Texelse maakt bijzondere reis door Midden-Oosten Vogeleiland wordt vlinderparadijs Twee maanden onderweg voor tv-programma Weer zeldzame soorten gezien b mm**1 TEXELSE JO COURANT The Messengers repeteren weer Texel claimt status aparte bij promotie kop Noordholland Te mooi voor militairen VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 Deze zomer legde de 25-jarige Margriet Timmer 3000 mijl af. Haar reis ging door Europa, het Midden-Oosten en eindigde in Jeruzalem. Onderweg hielp ze bi] het maken van acht afleve ringen voor het EO-jongerenprogramma BjRRT 3000 De Texelse studente journalistiek was een van de vier deelnemers die de komende twee maanden avontuur, cultuur en overtuiging op de buis brengen. Komende dinsdag verschijnt de eerste afle vering rond de klok van acht. Voor de Texelse Courant vertelt ze haar persoonlijke verhaal. zaak'. In dit geval Meskers Media Affairs die in opdracht van de Evangelische Omroep het pro gramma maakt. Het totale reisgezelschap bestond uit negen man: vier kandidaten, twee cameramannen audioman, producer en de projectleider. Hiermee moest je het een volle maand zien uit te hou den En zij met jou. Weinig voorbereiding ..BjRRT 3000" gaat over vier jonge christenen die letterlijk en figuurlijk over hun eigen grenzen kijken. Het getal 3000 staat voor de mijlen die we in allerlei voertuigen afleggen naar ons einddoel: Jeruzalem. Deze we reldstad viert dit jaar zijn 3000e ver jaardag. De landen die we doorkrui sen zijn in volgorde. Italië, Albanië, Griekenland Egypte en Sinai. Jorda nië en Israël waar de laatste twee afleveringen spelen leder land heeft een thema. Voor de BjRRT'ers. Nolda, Laurens, Geran en ik, blijft het draaiboek zoveel mogelijk gesloten. Soms heb je maar een uur om je in- terviewvoor te bereiden. We leven bij de dag en kans veel verder vooruit te „This iris is killing me." Onze be zwete Amerikaanse cameraman zwoegt om een paar mooie shots te maken. „I need a new battery", als je zenuwachtig, voor de vierde keer, je verhaal voor de camera probeert af te steken. Als onerva ren tv-presentatoren stuntelen we wat af, hopend dat de editors ons straks in de regiekamer genadig zijn... Onze rechten op inspraak hebben we al afgestaan. Projectleider en BjRRT- boss. Floor Koomen, spreekt ons moed in door van zijn eigen begin als presentator te vertellen ,,Vaak moest het wel tig keer over." Hierdoor gesterkt verliezen we langzaamaan onze zenuwen en wordt het zelfs echt leuk Aan schmin ken doen we niet, al poederen onze twee mannen zorgvuldig hun witte neuzen en pukkels weg -zij sjouwen overigens ook de zwaarste rugzak ken mee. Opnamen gaan overigens niet té vaak over: het programma moet puur en ongedwongen blijven. Er is ook een behoorlijke tijdsdruk Vorig jaar werden in dezelfde tijd zes afleveringen gemaakt, nu zijn dat er acht. Ervaring opdoen Dit alles is maar één kant van het hele project waar ik deze zomer een on derdeel van was. Zeker als aanko mend journaliste vond ik de hele reis en alles eromheen enorm interes sant. Tv maken is boeiend. Je moet over een grote dosis flexibiliteit be schikken en het is keihard werken. In vijf weken tijd reis je door zes landen waar je unieke plaatsen ziet. heel veel mensen ontmoet, personalities inter viewt, camera-ervaring opdoet en zoveel meer leert dan je van tevoren kan bedenken. Uit ruim dertig kandidaten was ik met nog drie anderen uitgekozen voor 'een snoepreisje op kosten van de kijken krijgen we met. Aan het begin van elke nieuwe afleve ring horen we of we de rol van toerist, journalist, evangelist of internist moe ten vervullen. De internist is verant woordelijk voor zaken binnen het team, zoals de was. het eten en het gezamenlijk gebed. Verder houdt hij of zij de rode draad naar Jeruzalem levend door een rabbi, of iemand anders die nauw betrokken is bij Jeruzalem, te intervie wen. De andere rollen spreken voor zichzelf. Een andere rode draad is de koffer met opdrachten Iedere opdracht staat voor zo'n 2500 gulden, wat in middels naar Zichron Menachem, een dagverblijf voor kankerpatiëntjes in Jeruzalem, is gegaan. In Neder land zochten en vonden we de spon sors die samen dit bedrag op tafel legden. In de laatste aflevering overhandigen we een bedrag van ruim 18.000 gulden aan de kinderen daar. Bierflesjes De heenreis begint goed In de Portugese synagoge krijgen we de zegen van de rabbi mee. Voor mij onverstaanbaar maar heel bijzonder De zegen is echter al snel uitgewerkt: in München stranden we met pech. Alle functies op het dashboard vallen uit. We overnachten noodgedwongen en de volgende dag wordt de groep gesplitst. Na reparatie ontmoeten we de anderen gelukkig de volgende avond in Rome. De dag daarop kan ik aan mijn eer- Caïro: vieze stad, maar vol teven ste taak beginnen. Ik moet de sok van rabbi Abraham Piattelli te pakken krij gen, na een serieus interview, voor de vervulling van de eerste opdracht. Ik ben blij eindelijk actie te kunnen ondernemen. De eerste twee dagen moest ik behoorlijk wennen en heb ik met veel gezegd, nu wil ik laten zien wat ik waard ben. Alles gaat goed, er volgen bemoedigende woorden, de gewen ning aan de camera begint en de erg ste zenuwen verdwijnen Disco Tv maken en de werkelijkheid zijn twee heel verschillende dingen leren we al snel. Als de camera draait, gaan de peuken uit, de bierflesjes achter het tentdoek en worden we gemaand op onze taal te letten, 's Avonds uit ons dak in de disco komt evenmin op tape. Net zoals boeiende gesprek ken, onderlinge confrontaties en een hoop lol. Soms na uren hobbelen en zweten in een of ander vervoermid del moet de knop worden omgezet en verschijnen we 'fris' in beeld om bij voorbeeld een eindgesprek te doen. ,,Over, en nu wat sneller alsof je niet in de brandende zon staat", klinkt ons bekend in de oren Een programma over dit programma zou ook zeker interessant zijn. Diepe wonden De reis wordt heel anders als we de oversteek naar Albanië maken Inde haven van Bari, waar half gezonken verroeste schepen liggen, zie ik voor het eerst van mijn leven echte ar moede Een jongen met geen en een half been komt over het asfalt, dat vol met steentjes ligt, bij ons bedelen en blijft heel relaxed zitten Hij krijgt geld, meloen en een sigaret van ons. Kin deren met volwassen gezichten oe fenen bedreven hun 'vak' uit. Het is zo cliché, thuis achter de tv voel ik me afgestompt maar de driedimensionale werkelijkheid schokt me. In de groep maakt de een grapjes, de ander is stil. ledereen rea geert op zijn eigen wijze Pop Er wacht ons nog meer. In Tirana leg gen moeders hun baby's op straat in vodden en wachten op een afstandje tot er geld neergegooid wordt De kin deren liggen onnatuurlijk stil en zijn vaak onder invloed van drugs. Als we bij zo'n 'pop' opnamen maken, komt de moeder snel te voorschijn voor meer geld Kun je het haar kwalijk nemen? Ze is een zigeunervrouw en heeft met veel mogelijkheden in Alba nië. Als evangelist vlieg ik per helikopter naar een afgelegen dorpje om Joe, een Amerikaanse evangelist te bezoeken Hij laat me onder meer het ziekenhuis daar zien. Er is gewoon méts. Wij, de tv-makers', gebruiken wat we nodig hebben voor het pro gramma en snellen terug naar de helikopter Onze belangen zijn an ders en aan tijd gebonden Albanië, een land dat de littekens nog draagt van het totale isolement waarin het heeft verkeerd onder het commu nisme Een land met veel potentie maar diepe wonden die tijd nodig hebben om te genezen en de vrije markteconomie te doen slagen. Acropolis Van vuilnis en kadavers naar de oor sprong van onze westerse bescha ving: Griekenland, 's Ochtends nog de oude karretjes met magere paar den ervoor, 's avonds een sjiek hotel, souvlaki. en uitgebreide Griekse sa lades. Hoezo cultuurshock? Alleen door bij de dag te leven hou je dit vol Ook het bijhouden van een dagboek helpt. Alle indrukken moeten toch een plek in mijn wereldje' vinden. Als we op de Acropolis willen filmen, blijken we niet over de benodigde vergunning te beschikken Foutje vanuit Nederland. In vijf minuten tijd moet er een oplossing worden be dacht. Welke, blijkt uit de tv-beelden Uitgeput Geen oplossing maar gewoon wach ten en bidden overkomt ons, inmid dels weer een stuk verder op onze reis, in de Sinai. De helft van de groep komt met op het afgesproken tijdstip opdagen. Na twee dagen apart op trekken zouden we elkaar in het pa radijselijke Nuweiba bij de Rode Zee weer ontmoeten. Uren geleden had den ze er moeten zijn. Onderlinge telefoonverbinding was vanaf Athene al niet meer mogelijk. In Nederland op de redactie is ook geen boodschap achtergelaten. Even zie ik de rouw advertenties al voor me Midden in de nacht komen ze dan eindelijk vies en uitgeput aan. Ze heb ben totaal vastgezeten in het mulle zand ondereen genadeloos branden de zon. Geluk dat onze ervaren chauffeurs van Encounter Overland, getraind om groepen veilig door mid den Afrika te verplaatsen, vaker met dit bijltje hebben gehakt. Zonder een krimp te geven, werkten ze door tot de wielen van de truck weer grip had den. Veel tijd om bij te komen is er niet de boottocht naar Jordanië is al besproken. Prinses In de hoofdstad Amman krijg ik de kans een echte prinses te intervie wen. De afspraak daarvoor is al van uit Nederland geregeld De lokatie is Margriet Timmer (met pet) en twee medewerkers wachtend in de haven van Bari vertrek naar Albanië. geen paleis, maar een kunstgalerie waarvan zij, die zelf ook schildert, de eigenares is. Ik moet de vragen tevo ren inleveren en haar met Your Royal Highness aanspreken Mijn ego wordt gestreeld als prinses Wijdan Ali, een volle nicht van koning Hoessein, op recht zegt het een interessant inter view te vinden. Staat mooi op mijn CV. Een gesigneerde reproductie van een van haar schilderijen 'kasteel in de woestijn' maakt mijn geluk com pleet. Jeruzalem Bij de grens van Israël nemen we af scheid van Encounter-Over- landmannen en gooien onze bagage op een taxi. Jeruzalem. Al lang wilde ik deze stad zien en nu sta ik er. Zo juist hebben we met onze ogen dicht tot drie geteld op de Olijfberg en kij ken nu voor de eerste keer over de stad. Als we later op kamelen vlak bij de muur komen, schudden we de beroemde oud-burgemeester Teddy Koliek de hand. We interviewen de huidige burgemeester Olmert, halen het acht uur journaal, slapen in het King David Hotel om een paar dingen te noemen De opnamen van de laatste ti afleveringen lopen door elkaar en: heel hektisch. Door dit alles heet het naderende afscheid inmntj voelbaar. Straks om half dne nachts op Schiphol is het hart: schudden, hugs uitwisselen end; het afgelopen. Hoewel ik afscf nemen altijd moeilijk vind, heb ook vrede mee dat het afgelops Zoiets van 'een feestje verlatene sfeer er nog in zit'. Inmiddels heeft het gewone le weer zijn beslag gelegd al koire steeds weer anecdotes boven en ik al tientallen keren mijn verhaal teld. Komende dinsdag 3 septem! als de eerste aflevering wordt» zonden, houden we eikaars hand eén keer vast. Samen zien »e uitzending dan ook voor hete Spannend. Margriet Tim De acht afleveringen zijn te zien dinsdagavond rond de klok acht op Nederland 2 in de maan september en oktober. Bij vogelliefhebbers staat Texel al vele jaren in een goed blaadje. Maar ook steeds meer vlinderfanaten weten het eiland te vinden. Een onderzoek heeft aangetoond dat de soortenrijkdom groot is en onlangs zijn weer vier bijzon dere vlinderrassen op het eiland gezien. veren." De rouwmantels baarden vorig jaar opzien Deze zeldzame vlindersoort werd op grote schaal op het eiland aangetroffen, na een lange periode van afwezigheid. In april dit jaar wer den nog enkele exemplaren gezien, maar aan de fletse kleuren kon wor den afgeleid dat het om dieren ging die op Texel hadden overwinterd Ondanks herhaalde oproepen van de Is Texel pas „ontdekt" door vlinders of valt de enorme variëteit aan soor ten nu pas goed op? Sytske Dijksen, natuurkenner en medewerkster van EcoMare, denkt het laatste „Sinds de publiciteit over enige bijzondere soorten, zijn de mensen er attenter op geworden We krijgen steeds meer meldingen, vooral ook van vogelaars Die begeven zich toch al in het veld en zijn gewend om scherp te obser- Vlinderstichting werden in het hele land geen rupsen of eieren van de soort aangetroffen. Toch zijn onlangs veel gave exemplaren van de rouw mantel gezien, dus waarschijnlijk hebben ze zich wel voortgeplant. Op, Texel is tot nu slechts één melding van de afgelopen zomerperiode van een rouwmantel binnen. Het diertje werd kort geleden gezien door me vrouw Eelman van de Marsweg. Vol gens kenners is de kans aanwezig dat deze vlinder door de oostenwind naar het eiland is meegevoerd. Meegelift Vorig jaar trof de familie Pinkse in 't Noorden een koninginnepage aan in hun tuin. Vlmderkenner Ton Ven/eer zag kans rupsen van deze soort te bemachtigen op die plek. De dierer, kropen dit voorjaar, na goede zorgen van Verveer, uit hun pop. Pinkse heeft, na de bijzondere vondst, de smaak helemaal te pakken gekregen. In hun vlindervriendelijke, onbespoten tuin werd deze maand een kleine ijsvogelvlinder gezien. Het is de eerste keer dat deze op Texel is waargenomen Het is een kleine bosvlinder die spaarzaam voorkomt in het zuid-oos- ten van Nederland. Geen rond trekken dus hoe het dier op Texel is terecht gekomen is de kenners een raadsel „Misschien dat er per onge luk een rups of een pop in bagage van toeristen heeft gezeten", oppert Sytske Dijksen. „Het lijkt onwaar schijnlijk dat iemand de soort bewust op het eiland heeft uitgezet." Aaseter In de duinen van het Noordvlak kwam Ben Hoogenbosch de grote weerschijnvlinder tegen. Deze is fa milie van de kleine ijsvogelvlinder. „Het is een opvallend diertje, want het leeft namelijk met van bloemen, maar van dode dieren", aldus Dijk sen Hoogenbosch ontdekte de vlin der terwijl deze zich tegoed deed aan een dood konijn Dat viel hem op. Ook drinkt de soort van de bast van bo men en is paardenmest en stinkende kaas favoriet. De grote vlinder heeft blauw-achtig reflecterende boven- vleugels met aan de onderkant een wit-rood-bruine tekening. Slechte zomer Op verschillende plaatsen op het ei land zijn zeldzame oranje luzer- nevlinders gezien Eens in de tien a vijftien jaar doet zich een ware inva sie van deze trekvlinder voor, die waarschijnlijk met weersomstandig heden en voedselrijkdom te maken heeft. Op Texel werden in 1983 voor het laatst meldingen gedaan van grote groepen luzernevlinders. Dit kleine dier is geel-oranje en fladdert rusteloos rond, op zoek naar lucerne, rode klaver en vederdistels. Ondanks de matige zomer, gaat het goed met de vlinderstand. „De dieren zijn in staat om bijzonder snel te pro fiteren als het even mooi weer wordt. We hebben net een paar mooie da gen achter de rug en dan zie je overal vlinders", aldus Dijksen. Onderzoek Van 1989 tot vorig jaar hebben Rob de Vos van de Universiteit van Am sterdam en Erik van der Spek van Staatsbosbeheer op Texel een on derzoek gedaan naar de soorten rijkdom aan nachtvlinders op het ei land Met een soort lichtbak werden hoofdzakelijk in de Korverskooi bij De Koog vlinders aangetrokken, die via een trechter in een opvangbak wor den geleid. Het tweetal trof bij verschillende nachtelijke tochten 682 verschillende soorten vlinders aan, waaronder 178 die nog met eerder op Texel waren gezien. Verder werden ook nog 25 soorten dagvlinders aangetroffen. Gospelkoor The Messengers hervat zaterdagavond de repetities Leden en nieuwe zangers en zangeressen vanaf 14 jaar zijn tusen 19 00 en 21.00 uur welkom in de Gerefor meerde kerk in Den Burg. Het reper toire bestaat uit Nederlandse en En gelse gospels. Het koor staat onder leiding van Jaap van der Slikke en wordt begeleid door organist Jan Kruithof Texel voelt niets voor samenwer king met andere gemeenten van het gewest Kop van Noordholland bij de promotie op toeristisch en economisch gebied. De gemeente Texel neemt bij promotie al een geheel eigen plaats in en geeft daar veel geld aan uit: jaarlijks f445.000,- Samenwerking met de andere waddeneilanden op promotiegebied ligt meer voor de hand en daarvoor zijn door de VVV al stappen gezet. Gezien de specifieke en opvallende plaats die Texel als toeristisch gebied in de kop van Noordholland inneemt, zou sarrtfenwerking met andere noordkopgemeenten voor het eiland zelfs nadelig kunnen zijn Bovendien gaat het geld kosten en het wordt ook niet gewenst gevonden dat het ge west er nog een taak bijkrijgt Wat betreft de promotie voor het aan trekken van bedrijven neemt Texel tot tevredenheid al deel aan de bedrijfs regio en heeft zich in dit verband al op meerdere bedrijvenbeurzen ge presenteerd. Meedoen aan promotie in gewestverband levert dus niets op. Wel kan afstemming plaatsvinden met de activiteiten van de Stichting VVV Texelpromotie voor zover er raakvlakken zijn Texel heeft zijn afwijzende standpunt woensdag kenbaar gemaakt in de in Schagen gehouden gewest vergadering van de adviescommissie werk, economische zaken, recreatie en toerisme V-'-W- Texelse schapen die een uiltje knap pen op de dijk. Het plaatje werd ge schoten door de persfotograaf Fritz Konrad en afgedrukt in de Soesterzeitung De krant kwam via Richard Bakker uit De Koog bij de redaktie terecht. Bladstil en een vriendelijk zonnetje. Heerlijk meertje voor een nazomerse vakantie, maar eigenlijk te mooi voor het elfde infanteriebataljon van de luchtmobiele brigade. Om het ..vakantievet" er meer af te zweten werd deze meek een oefening gehou den. waar een dagje Texel deel van uitmaakte. Voor het rondje eiland per mountainbike, een stevig loopln en een touwbaan bij Dtjkmansk hoopte de leiding dinsdag op It mind en regen. De weergodent ten daar aanvankelijk anders zodat het afzien voor de groep militairen vooral in warmte en sico op zonnebrand zat. In dem dag werden de zaken alsnog red1 trokken met een stevige onweer De mannen waren toen echten weg naar Vlieland

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 10