WK laatste kunstje loot Van den Berg? Sport Burgemeesters zetten boom op N9 dicht: gasten geattendeerd door logiesverstrekkers Bontcouture heropent in sfeervol pand Woonproject kan starten Toestemming voor bouw HAT-eenheden TEXELSE p COURANT jexel Race kent weinig verrassingen Vlielanders: wel nf geen Friezen? Schaakclub weer aan zet Een wonderlijke voorbereiding Naar Duitsland Programma ilandkompetitie n jj# Bedrijvenbokaal: tien fietsteams Uitslagen eilandkompetitie Wasdroger in brand geraakt II VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1996 zevende Texel Race, die vol de week zaterdag wordt geva- kent op voorhand weinig ver ingen. De gehele Nederlandse ileurtop is aanwezig, de wed- d geldt evenals vorig jaar te- sals nationaal marathon-kam- mschap en de luimen van de igoden moeten maar worden wacht. Er is echter weldegelijk nieuws. De organisatie van surfevenement, onder leiding Wieb van den Berg, heeft na- ijkaangekondigd ook graag de rldkampioenschappen van Ie willen organiseren. 'axel de wereldkampioenschap- mderdaad krijgt of dat ze naar >a« internationale bond - op Texel. Ze vonden het gezellig. En hoewel er geen wind stond en bijna alle races werden afgelast, hoorde je daar nie mand over. Onze organisatie zat goed in elkaar. Vorige week dachten we plotseling: Weet je wat? We gaan naar Norderney Weinig leren Gesprekken met bestuurders - hope lijk nuttige - vonden inderdaad plaats. Maar de Texelaars ontdekten dat ze van de Duitse organisatie weinig kon den leren ,,Er waren maar twee volg boten op 125 surfers Er lag geen startschip, geen fimshboot. de wind meters ontbraken, de verzorging van de surfers was minder dan bij ons Eigenlijk was alles minder De kans op het toegewezen krijgen van de kampioenschappen acht Van den Berg redelijk groot. ,,Als alles volgens de regels verloopt, krijgen wij ze. Wij hebben de ervaring, Portugal heeft nog nooit een grote wedstrijd georganiseerd. Onze pech is dat we tijdens de Europese kampioenschap pen vorig jaar een week geen wind hadden Op Norderney, ook in het Waddengebied, waaide het evenmin. Maar gelukkig worden alle weer- rapporten van de laatste tien jaar uit gebreid bestudeerd." Voor Van den Berg zou met het mo gen organiseren van de wereldkam pioenschappen op Texel een kleine wensdroom in vervulling gaan Daarna kan hij het surfen met een gerust hart vaarwel zeggen. De Oost- erender is al jaren de belangrijkste lis u Vlielanders tot in het diepst nhun ziel wilt beledigen, moet ben voor Friezen uitmaken." S schrijft één van de zwem- rs, die zondag de oversteek si Texel naar huis maakte Bo nhei verslag van die tocht in de 'idagkrant staat een opgete lde uitspraak van een voorbij- njer, die waarschijnlijk Asterix- is en uitriep: ..Rare jongens. •■Friezen". temmer De Nijs richt zich ove- i»ns tot de krant en niet tot de mste voorbijganger Hij merkt dat Vlieland lange tijd bij wdholland hoorde. Pas na de eede Wereldoorlog werd het a" 'end door het rijk planologisch bestuurlijk bij Friesland inge- etd ..Daar konden de VIie ders niets tegen doen Het it van de Vlielander bleef des- 'danks verbonden met Noord- ,l3: Sand", aldus De Nijs. die nog merkt dat op het buureiland n Texel geen Fries wordt ge- 'nllroicen. Sommigen uiten zich sen bepaald dialect dat nog het test weg heeft van Westfries. zwemmer vraagt om ree talie. Daar dat alleen kan als s daadwerkelijk fout is. kan de tache daar met toe overgaan, tde Grote Bosatlas op dit punt kit aangepast zullen wij het doek heroverwegen. concurrent Portugal gaan, zal binnen nu en twee maanden bekend worden. Belangrijkste voorwaarde voor suc ces is - uiteraard - dat de internatio nale bestuurders enthousiast worden gemaakt voor het eiland. Om te lobbyen bij de bobo 'sen tegelijkertijd mogelijk wat te leren van andere or ganisatoren. reisde een Texelse de legatie vorige week naar het Duitse Waddeneiland Norderney, waar de WK van dit jaar plaats vonden. „Met een vliegtuigje, bestuurd door Arie Langeveld. Het was een eigenlijk zo maar een ingeving", vertelt Wieb van den Berg, voorzitter van de Texel Race-commissie „Toen we vorig jaar de Europese kampioenschappen organiseerden, was ook het bestuur van IFCA - de Maandag begint de schaakclub weer aan het winterseizoen. Zoals gebrui kelijk is de start om 20.00 uur in De Witte Burcht, hierbij zijn naast de le den ook nieuwe leden welkom. Het jeugdschaken zal op een nog nader te bepalen datum aanvangen, hier over volgt bericht. De zevende Texel Race zal voor tenminste twee deelnemers een heel bijzondere worden. Twee voudig winnaar Arnold Hoekstra en Dorien de Vries - die afgelo pen zomer meedeed aan de Olympische Spelen in Atlanta - treden een dag eerder namelijk met elkaar in het huwelijk. Dat zal gebeuren in Muiden. Na afloop van het feest (na middernacht) rijdt een bus richting Den Helder, mét het echtpaar en hun vrien den. Vandaar zal De Zeester van Johan Hutjes naar Texel varen. Een bus van Texel Tours brengt de feestvierders tenslotte naar hun logeeradres. Voor het echt paar is dat de bruidsuite van ho tel Molenbos, de aanhang ver blijft in appartementen op De Krim. Eén ding staat vast: Om de ere prijzen zullen Hoekstra en De Vries niet meestrijden - dat is niet haalbaar na zo'n nacht maar ze zijn vastbesloten om mee te doen aan de Texel Race1 Misschien wel op een tandempldhk, al is het nog even afwachten of het weer dat toelaat. regelneef van de Texelse surfsport, ondanks het merkwaardige feit dat hij zelf nooit heeft gesurft. „Op een plank kan ik staan, maar dan moet-ie wel op het droge liggen", spot Van den Berg met zichzelf. „Ik kan niet eens een zeil optuigen. Bewust, want dan ik hoef ik tenminste met steeds iedereen te helpen als ik op de dijk sta." Hij raakte zo'n vijftien jaar geleden via zijn zoon Andre betrokken bij de surfclub. „Vlak vóór een clubwedstrijd zei de organisator plotseling: 'Wieb, het is aan jou, want ik doe zelf mee aan de wedstrijd.' Ik werd meteen in het diepe gegooid." Sindsdien organiseerde hij alles wat op surfgebied maar te organiseren valt „Dat vind ik leuk, het surfen zelf zegt me weinig. Als Andre was gaan wielrennen, dan was ik daar mis schien actief in geworden Of in de sport van Joke, mijn dochter, als ze die had beoefend Hoewel hij voor velen hét gezicht van het Texelse surfen is, blijft Van den Berg bescheiden „De organisatie zit goed in elkaar We hebben een goed draaiboek en al jaren dezelfde men sen, die ondertussen perfect op el kaar zijn ingespeeld En we hebben zóveel vrijwilligers dat we een wacht lijst hebben moeten aanleggen Dat organiseert lekker, al blijven we er met z'n allen bovenop zitten. Het kan ook tè gemakkelijk gaan." In 1998 - hopelijk na een succesvol verlopen WK - verwacht hij met alle regelarij te stoppen. „Wat mij betreft is het de laatste grote wedstrijd die we naar Texel halen We hebben alles al gehad, nog groter kan niet. Voor de rest zie ik wel. Voor de club wedstrijden ben ik in ieder geval op zoek naar een opvolger En daarna koop ik misschien wel een dik boek en ga ik achter de geraniums zitten.. Hij lacht „Ik denk het niet." Het startschot van de Texel Race, volgende week zaterdag, klinkt om 12.00 uur op het strand van paal 9, De wedstrijd kent evenals voor gaande jaren een sterk deelnemersveld. Bekende namen zijn die van titelverdediger Stefan Gideonse, John van der Starre en Ron Ruiter. Ruiter rondde vorig jaar het eiland in 1.53.11 uur, een record dat sindsdien niet meer ver beterd is. De Texelaars die door de organisatie zijn uitgenodigd zijn Jacob Roeper, Marc van Rijsselberghe, Klaas Jan van der Vis, Daniël van der Vis, Gert Jan de Wit en Joost Albers. De reis van de Plattelandsvrouwen van Den Burg en het Gilde gaat niet naar Zwitserland, zoals in de vorige krant stond, maar naar Duitsland. Van 30 september tot 4 oktober wordt een bezoek gebracht aan de Franki sche Schweiz, een'mooi gebied ten oosten van Neurenberg Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Informatie, tel 31 74 62 of 31 23 25 De gemeentebesturen van Texel en Assen zetten gistermiddag sa men een boom op. Dat gebeurde ook letterlijk want als symbool van de banden tussen beide gemeen ten werd bij het luchtvaartmuseum in Eierland een boom geplant. Speciaal voor deze gelegenheid had de gemeente een ongeveer zes jaar oude kastanje van kwekerij Van den Oever uit Haaren in Noordbrabant aangevoerd, het zou eerst een es doorn zijn, maar die bleek met lever baar Piet Boller en andere mannen van de gemeentelijke plantsoenen dienst hadden de boom al in het met de kraan gegraven plantgat gezet, zodat burgemeester mevrouw D. van As-Kleijwegt van Assen en haar Texelse collega Van Rappard de kuil alleen maar hoefden dicht te gooien. Omdat ook de vijf wethouders en de plantsoenwerkers een handje mee hielpen was de plechtigheid snel vol trokken. Om de kans op aanslaan in de schrale Eierlandse bodem te ver groten, werd ook een flinke hoeveel heid echt Texelse compost rond de wortelkluit gegooid. Mevrouw Van As kreeg de schop (met inscriptie in de steel) als aanden ken mee naar huis. Uit handen van Jan Zwan kreeg ze even later nog een aandenken: het boek over Ad Blok van der Velden, de kunstschilder die in de oorlog met veel andere Texelaars in Assen te werk werd ge steld. Het gezelschap liet zich vervol gens rondleiden door het luchtvaart museum. De visite van het Drentse college was een tegenbezoek na het bezoek dat b en w van Texel aan Assen brach ten. Het was om tien uur 's morgens begonnen toen de delegatie op de veerhaven werd ontvangen. Vervol gens ging het via het Hogeberg- gebied naar het maritiem en juttersmuseum van Oudeschild waar Benno van Tilburg voor rondleiding zorgde In Het Vierspan in Den Burg werd gegeten waarna het luchtvaart museum werd bezocht. Met een be zoek aan de Slufter werd het bezoek afgesloten mag 17 september Amannen: ee° lu, Tatenh1-OSG ABN/Amro we' in. ABN/Amro-Cocky OSG he!' luMaarcob.-Perfect BodiesCocky bal in Paal9-Handicap'94 Maarcob. 'n Grote Slock-Graalsp. Paal9 indfjB In. «ijs ïnet islifl vai ïbe ere' IC n Ou 5 n Ou 8u. gemengd vrouwen: LenR-Fitt Tatenhove2 EcoMare-Tatenhove2 Fitt Rabo-Dennoord EcoMare Slag Beverdam-VVV Rabo Wiersma Antiek-TopTienSlock Grote Slock-Smash'68TopTien vrouwen: ABN/Amro-Bosma Timmers bak.-Jozef Haarstudio-Texèle Leydekkers-Nioz KII112-de Vlier i Question-lepe de Boer Klif 12 luchten Voor het open Noordhollands kam pioenschap tijdrijden, morgen met start en finish in Oudeschild, heb ben zich inmiddels al ruim honderd wielrenners opgegeven. Aan de strijd om de bedrijvenbokaal doen tien Texelse teams mee, twee méér dan vorig jaar. Na een aanvankelijk trage inschrij ving heeft het deelnemersveld nu de omvang waarop het Wielercomité Texel had gehoopt. Vooral de grote Texelse deelname stemt tot tevre denheid. Afgelopen week hebben zich nog twee teams, Westerlaken en Tatenhove BV. aangemeld waardoor tien ploegen van tenminste drie ren ners zullen strijden om de bedrijven bokaal. Titelverdediger is PTT Post. De andere bedrijven zijn Bouwbedrijf Visser 1 en 2, Fietsende Vissers TX 1Langeveld de Rooy, Hotel Molen bos, TX 37 en Vinke Schoonmaak bedrijf. Bij aannemingsbedrijf Westerlaken wist kopman Otto Goënga zijn colle ga's zó enthousiast te maken, dat morgen een vijftal de strijd met de noordwesten wind zal aanbinden Tatenhove rijdt een thuiswedstrijd, want het bedrijf is druk bezig met de verhuizing naar de voormalige PEN- centrale, waar de start- en finish- lokatie is. Een hindernis is het wegdek, dat momenteel van een nieuwe asfalt- laag wordt voorzien. Bij enkele „ge schraapte" stukken is het uitkijken geblazen De eerste renner, junior Robert-Jan Appel van Wielervereniging Texel, vertrekt om 13 00 uur voor de 40 km van Oude schild naar De Cocksdorp (het keer punt is bij het reddingboothuis) en terug. Als laatste, om 15.03 uur, start het winnende tandem van vorig jaar, Patrick van Gortel/Jan Mulder. Waar schijnlijk zijn zij royaal binnen een uur terug. Mulder won tijdens de Paralympics in Atlanta een gouden plak. Hiervoor zal hij tijdens de prijs uitreiking, om circa 16.00 uur in jacht haven-paviljoen De Verrekieker, wor den gehuldigd Dinsdag 10 september 1996 Paal 9-Teso 3-0 Grote Slock-Handicap'94 2-1 Tex. Autocentr -Graaf Spuiterij 1 -2 ABN/Amro-Kobeko 0-3 12 Balcken-DGM 2-1 Cocky's Kap -Paal28/De Krim 3-0 Cavo Latuco-Slag. Beverdam 1-2 EcoMare-Waayer 1-2 Kruiswerk-Visserbouw 1 -2 Jozef-De Rival 1-2 Zeilmakerij-Nioz 0-3 Leydekkers-De Vlier 3-0 Ouestion-Durper Drup 1-2 Eierlandsche Huis-Nokanto 0-3 Haarstudio-Westerlaken 1-2 Klif12-Slag. I. de Boer 2-1 Euroase-Fittq 0-3 Na deze eerste avond volleybal wil len we er nogmaals op wijzen, dat iedereen maar één keer per avond in een ander team mag invallen! In het washok van hotel De Pelikaan is dinsdagmiddag een wasdroger in brand geraakt, vermoedelijk door kortsluiting. Personeel sloot de stroom af en spoot een brandblusser leeg op de vuurhaard. De brandweer maakte de klus af. De betegelde ruimte en de daarin staande andere apparatuur bleef gespaard Dat kon echter niet worden gezegd van de was die in de droger zat EEN BETER MILIEU BEGINT Bli JEZELF XCLUSIEVE Martin Karlas bij zijn vernieuwde atelier/winkel aan de Burgwal. (Foto Harry de Graaf) Ambachtelijkheid en eigenheid. Die eigenschappen heeft bont werker Martin Karlas hoog in het vaandel staan en je ziet dat aan het vernieuwde pand Burgwal 29 dat hij morgen officieel in gebruik neemt. Dit voormalige pakhuis heeft een groene houten gevel in oude stijl ge kregen. wat een vrij ingrijpende ge daanteverwisseling betekende Kar las wilde een bijdrage leveren aan de toenemende monumentale sfeer van de Burgwal en liet zich door deskun digen adviseren. Daarbij werden de tails niét uit het oog verloren, zoals het vervangen van vierruitsramen door ramen met zes ruitjes, het ver nieuwen van de hijsboom, het aan brengen van witte windveren met „makelaar" (de piek op de nok als versiering) en last but not least het uithangbord waarop Rob Smidt een fraaie afbeelding van een Texels schaap heeft aangebracht Het pand vormt aan aardig contrast met de eveneens in oude stijl maar volledig in steen opgetrokken twee huur woningen met trapgeveltjes Karlas, die sinds 1983 op Texel is ge vestigd als bontwerker, kocht het ge bouw vijf jaar geleden van Jelle Wiersma. Hij verpachtte het tot voor kort en bleef zelf zolang zitten in het gebouw aan de Kantoorstraat, dal eigendom is van Theo Timmer van Het Open Boek. Karlas verhuisde naar de Burgwal omdat Timmer het pand aan de Kantoorstraat voor zijn eigen bedrijf nodig had. Karlas zit aan de Burgwal mooier, maar met ruimer. De benedenverdie ping biedt echter toch plaats genoeg voor zijn showcollectie „verantwoord bont' -artikelen en voor zijn atelier De opslag van vellen en andere beno digdheden bevindt zich op de boven verdieping „Ik ben blij en tevreden- De Burgwal wordt steeds leuker" al dus Karlas, die zijn gevel zelf schil derde met materiaal en adviezen van Z. Graaf en het overige werk overliet aan Pim Decnop (timmerwerk), Switzer (zonwering in aangepaste kleuren), 8etsema (naamborden), VEM (elektra) en CVI (verwarming). Het heeft lang geduurd, maar ein delijk heeft het rijk toestemming gegeven voor de bouw van HAT- eenheden voor De Texelse Reede. Hoe en wanneer staat nog niet vast, maar wel duidelijk is dat het een bijzonder project wordt. In het huis van De Texelse Reede aan De Zes wonen nu nog tien bewo ners. Het waren er meer, maar een deel is overgegaan naar het nieuwe complex aan de Haffelderweg. Het l'^'d'ng voor deze avond let Burgemeesters en wethouders van Assen en Texel, geholpen door mensen die dergelijk werk vaker hebben gedaan, bezig met het Hem (315194). planten van de kastanje. iFcio Hxrry o» cman Vanaf maandag wordt de N9, de weg langs het kanaal tussen Alkmaar en Den Helder, voor alle verkeer afgesloten. Althans, het gedeelte tussen Zijpersluis en Koedijk. Reden voor de VVV en een Texelse logiesverstrekker om toe risten te wijzen op de A 7. Een aan rader? Het aanbrengen van een asfaltlaag en een nieuwe duiker noopten Rijks waterstaat tot de afsluiting van de N9 tussen Zijpersluis en Koedijk, die een maand zal duren. „We hadden er ook voor kunnen kiezen om de weg ge deeltelijk af te sluiten, maar dan zou het werk veel langer in beslag nemen en de overlast dus langduriger zijn. Bovendien geeft dat ook enorme stremming", aldus een woordvoerder. Nachtelijk werk is ook overwogen, maar werd als onaanvaardbaar voor omwonenden van de hand gewezen Tijdens de wegwerkzaamheden wordt verkeer omgeleid via Schagen. Logiesverstrekker Pieter de Vries raadt zijn gasten echter aan de snel weg A 7 via Den Oever te nemen. „Veel veiliger en veel sneller", aldus De Vries, die toeristen altijd een uit gebreide routebeschrijving stuurt en nu dus extra informatie verstrekt over de afgesloten N9. De VVV geeft in haar mailingen al vele jaren aan dat de A 7 de beste route is naar Den Helder. Henk Groe nen: „Wij krijgen teveel aanvragen om informatie binnen om iedereen extra op die afgesloten N9 te wijzen Wel sturen we als extraatje bij boekin gen de bekende blauwe wegwijzer- sticker mee, waarop ook naar de A7 wordt verwezen. En op de balie liggen folders van Rijkswaterstaat over de afsluiting van de weg langs het ka naal." oude gebouw is echter afgekeurd, zodat iets moest gebeuren In samenwerking met de Woning stichting en de gemeente werd het plan bedacht kleine wooneenheden te maken op de plaats van het oude gebouw Die zouden dan gedeeltelijk door bewoners van De Reede kun nen worden betrokken en deels door andere woningzoekenden, met name jongeren Er komt ook een ruimte van waaruit 24 uur begeleiding aan de Reedebewoners kan worden gebo den. Uniek De toestemming heeft waarschijnlijk zo lang op zich laten wachten omdat het een nieuw soort aanpak is, waar- bi| gehandicapten en andere mensen gezamenlijk in één complex wonen. „Ik denk dat het uniek is voor Noord holland", vertelt Bert Kooiman van De Reede Ik weet wel van HAT-eenhe den in Warmenhuizen, maar daar wonen alleen gehandicapten." Jan van Andel, directeur van de Woningstichting, legt uit dat de plan nen nog moeten worden uitgewerkt. „We komen volgende week pas bij een. Het enige dat vaststaat is dat het achttien eenheden worden We heb ben globale schetsen, daarmee gaan we aan de slag Van Andel denkt dat het nog wel een jaar kan duren voor de nieuwe woonruimte klaar is. Tij dens de bouw zullen de huidige Reede-bewoners in noodhuisvesting moeten worden ondergebracht. „Maar wat en waar weten we ook nog niet Het is nog in een prille fase. ALARM ALS ELKE SECONDE TELT

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7