Ten Cate's laatste voetbalprogramma Muziek- en Dansschool groeit uit z'n jasje Texel nooit meer zonder drinkwater 1H teso Pompstation PWN klaar TEXELSE^? COURANT Pesten op school onderwerp lezing Extra boot voor voorstellingen Plattelandsvrouwen en gilde op reis -J Agenda Repetities Musica Texla Oefen-golfbaan officieel open Napraat-avond scoutingreis DINSDAG 10 SEPTEMBER 1996 Pesten op school. Over dat ver schijnsel houdt Bob van der Meer, psycholoog en onderwijskundig medewerker aan het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum in Utrecht dinsdag 17 september om 19.30 uur een lezing in de aula van OSG De Hogeberg. Kinderen als zondebok. Nederland kent zo'n 385.000 leerlingen die weerloos mikpunt zijn van leeftijdge noten Het verschijnsel komt voor op iedere school, zowel in het basis- als in het voortgezet onderwijs Een paar klasgenoten reageren hun frustratie af op hem of haar. De rest van de klas vindt het wel zielig, maar doet mets uit angst zelf slachtoffer te worden. De leerkracht voelt zich machteloos. Het pëychisch, lichamelijk en sexueel geweld is dikwijls harder dan menig een zich kan voorstellen. Het leven van zo'n leerling kan een verschrik king zijn. Spreker Van der Meer onderkende het verschijnsel in zijn eigen school praktijk. Hij voerde gesprekken met zondebokken, zocht naar achtergron den en verzamelde een groot aantal oplossingen. Over hetzelfde onder werp hield hij op een ouderavond al eens een lezing. Wegens de grote belangstelling komt hij nogmaals naar Texel, om nu te spreken voor iedere belangstellende. Zowel ouders van kinderen die worden gepest, maar ook die van de pesters en de rest van de klas zijn welkom. Vóór de pauze wordt een inleiding gegeven waarop een antwoord wordt gegeven op vragen als: wat kunnen ouders en docenten samen doen om het pesten te stoppen? In de pauze kunnen schriftelijk vragen worden in gediend die de spreker daarna beant woordt Belangstellenden wordt ge vraagd zich tevoren telefonisch (alleen 's morgens) aan te melden bij OSG-receptioniste Dilly Duin, tel. 3.12958 of 312121. Onderwijstelefoon Om te praten en advies in te winnen over problemen die verband houden met pesterij kan men ook bellen met dë onderwijstelefoon, die op nummer 06-8804 bereikbaar is tussen 12.00 eo 21.00 uur. Ouders en leerlingen kunnen dit nummer ook bellen voor leer- of andere problemen op school. In overleg met de Welzijnsstichting zijn vier theatervoorstellingen in De Kampanje in Den Helder uitgekozen waarvoor een extra boot wordt inge zet. Voor Urbanus op vrijdag 29 no vember zijn geen kaarten meer ver krijgbaar, maar er zijn nog wel plaatsen vrij voor Les Ballets Africams (vrijdag 11 oktober), Boudewijn de Groot (donderdag 6 februari) en West Side Story (vrijdag 28 maart). Belang stellenden kunnen zich wenden tot de Welzijnsstichting via tel. 31 55 82. De jubileumvoorstelling van het Folk loristisch Danstheater op 1 december begint om 15 00 uur. Texelaars kun nen dus gewoon met de reguliere boot terug na afloop. Ten Cate trekt symbolisch de deur achter zich dicht. In zijn hand de blaadjes van de KNVB waaruit hij wekelijks het Texelse voetbal- programma samenstelde. Het voetbalprogramma in de krant van vandaag is voor het laatst sa mengesteld door G.J. ten Cate uit Den Burg. De 86-jarige oud-secre taris en -voorzitter van SV Texel verzorgde sinds mensenheugenis het wekelijkse wedstrijden overzicht, maar nu vindt hij het welletjes geweest. Eigenlijk zat Ten Cate al ruim in blessuretijd, om in voetbaltermen te spreken. De afgelopen jaren werd hij slechter ter been, waardoor de gang op maandagochtend naar het kantoor van de Texelse Courant steeds moei zamer was. Op de fiets kon hij de af stand van zijn woning aan de Reijer Keyserstraat naar de Warmoesstraat maar net overbruggen. ,,lk heb al eens geprobeerd om het aan een ander over te doen, maar niemand trapte er in", aldus Ten Cate ..Maarjemoetertocheenkéér mee ophouden Nu gaat het nog Het werk zelf valt wel mee, maar het moet wel góed. Je kunt nog beter geen programma in de krant zetten, dan dat het er fout in staat." Hoe lang hij het voetbalprogramma heeft verzorgd, weet Ten Cate niet precies Hij veronderstelt dat hij er vlak na de oorlog mee is begonnen. In 1945 werd hij secretaris van SV Texel Als rechterhand van voorzitter Dirk Dapper, die de wedstrijd verslagen en prognoses schreef, le verde Ten Cate het wekelijkse pro gramma bij de krant in Na enige tijd zette hij met alleen de duels van zijn eigen vereniging op een rijtje, maar ook die van de andere Texelse voet balclubs. ,,lk moest het toch al uitzoe ken. dus nog een aantal wedstrijden erbij gaf niks Een kwestie van het KNVB-boekje nauwkeurig doornemen, de Texelse teams eruit pikken en in de juiste volg orde noteren. Zo simpel was het niet altijd. Vaak gooiden wijzigingen op het laatste moment roet in het eten. „Als een wedstrijd in de krant anders was vermeld dan in het 'kastjekreeg ik wel 25 telefoontjes Of als er een wedstrijd ontbrak, kreeg ik een hoop commentaar Dat was de vervelende kant." Met zijn keurig geschreven briefjes spoedde Ten Cate zich week-m week-uit naar de krant. Hij ging ech ter niet naar de redactie, zoals de andere correspondenten, maar gaf het briefje af in de zetterij Dat was in de loop der jaren zo gegroeid omdat de toenmalige hoofdredacteur geen verstand van voetbal had maar de zetters wèl graag op het voetbalveld kwamen. Zo kon ,T C -de initialen De Plattelandsvrouwen van Den Burg en het Gilde gaan van 30 september tot 4 oktober samen op reis naar de Frankische Schweiz, het frans- sprekende deel van Zwitserland Onder andere staan een bezoek aan de bekende Hummeltjesfabriek van Goebel in Rodenburg en de druip steengrotten van Pottenstein op het programma. Verder nemen de vrou wen een kijkje in de steden Coburg Bamberg en Bayrenth met het slot Ermitage. Ook is er een stop in het natuurgebied van het Fichtel- gebergte. Voor dames die interesse hebben zijn er nog een paar stoelen vrij Voor inlichtingen kan men terecht bij de reiscommissie Bertha Bakker (31 74 62) of T. Brand (31 23 25). (Foto Frans Hopman) waarmee hij zijn stukjes onderte kende- niet alleen zijn tekst maar ook een praatje kwijt. Hoewel de tijden zijn veranderd, bleef deze traditie de af gelopen jaren in tact, wat ook een praktische kant had omdat Ten Cate dan maar een klein stukje door het bedrijf hoefde te lopen. De laatste keer was gisteren geen plechtige gebeurtenis Ten Cate le verde de kopij in en vertrok, 's Mid dags werd hij door de redactie verrast met een bos bloemen en een kort afscheidsmterview. Nu hij een punt achter het voetbal programma heeft gezet, heeft Ten Cate voor het eerst sinds de jaren twintig geen actieve rol meer in de voetballerij. Als 14-jarige student aan de Zeevaartschool in Den Burg debuteerde hij in Texel 1. „Tegen Adelborsten. De uitslag weet ik met meer, maar in ons elftal speelden toen onder andere Piet Kaan en Ab Keyser Ik stond linksbinnen," Daarna verliet Ten Cate het eiland om te varen en terug te keren naar zijn oude woonplaats Apeldoorn Daar was hij secretaris van Robur et Velocitas, éen der oudste voetbal clubs van Nederland Voor zijn ver diensten bij de roodwitten werd hij zelfs tot erelid benoemd. In de oorlog keerde hjj terug op Texel. Bij SV Texel speelde hij nog enige jaren als keeper en werd hij benoen^d tot secretaris. Toen Dapper ermee stopte, nam Ten Cate de voorzittershamer over. een rol die hij negen jaar vervulde. Nu hoopt hij nog lang als supporter van VV Texel '94 langs de lijn aanwe zig te zijn .Als ik voorzichtig loop, kan ik het veld nog bereiken Dat probeer ik zo lang mogelijk vol te houden Ik ga ook nog steeds om de veertien dagen mee naar de uitwedstrijden van het eerste. Als ik het hele week end alleen thuis zit, vind ik er geen donder aan." Het maken van de programma's wordt voorlopig overgenomen door de secretarissen van de vier Texelse voetbalverenigingen. Zij Het gaat goed met de Muziek- en Dansschool. Maar dat is geen re den om nu te verslappen. Voor komend jaar staan daarom weer tal van activiteiten op het programma. Er is echter één probleem: het steeds nijpender gebrek aan ruimte. Een record aantal mensen heeft vo rig seizoen meegedaan aan activitei ten van de Muziek- en Dansschool. Een compleet ander beeld dan aan de overkant, waar menig muziek school aan het randje van de afgrond staat. Op Texel worden met verve nieuwe ideeën uitgewerkt, zoals een nieuwe lesaanpak via samenspel. „Waarom? Tja. dat is niet zomaar uit te leggen", zegt directeur Hendrik Jan Trooster. „Misschien als tegenhan ger van het steeds verder opruk kende individualisme.' Hij wijst erop dat lesgeven steeds duurder wordt en dat de kosten alleen nog aanvaard baar zijn als meerdere leerlingen in één les worden gezet. Door groepjes te maken met verschil lende instrumenten, wordt het doel van de muziekschool - het leren be spelen van een instrument - ver plaatst naar het samen spelen in een ensemble „In de praktijk blijkt dat het werkt Mensen zijn daardoor intensie ver met muziek en hun instrument bezig. Kinderen vinden het ook leuk om in een bandje te spelen Koopavond Vooruitlopend op een nieuwe les aanpak start op 7 oktober een samenspelproject van vijf weken „Dan kunnen docenten en leerlingen eerst eens ervaren hoe ze het vin- De muziekschoolte weinig ruimte... denIn plaats van de gewone mu zieklessen zijn alle leerlingen in en sembles ingedeeld Op vrijdag 15 november wordt het project afgerond met een presentatie op verschillende lokaties in Den Burg, tijdens de koop avond. „De winkeliersvereniging rea geerde enthousiast op dit plan. De ondernemers treden op als gastheer De samenwerking met de basisscho len wordt in het nieuwe seizoen ook aangehaald. Een werkgroep gaat een plan maken hoe de muzikale vorming van leerlingen kan worden opgepakt. „Zieltjes winnen voor de muziek school7 Daar gaat het me niet om", verklaart Trooster „Sterker nog, wij hebben animo zat. Ik zou niet weten waar ik extra mensen moest laten. Het gaat ons om een verdieping van de muzikale vorming Hoewel het ruimtegebrek nijpend is („we hebben met eens een kleedka mer of een douche voor de ballet- leerlingen"), heeft de muziekschool op creatieve wijze ruimte gevonden voor een computerlokaal. De speelgoedberging van de peuter speelzaal werd hiervoor benut. De muziekschool betaalde mee aan een vervangende ruimte voor de peuters pullen. De muziekcomputer is uiterst belang rijk voor de muziekschool. Hij dient met alleen voor het vervaardigen van eigen arrangementen en composi ties. maar kan ook uit diverse data bestanden muziek opvragen voor de samenspel-ensembles en de muzi kale vorming voor de basisscholen Gehoopt wordt dat binnen d'Ouwe Ulo meer ruimte kan worden gevon den voor verdere uitbreiding. „Hoe? Misschien door herindeling. Wij voe len er niets voor om een deel van de Dinsdag 10 september In Cinema Texel draait om 19 00 en 21 30 uur „Twister". De wielervereniging houdt het laat ste criterium van dit seizoen op het circuit aan de Haffelderweg in Den Burg Start jeugd 18.15 uur; senio ren 19.00 uur. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergadering bijeen in het raadhuis. Rechtstreekse uit zending door Radio Texel De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel komt om 20 00 uur in dorps huis d'Ouwe ULO bijeen In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21 00 uur opge treden door het cabaret „Niet Uit Het Raam". Entree f20,- Woensdag 11 september Van 10.00 tot 12 30 uur biedt EcoMare het kinderprogramma „Zeehond". Kosten f 10,-. In Cinema Texel draait om 14 00 uur ,,lt takes two" en om 16.00. 19 00 en 21.30 uur „Twister" Donderdag 12 september In verzorgingstehuis Sint Jan wordt het diamanten jubileum van zuster Arnulfa gevierd Eucharis tieviering om 9.30 uur; daarna ge legenheid tot feliciteren. Om 14 00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een tocht langs kerken en andere historische be zienswaardigheden. Wie niet over een auto beschikt kan meerijden met een ander. Van 15 00 tot 17.00 uur wordt een excursie gemaakt op het wad bij De Cocksdorp. Kosten f7,50. Aan melden bij EcoMare In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Twister". De Sportvissersclub Texel houdt de najaarsvergadering in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild, aan vang 20.00 uur. Vrijdag 13 september In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Twister" Over de scoutingreis naar de Mookerhei wordt in het scoutinggebouw aan de Bernhard- laan door ouders en andere belangstellenden nagepraat met vertoning van dia- en foto materiaal, aanvang 19 30 uur Een op Texel opgenomen afleve ring van Avro's Sterrenslag wordt om 20 30 uur uitgezonden via Ne derland I. Een op Texel opgenomen afleve ring van het programma „Toppers" wordt om 21.30 uur uitgezonden door RTL4. Zaterdag 14 september In het kader van Open Monumentendag kan de Gouden Driehoek worden gefietst Voor het Maritiem en Juttersmuseum geldt gereduceerd tarief en om 14.00 uur begint op de Schans een rond leiding De Vogelwerkgroep Texel maakt onder leiding van Giel Witte een excursie in het gebied bij de vuur toren; start aldaar om 8 00 uur. Bij de jachthaven start om 13.00 uur de wielertijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v. Prijsuitreiking om streeks 16.00 uur in paviljoen „De Verrekieker". Van 10.30 tot 12.30 bestaat ia manege Akenburg gelegenheid om paarden en pony's te laten in- enten Inentingsboekje meene men In Cinema Texel draait om 19,00 en 21.30 uur „Twister". De jeugdclub van Oudeschild heeft disco in 't Skiltje, aanvang 20.00 uur. Entree niet-ledenf2,5o. Extra afvaarten (halfuurs- dienst): vrijdag 13 september tus sen 9.35 uur (afvaart Texel) en 16.05 (afvaart Den Helder) De afvaarten van 10 05 uur van Den Helder en 13.35 uur van Texel zijn echter uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Wachttijden: Er worden geen wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudeschild Dl. 10 Wo 11 Do. 12 Vr 13 Za. 14 Zo. 15 Ma. 16 Di. 17 7.46 0.57 1.17 2 10 10.16 10.34 11.26 11.45 20.16 u 13.46 u 14 00 u. 14.40 u. 22.24 u. 22 .45 u. 22.57 u 23.05 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 15 septem ber op om 713 u en gaat onder om 19.53 u 13 september nieuwe maan. 14 sep tember springtij zijn afgelopen weekend over Ten Cate's afscheid ingelicht. Elke maandagochtend zullen zij of een andere contactpersoon de wed strijden van hun club aan de redac tie van deze krant doorgeven. Musica Texla roept muzikanten die het spelen in de huiskamer beu zijn, op het orkest te versterken. De repe tities van het muziekgezelschap star ten maandag in d'Ouwe Ulo om 19 30 uur. Het orkest kan voor het nieuwe repertoire versterking goed gebrui ken Voor meer informatie Mariana Bijvoet, tel. 31 37 51 De eerste fase van golfbaan „De Texelse" wordt zondag officieel geopend. Wethouder Nel Eelman (welzijn) verricht om 12.30 uur de openingshandeling. Na afloop is er een demonstratie, toernooi en rondleiding. De baan waarop golfspelers vanaf zondag terecht kunnen is een „par 3"-baan van negen holes. Hierop kunnen alle onderdelen van de sport, behalve de lange slag, worden ge traind Eigenlijk zou deze oefenbaan al afgelopen voorjaar in gebruik wor den genomen, maar de groei- omstandigheden voor het gras wars te slecht. In mei 1997 moet ook c grote (par 72) golfbaan klaar zj Beide banen zijn aangelegd te natuurgebied De Haneplas vakantiecentrum De Krim. OnJi meer is een voetpad aangelegds aansluit op de paden van Staalst» beheer Na de opening (voor genodigden)! de golfschool voor een demonsti; geven. Aansluitend wordt voor! leden van de golfclub en belai stellenden die niet aan het toerso deelnemen éen of meer clinics 51 houden. Het toernooi begint om 13.! uur. Afhankelijk van het aantal d nemers in twee groepen. Nieman kent de baan, dus het zou wel e een interessante wedstrijd kunne worden. school elders onder te brengen." Dat er dringend iets moet gebeuren mag duidelijk zijn. De huidige les- boxen zijn te klein voor de groepen leerlingen die tegelijk onderricht krij gen en bij mooi weer kan er nauwe lijks worden geventileerd wegens de geluidsoverlast die dat voor de om wonenden oplevert. Showdans Op gebied van cursussen en work shops staan komend jaar weer tal van activiteiten op het programma Som mige zijn nieuw, andere zijn al eerder gehouden. Zo wordt voor ouderen weer een speciale danscursus gege ven en een introductie in de wereld van de muziek. Speciaal voor de showdansers kom Myrna van Kemenade drie zondagen naar Texel. De eerste keer is 29 sep tember en hiervoor kunnen zich nog liefhebbers aanmelden „Ze zou aanvankelijk zaterdag komen, maar dan moet ze optreden met René Froger. Een overzicht van alle op leidingen en korte cursussen is ver krijgbaar bij de Muziek- en Dans school Ook worden in het nieuwe seizoen weer twee uitvoeringen gehouden, dit keer wordt de muziek en dans ge scheiden „De dansers wilden graag eens optreden met bandmuziek. Dat is namelijk totaal anders dan met een live orkest." De muziekuitvoering is volgend jaar op 31 mgi, de dansers betreden het podium op 7 juni Wie meer inlichtingen wil over de ac tiviteiten van de Muziek- en Dans school kan bellen naar 31 34 93. Ouders, familie en vrienden en an dere belangstellenden worden vrijdag om 19.30 uur uitgenodigd door Scouting Texel voor het bekijken van de dia's en foto's van het bezoek aan de Mookerhei De koffie staat klaar in het gebouw aan de Bernhardlaan Zeg nooit nooit. Toch durfde M. den Blanken, directeur drinkwater voorziening van het PWN dat gis teren aan. Hij sprak tijdens de for mele overdracht van het distributiepompstation aan de Westerweg, dat nu pas helemaal klaar is. Volgens Den Blanken zal Texel nooit meer zonder drinkwa ter zitten. Het was menig Texelaar een doorn in het oog dat de eigen waterfabriek plaatsmaakte voor een zmkerleiding van de overkant. Het PWN praat ech ter over een bijzonder project, waarin Texel een voorlopersfunctie vervulde. Op meer gebieden trouwens. Zo wordt momenteel in Heemskerk ge werkt aan een zoetwaterproject op basis van verdamping, het procédé dat in de Texelse waterfabriek des tijds werd gehanteerd. In rustige perioden wordt momenteel water in het Hogeberggebied ge pompt. Op die manier ontstaat een buffervoorraad, waaruit in tijden van piekdrukte geput kan worden. Op Texel werkt dit sinds enige tijd, Castricum is navolger. De dubbele zinkerleiding was ook een primeur, Ameland volgde. Het stopzetten van waterwinning in het duingebied gaat waarschijnlijk bin nenkort ook in de Kennemerduinen gebeuren. Het meest unieke van Texel is vol gens Den Blanken dat de zes perso neelsleden zich zowel met produktie- als met distributie bezig houden. Daardoor konden ondanks de ver gaande automatisering vrijwel alle arbeidsplaatsen behouden blijven De op Texel zo gewenste ontharding van het water belooft Den Blanken in het jaar 2000 Kunstwerk In 1988 is gestart met de verbouwing van het PWN-station aan de Wester weg. De laatste werkzaamheden werden kortgeleden afgerond. Dat betrof de aanleg van een filter- voorzienmg, zodat in geval van pro blemen met de zinker gebruik kan worden gemaakt van de eigen Texelse watervoorraad. „Er kunnen zonder problemen twee maanden mee worden overbrugd", aldus een woordvoerder. Tevens werd een kunstwerk ge plaatst langs de oprijlaan naar het station Het is een symbolische schut ting van opengewerkte metaaldela gemaakt door Nel Haringa en Fn Olijve. Er is speciaal op gelet dath past bij de open omgeving. „Enh materiaal doet denken aan zevenr filteren, dus dat past goed", aldust kunstenares De openingshandeling van het stato werd verricht door oud-PWN werkn mer Henk Westerink. Achterop et oude tractor stak hij een ring men 'sleutel' van de deur. Omdat zoweli 'watermakers' als de mensen vt EcoMare veel belang hebben bi| goed milieu en een schoon dun gebied, werd aan directeur Jan Kt per van het centrum een cheqi overhandigd uud PWN-medewerker Henk Westerink steekt de ring met de sleutel van het pomps (Foto TosU*"^

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2