Nieuwe feiten wijzigen tandpunten rotonde niet 1 Ar«-rnify Ruiters en milieu in problemen „Spreekuurbeleid van Texels Belang" TV Texel begint met „Info-tv" OV moet samenwerken metTexels Museum -TEXELSE^" couRANT' iemeente wil geen overlappingen linigingsrecht ongewijzigd Op Texel nu vijftien condoomautomaten Verkeersveiligheid Laagwaalderweg Krant zelfs op oceaan bezorgd „Niet roekeloos" Milieuvergunning inzet geschil Geen sirene in De Waal? PvdA hekelt opnieuw coalitie In 1997 elke twee weken uitzending Steun onderzoek naar zwarte bij VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 meerderheid in de commissie staat niet voor een meer heid in de raad. De hoorzitting over een rotonde op de sing Pontweg/Hoornderweg leverde vele oude en en- nieuwe argumenten op tegen de aanleg van het heersobject. Uit de reacties viel af te leiden dat de stand- len van de politici echter niet zijn gewijzigd. S Kleinst mogelijke meerderheid de raad dit jaar besloten geld uit ikken voor een rotonde op de Pontweg/Hoornderweg Voor inleg is een artikel 19 procedure Er zijn vier bezwaren inge- waarna dinsdag een hoorzit- ,erd belegd Ongeluk milies Kuiper en Lampers bra- ien lans voor de doorgaans jeug- niiters die bij de kruising moeten deken. Vooral een „tussenstop" en vluchtheuvel tussen twee ersstromen in werd door hen als irlijk aangemerkt. „Pony's en jen zijn kuddedieren. Als één wil de rest er achteraan. Of die ml omkeren. Op die vluchtheu- jnnen er maar één of twee Bovendien zijn ze vaak bang zwaar verkeer, grote vrachtwa- Wat nu, als ze op die vluchtheu- aan en er komt zoiets aan, ter achter hen de auto's alweer Familie Lampers sprak te- namens ponyclub De jertjes en ri|veremging De Waddenruiters. Ze verwezen naar een ernstig ongeval dat vorig jaar in een soortgelijke situatie in Den Hel der is gebeurd. Beide familie zagen overigens met alleen de nadelen voor ruiters „Ook voor fietsers wordt het een crime. Waarom wilt u zo nodig iets verande ren? Er gebeurt nu toch niets?" Dirk Kuiper had bij gemeente Grouw geïn formeerd naar een fietserstunnel „Daarvoor moet de weg iets opgehoogd en dat werkt juist weer als snelheidsremmer. Dan ben je toch klaar?" Tuunwallen Carry en Daan Welboren kunnen bogen op 25 jaar oversteekervaring op de bewuste kruising. Op ludieke wijze maakten zij duidelijk dat het een probleem 'van tussen de oren' is. „Mensen vinden wachten onacceptabel Maar als het land schap wordt verfraaid, bijvoorbeeld door de aanleg van tuunwallen vindt men het misschien best aangenaam." Daan Welboren betoogde dat Veilig Verkeer Nederland rotondes een ach terhaald fenomeen vindt en er veel meer écht gevaarlijke kruisingen op het eiland zijn, bijvoorbeeld die van het Schilderend en de Emmalaan. „Probeer die provinciale centen daér- voor te benutten En als je dan toch iets wilt op de kruising Hoorderweg, verzin dan iets dat ook écht veilig is voor fietsers en ruiters." Hij pleitte tevens voor terugkeer van borden bij de boot, waarop automobilisten wor den gemaand rustig aan te doen. „Misschien oubollig, maar het werkt wel." Betonnen entree Menno Stam deed namen Tien voor Texel een duit in het zakje. „Je kunt het probleem beter aanpakken door de hoeveelheid slaapplaatsen te be vriezen", zo bereed hij zijn stok paardje. Hij verweet de gemeente de provinciale subsidie als doorslagge vend argument te gebruiken en vreesde voor een betonnen entree van Den Burg. „Het zal op secundaire wegen drukker worden, want Texelaars en taxi's weten al snel een sluiproute als er een file voor de ro tonde ontstaat." Een tunnel is indertijd afgewezen wegens de „vrouwonvriendelijkheid" van een dergelijk bouwwerk. Dat vond Stam overdreven „Texel is Amsterdam niet." jemeentebestuur werkt alleen san het „ter Reede van Texel"- van de Texelse Onderne- de Vrouwen als dat gebeurt in inwerking met de Stichting Museum. „Wij willen geen dppingenaldus wethouder elman, woensdag in de verga- g van de raadscommissie welzijnsbeleid. sn zei dat daarover duidelijke sken zijn gemaakt, maar nadien w zullen de raad voorstellen nigingsrechten in 1997niette deren. Het tarief blijft dus voor éénpersoonshuishou- en f395,- voor meerpersoons- loudens. sten van de huisvuilinzameling srwerking stijgen echter met *),- zodat het tarief eigenlijk ag zou moeten. Het college /II dat laatste door de extra kos- vergoeden uit de egalisatiere- die momenteel f596.000,- be ien straks dus nog f502.000,-. i» hebben tevens besloten de iieprijs voor oud papier op te van vijf naar acht cent per lat betekent dat de verenigingen spier inzamelen tenminste op dit 9 kunnen rekenen, ook al is de Iprijs lager Dat komt goed uit 'adat de oud papierprijs een tijd hoog is geweest, is deze nu 1 tot beneden de vijf cent per .onder de gemeentelijke garan- het inzamelen van papier wei- mtrekkelijk worden. De vereni- o hebben meerdere keren om ■Qing van de garantieprijs ver kreeg de gemeente de indruk dat de vrouwen toch hun eigen gang willen gaan Dat was reden om een brief te schrijven waarin het college nog eens duidelijk maakte hoe het over dit on derwerp denkt De gemeente heeft overigens alle sympathie voor de ideeën van de vrouwen. Met name aan de bouw van de loodsschoener mogen ze zó be ginnen Concurrentie Anders ligt het met de plannen voor de bouw van antieke huisjes in het havengebied, zodat daar een soort openluchtmuseum ontstaat. Het Maritiem en Juttersmuseum wil dat ook en het is een essentieel onder deel van de toekomstige ontwikkeling daarvan. Voorkomen moet worden dat straks twee projecten elkaar con currentie aandoen. Op een eerder moment kwam het Blijkens het verslag van de GGD Noordholland van de Vrij Veilig- campagne 1995 is het aantal condoomautomaten op Texel met twee toegenomen, zodat er nu vijf tien zijn. De campagne is vorig jaar geheel bekostigd uit het budget van de GGD Het voorlichtingsmateriaal en de condoomautomaten kunnen worden vergoed door de stichting Sexueel Overdraagbare Aandoeningen (SOA). In de zomer van 1991 was Texel proefproject voor de Vrij Veilig-cam- pagne. De gemeente droeg daar een malig f4.250,- aan bij. Inmiddels wordt het project uitgevoerd in alle gemeen ten van de kop van Noordholland. gevaar van „museale concurrentie" al in de vergadering ter sprake. Een van de activiteiten van de Stichting Texels Museum en de daarmee samenwer kende instanties zoals Staatsbos beheer en de Stichting Natuur- excursies. is het organiseren van excursies en themadagen. Het zou ongewenst zijn als particulieren dat ook zouden gaan doen en daarmee in het hoogseizoen (als er wat mee te verdienen is) de boel afromen. Het college voelt daarom voor regulerend optreden door het organiseren van excursies aan een vergunning te bin den. Op de Laagwaalderweg zijn on langs twee ernstige ongelukken gebeurd. Aanleiding voor me vrouw Bakker-Smit uit Den Burg om de gemeente om maatregelen te vragen. De raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestings beleid wil echter meerdere wegen tegen het licht houden. De gemeente heeft bijzonder snel (na ruim een week) geantwoord op de brief van mevrouw Bakker. Haar dochter woont aan de bewuste weg, vandaar dat zij in de pen klom De snelle respons oogstte waardering bij de commissieleden- Erna Eelman van de VVD stelde voor de aanleg van een fietspad langs deze weg naar voren te halen. „Dat staat pas voor 2001 op de lijst." Pieter de Groot (D66) en Dick Drijver (Texels Belang) somden meerwegen op waar ongevallen zijn gebeurd en die gevaarlijke flauwe bochten heb ben. Zij willen liever al deze wegen bekijken en daarna een prioriteitenlijst voor de aanpak maken. Drijver merkte op dat het opvullen van ber men op sommige plaatsen ook al een positief effect kan hebben. Dat de Texelse Courant in alle uithoe ken van de wereld wordt bezorgd, bleek afgelopen maand maar weer eens. Nioz-medewerkers aan boord van het schip Tydeman ontvingen op 19 augustus de krant ten zuidwesten van de Azoren, midden op de Atlan tische Oceaan Samen met andere post van familie en bekenden werd het Texelse nieuws door een vliegtuig van de Koninklijke Marine gedropt De hoeveelheid fanmail was zó groot, totaal 40 kg. dat ze was verdeeld over drie capsules. Die werden aan een parachute neergelaten en vervolgens per rubberboot uit het water gevist. Na hun zeven weken durende reis van Curacao naar Las Palmas zijn de opvarenden inmiddels weer thuis Twee van hen. de technici Eduard Bos en Lorendz Boom. kwamen met hun foto's langs bij de redactie als bewijs dat de krant aan boord gretig werd gelezen Het bezwaar van Jan Wiering was te laat binnengekomen, maar werd tij dens de commissievergadering als nog meegenomen. Hij woont aan de Pontweg en vreest voor een puin hoop voor zijn deur. „Als nu de boot aankomt, duurt het tien minuten voor ik mijn erf af kan Dat worden er straks twintig De Texelaar vreest luchtver ontreiniging, stank en lawaaioverlast door afremmende en optrekkende auto's. „Terwijl we net zo'n gedonder hebben gehad over grondwater beschermingsgebied. En dan krijg ik nu dit voor mijn deur? Ik ben daar niet blij mee." Wiering twijfelde of fietsers wel met de aanleg van een rotonde zijn gebaat. „Jullie praten alleen nog maar over de auto's. Maar het ging toch om die fietsers?" Geen tweede Het merendeel van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid hoorde de bezwaarmakers welwillend aan. VVD. D66, PvdA en Jan Koolhof (op persoonlijke titel) hadden zich al eerder tegenstander van een rotonde verklaard. Voorstemmers Dick Drijver (Texels Belang) en Jaap Vlaming (Groen Links) lieten zich door de ar gumenten niet ompraten. Drijver be toogde dat er een veilige oversteek is toegezegd. „Dat moeten we dus na komen." Hij erkende dat een rotonde voor ruiters een probleem kan zijn, maar dat was voor hem geen reden om zijn mening te wijzigen. Alleen overtuigde het hem ervan dat een tweede rotonde bij de kruising Aken- buurt geen goed idee is „Want daar steken nog veel meer paarden over." Vlaming is ervan overtuigd dat een rotonde de snelheid van het verkeer afremt en dat vind hij het aller belangrijkst. Op de nadelen van een rotonde voor ruiters ging hij niet in. „Het was niet roekeloos van ons, zoals de krant schreef, om die gif koker zelf van het strand mee te ne men en in te leveren bij een fietsen- verhuurder in De Koog Dat beweert mevrouw De Jong uit Ridderkerk, die zaterdag voorbij paal 21 een alumi nium buis aantrof. „We vroegen bij paviljoen Beach Inn of ze de politie konden waarschuwen, maar dat wil den ze met Zoiets getuigt van een heel slechte mentaliteit. Mijn man. die zelf met chemicaliën werkt, heeft de sluiting van de buis gecontroleerd. Toen die prima was, hebben we hem zelf maar opgeruimd. Stel je voor dat kinderen de koker vinden en ermee gaan spelen. Je mag er met aan den ken." Het strandpaviljoen was niet voor commentaar bereikbaar Houthandel Arie van der Vis aan de Maricoweg ligt met de gemeente overhoop over de aanpassing van een milieuvergunning voor zijn be drijf. De eis van de afdeling milieu voor grondonderzoek op het be drijf is volgens Van der Vis veel te ruim gesteld, waardoor de kosten hoog oplopen. De kwestie diende maandag voor de Raad van State, die zich er op z'n vroegst over een week of zes over uitspreekt. Sinds in 1991 aan Van der Vis de laatste zogenaamde revisie vergunning is verleend, noodzakelijk volgens de wet Milieubeheer, heeft het bedrijf een aantal wijzigingen on dergaan. De ondernemer is van me ning dat zijn bedrijf gewoon kan door draaien op deze vergunning, mits die op enkele punten wordt gewijzigd. Dit is een betrekkelijk eenvoudige en weinig kostbare procedure. Volgens de afdeling milieu zijn de wijzigingen in het bedrijf echter der mate groot geweest, dat een nieuwe PvdA'ers Dirk Terpstra en Hans Roeper hebben in het partijblad Lokaal Bestuur opnieuw fel uitge haald naar de coalitie. In het septembernummer verwijten ze het gemeentebestuur nationalisme en kortzichtigheid. „Texels Belang is verworden tot een partij die eilantisme bedrijft: Eigen Eiland Eerst", aldus de politici die het CDA afspiegelen als een „bij wagen". De beschuldigingen zijn niet nieuw. Vorig jaar maakte de PvdA de collegepartijen uit voor „lokaio's', hetgeen tot hevige verontwaardiging leidde. De verhoudingen normaliseer den zich, maar tijdens de behande ling van het bestemmingsplan buiten gebied. toen de oppositie andermaal op de overmacht van de coalitie stuitte, daalde de sfeer opnieuw tot het vriespunt. „Het korte termijnbeleid is terug, het lange termijnbeleid ligt onder In de la", doelt Terpstra op het 2,5 ton kos tende Sociaal Economisch Structuur plan waartoe de vorige raad opdracht gaf om de Texelse economie inpulsen te geven. Inhoudsloos „Texels Belang is vrij inhoudsloos, maar heeft de macht Je komt niet door dit machtsblok heen, ook niet met goede argumenten Terpstra is teleurgesteld over de machteloosheid van de oppositie in de raad „Elk voorstel van de PvdA, met twee ze tels in de raad vertegenwoordigd, wordt bij voorbaat afgewezen, omdat het college meent alles beter te we ten.' Roeper. „Een voorstel van ons gaat alleen al niet door omdat het van óns is Hetzelfde overkomt D66 en Groen Links, al mag Groenünks soms nog iets GroenLinks heeft na melijk de neiging op de lijn van Texels Belang te zitten. Ze lijken te worden ingepakt „Dit college redeneert' wij zij er voor de burger. Wat de burger wil, moet tf regelen zijn. Ze voeren korte termijn beleid en achten zich niet gebonden aan afspraken op de lange termijn en al helemaal met aan een maatschap pelijke ideologie." De PvdA betitelt dit als „spreekuurplanologieHet ergert de partij dat de burgemeester de po litieke ontwikkelingen op z'n beloop laat. „Van Rappard zit erbij en kijkt ernaar," Vaandeldrager De verkiezingsnederlaag van twee jaar geleden zit de PvdA'ers nog steeds niet lekker. „Terpstra zit mis moedig te wezen, hij kan het nauwe lijks opbrengen om nog vaandel drager van de PvdA te zijn", schrijft Lokaal Bestuur. Terpstra: „Aan de ene kant ben ik niet in staat om net als Texels Belang op de populistische toer te gaan. Dat is mijn aard niet. Aan de andere kant kan ik me er niet toe zetten om me in stukken te verdiepeg^ Want dat heeft geen enkel effect. Ik heb met meer dezelfde motivatie als voorheen." Terpstra laat doorschemeren „in prin cipe" aan zfqjaatste raadsperiode bezig te zijn. „Maar als mijn vertrek betekent dat op Texel het licht van de PvdA uitgaat, denk ik nog eens na. Want ik vind dat er een PvdA op Texel moet blijven." revisievergunning noodzakelijk is, wat meer kosten met zich meebrengt. Het bedrijf moet hiervoor een aantal bedrijfsaanpassingen verrichten, bij voorbeeld om geluidhinder door hout bewerkingsmachines te verlagen. Grootste struikelblok voor Van der Vis is de eis om de grond op en rond zijn bedrijf te bemonsteren, om na verloop van jaren eventuele verontreiniging te kunnen meten. De kosten die hier voor moeten worden gemaakt zijn voor Van der Vis en zijn raadsman W A Weijers onnodig en onaccep tabel „Het staat bijvoorbeeld met in de ver gunning omschreven waar de grond moet worden bemonsterd Dat is krankjorum", aldus Van der Vis' raadsman „Kijk, het is volstrekt lo gisch dat op een plek waar brandstof wordt getankt of waar creosootpalen liggen opgeslagen grondonderzoek wordt gedaan. Maar je gaat toch met monsteren op de plek waar je boor machines of keukens verkoopt TV Texel heeft het testbeeld op ka naal 30- vervangen door informa tie. „Info-tv", zoals dit bulletin wordt genoemd, is bedoeld om kij kers vaker te doen afstemmen op TV Texel. Momenteel verzorgen de Texelse tv-makers één uitzending per maand en wordt overdag twee maal een vaste videofilm over Texel getoond. Besloten is om vanaf januari a.s. elke twee weken een nieuw programma op de buis te brengen. De uitzendfrequentie wordt dus ver hoogd, maar waarschijnlijk blijft het aantal uren gelijk: in plaats van elke maand één programma van twee uur worden het twee programma's van één uur. Zondag blijft de dag van uit- De Bijenvereniging Texel krijgt van de gemeente een bijdrage van ƒ1.200.- voor het onderzoek naar de verwantschap van de Texelse bij met de zwarte (oorspronkelijke) bij. Deze bij komt in raszuivere vorm elders in Nederland niet meer voor. Uit onderzoek is al gebleken dat de 200 Texelse bijenvolken wél verwant schap vertonen met de zwarte bij. De afdeling Texel van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt streeft naar het behoud en ontwikkeling van de raskenmerken en -eigenschappen van de zwarte bij op Texel. De raads commissie financieel, economisch en technisch beleid oordeelde gistera vond unaniem dat deze unieke situa tie best een ondersteuning waard is. Volgens het college is de werkgele genheid van de bijenhouders ermee gebaat, evenals de economie. Alleen maakten de meeste partijen er be zwaar tegen om voor de financiering het restant van de PEN-donatie aan te spreken Een alternatief fonds, de Stichting ter Stimulering van het Texelprodukt, wees wethouder Pos ter echter als ongeschikt van de hand. zending. Omdat elk programma de- zondag erna wordt herhaald, zendt TV Texel voortaan wekelijks op een vast tijdstip uit. Gehoopt wordt dat de kijkers de zender hierdoor makkelij ker weten te vinden. alls „Elke laatste zondag van de maand, zoals nu, raakt met zo gauw ingebur gerd", aldus Els Whyte van TV Texel „Bovendien willen we zo actueel mogelijk zijn." De afgelopen maanden zou duidelijk zijn gebleken dat TV Texel voorziet in een behoefte. Binnenkort zullen de't resultaten worden bekendgemaakt van een enquete onder de TexelsS bevolking Momenteel is TV Texel aan het proef draaien met Info-tv „Een soort Uit- krant op televisie", zegt Ronald Win ter van RNR Reclame, die door TV Texel in de arm is genomen om de promotie te verzorgen. Info-tv geeft een actueel overzicht van activiteiten op gebied van cultuur, sport en maat-j schappij. Ook mededelingen van al gemeen belang kunnen erop worden uitgezonden. Verenigingen, instellin gen en particulieren kunnen er gratis gebruik van maken. Volgens TVq Texel wordt hiermee een service ver- leend, die past in de doelstelling, het maken van lokale televisie voor en door Texelaars. RNR zal ook de verkoop van commercials uitvoeren. Tevens wor den de mogelijkheden van Teletekst op de Texelse tv onderzocht. ka Raadsvergadering Verder heeft TV Texel in een brief aan het gemeentebestuur verzocht om opnamen te mogen maken tijdens openbare commissie- en raads vergaderingen. Burgemeester Van Rappard verklaarde gisteravond dat b en w daarvoor toestemming geven, mits de cameramensen niet te na:.0 drukkelijk in de raadszaal aanwezig g zijn. „Dus geen felle lampen en veel heen en weer geloop", aldus Van Rappard

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5