Wind en hekken maken unieke dijkloop zwaar Aantijgingen kloppen niet Joost Brouwer sterke winnaar x ADVERTEREN Organisator avondmarkt: IN DE NAJAARSSPECIALS LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP.' .iüaüy COURANT Polderfeest olderteams sterk i natte zeskamp lie Gospeltrain: lannenstemmen Wereldkaart MJM toont VOC-routes Drie in één klap Reageer vóór 4 september Informatie: advertentiebalie Texelse Courant VERVOLG VAN PAGINA 5 TÏ?YT?T CT7 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 nog steeds niet. De dijk is in 1960 namelijk verzwaard aan de landzijde, waarbij de oude verharde glooiing bleef bestaan. Deze is kwetsbaar en vraagt veel onderhoud. De bedoeling is de hele glooiing te vervangen in 1997 en 1998 in twee fasen, een kar wei dat volgens dijkgraaf Steltenpool 12 miljoen gulden zal kosten Het is overigens geen aangelegenheid van het waterschap maar van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen Voor rekening van Hollands Kroon komt wel de zeven ton kos tende aanpassing van het gemaal die met de vervanging van de glooiing samenhangt. Het hoogheemraadschap had op het feestterrein een stand waar met teke ningen en materialen duidelijk werd gemaakt wat het totale werk omvat. bestrijd: touwtrekken tussen de teams van 't Noorden (links) en de Prins. De thuisploeg zou aan het langste eind trekken. Ki aan het eind van de middag hevige regenbui losbarstte, ichtten de deelnemers aan de tamp de feesttent in om te uilen. Een half uur later waren och drijfnat. Tijdens het laatste I, met een ton over de brede ilvaren, ging menigeen kopje isr. Hiermee kwam een hilarisch ieaan een geslaagd onderdeel het PH-feest. leskamp was gebaseerd op het aren) polderleven met spelletjes kruiwagenrace, eier vangen, stkoe melken en strobaal rollen, kolfje naar de hand van de dele- s uit de polders Prins Hendrik, 'and en 't Noorden, die de teams leso, Den Hoorn en De Zware jans (vervanger van het NIOZ) in Sol lieten bijten. ihel publiek was de zeskamp leuke afwisseling met het overige jamma, dat vooral bestond uit assante demonstraties. Samen do marine-helikopter zorgde de anp voor spektakel op het feest- 9i. Het strijdperk werd dan ook :omd door een brede haag toe- vwers. Speaker Martin Trap. nd van de autocross, toonde een ware spraakwaterval en eerde de aanwezigen met lol- pmerkingen. Over Teso: „Nor slaan ze maar wat te wijzen, inu moeten ze echt in actie ko- werzichtelijk was de strijd -onder >j van hoofdscheidsrechter Piet npex) Keijzer- met, maar dat gaf Aanvankelijk viel het met het hl deelnemers dat in de sloot viel «elmee. Bij de oberrace bleven el alle deelnemers keurig op de flank, alleen bij het touwtrekken e telkens iemand te water. Nel ïing verdiende een extra prijs bier van de firma Schermer All) voor de mooiste snoekduik. (tlaatste onderdeel, het overva- f«r ton, hield echter bijna nie- dhet meer droog. De Zware Jon- inamen zelfs nog een vrijwillige sengd koor The Gospeltrain it nog enkele mannen- urnen. Met name zijn tenoren assen nodig. Mannen die van jen houden, zijn welkom op de kitles, elke woensdagavond 19.30 tot 21.00 uur in de RK ivan Den Burg. Gospeltrain heeft morgenavond siste repetitie. Geoefend wordt i' leiding van dirigent Hans 'is Hel koor treedt tweemaal per "id op in de RK kerk van Den tijdens de eucharistieviering, naast verzorgt het koor af en toe sdens in andere Texelse kerken Itöngen zijn verkrijgbaar bij Dirk tr. tel. 31 88 76. of Hans Kievits. 3124 61. duik om de bril van deelnemer Vin cent Witte te zoeken en coach Klaas van der Duim van het winnende PH- team werd door zijn dankbare spelers te water gegooid. Speaker Trap moest intussen een veilig heenkomen om de overgebleven eieren te ontwij ken. Zó gaat dat in de polder. Uitslag: 1 PH-polder 329 punten; 2 Eierland 301. 3't Noorden 298; 4 Teso 275; 5.Den Hoorn 230; 6.Zware Jongens 150 Druk Kort na de opening nam het aantal bezoekers aan het feest snel toe. Het volle parkeerterrein maakte duidelijk dat de verwachtingen wat betreft het aantal (betalende) belangstellenden waren overtroffen De mensen betra den het feestterrein via een zware brug die door de firma Tatenhove Tijdens de kelnerrace met glaasjes ..Prinsheerlijk polderbitter) hielden de zeskampers het nog droog. Hardlopen over de dijk van de PH- polder. De 47 liefhebbers die zaterdagmiddag deze unieke spor tieve uitdaging aangingen, hadden het lang niet makkelijk. De wind, het smalle en hobbelige traject, gemaaid gras en vooral een tiental hekjes waren onderweg hindernis sen van betekenis. Met Joost Brou wer kreeg de 12 km lange wedstrijd een prima winnaar. Wat de PH-omloop die in het kader van het 150-jarig polderjubileum werd gehouden, bijzonder maakte is dat de lopers vrijwel de hele tocht over de dijk moesten lopen. Niet alleen over de moderne Waddenzeedijk, maar ook over de oude landinwaarts gele gen dijk die ,,de Prins" scheidt van het oude land van Texel. Normaal is deze route met toegankelijk voor wande laars of hardlopers, omdat de dijk is verpacht aan boeren die er hun scha pen laten grazen. Onder de lopers die van het buiten kansje wilden profiteren, bevonden zich enkele regionale atleten en toe risten Eén van hen, Ruud Onland uit Zoetermeer, ontpopte zich als een regelrechte rivaal van Joost Brouwer. „Eindelijk concurrentie", riep de Oost- erender na afloop verheugd uit. Met een maakte hij met zijn tegenstrever, die twintig seconden na hem finishte, een afspraak om deze week samen op Texel te trainen. Slingerend Het duo had zich direct na de start van de rest losgemaakt. Vanaf het feestterrein renden ze via een land weggetje naar de binnendijk bij Alexanderhoeve Daarna ging het over de schilderachtige, slingerende dijk richting de duinen aan het Mol- werk. Via 't Horntje werd de zeedijk bereikt Daar, met de wind in de rug, versnelde Brouwer en sloeg een gat met Onland. De onbekende concur rent, die met zijn gezin op Texel va kantie viert, vertelde na afloop dat hij dit jaar tweede werd op de 5 km tij dens het NK veteranen en dat hij al enkele keren oostelijk crosskampioen was Geen kleine jongen dus. merkte Brouwer. Onland hield het verschil klem en kwam in de laatste kilometers nog opzetten. „Het laatste stuk was het lastigst", aldus de twee na afloop. Op de dijk vanaf de Redoute tot aan Alexanderhoeve hadden ze tegen wind én werd het lopen bemoeilijkt door plaggen gemaaid gras „Bij elke pas moest je corrigeren", zei Onland. Reünisten tasten toe. over de tocht was gelegd. Tatenhove hoorde tot de belangrijkste sponsors van het feest, op de voet gevolgd door de VEM die dagenlang mensen en materieel beschikbaar heeft ge steld De bezoekers waren niet alleen in de tent te vinden (waar onder andere een hobbytentoonstelling was en waar het orkestje van Annemieke Bakker voor aangename muziek zorgde) maar vooral in de wijde om geving waar van alles was te zien en te beleven. Op het terrein was een compleet komnet van het NIOZ opgezet. Het zestig meter lange geval was ge plaatst door onder andere Henk Beumkes en Theo Dogger, zoon van komvisser Kees Dogger (dus niet van Teums Dogger zoals Harry schreef in „Langs de weg"). De Koninklijke Marine verzorgde een demonstratie met een Westland Lynx helikopter, waarbij ook een reddings operatie werd uitgevoerd. Agrarisch heden en verleden ont moetten elkaar bij een show en de monstratie van landbouwmachines. Er was een kermisje met zweef molen, kop van jut e.d De deelne mers aan de dijkloop en de zeskamp (zie elders in deze krant) hadden niet te klagen over gebrek aan suppor ters. Rondvluchten De door Heli Holland uit Lelystad uit gevoerde helikopter-rondvluchten waren ook een groot succes. De mensen hadden graag f35,- over voor een vlucht van vijf tot zeven minuten in een wijde kring rond de polder, wat een schitterend uitzicht op zuidelijk Texel verschafte Er werden tussen 14 00 en 19.15 uur 41 vluchten uitge voerd met totaal 163 passagiers. Tegen het eind van de middag ging in de tent een soort popfestival van start, waarbij de Texelse groepen Expensive Noise, Undercover, Jug Bros, Rob/Menno/Hans/Ben en I Bakker, goed op dreef, op een schilderachtig stukje dijk bij Alexanderhoeve. Ook andere deelnemers spraken bij de finish over de ongelijke onder grond op de smalle dijk. Hekken Het bedwingen van diverse hekken was misschien wel een nog grotere opgave. „Ik moest er voetje voor voetje over klimmen", verzuchtte de snelste vrouw, oud-Texelse Carla Witte uit Amsterdam. Wie er weinig moeite mee had was de verrassende nummer drie bij de he ren, Harry Bakker uit Den Hoorn. Al jaren is hij een bekende verschijning op diverse Texelse crosslopen, waar hij steevast aan de 4 km meedoet. „Doorvocht in m'n knie waagde ik me nooit aan een langere afstand, maar voor de PH-loop wilde ik een uitzon dering maken", vertelde Bakker, Een test die goed uitpakte. „Ik heb heer lijk gelopen. Geen idee dat ik dit ook kon. Als Hoornder meedoen was trouwens heel leuk; het publiek riep steeds 'Hup Harry' en dat was een enorme stimulans Bezemloper Aan de loop deden vijf estafetteteams van twee lopers deel. Zij wisselden na zes kilometer bij het gemaal op het eind van de Amaliaweg. Daar wachtte de lopers ook een verfrissing. Tijdens die passage hing een inktzwarte lucht boven de Waddenzee en rommelde het in de verte, maar het bleef droog. De estafette werd gewonnen door het team Dirk Eelman (Oosterend) en Gerard Appelman (De Waal) Mede organisator Peter Beerling zorgde als bezemloper" dat niemand achterop raakte en genoot intussen met volle teugen. Uitslagen PH-omloop, 12 km: 1 Joost Brouwer (Ooster end) 41 05,2 Ruud Onland (Zoetermeer) 41.25 (beste veteraan); 3.Harry Bakker (Den Hoorn) 46 51, 4 Ronald Jacobs (Den Helder) 48 25; 5 Dick van der Weide (Den Helder) 48.32, 6.Pierre Bonnet (Den Burg) 49 28; 7 Theo Franchimon (Den Burg) 49 50; 8.Herman Ploe ger (Den Burg) 50 33, 9 Sietse Stilma (Koudum) 51 15; 10 Riekus Schapelhouman (Vledder) 51.39 Dames: 1 Carla Witte (Amsterdam) 57 44. 2 Ingrid Uitgeest (De Koog) 59.36 3.Marijke Stark (Oosterend) 1.03 19, 4.Corne Witte (De Waal) 1 06 43; 5 Carla Roeper (Den Burg) 1.0719; Estafette: 1 Dirk Eelman/Gerard Appelman 58.57; 2 Theo Schraag/Henk Kikkert 59 37. 3 Erna Kuip/Judy Witte 1.04 30. 4.Cora Vlammg/Janny Vlaming 1.09 54; 5 Karin de Porto/Angeline Tjepkema 1.13.48 Ondernemer Newsky (Stop Drop) uit Heemskerk vindt dat hij onte recht wordt beticht van onwaarhe den. Hij organiseerde een avond- markt op 3 augustus, waartegen de winkeliers in Den Burg en de maandagse marktkooplieden ageerden. Hij zou onder andere een te hoge kraamhuur hebben gevraagd. „Ik heb de kosten ver deeld over de 32 deelnemers", ver dedigt hij zich. Volgens de gemeente vroeg de on dernemer 100,- voor een kraam, terwijl die bij De Bolder voor 20,- te huur zijn. „Dat klopt met" aldus Newsky „In het weekend vragen ze 35.-. Bovendien zat ik ook met ad vertentie- en folderdrukkosten. Van daar dat de kraamhuur op ƒ94,- inclu sief BTW kwam Ik ben er zelfs nog ƒ300,- bij ingeschoten." De ondernemer zegt de Texelse win keliers te hebben benaderd om mee te doen. „Ik kreeg de vergunning voor 3 augustus echter pas op 31 juli. In zo'n korte tijd konden de winkeliers niet regelen dat hun zaken ook open zouden zijn." Hij zegt Kees Jaap van der Kooi, de voorzitter van de Sinds gisteren beschikt het Maritiem en Jutters Museum (MJM) in Oude- schild over een speciale wereldkaart. Daarop zijn met lichtjes de reizen aangegeven die Amsterdamse sche pen in de Gouden Eeuw begonnen vanaf de Rede van Texel Te zien zijn o.a. de beroemde reis van Barentsz en Heemskerck om de noord (stranding op Nova Zembla) in 1596- '97 en de tocht van Henry Hudson uit 1609. die eindigde in Noord-Amerika Ook blijkt uit de kaart met welke lan den Nederland vanaf de 16e eeuw handelsbetrekkingen heeft onderhou den De kaart (200x150x50 cm) is een geschenk van het Amsterdams Historisch Museum en hangt op de eerste verdieping van de graan- pakhuizen. winkeliersvereniging, te hebben ge vraagd om wèl mee te doen aan een volgende avondmarkt. „Maar daar had hij geen zin in Voorliegen? Volgens Van der Kooi ligt het verhaal enigszins anders.Newsky kwam op vrijdagmiddag met het verhaal dat ik effe moest regelen dat de winkels de volgende avond open zouden blijven. Dat gaat natuurlijk niet Bovendien doe ik op zo'n manier geen zaken, zo vlak ervoor." Hij zegt later inderdaad opnieuw te zijn benaderd door Newsky voor de tweede avondmarkt. „Hij zei 'prik maar een datum, want de vergunning is rond met de ge meente' Ik ben eens even gaan bel len, maar dat was helemaal niet zo." Volgens Van der Kooi had hij al van verschillende collega's gehoord dat die niet blij waren met de avondmarkt, die een zuiver commercieel karakter had. „Teveel concurrerende waar. Dus van ons hoefde het niet." Kroegtijgers Volgens de gemeente heeft Newsky zich niet gehouden aan de voorschrif ten van de vergunning door reclame posters met meteen na het evene ment te verwijderen. Newsky beschuldigt de winkeliers. „Misschien hebben die ze wel ontvreemd. Ik mis (ADVERTENTIE) Whisper leuk op dreef waren Laatst genoemde groep heet eigenlijk I Scream en manifesteerde zich nu in minder luide gedaante. Het was maar goed dat van het aanvankelijke plan om het festival buiten te houden moest worden afgezien, want rond die tijd had een van de vele buien die over Nederland trokken, eindelijk toch Texel weten te bereiken, zodat het een uurtje regende De helikopter- vluchten moesten daarom ook wor den onderbroken De drukte in de feesttent varieerde over de hele dag van ca 400 tot 1000 personen Wat later dan was aange kondigd, barstte 's avonds de overkantse band Utility los. In het re pertoire waa onder andere het voor deze gelegenheid „Wij" zijn de jon gens van de polder" opgenomen waarmee tegelijkertijd de 34e verjaar dag werd ingeluid van Ben Bakker van hoeve Alexander, die op de schouders de tent werd rond gedragen- er vijf van de vijfendertig. De rest heb ik allemaal weggehaald." Kees Jaap van der Kooi moet harte lijk lachen om deze aantijging. „Hè ja, het lijkt me echt gewéldig om die bor den in mijn magazijn te hebben. Hoe haalt hij het in zijn hoofd? Alsof ie mand voor die borden de moeite zou nemen uit z'n auto te stappen." Van der Kooi verdenkt eerder aan kroeg bezoekers. „Zeker als die borden een dagje te lang zijn blijven hangen wordt dat voor jongeren met een bor rel op verleidelijk." Newsky laat zich met afschrikken door de afwerende houding van de gemeente en de winkeliers ten aan zien van een volgende avondmarkt. „Ik zet binnenkort een advertentie waarin een enquête komt. Daarmee kunnen mensen aangeven hoe ze het hebben gevonden. Dat levert onge twijfeld veel enthousiaste reacties op. waarmee ik dan wel weer naar de gemeenté ga Hij gaat ervan uit dat de avondmarkt die hij op 12 oktober wil houden gewoon door kan gaan Fototoestel. Uit een tent op cam ping Kogestrand is donderdagavond een fototoestel gestolen Benadeelde is een 22-jarige man uit Nieuwegein. Een Duitse automobilist (71) sloeg gistermiddag drie vliegen in één klap Bij het achteruit inparkeren van zijn auto aan de Gasthuisstraat trapte hij op het gas in plaats van de rem. Hij ramde twee auto's waardoor die èn zijn eigen wagen zwaar beschadig den. Er moest een takelwagen aan te pas komen om orde in de ravage te scheppen. rxwos«nicon'nuj.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7