Cjrocn ^warLr Jéxels in het hart-, Actie voor De Traan roeier Skilders willen hun molen zien draaien Herkansing voor oeverzwaluwen N knul fa zestig jaar zuster Visser dodelijk door boomkor getroffen „Nestelmuur" ingestort, maar: EcoMare ontvangt de 200.000ste Zaak Mardanian loopt nog steeds VERDER IN DIT ummer Muziekschool barst uit z'n jasje 2 Ten Cate houdt het voor gezien 2 Vlielanders zwemmend naar huis 5 Kennismaking met nationale Friese sport 7 Waterzaal EcoMare vordert gestaag 8 Ongewenst achteruit- Tas ontvreemd op veerboot Inbraak in schepen De kaart die de handtekeningenzetters krijgen om voor hun raam te zetten. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11114 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ijrkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ÖNNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 let een kaart voor je raam vannacht." Met enige dichter- kevrijheid ten aanzien van deze bekende liedtekst is door udeschilder Bert Koning een actie gestart. Hij wil de mo- De Traanroeier weer draaiende hebben en hij is niet de ige, gezien de handtekeningen die hij sinds zondag heeft pgehaald. ledereen die tekent krijgt een fraaie ansicht- art. De bedoeling is dat deze voor het raam wordt ge- aatst tot de molen weer in beweging wordt gezet. Traanroeier, die staat op het ter- het raam naar de molen om te zien »an het Maritiem en Jutters- uit welke richting de wind kwam Ik iseum, is in 1962 door de ge- ook. Totdat hij anderhalf jaar geleden mte overgedragen aan het toen- ineens werd stilgezet. De inwoners ge Provinciaal Electriciteitsbedrijf ordholland. Bepaling bij die over- icht was dat de PEN van de molen een „functioneel geheel" zou iken Er volgde een uitgebreide usie, waarna de molen inderdaad bedrijf werd genomen voor inciteitsopwekking. el dat moment draaide De Traan- »er weer dagelijks. Het werd een ten voor de Texelaars, zowel op op zee. „Menig visserman ;de molen en wist dan dat hij thuis vertelt Bert Koning. De molen zo geautomatiseerd dat het jen (het draaien van de kap op de ■d) vanzelf werd geregeld Waarom? inwoner van Oudeschild houdt er helemaal niet'van om in het mid- punt van de belangstelling te tn „Maar ik woon en werk in Skil. ereen keek 's ochtends altijd uit Het is het paradepaardje van Oude schild. Maar dan moet ie wel draaien." De Oudeschilder vindt het niet netjes dat ENW met duidelijk is over de toe komst van De Traanroeier. ,,Bi| de overname van de gemeente heeft het PEN beloften gedaan. Zij zijn gefu seerd met ENW, dus mag je verwach ten dat die de afspraken nakomen. Als ze de molen kwijt willen moeten ze dat kenbaar maken en niet zomaar dat ding stilzetten." Bij het langs de deuren gaan („dat ligt me helemaal niet, maar voor een iestig jaar geleden trad Zuster unulfa in de congregatie van de lusters van de Allerheiligste Ver- sser Dat wordt donderdag ge- lerd in Sint Jan met een mis om 930 uur. Daarna is gelegenheid mhaar te feliciteren, lusier Arnulfa is 21 februari 1914 leboren in Zuid-Duitsland. Na aar intrede wijdde ze zich aan teverpleging van zieken. In 1967 Mm ze naar Texel, waar ze zich anvankelijk bezig hield met huiszorg en kraamverplegmg. toer werkte ze als bejaarden- erpleegkundige in het oude Sint knaan de Molenstraat. Ze com- sneerde dat met het voeren van Se dagelijkse leiding mds de verhuizing naar het touwe Sint Jan aan de toatrixlaan genieten de zusters an hun pensioen. Zuster Arnulfa leef echter druk Ze verzorgde fe planten en de tuin van het omplex onderhoudt sociale ontacten tussen de bewoners ïiregelt de inzameling, sortering n verzending van kleding ten ivan goede doelen, toewei ze momenteel haar vele erkzaamheden afbouwt, is zus- er Arnulfa nog elke dag in touw. todoet het graag en heeft vol- tamg van de vreugde die haar terk anderen bezorgt, toe zuster Arnulfa ter gelegen heid van haar jubileum iets wil denken, wordt verzocht dat via en envelop met inhoud te doen to opbrengst is voor de bouw tol een kindertehuis in Angola. goede zaak moet je iets over heb ben") kreeg hij spontaan steun van Nora Steen. Tevens werd met Daan Welboren van Nauta Boek afgespro ken dat in zijn winkel ook hand tekeningenlijsten liggen, waar sympa thisanten op kunnen intekenen. Gevaarlijk Volgens een woordvoerder van ENW zijn inderdaad onderhandelingen gaande over verkoop van De Traan roeier. Bij de overdracht van 1982 werd bepaald dat de gemeente het eerste recht van koop had „Van onze kant uit zijn ook al enige brieven naar de gemeente gestuurd, maar daar is geen reactie op gekomen. We zijn wel in onderhandeling met de Stichting Texels Museum." De woordvoerder verklaart dat mo menteel geen molenaar voor De Traanroeier beschikbaar is „Boven dien is de molen uit veiligheids oogpunt stilgezet Er zijn problemen met het kruiwerk." Sinds 1965 is de molen gebruikt voor energie opwekking. „Maar hij is met renda bel", aldus de ENW-medewerker. „Sterker nog, er moet veel geld bij Hij verklaart dat ENW naar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing zoekt. „Er hebben ook al enkele par ticulieren belangstelling getoond voor het gevaarte Het is ons erom te doen dat hij op één of andere manier be houden blijft voor de Texelse bevol king." Koek is op Na het vertrek van de PEN van Texel met bijkomend verlies van arbeids plaatsen heeft het eiland om schade loosstelling verzocht bij de energie- verstrekkers Is uit dat oogpunt nog iets te regelen voor De Traanroeier? „Nee", verklaart de woordvoerder stellig „De koek is voor Texel méér dan op. We hebben al behoorlijk diep in de buidel getast en onde? andere terrein voor nieuwbouw van jullie so ciale werkplaats De Bolder geschon ken." Eén gulden Volgens Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum zijn er inderdaad contacten met ENW over De Traan roeier „Die lopen al zolang de molen stilstaat" Hij beaamt dat dat met veiligheidsredenen heeft te maken STM wil de molen overnemen zonder kosten. „De gemeente mengt zich daar niet in, die vindt het best dat wij de molen willen. De PEN kocht 'm indertijd voor het symbolische bedrag van eén gulden. Daarvoor willen wij Nietsvermoedend meldden Jos en Irma de Ridder uit Didam zich giste ren met hun twee kleine kinderen Bram (2'ri) en Laura (1) aan de kassa van EcoMare Met de entree van het Gelderse gezin bereikte EcoMare het aantal van 200 000 bezoekers- Pr- medewerkster Margreet Sandee tracteerde het viertal op een verrassingspakket met educatief materiaal, souvenirs en knuffel-zee- honden voor de kleintjes. Bovendien kregen ze een speciale rondleiding van dierenverzorger Wiebe Sytsma. Een ander hoogtepunt was het voe ren van de zeehonden, waarbij ze naast verzorger Rens van derZwaag vooraan bi/ het bassin mochten staan. Bram en Laura vonden die natte beesten met hun gespat echter toch 'n beetje eng. (Foto Frans Hopman) het monument wel terug Maar dan moet er ook nog een bedrag bij voor het onderhoud." Kuiper denkt daarbij aan zo'n ƒ50.000,- per jaar. „Wij hoe ven er mets aan te verdienen, we wil len De Traanroeier alleen in stand houden. We zijn echter met in de po sitie om er jaarlijks zelf zo'n bedrag aan bij te leggen." Haast bij Het voorstel is gedaan aan ENW, het wachten is op reactie Dat deze in stantie ook onderhandelt met particu lieren schrikt Kuiper met af. „Ik weet dat in het verleden enkele Texelaars 'en zuster Arnulfa (Folo Harry de Grant) missen het. Ik vond dat er nu maar eens wat moest gebeuren." De reden waaróm de molen met meer draait is Koning onduidelijk. „Huidige eigenaar is Energie Noord West Ne derland. Ik wil een afspraak maken met de directeur, dat is meneer Don Hem wil ik de handtekeningen aan bieden." Beloften Koning is zondag begonnen met het ophalen van handtekeningen, omdat het bijna Open Monumentendag is. .Deze molen is óok een monument. De 50-jarige Noordzeevisser Gijs Messemaker uit Oosterend is gistermiddag bij een bedrijfsonge val om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde rond één uur aan boord van de TX 29 „Helena Elizabeth" van de firma P. Drijver Zoon, toen op ongeveer 45 mijl ten westen van het Molengat de netten werden uitgezet. Messemaker werd ter hoogte van het middel geraakt door de stalen boom van een der kor ren en sloeg als gevolg daarvan over boord. De andere opvarenden trok ken hem met een pikhaak snel daarop weer binnen Schipper Marco Drijver paste mond op mond beade ming toe. Dat was vergeefs omdat Messemaker al door de klap van de boomkor fataal inwendig letsel had opgelopen en vrijwel op slag dood moet zijn geweest. De kotter keerde onmiddellijk terug naar Oudeschild, waar het stoffelijk overschot aan wal werd gebracht. De Rijkspolitie te wa ter stelde een onderzoek in. Ook de Scheepvaartinspectie zal dat nog doen De omgekomen visserman was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was oorspronkelijk afkomstig uit Katwijk en sedert enkele jaren werk zaam bij de firma Drijver. De wand met nestgaten die ander half jaar geleden werd aangebracht in een oude dijk bij Nieuweschild, is gesloopt. De constructie van de muur, bedoeld om oeverzwaluwen te lokken, bleek te zwak. De initia tiefnemers van Vogelwerkgroep Texel zullen dit najaar echter een nieuwe poging wagen. De „nestelmuur" werd begin 1995 gemetseld door vrijwilligers van de Vogelwerkgroep, die hiervoor een bedrag hadden gekregen van Natuur monumenten. Toen later zand achter de muur werd gestort, scheurde de constructie- Hierdoor kwam het werk aan de wand met honderd nestgaten lange tijd stil te liggen Vorige week zaterdag werd het werk hervat Be doeling was een betonnen wand te maken om de muur te verstevigen. Toen daarvoor grond werd weg- gegraven, stortte een deel van de muur in. ,Te licht opgezet", concludeert Giel Witte die de bouw namens de Vogel- werkgroep coördineert. Besloten werd de bestaande wand helemaal te slopen en later dit jaar te vervangen door een nieuwe Financieel is dat mogelijk, omdat dankzij veel zelfwerk zaamheid een deel van het budget (ƒ4.000,-) nog ongebruikt is Daar naast beschikt de Vogelwerkgroep nog over een potje, dat voor dit doel kan worden aangebroken. De nieuwe wand zal van een zwaar dere constructie zijn „Hij wordt dik ker opgemetseld", aldus Witte. Daar bij wordt een groot deel van het materiaal van de oude muur her gebruikt. Wanneer de herkansing van start gaat, kan Witte niet zeggen „In elk geval deze herfst. We doen het met vrijwilligers, je bent dus gebon den aan hun tijd." Volgens Witte heeft één nieuwsgie rige oeverzwaluw de muur geïnspec teerd. Tot nestelen kwam het echter niet. Wél zijn elders op het eiland broedgevallen waargenomen. Enkele paren vonden een plekje in een gronddepot nabij Oudeschild. Op Texel zijn ze nog, dus het moet hier lukken om ze te behouden Maar we willen met afhankelijk zijn van de toe valligheden Oeverzwaluwen hebben rechte, verticale kanten nodig. Op andere plaatsen in Nederland, zoals langs de grote rivieren, zijn deze wan den een groot succes. Soms zijn bijna alle nestgaten bezet. Voorlopig bevolken schapen in plaats van oeverzwaluwen de oude zeedijk bij Nieuweschild. (Foto Frans Hopman) geïnteresseerd waren, want die wil den er een winkeltje of een restaurant in beginnen Maar dat kan niet, want de bestemming is museaal, dus die hebben zich teruggetrokken Andere particulieren? Ik kan het me nauwe lijks voorstellen Dat er geen molenaar zou zijn voor De Traanroeier wijst Kuiper van de hand „Willem Keijser kent die molen als geen ander Hij is bij ons in dienst. Nee, het stilstaan heeft alles te ma ken met groot onderhoud", aldus Kui per, die erop wijst dat het museum zelf de kleine klussen aan de molen verhelpt Dat er iets moet gebeuren staat voor hem als een paal boven water. „Ik ben blij met de actie van de omwo nenden. Ook wij vinden dat de molen behouden en draaiende moet blijven. Meer druk op de ketel7 Wij hebben geen belang bij ruzie We herinneren ENW af en toe aan ons voorstel en daar laten we het bij." In de zaak van het Armeense vluchtelingengezin Mardanian is tot nu toe weinig verandering ge komen. Terwijl zijn vrouw in Armenië een huis heeft betrokken, zit Kolia Mardanian nog steeds ondergedoken in Georgië. In het voorjaar werd het uitgeproce deerde gezin Mardanian midden in de nacht op Texel van het bed gelicht en op transport naar thuisland Armenië gezet Tijdens een tussenstop in de Georgische hoofdstad Tblisi ontstond een schermutseling met de douane, waarbij het echtpaar geld afhandig werd gemaakt. Daarop nam Kolia de benen. De familie Mardanian was in een ver gevorderd stadium met emigratie naar Canada Volgens een Texelse groep sympathisanten bestaat die mogelijkheid nog steeds. „fVlaar dan moet Kolia wel opdagen, want hij wordt voor een gesprek verwacht op de ambassade van Londen of Bonn", aldus Bram Guiljam, die regelmatig telefonisch contact heeft met Zarui Mardanian. „Zij is tot nu toe twee keer opgebeld door Kolia, maar kan niet meer zeggen dan dat hij zit onderge doken bij vrienden Volgens Guiljam bestaat wel degelijk gevaar voor Kolia Mardanian als hij in Armenie opduikt. Ik kan geen details geven want die gegevens zijn ge heim." Guiljam hoopt dat de Armeniër op één of andere manier contact met hem opneemt .Waarom hij dat tot nu toe met heeft gedaan? Misschien is hij door die uitzettingsactie het ver trouwen in ons kwijtgeraakt De Georgische ambassade beloofde Een 60-jarige man uit Alkmaar ver oorzaakte-zaterdagochtend op het parkeerterrein bij het strand van paal 9 een aanrijding Hij was vergeten dat de automatische transmissie in de R- stand (achteruit) stond in plaats van de D-stand. Toen hij gas gaf. schoot de wagen achteruit tegen een andere geparkeerde auto. eigendom van een 32-jarige Duitse vrouw. Beide wa gens liepen plaatschade op Een 22-jarige toerist uit Maastricht die vrijdagavond met de laatste boot naar Texel kwam, merkte dat zijn tas vlak voor aankomst was gestolen. Het gaat om een blauwe sporttas met kleding, toiletartikelen en een porte monnee met f750.-. De jongeman had de tas even naast zich neerge zet toen hij bij aankomst buiten aan de railing stond. Tussen 31 augustus en 6 septem ber werd ingebroken in een kajuit- jacht in de haven van Oudeschild. De dader kon binnenkomen door een hangslot door te knippen. Hij doorzocht de kajuit en verdween met twee portofoons en twee zak ken chips. De 38-jarige eigenaar uit Oosterend deed aangifte In dezelfde periode, mogelijk door dezelfde dader, werd ingebroken in een ander schip, eigendom van een 35-jarige man uit Den Burg. Ook hier werd een hangslot doorgeknipt. Ver mist worden onder meer zakjes snoep, chips, een vlieger, de inhoud van een spellendoos, een jas, siga retten en sigaren Gezien de aard van de buit denkt de politie aan daders van jeugdige leeftijd. indertijd de gelddiefstal en mishande ling van de familie op het vliegveld van Tblisi tot op de bodem uit te zoe ken. Bram Guiljam zou daarvan be richt krijgen. Hij heeft echter nog steeds niets vernomen. Inmiddels is het speelgoed van de twee kinderen nagestuurd ,Ze hebben gebeld dat het in goede orde is ontvangen."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1