„Plant mag niet sterven door verdeeldheid" Dementie: hoe ga je ermee om Protestkunst en bijzonder glas Jelle Vonk bevestigd en ingetreden teso Een onomkeerbaar proces Agenda E .TEXELSE^? COURANT Veel toeloop eerste voorleesmiddag Snelheidsduivels Laatste expositie galerie-seizoen Bustocht bejaarden van Den Hoorn DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 Er was geen gebrek aan belang stelling voor de zondag gehouden eerste middag van de serie „Texelaars vertellen of lezen voor uit eigen werk". Al een paar dagen tevoren was de serre van De Twaalf Balcken uitverkocht, zodat nogal wat mensen moesten worden te leurgesteld. De eerste middag werd verzorgd door Harry de Graaf die gedurende één uur en drie kwartier oude en nieuwe verhalen voorlas „allemaal ontleend aan de Texelse realiteit". Dat ge beurde zonder onderbreking, maar het publiek bleef tot het eind geboeid en vermaakte zich blijkens de reac ties kostelijk. De volgende middag is op 27 oktober, aanvang 16.00 uur Theo Timmer leest dan voor uit zijn poëtische werk onder het motto „Vers uit Timmers Bakkerij" Op 24 november volgt Daan Welboren. op 19 januari Willem Kikkert, op 16 februari Jaap Bakker en op 23 maart is de slotmiddag met een verrassing Wie verzekerd wil zijn van een plaats moet tevoren voor één of meer middagen reserveren Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Het Open Boek, Nauta Boek en bij het cafe zelf. Oecumenische handoplegging. De Gereformeerde kerk van Oosterend heeft weer een „echte" predikant. Jelle Vonk werd zondag middag als zodanig bevestigd tij dens een dienst waarin hij tevens intrede deed. De nieuwe predikant huist met vrouw Ria en zoon Job al sinds december vorig jaar in de pastorie en is sinds dien bij het kerkelijk werk betrokken, maar de bevestiging en intrede moes ten wachten tot de studie en de daarop volgende formaliteiten waren afgerond. Daar was aanmerkelijk meer tijd gaan inzitten dan de kerke- raad had verwacht, maar daarover werd zondag geen jammerklacht ver nomen. De bevestiging, volgens een origineel ritueel met veel symboliek, gebeurde door dominee M.B Nieuwkoop uit Zwolle. Aan de traditionele handop legging werd op Vonks nadrukkelijk verzoek deelgenomen door verschil lende predikanten en de pastor, waarmee duidelijk werd gemaakt dat de nieuwe predikant de eenheid der kerken hoog in het vaandel heeft staan. Voor zijn eerste preek had Jelle Vonk 1 Samuël 8 als onderwerp genomen. „Het volk begeert een ko ning". Gemeenschap Vonk had bijna een jaar geleden aan alle leden van „de gemeente van klein Jeruzalem" een persoonlijke brief geschreven met de uitnodiging antwoord te geven op drie vragen in zake het kerkelijk leven. Dat had een vloed van reacties opgeroepen waar bij echter één woord in het bijzonder opdook: gemeenschap. Gemeen schap is niet te koop. maar groeit al leen als hij gevoed wordt, zoals een plant. Omdat verdeeldheid de vijand is van gemeenschap, brak Vonk een lans voor het erkennen en waarde ren van het anders zijn. „Laat ver deeldheid met de oorzaak zijn van het sterven van de plant" Waarnemend voorzitter Hans Daal der van de Gereformeerde kerkeraad van Oosterend sprak na de dienst de mening uit dat de nieuwe dominee een schaap met vijf poten is en daar door veel breder inzetbaar dan an dere predikanten Hij doelde op het feit dat Vonk in eerste instantie een De officiële heropening van het verbouwde Verpleeghuis is achter de rug. Een deel van de bewoners van deze instel ling lijdt aan een ouderdomsverschijnsel dat hen het con tact met de wereld doet verliezen. Dementie is de naam voor de aandoening, die veel verschillende verschijningsvormen kent. Te stoppen is het niet. De vraag is dus: hoe ga je er mee om? Een gesprek met Liesbeth Rijk, maatschappelijk werkster van de zorginstelling. Soms moet je bij alle ellende nog la chen ook. Het lukt moeder niet zo best meer Duizenden keren heeft ze voor ons koffie gezet, maar ineens kan ze het niet meer. Ze vergeet wa ter op te zetten of het gas aan te ste ken. Het verschilt van dag tot dag. Af en toe is ze helder en dan gaat het best. 's Nachts kan moeder erg onrustig zip. Ze spookt door het huis. Als je haar vraagt waarom ze met in bed blijft, zegt ze dat ze naar huis moet omdat vader dadelijk thuis komt en warm eten moet hebben Maar vader is al jaren dood. Gisteren was ze de sleutel kwijt. Moe der is vaak wat kwijt. Vooral sleutels en geld. Dan word ze boos en heb ik het gedaan Na een paar dagen ko men de gewraakte voorwerpen meestal wel weer tevoorschijn. Op onlogische plaatsen, bijvoorbeeld tussen het linnengoed of in een oud potje Soms weet ze niet meer dat ik haar dochter ben. Als ik haar vraag hoe veel dochters ze heeft zegt ze 'geen' Maar ze heeft er twee. Ze noemt ons allemaal vriendinnen - mij. m'n tante, de buurvrouw en ook de t. v. omroep- ster. Gisteren had ze nog een verhaal over haar broer Jan. Het liep weer allemaal door elkaar. Toen ik haar wilde vertellen hoe het wel zat liep ze boos weg. Twee minuten later was ze het alweer vergeten. Af en toe brengt iemand uit de buurt haar thuis als ze de weg is kwijtgeraakt. Ik word wel eens kwaad op haar. Even later denk ik: „ze kan het ook niet helpen", en dan voel ik me schuldig en rot Als ze me een uurtje later de eerste bloesem van mijn nieuwe aardbeienplanten uit de tuin komt brengen weet ik niet of ik moet huilen of lachen. Ik doe het dan maar allebei Het is niet gemakkelijk om te gaan met iemand die zo dicht bij je staat en soms zo ver weg is. Je kunt je zo machteloos voelen. Je wilt het beste. maar je weet soms niet wat het beste is. Het is lang niet altijd makkelijk het gedrag van dementerende mensen te begrijpen, laat staan er goed mee om te gaan. Bij dementie wordt de betrok kenheid bij en het begrijpen van de wereld om ons heen steeds minder. Mensen worden verward en vergeet achtig. Elke dag gebak Iemand die dementeert zal proberen de geschiedenis uit het verleden, die niet meer compleet is, aan te vullen tot een geheel. Soms zie je ze op al lerlei manieren proberen weer een eigen wereld op te bouwen. Wordt bijvoorbeeld iedere dag gebak ge kocht voor bezoek dat met komt Of twee keer per dag Het zijn allemaal pogingen om staande te blijven in een wereld waarmee het contact lang zaam wegebt Naarmate het proces van dementie vordert worden mensen en situaties onduidelijker, mistiger. Ze kunnen het met zo precies meer onderscheiden. Vrouw, moeder, dochter, zus, tante, nicht of buurvrouw, dat wordt voor de dementerende moeilijk. In sommige gevallen krijgen ze allemaal de ereti tel mam'. Dat maakt het overzichte lijker. Wat is het? Het geheugen gaat slechter functio neren Daardoor zijn steeds meer din gen nieuw, omdSt men is vergeten waar ze voor dienen. Simpele dingen als aankleden worden lastig Kleding stukken zijn voor de dementerende niet alleen voorwerpen die hij voor het eerst ziet, hij moet ze ook nog als kle dingstuk herkennen Dan komt nog de vraag wat voor sóórt kledingstuk het is: een broek of een vest? En hoe draag je die? Tijdens het aankleden kan hij door desoriëntatie het spoor volledig bijs ter raken. Moest hij zich nou aankle den of was hij van plan zich uit te kle den? Bovendien is de dementerende oudere snel afgeleid omdat men is geneigd zich in details te verliezen. Bijvoorbeeld de dementerende me vrouw die geboeid raakt door de bloemmotieven op haar blouse Enge man Steeds meer raakt een demente rende ouder geïsoleerd. Het proces is onomkeerbaar. Er kunnen hooguit pogingen worden ondernomen het te vertragen De vraag is dus niet wat ertegen kan worden gedaan, maar hoe je het beste met dergelijke ver schijnselen kunt omgaan. Mensen die dement zijn maken vaak dingen mee die moeilijk te vatten zijn voor de omstanders. Het is met ver standig hun fantasieën te bestrijden of te proberen ze met alle geweld te rug in 'onze' werkelijkheid te dwingen. Laat iemand in z'n waarde en neem zijn beelden en angsten serieus. Je erkent daarmee dat de wereld waarin de demente mens leeft een echte wereld is. Veins niet dat u hetzelfde ziet of hoort als de oudere, maar probeer hem gerust te stellen door bijvoorbeeld te zeggen „Ik zie die enge man in de hoek van de kamer niet, maar ik zie wel dat hij u veel schrik aanjaagt" Onmacht Moeilijker wordt het wanneer er sprake is van agressie. Agressief gedrag is een reactie van onmacht en komt vooral voor aan het begin van de dementie. Men voelt dat er iets verandert maar kan met begrijpen wat er gebeurt. Begrip tonen voor de boosheid is het beste („Wij begrijpen dat u boos bent want er gebeuren dingen waar u geen vat op hebt.."). Maar het is wel be langrijk dat duidelijk wordt gemaakt dat de agressie niet kan worden ge accepteerd Ook is het zaak om de alledaagse wereld intact te houden. Een herken bare omgeving, orde en regelmaat in de dagelijkse gang van zaken. Dat kan ertoe bijdragen, dat men de om geving beleeft als een veilige wereld. Daarbij hoort ook de liefde en warmte van de mensen die nabij zijn. Bijvoor beeld even een arm om een schou der Dan komt de wereld die wegglijd weer even dichtbij. Vereenzaming is funest. Blijf belang stelling tonen en spreek de oudere aan op wat hij nog kan, dan verloop het proces van dementie veel langza mer. De hulp die het zorgcentrum hierbij kan bieden via de dag behandelingen is ook op dit laatste gericht. Bovendien worden geregeld bijeenkomsten voor de naasten ge houden, zodat die ook steun kunnen krijgen (Foto Harry do Graaf) opleiding kreeg als elektricien en dus bij zijn huisbezoeken best ook de wasmachine of het koffiezetapparaat kan repareren Meer serieus was Daalders constatering dat Jelle Vonk zich geïnspireerd, gemotiveerd en enthousiast heeft getoond, ook wat betreft zijn contacten met de Her vormde gemeente in het kader van „Samen opweg". Daalder besloot zijn toespraakje met het gedicht „Carpe Diem" (Pluk de dag) van Nel Ben schop. De (burgerlijke) gemeente Texel streeft naar meer samenwerking met de kerken bij het welzijnsbeleid Bur gemeester W. van Rappard wees daarop en nodigde dominee Vonk meteen uit voor de eerste bijeen komst van gemeentebestuur en zielzorgers, a.s. donderdag. De bur gemeester had ervaren dat Texelaars niet erg opkijken tegen notabelen en kon ze daarin gelijk geven „Wij zijn niet méér dan anderen, maar de Texelaars verwachten wel meer van ons". Namens het bestuur van „dochter- gemeente" de Gereformeerde kerk van Den Burg getuigde Ate Rienstra van de bestendige band die beide gemeenten onderhouden. Hij las een zojuist per fax binnengekomen felici tatie voor van Ds F.J. Daane die met andere Texelse kerkmensen momen teel in Israël verblijft. Knabbelen Dominee Evert J Vledder van de Hervormde gemeenten De Cocksdorp, Oosterend en Oudeschild kon melding maken van de positieve collegiale ervaringen die hij inmiddels met Jelle Vonk had gehad Hij bood iets „te knabbelen" aan na het voor dragen van een zelfgemaakt versje. „Van Evert aan Jelle, heb ik niet zo veel te vertellen, over konijnen en vellen, ik hoop op samenwerking en niet teveel rellen.. Pastor Piet Kolkman van de R.K. Parochie Texel baarde opzien door aan te kondigen dat het de laatste keer was dat hij bij een dergelijke gelegenheid namens het Texels Theologen Convent sprak. Van eme ritaat is echter nog geen sprake. Kolk man wil gewoon dat een ander eens als woordvoerder optreedt. Hij zei met vreugde te zijn ingegaan op de uitno diging om de nieuwe predikant de hand op te leggen, waardoor het stre ven naar eenheid krachtig werd ge demonstreerd. De noodzakelijke eenheid was ook het onderwerp van het praatje van Piet van Leersum van de Werkgroep Inter Kerkelijk Overleg. Hij besloot met het gedicht „Êen deur in je huis. een deur in je hart" Jelle Vonk is voor zijn komst naar Texel al daadwerkelijk actief geweest in mterkelijke samenwerking. Zo liep hij stage in de Gereformeerd/Her vormde Adventsgemeente in Zwolle Voorganger daarvan is dominee M B. Nieuwkoop, die nu de bevestiging had uitgevoerd. Nieuwkoop sprak vertrouwen uit in Vonk. „Hij is terecht gestopt met de elektriciteit" De rij van sprekers werd gesloten door de schoonvader van de nieuwe predi kant, die de levenswandel van zijn schoonzoon uitgebreid uit de doeken deed in de stijl van een bijbelverhaal. Tussen 11.15 en 12.00 uur is zater dag een korte snelheidscontrole ge houden op de Postweg in De Cocksdorp. Van de 256 passerende voertuigen reden 30 te hard. De grootste overtreder reed 77 km., waar slechts 50 is toegestaan Hij kan een bekeuring van ƒ170,- tegemoet zien. Meer inlichtingen over hulp bij de mentie tijdens de open dag van Zorg centrum Texel, vrijdag 27 september 10 00-12.00 en 15.00-17.00 uur in het Verpleeghuis, de Gollards en Sint Jan. Dinsdag 24 september Vanaf 13.15 is op het bedrijf van de familie Wijtten (Postweg 154) open dag voor melkvee- en vleesvee houders. In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Eraser" en om 21.30 uur „Twister". In De Lindeboom begint om 20.00 uur de algemene leden vergadering van de Rabobank Texel. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp is de eerste klaverjas- avond van klaverjasclub Eierland, vooraf vergadering. Aanvang 20.00 uur. De afdeling dialect van de histori sche vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengt cabaretier André Manuel vanaf 21.00 uur het pro gramma „Krang". Entree f20,- Woensdag 25 september Van 9.00 tot 12.00 uur houdt peuterspeelgroep 't Sterrekind mloopochtend in de school aan de Gasthuisstraat In Cinema Texel draait om 14.00 uur „The Goofy Movie", om 19.00 uur „Eraser" en om 21.30 uur „Twister" Donderdag 26 september Om 14.00 uur start bij De Schuil hut in De Koog een tocht voor au tomobilisten langs kerken en an dere historische gebouwen. Wie geen geen auto heeft kan instap pen bij een ander. Tussen 14.30 en 16 30 uur wordt een excursie gemaakt op het wad bij De Cocksdorp. Kosten f7,50. Aanmelden bij EcoMare In Cinema Texel draait om 19 00 uur .Twister" en om 21 30 uur „Eraser", Vrijdag 27 september Open dag voor alle Texelaars in de Gollards. Sint Jan en het verpleeg huis Texel van 10 00 tot 12.00 en van 15.00 tot 17.00 uur Info- kraampjes, rondleiding, hapjes en drankjes. De samengestelde men wedstrijden van Tussen Wad en Duin beginnen bij de manege om 11.00 uur met dressuur klasse 1 tot en met 5 Om 14.00 uur begint de eerste verkenning met landbouwwagens vanaf de ma nege; vertrek elk uur tot en met 18.00 uur Om 20 30 uur briefing in de foyer met bekendmaking van de starttijden voor zaterdag. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Twister" en om 21.30 uur „Eraser". In de Burgemeester De Koninghal begint om 20.00 uur de aandeelhoudersvergadering van Teso. In ZDH-kantine De Spil houdt ZDH de algemene ledenvergadering, na afloop van de training. Aanvang 20.30 uur. Via Nederland I wordt de laatste op Texel opgenomen aflevering van Avro's Sterrenslag uitgezonden; 20.30 uur. Zaterdag 28 september Van 9 00 tot 16.00 uur wordt in De Witte Burcht tweedehands winter- kledmg verkocht. De tweede dag van de samenge stelde menwedstrijden begint», 9.20 uur met de marathon. Oj 9 30 uur begint de dressuur enoi, 14.00 uur de vaardigheids proeven Om 20 00 uur uitslag» prijsuitreiking in de bak van manege Fietsers kunnen meedoen as een veldtoertocht van 50 km ovt heel Texel, georganiseerd dor, toerclub Taxi 312000 in samer werking met DOK, Den Held» Start en finish 't Horntje. Sta, 10.00 uur In Cinema Texel draait om 14.» uur „A Goofy Movie (Nederland gesproken), om 19 00 „Twister" en om „Eraser". 21.30 Jeugdclub Oudeschild houdt disa in 't Skiltje, aanvang 20.00 i», Niet-leden betalen f2,50. TESO Extra afvaarten (halfuws dienst): vrijdag tussen 9.35 (i vaart Texel) en 16.05 uur (afvaa Den Helder). Er worden geen wachttijden v» wacht. Hoogwater te Oudeschild Dl. 24 Wo.25 Do 26 Vr. 27 Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di 1 6 05 7.04 8 26 9.14 10.15 11.05 11.35 18.35 u 20.00 u 21 26 u 22 04» 23.05 a. 23.35u. 23.50 a 12.05 a Aan het strand is het ongeveer een uurea der hoogwater De zon komt 29 septen ber op om 7.36 u en gaat onder om 19it u.: 27 september volle maan, 28 septer> ber springtij. Tijdens de laatste expositie van dit seizoen in Galerie Tessel aan de Kogerstraat is werk te zien van vijf kunstenaars. Meteen bij binnen komst wordt de aandacht getrok ken door kleurrijke acrylcollages van Greet Lyklema, maar ook lief hebbers van subtiele keramiek komen aan hun trekken. De natuur dient als inspiratiebron voor de in Maasdijk woonachtige Lyklema, die vroeger alleen etsen maakte maar zich nu met succes toe legt op schilderen. Uit haar fantasie volle creaties spreekt liefde voor zee en licht. Ook keramiste Janny van der Veen is geboeid door de natuur, blij kens haar met raku en zoutglazuur gemaakte vogelvormen. Een artikel over haar werk in het blad „Grasdui- Een ..snavelkan" van Hans Hendrik Frantzen. (Foto Frans Hopman nen" veroorzaakte grote belangstel ling voor de sculpturen die nu in Ga lerie Tessel te bewonderen zijn. Vrouwfiguren zijn het thema va Friese Hanneke Peereboom er Verhagen uit Hoorn. De keram en bronzen beelden van Peeret hebben een krachtige uitstra strakke lijnen maar toch gev. Bijzonder is het gebruik van ds kaanse steensoort serpa (Peereboom werkte enige tijd in babwe) en geel albast. De figurer Verhagen, van wie al eerder we, Texel was te zien, zijn meer Is baar en maken een enigszins dr rige indruk. Potterie ontbreekt niet: ditmaalvi hand van Hans Hendrik Fran docent aan de kunstacademies Bosch. „In al z'n plompheid sis aldus galeriehoudster Tinie V over diens robuuste werk, dal gekenmerkt door een zéér nam rige glazuurbewerking met fraai coraties. De expositie loopt tot 4 novemt Marija Westerlaken In Gallery Het Posthuys is een nieuwe expositie geopend, die loopt tot 10 november Het is een veelzijdige, kleurrijke tentoonstelling met meer objecten dan anders. Kleurrijke schilderingen en zeef drukken van Frank Rosen zijn geïn spireerd op Tahiti, waar de kunste naar een bezoek bracht op uitnodiging van Greenpeace. Hij pro testeerde mee tegen de kernproeven op het atol Mururoa en verwerkte in zijn impressies een gedicht van Lydia Rood. die met haar ontblote achter werk voor een camera de wereld schokte. metrische versieringen, zijn veelal bedekt met een wit laagje dat eruit ziet als suikerstrooisel. In contrast met de gepolijste buitenkant en rand vormt het objecten die om aanraking schreeuwen. Grappig is zijn glazen „kledingstuk"op een hanger, evenals de open schalen waar gekleurde gla zen bollen uit lijken te rollen. Marijke en Gerard Cieraad uit burg hebben hun achternaam Het echtpaar is gespecialiseertli maken van kunstzinnige sierade deels goed draagbaar zijn Daar zijn er ook enkele fraaie beeld/ zien met mensfiguren. Aardig zijn de extravagante siet op een stellage oftafeltie. Hetgt vormt een kunstwerk, maar cd het sieraad wordt gedragen e overblijfsel een mooi object ie ruimte De gallery is geopend op zaten zondag, dinsdag en donée van 14.00 tot 17.30 uur. Ook voor mensen die niet van glas houden is het werk van de Amster dammer Frank van den Ham intrige rend. Zi/n schalen met strakke, geo- De bejaarden van Den Hoorn maken morgen (woensdag) hun jaarlijkse bustocht. Voor het eerst staat een reisje naar de overkant op het pro gramma. Een ander nieuwtje is dat deze keer niet wordt besloten met een broodmaaltijd, maar met een warme maaltijd, verzorgd door de staf van Loodsmanswelvaren. Vanaf 13.00 uur kan worden verza meld in dorpshuis De Waldhoorn, waarna per bus naar de boot van 14.05 uur wordt vertrokken. Met de boot van 17.35 uur keert het gezel schap terug naar Texel voor het ver volg in het dorpshuis. Hoornders en oud-Hoornders van 55 jaar en ouder kunnen zich vandaag nog opgeven bij Ria Groeskamp, Klif 21, tel. 31 95 36. of Janny Schuijl, Naalrand 59. tel. 31 92 60. De kosten bedragen 35,- per persoon. Een kleurig schilderij met protestgedicht van Lydla Rood. IFolo TeV

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2