Texelse bij nazaat uitgestorven soort an Uitgebreid onderzoek naar raszuiverheid msmm k x ADVERTEREN W] f IN DE NAJAARSSPECIALS V k LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! .TEXELSE COURANT IL. JOEÜGê UOtKiv Per 2 september. Abb. 3-21 - Vorderfliigel von Bombus und Apis. at ik zeggen wou... Fuik 30 jaar Texel Dansseizoen Nieuwe drukkerij Aanrijding Zeilwedstrijd M Reageer vóór 4 september Informatie: advertentiebalie Texelse Courant VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 ent u ooit wel eens gestoken door een bij?" Het is de eag of Connie Stuart, de zangeres van dit bekende lied, .«ft geweten wat voor soort bij haar te grazen nam. Als top Texel is gebeurd, zouden daar weinig vragen over staan. Dan was het hoogstwaarschijnlijk een nazaat van Apis mellifera mellifera. Althans, dat denkt de Texelse envereniging. Zeker weten zullen ze dat pas over enige als een onderzoek naar de verwantschap van de «else bij met deze „zwarte" oorspronkelijke Nederlandse is afgerond. f.7 MjWflffl';!! "(tó—'IIM "IS' PM detailleerde tekening van de zwarte bij (Apis mellifera mellifera) jan het begin van deze eeuw !e in Nederland de zwarte bij Om rhoning te verkriigen of een min- uitzwermende of agressieve üoort te kweken (althans, dat mé hten ze), kruisten de imkers er 5 op los. De typische genetische merken van de zwarte bij verdwe- !s 1964 geldt voor Texel en de •^Waddeneilanden een invoer- :od voor bi|en. Angst voor be lting met de Varroamijtlaq daar- iten grondslag. Daardoor en door jsisoleerde ligging van het eiland ïnvliegen niet over grote waterop- Jakken), is de kans groot dat op el een genetisch unieke bijen- ylatie voorkomt. Steekproef jegeven prikkelde de nieuwsgie- 'üd van enkele Texelse imkers, anigd in de Bijenvereniging Texel. Ier aanvoering van Maartenhuis- tewerker Peter van Vliet, werd zomer een onderzoek inge- „We zijn ons in de materie gaan iepen en besloten een steekproef nuden." Er werd contact gezocht de landbouwuniversiteit in rgenmgen en de landelijke bijen- eniging. „Men was enthousiast. Wee leefde dat kwalitatief zuivere ten misschien meer bestand zijn tn ziekten, zoals het Amerikaans hoed, een nare darmaandoening, veel bijen aan de overkant het (je door leggen." 'Vliet vertelt hoe van vijftig bijen, willekeurig uit dertien volken op eiland waren gehaald, de rechter vleugel werd afgeknipt. Deze werden, in series van twaalf op een diaglaasje geplakt, waarna vergelijking kon plaatsvinden. „Kun je het je voorstel len7 Kerels met grote vingers, prut send met die kleine vleugeltjes7 Een gedoe hoor Kritiek De imkers maakten gebruik van de cubitaal-index, een methode om de zuiverheid van een bijenras vast te stellen. Tot hun verrassing werden opvallend veel kenmerken van de oorspronkelijke zwarte bij aangetrof fen. Het betrof slechts een klein onder zoek, dat door overkantse deskundi gen bovendien werd verguisd. „We hadden ook naar andere ras kenmerken moeten kijken, zoals de kleur van het pantser en de lengte van de beharing. Wisten wij veel. In Nederland is nog nooit een dergelijk onderzoek gedaan, dus niemand kon ons vooraf aanwijzingen geven hoe we het moesten aanpakken. Maar ze hadden wel commentaar", aldus Van Vliet. De Texelse imkers besloten zaken grootser aan te pakken. „Zeker is dat er een sterke verwantschap bestaat. We gaan daarom een nieuw, gefun deerd tweejarig onderzoek laten uit voeren, waarna we een selectie programma kunnen opstellen. Aan de hand daarvan kunnen we op Texel een zo raszuiver mogelijke zwarte bij krijgen." Discriminatie Voor het onderzoek naar de ras kenmerken zullen bij vijftig volken twintig bijen worden gevangen. Dat gebeurt met een soort zuigbuisje Door de dieren korte tijd in de koel kast te zetten sterven ze. „Zielig? In de vrije natuur sterven van één volk 400 a 500 bijen per dag. Dus dat valt wel mee", vindt Van Vliet De diertjes worden opgestuurd naar het Landerinstitut für Bienenkunde Holten Neuendorf Daar zullen ze, aan de hand van richtlijnen van de Duitse imkerbond, nader worden be studeerd. Op grond van de resultaten wordt een selectieprogramma voor de Texelse imkers opgesteld. Door „positieve discriminatie" hoopt men zo de ken merken van de zwarte bij van weleer zo dicht mogelijk te benaderen. Een herhalingsonderzoek na tien jaar, om te kijken wat ervan terecht is geko men, is noodzakelijk. Met name het laboratoriumonderzoek in Duitsland kost het nodige. Voor het totale verhaal is ruim 5000,- nodig De Texelse imkers hebben echter al financiële steun van de Wadden vereniging en de gemeente toege zegd gekregen. Steeklustig De huidige Texelse bij is een bas taard. Ook op het eiland is in het ver leden gekruist met de wit-grijzige Carnica en de oranje-achtige Itali aanse bij De invloed is echter gering en de Texelse volken hebben zich in de loop der jaren volledig aangepast aan het leven op het eiland, waardoor je bijna kunt spreken van een eigen Texelse soort. Ook de andere Waddeneilanden heb ben bijna raszuivere bijen. Op Schier monnikoog is dat de Carnica. „Die is in 1963 ingevoerd", vertelt Rob Nolting van de Texelse Bijen vereniging. „En Ameland heeft de Buckfastbij" De Carnica is van oorsprong een Kaukasisch ras. Door import heeft deze bijensoort echter in vrijwel heel Europa andere soorten verdrongen. Imkers waren gecharmeerd van de soort omdat de Carnica zachtaardig werd geacht en een groot „haal- gedrag" vertoonde Laatbloeier Op Texel deed de Carnica het met zo geweldig „Deze bij komt uit berg gebieden, waar in het voorjaar enorm veel bloeit. Het ras is dus in die pe riode actief, maar dan bloeit er op Texel nog niet veel", verklaart Nolting. „Bovendien stormt en regent het hier in het voorjaar nogal eens. Daar hou den bijen niet van Ik heb wel eens een volk in een bloeiend veld borage gehad. Een complete snoepwinkel voor bijen, pal voor hun neus. Het regende echter twee weken en ze waren de deur met uit te krijgen Ik moest ze bijvoeren." De zwarte bij, meer aangepast aan de Noordeuropese kou, komt veel langzamer tot ontwikkeling. „Dat past bij duingebied, waar tegen het eind van de zomer de hei gaat bloeien." Rotzakken Wat betreft de eigenschappen van de verschillende rassen halen de twee Texelse imkers hun schouders op. Nolting: „De zwarte bij stond bekend als een geweldige steker. Maar ei genlijk was er heel weinig bekend over de soort." De Texelaars houden al langere tijd gedragingen van hun bijenvolken bij „Het hangt voornamelijk van het weer af. Is het koud en onweersachtig, dan zijn ze hartstikke vervelend. Dan ver dedigen ze hun voedselvoorraad en vallen ze meteen aan. Is het mooi weer, dan is er zat te eten en hebben ze het druk met nectar en stuifmeel verzamelen." Volgens Nolting zijn juist de gekruiste rassen gemeen „Het is allemaal een kwestie van selectie. Als je de rotzak ken eruit haalt, hou je rustige bijen over." Ook de neiging om de kast te verla ten en te zwermen wordt door de imkers bijgehouden. Van Vliet: „Zwermende bijen steken niet. Ten zij je ze pest, uiteraard." Inteelt Texel telt ongeveer 200 bijenvolken, in eigendom van zo'n dertig imkers Die zijn bijna allemaal lid van de Texelse vereniging „We kunnen wel wat jong bloed gebruiken", aldus Nolting en Van Vliet. De laatste is pas naar Engeland verhuisd en neemt volgende week afscheid van de club Uitbreiding van het aantal volken op het eiland ziet het tweetal niet zo zit ten „Per hectare kun je vier a vijf volken plaatsen. Maar dan hebben we het wel over bloemrijke weiden en niet over graswoestijnen." Een imker heeft minimaal drie volken nodig. Als de koningin sterft moet het volk gered worden met broed van de andere volken. Inteeltproblemen ko men op Texel nauwelijks voor. De volken op het eiland vermengen zich onderling voldoende. Toch varroa Vergeleken met de rest van Neder land vindt Nolting Texel op het gebied van flora voor bijen gunstig afsteken. „De laatste jaren gaat het beter. Staatsbosbeheer, de gemeente en de agrariërs gaan steeds meer over op gevarieerde flora. De bermen die met meer worden gespoten is zo'n voorbeeld." Het inzaaien van de groenbemester Phacalia door boeren wordt door de imkers toegejuicht. „Het is niet alleen goed voor de bijen en de vlinders tand, de fleurig bloeiende vlaktes zien er ook voor toeristen veel aantrekke lijker uit." Omdat de Texelseiduinen ieder jaar garant staan voor een goede hoe veelheid honing, wordt door overkantse „beroepsimkers", nog al tijd met een schuin oog naar het ei land gekeken. De Texelse vereniging is diep dankbaar voor de import- beperkende maatregel, die door Eu ropese wetgeving dreigde te worden opgeheven, maar dankzij snelle in menging van de gemeente via de Al- pE LflNGEOELDSE gemene Plaatselijke Verordening als nog van kracht bleef. Een afdoende bescherming tegen de Varroaparasiet bleek het echter niet. Tot hun spijt moeten Nolting en Van Vliet erkennen dat deze mijt inmiddels ook op het eiland is aangetroffen. „Hoe die er is gekomen is ons een raadsel. Het is een delicaat probleem. Aan de overkant worden bestrijding smiddelen in de kasten gehangen om de parasieten te doden. Daar kan natuurlijk een spoortje van in de ho ning terecht komen." Bestrijding Ondanks de aanwezigheid van de varroa vinden de Texelse imkers het importverbod op bijen nog steeds van grootbelang „De raszuiverheid van onze bijen kan tal van voordelen op leveren." Op Texel worden geen chemische middelen aangewend om de varroa de kop in te drukken. „Nog met alle volken op het eiland zijn geïnfecteerd Er wordt geèxperimenteerd met bio logische methoden", aldus Van Vliet. Bekend is al dat bijen die een grote diversiteit aan bloemen bezoeken, zoals op Texel het geval is, meer weerstand hebben en dus ook beter bestand zijn tegen parasieten De natuurzuiverheid van de Texelse honing is groot. Temeer daar de grondstoffen van onbespoten perce len worden gehaald Dat in samen hang met de raszuiverheid, maakt de Texelse bij uniek in zijn soort. Tessa de Graaft Vervolg van pagina 1 Bombus torrostis Apis mollifora Een vergelijking tussen twee bijenvleugels, rechts die van de zwarte bij. wil ik reageren op het artikel 7" in de rubriek „langs de weg" M artikel neemt u de heer V. als Isiwerp. Riooljounalistiek en wal- Swaren mijn eerste ongenoegens, (eer H„ medewerker van uw M, hekelt genoemde heer V. op Jekende wijze. Heer V. is een kte vriend van mij en wel om re ten die ik hier kenbaar wil maken. jaar en dag zet de heer V zich *®r artistieke, culturele, voor de nsheid deugdzame wijze van be- ij: '!lin. Hij organiseert- presenteert Weiten". Op het eiland Texel een biljarttournooi „tien over 0 in cafe de Jutter. De heer V ■lom dit feest te organiseren een ''te met advertenties uit Dit !'ie wordt gesponsord door de lelijke middenstand en onderne- J5 V, neemt telefonisch contact op ;'<teze bedrijven en vertelt zijn ver- k Waarop enthousiast wordt ge- |9erd. „Een advertentie en een doel" In dit geval een gift aan het Gemmi-ziekenhuis in Den Helder De hoogte van deze schenking ligt aan het aantal deelnemers van het biljarttoernooi die hiervoor ƒ5,- per persoon betalen Daar de heer V. z'n uiterste best heeft gedaan zoveel mogelijk deelnemers uitte nodigen is voor hem de kous af. De heer V. neemt initiatieven en doet moeite. Dat het deelnemersveld hierbij te kort schiet is niet de schuld van de heer V. M.a.w hoe meerdeelnemers des te meer giften voor het Gemini-zie- kenhuis. De heer H. draait het verhaal naar eigen genoegen om en schaadt hierbij de integriteit van heer V. Ik, als goede vriend van de heer V., zal het zeer op prijs stellen als u dit artikel rectificeert. P.H. Laoüt Bergen NH NASCHRIFT: V. heeft voor meer dan f10.000.- ad vertenties opgehaald door de indruk te wekken dat dit ten bate van de kin derafdeling van het Gemmiziekenhuis was. In werkelijkheid ging alleen het inschrijfgeld van f5,- per deelnemer naar het Gemini, een onbetekenend bedrag, zelfs als er twee of drie keer Vakantie in eigen land! Texel vakantie(eji)land! Misschien gaat de eerste uitspraak voor u op, de tweede waarschijnlijk niet. Maar waarom dan piet7 Wat is er aan de hand? Ik zal het u uitleggen, althans probe ren, want soms begrijp ik het zelf niet Alweer zo'n twaalf jaar geleden koch ten wij een stacaravan en betrokken een vaste standplaats op camping zoveel deelnemers geweest zouden zijn. Bovendien had het advertentie boekje geeh enkele kwaliteit en werd het niet echt verspreid. V. heeft dus vrijwel uitsluitend ten bate van zich zelf gehandeld. Harry vond dat niet zo integer en heeft deze handelwijze be schreven in zijn rubriek, met de be doeling ondernemers te waarschu wen tegen dit soort praktijken Hij neemt daar geen woord van terug Als V zich in eer en goede naam aangetast voelt, moet hij aangifte doen bij de politie Of. nog beter, als nog een behoorlijk bedrag overma ken naar het Gemini, - Redactie Coogerveld. Wij recreëerden daar ja ren, reuze naar onze zin. Maar wij „vergaten" veel te besteden, waar door de eigenaar en de gemeente geen vette boterham konden eten. Dat was volgens hen niet de bedoe ling van vakantie vieren. Dure bunga lows werden gebouwd om mensen met geld te trekken. Gevolg: méér wisselingen, méér bestedingen en hogere winsten. Door al die uitbreidin gen werd het echter iets te vol. Dat paste volgens de gemeente niet in het nieuwe bestemmingsplan. Weg wezen dus met de mensen die Texel reeds vele jaren in stacaravans be zochten. In dit proces kon je vrienden en echte vrienden leren kenen Wij waren mensen die in Texel geloofden toen de kleine boten nog voeren Helaas voor ons dit was' het laatste jaar. wij passen niet meer in het be stemmingsplan en het beleid van de camping-pachter Een bungalow is voor ons te hoog gegrepen Texel, we zullen je missen en wensen je veel succes met je „nieuwe" gasten Ik hoop dat ze jullie brengen wat je er van verwacht. De gemeenteraad be raadt nog steeds welke slogan zij na dit succes moeten voeren: „het eer ste gewin is kattegesp"" of „binnen is bmn"". Dhr. P. van der Poel Camping Coogerveld Lamoenweg 2, 1276 XN Huizen Dansclub Madira uit Den Burg start maandag 30 september het nieuwe seizoen Er worden lessen gegeven op maandag, dinsdag en woensdag. Voor inlichtingen en/of opgave tele foon 31 40 07. huisde het naar de Groeneplaats en vervolgens de Kantoorstraat. Brugemann. „Ik had best nog vijfjaar kunnen doorgaan. Maar ik heb toch roofbouw gepleegd op mezelf en op mijn gezin. In 25 jaar zijn we maar één keer samen op vakantie geweest Dit was gewoon het goede moment om ermee te stoppen." Makelaar Toen Brugemann van makelaar Paul van Heerwaarden hoorde dat LenR het pand van Looyer had gekocht, reageerde hij onmiddellijk. „Waarom is Henk van Wijk met bij mij langs geweest7" Brugemann gaf de make laar opdracht contact te leggen, tot verrassing van Van Wijk, die het nau welijks wilde geloven Van Wijk „Sjef roept al jaren dat hij zijn bedrijf wel kwijt wil, maar hij meende het nooit.. Laat me eerst de verkoopopdracht maar zien, zei ik daarom tegen de makelaar." De twee waren het daarna snel eens over de verkoop, al zou het nog maanden duren voordat de transac tie officieel een feit was. Media-oorlog Het aanvankelijke wantrouwen was gezien de voorgeschiedenis niet on logisch De twee drukkers konden, zo leek het voor menig buitenstaander, eikaars bloed wel drinken. In de jaren 1989/'90 woedde zelfs een heuse media-oorlog" tussen het Texels Zondagsblad (Brugemann) en TC 3 (LenR) anderzijds. .Eikaars bloed drinken? Ach dat viel wel mee grijnst Brugemann. „Ik heb nooit de intentie gehad om LenR om zeep te helpen Wel ging het me om de con tinuïteit van mi|n eigen bedrijf. Daar voor was ik best bereid om een beetje oorlog te voeren Van Wijk. die samen met Taeke van Lingen de directie voert bij LenR, bevestigt dat: „Wij hebben nooit oor log met elkaar gehad Natuurlijk be concurreerden we elkaar op de Texelse drukwerkmarkt. Maar ik had altijd liever dat het werk naar Brugemann ging. dan naar de vaste wal Brugemann knikt „Daar heb ik een schuwhekel aan, dat is nergens voor nodig." Volgens beiden zijn prijs stelling, kwaliteit e'n service op Texel „gewoon goed" Harmonie Dit is tevens de reden dat Brügemann niet voor een overkantse partij heeft gekozen „Dat wilde ik niet. Ik weet hoe moeilijk het is om een boterham te verdienen in deze markt. Eigenlijk is er op het eiland geen ruimte voor twee drukkerijen. Die jarenlange strijd moet maar eens over zijn. Er werken hier drie perfecte meiden, die gun ik een goed bedrijf. Ik verwacht dat mijn bedrijf door LenR op een goede ma nier zal worden voortgezet De onderhandelingen gaven Brugemann alvast moed. „Die zijn in perfecte harmonie verlopen. Geen meningsverschillen over hoe het nu verder moet. Ik ben enorm gemoti veerd om de boel netjes over te dra gen en het nieuwe bedrijf te helpen starten." Produktieverbetering Volgens Brugemann leveren hij en zijn vrouw Marian een prachtig bedrijf- af. „Vroeger werkte ik soms hele. nachten door Marian heeft er ook altijd veel energie in gestoken, onder meer als fotozetster en de laatste ja ren met de DTP-computer Nu staat alles op de rails. We hebben fors geïnvesteerd, het bedrijf draait prima De medewerkers van LenR, die hier een kijkje hebben genomen, waren onder indruk." Henk van Wijk toont zich tevreden: „Door de samenvoeging zal sprake zijn van een belangrijke efficiency- en produktieverbetering Zo beschikt Sjef over een tweekleurenpers, waar mee hij dubbel zoveel kan draaien als wij. Dat levert een gigantische tijd winst op Sensatie Dat de „aartsvijanden" Brügemann en Van Wijk samen op bezoek gingen bij de vaste grote klanten, werd als een sensatie ervaren. „Doe de deur op slot, dan maak ik eerst een foto" riep éen der bezochte ondernemers in opperste verbazing. „De klanten stellen het zéér op prijs en zijn zeer verrast", lachen de twee ondernemers. „Ze hadden met ge dacht dat Sjef die stap kon zetten. Henk krijgt van de meesten het voor deel van de twijfel." Brügemann „En dat vind ik heel pret tig. Ik zal mijn best doen de twijfelaars' te bewegen om hun werk op Texel te houden. Klanten kun je als eeri supportersgroep beschouwen Ze blijven je met alleen trouw omdat je zo, goed en goedkoop bent, er is méér." Henk zal zich proberen te verplaatsen in de wensen van mijn klanten." Toekomst Brügemann wil nog niet onthullen wat hij in de toekomst gaat doen Zeker1- is alleen dat hij een bedrijf aan de, Abbewaal zal beginnen. Eind dit jaar,, gaat de bouw van een kantoor en assemblagehal van start. Volgens- Brügemann richt het bedrijf zich op. een niet op Texel gevestigde klanten kring. „In elk geval heb ik geen aspi raties om nog iets op het terrein van LenR te doen", benadrukt hij ten overvloede Omstreeks half vijf dinsdagmiddag vond een botsing plaats tussen twee- auto's op de hoek Waalderstraat- Georgiëweg bij Den Burg. Een 54- jarige Duitse bestuurder die vanaf de Waalderstraat kwam verleende geen1 voorrang aan een op de Georgiëweg naderende 21-jarige man uit Wijchen Beide auto's hadden plaatschade. de inzittenden bleven ongedeerd. e CKZ houdt zondag de laatste club-^' wedstrijd. Om 10.00 uur wordt bij paal 33 de briefing gehouden voor de*"« langebaanwedstrijd rond Vlieland De j start is. als het weer het toelaat, tus-1< sen 11.00 en 11.30 uur. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5