warme lucht op en krijgen de buien energie." Vooral in het voorjaar is het dus dro- ger op de eilanden, die rondom in dat koude water liggen. Als in de loop van de zomer het water opwarmt, wordt de kans op buien groter. Geurts: „Je ziet dus ook dat het in oktober vaak natter is op Texel dan aan de vaste- wal." Hij nuanceert zijn woorden onmiddel lijk. „We praten hierbij wel over ge middelden, berekend over tientallen jaren. Want iedereen weet nog wel hoe droog vorig najaar is geweest. Er viel slechts zo'n 20 mm regen, da's minder dan de helft van normaal Maar het verschil in weertype pakt in het voorjaar en de zomer vrijwel altijd in het voordeel van de Wadden uit." Veel zon Luchtstroming is ook van invloed op het eilandelijke weerbeeld. Wat dat betreft ligt Texel bijzonder gunstig. Beetje lager De hosanna-stemming over het weer op Texel wordt door datzelfde KNMI met menig weerbericht de kop inge drukt. Wie kent er niet de standaard frase „op de Waddeneilanden enkele graden lager..." Niet leuk voor de VVV, maar het is wel de werkelijkheid. De tropische grens van 30 graden wordt op de Wadden eilanden zelden overschreden. Dat het op zomerdagen vaak juist bijzon der aangenaam is dat het niet zo drukkend warm wordt, wordt meestal gemakshalve vergeten. „Enkele graden lager betekent niet dat het weer minder fraai is", aldus Geurts „In de zomer is het op de Wadden vaak zonnig, terwijl het el ders in het land bewolkt is of zelfs regent." Hij voegt eraan toe dat het KNMI de beruchte zin tegenwoordig nauwelijks meer bezigt „Ik weet niet of de VVV's daar iets mee te maken hebben, maar we zeggen dat alleen nog maar als het verschil met het vasteland opmerkelijk groot is Brandend zand Er zit ook een groot verschil tussen gevoelstemperatuur en de werkelijke warmte. Het KNMI gaat uit van me tingen met apparatuur op bepaalde hoogte. Maar in een duingebied kun nen enorme verschillen in tempera tuur voorkomen. In een luw, zonnig kommetje lopen de waarden al snel op, soms wel tot acht of tien graden hoger dan aan een winderige scha duwkant. Vooral die wind heeft een sterke invloed op gevoelstempera tuur Ook het zand heeft veel effect Dat kan brandend heet worden als de zon schijnt, soms wel 50 graden. Dat komt omdat zand een slechte geleider is en er nauwelijks lucht zit tussen de kor rels. Warmte hoopt zich daardoor op in de bovenste centimeters van het strand. Windhoos De wind is al een eerder genoemde boosdoener, die het weerbeeld sterk kan beïnvloeden en op de Wadden opvallend aanwezig is. Ook in de zo mer kan het op Texel flink waaien. Het KNMI heeft een gemiddelde van windkracht vier in de boeken staan, tegen twee tot drie Beaufort aan de overkant. „Maar dat zegt niet zoveel", vertelt Geurts. „Meestal heb je na zonsondergang een rustige periode, die dat gemiddelde beeld flatteert." Op de Wadden waait het gemiddeld vijftig dagen per jaar harder dan wind kracht 7. Dat gebeurt vooral in de winter. Tegen het eind van de zomer en in de herfst kunnen wind- en waterhozen voorkomen Dat lijkt vreemd, omdat die meestal samen- De clubkampioenschappen van tennisvereniging Deuce worden dit jaar gehouden van 30 augustus tot en met 14 september. Het mix-kam pioenschap wordt gespeeld in het weekend van 6,7 en 8 september. De finales zijn op zaterdag 14 septem ber. Het toernooi zal worden afgeslo ten met prijsuitreiking en aansluitend een feest. Inschrijfformulieren voor de kam pioenschappen zijn verkrijgbaar op de club. Ze kunnen tot uiterlijk maan dag 26 augustus 18.00 uur daar weer worden ingeleverd. Texel Is het zonnigste puntje van Nederland, vooral In juni (Foto ArcTuef TC) hangen met hevige, zomerse on weersbuien. Het zeewater blijft ech ter relatief lang warm en dat vormt juist in het late najaar een voedings bodem voor zware buien met derge lijke windstoten. Iets voor de notoire jutters om rekening mee te houden bij hun vakantieplanning Lange termijn Voor de komende dagen hoeven de nog resterende loensten op het eiland niet te vrezen: het blijft warm. zo rond de 25 graden, met een zeewater temperatuur van rond de 19 graden Er komt wel meer bewolking en vanaf woensdag bestaat de kans op on weer en een bui. „Of dat een ander weertype inluidt?'Daar durf ik mijn hand niet voor in het vuur te steken", aldus Geurts. Tijdens een snelheidscontrole op de Molenlaan in De Cocksdorp trapten donderdagmiddag tien bestuurders het gaspedaal te diep in. Zij krijgen een acceptgiro met het boetebedrag thuis gestuurd. De snelste passant liet 75 km/u registreren, terwijl 50 km/ u het maximum is. Tussen 15.00 en 17.00 uur passeerden 350 voertui gen. Vrijdag wordt in zwembad Molenkoog weer afgezwommen, ditmaal voor de diploma's A en B. In het kader van „Samen op Examen" mogen ouders met hun kinderen mee zwemmen In verband hiermee zal het bad vanaf 17 30 uur voor alle andere activiteiten zijn gesloten. Toeschouwers zijn wel kom om de zwemmertjes aan te moe digen. Een vaste burcht is onze God Een toevlucht voor de zijnen sn liefderijke verzorging in „Verpleeghuis is op 88-jarige leeftijd in volle vrede van Iheengegaan onze lieve zorgzame moeder, moeder, groot- en overgrootmoeder Hendrika Aleida Wendrich-Kersten weduwe van Albertus Wendrich De Koog: J. A. Wendrich F. C. Wendrich-Brouwer Ihoven: H. G. Driessen-van der Velden A. J. F. Driessen Marike en Charles Nuenen: Rob Wendrich Brigitte Wendrich-Habraken Anne en Jasper Cairo: Willeke Wendrich Hans Barnard tsterdarrr Bart Wendrich Anneke Krab Brienz: Gudi Wendrich Joao Teixeira el, 17 augustus 1996 sailer „Oma" is opgebaard in „Uitvaartcentrum el', Bernhardlaan 147 te Den Burg. s gelegenheid tot condoleren en afscheid ne- si op dinsdag 20 augustus van 20.00 - 21.00 in het uitvaartcentrum. i crematieplechtigheid zal plaatsvinden op susdag 21 augustus om 12.00 uur in het cre- ï'onum te Schagen, Haringhuizerweg 3. !fe crematieplechtigheid is er gelegenheid tot "doleren in het crematorium. Tespondentie-adres: Wendrich, Ruyslaan 25, 1796 AC De Koog. Oma „Stokkie" nooit het is voorbij l#asen blijft altijd bij ons in gedachten. Yvana en Oxsana 'it blijken van belangstelling en medeleven die |,Ji u mochten ontvangen na het overlijden van Hieve moeder en oma SARA GRIT-VAN TATENHOVE w'j u hartelijk dankzeggen. Familie Grit Augustus 1996 Peter Dijker Sophie Herweyer geven elkaar het ja-woord op vrijdag 23 augustus 1996 om 15.45 uur in het gemeentehuis te Den Burg Wilt u ons feliciteren dan bent u van harte welkom van 19.30 tot 21 00 uur in „Theodorahoeve", Kogerstraat 26, Den Burg. Als u ons iets gunt. dan graag in klinkende Ons adres blijft: Sluyscoog 14, 1791 WT Den Burg -Texel. Telefoon 0222 - 310202. Al negen maanden praten ze over mij, vanaf vandaag zullen ze me horen Ik heet Sanne 16 augustus 1996 Mijn gewicht is 3.780 gram en mijn lengte is 52 cm. Mijn papa en mama zijn: Erwin Versluis en Sigrid Knoester Anna Paulownalaan 15 3708 HG Zeist S 030 - 6933069 Dankbaar en heel blij zijn wij met de geboorte van Rosa 17 augustus 1996 Willem Visser Rianna Bruin Van Beekstraat 142 1121 NT Landsmeer INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: f7,80 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,60 (incl. btw). Digitale satellietontvangers voor iedere schotel uit voor raad leverbaar. Service Center Texel, 311 777. Doe mee met de cursus conversatie-Duits van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Kleine mens neem je tijd om gelukkig te zijn je bent een wonder op deze aarde je bent enig, uniek, onvervangbaar Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Miranda Catharina 18 augustus 1996 Petra en Ruud de Vries Suzanne en Bart Heemskerckstraat 70 1792 AC Oudeschild S* 0222-310282 Hoera, ik ben weer thuis! Bij deze wil ik iedereen bedanken voor de kaarten, bloemen en het bezoek in het zieken huis. N van Vooren-de Graaf Yoga, ja net iets voor mij. Opgeven: tel. 315235. Terug naar de gezelligheid in huis. Creèer je eigen hoekje met een oude ei ken salontafel van Hans van der Klift. Voor de prijs hoef je het niet te laten (v.a. ƒ65,-). We hebben nog volop zomeraanbiedingen bij Cecil, al v.a. /10,-.*Dat moet u zien... Kennismaken met Har- danger borduren. Zomer avond-cursus bij Atelier de Witte Engel, natuurlijk. Lekkere pruimen te koop tussen 13.30 en 18 00 uur bij Kees Keijser fruitbedrijf Molenbuurt. Malediven nu rechtstreeks per chartervlucht al vanaf ƒ1.496,- inkl. hotel met halfpension. InfoReisburo Texel Holland Internatio nal, tel. 312242. Div. soorten Hollandse pruimen, kilo 2,98. De Vlier. Doe mee met de cursus Mavo-Nederlands van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Waddenwijn (duindoorn, appel, vlier); azijn (zee kruiden, cranberry); siro pen (duindoorn, appel-bes, cichorei) en nog veel meer te koop in de goede delicatessenhoek. Sint Donatus. A.s. zondagmiddag 25 au gustus: de Amsterdamse Soul-Jazzband Raoul the Seventh Avenue v.a 15.00 uur. Blijf in De Worsteltent. Toegang gra tis, bij mooi weer wordt er in de tuin gespeeld. De Worsteltent, Smitsweg 6, Den Burg, afslag 11. Bent u wel 16 jaar, maar nog niet in het bezit van het bromfietsrijbewijs? Wij verzekeren uw bromfiets probleemloos tot uiterlijk 1-5-1997. Jos Kager Assurantiën en hypothe ken b.v., tel. 312833. Mw. K.C. Weijdt-Witte is verhuisd naar de „Gollards", kmr. 80, De Zes 12, 1791 EX Den Burg, tel. 314500. Pruimen te koop vanaf ƒ2,- p. kilo. L. Huisman fruitkwekerij De Veen, tel 312203. De lessen Yoga voor zwangeren worden ook weer gestart. Info opge ven: Margot Bik, tel 315235. Waddenhoning niet ver der dan 25 km gehaald door de bijen. Bijzondere honig uit de regio. Op div plaatsen op Texel te koop Sint Donatus. Doe mee met de cursus Banen- en beroepen- oriëntatie van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus 's avonds in d'Ouwe Ulo. Een pan vol geurende bloemkool voor 2,95 bij De Vlier. Doe mee met de cursus conversatie Engels van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus 's avonds in d'Ouwe Ulo. Aanbiedingen naar o.a. Dominikaanse Republiek, Antillen, Isla Margarita, Florida en tientallen an dere bestemmingen. Kom langs bij Reisburo Texel Holland International. Te huur gevr. of te koop: woonruimte per 31-8-'96. Tel. 314009. Ik ben op zoek naar ca. 30 stalen kasten, liefst hang/ legtype zoals gebruikt in kazernes. Graag aanbie dingen of tips. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, 1796 NP De Koog, tele foon 317266. Doe mee met de cursus Havo-Engels van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Welke gezellige m/v wil met ons (11 pers.) zeilen op Waddenzee, luxe tjalk, 2-6 sept. 370,- all-in. Info. 314015 Hulp gevraagd voor 3 ochtenden per week Fam Brügemann. Tel. 313158. De nieuwe winterzon- en wintersportbrochures lig gen bij ons voor u klaar. Kom snel langs bij Reisburo Texel Holland International. Scanners. Service Center Texel, 311 777. Doe mee met de cursus Mavo-Biologie van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Voor kwaliteitskopieën ga je natuurlijk naar RNR Copy Centre, Burgwal 15, Den Burg. Nu bij Cecil: mooie truien in div modellen en kleu ren, v.a. 49,95. Doe mee met de cursus Mavo-Duits van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Te koop gevraagd: klas sieke (Spaanse) gitaar. Harry de Graaf, tel 317266. SCT. Digitaal satelliet-tv. Service Center Texel, 311 777. Brommer te koop. Vespa, Superbravo, 7.500 km. Tel. 316258. Doe mee met de cursus Nederlands lezen en schrijven, voor mensen met weinig opleiding, van hst Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Ook voor heren hebben we bij Cecil nieuwe najaarskleding voor herfst achtige prijsjes Inbinden/plastificeren? RNR Copy Centre, Burg wal 15, Den Burg. Gevr hulp voor schoon maken van bungalow op zaterdag. Tel. 317353. Doe mee met de cursus Havo-Frans van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Onderdelen voor was automaten en drogers. Service Center Texel, 311 777. Yoga, iets voor jou? Info: tel 315235. T.k: Ford Escort 1600 Estate, 3-drs., trekhaak, APK tot 8-'97. Tel. 317353. T.k. gevr.: opvouwbaar campingbedje in tas. Tel. 319483. Te koop: negatieve ionengenerator, emotie meter. brain machine; hypnoscoop; harmonizer; multiwave oscillator; an tieke wortelkleden. Han- neke Westenberg, tel. 313131. Centrale antenne-installa ties Service Center Texel, 311 777. Aangeb.; stalling voor ca ravans e d. Tel. 311254. Doe mee met de cursus Mavo-Frans van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Te koop: 2 grote barbe cues, geschikt voor houts kool, 250,-; 1 Koltec schrikdraadapparaat, ƒ100,-; 1 Aluminium vlag- gemast. ƒ125,-. Tel. 315296, b.g.g. 317188. T.k: Puch, i.g.st., vr.pr ƒ300,-. Tel. 315733. De Hatha-Raja yoga- lessen o.l.v. Margot Bik starten dinsdag 3 en don derdag 5 september. Op geven en info: tel. 315235 Doe mee met de cursus Mavo-Engels van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Tomaten. Een kilo geur, smaak en kwaliteit, nu ƒ2,95 De Vlier, Hoger- straat. Den Burg. Handwerken met natuur lijke matenalen. natuurlijk bij Atelier de Witte Engel. Wie heeft het zw. leren kussen van mijn ponykar gevonden? P. Bakker, Mulderstr. 7, tel. 318616. De nieuwe najaarscollectie is binnen bij Cecil. Dus kom eens langs. Doe mee met de cursus Wiskunde in de basis vorming van het Open Leercentrum. Inschrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Bent u wel 16 jaar, maar nog met in het bezit van het bromfietsrijbewijs? Wij verzekeren uw bromfiets probleemloos tot uiterlijk 1-5-1997 Jos Kager Assurantiën en hypothe ken b.v., tel. 312833. Mw. K.C. Weijdt-Witte is verhuisd naar de „Gollards", kmr. 80. De Zes 12, 1791 EX Den Burg, tel. 314500. Pruimen te koop vanaf ƒ2,- p. kilo. L. Huisman, fruitkwekerij De Veen, tel 312203. Gevonden in De Koog: perzische kat. Dieren- pension Slufterweg, tel. 311477. Doe mee met de cursus Mavo-Spaans van het Open Leercentrum. In schrijven op 20 en 22 augustus, 's avonds in d'Ouwe Ulo. Te koop: kinderbox met lade, 70,-; maxi-cosi, 60,-. Tel. 315379 Wij repareren alle merken KTV, video, radio, CD, sa telliet. computer, camera etc. Service Center Texel, 311 777. Studio Nice. Verkoop van zonnebanken, zonnehe mels. infrarood-sauna's, hometrainers. Zondag 25 augustus open huis van 13.00 tot 17 00 uur Pas toor Koopmanweg 3, 1784 NX Den Helder, tel. 0223- 635864. Natuurlijk lekker! Wadden- zuivel en wadden delicatessen van Sint Donatus. Te koop: di t/m za. a/d boerderij en bij de div. verkooppunten. Wij zijn verhuisd. Familie Zwager-Timmerman. Ons nieuwe adres is: G.D S. de Veijestr. 17, 8801 BR Franeker Zonnebanken. 311 777. SCT, Boerenbont. Oud boeren bont servies koop je te genwoordig bij Hans van der Klift. Borden, schalen, kommen, kop en schotels enz. van P Regout en Boch. Aandelen TESO. Gevr aand. a ƒ5.-, ƒ1.000,-. Tel. 0251-655636. Haarstudio Binnenburg werkt elke donderdag op afspraak. Tel. 315224. Bruiloft, party, feest, ver gadering, borreltje... bij Vincent, tel. 327123. Doe de gratis contact lenspassing. Bakker Op tiek J A Winnubst, tel. 310676. Restaurant Vincent. Van pannenkoek tot chateau briand Tel. 327123 Voor demonstratie digitaal satelliet ontvangst Jan Brouwer beeld geluid. Texels 2e eigen bootdienst Bistro 't Boodthuis. De Koog Open vanaf 17.00 uur, ma gesloten. Tel. 317398/317947. Van 22.00 tot 23.00 uur: happy hour. Dorpsstr. 21, Wtjewel. TV stuk? Geen voorrij- kosten meer. Jan Brouwer beeld geluid, 312294. Hobby-artikelen. Textiel verf en stiften. Fimo en Fimo Soft. 3-D Knipwerk, figuurponzen enz. En een uitgebreide sortering hobbyhoeken vind je bij Nauta Boek. Baby geboren? Huur de 2 meter hoge ooievaar voor in de tuin, 2,50.- per dag. Ook leuk als kado! Ooie vaar Service, uitgeverij Langeveld de Rooy, tel. 362600 TV stuk? Geen voorrij- kosten meer Jan Brouwer beeld geluid, 312294. Live-blues, iedere woens dagavond in Den Grooten Slock. Ze gaan weer naar school. Laat ze niets missen Gra tis oogtest. Bakker Optiek J.A. Winnubst. tel. 310676. Voor demonstratie digitaal satelliet ontvangst. Jan Brouwer beeld geluid. Leuke foto, tekst, tekening of kaart? Wij bedrukken alle soorten textiel. Bijv T- shirts, jeans, sweaters, slabbetjes, en schorten. Zowel op witte als ge kleurde textiel. Zelf mee brengen van textiel is mo gelijk. Klaar terwijl u wacht. Full-color of zwart/wit. Ook kunnen wij een puzzel van een foto maken. Snel naar Nauta Foto of kantoorvak handel Langeveld en de Rooy. Live-blues, iedere woens dagavond in Den Grooten Slock. Cocky's Kapsalon is 6 dagen per week geopend. De enige kapsalon zonder afspraak. Tel. 317575. VLUCHTELINGEN Info. 055 - 366 33 39 Postbus 10343 7301 GH Apeldoorn Giro 550

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3