Kinderdagverblijf vraagt uitbreiding Minister: suppletie zuiden in reserve „De man op krukken" kreeg publieksprijs teso Teveel zandwinning wad .TEXELSE^? COURANT" Agenda Behoefte opvang kinderen stijgt Raadsvergadering Cursus verzorging van zieken thuis CVO-school houdt boekenfeest Lezing over tuinieren Joost Coutinho beste acteur filmgala Cursus Nederlands en tekstverwerken Helderziende in Lindeboom Zaterdag fanc] fair in De Waal Monica Maas toont prenten Zilveren speld voor volksdansers DINSDAG 1 OKTOBER 1996 In De Buitelboet worden de baby s opgevangen in groepen van vier met éen leidster (op de foto Ivonne Schaap). Gestreefd wordt naar een zo huiselijk mogelijke omgeving, waarin elk kind zijn eigen vaste ritme van slapen, spelen en eten houdt. „Kinderopvang moet een verlengstuk van thuis zijn.<Fo>0 Frans H°f"nart) meente een bijdrage van het rijk, die met dit beleid wil stimuleren dat méér mensen aan het arbeidsproces deel nemen De opvangmogelijkheden voor kin deren worden wellicht uitgebreid. B en w willen medewerking verle nen aan de plaatsing van twee con tainers bij „De Buitelboet" in Den Burg. Eén is bedoeld voor buiten schoolse opvang (BSO) voor kin deren van 4 tot 12 jaar, de ander voor uitbreiding van het aantal babyplaatsen (0 tot 2 jaar). De ge meenteraad beslist in oktober over het voorstel. De animo voor het kinderdagverblijf aan de Burdetstraat is flink gestegen. Voor de babygroep, die nu acht plaat sen telt. bestaat een zodanige wacht lijst, dat de Stichting Kindercentra Texel (SKT) er nog acht plaatsen bij wil hebben De groep 4- tot 12-jarigen, die is ondergebracht in een nood- lokaal op het speelplein, is bijna vol. Omdat ook de behoefte hieraan toe neemt, heeft de SKT bij de gemeente om uitbreiding verzocht Een belangrijke aanleiding voor uit breiding van de opvang is de nieuwe bijstandswet. Tot dusver was het zo dat alleenstaande ouders van kinde ren jonger dan twaalf jaar zonder meer recht hadden op een bijstands uitkering. De regering heeft de leef tijdsgrens onlangs verlaagd. Van mensen met kinderen boven de vijf jaar wordt nu verwacht dat ze een baan zoeken. Besparing Om mogelijk te maken dat alleen staande ouders een cursus volgen, stage lopen of aan het werk gaan, moeten hun kinderen in een opvang terecht kunnen Mede hiervoor heeft de buitenschoolse opvang een extra container nodig. Het college is bereid ƒ80.000,- beschikbaar te stellen voor aankoop, plaatsing en inrichting. De kosten hiervoor kan de gemeente betalen uit een besparing op de bijstandslasten. Met een cursus van de gemeente is de kans namelijk groot dat de komende vijf jaar drie bijstandsmoeders en -vaders aan het werk raken. De besparing op de bijstandsuitkering is dan jaarlijks 9.000,-, hetgeen ten goede kan ko men aan de kinderopvang Bovendien reserveert de gemeente twee kindplaatsen Voor deze opvangplaatsen ontvangt de ge- Babygroep Voor de babygroep (0 tot 2 jaar) be staat een flinke wachtlijst. Reden voor de STK om bij de gemeente een aan vraag voor acht extra babyplaatsen in te dienen. Bedoeling is dat straks sa men met de huidige acht plaatsen per dag zestien kleintjes kunnen worden opgevangen. De belangstelling groeit omdat steeds meer jonge ouders besluiten dat ze na de geboorte van hun kind beiden willen blijven werken. STK-directeur Ria Visch: „Met name van aan staande ouders krijgen we veel vra gen over de mogelijkheden van kin deropvang Juist die groep komt op de wachtlijst, omdat we maar een smalle instroom hebben. Kinderen blijven hier soms jaren, zodat er maar weinig plaatsen vrij komen. Mensen die lang op de wachtlijst staan, haken daardoor af. Sommigen besluiten toch maar te stoppen met werken of zoeken een andere oplossing." Aan uitbreiding van de babyplaatsen willen b en w niet meebetalen. Het college geeft alleen planologische medewerking. De STK zal deze uit breiding binnen de eigen exploitatie moeten opvangen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur ..A Goofy Movie" (Nederlands gesproken) en om 20.30 uur „Farinelli". Donderdag 3 oktober Om 19.30 uur begint in de Schoutenzaal van hotel De Linde boom de hoorzitting inzake de milieuvergunning voor Question. Plaza In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Independence Day". Vrijdag 4 oktober In het stadhuis van Den Helder wordt de openbare vergadering De Texelse gemeenteraad komt bij een op dinsdag 8 oktober, aanvang 19.30 uur Publiek is welkom in het raadhuis. De agenda luidt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming. 3 Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 10 septem ber 1996. 4. Financiële ondersteuning onder zoek Bijenvereniging 5 Onderhoud van tuinen voor ouderen 6. Overzicht post onvoorziene uitga ven. 7. Vaststelling milieu-uitvoerings- programma 1997 (MUP). 8. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. c Beantwoording vragen 9 Rondvraag. 10. Sluiting. De stichting Kruiswerk Kop van Noordholland start op dinsdag 29 oktober de cursus „Een zieke thuis verzorgen". De cursus bestaat uit vijf bijeenkomsten en wordt gege ven door Anne-Marie Gertenbach en Els Zoon. De lessen zijn bedoeld voor wie méér wil weten van onderwerpen als „Wat betekent het voor iemand om ziek thuis te zijn" en „De algehele verzor ging van een zieke thuisUitgangs punt is dat een zieke liefst thuis in de eigen omgeving wordt verzorgd. Naast professionele hulpverlening is vaak behoefte aan de helpende hand van familie, buren en/of vrienden. Ook komt het regelmatig voor dat mensen iemand uit het verpleeghuis eens een dagje naar huis willen ha len. Enige kennis van verzorging is dan nuttig. Omdat iedereen in zijn of haqr directe omgeving met een zieke te maken kan krijgen, kan de cursus voor velen interessant zijn. Tillen, gevolgen van langdurig ziek zijn, informatie over hulpmiddelen, voeding en incontinentie en de begeleiding in de laatste levensfase zijn onderwerpen die tijdens de cursus aan bod komen De eerste bijeenkomst is op 29 okto ber van 9.30 tot 11 30 uur en vervol gens op de dinsdagen 5.12,19 en 26 november, telkens in het wijkgebouw aap de Schoonoordsingel Kosten: 32,50 voor leden en 65,- voor met- leden (inclusief koffie/thee en les materiaal). Voor informatie: tel. (0223) 65 01 35 op werkdagen. (Foto Sort Koning) op een verhaal van Jaap Bakker uit Oudeschild en speelt zich af rond de vissershaven. De film werd geregis seerd door Jaap Eelman. De |ury was onder de indruk van de wijze waarop Joost Couthmo Lamme Leo vertolkte en gaf hem de prijs voor de beste acteur Aan de film, die in november op Texel in première ging, werkten een groot aantal vrijwilligers mee. Hij kwam tot stand dankzij samenwer king tussen Take 88, de culturele raad van Noord-Holland en de Stich ting Beeldende Amateurkunst uit Utrecht, die de initiatiefnemers met advies en cursussen ter zijde stond. De CVO-school aan de Burdetstraat viert zaterdag een groot feest met als thema „Het Boek". Tussen 11.00 en 15.00 uur zijn er in de school allerlei activi teiten. Bezoekers worden welkom geheten door een bekende uit een sprookje. Verder worden boeken verkocht en uitgebeeld, is er een tentoonstelling van poëzie, wordt muziek gemaakt, gedanst en voorgelezen en zijn er verschillende kwissen. In een restau rant wordt eten geserveerd. Verder is er een verloting met fraaie prijzen. Het tuinseizoen loopt weer op z'n eind, maar Texelaars met groene vin gers bereiden zich al weer voor op het volgend jaar. Zondag om 14.00 uur houdt tuinclub „Spriet" in de Jozef school een lezing met als thema „Tui nieren in het algemeen". De lezing, geïllustreerd met dia's, wordt ver zorgd door Loes Langedijk Ze ver wierf bekendheid door haar fraai aan gelegde tuinen in Bergen en haar medewerking aan het blad „Libelle tuinen". De toegangsprijs is 2,50. De film „De man op krukken" van video en filmclub Take is tijdens het Filmgala 1996 in Beverwijk zondagmiddag bekroond met de publieksprijs. Van de jury kreeg de rolprent de tweede prijs. Hoofdrol speler Joost Coutinho werd door de jury gekozen als beste acteur. De Texelse inzending was éen van de Het Open Leercentrum start op 23 oktober een cursus Nederlands, ty pen en tekstverwerking voor volwas senen Aan de orde komen het schrij ven van zakelijke brieven, spelling en stijl. Verder wordt aandacht geschon ken aan studievaardigheden als: het onderscheiden van hoofd- en bijza ken, gebruik van naslagwerken en het maken van samenvattingen Deelnemers maken kennis met de computer, waarbij men met de tekst verwerker leert omgaan. De cursus duurt dertig weken en kost 200,-, exclusief boekengeld. Voor informa tie en aanmelding bij het Open Leer centrum (31 02 33). 31 amateurfilms die waren geno mineerd voor het festival in De Nieuwe Slof dat jaarlijks wordt geor ganiseerd door NH'63, de overkoepeling van alle Noord hollandse video- en filmclubs Dank zij de tweede prijs is de 25 minuten durende rolprent genomineerd voor het Nationale filmfestival, waardoor de Texelse bijdrage in cinema thea ter De Kolk in Assen op 23 en 24 november is te zien. „De man op krukken" is gebaseerd De Amsterdamse paragnost Simon Bakker geeft zondag om 14 00 uur een optreden in De Lindeboom. Vol gens die organisatie, het spiritueel centrum Aurora Texel, kan de helder ziende indrukken opdoen uit voorwer pen en foto's die toehoorders mee brengen. Aan de hand daarvan kan hij informatie geven over hun per soonlijke problematiek, gezondheid of hun nabije toekomst. De Amster dammer staat bekend om zijn gevoel voor humor. De entree bedraagt een tientje (leden Aurora 7,50). van hoofdingelanden van het waterschap Hollands Kroon ge houden, aanvang 9,45 uur. De halfjaarlijkse bloedafname- avond van het Rode Kruis wordt gehouden in de aula van de Open bare Scholengemeenschap tus sen 17.30 en 21.00 uur. In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Independence Day" In sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog wordt een racketavond voor tennissers ge houden, van 19.00 tot 22 00 uur. De Waddenruiters, Kleppertjes en de abonnementhouders van de Stichting Overdekte Manege Texel vergaderen vanaf 20 00 uur in de foyer van manege Akenburg Zaterdag 5 oktober In en bij de Redmer Ijska-school van De Waal wordt van 10.00 tot 16.00 uur fancy fair gehouden In Cinema Texel draait om 14 00 uurA Goofy Movie" en om 15.30, 18.30 en 21.30 uur „Indepen dence Day". De dansvoorstelling „Paradiso" begint om 16.00 uur in het Kieken dief-theater van vakantiecentrum De Krim Entree f10,- (tot en met 12 jaar half geld). In De Worsteltent aan de Smitsweg in De Dennen wordt een Spaanse avond gehouden met Spaans eten en medewerking van flamenco-gitarist Eric Vaarzon Morel: aanvang 18 00 uur <m> Extra afvaarten (halfuursdiensl) vrijdag 4 en zaterdag 5 oktobe tussen 9 35 (afvaart Texel) 16.05 uur (afvaart Den Helder) Er worden geen wachttijden vei wacht. Zondag 29 september is 4 winterdienstregeling ingegaan geldend tot en met 29 april 199; In deze periode is de eerste afvai op zon- en feestdagen van Tere om 8.05 uur en van Den Helder on 8.35 uur. Dinsdag 1 oktober (heden) worde de wintertarieven van kracht, ge dend tot en met 31 maart 1997 Hoogwater te Oudeschild Di. 1 12.05U. Wo. 2 0.04 en 12 46 u Do 3 0.15 en 12.50 u V r. 4 0.47 en 12.50U Za. 5 1.27 en 13.25 u Zo. 6 2.34 en 14.50 u Ma 7 3.45 en 16.14u Di. 8 5.04 en 17.40u Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon komt 6 oktoberct om 7 49 u en gaat onder om 19 04 u, t oktober laatste kwartier. 5 oktober dooc- t'j Scène uit ..De man op krukken'Tweede van links Joost Coutinho als „Lamme Leo". Dinsdag 1 oktober Om 8.00.13.00 en 17 00 uur wordt de uitzending van TV Texel her haald. Voor de Doopsgezinde Zusterkring vertelt Time Krijnen over haar vroegere werk als wethouder, aan vang 14.30 uur in het zaaltje bij de kerk In het gebouw van zwembad Molenkoog heeft de stichting Texelse Sportraad een vergade ring, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20 30 uur „Farinelli" (Cinema Paradiso). Woensdag 2 oktober In de bibliotheek worden prenten uit de boekjes van Monica Maas tentoon gesteld. De Texelse zuidpunt (paal 8 tot 15) is toe aan een nieuwe zand- suppletie. De laatste Is daar ge weest in 1993. De zogenaamde 'basiskustlijn' dreigt op meerdere plaatsen overschreden te worden, als een nieuwe stormperiode aan breekt. De minister houdt de uit voering van de werkzaamheden echter in reserve, ondanks een dringend advies van het Provin ciaal Overlegorgaan Kust verdediging (POK) om volgend jaar twee miljoen kuub zand te laten aanbrengen. Bij De Koog is afgelopen zomer zand opgespoten Dat werk had ook over twee jaar verspreid mogen worden uitgevoerd, maar is al klaar Voor '97 hebben verder alleen Egmond en Camperduin toestemming van de minister gekregen voor een suppletie Volgens Rijkswaterstaat Texel is het strand tussen paal 8 en 15 wel toe aan extra zand, maar zijn er plekken op het eiland die er erger aan toe zijn In december beslist de minister of Texel volgend jaar de suppletie wel of met krijgt. Het zand dat wordt gebruikt voor ophoging van stranden komt uit de Noordzee. Daar mag alleen aan win ning worden gedaan op plaatsen van meer dan twintig meter diep of van twintig kilometer uit de kust In de westelijke Waddenzee wordt ook zand gewonnen, maar dat wordt gebruikt voor ophoging van bollen- grond. Het is aan een quotum gebon den, omdat het weghalen gevolgen heeft voor het milieu. Er mag slechts 125 000 ton per jaar worden gewon- Zaterdag a.s. houdt de Redn IJska-school de jaarlijkse fan fair. In en bij het gebouw kanl publiek zich tussen 10.00 en 1S uur vermaken met allerlei spe tjes, waaronder een groot radt avontuur, en er is het nodige eten en te drinken. Belangrijk onderdeel is de gi rommeltjesmarkt die de afgelcj jaren reputatie heeft gekregen om er naar verhouding veel écht bijt dere dingen worden aangeboc Koopwaar voor deze markt is welkom. Wie iets heeft.kan con opnemen met schooldirecteur Driehuis (telefoon overdag 3131 Desgewenst worden de spullen huis gehaald. In het kader van de fancy fairvii ook weer een grote verloting geh den. De uitslag daarvan wordt 15.30 uur bekend gemaakt hoofdprijzen zijn een vier seizoe dekbed, een diner voor twee op Graanzolder en een rs cassetterecorder. De opbrengst van de fancy fairw gebruikt voor de aanschaf vans len voor de school en voor het bel tigen van de schoolopleiding van longe Papoea Mattias Morin op! in Irian Jaya (Nieuw-Guinea). In de bibliotheek is een expositie ingericht over het werk van de Texelse illustrator Monica Maas. De tentoonstelling, die in het kader van de Kinderboekenweek van 2 tot 12 oktober wordt gehouden, omvat sterk vergrote pen tekeningen uit haar begintijd, als mede kleurig werk van recenter datum. De prenten zijn afkomstig uit boekjes, prentbriefkaarten en kindertijdschriften. In een vitrine worden de kinderboekjes en tijd schriften die zijn geïllustreerd door Monica Maas getoond. De kinderboekenweek staat in het teken van sprookjes, sagen en legen- nen, maar tot september dit jaar is al 200.000 ton zand boven water ge haald. De extra hoeveelheid gaat af van het quotum van volgend jaar Zanddepot Door winning in de Waddenzee vult de natuur de ontstane gaten op met ander zand, bijvoorbeeld van de kust van de eilanden. Ook wegens de mi lieu-effecten worden zandwinners door de overheid verwezen naar de Noordzee Dat zand bevat echter te veel zout voor directe verwerking. Bouw van een ontziltingsinstallatie is vereist. De Noordhollandse Vereniging van Producenten van Bodemspecie wil een onderwater-zanddepot van zes tot acht hectare in het Marsdiep ten noorden van de marinehaven van Den Helder. De milieubeweging is daar niet blij mee. De natuur beschermers hebben twijfels over de noodzaak van de voorziening, daar er een depot met ontziltingsinstallatie is in IJmuiden. Ze zijn bang dat het zand in het Marsdiep mengt met dat van de Waddenzee, waardoor een bestaand evenwicht wordt verstoord Drie leden van de Dansgroep Oude Dansen zijn vorige week geèerd met een zilveren speld. Marga van Langelaan, Hansje en Gerard van der Kooi kregen het erebtijk omdat ze al 25 jaar onaf gebroken lid zijn Met veel ple zier. De uitstapjes en uitwisselin gen. de gezellige onderlinge dansavonden en de vele optre dens op Texel behoren tot een lange reeks van hoogtepunten. Het enige minpunt is de vergrij zing. Er moeten echt nieuwe pa ren bij Zet dat maar met een dub bele streep eronder1" (Foto Frons Hopman) den. Voor bezoekers aan de bi theek ligt een kleurplaat te wacK Wie die inlevert krijgt i boekenlegger en wellicht nog: andere prijs. Verder liggen de ból die zijn bekroond ter inzage. 0 deze boeken wordt een prijsvt gehouden. Wie de vragen goed antwoordt, maakt kans op eenp Morgen (woensdag)middag pres» de bibliotheek in samenwerking de andere boekwerkers het km poppentheater van lla van der Po Ze doet de voorstelling „De kat» zak" De voorstelling duurt drie k' tier en begint om 15.00 uur en is schikt voor peuters, kleuters en dere neuspeuteraars tot 7 jaar entree is een rijksdaalder Kas: zijn vooraf verkrijgbaar bij de bi theek.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2