Texel ging in 1995 ninder naar de bank Rabo: leden meer aan coöperatie binden I ■msmmsm !iÜ tiiig Rabobank maakte balans op: cara oon TEXELSE^" couRANT Beatrixfonds Collectanten gezocht \Yat ik zeggen wou. HY-club maakte mgenaam kennis met Texel lOED^njt NOOR DE KOOG EEN HOEDDE WIPPEN, OF ZOIETS!*" Opgeruimd staat netjes Beschamend Kleuters in hogere sferen Rangers bijeen ÉT*- Schommel voor speeltuin Klaverjassen Rabo installeert chipknipvuller Zilveren Rabo-speld voor Cees Schermer 7 iststiji S'ÊÊÊI VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1996 is een goed jaar geweest voor lexelse ondernemers. Die con- je valt af te leiden uit de insgegevens die de Rabobank idagavond tijdens de jaarver- ierlng in hotel De Lindeboom iceerde. Het bedrijfsleven had ens het fraaie zomerseizoen inkomsten, waardoor minder (de te worden geleend. Huis maren sloten juist meer hypo xia af. Het balanstotaal van de jobank daalde enkele procen- de nettowinst daalde met circa dig procent. ide Rabobank werd in '95 met 1,302 miljoen circa vijf miljoen ai minder uitgezet dan het het avoor. Ongeveer 90 procent van ningen werd gedekt door hypo- jn. Er werd bijna tien miljoen igeleend voor woonhuizen De ibank heeft hierin een marktaan- ran circa 32 procent. bedrag aan spaargelden, silo's en andere tegoeden van (aars bij de Rabobank nam vo- artoe met bijna veertien milioen •n tot 184,020 miljoen De totale «opbrengst uit rentes en provi- van de Rabo groeide tot bijna «miljoen, al zijn deze cijfers door ie wijzigingen wat vertekend door de introductie van de te huisstijl en de voorbereidin- «oor de verbouwing van de collecte voor het Prinses nxfonds heeft op Texel 5.70 opgebracht De inspanning ie collectanten was niet voor want de Texelaars gaven gul. lal werd ruim 800,- méér inge- iddan vorig jaar. je diabetes-collecte van 3 tot en 9 november zijn op Texel tanten nodig Meer dan 450.000 rlanders kampen met suiker en de opbrengst van de inza- g wordt gebruikt voor weten- ipelijk onderzoek naar deze leeslijke aandoening. Wie mee (pen wordt verzocht contact op men met R. Slaman-van Uden, ion 31 41 12. Rabobank vielen de beheerslasten vorig jaar bijna acht ton hoger uit. Verbouwing Aanvankelijk was een minder rigou reuze verbouwing gepland Toen de voorbereidingen waren begonnen, werd volgens Timmers steeds duide lijker dat een „grondige aanpak" no dig was. „We hebben nu een bank waarmee we ook na 2000 vooruit kunnen." De kosten, die volgens Timmers „en kele miljoenen" belopen, zijn binnen de begroting gebleven. Het aantal medewerkers kromp, omgerekend in mensjaren, in 1995 van 47 naar 43 Van de brutowinst van ruim twee mil joen verdwijnt ruim eén miljoen in de zogenaamde stroppenpot (waarde verandering op vorderingen) De in houd daarvan wilde Timmers niet naar buiten brengen, evenals het bedrag dat er jaarlijks uit verdwijnt De nettowinst van de bank daalde met circa veertig procent tot ƒ611.000,-. Volgens Timmers is dat een tijdelijke zaak. Ondanks de grote uitgaven in verband met de verbou wing, voorziet hij voor 1996 een lichte stijging van de winst en voor de jaren daarna „winsten die we gewend zijn". Voor 1996 tekent zich in tegenstelling tot '95 een stijging van de krediet- kleine vrachtwagen van het Citroen HY kent een schare uwe eigenaars die elkaar tag met raad en daad bijstaan. joral degenen onder hen die er «kampeerwagen van hebben maakt vormen een hechte »d. Ze zijn lid van de HY-club derland die streeft naar m- mdhouding van deze zeer ty- die wagen, die tussen 1947 1981 werd geproduceerd. Dat elwordt door de circa duizend den bereikt door het beschik- ar houden van onderdelen en uitwisselen van technische «nis en daadwerkelijk tech- ich hulpbetoon. Dat gebeurt der meer tijdens een regelma- treffen", meestal in de vorm een kampeerweekend er- as in Nederland. Het afgelopen skend gebeurde dat voor het istopTexel Zo'n60HY-rijders alle hoeken van het land en' zelfs uit het buitenland waren met hun liefste bezit naar camping De Bontekoe in Gerritsland geko men. Van daaruit werd een geva rieerd programma werd afge werkt, georganiseerd door de Texelse HY-leden Johan Hoogerheide, Liliane van Lange- laan, Ben Haak en Liz Gedikink Dat programma bestond met al leen uit koffie drinken en „slap ouwehoeren" maar ook uit bingo, excursie naar de Texeler-fabriek. een ruil- en rommelmarkt, schminken, bakken en eten van vis, bezoek aan de bierbrouwerij en zelfpluktuin, wandelen, zwem men, technisch kringgesprek en vliegerdemonstratie. De foto geeft een overzicht van een deel van de camping waar de HY's waren neergezet De meeste HY-ers waren niet eerder op Texel geweest Velen lieten weten nog eens te willen komen. Meerderen maakten van de gelegenheid gebruik om het weekend te verlengen met een korte vakantie. (Foto Hnrry do Graaf) verlening af van vier tot vijf procent. Ook werd minder gespaard. De con clusie dat het bedrijfsleven dus een slecht seizoen achter de rug heeft, gaat voor Rabo-directeur Leo Timmers te ver. „Er spelen meer fac toren een rol. Er zijn bijvoorbeeld door enkele investeerders grote leningen afgesloten." Ingewikkelder Bankieren werd er in 1995 niet een voudiger op „Geld weerspiegelt de samenleving waarin het wordt ge bruikt Wordt de wereld ingewikkel der, dan worden ook de financiële verhoudingen complexer", opende Rabobank-voorzitter Jan van Heer waarden de algemene vergadering. Op het gebied van produkt- vermeuwing passeerde er het nodige Timmers: „De markt verandert Het ene produkt is er nog niet, of het an dere valt er al weer overheen Bijvoor beeld „opmaathypotheken" die steeds meer zijn toegesneden op de wensen van de klant. Of aanpassin gen op verzekeringsgebied. want geregeld valt er weer een gat." Over fiscale maatregelen. „Er worden in Den Haag sneller wetten geschreven. dan anderen ze kunneo lezen Door de toenemende complexheid wordt een steeds hoger beroep op de kennis en kundigheid van de mede werkers gedaan Technologie De technologie rukt steeds verder op in het bankwezen. Maakten de klan ten in 1992 nog 90.617 maal gebruik van de geldautomaat, in 1996 groeide dat al tot 140 000 Ook betaal automaten en telebankieren kende een spectaculaire groei Het contant geldverkeer en het aantal betaal opdrachten daalde enorm Verwacht wordt dat nog vóór het jaar 2000 tachtig procent van het klanten contact zich afspeelt via de computer Het is niet langer meer vanzelfspre kend dat een bankrelatie die geld nodig heeft, zelf naar de bank stapt. Timmers had voorde heer C.P. Laan, die namens de Ouderenbond uiting gaf aan de problemen met het electronische betaalverkeer, de ge ruststellende mededeling dat het mogelijk blijft om aan de balie contant geld te storten en op te nemen. Rekeninghouders worden beoor deeld op hun „financiële behoefte". Vervolgens worden ze door bank medewerkers benaderd en gewezen op hun financiële mogelijkheden. „Door doelgerichter te werken, pro beert de Rabobank haar klanten zo goed mogelijk te bedienen", aldus Van Heerwaarden. HE DON" AE MOET W£L OPSCHIETEN HET DIE PDP HOOR' Lb> fOHTfl HOEZO?!?) NOU WE MOETEN NOG NRfiR OUDESCMIL VOOR HET PEN GEBOUW, EN NRRR DE WW/. VOOR EEN GRBBN ■6IL0 r DRN DE GEMEENTELViKE DOORÊxRRRK GROENEPLPfiTTS EN DON OOK YERMOEOELDKTYf I WH OUDERS K'JjVc Oti Afgelopen zaterdag was er in het kruisgeboliw een zéér interressante middag, georganiseerd door de Diabetesvereniging Nederland, afde ling Den Helder. Hier schaamde ik mij Texelaar te zijn. Er waren kosten noch moeite ge spaard, maar van de 43 Texelse le den waren er slechts zeven geko men. Daarvoor waren in touw: vijf mensen van het Diabetes Informatie team en zes bestuursleden De entree was gratis, de koffie idem. Niet alleen le den. ook andere belangstellenden waren wèlkom. Alle leden hebben persoonlijk bericht thuis gehad en er hebben op het eiland ook op diverse plaatsen posters gehangen Volgend jaar beter? C. Klaassen, (bestuurslid DVN), De Cocksdorp In de kleuterlokalen van de Thijsseschool heerste maandag morgen een uitbundige stem ming De vrolijkheid hield ver band met de ingebruikname van twee houten constructies (vides) waarin de kinderen hun energie naar hartelust kwijt kunnen. Het bouwsel is bedoeld om te spelen, te fantaseren, te leren en vooral. te ravotten Door de kleurige stel lage is er in de lokalen meer ruimte beschikbaar. Op de bo venste verdieping kan naar har telust met blokkendozen worden gespeeld en daaronder is een soort huisje gemaakt en een lees- hol. Het object kwam tot stand dank zij de zelfwerkzaamheid van de ouders, die de oerdegelijke en veilige bouwsels afgelopen weekend eigenhandig in elkaar timmerden en schilderden. De kosten van het materiaal werden betaald uit de opbrengst van de bazar. (Foto Gorard Timmerman) De betrokkenheid van de 1.408 le den van de coöperatieve Rabobank laat te wensen over. Eén van de oorzaken is dat het lidmaat schap zich niet rechtstreeks ver taalt in financiële voordelen. Toch menen bestuur en directie dat de coöperatieve bankvorm moet blij ven bestaan. Om de draagkracht te vergroten nodigt de bank komende winter een groep leden uit om te discussiëren over de Rabobank op Texel. Het geringe aantal (34) Texelaars dat de jaarvergadering dinsdagavond in De Lindeboom bezocht is illustratief voor de betrokkenheid van de leden bij de Rabobank Uitnodigingen voor de jaarvergadering worden wegens de geringe animo slechts aan een kleine groep geïnteresseerden ver zonden Het geld dat hierdoor wordt bespaard is voor een goed doel Veel leden weten niet eens meer dat ze lid zijn van de coöperatie. Er zit ten veel zogenaamde „slapende" le den in Er is volop discussie over de coöpe ratieve vorm van de bank die op 28 februari 1904 als Coöperatieve Boerenleenbank op Texel is opge richt. De boeren gingen daartoe des tijds over om te ontkomen aan de woekerrentes die de gevestigde fi nanciers vroegen. Over het voortbestaan van de coöpe ratieve bankvorm werd onlangs ge discussieerd tussen directeuren en bestuurders uit het hele land, met als uitkomst dat „financiering op coöpe ratieve grondslag met handhaving van de lokale zelfstandigheid moet blijven bestaan" „Ik wens u er veel succes bij", aldus een sceptisch Rabo-lid Frits Bakker. Volgens Bakker staat er tekort tegen over de aansprakelijkheid (maximaal 5.000.-) van de leden „De hele wereld wordt steeds zakelijker. Wat maakt het mij uit of de bank éen of twee miljoen winst maakt. Als lid moet je er toch belang bij hebben dat het goed gaat met de bank." Hij stelde vast dat een niet-lid evenveel kan profiteren van de scherpe tarieven van de Rabobank. Moeilijk punt Volgens Timmers is een leden rekening een moeilijk punt. „Want dan wordt iedereen die goedkoop geld nodig heeft lid van de Rabobank." De directeur kende wel andere voordelen toe aan de coöpe ratieve vorm. „Bijvoorbeeld de bin ding met de lokale gemeenschap Neem de museumjaarkaart waarmee rekeninghouders voor mets de Texelse musea inkunnen. Er zijn er inmiddels meer dan 3.500 van ver strekt De Rabobank sponsort ver der jaarlijks zo'n zestig projecten en evenementen „En verder kunnen we zelf beslissen wanneer we bankfillialen in de buitendorpen open stellen Het is voorlopig de bedoeling dit tenminste eens in de week te blij ven doen. Voordelen „Niet het maken van winst, maar het helpen van leden en cliënten bij het waarmaken van hun ambities en ver langens staat centraal bij de Rabo", aldus Rabo-voorzitter Jan van Heer waarden „We streven ernaar de le den tegen zo gunstig mogelijke tarie ven en voorwaarden te financieren." De Rabobank wil de leden via de dia loog aan zich binden. Komende win ter valt bij een doorsnee groep van Raboleden een uitnodiging op de mat om met het Rabobestuur en de direc tie een discussie aan te gaan over de bank. „Hoe denken onze leden over het lidmaatschap. Wat vinden ze van de dienstverlening, hoe ervaren ze de veranderingen die op hen afkomen, geld- en betaalautomaten, chipknip en veranderingen die de vernieuwde bank met zich meebrengt. In de toe komst willen we zo nog meer onze lokale betrokkenheid benadrukken." Een voorproefje daarvan was te zien in het jaarverslag, waarin voor het eerst foto's van Texelse ondernemers waren afgedrukt. Ons kent ons Wat betreft Rabo-lid Jaap Lap staat de coöperatieve vorm met ter discus sie. „De bank is. samen met de Teso, zo'n beetje het enige op ons eiland dat nog van ons is Andere grote or ganisaties, met alle respect voor de medewerkers, staan net zo ver van ons af als de Haagse politiek. Van avond heerst hier toch nog de sfeer van ons kent ons." Het seizoen voor de Rangers, de jeugdclub van het Wereld Natuur Fonds, begint weer Morgen is de eerste bijeenkomst in de Pandaboet nabij het pad door natuurgebied De Nederlanden (vanaf de weg naar paal 21Ditmaal wordt aandacht besteed aan de schelpen van het Texelse strand. Ook is er voor iedere deelne mer een verrassing Kinderen vanaf 8 jaar die nog geen Ranger zijn, kun nen ook komen. Allen moeten een drinkbeker en regenkleding meebren gen. Inlichtingen. H. Milder, tel. 31 29 44. De speeltuin aan de Wacjemaker- straat krijgt een nieuwe schommel. Vervanging van het oude exemplaar is om veiligheidsredenen dringend nodig. De spelgelegenheid wordt goed beheerd door de buurt en het is jaren geleden dat de gemeente erin heeft geïnvesteerd. De nieuwe schommel wordt door gemeente werken gemaakt en kost 1000,-. De klaverjassers van SVO beginnen maandag om 20.00 uur met de weke lijkse kaartavonden ledereen is wel kom. Dansclub Madira. De lessen van dansclub Madira worden met op don derdag gehouden, zoals vorige week werd vermeld. Wèl op maandag avond (eerstejaars), dinsdag (tweede en derdejaars) en woensdag (verge vorderden). Maandag installeerde een mede werker van de Rabobank de eer ste vulautomaat voorde chipknip op het eiland. Met deze electronische portemonnee, die met maximaal f500. - kan worden gevuld, kan binnenkort in ver schillende Texelse zaken zonder pincode worden afgerekend. Vanaf oktober worden de eerste chipkaarten onder de rekening houders verspreid en in tal van zaken de betaalautomaten aan gepast Rabo-directeur Leo Timmers verwacht dat het ge bruik van het nieuwe betaalmid del een grote vlucht zal nemen. (Foto Gerard Timmorman) Rabobank bestuurslid Cees Schermer (66) nam na ruim 25 jaar meedenken, meepraten en meebeslissen dinsdagavond tij dens de algemene vergadering in De Lindeboom afscheidScher mer. die eerst zetelde in de Raad van Toezicht, stond binnen het bestuur bekend om z'n kwinksla gen. ..maar ook om z'n gefun deerde kritieken", aldus voorzit ter Jan van Heerwaarden. Voor zijn diensten speldde Marrie Eelman-Kuiper. lid van de Raad van Bestuur, de bollenkweker de zilveren speld op de revers en gaf hem de bijbehorende oorkonde. Hotelhouder Cees Boks uit De Koog volgt Schermer op. Ook be stuurslid Biem Trap (66) nam af scheid. Hij was elf jaar betrokken bij de Rabobank. Trap wordt op gevolgd door Jan van der Vis Pazn Arts Willem Vos werd nieuw in de Raad van Toezicht gekozen (Foto Gorard Timmerman l*VWit frtpts

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5