Aantal niet-werkende Texelaars neemt toe m m Ondanks goede score arbeidsbureau carmoon TEXELSE qouraNT ussische heli landt op Texel Bouw op zoek naar vaklieden Terugblik seizoen Grond Mieland Luxemburgers maken de 10.000 vol in Agrarisch Museum „Geef ons de zak" op dinsdag 8 oktober Calluna ontving 100.000ste Dino's trekken 20.000 bezoekers F-16's oefenen met echte bommen Winterdienst Telekom Taxi Strender soos VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1996 ilgelopen vier jaar is het aan- „ensen zonder werk op Texel iddeld met meer dan honderd jegen. Een reden hiervoor is ,raag en aanbod in het seizoen goed op elkaar zijn afgestemd, iikgevers in horeca en toe- re willen liefst jonge vrouwen, aan deze vraag te voldoen, len we vaak teruggrijpen op antiewerkers van de overkant gaart Theo Zijm, directeur van arbeidsbureau in Den Burg. maast vermoedt Zi|m dat de rgelegenheid zich op Texel niet •erkontwikkelt. Met andere woor- er komen wel nieuwe werk- renden bij, maar het aantal ar- Isplaatsen neemt minder hard Harde bewijzen voor deze stel leed hij niet ibaseert zich op de cijfers van de jeacht maanden van dit |aar. Die i opnieuw een toename van de loosheid zien. In het eerste kwar- zelfs schrikbarend: in februari jTexel liefst 330 méér met-wer- ndan in 1995. Inmiddels is dit line verschil bijna ongedaan ge- jd; eind augustus was het aantal .(.erkenden 336, tegen 309 vorig Zijm schrijft de aanvankelijke ptasie" toe aan de koude winter, igevers in de toeristische en sasector wachtten daardoor lan- oet het inschakelen van perso- Melkert footste deel van de toename ligt «ouwen. Oorzaak is de nieuwe Iswet. Voortaan geldt een iplicht voor alleenstaande is met kinderen van vijf jaar of Deze leeftijdsgrens was eerst ideel van deze werkzoekenden worden geholpen aan een kert-baan". Dat is een door het jesubsidieerde baan in de zorg- p Het gaat om banen van drie (er dag. minimaal 15 uur per L „Een heel interessante rege- iOor de zorginstellingen", aldus Op Texel is 180 uur per week ^Blikbaar, er kunnen dus twaalf inen worden geholpen. isdagmiddag kreeg Texel be ek van een helikopter van een ;e dal hier met eerder landde was een Russische Mi-8 ssport- en gevechtshelikopter me/ een 8-koppige beman- •iterugkwam van een airshow let Engelse Farnborough. Het stel maakte hier een tussen- ding Dat zou aanvankelijk in tierdam zijn gebeurd, maar zenmeester Ed de Bruijn wist kussen ervan te overtuigen I Texel een veel leukere plek Het was in elk geval voordeti- want er hoefde geen 'dmgsgeld te worden betaald de bemanning werd voor een mdenprijsje en met gratis iiltijden ondergebracht in het tgveldhotel. De Russen ver- «len dinsdagavond met veel '■'esse het eiland en toonden it dankbaar toen ze om tien uur dinsdagochtend weer opste- opweg naar de volgende xenlandmg in Berlijn. iMr 8 hoort tot de zware heli- diers, met een leeggewicht van 55 kg. een laadvermogen van 90 kg en een actieradius van 9km, met extra brandstoftanks 95 km. (Foto Harry do Graaf) De jeugdwerkloosheid valt op Texel mee. Jongeren zijn in trek bij de horeca en in het toerisme. Het ar beidsbureau merkt dat de agrarische sector op het eiland krimpt. Werkloze jonge boeren kunnen vaak overstap pen naar de bouw, waar het nog steeds voor de wind gaat Uitzendburo De Texelse cijfers staan haaks op het landelijke beeld van dalende werk loosheid. Toch „scoort" het arbeids bureau in Den Burg uitstekend. Het bureau heeft een „vervullingsquote" van 80, wat wil zeggen dat 80 van de 100 bij het arbeidsbureau aange melde vacatures met succes worden bemiddeld Na een slechte start in de winter zit het arbeidsbureau momen teel weer op het niveau van 1995. Een belangrijke rol hierbij speelt de inschakeling van uitzendkrachten. Sinds vorig jaar juni werkt het ar beidsbureau samen met uitzendbu reau Start en dat bevalt prima, aldus Zijm. „Het gaat heel goed. Al meer dan 90 bedrijven maken gebruik van deze dienst Bepaalde bedrijven in de horeca hebben zelfs een complete bezetting van uitzendkrachten Uit steekproeven blijkt dat werkgevers zeer tevreden zijn Sommigen geven zelfs een 10." Minder kansrijken Met het aan het werk helpen van langdurig werklozen boekt Texel gun stige resultaten „Terwijl het aantal niet-werkenden is toegenomen, is de categorie van mensen die een jaar of langer zonder werk zitten niet groter Texelse bouwbedrijven zitten verlegen om vaklieden die op het eiland wonen. „En die zitten met in ons bestand", zegt directeur Theo Zijm van het arbeidsbu reau Voor menig project worden daarom bouwvakkers van de overkant ingehuurd. Volgens Zijm is (om)scholing de oplos sing „We kijken uit naar mensen die bereid zijn om een opleiding te volgen." geworden Dat geeft aan dat onze inspanningen voor de minder kans rijken effect hebben", constateert Zijm. Het arbeidsbureau werkt op dit punt samen met o a. de gemeentelijke sociale dienst, bedrijfsverenigingen en werkgevers. Op Texel is er een „werkgroep uitstroom" die gericht probeert om mensen door omscholing, gesprekken en werk ervaring weer een kans te geven. Zijm „Doel is om jaarlijks 45 perso nen op Texel aan een baan te helpen Dit jaar is dat al in 38 gevallen gelukt WO VtRDDErj 10.000 BEZOEKERS DfT OiRRR IN HET QGRRRIE>CH MU6EUM EH... EH.. V/'i HflröËNL 1H BETOUWE BEZOEKERS WOE'W'i 00.000 IN HEF UEMPBRRDDS CRU.0NR 0R KOK WÜ ÜRN ECC0 nflRE HEBBEN 00K GEEN KLRGEN MET DIE 200.000 STUKS IK HAD ER 20.000 MET MOM Dl NO SHOW NET Z N RLLEN EN WAT URDDEN 3DLIIE BRN DE KOOG? Het echtpaar Bertemes neemt de geschenken in ontvangst uit handen van gids R. Tönjes (links) en voorzitter Schoenmaker. (Foto Frans Hopman) Vervolg van pagina 1 bedenkelijk gekeken naar bepaalde soorten „bedrijven" die zich er vestigtigen. De indruk bestaat dat in een aantal gevallen de schuur een dekmantel is om goedkoop „buiten" te wonen. Wonen op industrieterreinen is al lan ger een omstreden zaak. De ge meente schrijft over dit onderwerp een nota. die binnenkort openbaar wordt. Het dichtslibben van het industrieter rein in Oudeschild noodzaakt de ge meente eerder dan verwacht voorbe reidingen te treffen tot uitbreiding van het industrieterrein Met de eigenaren van land dat in aanmerking komt voor bedrijven zijn de nodige contacten gelegd. Het college is tevreden over de voortgang van de gesprekken. „Willen de onderhandelingen enige kans van slagen hebben, dan is het nodig dat we beschikken over compensatiegrond", aldus Poster. Pieter de Groot stemde als enig raadslid tegen het krediet voor aan koop. Volgens de D66 er hem is het nog verre van zeker dat er langs de Schilderweg mag worden gebouwd. „We moeten eerst maar eens een planologische visie ontwikkelen." Hij pleitte voor meer bedrijvigheid in kleine dorpskernen. Een wens die volgens burgemeester Van Rappard weinig realistisch is, omdat daar slechts op kleine schaal kan worden gebouwd. Hij ontkrachtte De Groots vrees dat de raad met het krediet een vrijbrief geeft om te gaan bouwen. „Ik geef u de garantie dat elk plan om de grond te bestemmen eerst door de raad moet worden goedgekeurd." Mocht die bestemming het niet halen, dan heeft de gemeente de grond voor niets gekocht", oordeelde De Groot Volgens Cees Hin (CDA), die het slagvaardige aankoopbeleid van het college prees, kan de gemeente de grond in dat gevai altijd weer van de hand doen „Maar dat zal dan wel tegen een lagere prijs zijn", voor spelde De Groot. Omdat ze vroeger zelf in Luxemburg een boerderij hadden, bracht het echtpaar N. Bertemes-Juchmes woensdagmiddag een bezoek aan het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal. Tijdens de rondleiding door gids R. Tönjes werden zij door museumvoorzitter Cor Schoenmaker verrast met een bos bloemen en een boek Het echtpaar zorgde namelijk dat het museum dit seizoen de grens van 10.000 bezoekers bereikte. Schoenmaker bood hen ook een rondrit per huifkar over het oude land aan De heer en mevrouw Bertemes waren maandag naar Texel gekomen op aanraden van hun zoon, die hier al enkele jaren zijn vakanties door brengt. ,.Een romantisch eiland. Heerlijk om te wandelen en een ge zonde lucht", oordeelde mevrouw Bertemes Haar gepensioneerde man vergeleek de collectie van het museum met de werktuigen waarmee hij vroeger zelf werkte.Herkenbaar, maar toch anders. Vorig jaar verwelkomde het museum de 10.000ste op 7 september, vier dagen eerder dus Aan het eind van het seizoen stond de tetter op 12.611. waarmee men dik tevreden was. Omdat het dit seizoen vaker ..museumweer" was dan in de snik hete zomer van 1995. had Schoen maker de 10. OOOste eerder verwacht. ..Blijkbaar maakt het niet zoveel uit wat voor weer het is. Er valt soms geen peil op te trekken. De inzameling van kleding en schoenen door de Rotaryclub Texel wordt dit jaar gehouden op dinsdag 8 oktober. Ook nu wordt weer een beroep gedaan op de Texelaars om tijdig te beginnen met het apart houden van spullen en deze op de actiedag uiterlijk 13.00 uur aan de straat te zetten, kleding en schoenen in aparte zak ken. Opnieuw komen de baten ten goede van het Tesselhuus, Texelse reumapatiënten en het sociaal project Tori Oso van Nel Bakker in Suriname. Een verschil met vorige jaren is dat nu ook afgedankte brillen worden in gezameld, ook voor hel werk van Nel Bakker Deze brillen moeten niet aan de weg worden gezet omdat het voor de ophalers dan te weinig overzich telijk wordt, maar kunnen al vanaf heden tot en met de actiedag worden ingeleverd bij Goenga's Supermarkt in Den Hoorn, Bouwbedrijf Elko Vermeulen aan de Slotskolk in Oosterend, Timmers Bakkerij in De Koog, de Garantmarkt in De Cocksdorp, de Hema in Den Burg en de Gamma Bouwmarkt in Oude schild. Frank Polling (rechts) heeft presentjes voor Dauwe van Amsterdam en z'n moeder T >T' V v Voor het eerst in je leven zwemmen en gelijk een taart krijgen. Het over kwam Anne Nout uit Putten die ver gezeld door haar ouders donder dagmiddag als 100.000ste be zoekster werd binnengehaald in Calluna. Het zwemparadijs heeft net als de meeste Texelse slechtweervoor- zieningen een uitstekend seizoen. Vooral in de maand juli. toen het wis selvallig weer was. liep het storm Met 24.000 bezoekers overtrof het bezoekersaantal die maand de zelfde periode van vorig jaar met een derde. Vergeleken met vorig jaar ver kocht Calluna 20 000 méér toe gangskaartjes Wachtrijen waren ge durende het hoogseizoen geen uit zondering en ook gisteren, kort na het middaguur, was het dringen geblazen voor de kassa. In afwachting van een eventuele overname door het nabijgelegen vakantiepark Euroase, zijn de plan nen voor nieuwe attracties zoals het buitenspeelterrein en de water speeltuin, even in de ijskast gezet. In ruil voor slaapplaatsen van hotel Kogerhoop, wil Euroase een appartementenhotel op het terrein van Calluna neerzetten Het complex is voor een deel gepland in het aan grenzende bosgebied, dat evenals de ondergrond eigendom is van Staats bosbeheer Voor de bouw moet de bestemming natuurgebied B worden gewijzigd Wethouder Poster (finan ciën) liet tijdens de raadsvergadering dinsdagavond doorschemeren nog in onderhandeling te zijn met Euroase over eventuele overname van het noodlijdende zwembad. De verwach ting is dat nu de vakantieperiode ach ter de rug is, de onderhandelingen versneld worden opgepakt. Volgens Poster zal het besluit niet al te lang meer op zich laten wachten. (Foto Gerard Timmerman) Nico Erwich en Frank Polling, initia tiefnemers van de dinosauriérsshow in de Stappelandhal, kijken met tevre denheid terug op de tentoonstelling. Donderdag meldde zich de 20.000ste bezoeker, Dauwe van Amsterdam, F-16 piloten van de vliegbasis Leeuwarden, die vanaf 1 oktober in het kader van de Nederlandse deelname aan IFOR worden uitge zonden naar de vliegbasis Villa- franca in Noord-ltalië, zullen dins dag echte bommen afwerpen boven oefenterrein de Vliehors op Vlieland. Bij slecht weer wordt de training verzet naar woensdag. Aan de oefening bij Vlieland nemen maximaal vier vliegtuigen per vlucht deel. Er zijn twee van dergelijke „sorties" per dag gepland. Het daad werkelijk afwerpen van de bommen vindt plaats tussen 9.30 en 15 30 uur, een pauze van 12.00 tot 13.00 uur. Op Texel wordt een geluidmeetpost ingericht Bommen die niet tot ont ploffing komen, zogenoemde blindgangers, zullen de dag na de oefening door de Explosieven Opruimingsdienst worden opge- ruimd. Geluidhinderklachten kunnen gemeld worden op een gratis 06-nummer van de Koninklijke Luchtmacht, tel. 06- 0226033, of bij de Staf Voorlichting van de vliegbasis Leeuwaren. tel. 058-2346871 Vanaf zondag as. geldt weer de winterdienst regeling van de Telekom Taxi. Dit betekent dat vanaf 22 00 uur tot 02.00 uur het vervoer alleen met minimaal vier personen plaats vindt. Dit is de enige wijziging die afwijkt van de normale regeling. Het tarief be draagt maximaal ƒ24,00 over het hele eiland voor minder dan vier per sonen. De ouderensoos van Oosterend houdt dinsdag om 15.00 uur de eer ste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen in dorpshuis De Bijenkorf Nieuwe leden zijn welkom. woonachtig in het Maartenhuis bij De Koog. De show van geëtaleerde pre historische beesten, die zondag voor het laatst is te zien, is voor Erwich en Polling geen schip van bijleg. Ze spe len ongeveer quitte en tonen zich te vreden met het resultaat. Erwich laat zelfs doorschemeren de komende jaren wel voor een soortgelijke invul ling van de hal tijdens de zomermaan den te voelen, mits dat geen juridi sche problemen oplevert Jaap Honingh (rechts), voorzitter van de Recreatie Maatschappij Texel (RMT), overhandigt de 100.000ste bezoekers Gert. Hennie en Anne Nout uit Putten, de taart. van Calluna. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5