Badgasten ontdekten 100 jaar geleden De Koog Handtekeningenactie nieuwbouw Durperhonl ondersteuning alternatief plan Ter doos Voetbalprogramma COURANT Skeeleren ten bate van de Papoea's Racketavonden i Stappelandhal Twee medailles Ingrid van Lubek Zaterdag 5 oktober: SVO B1-HCSC B2 13 SVOC1-BKCC2 HRC E8-Texel '94 E1 9 Vrone D1-Texel'94 D1 jj Texel '94 D2-Helder D2 tl VZV B1-Texel'94 B1 14 ZAP B2-Texel '94 B2 13 Texel'94 C1-VZV C1 13 Texel '94 C2-ZAP C2 13 ZDHC1-JVCC3 n Texelse puplllencompetitie: SVO F1-SVO F2 10 Texel'94 F1-Texel'94 F2 10 SVC F1-Texel'94 F4 10 De Koog F1-Texel'94 F3 10 Texel '94 E2-Texel '94 E4 u Texel '94 E3-SVC E1 SVO E1-De Koog E1 11 ZDH E1 -Texel'94 E5 Texel '94 D3-SVC D1 12 SVO D1-De Koog D1 12 DINSDAG 1 OKTOBER 1996 TT7VT7T CT? Het Koger strand anno 1914. Tentjes op het strand en mensen die zich volledig gekleed op het strand begaven. (Foto's arch tof Klaas Uitgeest) ..Om 12 uur precies verscheen de nieuwe badwagen. De eer ste die daarvan gebruik maakte was ene onzer vreemde bad gasten. ene Duitse dame. Zij stoorde zich niet aan de blikken van velen, die zeker in het baden van dames iets ongewoons zagen, maar spartelde naar hartelust in het frissen water. "Aldus was de Texelse Courant op 25 augustus 1896 getuige van de eerste schreden van De Koog op het toeristische pad. Het is dit jaar precies honderd jaar geleden dat bij de badplaats het eer ste paviljoen de deuren opende. bladen gemeld dat door de heer Maas een doelmatig doch voorlopig eenvoudig badpaviljoen nabij De Koog zal worden gebouwd Voor de waarheid van dat bericht kunnen wij niet instaan." 25 juli 1896 ,,'t Schijnt inderdaad meening te zullen worden met het plan om Texel tot badplaats te verhef fen", verwees de TC naar een gemeenteraadszitting waar een ver zoek van zakenman en handelaar J.H Moojen werd behandeld om een deel strand van de gemeente in onderhuur te mogen nemen. „Eene ;Tot die tijd was De Koog een stil af gelegen dorp dat werd bevolkt door jutters en boeren De helft van de tien huizen en boerderijen werd bewoond door Daalders of familie daarvan, de rest door Maassies of Kuipen Het was armoe troef. Hadden de meeste Texelse dorpen nog een brandweer, veldwachter, een nachtwacht en ver enigingen om te ontspannen, De Koog had niets van dat alles, zelfs geen hulppostkantoor. Slechts een brievenbus Een schooltje was er wel, vanaf 1824. Het dorp werd beter bereikbaar toen in 1886 tussen De Koog en Den Burg een grindweg werd aangelegd, dat ook door het dorp zelf liep. In 1890 kreeg De Koog een nieuw zeemerk of baken, ter vervanging van de oude houten stellage op het duin. Eerste plannen De eerste plannen om toeristen naar het kustplaatsje te lokken dateren uit maart 1889. Men was van mening dat mensen van de vastewal wel belang stelling voor het eiland zouden heb ben. omdat er een goede veer- verbmding bestond met de overkant en omdat het frisse zeewater aan het Kogerstrand door niets was verontrei nigd. Bij visserplaatsen elders in het land, was dat wel anders. De firma Koning Co voerde tijdens een bij eenkomst in 1889 de plannen en een concrete tekening ter tafel „zoo mede ene begroting van kosten, geraamd op ƒ1.100,-". Het paviljoen leek op „Concordia", het ontspanningslokaal bij de Zand kuil („Het Bossie") De naam zou worden „Noordzeebad-De Koog- Texel" Het benodigde kapitaal zou in aandelen van 25.- worden bijeen gebracht, waarvan er in augustus 1889 44 waren toegezegd of ge plaatst. De plannen raakten in het ■vergeetboek na het overlijden van initiatiefnemer P.C Koning in 1892. Badpaviljoen Begin 1896 maakte de Texels Cou rant er verschelden malen melding van dat de plannen weer waren op gepakt Thans wordt in sommige Het kampeerterrein in de duinen bii De Koog indruk werd nog versterkt toen we een blik binnen konden slaan op het inwendige Voorafgegaan door het fanfarecorps wandelde het gezelschap langs de waterkant. Bij het nemen van een bad werden ook de badstoelen, ezels, pony's en een roeiboot in gebruik De eerste schreden van De Koog op het toeristische pad. Het badpaviljoen in de duinen bij De Koog dat in 1896 werd geopend. spoedige beslissing werd hierop ge vraagd, tot het aldaar bouwen van een badpaviljoen waaraan alreeds met kracht schijnt te worden ge werkt." Belang „Of het zal gelukken om een gedeelte van den stroom van badgasten naar hier te doen leiden, zal de tijd moe ten leren Doch wij wensen gaarne en in het belang van den ondernemers en in het belang van ons eiland, dat deze poging naar wens moge sla gen." De Telegraaf meldde spoedig daarna dat dankzij de badinrichting een druk bezoek wordt verwacht. „Immers de zee is nabij Texel uitstekend geschikt tot baden en de golvende graan akkers en groene weiden van Texel zijn beroemd." Op 9 augustus waren vele getuigen van de opening van het badpaviljoen in de Koger buitenduinen, vlakbij het strand. „Maakte het reeds van buiten gezien op allen een zee goeden indruk, die De Dorpsstraat rond 1900. Het huisje rechts van de kerk Is ..De Hoop", het eerste koffiehuis in De Koog. Het badhotel, dat na de geboorte van prinses Juliana naar de toekomstige vorstin werd vernoemd. De skeeler-enthousiasten Han Pastoor, Willem Kuyper en Siep van der Zee gaan op bijzondere wijze geld bijeen brengen voor het project „Stuur een Papoea naar schoolBij goed weer zullen ze zondag a.s. op skeelers van Den Helder via de Afsluitdijk naar Zürich rijden en vervolgens terug naar Den Helder, een afstand van omstreeks 120 kilometer. Mensen die zaterdag a.s de fancy fair van de Redmer IJska-school in De Waal bezoeken, worden bij een speciale stand uitgenodigd de preciese afstand (in meters) te raden. Desgewenst kunnen meerdere af standen worden opgegeven. Per op gave moet f2,50 worden betaald Ook kinderen zullen (voor f1,- per opgaaf) een vraag kunnen beantwoorden die op de skeelertocht betrekking heeft. Voor degenen die de juiste afstand raden of er het dichtst bijzitten, zijn prijzen beschikbaar gesteld. De pre cies afgelegde afstand zal tijdens de tocht worden bepaald door een mee- lijst van gegadigden voor de verkoop van sterke drank, een vergunning die tot die tijd was voorbehouden aan Simon Daalder. Zijn zoon R.J. Daal der Simonszoon, winkelier en koop man te Den Burg, kwam in 1900 naar De Koog om het winkeltje en café voor te zetten Later zou het zaakje bekendheid verwerven als disco „De Toekomst' zag er in 1930 zo uit. genomen. Ook van de nieuwe bad- wagens werd gebruik gemaakt. De karretjes werden voortgetrokken door ezels. Omdat na enige jaren bleek dat het badpaviljoen te dicht aan zee stond, werd het rond 1900 verplaatst naar een hoger gelegen duin bij De Koog. Omnibusdienst De verwachting dat het paviljoen de toeristenstroom naar Texel op gang zou brengen, kwam uit. „Wie werke lijk versterking van krachten en her stel van gezondheid zoekt, die vindt geen beter en aanbevelenswaardiger oord De Texelse hotels kunnen er zijn, dat verzeker ik u Komen er bad gasten, dan komt er ook een tram", schreef de Gids voor Texel in 1899 Er kwam geen tram, maar om de groeiende toeristenstroom van en naar De Koog te vervoeren, onder hield de Omnisbusdienst een buslijn naar de badplaats. Koffiehuis De Hoop J Dalmeijer onderkende de waarde van de extra toeloop en opende in 1897 aan de Dorpsstraat koffiehuis „De Hoop", beter bekend als het „Witte Huis". In 1904 stond hij op de Ondanks dat De Koog de meeste badgasten van Texel trok, heerste er ontevredenheid. Met name over de pas opgerichte VVV. In april 1911 begon de badplaats haar eigen ver eniging: De Vereniging tot bevorde ring der belangen van het dorp De Koog en de polders De Koog en Everste Koog Pas in maart 1933 kwam het op initiatief van Teso tot een samenwerking van de verschil lende lokale toerismekantoortjes, waarbij een nieuwe en veel grotere VVV werd opgericht. Van een dorp met tien huizen rond de eeuwwisseling, groeide De Koog uit tot een badplaats van formaat De keus aan gerieflijke hotels, pensions en huisjes nam gestadig toe. Ook in het buitenland groeide de bekendheid van het dorp. De vroegere Duitse rijkskanselier Luther en ex-tsjaar van Roemenië Ferdinand brachten er voor de oorlog zelfs een bezoek. „Die hier komen zijn de echte natuur vrienden en zij, die zich wezenlijk voor eenige tijd aan de dagelijksche sleur willen onttrekken en zichzelf weervinden in de zenuwsterkende rust van wind, zee en zand", schreef de Texelgids in 1935. Met dank aan Klaas Uitgeest Tekst: Gerard Timmerman Zondag 6 oktober: Dess-De Koog t4i De Koog 2-VZV 5 14 Kaagvogels 1-SVO 1 14 Texel '94-DTS u Texel '94 2-Berdos 2 12 Wieringerwaard 4-Texel '94 314 DTS 6-Texel '94 4 14 Texel'94 A1-BKCA1 12 Succes A1-Texel '94 A2 Oudesluis-ZDH ZDH 2-Geelzwart 4 G-voetbal: Argon-De Koog Dames: Texel '94-Winkel 2 14 Recreanten: De Cocksdorp-Oosterend 10 ZDH-De Koog Texelse Boys-Oosterend 2 10 In sporthal 't Stappeland wordem dag- en maandagavond de rad avonden gehouden voor tenniss Onder leiding van Theo van I houden beoefenaars zich andeit uur intensief met de sport bezig eerste drie kwartier doceert 1 Maanen trainingsvormen, tijdens tweede helft de wedstrijdvormen kosten voor tien avonden bedra: ƒ100,- (inclusief ballen en huur de indoorbaan). Vrijdagavond 19.00 tot 20.30 is bestemd vooi speelsterkte E Van 20.30 tot 22 uur oefenen de (bijna-)beginm Maandag van 20.00 tot 21.30 tram speelsterkte D2 en D1 Opgever Theo van Maanen. tel. 31 64 (eventueel inspreken op hel woordapparaat). Een zonnige dag op het Kogerstrand in 1924. rijdende fietser. De skeelers gaan zondag van start na aankomst van de eerste boot in Den Helder. Ze hopen omstreeks 18 00 uur op Texel terug te keren. Atlete Ingrid van Lubek heeft dit weekend twee goede prestaties neergezet. Tijdens de estafetteloop „Het Hart van Brabant" die zater dag in Tilburg startte, vestigde de Texelse een parcoursrecord. Ze liep haar traject van 6,5 km in 22.15 minuten. Haar team, dat uit zestien lopers bestond, eindigde als eer ste. Zondag verscheen Van Lubek aan de start in een run-bike-run in het Utrechtse Tubbergen Ze liep tien ki lometer, fietste er veertig en liep ten slotte weer vijf kilometer De omstan digheden waren met regen, harde wind en een parcours van kasseien ronduit zwaar. De atlete bewees haar topvorm door in het kielzog van de Helderse Luciènne Groenendijk met elf seconden verschil als tweede te eindigen Badhotel Het badpaviljoen, eigenlijk een sim pel café, voldeed op den duur niet aan de verwachtingen. Het was te klein en men kon er niet overnachten Toen rijpte het plan om naast het paviljoen een groot hotel te bouwen, waarvan de kosten op 60 000,- wer den geraamd. In 1907 werd hoog op de duinen het badhotel geopend, dat door Jan Flens Pzn. speciaal voor het logeren van badgasten was gebouwd. Na de geboorte van prinses Juliana, werd het badhotel naar deze oranjetelg vernoemd. „Een keurig badhotel, waarin met een aangenaam zomer verblijf heeft, voortal wanneer men de levende natuur bemint, Hoe keurig is er de duinflora in de nabijheid, hoe rijk vertegenwoordigd zijn de vogels in de prachtige duinpannen De Nederlan den en De Muij", schreef J. Daalder in 1909 in het blaadje „Op de Hoogte Baken In 1910 meldde de Texelse Courant: „De aanvraag om plaats in het Bad hotel Prinses Juliana is zó groot, dat nu al voor een deel van de zomer niet alleen alle kamers zijn verhuurd, doch dat ook andere beschikbare ruimte door de heer Flens gehuurd is en zo zal dus ook het dorp met badgasten gestoffeerd zijn Geallieerde vliegers die met hun bommenlast op weg waren naar Duitsland, gebruikten het witte badhotel tijdens de Tweede Wereldoorlog als baken voor hun route Op last van de bezetters werd het hotel om die reden afgebroken. De dorpscommissie van De Cocksdorp en Eierland is een handtekeningenactie gestart ter ondersteuning van het al ternatieve bouwplan voor een school tegen het Eier- landsche Huis aan. De dorpscommissie ziet niets in de plan nen van het college voor een nieuw schoolgebouw voor 't Durperhonk, dat los van het Eierlandsche Huis staat. De dorpscommissie vreest net als de Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE), dat een nieuwe basisschool op een andere lokatie ten koste zal gaan van het gemeenschaps centrum. Hiertoe heeft het college besloten omdat 't Durperhonk niet meer te is te combineren met het Eierlandsche Huis. „Als je gaat kijken in andere dorps huizen, dan vind je daar een heel andere sfeer. Die zijn anders dan in De Cocksdorp namelijk niet perma nent bezet. Het Eierlandsch Huis ver vult een zeer belangrijke rol in het ge meenschapsleven, voor jong en oud", somt Gerard Monen van de dorpscommissie een waslijst aan ac tiviteiten op en rond het dorpshuis op. „Bovendien zijn er wekelijks diverse vergaderingen. De centrale rol van het Eierlandsch Huis in De Cocksdorp en omgeving is voor een groot deel te danken aan de permanente aan wezigheid van het beheerders echtpaar Ooijevaar, dat te allen tijde bereid is om de mensen te ontvan gen. Het wordt duidelijk gebruikt als ontmoetingsplaats Ons dorpshuis is in de huidige vorm een onmisbaar stukje voor het sociale leven van héél Eierland." Welke garantie? „Weliswaar garandeert wethouder Eelman het voortbestaan van de dorpshuisfunctie van het Eierlandsche Huis, ze zegt niet hoe ze dat van plan is", aldus Monen. „Als de school apart wordt gebouwd, het het zeer waarschijnlijk dat het dorps huis niet blijft draaien zoals het nu doet." De VGE deelt die mening en presen teerde onlangs een alternatief plan. Architectenbureau Alkema en Honingh ontwerp een gebouw waar bij aan het Eierlandsche Huis een nieuwe school wordt gebouwd met een eigen gemeenschapsruimte en een aparte ingang. De voordelen zijn volgens de dorpscommissie legio een besparing van circa een miljoen gulden aan gemeenschapsgeld, de grond rond hel Eierlandsche Huis is al beschikbaar en gaat dus niet ten kosten van eventuele woningbouw. Bijkomend voordeel is dat de school jeugd zonder veel tijdverlies gebruik kan maken van de aangrenzende sporthal. Volgens Monen is het ontwerp Alkema en Honingh enkele m geleden tijdens een openbare ve dering met het dorp besprd „Toen bleek dat een overgrotem derheid voorstander is van hela natieve plan en een aparte sdi zoals de gemeente wil, met zielz' Het is toch onverteerbaar dal college tegen de wil van de plas lijke bevolking haar zinnen dooi Het is in deze kwestie van belang besluit te nemen op basis van a menten en persoonlijke gevoel met te laten meetellen Handtekeningenai Volgens hem heeft de gem® vooruitlopend op evenli meuwbouwplannen voor de te school weinig aan hel onderhoud het dorpshuis gedaan. Het zou name om reparatie van het dak<f Er is volgens Monen achterstand ongeveer zes ton. Als het dorps' met de school wordt gecombine dalen de onderhoudskosten." Om precies te peilen hoeveel me" uit De Cocksdorp en omstreken! ter het plan van de VGE staan,® dorpscommissie handtekeningenactie gestart invulformulieren worden donder of vrijdag bij de mensen opge™ De briefjes kunnen ook worden geven bij Gerard M"' Kikkertstraat 10. Het is de bed® dat de handtekeningen aanW" lege worden aangeboden

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4