(jvocn c2wartsjexeh in het hartL, bankoop grond Mieland stuit op tegenstand Bolder boekte in '95 recordwinst ƒ370.000,- N )udeschild verontrust over plannen Klinkend resultaat sociale werkplaats Fiets weg Natuurbouw a# TELEK0MTAXI Projectontwikkelaar ten slag vóór zijn" Exploitant wil blijven staan Texelaar in coma na val van 6 meter Tranen Hoge operatie Mogelijk giftige kokers op strand Emmer bloemen aan de weg toegestaan VERDER IN DIT ummer •o Strender bakkerijen slaan handen in één 2 •e Méér Texelaars zonder een baan 5 Musea beleven hoogtij dagen 5 Burgemeesters bomen over luchtvaartmuseum 7 Schipper verdronken Oosterend heeft kabelaansluiting na iO.OO uur's avonds Vandaag in DE CURSUS- UITKRANT: Start van de grandioze DEN BURG- HERFST- VOORDEELACTIE TEXELSE^COURANT en de T exe/ GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11115 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv dstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS «HEME NTS PRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS /1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 uitlopend op de uitbreiding van het industrieterrein in deschild koopt de gemeente alvast een kleine elf hec- egrond van P.J. en K.D. Koorn aan het Mieland. De aan- ipis bedoeld om boeren te compenseren die land moe- inleveren voor het bedrijventerrein aan de noordoost ilvan de Schilderweg. Met de transactie is een bedrag ƒ330.000,- gemoeid, een krediet waarmee de raad sdagavond instemde. deschild reageert met afkeuring op de ontwikkelingen. ;Jannen van b en w hebben in tschild tot grote opschudding id De vrees bestaat dat de aan- idite grond wordt gebruikt om het ïnbednjf van de familie Zuide- lle verplaatsen. Hierdoor voor- Oudeschilders dat het zicht op tsohild vanaf een van de fraaiste n van het Hogeberggebied, 't tpaadje, wordt ontnomen, pis de afdeling bouw- en «gtoezicht is die angst onge- omdat het zoals de zaken er sorslaan de bedoeling is dat het ijfvan Zuidewind kan n bestaan Het aan te kopen »an Koorn houdt volgens de eenle de huidige agrarische be- mmg en tevens is het de bedoe- ial er geen agrarisch bouwblok (pscommissie houdt z'n twijfels strandpaviljoenhouder (de ge ne wil niet vertellen welke) heeft itrzoek ingediend om zijn bedrijf winter te mogen laten staan. De ■ente heeft echter een contract Rijkswaterstaat, waarin is gere- dat op twee na alle paviljoens in nterperiode moeten zijn venwij- Pas als van hogerhand door is aangegeven geen bezwaar te ben tegen het verzoek van de laar, zal de gemeente zijn voor- werwegen. inacht van dinsdag op woensdag chter een café aan de Kantoor- 3 een deel van een ATB fiets Hen. Het aan een container ge- kide achterwiel was het enige dat 18-jarige eigenaar woensdag nog (Jol en schrijft over de kwestie een brief aan het college Alfred Schaatsen- berg „We krijgen geen enkele infor matie van de gemeente. Het enige dat we horen zijn geruchten en dat gene wat we in de krant lezen. En dat terwijl ons is toegezegd dat alles wat hierover wordt besloten in overleg met de dorpscommissie zou gaan." Hij baseert zich op uitspraken van wethouder Schilling (ruimtelijke orde ning) tijdens het laatste overleg tus sen b en w en Oudeschild. Letterlijk zei Schilling het zo. „We zijn bezig te onderzoeken om terrein veilig te stel len voor de toekomst De dorps commissie is in deze gesprekspart ner. Maar dan is het nog steeds een plan! Maar zodra erover wordt ge sproken drijft het veelal alleen de prijs De 49-jarige J.H. (John) Everwijn uit Oosterend is maandag bij werk zaamheden in voetbalstadion De Vliert in Den Bosch levensgevaar lijk gewond geraakt. De man maakte een val van zes meter en kwam op zijn hoofd terecht. Hij werd in kritieke toestand overge bracht naar een ziekenhuis in de Brabantse hoofdstad. Evenwijn was in het stadion van FC Den Bosch in opdracht van zijn werk gever. een bedrijf uit Zwijndrecht. bezig met de plaatsing en reparatie van lichtmasten. Hij droeg daarbij een veiligheidsgordel om te voorkomen dat hij van grote hoogte naar beneden kon vallen. Toen hij afdaalde naar een plateau op zes meter hoogte, gespte hij de gordel los om naar een ander plateau over te stappen. Vervolgens maakte hij een ernstige val. Volgens de politie ligt de Oosterender in coma en wordt voor zijn leven gevreesd. •ten zijn hel zout der aarde. fen van geluk ol tranen van pet Kleine krantenberichtjes i menigeen heimelijk een fl/e wegpinken, terwijl we het pe wereldnieuws vaak onver- p'.'.'g over ons heen laten gaan piwe wolken hingen dinsdag- Wend over het schoolplein van fCVO-school toen de kinderen Men verrast met een overrom- e operavoorstel- ling. Bege- I door een indrukwekkend gorgel ontvouwde zich het idrama van Carmen Tijdens uitbundig klinkende slot- 'tord brak de zon plotseling f de wolken. Wat een regie! [■tonen welden spontaan op bij tergetekende die als onge- gast stiekum aanwezig De molenwieken van de Groeier in Oudeschild maal- 'ooit rond voor een totaal an- soort tranen Nu staan zij tot Rel van velen al lange lijd stil. er wat aan en steun de ac- Wreugdetranen zullen uw deel Horszei maar op en dat is voor geen van allen van belang." Schaatsenberg omschrijft de huidige handelwijze van het college als „duis ter". „En dat stemt ons met gerust." Oudeschilders zijn ook niet blij met de beoogde lokatie voor uitbreiding van het industrieterrein, aan de noord oostkant van de Schilderweg. tussen de bestaande bedrijven en de tocht. „Het is straks net alsof je een indus triestad binnenrijdt." Volgens de ge meente blijft er tussen de Schilder weg en de bedrijven een brede groenstrook bestaan, in Oudeschild nu al omschreven als „schaam- groen" Verstening Raadslid Peter Bakker (Groen Links), die wegens het belang van de uitbrei ding van het industrieterrein wél ak koord ging met het krediet, wilde van het college de verzekering dat er geen „verstening" van het agrarisch gebied aan het Mieland zal plaatsvin den. Volgens wethouder Poster (grondzaken) koopt de gemeente de grond om projectontwikkelaars de wind uit de zeilen te nemen „Als we het met doen krijgen we weer het verwijt dat we zitten te slapen." Uitruilen Het is de bedoeling dat de grond wordt uitgeruild met landbouwers die grond kwijtraken voor toekomstig in- Een boomchirurg van de Heide- mij was woensdag actief in het park achter het raadhuis Meteen lang touw als veiligheidslijn klom hij metershoog in een aantal ei ken om met een zaag dode tak ken te verwijderen. Eerder op de dag had de deskundige de plata nen in de Parkstraat ingekort en gecontroleerd. Voor de medewer kers van gemeentewerken die hem assisteerden was het een leerzaam dagje, want de man zat boordevol lips over de behande ling van bomen. Tegen de iepe ziekte. die dit jaar genadeloos toeslaat, staat ook hij echter machteloos. Gisteren en van daag is de gemeente met een hoogwerker het eiland rond ge gaan om zieke iepen te verwijde ren, o a. bij de school in Midden- Eierland. ■'?- v 'r 'C. dustrieterrein aan de Schilderweg, dat aansluit op het bestaande bedrijventerrein. Wegens de verras send grote belangstelling voor het industrieterrein is de oppervlakte grond die kan worden uitgegeven sneller geslonken dan voorzien. De verwachting is dat het terrein over een jaar is volgebouwd. Overiqens wordt in Oudeschild wel Lees verder pagina 5 Aannemingsbedrijf Daalder uit Alkmaar is deze week begonnen met het afgraven van een deel van het natte vogelland van Natuurmonumenten langs de dijk bij de Ottersaat Door het verwij deren van de hoogste delen krijgt de zoute kwel meer kans en ont staat een brak milieu dat aantrek kelijk is voor kluten, dwergsterns, visdiefjes, bontbekplevieren en andere soorten Ook zullen hier en daar schelpen worden aange bracht Een deel (1000 m3) van de weggegraven grond zal wor den gebruikt om een gat in de buurt te dichten, de rest (2800 m3) wordt afgevoerd Het werk zal over ongeveer drie weken klaar zijn (Foto Rans Hopman „Toename van de winst is geen doelstelling, maar wel een plezierige bijkomstigheid." Aldus reageert Leen Noordzij, directeur van Sociale Werkplaats De Bolder, op de explo sieve winststijging in 1995. Het klinkende resultaat van 370.000,- is vooral te danken aan de industriële afzet- verhoging. Ook voor dit jaar wordt een positief resultaat ver wacht. Reden voor Groen Links om De Bolder tijdens de raadsvergadering alvast voor te dragen voor de groen/ zwart-pluim van Texels Belang... «V "''"'v-it #».- De netto omzet van De Bolder groeide van 2 198 miljoen in '94 tot 3,010 miljoen in '95, ruim een miljoen méér dan begroot. Een buitensporige omzetstijging, waarover directeur zich toch nog zorgen maakt. „Het blijkt eens en te meer hoe belangrijk afzetkanalen voor De Bolder zijn en hoe kwetsbaar de begroting in posi tieve of in negatieve zin kan zijn." Achteraf gezien verliep 1995 aan de kostenkant zoals was voorzien. Ten aanzien van de subsidie was de be groting nagenoeg exact, alleen het rendement uit de verkoop en de pro- duktie was te laag ingeschat Noord zij waarschuwt ervoor het positieve resultaat van 1995 met als vanzelf sprekend te zien. maar slechts als een ontwikkelingstrend. Opmerkelijk is het verschil in produk- tiviteit tussen de werknemers van De Bolder en het landelijk gemiddelde. De Texelaars produceren het dub bele van hun overkantse collega's Een logische verklaring kan niet wor den gegeven. De gemiddelde produk- tie op Texel ligt wel een kwart boven het landelijke. Kleinschaligheid en de afgelegen ligging zouden hiervan de oorzaak zijn De mogelijkheid bestaat dat op het strand aluminium kokers aan spoelen met een lengte van 15 cm en een doorsnee van 5 cm, zoals die de afgelopen dagen ook op Terschelling en Vlieland zijn aangetroffen. De herkomst van de kokers is onbekend. Het op schrift vermeldt Kasa Bernardo. De kokers bevatten grijze tablet ten met mollengif Wanneer de tabletten in aanraking komen met water kan een dodelijk gas ont staan. De politie waarschuwt vin ders de kokers met te openen Het is beter om de politie of brandweer van de vondst op de hoogte te stellen, die er voor zorgt dat de staven veilig worden opgeruimd. De Bolder heeft aan de gemeente een belangrijke klant, zowel in omzet als in produktie-uren. Sinds 1990 is het aandeel van gemeentwerken in de totale produktie gedaald van 20 naar 15 procent en in de omzet van 25 naar 15 procent. De afzet aan particulieren bleef tien procent De groei van de omzet is vooral het gevolg van de industriële afzet- verhoging De bestaande omzet aan speelgoed en zomerartikelen wijzigde met, maar de afzet van ondervloeren voor diverse soorten vloerbedekking nam sterk toe. Het in samenwerkings verband door De Bolder ontwikkelde systeem voor verlegging van linoleum op een speciale gladde ondervloer werd een succes Een punt van aan dacht wordt steeds meer de aanspra kelijkheid en de garantie van gele verde produkten. Wachtlijst De lengte van de wachtlijst voor De Bolder is al jaren een bron van zorg In '95 nam die af van 28 tot 14 perso nen. Er werden 9 personen in dienst genomen en 9 werden om een an dere reden van de lijst afgevoerd. Een Verkoop aan huis van agrarische produkten mag op de oude voet doorgaan. De raad besloot hier dinsdagavond toe, naar aanleiding van de aanpassing van de alge mene plaatselijke verordening (APV). Daarin wordt het uitgifte- beleid voor marktkramen aan gescherpt. Volgens de nieuwe APV mogen zon der vergunning langs de weg vanuit kramen of auto's geen produkten aan dè man worden gebracht. Een uitzon dering, zo vond de raad. moet worden gemaakt voor de emmer met bloe men en verkoop van andere agrari sche produkten van de boerderij „Hier moeten we niet kinderachtig over doen", vatte burgemeester Van Rappard het oordeel van de raad samen. „Als je probeert te omschrij ven wat wel en met mag, kom je in een mijnenveld van regeltjes terecht. Ook de Texelse reddingboot Beursplein 5 was gisteravond be trokken bij het zoeken naar een visser die overboord was geslagen van de omgevlagde Urker kotter GY 376. Het ongeluk gebeurde bij stormach tig weer en hoge zeegang op acht mijl ten westen van de Eierlandse vuur toren. De kotter had problemen met de stuurmachine. Twee matrozen waren op het achterdek bezig deze te verhelpen, toen de 37-jarige schipper (afkomstig uit Den Helder) even kwam kijken. Op dat moment werd de kotter getroffen door een achterop komende hoge golf, waardoor de man van boord werd gespoeld Op het alarm kwamen naast de Beurs plein 5 ook helikopters, een vliegtuig, de reddingboten Jan van Engelen burg en Carlot van Terschelling en de Alida van Vlieland in actie De schip per. die veertig minuten in het water had gelegen, vertoonde nog tekenen van leven toen hij om half acht door een helikopter werd opgepikt en naar het ziekenhuis in Den Helder ge bracht Kort na aankomst overleed hij. (ADVERTENTIE) deel van de wachtenden vond na een stageperiode een geschikte plek in de sociale werkplaats. De hoge winst was voor wethouder Eelman (welzijn) nog geen reden om bij voorbaat al extra formatieplaatsen in te stellen. „Dat is een structureel verhaal De winst is een positieve ontwikkeling die niet blijvend hoeft te zijn, al ziet het er voor 1996 ook zeer goed uit." De wethouder liet door schemeren met de raadsleden om de tafel te willen om over eventuele extraformatieplaatsen te prateh. Het streven is om dit jaar een defini tief nieuwbouwplan voor De Bolder te ontwikkelen, zodat volgend jaar de verhuizing kan plaatsvinden. Bewoners van Oosterend kunnen komend weekend genieten van kabeltelevisie. Deze week zijn de laatste aansluitingen aangelegd. De Waal staat nu op de nominatie. In drie a vier weken tijd zal ook dit dorp zijn voorzien van kabel. „Een deel was voor de bouwvak al klaar, maar we hebben het inderdaad nu afgerond", vertelt Jaap Drijver, de exploitant van Kabeltex. Het aantal abonnees uit het dorp dat zich heeft gemeld, heeft zijn verwachtingen overtroffen. „We hebben trouwens toch te maken met een stijging, ook in de andere gebieden. De digitalisering van de commerciële zenders heeft heel wat Texelse schotelbezitters doen besluiten een abonnement bij ons te nemen.' Verwachtingen Drijver denkt De Waal in november te hebben bekabeld „De aanleg wordt gecombineerd met het leggen van een nieuwe electriciteitskabel. Daar door gaat het wel wat langzamer, maar hebben de mensen slechts éen keer overlast De bedoeling is om vervolgens door te graven naar Oost en begin volgend jaar De Cocksdorp aan te pakken Aanvankelijk hield de exploitant enige slagen om de arm ten aanzien van de noordkop van het eiland. Die laat hij nu varen „Ik ga gewoon door. Ik ga de verwachtingen die zijn gewekt waarmaken TV Texel Speciaal wegens de groep nieuwe kijkers herhaalt TV Texel zondag de laatste uitzending. Dat gebeurt om 13.00 en 17.00 uur TV Texel is te ontvangen via kanaal 30- De winterdienstregeling van de Telekom Taxi gaat 15 september I996 in. Na 22.00 uur tot 02 00 uur vindt het vervoer plaats voor minimaal 4 personen. Het tarief bedraagt dus maxi maal ƒ24,- over het hele ei land, voor minder dan 4 per sonen. De prijs van ƒ6.- per persoon blijft dus gehandhaafd vanaf 4 personen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een brochure van: TBXtl RACE.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1