itbundig feest ook inancieel geslaagd Publiek gedreven door poldergevoel Kunstwerk van polderprodukten LbE 5 COURANT Polderleven en -feest op film Tekst en foto's: Harry de Graaf en Frans Hopman Juul Uitgeest met de paardeploeg rcnormdc Vroi TI?YI?T CI? DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 is Vinnie's bril? Het team De Zware Jongens dook na afloop van de zeskamp in de om hun coach weer helder te laten zien. Zusterkrlng ,,Wees een zegen", met 45 jaar de oudste -en enige- vereniging van de PH, bracht tijdens de reünie een feestlied ten gehore. viering van de 150e verjaardag van de Prins idrikpolder is een groot succes geworden. Het aantal stgangers heeft de verwachting overtroffen, de stem- igwas opperbest, de weergoden werkten (bijna) voort end mee en ook in financieel opzicht laat de zaak zich itief aanzien. aatste is nog met helemaal ze- imdat de inkomsten nog niet op rijtje staan en er nog wordt ge- op enkele rekeningen Maar noet al heel gek gaan als er niet iinste quitte wordt gedraaid. De ijven en personen die een borg- hebben betaald en daarmee de nisatoren werkkapitaal ver- iften, krijgen hun geld zo goed als »f terug Vrijwilligers eden dus tot voldoening en te enheid voor het zes personen ide stichtingsbestuur onder voor schap van Geert Timmer, maar 'oor de ongeveer zestig vrijwilli ge de handen stevig uit de mou- nebben gestoken om de diverse delen van het herdenkingsfeest !en slagen. Bestuurslid Gerard tierman..Bij het plannen van het waren we ervan uitgegaan dat name de bollenboeren in deze lo'n beetje door hun werk heen ten zi|n Maar door het koude hadden Toch hebben ze zich alle maal voor honderd procent uitge- sloofd voor het jubileum. Dat feest gaat voor, zeiden ze Een mooi staal tje gemeenschapszin" Het is een puur-Texels feest gewor den, waarbij toeristen zich nauwelijks Prins Hendrik bladert bewonderend m het boek over zijn polder. Rechts auteur Will Thijssen. voorjaar is het bollenseizoen later gevallen waarvoor velen het nog druk tnaf oktober zal een videofilm rer het leven in de 150-jarige ins Hendrikpolder verkrijg- lar zijn. De documentaire ardt aangevuld met beelden in het jubileumfeest. Filmer ie Koopman volgde vrijdag en iterdag met zijn camera alle tiviteiten op de voet. nds oktober 1995 schoot Koop- an (61vijf banden van 90 minu- i vol Dagelijks ging ik naar de rns om te kijken of er wat interes ts te filmen was Eigenlijk oest men mij bellen, maar dat ird helaas nogal eens vergeten elk geval staan alle boerderijen >p. Ook heb ik gefilmd in 't imtje", aldus Koopman, die zijn rgd op Johanneshoeve in de PH orbracht gelopen jaar legde hij tal van grarische) activiteiten vast. Voor i reportage over de Texelse ol voer Koopman heen en weer Theo Dogger, die aan boord «ide veerboot deskundige uitleg De ruwe beelden waren ijdagavond tijdens de reünie in tfeesttent te zien. Met hulp van teo-specialist Jaap Eelman zal Bivan een samenvatting worden ntiaakt Deze wordt aangevuld Ar ie Koopman tijdens het feest in actie met materiaal over het Nioz en de komvisserij, aangeleverd door Willem Hart en Wim Jongejan. en unieke filmbeelden van de viering van het 100-jarig bestaan. Tijdens het feest kwam Koopman soms tijd te kort om alies vast te leggen Zo kon het gebeuren dat hij hardloper Joost Brouwer vroeg om speciaal voor de film nog een keer zegevierend over de finish te gaanDe videoband zal 39,90 kosten (porto 7.50). lieten zien De organisatoren hadden zich bij hun promotie dan ook met speciaal tot de badgasten gericht. De evenementen waaruit het feest was opgebouwd waren leuk of interessant maar met bijzonder spectaculair. De mensen kwamen in de eerste plaats voor elkaar en zorgden daarmee voor een sfeer die als „poldergevoel" kan worden beschreven. Dat was natuurlijk in bijzondere mate het geval op de reünie die aan de vooravond van het eigenlijke feest werd gehouden. Meer dan 400 polderbewoners en oud-polder bewoners met aanhang waren in de 800 m2 grote tent aan de Pontweg samengestroomd. Er waren er die al lang op het vasteland wonen, wat leidde tot ontmoetingen van mensen die elkaar tientallen jaren niet hadden gezien Grijsheid, kaalheid en rimpels vertraagden vaak de wederzijdse identificatie, want er werd met ge werkt met naamplaatjes en ook was in de tent geen lijst van deelnemers opgehangen. Emigrant De meest „verre reünisten waren ongetwijfeld Cor (62) en zijn zuster Geertje (57) Rauwerda uit Ontario in Canada. Cor was sinds hij in 1954 met zijn ouders (en tegen zijn zin) emigreerde, niet meer in Nederland terug geweest. „Ik had het veel te druk", verklaarde hij. Rauwerda heeft in de plaats Jordan een kippenbedrijf dat grootschalig broedeieren produ ceert. Zoon Tony heeft inmiddels het Demonstratie met de marinehelikopter roer overgenomen. Cor's zuster Geertje, die vorig jaar al in Nederland was, woont in Orangeville. „Vlakbij Cor, slechts anderhalf uur rijden", vertelde ze. Voor zover mondelinge discussiestof ontbrak, werd dat gecompenseerd door een tentoonstelling van foto's en andere curiositeiten die grotendeels door de polderbewoners waren be schikbaar gesteld. Vooral de eenvou dige familiekiekjes van personen droegen bij aan het feest van herken ning. teriaal over de polder te gaan verza melen. Door puur toeval kwam hij in contact met Gerard Timmerman, wat leidde tot geslaagde samenwerking. Thijssen onderstreepte dat met het citeren van Adema van Scheltema's dichtregels: „Polder met jou ben ik verwant; wij zijn zonen van één land". Thijssen gaf een voorproefje van het boek door te vertellen over zijn geslaagde speurtocht naar de her komst van de naam van boerderij Capni Het boek is de afgelopen da gen vlot van de hand gegaan. Gister avond waren er ongeveer 500 ver kocht. Eten Polderbewoner Jan Stolk en zijn me dewerkers hadden gezorgd voor het lopend buffet waaraan door 370 be talende reünisten werd deelgeno men. Er was veel en het was lekker, zodat er naar goed poldergebruik ste vig gebunkerd werd. Door sponsoring waren de kosten van dit culinaire on derdeel gedrukt: de kaas was be schikbaar gesteld door Wezenspyk en de haring kwam van Willem Wiertz. Voor de Rauwerda 's was er heel wat bij te praten delijk hebben moeten voeren. Zoals in 1890 toen 23000 zakken zand no dig waren om een gat in de dijk te dichten. Eigenlijk voelen de bewoners zich pas veilig sinds 1960 toen de PH- dijk het eerste dijktracee was dat op Deltahoogte werd gebracht met zand dat bij het graven van de nieuwe veer haven was vrijgekomen. Tineke Terpstra poseert in haar kraam met produkten uit de Prins Hendrikpolder. Samen met haar dochter Tanja verwerkte zij allerlei agrarische gewassen en gebruiksvoorwerpen tot een kunstzinnig geheel De stand in de feesttent bevatte aardappelen, granen, wortelen, bieten en diverse bloembollen, waaronder enkele bijzondere leliesoorten Met onder andere oude bollenzeven, een kruiwagenwiel en een bietentang was het kunstwerk com pleet. (Foto Harry da Graaf) genheid van het polderfeest ook hebben gedaan. Wat waren het voor mensen die polders maakten en er zich in vestigden? Het waren in elk geval pioniers, ondernemers die leer den omgaan met tegenslagen, sterk op elkaar waren aangewezen en een impuls gaven aan de eiland- economie. Een geslaagde combina tie van oude eilandcultuur en pioniersgeest. Dat leverde een vrij en onafhankelijk soort mensen op. Van Rappard vond het polderfeest daarom een aangelegenheid van heel Texel, het eiland met de meeste polders. Dijkgraaf S. Steltenpool van het waterschap Hollands Kroon had zich nog meer in de poldergeschiedenis verdiept Hij vertelde over de verle ning van de concessie voor de bedijking van de polder, de polder- lasten (in zes klassen van f1,04 tot f3,25 per ha) die vroeger werden geL heven, de eigendomsveranderingen na de dood van prins Hendrik, de verplichtingen van de ingelanden om sloten en afrasteringen te onderhou den en over het dijkleger dat (kenne lijk tot spijt van de spreker) met meer bestaat. Andere glooiing De Pnns Hendrikdijk mag dan het eerste dijktracee zijn dat op Delta hoogte is gebracht, echt veilig is hij Lees verder pagina 7 n9estelde foto's en schilderijen vormden gespreksstof voor polderbewoners en oud-polderbewoners. Er waren diverse echte" exposities, onder andere verzorgd door het NIQZ, Teso, waterschap Hollands Kroon en Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen In een speciale stand werd het boek „Van de Prins geen kwaad" gepre senteerd en ook kreeg Willem Roe per gelegenheid om zijn kruidendrank „Parels Prinsheerlijk" waaraan maar liefst 44 heilzame kruiden te pas zijn gekomen, in de aandacht aan te be velen. Jaap Dros zorgde met zijn groep The Buzz voor muzikale achtergrond maar de reünisten vonden het al gauw te hard en zochten de hoeken van de tent op om zonder al te veel stemverheffing met elkaar te kunnen praten Prins Hendrik Eigenlijk vonden ze alles wat dat be lemmerde storend, wat ook gold voor de presentatie van het jubileumboek. Het eerste exemplaar werd overhan digd aan niemand minder dan Prins Hendrik de Zeevaarder die daarvoor fraai uitgedost uit het graf was opge staan. Mede-auteur Will Thijssen uit Den Helder had het geschiedkundige deel van het boek had verzorgd. Een deel van zijn wortels liggen de Prins zijn betovergrootvader was de eerste bewoner van de Gelderse boerderij Capni. Dat bracht hem er enkele ja ren geleden toe historisch feitenma- Het startsein voor het feest van zater dag werd gegeven door Gerrie van Maldegem-Boesveld (73) die bij de tent de door haar gemaakte feestvlag hees, nadat het muziekkorps DEK uit Den Hoorn voor een muzikale show had gezorgd Tijdens het openingsritueel in de tent in aanwezigheid van autoriteiten legde stichtingsvoorzitter Geert Tim mer de nadruk op de strijd tegen de zee die de polderbewoners herhaal- Sober, werkzaam en eerlijk. Wie deze eigenschappen met heeft hoort in deze polder niet thuis", aldus ci teerde Timmer oud-dijkgraaf Jan Bakker. Timmer kon dat wel onder schrijven al had hij er geen probleem mee dat het „sober" wat naar de ach tergrond is geraakt Burgemeester W. van Rappard bleek zich in de poldergeschiedenis te heb ben verdiept en toonde er zich vol daan over dat anderen dat ter gele- Eierrek in de vorm van het jubileumlogo Feestgangers gaan aan boord van de rondvluchthelikopter.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5