Cjrocn 7u>artsJ~exeU in het harL, PvdA: bezuinigingen loeten teruggedraaid 'olitie kandidaat oger dorpswacht Fleurige start zwem vierdaagse Artsen dik tevreden over medische post Tuinman De Bolder helpt bij ouderen N erke arm op commerciële pad Poldervlag in top Commissie adviseert positief: Bezwarentermijn plan buitengebied loopt af „Gijzeling" om drugs Scherper beleid speelautomaten Mishandeling met stoelpoot ENW mag trafo bouwen in park Geen blijvende schade natuur door droogte Botsingen Bekeuringen voor bierdrinkers Drankrijder had geen rijbewijs VERDER IN DIT ummer Na 65 jaar huwelijk nog steeds verliefd 2 •fr Arco voldaan ondanks teleurstelling 2 Verkoop Sluftervallei loopt storm 3 P0LDERFEEST: saamhorigheid groot 5/7 Tweede avondmarkt? 7 i£R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11110 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. iEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 auinigingen, die bij de begro- ,an 1996 zijn doorgevoerd, len ongedaan worden ge- Dat vindt de Texelse PvdA- die dit voorstel tijdens de vergadering van september espreken. Volgens de PvdA le maatregelen niet meer no de forse korting door het i«l doorgaat en de gemeente een meeropbrengst van een en verwacht. (vaststellen van de gemeente wegen 1995 en '96 is door de (ooruitgelopen op de dreigende nigingen. Verwacht werd dat de ■ene uitkering van het rijk met van 1997 met circa een mil- iager zou uitvallen. Besloten onder meer om de onroerend- selasting (OZB) met 10% te ver en op een aantal zaken te be- jen de vergadering van de com- ewelzijn kondigde PvdA-fractie- Dirk Terpstra aan deze maat- en te willen terugdraaien, ïjds werd gesteld dat het rede- dat iedereen naar vermogen jdrage zou leveren: de burgers, igingen en overige instellingen gemeente zelf Nu de grond boor is komen te vervallen, is Bkt duidelijk dat deze bezuim- overbodig zijn geworden. Het is oneerlijk om de burgers en de in stellingen hiermee langer te belas ten", zo schrijft Terpstra in een brief die gisteren aan het college en de raad is verstuurd. Zijn fractie stelt voor de OZB-verho- ging ongedaan te maken, de loon somstijging in de raamsubsidies aan instellingen aan te passen (ƒ31.000,- investeringssubsidies voor het ver enigingsleven in ere te herstellen (ƒ80.000,-), de bezuinigingen op Bezwaarmakers tegen het be stemmingsplan buitengebied hebben tot maandag a.s. de tijd om hun bedenkingen bij de pro vincie in te dienen en niet tot 16 september zoals onlangs foutief werd vermeld. Het nieuwe be stemmingsplan ligt deze week nog in het gemeentehuis ter visie Het beroep moet worden ge stuurd naar Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Bezwa ren die komende maandag bij de provincie binnenkomen worden nog geaccepteerd, daarna niet meer. gladheidsbestrijding 27.000,-), verkeersveiligheid (ƒ25.000,-) en on derhoud openbaar groen 25.000,- terug te draaien en af te zien van kortingen op de basiseducatie (totaal ƒ22.000,-). Een 18-jarige jongen uit Alphen aan de Rijn is vrijdagmorgen rond 05.00 uur enige tijd „gegijzeld" door een groep van twintig jonge ren. Dat gebeurde bij de strand opgang van paal 20. De jongen maakte deel uit van een groepje van vijf, dat door de grote groep om pillen en wiet werd ge vraagd. Omdat ze die met hadden, werd de jongen vastgehouden, terwijl de andere erop uit werden gestuurd om het gevraagde te vergaren. In afwachting van de bestelling werd de jongen bedreigd en werd aan zijn haren getrokken. Uit zijn portemon nee werd een tientje gehaald. Zijn vrienden hadden ondertussen de politie gewaarschuwd, maar toen die ter plaatse kwam, waren de gijzelnemers verdwenen, met achter lating van hun slachtoffer. Hij om schreef de groep als „gabbers", voor zien van trainingspakken en kale koppen. olitie mag volgend jaar in- ren op het dorpswachten in De Koog. Dat liet burge ier Van Rappard vorige week Jl tfiemeren tijdens de raads- lissie van algemeen en orga nisch beleid. Dit wordt moge- xordat surveillanten die geen oringsbevoegdheid hebben een wapen dragen tot het iekorps zijn toegetreden. De ligingsbranche plaatst vraag- j s bij deze ontwikkeling. ns de burgemeester gaat het <i operatie van puur financiële Als politiesurveillanten worden als dorpswacht, zal worden voor een afgeronde periode oor het werk wordt aangeno- nteel wordt het dorpswachten- in De Koog uitgevoerd door Sgings Service Texel (BeST), nacht weken patrouilleert in de lats. In het weekend gebeurt 9 vier mensen en door de week én persoon. Een deel van de ërs betrekt BeST-eigenaar Zijm noodgedwongen van de »al Er zijn namelijk onvol le Texelaars die het vereiste hebben. Overigens wil Zijm 'komende winter via cursussen lering in brengen, neente trekt ƒ20.000,- uit voor het dorpswachten project, de onder nemers moeten het restant bijpassen. Concurrentie Hans Zijm reageert voorzichtig op de bekendmaking van de burgemeester, die hij uit de krant heeft vernomen. „We zijn natuurlijke niet blij met welke vorm van concurrentie dan ook. In dit geval is het de vraag of de concurren tie wel eerlijk is. Commumcatie-appa- ratuur moeten wij bijvoorbeeld zelf aanschaffen, terwijl dit bij de politie wellicht uit de grote pot gaat." Zijm is verbaasd over de „switch". „Tot dus ver mochten beveiligings medewerkers geen binding met de politie hebben." Openingstijden bureau Er zijn nog meer veranderingen op til bij de politie. De kans bestaat dat het politiebureau in De Koog minder vaak open gaat voor publiek Hierdoor krijgt de politie meer tijd om te pa trouilleren. Verminderde openstelling mag van Van Rappard niet ten koste gaan van de bereikbaarheid van de politie „Als men naar de politie belt, moet men meteen iemand aan de telefoon krij gen, Geen antwoordapparaten dus. Met doorschakelsystemen en draad loze telefoons is dat tegenwoordig heel goed mogelijk." Een wolk van ballonnen markeerde gisteravond de start van de Texelse zwemvierdaagse. Bijna vierhonderd zwemmers doen mee aan het evenement dat dit keer als thema heeft: de wereld rond. Elke dag staat in het teken van een land. Er is eten uit dat gebied verkrijgbaar, er worden spelletjes gedaan en na het zwemmen wacht de deelnemers iedere dag een presentje. De zwemmers trekken hun baantjes vanavond, donderdag en vrijdag vanaf 18.00 uur. Woensdag is een inhaaldag. Publiek is welkom, vooral op donderdag, als China centraal staat. Dan zullen diverse Oosterse vechtsportdemonstraties worden ge geven, met medewerking van judoclub Shima. Horecazaken die zowel een hoog- als laagdrempelig gedeelte heb ben, worden voortaan onder de laagdrempeligen bedrijven gerang schikt. Dat betekent dat ze na 1 ja nuari 1997 kansspelautomaten mogen plaatsen. De gemeente omschrijft laagdrem pelige bedrijven als volgt: inrichtingen die het publiek, veelal bestaande uit jeugdigen, niet in de eerste plaats pleegt te bezoeken voor het nuttigen van alcoholhoudende drank, maar waar de nadruk ligt op het halen of eten van snacks of andere etenswa ren. Eén en ander betekent dat kansspelautomaten niet meer zijn toegestaan in o.a. stranpaviljoens, snackbars en campingkantines Een 21-jarige toerist uit Assendelft werd in de'nacht van vrijdag op zater dag wakker van een luidruchtige 26- jarige man uit Woerden. Die stond in de Dorpsstraat van De Koog, ter hoogte van een ijssalon De man uit Assendelft ging verhaal halen, waarop een woordenwisseling volgde. Daarbij werd de man uit Woerden met een stoelpoot op zijn hoofd geslagen Hij moest zich met verwondingen bij de medische post vervoegen. De Woerdenaar deed aangifte van mishandeling. De Assendelfter heeft bekend Energie Noord West krijgt van de gemeente toestemming voor de bouw van een transformatorsta tion op de rand van het park aan de Burgwal. Eigenlijk staat het be stemmingsplan het niet toe, maar wegens het belang van een goede elektriciteitsvoorziening verleent het college vrijstelling. Het gebouwtje wordt niet hoger dan 2,40 meter en niet groter dan acht vierkante meter Het ENW koopt de grond van gemeente, de huidige ei genaar Volgens de gemeente wordt geen afbreuk gedaan aan de omge ving. Omwonenden hebben, nadat de vrijstelling is aangevraagd, twee we ken de tijd om te reageren. Mevrouw Van Maldegem-Boes- veld opende zaterdag de viering van het 150-jarig bestaan van de Prins Hendrikpolder door het hij sen van de voor deze gelegenheid gemaakt poldervlag. Meer over het feest elders in deze krant. Het artsenteam van de medische post in De Koog is buitengewoon tevreden over het nieuwe onderko men. De doktoren konden in de nieuwe ruimte, die is ingericht als een volwaardige dokterspraktijk, prima uit de voeten. Ruim 2.500 gasten deden in het zomerseizoen een beroep op de artsenpost, die afgelopen weekend voor het laatst open was. De medische post, die vblgens een roulatieschema werd bemand door verschillende artsen, is totaal negen weken open ge weest. Er wordt voorzichtig ge dacht om volgend seizoen enkele weken langer open te blijven. Klaas Eissen, voorzitter van de Sichting Medische Post De Koog. laat zich tevreden uit over het verloop van het seizoen „Het is perfect gegaan, ledereen is dik tevreden over de De Texelse natuur zal geen blij vende schade ondervinden van de extreem lage grondwaterstand. Dat verwacht Staatsbosbeheer (SBB), die peilde dat het bodemwater 75 centimeter tot een meter dieper zit dan gemiddeld. „Grondwaterschommelingen zijn geen uitzondering", aldus Erik van der Spek van SBB Volgens de bos wachter is in de natuurgebieden goed te merken dat het droog is. „De wa terplanten zijn nauwelijks gegroeid en loofbomen in het bos veriiezen hier en daar al hun bladeren. Het is goed te zien aan de berken langs de Natte Vlakweg. Verder worden bomen, bij voorbeeld iepen, wat vatbaarder voor infecties." Door de droogte keren de oorspron kelijke planten in het afgeplaagde Mokslootgebied en bij de Langedam niet zo snel terug als gehoopt. Mede doordat geen voedselrijk water in het duingebied wordt gepompt, zal de natuur zich op termijn wel weer her stellen De eerste verschijnselen daarvan zijn na de buiigheid van af gelopen weekend hier en daar al weer te zien. nieuwe ruimte Het aantal behande lingen in de nieuwe praktijk stemde redelijk overeen met de verwachting van de Texelse huisartsen. Hun prak tijken werden dankzij de artsenpost in het hoogseizoen flink ontlast. De kwalen en kwetsuren waarmee gasten zich meldden bij het artsen team in de badplaats varieerde van schaafwonden tot een hartinfarct. In de nieuwe behandelkamer konden de gasten naar behoren worden ver zorgd De artsenpost was in principe perma nent bemand, maar in de praktijk was dat niet haalbaar. Dat ondervonden enkele gasten die 's nachts aan de vaste deur kwamen. Ze reageerden hun irritatie in een enkel geval af op de omgeving. „Ze hadden ook even kunnen bellen, want de dienstdoende arts heeft altijd een draagbare tele foon op zak Ook een arts moet wel eens even weg om te eten", reageert Eissen. Zeer waarschijnlijk is de praktijk vol gend jaar open van 's morgens acht uur tot avonds tien uur en zijn de art sen na die tijd alleen telefonisch be reikbaar. „We willen ernaartoe dat de medische post functioneert alsof het een reguliere huisartsenpraktijk is. En dan kunnen mensen dus niet meer op elk moment van de dag binnen wandelen om direct te worden gehol pen." In de vier seizoenen die de artsen praktijk operationeel is, zijn in totaal bijna 10.000 gasten behandeld. Af hankelijk van de financiële conse quenties wordt bekeken of de post volgend jaar een paar weken langer open kan. Twee dagen na elkaar deed zich op dezelfde plaats een kop-staart-bot- sing voor. Vrijdagmiddag remde een 29-jarige Arnhemmer die van de boot afkwam te laat voor het stoplicht. Hij knalde op een 53-jarige Duitser, die daardoor tegen een 30-jarige man uit Heesch schoof De schade was ge ring. Zaterdag rond 17.00 uur gebeurde hetzelfde met een 46-jarige vracht wagenchauffeur. Hij reed tegen een 30-jarige Duitse automobiliste. Ook bij deze aanrijding viel de schade mee. „Veel ouderen blijven, omdat het aantal seniorenwoningen beperkt is, in een groot huis met een grote tuin wonen. Het valt niet mee om dat allemaal bij te houden. Er is niet erger dan een verwaarloosde tuin, zowel voor de bewoners als voor bijgangers." Mevrouw M. Leeg- water-Klimp van de ouderenbond ANBO Texel hield een hartstochte lijk pleidooi voor het inzetten van een gemeentelijke tuinman bij ouderen. Ze hoefde de meeste le den van de commissie welzijn ech ter niet meer te overtuigen van de noodzaak. Gezien de opstelling van de commis sie ziet het ernaar uit dat de ge meente volgend jaar ƒ20.000,- be schikbaar stelt voor het project „tuinen voor ouderen" De gemeen teraad moet hierover nog een defini tief besluit nemen. Bedoeling is dat oudere mensen die met op vrijwillige hulp kunnen reke nen en/of krap bij kas zitten een be roep kunnen doen op een tuinman van De Bolder Het project levert zo doende een arbeidsplaats op. B en w gaan uit van een eigen bijdrage van ƒ10,- a 20,- per deelnemer, afhan kelijk van het inkomen Naar ver wachting zullen ongeveer 40 men sen, onder wie veel vrouwen van wie de overleden echtgenoot altijd de tuin onderhield, van deze service gebruik maken. Zelfstandig De CDA-fractie, die zich in een eer der stadium kritisch had uitgelaten, bleek zich nu achter het voorstel te scharen. Kees Hin: „We vroegen ons af of we op deze wijze niet een stap te ver gaan met het flankerend ouderenbeleid. Maar de extra ar beidsplaats is een voordeel. Na veel onderlinge discussie zijn we nu ak koord." Corrie Heijne van Texels Belang ver klaarde dat de meerderheid van haar fractie er eveneens positief tegenover staat „Het helpt ouderen langer zelf standig wonen.' Wat haar betreft kunnen ook minder-validen van de regeling gebruik maken. Het tuiniers- werk door De Bolder mag echter niet concurrentie-vervalsend zijn. Haar partijgenoot wethouder Poster is. ais enige collegelid, geen voor stander. „Ik ben er financieel-princi- pieel tegen. Het is toch raar dat er geen buren, vrienden en anderen te hulp kunnen schieten "Dirk Terpstra (PvdA) vergeleek het met de warme- Drank nuttigen in het openbaar is strafbaar. Een groep jongeren, die regelmatig op de trappen van het raadhuis vertoeft, is daar al menig maal door de politie op gewezen. Toen zij daar zaterdagavond opnieuw bierdrinkend werden aangetroffen en hun drinkgelag weigerden te staken, werden twee jongeren op de bon geslingerd en zijn de overgebleven flessen bier door de politie in beslag genomen. Fietsendieven. Op het strand van De Koog werden zondag tegen zons opgang twee jongens uit Wommelgem aangetroffen met een fiets op hun nek. Deze was echter van een 19-jarige jongen uit Den Burg Die besloot geen aangifte te doen, nadat de fietsendieven de schade aan het geforceerde slot betaalden. maaltijdvoorziening voor ouderen die niet meer zelf kunnen koken, maar Poster zag dat anders. „Eten is een primaire behoefte tuinieren niet." Poster-groen Jaap Vlaming (Groen Links) veroor deelde Posters houding. „Ik heb er de pest in dat de wethouder die het 'Pos ter-groen' probeert te verpatsen, deze groep ouderen de mogelijkheid ontneemt om van een stukje groen te genieten." Een suggestie van Pieter de Groot (D66), om een kleinere bijdrage van de laagste inkomens te vragen, kreeg steun van Corrie Heijne en Dirk Terpstra. „Die mensen zijn qua woonlasten vaak al 50% van hun in komen kwijt", pleitte Terpstrp. De Texelse politie trof vrijdagavond op de Pontweg een 47-jange automo bilist aan die zij van drankgebruik verdachten. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, onder ging een blaas- en een bloedproef Hij bleek geen rijbewijs te bezitten en de auto was onverzekerd.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1