Graanoogst moet snel tussen de buien door Imposant om die stroom de tank in te zien gaan" Graan is geen vetpot Gieze werkt samen met NH bouwbedrijf Geknip^Cf ulps Duinker: combinen 'machtig mooi' Met oog op grotere projecten: TEXELSE y CouRANT ï&Srj'.. -m* Verwerking gaat vlotter dankzij opmars techniek Bezwaar garage snel van tafel Forse vernielingen VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1996 van allerlei vergunningen." De stap naar de overkant is gezet op advies van het NVOB in Baarn. Afge lopen voorjaar maakte Gieze kennis met Konst van Polen BV. Dit bedrijf startte in 1928 als timmerbedrijf in Oostblokker en is sinds 1978 geves tigd in Westwoud (bij Hoorn). Konst van Polen heeft gemiddeld 60 me dewerkers in dienst en een omzet van circa 30 miljoen. Grote projecten zijn o.a. stadsvernieuwing op de Zeedijk in Amsterdam, verbouwing van de voormalige Lutherse kerk in Amster dam tot theater, uitbreiding van het winkelcentrum Makado in Schagen Konst van Polen BV heeft een band met Texel, want de echtgenote van algemeen directeur A C.A Honig is Marijke Nauta die haar jeugdjaren doorbracht in De Cocksdorp waar haar ouders een café runden. Het echtpaar komt regelmatig op het ei land. Een zakelijke reden is er ook: het bedrijf wilde nog wel een stukje expanderen in de provincie Wellicht werpt de samenwerking meteen vruchten af. De nieuwe firma is namelijk uitgenodigd voor de aan besteding van de nieuwe ING-bank aan de Groeneplaats ,,lk was de huisaannemer van de ING op Texel Maar als ik deze stap niet had gezet, zou ik waarschijnlijk met zijn uitgeno- digd." Ondanks de droogte ziet de graan oogst er goed uit. Verrassend, vindt Gerard van Heerwaarden van Cavo Latuco. „Als je beseft hoe weinig regen sinds vorige herfst is gevallen... We dachten zelf dat de opbrengst van gerst niet meer dan 5V2 a 6 ton per hectare zou bedra gen, maar de eerste oogsten leve ren een gemiddelde van 7V2 ton op. Dat mag je spectaculair noemen.'' Op het eiland zijn alle vier soorten graan vertegenwoordigd Gerst is de belangrijkste, metzo'n 3.500ton. Dat is ruim de helft van de totale hoeveel heid graan (geschat volume 6 500 ton). Op de tweede plaats komt wintertarwe, daarna rogge (6 a 700 ton), zomertarwe en haver (ruim 100 ton). Zo'n 90% van de totale graanoogst loopt via Cavo Latuco. Tweederde daarvan wordt verwerkt in het hoofd bedrijf op de hoek Bernhardlaan- Waalderstraat in Den Burg Maar om al het graan, dat met grote vrachtwa gens wordt aangeleverd, te kunnen verwerken, wordt bedrijfsruimte ge huurd bij de firma Bakker in Oude- schild De drukke tijd begint eigenlijk al in juli met een „vooroogstje" van graszaad, waarvan op Texel enkele honderden hectaren op contract worden geteeld Meteen daarna is het graan rijp ge noeg. De loonwerkers met hun com bines rukken dan massaal uit om de boeren van dienst te zijn. ,,De warme zomer vorig jaar zorgde voor een unicum Toen kon de oogst in één ruk worden binnengehaald en waren we in veertien dagen klaar.'1 Helft binnen Door het wisselvallige weer gaat het ditmaal minder hard Toch heeft Van Heerwaarden met te klagen ..De eerste dag was pover, 300 ton. Maar de tweede dag kregen we al 800 ton binnen. Door de regen was het deze week moeiliik, maar toch is ongeveer de helft van de oogst achter de rug De technische ontwikkelingen zijn in enkele jaren razendsnel gegaan. Al les is groter: de combines, de contai ners, de vrachtwagens Maar ook wij hebben de boel aangepast Technische aanpassingen Van Heerwaarden wijst op de ver brede ingang en de nieuwe 70 tons weegbrug ,.Een deel van de op brengst van het afstoten van Keyser Co in De Waal hebben we hierin geïnvesteerd. Voor de agrarische sector is het belangrijk dat op Texel een goed servicepunt behouden blijft." Vroeger werd o.a. gewerkt met een ontvangstput, waar het graan in werd gestort Die had een capaciteit van 17 ton per uur, dat gaf op het laatst ergernis." Nu wordt het graan in de enorme hal gestort, waar shovels het op een transportband schuiven. Opslag Na weging worden van binnenge bracht graan monsters genomen In een laboratorium wordt de kwaliteit bepaald, aan de hand waarvan de prijs wordt vastgesteld. Voergranen ondergaan een voorreiniging Het opgeslagen graan wordt gedroogd in een cel met daaronder beluchtingskanalen. Dat komt nauw bij, want het vochtpercentage voor gerst moet 15% bedragen en voor tarwe 16%. Alle brouwgerst wordt per as afge voerd naar een vestiging om te wor den geschoond, waarna het verder wordt getransporteerd naar brouwe rijen De graanhandel gaat het hele jaar door; een deel van de oogst kan dus, afhankelijk van de vraag, nog maanden op Texel in voorraad blij ven. Hart Via hetoogst plus systeem" voor de boeren weten Van Heerwaarden en« zijn rechterhand Jan Keesom eind juni vrij exact welke hoeveelheden ze kunnen verwachten Keesom, door Van Heerwaarden „het hart van de expeditie" genoemd, heeft bijna, voortdurend de telefoon in handen om de hectische aan- en afvoer op elkaar af te stemmen. De graanprijzen zijn gedaald. Voer- gerst brengt momenteel 25,- per 100 kg op. Voor brouwgerst wordt een tientje meer betaald en dat is gunstig voor de Texelse boeren, die in staat zijn kwalitatief goede brouwgerst te telen. Ondanks de lagere prijzen en de teruggang in de landbouw is het areaal graan opvallend genoeg gelijk gebleven en wellicht zelfs iets geste gen Van Heerwaarden „De hoeveelheid vee is afgenomen en er is minder behoefte aan ruwvoer. Hierdoor wordt meer land geploegd. Er zijn zodoende meer gemengde bedrijven die graan zaaien Graan is en blijft een wezenlijk onderdeel van de vruchtwisseling Van graanteelt wordt een boer niet rijk. De opbrengst van een hectare gerst is 51/2 ton x 38 cent onge veer/2 000.- Daar komt de EG- subsidie (MacSharry) van 700.- bij, plus het stro (ƒ250,-). Daar te- genovec staan de kosten van land- bewerking, van ploegen tot en met oogsten. Voor agrariërs die het land niet zelf in eigendom hebben, komen de kosten van landhuur daar nog bovenop „Graan is geen vetpot, maar wel een goede vruchtwisselaar", stelt loonwerker Fulps Duinker Vandaar dat Texel elk jaar augustus weer voor een flink deel goudgeel gekleurd is. Voor loonwerkers en boeren een hectische, maar ook mooie tijd. Op het eiland rijden ongeveer twintig grote en kleine combines af en aan. Als het tenminste droog is. seerd op net aantal gemaaide en gedorste hectaren. Wortelteelt Naast twee combines beschikt Duinker over twee grootpakpersen, waarmee een groot deel van het stro op Texel wordt geperst. De grote pak ken gaan veelal naar telers van bloembollen en wortelen De winter wortelteelt heeft de afgelopen jaren op het eiland een grote vlucht geno men, vertelt Duinker niet zonder trots. ..Zelf opgestart in samenwerking met collega-loonwerker Ter Steege We begonnen met een groepje boeren die totaal tien bunder wortelen opzet ten Op de wortelen moet een dik dek van stro. plastic en weer stro komen. Het was een ontiegelijk werk om machines aan te passen", aldus Duinker, die met alleen loonwerker doet, maar ook landbouwmachines ontwikkelt en verkoopt. De wortelteelt is inmiddels zó gegroeid dat Duinker extra stro nodig heeft uit Groningen inde twee grote combines van Fulps Duinker, bezig In de haver. ..Als we op pad zijn, is er alleen at en toe tijd voor een bakkie koffie. niet met het bezwaar van J. Dekker uit De Cocksdorp. Hij ageerde te gen een garage van C. Knook en mevrouw Chr. de Wit aan de Kikkertstraat. De leden vonden zijn argumenten niet steekhoudend. Knook en De Wit hebben, met een vergunning van de gemeente, een garage gebouwd Zij mochten een bijgebouw van maximaal 15 vierkante meter neerzetten J. Dekker, woon achtig aan de Langeveldstraat stapte naar de rechter, die inderdaad con stateerde dat Knook en De Wit in overtreding waren Bij de berekening van het oppervlakte van het bijge bouw waren de dakoverstekken na melijk met meegenomen en dat had wel moeten gebeuren Het betreft echter maar een overschrijding van enkele centimeters. Omdat het formeel met klopt stelde de rechter Dekker in het gelijk. De ge meente besloot daarop een artikel 19 procedure te voeren, waarop Dekker bezwaar indiende. Hij vroeg dinsdag naar de wettelijke status van de hoor zitting. Daarnaast verklaarde hij pro blemen met het bijgebouw te hebben, omdat het de waarde van zijn naast gelegen zomerhuisje negatief zou beïnvloeden Op een vraag van Jan Koolhof (CDA) moest hij erkennen dat hij daar geen officiële taxatie van had. Volgens de commissie heeft de rech ter duidelijk genoeg gemaakt dat hij alleen formele problemen heeft met de overschrijding van de dakover stekken. niet met het gebouw op zich Dat was voldoende reden om het bezwaar van Dekker unaniem onge grond te verklaren Die beende daarop gepikeerd de vergaderruimte uit. Fragment uit reportage in NRC Handelsblad over vandalisme in kust plaatsen Loterij PH-polder. De prijzen van de loterij voor de PH-polder zijn op de volgende nummers gevallen: 1552, 1309, 1372, 1198, 1058. 0209 en 1354 Winnaars kunnen bellen naar Joke Kuijper. tel. 319501 In de nacht van dinsdag op woensdag werden forse vernielingen aangericht in de Duinroosstraat en aan de Boodtlaan in De Koog Baldadige voorbijgangers schopten een tuinhek omver, braken een boompje af en beschadigden een verkeersbord en geparkeerde auto's. De schade be draagt minimaal 3 500,-. Gedupeer den zijn o.a twee pensiongasten uit Badhoevedorp en Aalsmeer. «ger was het dorsbedrijf de tegenwoordig is het een bij- Maar naar het gevoel is het nog ós het mooiste en belangrijk- rerk. Combinen is spektakel. Bant om die stroom graan de in te zien gaan. Hoe harder, groter de kick. Plus dat je een en klaar produkt van het land t" Aan het woord is Fulps iker jr. van het gelijknamige bedrijf uit Nieuweschild. dat weken met twee grote combi- het rijpe koren te lijf gaat. en een nieuw bedrijvencomplex in Koog aan de Zaan. Daarnaast heeft het bedrijf een eigen maatschappij voor de ontwikkeling van woningbouwprojecten Het bedrijf heeft onlangs het kwaliteitscertificaat ISO-NEN-9001 verkregen Band een gescheurde lip hechten. Ach, die jongens. Koningstem kent d;it soort wel. Een weck per aar doet hij immers dienst op Texel. „Normaal dertienduizend nwoners mevrouw, en in de vakan- eperiode vijftigduizend. Kunt u t ch daar iets bij voorstellen.'" Ko- ngstcin wel. „De bierkratten an torenhoog om de tenten ge- «pcld. Eens zag ik wel meer dan veehonderd flesjes om een tent lig- en." Onder die omstandigheden oopt het volgens de agent wel eens lit de hand: antennes worden om gebogen, spiegels afgebroken. Sommige inwoners ruiken 's och tends een doordringende geur in hun halletje getverderrie, weer Joor de brievenbus geplast. Hoewel onder andere noemers voert de politic op de eilanden Ter schelling en Texel een vrijwel iden- i ick beleid, vroege sluitingstijden, cel controle, strenge straffen. Op Texel kent de politic de 'I/2/3 rege ling'. Om één uur mag er niemand meer in het cafe, om twee uur gaat de muziek uit en om drie uur staat iedereen op straat. Daar surveilleert de politie om die tijd onder andere met twee paarden en „daar hebben Jic grote jongens en meiden toch mtzag voor" Maar net als op Terschelling leeft de Texelse politic ook proble men met haar bezetting. De leiding van de eenheid op het eiland kan, naast extra zomcragentcn, surveil lanten inzetten maar deze hebben niet de bevoegdheden van echte agenten. Zo mogen ze geen dienst na elf uur 's avonds draaien. Dan moet het 'feest' in De Koog .place 10 l>e op Texel, nog losbarsten Er zijn meer 'onvolkomenhe den'. Het openbaar ministerie in Leeuwarden zwakte het lik-op-stuk beleid op Terschelling af, tot ver driet van politicchef Van Strien. 1'^ t jaar moesten onverlater ad betrapt werdr- i moderne „combined har- irs" voor slechts drie weken snen dorsen Een forse inves- j, maar dat zit de Duinkers in het I. „Mi|n grootvader was een van ïiste loondorsers op Texel. Opa «iervisser, maar toen na de aan- an de Afsluitdijk het wier uit de lenzee verdween, nam hij het «drijf van Kloosterman over. In jdwas hij tot in de winter aan het m. jaren zestig kocht hij twee com- Wat 'n grote machines zeiden ensen toen. Maar als je die twee ijes nu op foto's ziet, moet je i lachen ten zijn vader leven zich deze in weer uit op de combine. „Va- geniet ervan, hij zal het altijd iblijven doen", aldus junior, die enteel bezig is het bedrijf over te sn. Wie het eerst komt... preekt van een hectische start Je oogst deze zomer. „Het was Jen, wachtenmaar vorige i maandag was heel Texel rijp. Poer leeft met het weer, maar wil giaag als eerste worden gehol- Zeker als er later in de week re- De vrachtwagen steigert even als hij de volle graancontainer optilt. In een mum van tijd kan de wagen met de nieuwe lading op weg naar de hal van Cavo Latuco in Den Burg. gen wordt voorspeld. Als het lang mooi weer blijft, hebben ze allemaal meer geduld." De stelregel „wie het eerst komt. die het eerst maalt" gaat in dit geval let terlijk op Daarnaast probeert hij te veel heen en weer rijden te voorko men, waardoor een naburig graanakker eerder in het schema wordt opgenomen. Ook houdt hij re kening met het soort gewas. Zo gaat graszaad vóór gerst „Graszaad heeft na regen een week nodig om weer droog te worden, gerst kan in een paar uur droog zijn omdat de korrel vrij aan de buitenlucht zit. Tarwekorrels zijn ingekapseld in vliesjes of mutsjes, dat kost drie da gen." Lange dagen Op de loonwerkbedrijven leidt de oogst soms tot grote stress, vooral als er ook ander werk ligt te wachten. Op de dag van het interview moest Duinker maaidorsen, stro persen, slo ten maaien en diepploegen. „Die eerste twee hebben voorrang, maar ik had mensen tekort om alles te doen Toen het begon te regenen was het probleem opgelost." Zodra er regen valt, staan de combi nes stil. Maar ook 's morgens vóór koffietijd komen ze niet in actie. Eerst moet de dauw van de nacht zijn op gedroogd. „Zeldzame zomerse da gen uitgezonderd De eerste uren van de dag besteden we aan onderhoud, tanken, smeren Ook is er dan tijd voor andere werkzaamheden, zoals sloten maaien en land egaliseren. Zodra we met de combine op pad gaan. werken we achter elkaar door Dan is er alleen af en toe tijd voor een bakkie koffie Capaciteit Dankzij de grote capaciteit van de combines verloopt de oogst toch re delijk vlot tijdens een wisselvallige zomer zoals nu „Tussen de buien door kun ie er snel een aantal hecta ren afrijden." De huidige combines van Duinker, die alweer tien jaar oud zijn, zijn twee maal zo groot als hun voorgangers. In de tank gaat 6700 liter graan Hier door hoeven de machines minder vaak te lossen, en dat scheelt veel tijd. „De combines doen anderhalve hec tare per uur, soms méér Dat hangt er vanaf hoe vaak je moet keren en naar een ander land moet rijden Het aan- en afkoppelen van het maaibord kost relatief veel tijd. Laatst waren we op een mooie zonnige dag van half een '5 middags tot half negen 's avonds aan de gang Met twee combines re den we er 20 hectaren af Als het gewas mooi stevig en rijp is, kun je zelfs tot 's avonds laat dorsen, vooral bij tarwe." Met zoveel drukte gaat er ook wel eens wat mis. Zo vloog vorige week een opraapwagen in brand, omdat het kurkdroge stro had vlamgevat. De chauffeur wist de schade te beperken door de wagen in een diepe tocht te dompelen Het kostte enige moeite om hem weer op de kant te krijgen, maar inmiddels is de wagen weer inzetbaar. Ook Duinker is verrast door het goede soortelijk gewicht van de gerst deze zomer. „Een mooie volle korrel Dat ziet er goed uit voor de brouw De kwaliteit komt niet tot uitdrukking in zijn vergoeding; zijn tarief is geba- Bouwbedrijf Gieze BV is een sa menwerkingsverband aangegaan met het grote aannemingsbedrijf Konst van Polen BV uit West woud. Aannemer Henk Gieze hoopt hierdoor op Texel in aanmer king te komen voor de bouw van „de iets grotere" projecten. De coördinatie en acquisitie van het werk op Texel blijft in zijn handen, met ondersteuning vanuit het kan toor in Westwoud. Al enige tijd was Gieze op zoek naar een partner, ondermeer om de toe komst van zijn bedrijf veilig te stellen In de jaren zeventig was het Eierlandse bouwbedrijf voor Texelse begrippen groot, met een kleine twin tig medewerkers. De laatste jaren waren dat er nog maar drie, incluis Gieze zelf „De concurrentie is groter geworden door de komst van meer kleine (een mans) bouwbedrijven. Het aantal gegadigden voor het grote werk is echter niet toegenomen", aldus de 47-jarige bouwer. Hij wijst op de druktepiek buiten het vakantie seizoen. die door de Texelse bouw bedrijven amper kan worden bij- gebeend. Door de samenwerking met een groot bedrijf uit Noordholland, waar het 's winters minder druk is. denkt Gieze op die situatie in te spe len. Advies Ook om andere redenen is het vol gens Gieze, die nu mede-firmant is, aantrekkelijk om samen te werken met een grotere aannemer die veel zijdig is en alle kennis in huis heeft „Vroeger was je als aannemer alleen maar bezig met bouwen. Nu wordt veel meer van je gevergd op het ge bied van veiligheid, milieuduurzaam bouwen, advisering en aanvragen en loonwerkers houden van zeil combinen. Vanaf de bestuurdersplaats ziet V.l.n.r. Henk Gieze. NVOB-adviseur B. olde Hartman en algemeen directeur A. Honig van Konst van Polen na ondertekening van het contract bij het hoofdkantoor In West. woud.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7