Noordooster drukt tempel opTexelrace 'ou deert honden niet Men-evenement heeft mooi weer nodig Sport Afsluiting zwemseizoen: Schietgebed aan weergoden TEXELSE y COURANT' Voetbalprogramma Voetbaluitslagen Zaalvoetbal Nachtelijke stratenmakers Soos De Cocksdorp weer van start Oefenmarathon Helft deelnemers moet strijd staken Praktijkcursus voetreflexologie DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 Zaterdag 28 september: Texel '94 D1-SVW27 D1 Texel '94 D2-HRC D3 Texel '94 E1 -Succes E4 Texel '94 B1-Hollandia T B1 Texel '94 B2-SVO B1 VIOS W. C1 -Texel '94 C1 Succes C2-SVO C1 BKC C2-ZDH C1 Texelse pupillencompetitie: SVO F2-Texel '94 F1 Texel '94 F3-SVO F1 SVC F1-De Koog F1 Texel '94 F4-Texel '94 F2 SVC E1-SVO E1 Texel '94 E4-Texel '94 E3 Texel '94 E5-Texel '94 E2 ZDH E2-ZDH E1 De Koog D1-Texel '94 D3 SVC D1-SVO D1 11.30 11.30 11 30 13.30 13.30 14 30 13.00 14.00 10.00 10 00 10.00 10.00 11.00 11.00 11.00 11.00 12 00 12.00 12.00 14.30 12 00 12.00 14.00 12.00 14.30 14.00 11.00 14.00 14.00 12.00 14.00 10.30 10.30 10.30 G-voetbal: De Koog-H.O.S.V. Zondag 29 september: VIOS W-Texel '94 Dynamo 2-Texel '94 2 Texel '94 3-Succes 4 Texel '94 4-Geel-zwart 3 JVC A1-Texel '94 A1 WGW A2-Texel '94 A2 De Koog 1 -St. George Callantsoog 3-De Koog 2 Dlrkshorn 1-SVO 1 ZDH-Con Zelo ZDH 2-Vesdo 3 Dames: Texel '94-Berdos Recreanten: Oosterend 2-De Cocksdorp Oosterend 1-ZDH De Koog-Texelse Boys Zaterdag 21 september: W.meer E3-Texel '94 1 0-3 ZAP D1-Texel'94 D1 5-4 HCSC D2-Texel '94 D2 2-7 Texel'94 C1-ZAP C1 2-1 HCSC C3-Texel '94 C2 2-2 N. Niedorp B1-Texel'94 B1 8-2 Texel '94 A1-HCSC A1 2-2 ZDH C1-SVO C1 2-16 Texelse pupillencompetitie: SVO F1-SVC F1 3-2 Texel '94 F1 -Texel '94 F3 13-0 Texel '94 F2-SVO F2 16-0 De Koog F1-Texel'94 F4 5-1 Texel '94 E2-ZDH E2 3-1 Texel '94 E3-Texel '94 E5 10-0 SVO E1-Texel'94 E4 7-2 De Koog E1-SVC E1 2-2 Texel '94 D3-SVO D1 0-4 SVC D1-De Koog D1 4-2 Zondag 22 september: Texel'94-Adelbert 1-1 Texel '94 2-Alw. Forward 3 4-1 De Koog 2-Texel '94 3 5-1 BKC 4-Texel '94 4 3-1 DWOW-ZDH 4-1 Dames: Texel '94-Berkhout 3-4 Recreanten: ZDH-De Cocksdorp 9-2 Texelse Boys-Oosterend 1 4-5 De Koog-Oosterend 2 0-4 Programma Sporthal Ons Genoegen 25 september: De Krim 5-Casino 19.30 Texel '94 6-Gempo 20.20 Klif 4-NIOZ 21.10 Zaaldienst Klif 26 september: RAB 2-Mantje 2 19.00 Oosterend 3-Texel 4 19.50 Texel '94 3-Jelleboog 3 20.40 De Krim 3-Texel '94 2 21.30 Zaaldienst: Texel '94 27 september: Texel'94 C2-De Koog C1 17.00 RAB 3-Texel'94 5 17.40 Jelleboog 1-Mant|e 1 18.20 Jelleboog 2-Klif 2 19.20 De Koog 1-Klif 1 20.10 Casino 1-RAB 1 21.00 Oosterend 2-De Krim 2 21.50 Zaaldienst. De Krim Poule-indeling: PA Texel 7, De Krim 5; Casino 2. De Koog 4 PB Texel 6; De Knm 4, Gempo PC Mantje 3; RAB 3, Texel 5 PD: Klif 5; Oosterend 3; Texel 4. PE Texel 3, ZDH. Jelleboog 3. PF De Koog 3; De Krim 3. Texel 2 PG RAB 2; Klif 4, NIOZ. Mantje 2 PH Texel 1De Koog 2: De Knm 1Klif 3. PI Casino 1De Krim 2; Oosterend 2. Rab 1 In verband met renovatie ligt de Dorpsstraat in De Koog open en heeft een winkelier een pad naar zijn zaak geplaveid Onverlaten hebben dit echter in de nacht van vrijdag op za terdag opgebroken en de stenen voor de winkeldeur gegooid. De ouderensoos in De Cocksdorp en Eierland gaat morgen weer van start Vanaf 14.30 uur in het Eierlandse Huis kunnen bezoekers een kaartje leggen, rummikub spelen en andere activiteiten doen. Doel is op een ge zellige wijze met elkaar de woensdag middag door te brengen. De groep is momenteel vrij klein en het zou daarom mooi zijn als er wat mensen bijkwamen. Ter voorbereiding op de officiële wedstrijd wordt woensdag om 13 00 uur rond Den Hoorn voor de Texelse deelnemers een oefenmarathon verreden De start is op het weiland aan de Rommelpotweg, achter het ZDH- veld Deelnemers kunnen zich vanavond opgeven bij Willem Goënga, telefoon 31 94 01 ivolbrengen van de Texelrace had de kroon op zijn carrière «ten worden, maar binnen een half uur spatte voor Kas Kas- is, met zijn 58 jaar de oudste deelnemer, de droom uiteen, jnp in beide armen maakte verder surfen onmogelijk. Schrale jst voor de Utrechter was dat hij vermoedelijk bij de vuurto- uit de strijd zou zijn genomen, een lot dat bijna de helft van veld overkwam. Oorzaak was de harde noordooster die een :lle start op de Noordzee dwarsboomde en de Waddenzee g blies. Jacques van der Hout uit Den Haag wist de proble- het best te omzeilen en kwam na 2Vz uur als winnaar bin- ide 59 gestarte surfers voltooi er zaterdag 28 de race rondom eiland. Debutant Van der Hout i net iets beter dan nummer Ron Ruiter uit Heerhugo- d, die met 1.53.11 het record len om Texel op zijn naam heeft Tweevoudig winnaar lander Hoekstra, die een dag eren in het huwelijksbootje was lapt. eindigde als derde maar diater gediskwalificeerd. Beste slaar was Jacob Roeper op de plaats, op de voet gevolgd (Klaas Jan van der Vis. Jat de wind al de hele week uit het en blies, was het waterpeil in de Henzee laag. De organisatie zag hierdoor gedwongen om de start uur uit te stellen. Als op de nor- itijd (12.00 uur) was gestart, had- de controleboten wegens het water de VC-boei (op het wad ter ;te van De Schorren) niet kunnen iken. start, waren zij de vuurtoren nog niet gepasseerd. Dat betekende dat zij op het wad zouden moeten opboksen tegen de ebstroom en ze met meer tijdig konden finishen. Zes deelne mers hadden de strijd al eerder ge staakt. Het eerste traject van paal 9 naar de vuurtoren bleek zwaarder dan verwacht. Omdat de wind meer naar het noorden was gedraaid, moesten de surfers veel opkruisen Golven „Vooral richting de noordkop stonden flinke golven, die het overstag gaan erg zwaar maakten", aldus Texelaar Marc van Rijsselberghe, één der uitvallers Toch was de wedstrijd hem met tegengevallen. „Het ging eigen lijk wel aardig, al had ik een te grote plank voor deze omstandigheden. Het is toch leuk dat je als Texelaar boten moesten er liggen, veilig- gaat boven alles. We konden ienkel risico nemen. Maar helaas len we rond het tijdstip van hoog weinig speling", aldus Jacob Roeper (links) en Klaas Jan van der Vis waren de enige Texelaars die de race wisten te volbrengen. veiligheidscoördinator Martin van der Wal. Voor 24 deelnemers viel de rode vlag Om half drie, anderhalf uur na de (specs legt zijn plank op de laadbak en staakt gedesillusioneerd de strijd. tussen al die topsurfers meedoet en er een aantal achter je weet te hou den." Een andere uitvaller, Gert Jan de Wit uit Den Burg, had gezien de harde wind gehoopt ditmaal rond te komen „De vorige twee keer dat ik deelnam stond er te weinig wind en werd ik van het water gehaald. Nu behoorde ik tot de 24 die niet op tijd bij de vuurtoren waren. Dat is pech hebben." De Wit maakte er maar een flinke training van: hij keerde om en surfde over de Noordzee terug. Pas bij paal 12 liet hij zich oppikken door de truck van Klaas van der Duim, die druk werk had met het ophalen van gestrande surfers Waterloo De eerste pechvogel was veteraan Kas Kaspers, één der eerste windsurfers van Nederland. „Al in 1956 kwam ik in contact met de sport, toen ik aan boord van de Holland- Amerika lijn bij Tahiti jochies op surfplanken in de branding bezig zag. Ik keerde er vaak terug en later be gon ik met surfen in Nederland." Kas- Beeld van de start. Als de truck met stormbal voorbij is gereden, sprinten de surfers naar het water. pers geldt als een medisch wonder, want acht jaar geleden onderging hij twee operaties na evenzovele hart aanvallen Nu doet hij weer volop mee in de masterklasse (35+). De Texelrace vormde voor hem de ultieme uitdaging. Vorig jaar haalde hij de finish niet, ditmaal verscheen hij vastberaden aan de start. „De Texelrace is niet alleen een zware beproeving, maar ook perfect georga niseerd. Misschien is dat nog wel het meest imponerende Velen beseffen met wat er allemaal bij komt kijken. Voor de organisatie heb ik diep res pect De 58-jarige Utrechter kwam bij paal 14 al naar de kant. De mouwen van zijn nieuwe zeilpak sloten te strak, waardoor hij kramp in beide armen kreeg. „Balen. Geen pretje om zo mijn Waterloo te vinden," Zo snel? Al gauw nestelde Jacques van der Hout zich aan kop van de wedstrijd. Toen hij door een hoge golf het even wicht verloor, werd hij voor de vuur toren voorbij gestreefd door Ron Rui ter en Taco Freens Deze laatste zou met een blessure bij Oudeschild op geven. Al bij de VC-boei stak Van der Hout zijn rivalen weer voorbij, waarna hij op het wad en in het Molengat zijn voorsprong uitbreidde. Stomverbaasd over zijn snelle tijd kwam de Hagenaar bij paal 9 over de finish. Het bleek"echter dat hij zich een uur in de tijd had vergist. De 2 uur 29 minuten was evengoed een prima prestatie. Van der Hout nam voor het eerst deel aan de Texelrace. „Het was voor mij zoeken geblazen, daarom ben ik dicht bij de kant geble ven Ik dacht dat het eiland een stuk kleiner was joh. In de middenmoot bereikte Klaas Jan van der Vis als eerste Texelaar de vuurtoren. Door zijn keuze voor een kleiner zeil werd hij op de Waddenzee echter voorbij gestoken doorzijn sterk surfende rivaal Jacob Roeper. Er ontging de organisatie weinig Bij een controlepunt werd een „zwart" meezeilende surfer ontdekt. De man werd meteen voor toekomstige deel name uitgesloten. Verder werden vier deelnemers gediskwalificeerd. Eén weigerde in eerste instantie te stop pen toen hij bij de vuurtoren de tijds limiet overschreed. Later kwam hij alsnog aan de kant. Drie surfers maakten om snelheid te winnen op de Waddenzee te grote slagen, waar door ze het controlepunt vlak voor de haven misten. Ze hadden daar tussen twee boeien door moeten varen Eén van hen was Alexander Hoekstra, de winnaar in 1993 en '94. die hierdoor na afloop zijn derde plaats moest in leveren. Bruiloft Hoekstra werd vanaf de kant gadege slagen door zijn kersverse bruid Dorien de Vries De winnares van Olympisch surfbrons: „Hqt hele sei zoen heeft er amper wind gestaan. Ik kon het Alexander met aandoen dat hij bij deze harde wind aan de kant moest blijven." Het paar zou eigenlijk samen op een tandemplank mee doen. De omstandigheden waren daarvoor echter met geschikt. Op het laatste moment besloot Hoekstra in dividueel in te schrijven. Het bruidspaar was vrijdag na de brui loft naar Den Helder gereisd en was in het holst van de nacht met „De Zeester" overgezet. Op de haven kade van Oudeschild stond een ^xel^ntvangstcomit^ier^rTwier Foto 's Frans Hopman) uur 's nachts op te wachten, ,,'n Ge weldige verrassing", aldus 'mevrouw Hoekstra'. Het paar overnachtte in de bruidssuite van hotel Molenbos. Za terdagavond werd het huwelijksfeest tijdens de prijsuitreiking in het zwem bad van De Krim, hoofdsponsor van de Texelrace, nog eens dunnetjes overgedaan Radio Texel Zonder Radio Texel zou de Texelrace met meer dan „wat zeiltjes in de verte" zijn geweest. Maar dankzij de reporters die het publiek enthousiast op de hoogte hielden, kon de wed strijd goed worden gevolgd. Max Kok was zelfs per boot naar de VC-boei gegaan om verslag te doen. Daar naast werd vanuit de mobiele studio op het strand bij paal 9 voor achter grond-informatie gezorgd en werden deelnemers en organisatoren geïn terviewd. Mede hierdoor was de kijk- lust aanzienlijk. De werd door honder den mensen bekeken en bij de vuurtoren en de haven van Oude schild was de belangstelling even eens prima. Uitslagen 1 Jacques van der Hout (Den Haag) 2 uur 29 minuten, 2.Ron Ruiter (Heerhugowaard); 3 Ramses Landman (Leeuwarden): 4 Theo Pauw (Wognum), 5.Collin Ansink (Scheve- ningen) Eerste master (+35)" 9 John van der Starre (Den Haag, 35 jaar). Eerste junior 20,Chnstian Sandee (Vrouwenpolder, 16 jaar), Texelaars 22 Jacob Roeper; 23 Klaasjan van der Vis. Laatste 25 Richard Straatman (Den Helder) 3.55. De hindernissen zijn een soort dool hofjes met verplichte doorgangen, waar de rijders zo snel mogelijk door heen moeten rijden. Ze zijn door een speciale commissie bedacht en deze week wordt hard gewerkt aan het opbouwen. Het worden bijzonder fraaie bouwsel, onder andere met een soort „indianendorp". Tijdens de twee wedstrijddagen zijn zo'n 130 vrijwilligers in touw om alles op rolletjes te laten verlopen. Voor de paarden van overkantse deelnemers hebben diverse Texelaars stallen beschikbaar ge steld. De meesten komen al in de loop van deze week aan. Er zijn dit jaar geen echte 'beroemdheden' bij. Ook is er geen één vierspan. Wel rij den twee tandemaanspanningen mee. Conny Pronk uit Schagen ver dedigt haar beker voor de beste dressuurproef en Masha de Jong uit Badhoevedorp probeert opnieuw de overallbeker te winnen. De overkanters kunnen op geduchte concurrentie rekenen van de Texelaars. Zo heeft Piet Beers on langs in Oranjewoud de meeste pun ten voor dressuur gehaald, en was Leen Bouthoorn vorig jaar de snelste in een hindernis. Debutant is Marieke Bakker met haar veelzijdige fjord Jesper. In de kleine marathon van de vereniging kreeg ze in het voorjaar de smaak te pakken, waarna ze het nu op een grote wed strijd gaat proberen. Publiek is welkom bij alle onderdelen van de wedstrijd. Programmaboekjes zijn bij het secretariaat naast de ma nege verkrijgbaar. Daarin staat te vens een routebeschrijving van de marathon Met fluitsignalen wordt in het bos en bij de hindernissen de komst van een aanspanning aange kondigd Dat is het teken voor toe schouwers om aan de kant te gaan Het programma: VRIJDAG 11.00 uur start dressuur in twee njbanen ach ter manege Akenburg 14.00-18 00 uur verkertning marathon, vertrek ieder uur met landbouwwagens 20.30 uur briefing voor rijders in foyer manege, bekendmaking starttijden zaterdag ZAtERDAG 07 15 uur extra verkenning hindemissen (E-tra- ject) op afspraak met secretariaat. 09.20 uur start marathon (laatst start rond 14.20 uur) 09 30 uur start dressuur 14 00 uur start vaardigheid naast de manege. 20.00 uur uitslag, prijsuitreiking en feest in de manege. Helemaal klaar voor een baantje of tien. (Foto Tessa do Graait) in het zwembad, waarna ze twee rondjes fietsten over het Wezenland en nog één rondje hardliepen. Er werd driftig gestreden, maar voor de organiserende triathlonvereniging en het zwembadpersoneel was iedereen winnaar. Mooi weer is een vereiste voor het slagen van een evenement in de openlucht. Vandaar dat menig menner komende week een schiet gebedje zal richten aan de weer goden. Vrijdag begint namelijk de grote officiële samengestelde menwedstrijd, die twee dagen in beslag neemt. Vijftig aanspanningen, waarvan veer tien van eigen bodem, zullen vrijdag en zaterdag de terreinen rond ma nege Akenburg bevolken Tijdens de tweedaagse aangespannen strijd komen alle klassen die er zijn aan bod. Voorheen heette dat B. L, M en Z, tegenwoordig zijn er de klassen 1 tot en met 5 Vorig jaar werd tijdens het evenement voor het eerst een deel van de dres- twemseizoen van Molenkoog mdag feestelijk besloten. Het tionele hondenzwemmen trok waterminnende viervoeters, rich niets aantrokken van het Ie weer. Hun baasjes hadden meer van te lijden, zodat de imst bij de vrijmarkt en de de- straties niet overweldigend illig was het wel in Molenkoog. kinderen doken voor de laatste het bad in. Behalve de activitei- ond het bad werd ook de afslui-' 'an de topglibbercompetitie ge len. hele jaar heeft deze wedstrijd ide glijbaan te lijden gehad van ht weer. Toch waren er zo'n vijf- vaste deelnemers De laatste Irijd leverde zondag dubbele tn op. sn waren er voor Aletta Brugge, ar Hof, Imme Bakker, Sarah rs, Charlotte Boon, Anne van end, Natasja Novak, Remco ink, Mark Jan Witte, Maarten Jer, Boy van der Vis, Joey van Vis. Wouter Dogger, Mark ërhuis, Robin Knol en Chris Ver- Zij waren niet allemaal aanwe- hens de prijsuitreiking. Wie deze igemist kan voor zijn of haar prijs hl bij Barbara Boon In de Wilster- 1119. Loopplank 'ondenzwemmen trok niet alleen honden. Het is altijd weer een mth gezicht om de dieren uitbun- 1 het water te zien plonzen, hoe- vet alle viervoeters zich tot een heten verleiden. Het hoogtever- 'tussen het water en de rand van Md vormde met name voor de ere exemplaren een beletsel, rinen dat een loopplank volgend Wkomst kan bieden. voor de sluiting is vrijdag nog ïqlhlonevenement gehouden in "koog. Er deden 59 kinderen aan de mimtriathlon en 23 per- "aan het jeugd- en promotie- rite. Minsten legden vier baantjes af Voor de ouderen stond 10 banen zwemmen, 9 km fietsen en 2,2 km lopen op het programma. Een windje in de rug maakte het de fietsers mak kelijk De broers Robert en Erik Bak ker werden 1 en 2, met vlak daarach ter Robert-Jan Appel Tijdens en na het lopen konden deel nemers zich tegoed doen aan fruit, beschikbaar gesteld door de Edah. Manda Bergsma start woensdag 2 oktober met een praktijkcursus voet reflexzone massage. Door massage van de voet met een juiste dosering kunnen lichamelijke klachten als hoofdpijn, kneuzingen of verzwikkingen verminderen of ver dwijnen. Op de cursus leren de deel nemers op de voet de plaatsen van het lichaam, de organen, spieren, banden, huid en botten terug te vin den De cursus duurt zes woensda gen van 9.00 tot 11.10 uur Voor in lichtingen: Manda Bergsma, tel 31 97 08. Met een balletje waren de meeste viervoeters wel over te halen tot een duik in het zwembad. (Toto toko w, Gmatrt suur op vrijdag verreden. Dat was wegens een overvol programma. Nu is de vrijdag helemaal uitgeroepen tot dressuurdag. „Dat moet voor de zwaarste klassen, wegens de voor schriften van de bond aldus Janny Westerlaken. die als wedstrijd secretaris een zware taak op haar schouders heeft rusten. De twee dressuurbanen zijn dit keer achter manege Akenburg neergezet, zodat de aanspanningen en het pu bliek alles op één terrein afkunnen. Op vrijdag kunnen deelnemers te vens onder begeleiding het marathonparcours verkennen. Daar toe vertrekt tussen 14.00 en 18.00 uur ieder uur een tractor met wagen bij de manege Deelnemers mogen niet zelf met auto's over de bospaden rijden om de route te bekijken. Indianendorp Zaterdag wordt het laatste restje dressuur afgewerkt en starten de combinaties in de marathon en de vaardigheidsproef De marathon be gint met een wegparcours over ver harde en onverharde paden Het laat ste deel bevat de hindernissen, die voor het publiek altijd spectaculair zijn. Dit keer staan er vier op de Rozendijk en twee aan de Wester- weg, op het land van mevrouw Westerman. „We hebben veel te danken aan Staatsbosbeheer", vertelt Janny Westerlaken. „Zij geven toe stemming voor het gebruik van de bospaden en het neerzetten van hin dernissen in De Dennen."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7