Cjrocn ^warLr Jexels in het hart Teso leende in '95 f1,3 min aan Krim \angespoeld poeder kan gevaarlijk zijn Duitse badgast (52) in zee verdronken N Nieuwbouw school bij dorpshuis voordeliger" Vechtpartij jeugd in kiem gesmoord Golfbaan als onderpand aarschuwing apotheker Wijnand: Bestuur VGE presenteert alternatief IGté Kees Jansma inToppers" De Dorpsstraat ence -J-forszel War Eric zit in Londen VERDER IN DIT ummer Basisscholen maken kennis met kunst 2 Tijdrijders klaar voor bedrijvenbokaal 3 Begrotingstekort knaagt aan reserve gemeente 5 Teso boekte ruim vier miljoen winst 7 *o Timmerlui zweren bij stek in De Waal 7 de hele winter OPEN! TEXELSE^COURWT de GEMEENTEBEGROTING 1997 moerbeek BRIGHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11113 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv itraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iYJNêMENTSPRUS /54,55 PER HALFJAAR. LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20. 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 heeft in 1995 een lening van Imln verstrekt aan de Exploita- laatschappij De Krim (EMK). vakantiepark financierde met een deel van de aanleg en van de golfbaan, die ook als erpand van de hypothecaire ng dient. Volgens Teso-direc- Rob Wortel diende de transac- «t ter financiering van de over- van de Teso-aandelen van [vrij Doeksen door de Krim, ter lie van 1,2 miljoen gulden. De lening aan De Krim staat in het jaarverslag van Teso geregistreerd onder de post „overige vorderingen verstrekt ter realisering van een toe ristische activiteit". Het geld is afkom stig uit Teso's eigen vermogen, dat in het boekjaar 1995 is gestegen tot ƒ74 324 000. Wortel omschrijft de lening als een „zakelijke transactie" tussen Teso en De Krim. De EMK vergoedt Teso jaar lijks vijf procent rente over het uit staande bedrag en zal de lening in termijnen, verspreid over dertig jaar terugbetalen. Wortel. „De lening past binnen de doelstelling van Teso. De golfbaan is eep nieuwe attractie voor Texel die extra publiciteit oplevert en daardoor gunstig is voor het toerisme Daar vaart ook Teso wel bij Toerisme stimuleren De golfbaan is niet de enige financiële impuls van de veerdienst om het toe risme op het eiland te stimuleren. Jaarlijks subsidieert Teso de stichting VVV Texelpromotie met 200 000,- en de herinrichting van de Dorps straat in De Koog wordt voor 25.000.- bekostigd door de veerdienst." Ook in het verleden stimuleerde Teso het toerisme Voor beelden van van voor de oorlog zijn de stichting van jeugdherberg Pano rama en de aanleg van fietspaden op kosten van Teso. Van recenter datum zijn twee films over Texel Aandelen-transactie Hoewel het bedrag van de aandelen transactie met Doeksen met zo veel verschilt van dat van de lening aan De Krim, is de conclusie dat het geld daarvoor is gebruikt volgens Wortel niet juist. „De financiering van Teso- aandelen past niet binnen de doel stelling van de veerdienst. Aandelen zijn geen toeristische activiteit Volgens Wortel gaat er van de lening aan De Krim geen precedentwerking uit, al sluit hij financiële impulsen aan toeristische projecten in de toekomst niet uit. Van een Teso-lening aan zwemparadijs Calluna, waarvan de werkgroep onder voorzitterschap van Wortel staat, is volgens Wortel geen sprake. steeds wordt de Texelse kust ield met medicamenten londuidelijke herkomst en ver injectienaalden. Eén van de ten betreft ampullen met vtanée. Het witte poeder jevaar voor de ogen opleve- Gezien de diversiteit van de in lijkt het erop dat een con- met hulpgoederen over- is geslagen. lacutanée is een Frans middel isis van chymotrypsin", vertelt heker P. A. Wijnand. Het enzym /rit -oplost wordt gebruikt in de selkunde, ter voorbereiding van iperaties. Bij ongecontroleerde Bkan de ooglens loslaten. „Ge it dus. Ook als het in wondjes |dit komt. Het spul vertraagt he- and van de Texelse apotheek Jthet druk door de vondsten „Ik |ook al door de politie gevraagd nkele middelen in buisjes te ana- i. Die zijn opgestuurd, dus het lieven voor we weten wat daar jt' Hij pleit voor een gerichte in- Jting van de medicamenten spul moet daar niet blijven lig- I'Dergelijke acties moeten door meente worden georganiseerd. Iters van medicamenten worden verzocht om de spullen bij tentewerken af te geven. „Het |ook bij ons, maar als het veel is ten wij het ook weer doorgeven te de blaadjes van de bomen "ten, raken gevoelige geesten |de ivar Dal beweert een oude Msniisheid. Een weten- pappelijk bewijs bestaat niet. t een simpel berichtje in de W kan voor verwarring zorgen. Mond er onlangs in speciaal 'ertje dat er Texelaars zijn Igekeurd. Eindelijk! Maar wie we/ en waarvoor? De oplet- 'de lezertjes begrijpen onmid- Mjk dat hier om ons befaamde kapenras gaat. Stom! Verder pen we dat de Groeneplaats pena Plazade etalage van '1 Burg is Inderdaad, maar Haas nog steeds ingericht door "i slechte etaleurs. Je kunt zo in de war zijn. dat je niet tus meer weet hoe je het teten/ft Op de eeuwenoude iholmuur in het Park (Wezen- weet u nog?) heeft een •time graffiti met koeienletters geestesgesteldheid ggspo- T dij is volkomen in de XAFh van dat monumentale e metselwerk De betekenis pttes- seed me met. Dan maar 91teeet/e in de war. Horszei aan de gemeente", aldus Wi|nand. Onschuldig Op het strand en de dijk zijn afgelo pen dagen grote hoeveelheden me dische spullen aangespoeld. Behalve naalden werden nu ook operatie mutsjes gevonden. Er liggen tevens verschillende soorten pillen De mid delen „Ospen" en „Doxicycline" zijn antibiotica, vooral in gebruik bij ont stekingen van keel en bovenste lucht wegen. Laatstgenoemde middel wordt tevens toegediend na een beet van een teek. ter bestrijding van de ziekte van Lyme. „Oscillococcinum" is een homeopatisch middel, terwijl een ampul met „Chloride" waarschijnlijk alleen is bedoeld voor analyses. Er zijn ook zakjes met vloeistof ge vonden waarop „Normasol" staat en de naam van een Engelse fabrikant. „Dat is natriumchloride, een onschul dig spoelmiddel", aldus Wijnand. „Triamcinolone acetonide" is een hormoon dat in crèmes tegen exceem wordt verwerkt. Ook dat kan in poe- De 26-jarige Eric Nauta die sinds zaterdag wordt vermist, verblijft in Londen, mogelijk bij een kennis. De politie heeft aan de hand van getuigenverklaringen en onderzoek kunnen vaststellen dat hij zaterdag ochtend per trein naar Amsterdam is gereisd, daar een open retour van f222,- heeft gekocht en de veerboot Oostende-Ramsgate heeft genomen. Zondag om half vier kwam hij in En geland aan en om half negen arri veerde hij in Londen. Hij heeft daar een kennis maar of hij daar logeert, is nog niet gebleken In de Engelse hoofdstad heeft hij in elk geval in en kele winkels artikelen gekocht. Het is de politie of de familie nog niet gelukt contact met hem te krijgen, zodat onduidelijk is wat er met de jongeman aan de hand is dervorm gevaar opleveren voor de gezondheid Koeienmiddel? Volgens Apotheker Wijnand wijzen de recente vondsten erop dat er ziekenhuismaterialen in zee terecht zijn gekomen. De hoeveelheid en de soort medicamenten maken het on waarschijnlijk dat het van een zeezeiler is geweest. „Alhoewel echte wereldreizigers ook wel operatiemiddelen meenemen. Het vreemde is dat het allerlei soorten medicamenten en medische spullen door elkaar zijn, van allemaal ver schillende fabrikanten Er zit met echt een lijn in. Alsof een container hulp goederen voor een derde wereldland in zee is belandHet idee van de politie, dat het overjarige antibiotica zou zijn. wordt door Wijnand van de hand gewezen ..Geen van de potjes die ik heb gezien was over datum." De zilverkleurige pillen met de op schriften „Sexfix Silber Original Lees verder pagina 5 Een 52-jarige man uit Bretten (Duitsland) is gisteren verdronken tijdens het zwemmen in zee bij paal 28. De man overleed ter plekke. Een 59-jarige plaatsgenoot die hem uit de golven probeerde te redden, ontkwam ternauwernood aan hetzelfde lot. De twee mannen vierden samen met hun echtgenotes vakantie op Texel. Gisteren brachten ze een bezoek aan het strand. Kort'na twaalf uur beslo ten beide mannen te zwemmen. De 52-jarige Duitser kwam in moeilijkhe den. vermoedelijk als gevolg van de stroming, en dreef weg De ander proefeerde hem te redden, maar dat lukte niet. Wel wist hij de aandacht te trekken van andere strandgangers. Die sloegen in het paviljoen alarm en probeerden door het vormen van een menselijke ketting de twee drenkelin gen uit het water te halen Dat lukte, maar de 52-jarige man was toen al bewusteloos. Strandbezoekers pro beerden hem te reanimeren, maar de hulp mocht niet baten Toen de am bulance arriveerde, was het slachtof fer overleden. De 59-jarige zwemmer leek er eveneens slecht aan toe. Hij was onderkoeld en werd met de zie kenauto naar het Gemini Ziekenhuis gebracht. Na onderzoek kon hij gistermiddag alweer naar Texel te rugkeren. Volgens omstanders hadden de man nen zich niet opvallend ver in zee strandbewaking loopt tot 1 septem ber. worden de Texelse stranden sinds afgelopen weekend met meer bewaakt Dit (gemeentelijk) beleid wekte gisteren onbegrip, omdat het toeristenseizoen nog niet voorbij is en dankzij het warme weer het strand druk werd bezocht. Een televisieploeg van RTL4 was- gisteren op Texel om opnamen te maken voor het nieuwe pro gramma Toppers" Daarin wordt een bekende Nederlander die de top van zijn carrière heeft bereikt, geïnterviewd door Willebrord Frequm terwijl hij in zijn werk en vrije tijd wordt gevolgd. In dit ge val ging het om sportverstag-ge- ver Kees Jansma die een reisje naar Texel maakt en daarbij aller lei toeristische attracties bezoekt Opnamen werden onder andere gemaakt van de boot. de Slufter. de zeehonden van EcoMare. een schaakpartijtje in het strand paviljoen van Ome Joop bij paal 17. de Jan Plezier en het Para centrum Texel waar een tandem sprong werd gemaakt. Jan Kikkert van aannemingsbedrijf Texel was met zijn terreinwagen ingehuurd om de cameraploeg te vervoeren. De aflevering wordt vrijdag 13 september uitgezon den via RTL4. aanvang 21.30 uur. Op de foto Jansma die be zig is de zeehonden van EcoMare te voeren onder toe ziend oog van Henk Brugge (rechts). Rechts naast de came raman staat Willebrord Frequm. (Foto Harry de GraalI Totale nieuwbouw van basis school 't Durperhonk op een an dere lokatie gaat ten koste van de exploitatie van het Eierlandse Huis. Als de school, die al ruim twintig jaar samen met het dorps huis in één gebouw is onderge bracht, verhuist, wordt het dorps huis opgescheept met een aantal onrendabele lokalen. Dat vreest het bestuur van de Vereniging Ge meenschap Eierland (VGE), dat daarom een alternatief plan heeft laten maken. Het ontwerp, vervaardigd door De verhalen lopen uiteen, maar dat er dinsdag en woensdag spannin gen zijn geweest tussen twee groe pen jongeren is een feit. „Rassen- rellen is een te sterk woord", vindt jeugdwerkster Carla Schrama. „Het incident is echter wel aanlei ding voor enige gesprekken." Schrama heeft van de jongeren be grepen dat al een tijdje pesterijen gaande zijn tussen een groep „gabbers" en kinderen van asiel zoekers. „Het verhaal gaat dat éen van hen een petje heeft gepikt van iemand uit de andere groep. Dat leidde tot ruzie Carla Schrama rela tiveert het gevecht „Het zijn kinderen uit de tweede en derde klas OSG Geen beren van kerels." Doordat nieuwsgierige jongeren het verkeer op de Elemert blokkeerden kwam de politie dinsdag op de oploop af, waarmee het gevecht in de kiem begeven Omdat het seizoen voor de architektenburo Alkema Honingh, gaat uit van uitbreiding van het be staande schoolgebouw. Bedoeling is om de twee functies (school en dorps huis) volledig te scheiden. Gemeen schappelijk gebruik van ruimten, waarvan nu sprake is, komt dan met meer voor. Het VGE-bestuur ver wacht dat hiermee een belangrijk knelpunt wordt weggenomen, werd gesmoord Carla Schrama ving Uitbreiding van 't Durperhonk is so- woensdag op dat de knokparti| in de wieso nodig, omdat het huidige loop van die dag in het park achter het schoolgebouw te klein is. Een deel Raadhuis zou worden voortgezet. „Ik van He lëerlingen krijgt momenteel les ben naar de OSG gegaan. Met een docente heb ik de 'leiders' van de twee groepen jongeren bij elkaar ge roepen Met sisser af De wrijving werd uitgepraat, waarna de twee elkaar de hand gaven Schrama besloot echter na schooltijd toch even langs het park te lopen, voor alle zekerheid „Op de ijsbaan was niemand, maar ineens zag ik alle jongeren van het Skatepark weg- racen. Voor ik bij het park in het cen trum was, kwamen ze alweer terug. Later bleek dat ze wilden bemiddelen om de problemen op te lossen, maar dat ze onverrichter zake terugkeer- Lees verder pagina 5 in noodgebouwen, die op het terrein naast de school zijn neergezet. Tij dens de boomplantdag, afgelopen voorjaar, maakte wethouder Nel Eelman-van 't Veer bekend dat er een nieuwe school zal komen Gedacht wordt aan nieuwbouw in of bij een nieuwe woonwijk in De Cocksdorp Onderhoud Het VGE-bestuur was hierdoor ver rast. Gevreesd werd dat de vrijgeko men lokalen wel meer vrijheid, maar nauwelijks meer omzet zouden ge ven. Begin juli voerde het bestuur een gesprek met b en w Daarna werd met hulp van een accountant alle voor- en nadelen op een rijtje gezet. Het bestuur schrok van de uitkomst. „Als de school eruit gaat, wordt het dorpshuis inclusief onderhoudskos ten met een jaarlijks exploitatiekort van 80 000 - geconfronteerd", aldus de bestuursleden Karin van der Beek en Erwin van der Linde. Het achter stallig onderhoud aan het gebouw blijkt in de afgelopen jaren te zijn op gelopen tot zes ton Alleen al de re novatie van het dak vergt 275.000,- „Het Eierlandse Huis heeft nooit sub sidie van de gemeente gehad. Alleen de school kreeg Londo-vergoedingen van het rijk Als die bedragen niet toe reikend waren, paste de VGE dat bij Hierdoor hebben we zelf geen midde len kunnen reserveren voor onder houd Het VGE-bestuur vindt dat de gemeente, als eigenaar van het ge bouw, hierin een verplichting heeft. Goedkoper Ook zonder de kosten van achterstal lig onderhoud dreigt het dorpshuis met verlies te draaien. Het bestuur besloot niet af te wachten, maar te werken aan een plan. „We willen een oplossing die zowel voor de ge meente als het dorpshuis voordeliger is." Uitbreiding van de bestaande school is goedkoper en sneller, omdat de bouwgrond al eigendom van de ge meente is. Volgens het plan van de VGE kost de verbouwing 822.000.- inclusief btw Totale nieuwbouw vergt blijkens de deze week gepresen teerde gemeentebegroting een inves tering van ƒ1,8 miljoen Hetplan.dat wordt gesteund door de dorps- commissie. en de schets van de ar chitect zijn dinsdag door een VGE- delegatie overhandigd aan b en w Wethouder Nel Eelman kon gisteren nog geen reactie geven, omdat ze het plan eerst wil bestuderen. Wel zei ze dat het een creatieve gedachte is van de VGE om positief mee te den ken Het college streeft naar nieuw bouw, maar de wethouder wil andere opties niet bij voorbaat uitsluiten (ADVERTENTIE) Dorpsstraat 21, De Koog. (ADVERTENTIE) Schets van het gecombineerde Eierlandsche Huis. Links de nieuwe aanbouw van de school met fraaie ronde entree. Tokening arcivtccienburo Alkoma Honingh) Qnsa ^mjrL jixrh fa bd bjH- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: en folders van: meubelhandel en interieurverzorging b v. lm fTlcts drogisterijparfumerie, fotohandd

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1