I Elkaar niet de put in p op basisscholen Veerdienst Sil Boon draait goed seizoen TEXELSE^? couRANT Landbouwgedeputeerde Bob Verburg: Time Out begint seizoen met film Fotografe zette op de kiek Ajax Vandalen aangepakt Cursus callanetics Weekendarts Ondanks geringe animo eilandhoppen: Agenda teso hi Weg afgeslotei Computercursus agrarische vrouw oud Papier Kunst-uitbarsting T'ai chi chu'an Schapenfokdag Repetities zangkoor TEXELS E^COURAN Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 Gedeputeerde Bob Verburg (landbouw) ziet toe op het diepspitten door de firma Duinker in De Eendracht. Foto Gerard Timmerman) „De landbouw moet zich niet in de put laten praten naar aanleiding van economische rapporten waarin een sombere toekomst voor de boeren wordt geschetst. We moeten werken aan een sterke toekomst en met elkaar de schou ders eronder zetten." Aldus luidde de boodschap van landbouw gedeputeerde Bob Verburg (CDA), die gisteren een werkbezoek bracht aan het eiland. Om zijn woorden kracht bij te zetten maakte hij bekend dat de GS de landbouw in de provincie een im puls wil geven van 40 miljoen gul den. Verburg kwam naar Texel in de hoe danigheid van voorzitter van de Stich- ','ting ter Verbetering van de Agrarische Structuur (Stivas). In het haven- restaurant op 't Horntje werd hij ont vangen door de lokale afdeling, de Stichting Agrarisch Texel (SAT) Voorzitter Kees Vlaming vertelde dat Texel de enige regionele afdeling is die zélf de kavelruilen tot stand brengt. „Texelaars zijn blijkbaar toch andere mensen dan aan de vaste- wal.' Het vergde tien jaar werk van de oJongerensoos Time Out in Den Burg •opent vanavond de deuren weer. De .Texelse jeugd kan vanaf 20.00 uur gratis naar binnen. Op het pro gramma staat een film, aanvang 20.30 uur Voortaan zal er op school- -•dagen weer van 12 00 tot 17.00 uur scholierencafé" zijn. Elke maandag sen dinsdag is er om 12.00 uur video, op woensdag punk en vrijdag house. Verder is Time Out ook elke vrijdag avond geopend. V; A In het Amsterdamse stadhuis is vanaf 2 september een foto-expo sitie te zien van de oud-Texelse Yvonne Witte (1971). Onderwerp van de 25 afbeeldingen, een afstudeerproject van de fotografe, is de voetbalclub Ajax. Ze wilde een onderwerp dat eigenlijk niet op de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht thuishoort. Het signaleren van trends is een belangri|ke element in het werk van de fotografe. Daarom koos ze haar sportidool Ajax. De magische uitstraling van de club, de invloed van de „godenzonen" in de maatschappij, waarvan doorslagge vend voor haar keus. Zelf zegt ze „Ajax is een religie. De gelovigen zijn de supporters, de goden zijn de spe lers en hun tempel is het stadion. Massahysterie, gedragscodes, ritue len, aanbidding en verheerlijking, tot in het absurde." Texelse bestuurders om de eerste kavelruil, rond Den Hoorn, in 1991 tot stand te brengen. Vlaming „Je kan merken dat Texel een schapeneiland is, want toen er eén over de dam was. volgden er meer. We hebben nu elf kavelruilen gerealiseerd." Op het moment dat Vlaming dat vertelde, waren landmeters in touw om één van de laatste transacties op papier te zetten. Dankzij de kavelruilen krijgen de boe ren het land dichter bij huis. In som mige gevallen meer dan tien kilome ter, waardoor veel minder transporttijd nodig is. De stichting pro beert land van boeren die ermee stoppen, zo efficiënt mogelijk te ver delen onder naburige boeren. In som mige gevallen verkocht de SAT ook het vee en de machines Vlaming becijferde dat de stichting in ruim een kwart eeuw bemoeienis had gehad met ongeveer een kwart van al het Texelse cultuurland (circa 8.000 hec tare). Verburg liet zich lovend uit over het werk. „Kavelruil is net een legpuzzel, soms een heel ingewikkelde. Het is in het belang van de landbouw op Texel om de SAT overeid te houden De gedeputeerde zegde toe dat de pro vincie de bestaande steun aan de kavelruil, het diepspitten en draineren voorlopig in stand zal houden. Diepspitten Via de stichting kunnen landbouwers het diepspitten van hun land en drai nage laten voorfinancieren Voor het diepspitten ontwikkelde loonbedrijf Duinker een machine waarmee het land tot op een meter diepte wordt ontdaan van storende lagen. Hier door ondervinden de plantenwortels In De Koog werden in de nacht van dinsdag op woensdag wederom di verse vernielingen aangericht. Na een tip slaagde de politie er overdag in twee vandalen op te sporen Zij werden op hun logeeradres aange houden en overgebracht naar het politiebureau Daar bekenden ze ondermeer een verkeersbord, ver schillende hekken, drie auto's en een boom te hebben vermeld. Ook op het logeeradres had het duo zich niet voorbeeldig gedragen De verdach ten, 22-jarige mannen uit Badhoeve dorp en Aalsmeer, zullen de schade moeten vergoeden. In Den Hoorn start onder leiding van Manda Bergsma donderdag een cur sus callanetics. In tien lessen worden op muziek de warming up, buikspier- bilspier-, been- en borstspier oefeningen doorgenomen. Er wordt niet gesprongen en iedereen kan meedoen Bij veel belangstelling komt er wellicht een tweede cursus. De leSsen zijn van 18.35 tot 19.45 uur. Opgeven bij Manda Bergsma, tel. 319708. minder weerstand om bij het grond water te komen, zonder dat er veel van de vruchtbare bovenlaag in de diepte verdwijnt. Dankzij de grond bewerking kan de opbrengst van bij voorbeeld suikerbieten in droge sei zoenen op bepaalde percelen met dertig tot veertig procent stijgen. Na deel van de ingreep is dat nieuwe drainage nodig is De aanleg hiervan wordt via de SAT voorgefinancierd door de provincie. Loonwerker Fulps Duinker demonstreerde de machines voor het oog van gedeputeerde Ver burg in polder De Eendracht Veertig miljoen Verburg, van origine econoom, vond het een cultuurmaatregel die goed paste in het streven van de provincie naar een duurzame en concurre rende landbouw Om dat doel te be reiken had GS vorige week besloten veertig miljoen gulden vrij te maken. Met dat geld worden reguliere land bouwers in de gelegenheid gesteld om te schakelen naar geïntegreerde teelt of zelfs naar de ecologische. Ook komt geld beschikbaar om de afzet van lokale produkten te verbe teren en om de beschikbare agrari sche kennis toegankelijker te maken voor de boeren, bijvoorbeeld door voorbeeldprojecten te stichten. Een kwart van het geld gaat naar de ont wikkeling van het bloembollenproject in Anna Paulowna. Provinciale Staten buigt zich in november over het voor stel van GS. Kritisch Een betere afzet van het Texels pro- dukt is welkom, maar de boeren moe ten het in de toekomst vooral van de reguliere landbouw hebben, oor deelde WLTO-voorman Rmus Kui per Hij liet zich kritisch uit over het ammoniakreductieplan „Het is mij niet duidelijk in hoeverre, de knel- gevallen kunnen uitbreiden Het is voor ons moeilijk aan de achterban te verkopen dat de Texelse veehouders in een dunbeweid gebied met extra regels krijgen temaken." Kuiper heeft binnenkort een gesprek met de beleidsmakers Hij schaarde zich wel achter het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Wél maakte hij be zwaar tegen de aanwijzing van ar cheologische terreintjes „Onze be drijfsvoering is met zo dat we alles van waarde in de grond vernielen." Wethouder Nel Eelman nam de ge legenheid te baat om het provincie bestuur om meer wonmgbouw- mogelijkheden voor Texel te vragen. Collega Gerbrand Poster bracht het kamperen bij de boer onder de aan dacht Hij hoopte dat volgend jaar weer acht tenten per erf mogelijk waren Van zaterdag 8.00 tot maandag 8 00 uur hebben dokter H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. 31 82 34, weekenddienst. Uitsluitend voor spoedgevallen, consult na telefo nische afspraak. Voor meer infor matie over weekenddiensten zie de Vakantiekrant. Vrijdag 30 augustus In Cinema Texel draait om 19 00 en 21 30 uur „Twister" 's Avonds in De Koog. Tropical Sea Festival. Via Nederland I wordt om 20.30 uur de eerste aflevering uitgezon den van op Texel opgenomen Avro's Sterrenslag. In zwembad Molenkoog is rond 18.00 uur de start van de laatste zwemvierdaagse-dag Jongerencentrum Time Out (d'Ouwe ULO) is weer open, aan vang 20.00 uur Film omstreeks 20.30 uur Zaterdag 31 augustus De Waal viert in besloten sfeer het 40-jarig bestaan van het dorps huis. Vanaf 10 00 uur in de tent bij de Redmer Ijska-school poppen kast, spelletjes voor kinderen, zes kamp. Om 17.30 uur barbecue. Triatlon Texel Start om 1115 uur bij Dijkmanshuizen. Om ga. 12 15 uur wordt speciale gast Arco de Graaf verwacht op het podium op de Groeneplaats De eerste wiel renner arriveert daar ca. 12 30 uur Finish eerste deelnemers om streeks 13.10 uur op de Groene plaats. Tevens wedstrijd voor trio's, start 11.30 uur. Bij goed weer landt 's middags een elftal „nostalgische" vliegtuigen op het vliegveld Texel. In Cinema Texel draait om 14.00 uur ,,lt takes two" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Twister" 's Avonds in De Koog: Tropical Sea Festival. In dorpshuis 't Skiltje begint om 19.30 uur een aktiviteitenavond van de jeugdclub In strandpaviljoen Paal 28 geven Musica Texla en het gemengd koor And Antino uit Biezenmortel een concert. Toegang gratis. Aan vang 19.00 uur. Zondag 1 september De Cocksdorper Kustzeil- vereniging houdt de laatste wed strijd van dit seizoen bij paal 33. Langebaan rond Vlieland. Briefing 10 00 uur, start tussen 11.00 en 11.30 uur De windsurfclub organiseert een surfwedstrijd naar Vlieland, start om 11 30 uur bij paal 33. In of bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen wordt vanaf 13 00 uur de Texelse accordeondag gehouden Entree gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „It takes two" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Twister". In de Hervormde kerk van de Koog wordt een internationale inter kerkelijke zomeravonddienst ge houden. aanvang 19.30 uur. mee gewerkt wordt door pastor P. Loos (voorganger), Marius Trap (zang) en Hans de Goede (orgel). Maandag 2 september Op de Groeneplaats in Den Burg wordt de jaarlijkse Texelse Schapenfokdag gehouden, aan vang 9.00 uur. Om 18.30 uur speelt VV Texel '94 op het voormalige veld van Texelse Boys in Den Burg een bekerwedstrijd tegen de voetbal profs van AZ 2 uit Alkmaar In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Twister". In de Hervormde kerk van De Koog wordt een diaserie over Texel vertoond; 20.00 uur. Entree f2,-. Dinsdag 3 september De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19 00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 30 uur „Twister" De EO-televisie zendt vanavond een reportage uit waaraan is mee gewerkt door oud-Texelse Mar griet Timmer, aanvang ca 20j uur. In de Hervormde kerk van Ds Burg wordt om 20.15 uur i zomeravondconcert gegeven dü Gerard Leegwater (orgel), e„ Sommer (viool), Margot Endel(j praan) en Jan Brink (tenor). In theater-restaurant Klif 12 in Dj Hoorn wordt vanaf 21 OOuuropg treden door Jan Rot (zanger) Hans Breetveld (acteur) metl programma „Dans met mij" tree f20,- Woensdag 4 september Van 10.00 tot 12.30 uur bie EcoMare het kmderprogramn „Zeehond". Entree f 10,-. In Cinema Texel draait om 14( uur „It takes two" en om 16ot 19 00 en 21 30 uur „Twister" EcoMare maakt bij De Cocksdq een excursie op het wad, 19.00 tot 21.00 uur. Aanmeldenl EcoMare: kosten f7,50. Voor de overige evenement! wordt verwezen naar de Texel, Courant-Vakantiekrant. Extra afvaarten (halfuursdiens Vrijdag 30 en zaterdag 31 augi tus van 9.35 uur (afvaart Texeljt en met 16.05 uur (afvaart (fc Helder). Wachttijden Wegens het er, van de vakantie Nederland re) midden (voortgezet en basism derwijs) wordt vrijdag op Texelte sen 10.00 en 13.00 uur een wad: tijd verwacht van een half uur l Den Helder geen wachttijden Hoogwater te Oudeschild Vr. 30 10.46 en 23.26» Za 31 11.35». Zo. 1 0.06 en 12.16» Ma 2 0.36 en 12.45» Di. 3 0.56 en 13.05» Wo 4 0.57 en 13 46» Do. 5 1.17 en 14.00». Vr. 6 2.10 en 14.40» Aan het strand is het ongeveer een uur eeds hoogwater De zon komt 1 september op 6 50 u en gaat onder om 20 26 u. 4 sep'si ber laatste kwartier, 6 september doodtij. Het loopt nog geen storm met het eilandhoppen waarmee dit seizoen een begin is gemaakt. De Vriend schap van Sil Boon zette dit sei zoen vijftig tot zestig passagiers over die hadden ingeschreven voor dit arrangement. Reizigers moeten nog even wennen aan de mogelijkheid. Voor volgend sei zoen verwacht de VVV méér inte resse voor het eilandhoppen. Toch draaide de rederij van Sil Boon een goed seizoen. Wegens het uitblij ven van strandweer, kozen veel toeristen voor een dagje Vlieland. De verbinding tussen Texel, Vlieland en Terschelling is in korte lijd te over bruggen. Om van Terschelling naar Ameland en naar Schiermonnikoog te komen is wegens de langere vaar routes meer tijd nodig De boekingen van eiland-arrangementen worden verzorgd door de verschillende VW's en door de Stichting Waddentrek, die onafhankelijk van elkaar opereren. De projectgroep Waddentrek heeft zich met succes ingespannen om verbindingen van Terschelling naar Ameland te krijgen De VVV lan ceerde het waddenarrangement dit seizoen als promotiestunt. Was de vraag bij de VW's naar informatie over het eilandhoppen nog redelijk, het aantal boekingen bleef beperkt. Het eilandhoppen was dan ook niet in de Waddengids opgenomen, wat vol gend jaar wél zal gebeuren Toch heeft het arrangement dit sei zoen z'n nut al gehad. „De promotie- waarde voor de Wadden is groot ge weest", aldus Henk Groenen van de VW. Het initiatief was goed voor een paginagroot artikel in de Telegraaf, waarop veel reacties binnen kwamen. Volgens Groenen moeten mensen nog even wennen aan het idee dat je van eiland naar eiland kan varen. Vriendschap Het uitblijven van veel hop-arrange- menten is voor Sil Boon geen grote teleurstelling. „Het is voor ons een proefjaar. We hadden niet echt ver wacht dat het druk zou worden", al dus Janka van der Brink. Toch zijn ze gesteld op de „hoppers". De middag reizigers zijn voor ons een leuke aan vulling, omdat we dan toch naar Vlieland gaan om de mensen van de dagtochten op te halen." Omdat zo wel de gemeente als de ANWB geen aanwijsborden naar de veer- verbinding plaatst, laat de bereikbaarheid van de veerdienst naar Vlieland te wensen over. Dat de Vriendschap dit jaar toch goed bezet is, heeft behalve met het weer ook te maken met de avontuurlijke instelling van vakantiegangers die op eigen gelegenheid de steiger in De Cocksdorp weten te vinden. „We krij gen steeds meer fietsers. Het begint haast een probleem te worden. Niet zozeer voor ons, maar wel voor de Vliehors Express van Maarten Nijman waarmee ze op Vlieland worden af gehaald. Die is er nog onvoldoende voor ingericht. Daar moeten we ko mende winter maar eens een oplos sing voor verzinnen." Wegens asfalteringswerkzaamh zijn de Genteweg en de Harkeï bij Oosterend maandag de hete voor alle verkeer afgesloten. OSG-docent Fred Wigman staiti derdag een vervolgcursus compi gebruik voor agrarische vrouwe zijn nog enkele plaatsen vrij informatie kan met terecht bij .6 Witte, tel. 315090. De kosten 220,-. 5 (ADVERTENTIE) Veerboot De Vriendschap bij de steiger bij De Cocksdorp. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 1. Julianastraat, Drijverstraat, Mr. Kraaistraat, Burdetstraat, Tjakkerstraat, Lieuwstraat, Hallerweg, Korfbaeck, Duykerdam, Sluyscoog, Verlaet, Vuurbaeck en Middelton. De Koog: Zaterdag wordt in het dorp oud pa pier opgehaald. Men wordt verzocht het papier vóór 10.00 uur gebundeld aan de straat te zetten. Ook kan men het zelf naar de container op het par keerterrein aan de Nikadel brengen. Oosterend: De papiercontainer van gym vereniging Oosterend staat zaterdag de-hele dag (8.00-18 00 u.) op de hoek Slotskolk/Kotterstraat Oud pa pier en karton moet gebundeld wor den aangeleverd De Waal: Zaterdag wordt in verband met het Waalder feest géén oud papier op gehaald. De basisscholen worden zes we ken lang overspoeld met een „eruptie van kunst". Van 2 septem ber tot en met 9 oktober kunnen de leerlingen kennismaken met aller lei kunstvormen tijdens het project „Het VerlangenDeze „kunst vulkaan", zoals de organiserende stichting Triade uit Den Helder het project noemt, is te zien in de expositieruimte van het gemeente huis in Den Burg. Het is de bedoeling dat 1300 Texelse kinderen een bezoek aan de beel dende kunsttentoonstelling brengen Frans Kas geeft donderdag in de aula van de Vrije School in Den Burg uit leg over t'ai chi chu'an. Ook verzorgt hij een demonstratie Vormen van deze Chinese ochtendgymnastiek worden onderwezen tijdens een cur sus, die op 19 september van start gaat en dertig avonden duurt De „open avond" duurt van 19 00 tot 21.00 uur Voor info, tel 020 - 6167663, Te zien zijn werken van Noord hollandse kunstenaars, onder wie Peter Bes, Herman Geerdink en Dirk Gorter leder geeft op eigen wijze vorm aan het thema „verlangen". Verder komt op elk schoolplein de draaiorgelopera van het Noordhol lands Philharmomsch Orkest uit Haarlem langs Ook gaan leerlingen naar de bioscoop om de films „Roan Inish" en „Lang leve de koningin" te bekijken. Voor de kleuters wordt od school een film vertoond. Noordhollandse schrijvers hebben speciaal voor dit project verhalen en gedichten geschreven, die gebundeld in een boekje aan alle leerlingen be schikbaar worden gesteld. Bovendien zullen de schrijvers Sjuul Niemel, Vic Sjouwerman en S|oerd Kuiper de klassen bezoeken en met de kinde ren praten over het verlangen in hun verhalen. Theatergroep Wederzijds speelt de voorstelling „Transit" in de gymzalen. Deze gaat over het verlangen om naar je eigen land terug te keren. Tenslotte bezoeken de kinderen een dansshow van „Dansend Hart" in de theaterzaal van vakantiecentrum De Krim. In de klassen worden de kinde ren voorbereid. Consulenten van Triade geven demonstratielessen, uitleg en ondersteuning. De officiële opening van de „kunst vulkaan" vindt plaats op woensdag 4 september in het gemeentehuis. Bur gemeester W. van Rappard lost om 13.00 uur het „startschot". De Groeneplaats in Den Burg is maandag vanaf 9.30 uur het toneel van de jaarlijkse schapenfokdag. Deskundige juryleden buigen zich over het neusje van de zalm van het Texelse schapenras. De keuring wordt voorzien van deskundig com mentaar. Het aantal inzendingen overtreft dat van vorig jaar en de or ganisatie, het Texels Schapenstam boek in Noord-Holland, verwacht schapen van een hoge kwaliteit. Het 55-plus koor „Melody" hervat woensdag de repetities De bijeen komsten vinden plaats in de Bureton in de Molenstraat. Nieuwe zangers en zangeressen zijn welkom. Met name de mannenstemmen kunnen nog wat versterking gebruiken. De repetities zijn van 14.00 tot 16.00 uur. yrito Imjrvji"! l» lui bjrt. Aan de overkant wonen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland1 Lezen wat je oude sportcluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenote die gaan trouwen of een kind? hebben gekregen-7 Weten wal er de komende weekends te beleven valt? Meepraten over branden, ongelukken, politie* en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant Jongens en meisjes die aan de overkant wonen en studeren kunnen ook in dit studiejaar 1996-1997 een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijger* Je hoeft alleen maar een schoolverklaring te overlegg# en uiterlijk vóór 18 oktober 1996 a.s. te reageren. Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Cou rant ontvingen en hun studenten-abonnement w0 verlengen, moeten dit vóór 18 oktober regelen. Informatie: aan de balie van de^ Texelse Courant,Parkstraat 10,1$ CA Den Burg, telefoon 362600. De Texelse Courant bou^ de band in stand!

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2