Piet Zijm: „Te makkelijk voor strandexploitant" Je weet niet wat op je af komt" „Pas bij monteren drong de ernst door" Zee van ruimte voor aannemer Tatenhove Traumatische ervaring" Yvonne Boom en Pascal Stoop kopen Paal 28 John Smit filmde ramp van nabij Wat ik zeggen wou... De hoge schoorsteen TEXELSE y coURANT leeuwenafname niet op Texel aap Hoogerheide van de wipperploeg: lom van Schaik, gemeente Texel: Noodvoorziening drinkwater voor Texel niet nodig Strandpaviljoen De Krim P-jI 7« Yvonne. ,,We weten allebei dat het hard werken is in de horeca. Nou, als we dan toch veel uren moeten, dan kunnen we dat net zo goed voor ons zelf doen. We zijn nu nog jong en vol energie. Als je weer tien jaar wacht, dan weet je het maar niet." Géén verandering ,.We kopen nu een strandpaviljoen, maar het had net zo goed een ander soort horecazaak kunnen worden Alleen geen gewone strandtent, want alleen in het zomerseizoen draaien, vinden we te weinig. Het seizoen duur steeds langer. Als je ziet wat er nu nog op het strand zit. Dit paviljoen heeft een brede basis. Het risico is gespreid." Vanaf 1 november zwaait Pascal de scepter in de keuken en Yvonne in de bediening De zaak verandert niet, al zal in de organisatie wel één en an der worden gewijzigd. Voor de perso nele bezetting zijn er geen ingrijpende gevolgen. De klanten zullen weinig merken. De formule blijft hetzelfde, de mensen kunnen op elk uur van de dag terecht voor een natje en een droogje Alleen is het vanaf 1 novem ber geen bakkie meer bij Piet. maar bij Yvonne en Pascal. De Bolder krijgt gelukkig een nieuw gebouw Toch, schoorsteen, zal ik je missen. De kraaien zaten vanmorgen nog op je zendmast. Eerst was de rand hun plaats De zwaluwen uit garage Smidt cirkelden 's zomers hun zwenkelende rondjes om jou, dat zag ik vanuit het raam. Met mist gaf jij de dikte aan Héél dik was het als je onzichtbaar was. Met suifsneeuw had je een witte zijkant, en met onweer gaf je ons een veilig gevoel met je „sprietje" op de top „hoogste punt". Bij fietsen zei ik: „Daar wonen we. vlakbij die hoge schoorsteen, daar staat ons huis". Ik groet je. maar zal je plaats onthou den. Riet Bakker-Reij, Den Burg. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1996 Ook deze schoorsteenpijpen verbonden aan de stoomketels) zullen In de toekomst verdwijnen. jigonsde voorbij de Ruigendijk al een paar jaar van de ge ilen. Over Piet Zijm die zijn strandpaviljoen De Krim bij paal jvan de hand wilde doen. Maar wie om een bakkie ging, zag aeds weer de grijzige stoppelbaard achter de tapkast. Nu is jntoch de kogel door de kerk. Piet Zijm (43) zet er een punt jiter en verkoopt écht zijn strandpaviljoen. De nieuwe eige- iars zijn Yvonne Boom en Pascal Stoop uit Oudeschild. Vrij- jg 1 november wisselt de wacht bij paal 28. ormalig bouwvakker Zijm nam het iflijoen in september 1982 over van a/s de Geest ,,De tent was toen i\ kleiner dan het huidige Het sei- en duurde in de eerste jaren maar nweek of zeven. In die tijd moest [gebouw 's winters nog worden sloopt. Dat op- en afbreken, daar ilik als oud-bouwvakker een hekel n gekregen en daarom ging ik kij- tnaar een manier om het paviljoen u's winters overeind te houden ii lukte in 1985, nadat Maarten ulje bij Staatsbosbeheer was ver- tken Voor mij een heuglijke dag." [permanente paviljoen hoog op s duin verbouwden Zijm en zijn bewerkers in de winter van 1989 1990 ingrijpend. „De zaak veran- devan een eenvoudige strandtent een volwaardige horecazaak met ler werkruimte en een kelder van nderd vierkante meter. Vanaf dat I aantal zilvermeeuwen in het iddengebied neemt af. Op Texel sf de hoeveelheid broedparen ster gelijk: ongeveer 10.000. Een klaring hiervoor hebben des- idigen niet. ngrootscheepse telling heeft een mkbarende afname aangetoond, tendien werd ook ontdekt dat in Waddengebied opvallend minder meeuwen, scholeksters, strand- tontbekplevieren nestelden De veelheid roofvogels was echter jenomen. slrenge winter en de oprukkende worden als oorzaken genoemd ide afname. Dat laatste gaat ech- tiet op voor de eilanden Volgens else vogeldeskundige Adriaan sen moet de oorzaak vier vijf (geleden worden gezocht „Zilver- ■men gaan pas broeden als ze jeveer vier jaar oud zijn." Dijksen it dat de verschillen misschien ider groot zijn dan wordt gedacht, liet verleden werd met altijd even («keurig geteld. Misschien werden aantallen toen wel overschat." moment besloten we het hele jaar door alle dagen open te blijven, alleen in de winter gingen we met uitzonde ring van de vakanties op dinsdag dicht Gemoedelijk Het gemoedelijke karakter en de recht door zee-mentaliteit van Zijm werkte positief op de klandizie. „De klanten moeten zich op hun gemak voelen, alsof ze thuis in de huiskamer zitten Mede doordat het bedrijf per manent was geopend, profiteerde het optimaal van de toeristische groei van de noordkop Gasten van De Krim en van de Sluftervallei zoeken toch de kust op. Het strand trekt altijd, om te zonnen of te wandelen. Wij kunnen aan onze omzet zien wat voor weer het is geweest Maar als de gasten het strand opzoeken, dan nemen ze wél een stukkie waar je na een eindje lopen even kan zitten met wat lekkers erbij." Om een bakkie bij Piet dus. Een gewoonte die ook veel Texelaars er op nahielden. „Qua drukte is het plafond nu wel zo'n beetje bereikt. Groei zit er alleen nog in het voor- en naseizoen. Als je maar zorgt dat je open bent." Meeuw Als paviljoenhouder rekent Zijm ook het bijhouden van het strand tot zijn taak. „Dat moet ie zelf knap houden, want een ander doet het met voor je. En we geven een goede service aan strandgangers. Toeristen komen met van alles aanzetten. Soms een vleu gellamme meeuw. We stelden ze gerust door te zeggen dat we die wel naar EcoMare zouden brengen, ter wijl we wisten dat het beest geen enkele overlevingskans had. Zodra de mensen weg waren verlosten we het beest ter plekke uit z'n lijden en smeten hem zo de container in. Bij een aangespoelde zeehond of dolfijn doen we zoiets natuurlijk niet." Slopend werk Met de groei van het paviljoen, kreeg Zijm een flinke portie extra werk op de schouders. „Er kwam méér perso neel, méér organisatie en méér admi nistratie." Zijm groeide weliswaar met z'n bedrijf mee, maar realiseerde zich een jaar of drie geleden dat er voor goed management toch de nodige veranderingen nodig waren. „Om zo'n bedrijf waar in het hoogseizoen toch een man of twintig werkt te lei den is een stevige aanpak gewenst. Als een medewerker iets fout doet en ik zeg daar wat van, dan gaat het mij moeilijk af om zo'n gast steeds weer opnieuw te corrigeren We zijn alle maal toch grote jongens. Die houding heeft alles te maken met mijn makke lijke reet. Zo van het gaat wel goed en laat maar gaan. Het had wel z'n voordelen, want ik heb nooit een personeelsadvertentie hoeven plaat sen En we hadden altijd een goed team Maar zelf sta ik liever achter de tap, liever een gezellig praatje dan al die rompslomp." Energie „De hele organisatie van zo'n tent, dat is toch met mijn pakkie an. Het is echt slopend werk, je bent zeven da gen in de week bezig. Geloof me, de dagen zijn te kort, hoe je het ook wendt of keert Want je moet niet denken dat je in déze branche ooit zonder werk zit. In de zomer heb je de klanten en in de winter zijn er weer andere klussen Het maakt het werk natuurlijk wel afwisselend Niet één dag is hetzelfde. Maar de energie die ik een jaar of dertien, veertien gele den had. heb ik nu niet meer. Ik heb het wel gezien. Al een paar jaar ei genlijk al. Wat ik straks ga doen, dat vertel ik nu nog met Maar het is wel tijd dat een stel jonge, dynamische en energieke mensen die tent eens gaan runnen Overname Eerst was hij van plan om het bedrijf over te doen aan enkele van zijn medewerkers, maar dat ketste af. Toen kwamen Yvonne Boom en Pas cal Stoop in beeld Pascal, 23 jaar en afkomstig uit Schagen, kent het be drijf dankzij zijn werk in de keuken en vriendin Yvonne Boom. 25 jaar en dochter van Hans Boom uit Oude schild, heeft al een maand of drie bij Zijm gewerkt. Momenteel is ze nog assistent horecamanager in Het Pa viljoen in vakantiecentrum De Krim. Nadat duidelijk werd dat de overname door de andere kandidaten niets werd, raakten de onderhandelingen met de twee jonge ondernemers in een stroomversnelling. Piet Zijm: „Je doet je zaak toch graag over aan mensen waarin je vertrouwen hebt Bij hen weet ik zeker dat het goed komt." Bovenverdieping van de produktiehal. Een deel van de oude installaties staat er nog. Op de voorgrond stonden vroeger de turbines die naar India zijn verkocht. De gaten zijn volgens Van Tatenhove prima geschikt voor het overstorten van afval in containers. (Foto's Frans Hopman) eerste bereikte de rubberboot De van de wipperploeg van De sg woensdag het wrak. Dat ge- ade vlak nadat een marine- f'.opter de enige overlevende had jépikt. Deze overleed later in het ««ziekenhuis. «as tijdens de rest van de actie igrote rol weggelegd voor de wip- ptoeg Woordvoerder Jaap tgerheide- „Drie van ons zijn met «bberboot naar het toestel geva- Meer mensen meenemen is met ml. Stel je voor dat je overleven- aantreft, die moeten er dan wel tanen." De overige wipperploeg- fcn werden door de TX 10 naar het 'pgebied vervoerd Afgesproken ddat de Koger KNRM-mannen de Sng zouden hebben. «wel de mannen aan boord van de 10 per radio waren gewaar- iuwd dat zij waarschijnlijk weinig «levenden zouden aantreffen, s de hoop bij nadering van de tota Hoogerheide: „Uit de verte het net alsof er mensen op de jfcel zaten. Pas toen we dichterbij waren werd het ons duidelijk dat dat losgeslagen stukken aluminium wa ren Al varende waren aan boord van de TX 10 zeilen en touwen klaarge legd, zodat viot met de berging van slachtoffers kon worden begonnen. Hoogerheide coördineerde de actie ter plekke „Ik wilde ten alle tijden voorkomen dat bootjes met één of twee slachtoffers aan boord naar al lerlei verschillende havens zouden varen." Hij noemt de berging een trau matische ervaring. „Maar ik denk wel dat iedereen van ons het redelijk heeft verwerkt. Ik had voordat we te ruggingen al naar mijn vrouw gebeld met het verzoek of ze de andere vrou wen wilde inlichten. Ook hadden we ervoor gezorgd dat er iemand in het boothuis was, voor een beetje warmte, licht of een praatje Hooger heide heeft inmiddels contact gehad met Alfons Boom over een gezamen lijke napraatavond, ook met de mannenvan de Beursplein. „Het lijkt ons verstandig om dat binnenkort te doen." Una de crash werd de gemeente üatmeerd. In allerijl werd een M isleam samengesteld. „Ons ®ste probleem was dat we niet ta wét er precies aan de hand vertelt Rom van Schaik. „Dat er l Da rota was neergestort, werd ■'duidelijk, maar of hij op Texels "dgebied lag wisten we niet. Je 9 niet wat er op |e af komt. Of je en "n9 voor familie moet regelen en *'van dat soort zaken." 4erd hevig getelefoneerd om infor- ie te vergaren. Het wrak bleek ren de grenzen van gemeente ivi -agen te liggen. De plek werd "wl tot rampgebied verklaard. Van Schaik: „De burgemeester van Den Helder vertelde ons dat de ma rine het overnam .Zij hebben de men sen en de ruimte om op de meest doelmatige manier zoiets af te hande len." Gemeente Texel stelde wel enige tijd de telefooncentrale open. „We wer den bestookt door persmensen. Nee, er heeft geen familie van inzittenden naar ons gebeld." Toen duidelijk werd dat verdere betrokkenheid van de gemeente niet noodzakelijk was, is een bandje ingesproken met informatienummers van de marine en is het team naar huis gegaan Deelnemers aan een vlucht met de DDA krijgen altijd na afloop een certificaat. De exemplaren voor de verongelukte passagiers dreven rond het wrak (Foto Henk van ww „Op het moment dat je zo'n ramp filmt mag er dan tussen jou en de gebeurtenissen een lens zitten, je neemt het toch allemaal in je op. Pas bij het monteren van de beel den realiseerde ik me de werkelijke omvang van de ramp." Aan het woord is John Smit van Videolux, die als één van de eersten op de plek van de ramp was. Zijn beelden werden nog dezelfde avond in Ne derland en Duitsland uitgezonden. Smit werd kort na de ramp getipt door de tv-zender RTL4 Hij charterde via een kennis een snel jacht en vertrok met zijn camera vanuit de haven in het kielzog van de TX 10 naar de plek waar de Dakota in zee was gestort. Ter plaatse filmde hij onder meer hoe de slachtoffers uit het wrak werden gehaald en aan boord werden gehe sen. Om 19.30 uur, het filmen was nog niet afgerond, was zijn stem live te horen in de uitzending van het RTL4-journaal „Ze wilden een ooggetuigeverslag. Ik vond het best wel moeilijk om zo te vertellen wat je ziet Het klonk alsof ik erg onder de indruk was, al had ik dat op dat mo ment niet zo in de gaten Later merkte ik het wel." Slachtoffers De beelden die hij maakte werden voor het eerst uitgezonden in de nieuwsuitzending van 21.00 uur. „Ik heb ze kort daan/oor zelf in allerijl moeten monteren." Op de beelden waren slachtoffers te zien. „Eigenlijk wilde ik die er uitknippen, maar de regisseur vond dat ze er in moesten blijven." Smit filmde in opdracht van onder meer RTL4 ook de persconferentie van minister Borst. Gistermorgen maakte hij voor deze zender in Den Helder opnieuw beelden en s mid dags legde hij een interview met Alfons Boom vast. Beelden van de ramp die nog niet op tv zijn vertoond, worden zondag om 11.00 en om 17.00 uur uitgezonden op TV Texel De gemeente Is benaderd door Waterleidingbedrijf Europoort, die een nooddrinkwatervoorziening aanbiedt. Dat is echter niet nodig, omdat het eiland een eigen nood voorraad heeft in het Hogeberg- gebied. Als zich een ramp voordoet is de ge meente verantwoordelijk voor een nooddrinkwatervoorziening In het verleden kon daarbij een beroep wor den gedaan op het rijk voor speciaal materiaal, maar dat is overgenomen door het bedrijf Europoort. Dat biedt de voorzieningen aan tegen een jaar lijkse premie van tien cent per inwo ner en betaling van de kosten van de operatie bij daadwerkelijke inzet. Het PWN heeft op Texel een hoeveel heid water in de ondergrond van de Hogeberg gepompt Dat kan bij calamiteiten worden gebruikt na een eenvoudige filtering. De voorraad is voldoende voor minstens negen we ken Vandaar dat de gemeente niet in zee hoeft te gaan met Europoort. Het is onhandig om werkruimten bo ven te hebben." Het bedrijf beschikt nu over een royale en uitstekend geoutilleerde werkplaats Deze ruimte met o a. een draaibank, lashoek en een grote Van 3.000 m2 naar een terrein van 35.000 m2. Nu de verhuizing naar de voormalige PEN-centrale bij Oudeschild een feit is, beschikt aannemersbedrijf Tatenhove over een zee van ruimte. Klaar is het nieuwe onderkomen nog aller minst, maar directeur Willem van Tatenhove neemt de tijd om het gebouw naar zijn wens in te rich ten. „De verhuizing is prima verlopen- Drie zaterdagen zijn we met twintig man in de weer geweest. Alles dat wielen heeft, hebben we ingezet", aldus Van Tatenhove Het terrein aan de Maricoweg in Den Burg was afge lopen weekend ontruimd en afgelo pen maandag was de eerste werkdag in Oudeschild. De oude elektriciteitsfabriek is nog maar voor een klein deel heringericht. De magazijnen op de begane grond zijn verbouwd tot kantoren Hier be vinden zich nuo.a. een royale recep tie, het directievertrek, de planning ruimte en de kantine. De naastgelegen kleedruimte met was gelegenheid is in oude staat geble ven „Welk bedrijf op Texel beschikt over zo'n prachtig lokaal?", zegt Van Tatenhove opgetogen Opvallende entree Medewerkers van aannemersbedrijf Elko Vermeulen uit Oosterend. die met de onderaannemers IBS/Oele/ Schoo en Verenigde Schilders de verbouwing uitvoert, zijn momenteel nog bezig met de aanpassing van de entree „Bij de oude centrale vroeg je je af waar de voordeur was. Zo'n gi gantisch gebouw moet een duidelijke ingang hebbenVandaar dat Architektenburo Visser een opvallend ontwerp heeft gemaakt De voordeur krijgt een luifel in de vorm van een A „De A van entree", lacht Van Tatenhove In de oude centrale waren de kanto ren boven. Van Tatenhove heeft be sloten om alles op de begane grond te centreren. „In zo'n groot gebouw moet je zorgen voor korte looplijnen. (Foto GcrarO Timmerman) afvalcontainers mooi onder, aan die gaten hoeven alleen maar trechters te worden gemaakt. Het afval, dat met een transportband naar boven gaat. kan daar zó in worden gestort", ziet Van Tatenhove al voor zich. .Verge lijk het maar met bollen sorteren." Willem en Dieuwke van Tatenhove in de geheel nieuwe receptie van het bedrijf. boormachine werd in goede staat van het PEN overgenomen. Alle bouwma terialen. containers en rijdend mate rieel zijn ondergebracht aan de ach terzijde van het gebouw Stoomketels Een groot deel van de centrale" zo als Van Tatenhove en zijn medewer kers het gebouw noemen, moet nog worden ontmanteld. De motoren, ge neratoren en turbines zijn inmiddels verkocht naar Bonaire en India, maar Energie Noord West (ENW, opvolger van het PEN) is nog bezig met de verkoop van de kolossale stoom ketels. Bedoeling is dat dit voor het eind van het jaar lukt, zodat alle res terende installaties in de voormalige produktiehal kunnen worden afgebro ken. Van Tatenhove wil de enorme hal bijna helemaal ontruimen om er een nieuwe activiteit te gaan starten, scheiding van bouw- en sloopafval. Tijdens een rondleiding laat hij zien dat het gebouw daar als het ware voor is gemaakt. „In de vloer van de bovenverdieping van de hal zitten nu vierkante gaten, waar vroeger de turbines stonden Daar passen de een open dag te houden om zijn nieuwe bedrijf te presenteren Pas als hij het gebouw voor zijn eigen activi teiten geheel heeft ingericht, bekijkt hij welke ruimte overblijft voor ver huur. Zoals het er nu naar uitziet zul len drie a vier royale „units" beschik baar komen, die als kantoor of voor opslag geschikt zijn. Wat er met de kolossale olietanks a 10 000 kuub zal gebeuren, is nog onbekend. „Ik kan er altijd nog rijp laten van maken." Uitzicht De komende maanden wordt een deel van de PEN-kantoren op de bo venverdieping verbouwd tot privé- woning voor het echtpaar Van Tatenhove. Het afgelopen jaar be woonden ze al een ander gedeelte „Dat móest. We konden het gebouw niet onbeheerd laten en er stonden nog veel spullen van het PEN in." Wel even wennen: het uitzicht op de Wad denzee was magnifiek, maar een ei gen tuin ontbrak en 's winters was het akelig koud Door de gevel een stukje naar binnen te verplaatsen, krijgt de bovenwoning straks een groot balkon met een der mooiste panorama's van Texel. Strandexploitant Piet Zijm van paai 28 schudt zijn opvolgers Yvonne Boom en Pascal Stoop de hand. Verhuur Het zal nog geruime tijd duren voor het zover is. Reden voor Van Tatenhove pas over een jaar of twee

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7