„Een voorbeeld voor iedereen Arco verlegen onder hulde Bakker: „Als het aan mij ligt, gebeurt het" 1EXELSE COURANT Tesovergadering Schoonmakers Vinke verhogen kwaliteit Bedrijvig^?/# Geld provincie voor rotonde Historisch blad over pacht duinen Amateurtje nam klucht in studie Lift in de nieuwe dubbeldekker? )mvorming St. Jan waarschijnlijk over twee jaar Verhuizen z« 'at ik zeggen wou... lans met vogelhuisje Resultaat verkoop openbaar groen wekt ongeloof DINSDAG 1 OKTOBER 1996 Gezelligheid vormde weer een belangrijk element op de aandeelhoudersvergadering. VERVOLG VAM PAGIMA 1 Voorrangsrecht Aan het al vaker geuite verlangen om de knippen van een voorrangskaart na afloop van de geldigheid nog te kunnen gebruiken voor overtochten zonder voorrang, zal wel worden te gemoet gekomen. Wortel zei dat het nieuwe systeem het mogelijk maakt om voorrangsrecht en overtochts- recht te ontkoppelen. Aandeelhouder J.N de Ruijter uit Bakkum uitte lof voor de fraai ge drukte jaarstukken maar stelde voor er voortaan toch een pagina met „kengetallen" aan toe te voegen, cij fers die in kort bestek de hoofdzaken van de stukken weergeven. President commissaris Bakker wees het idee niet bij voorbaat van de hand. Dat gold wel voor De Ruijters klacht dat Texelse aandeelhouders veel meer profiteren van de gratis overtochten dan overkantse en zijn voorstel om daar een eind aan te maken door in plaats van de overtochten een be hoorlijk dividendbedrag aan alle aan deelhouders uit te keren. Daar viel natuurlijk met aan te denken Het huidige systeem nu juist is bedoeld om het aandelenbezit in de eerste plaats voor Texelaars aantrekkelijk te maken zodat de kapitaalsvlucht naar het vasteland op den duur wordt te ruggedraaid. Krim-lening De man uit Bakkum hoorde ook tot degenen die kritische vragen stelden over de lening van (1.3 miljoen die Teso heeft geleend aan exploitatie- maatschappij De Krim ter financiering van de golfbaan en over het verband dat er zou bestaan met de aankoop door de EMK van het aandelenpakket van Doeksen. Martin Eelman meende dat afspraken zijn gemaakt en dat Teso nu „controle" heeft over de door De Krim gekochte aandelen Tesamen met de controle die Teso al heeft over de240 eigen aandelen van f 100,- zou daardoor een afdoende bescherming tegen vijandelijke over name zijn geconstrueerd Bakker ontkende dat Hij werd bijgevallen door directeur Oosterbeek van Doek sen, die dank zij het éne aandeel dat hij heeft gehouden, de vergadering kon bijwonen. Het besluit om de aan delen aan De Krim aan te bieden was na de geruchtmakende „nacht van de coöperatie" mede ingegeven door de collegiale gevoelens jegens Teso. „We wilden ze graag naar Texel heb ben'Of de aandelen waren overge dragen onder voorwaarde dat ze ook op Texel moeten blijven, werd met duidelijk Willem Bakker sprak de vrees uit dat De Krim de aandelen verkoopt als financiële nood daartoe zou dwingen Aad Boerhorst zei tot „meneer de president" dat hij zich ergerde aan al de gevraag. Hoofd zaak was dat dank zij de aandelen- overdracht Teso in Texelse handen blijft Tarieven Sprekende over de bedrijfs ontwikkeling gaf directeur Wortel uit leg van de gewijzigde tariefstructuur Het principe is het meeste te laten betalen door de „veroorzakers" van de naar verhouding hoogste kosten Individuele gebruikers van het veer betalen dan meer dan de vaste klan ten en voor het vervoer van auto's moet naar verhouding ook meer wor den betaald dan voor personen. Wat het personentarief betreft is aanslui ting gezocht bij het openbaar (Foio Harry de Graaf) vervoerstarief op de route Den Burg- 't Horntje dat f6,- bedraagt. Door deze operatie te laten samenvallen met een gemiddelde tariefsdaling van 5,5% gaan toch alle categorieën er op vooruit Volgens Hanme Oskam klopte dat laatste met helemaal. Voor gebruikers van de opgeheven week kaart is de nieuwe situatie minder gunstig. Bedden In zijn openingstoespraak uitte de president-commissaris tevredenheid over het onderzoek dat Den Helder en Texel samen met Teso zullen in stellen naar de toekomstige (on)bereikbaarheid van Texel als ge volg van toeristische ontwikkelingen in Den Helder, zoals de Rijkswerf plannen. Teleurgesteld was hij ech ter over het feit dat de gemeente Texel bij de bestemmingsplan behandeling een toeristische groei met 4500 slaapplaatsen mogelijk heeft gemaakt, zonder na te gaan welke effecten dit heeft op de boot- dienst. Door telkens te waarschuwen dat het aantal toeristische bedden op Texel niet groter mag worden, wekt Teso de indruk zich te bemoeien met het ge meentelijk beleid Directeur Wortel benadrukte later in de vergadering dat dit niet te bedoeling is. „Maar we mogen best op de consequenties wi|- zen die het heeft voor de capaciteit van de veerdienst. Het vervoers aanbod hoeft helemaal niet zo sterk toe te nemen of er ontstaat al een wachttijd van vier uur. Dat is een file van vijftien kilometer' Teso is vóór groei, maar alleen buiten het hoogsei zoen. Dan is hel voor de onderne ming zelfs heel gunstig, want de hui dige gemiddelde bezetting van de schepen is slechts dertig procent". Zestien medewerkers van Vinke Schone Diensten uit Oudeschild ontvingen woensdagmiddag aan boord van Teso-veerboot Schul- pengat het diploma vakgeschoold schoonmaker. Daarnaast kwam het bedrijf in bezit van twee kwaliteitscertificaten. Uit de feestelijke uitreiking blijkt dat het Texelse schoonmaakbedrijf aan de kwaliteit werkt. Vinke heeft twee certificaten verworven: ISO 9002 en OSB+ ISO-normen zijn wereldwijde en onafhankelijk bepaalde kwaliteits eisen Het OSB+ certificaat is een initiatief van de Ondernemers organisatie Schoonmaak- Bedrijfs- diensten en is specifiek gericht op de schoonmaakbranche Directeur Ko Vinke: „Alle mondelinge afspraken die we binnen het bedrijf hadden, staan nu op papier. We wer ken nu volgens vaste procedures en met vastgestelde eisen. Dat geeft zekerheid aan de opdrachtgevers. Ook intern ontstaat duidelijkheid le- dereen weet z'n taken en plaats in de organisatie De klantgerichtheid zal hierdoor toenemen. Natuurlijk bepaalt de klant uiteindelijk zelf of het goed is." De OSB controleert jaarlijks of Vinke nog aan de normen voldoet, aldus voorzitter drs H van Weerdenburg. die woensdag de certificaten en diplo ma's uitreikte. Twee van de zestien medewerkers waren met lof ge slaagd, en dat was hoger dan het lan delijk gemiddelde. „In onze sector gaat het vaak om laaggeschoold werk Door deze cursus komen onze medewerkers op een hoger niveau", aldus Vinke. De cursisten werden o.a getest op hun kennis van produkten, materialen en technieken. Medewerkster Hiske Boks uit 't Horntje kreeg een bronzen speld voor 12Vi jaar trouwe dienst. Vrij bijzonder, omdat in de schoonmaakbranche velen een parttime dienstverband hebben. Ko Vinke zelf kreeg de zilve ren speld omdat hij 25 jaar in het vak zit. tingen en gingen bij de buurt langs Nu moeten mensen die een stuk grond willen kopen zelf om goedkeu ring van de buurt vragen. Dat be spaart ons tijd en geld. De verkoop verloopt nu een stuk efficiénter." Waar CDA en Texels Belang de lof trompet staken over de verkoop resultaten. bleef Eelman sceptisch. „Het overzicht is mij te summier. Ik denk dat het beeld minder rooskleu rig wordt als alle werkelijk gemaakt kosten op een rijtje worden gezet." Poster- „Niks hoor we houden er geen creatieve boekhouding op na." Hij becijferde dat de gemiddelde onderhoudslasten van openbaar groen door de verkoop op jaarbasis ruim tienduizend gulden lager uitval len Jaap Vlaming (Groen Links) liet zich sceptisch uit. „Achteraf gezien is het al het trompetgeschal rond deze kwestie in het verleden met waard geweest." Hij erkende dat er 111 mensen blij zijn gemaakt met een stukje openbaar groen. „Maar de rest van de Texelaars moet het missen De provincie heeft per brief laten weten dat Texel op een bijdrage van drie ton kan rekenen voor aan leg van een rotonde op het kruis punt Pontweg/Hoornderweg. Ver wacht wordt dat de gemeente zelf de resterende ƒ300.000.- bijpast. Nadat in commissieverband de laat ste bezwaren tegen de rotonde zijn besproken, neemt het college van b en w vandaag een definitief besluit over deze bedenkingen. Worden ze met gehonoreerd dan wordt de pro vincie gevraagd om een verklaring van geen bezwaar Daartegen kan geen protest worden ingediend Als Gedeputeerde Staten de verkla ring afgeven kom die, tesamen met de aanlegvergunning en de vrijstel ling van artikel 19 ter inzage bij de gemeente. Dan kan wél weer be zwaar worden gemaakt, maar eigen lijk alleen tegen eventuele fouten in de procedure. (Foto Tessa de Graait) Instandhouding van de Texelse duinen vergt grote zorg. Ook anno 1863 was het al tobben met de kustlijn. Dat blijkt uit de pacht- vergunning van het duingebied rond De Koog aan Cornelis Gerritsz Duijnmaijer. De originele vergunning uit het gemeente archief, leesbaar gemaakt door Karei van Empel, staat in het herfstnummer van de Historische Vereniging dat in de boekhandels te koop is. Nan Huijsman Rzn. beschrijft de er barmelijke omstandigheden waarin J P Quant, rond 1877 hoofdonderwij zer te Oost. zijn werk deed Het his torisch blad beschrijft tevens het be zoek van Prins Willem V aan Texel in 1789. Ander onderwerp is het beroep van kapper. Aan het begin van deze eeuw vervulden zo ook tal van offi ciële taken. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft de klucht ..Vakantieleed op Myconos", door Henk Hofmann in studie genomen Onder regie van Hetty Beijert wordt het stuk op 16 november ten tonele gevoerd. De uitreiking vond symbolisch plaats op de veerboot: Vinke haalt een belangrijk deel van het personeel van de overkant. Links vooraan Ko Vinke en OSB-voorzitter Van Weerdenburg<foio Frans Hopman) ito de Graaf houdt niet van op- ll. De gehandicapte topsporter left echter na de laatste iralympics een punt achter zijn elhaast professionele carrière get. Dat leverde hem zaterdag inhuldiging op tijdens de open jg van Fitt. Slhouder Nel Eelman had lang na dacht over de manier waarop ze co wilde toespreken Speciale aan- icht geven omdat hij gehandicapt is ces ze af „En als je in Atlanta een edaille had gehaald, was je met een idauer ingehaald. Dat is niet ge- :urd, maar dat is geen reden om >ai helemaal mets te doen Iemand >een sportcarrière van dit niveau iluit verdient eerbetoon." Jman memoreerde de eerste wed- tdvan Arco. In de halve marathon li De Waal in 1986 debuteerde hij sen gewone rolstoel. „Het was een snsche wedstrijd en je kwam met haar toespraak tijdens de hero- ning van het Verpleeghuis liet deputeerde Wildekamp het al orschemeren: verzorgings huis Sint Jan gaat dicht. Het rgcentrum Texel spreekt niet «sluiting, maar van omvorming «oneenheden. Die zou in 1998 beslag moeten krijgen. provincie heeft nog enige finan- ;eakkefietjes met het rijk af te ron- iPas daarna kan een definitieve iJissing worden genomen over het ■lal verzorgplaatsen voor ouderen toordholland. Toch tekent zich in- Idels aardig af hoe het eruit gaat ii Vandaar dat gedeputeerde dekamp vorige week al duidelijk akte achter het Texelse plan te an om in Sint Jan appartementen r ouderen te maken, tjende week praat de gedepu- de met minister Els Borst en ma met staatssecretaris Erica pstra. Het gaat om geld voor uit- iding van verpleeghuiszorg in de «incie en de bijdrage voor torgingshuizen. Er is al een plan irde toekomst gemaakt, maar dat el misschien nog een beetje wor- ibijgesteld, als er een andere ver ging van het rijk komt dan was •calculeerd rel plan wordt voor Texel gerept een uitbreiding in De Gollards '18 zorgplaatsen Sint Jan zou tals verzorgingshuis dicht gaan, ma vijftien meerkamer- artementen in het complex wor- i gebouwd. Bovendien heeft de vincie twaalf extra appartementen Sint Jan in het plan opgenomen, iivoor is een speciaal potje met d. november wordt het definitieve n van de provincie bekend ge- skt, waarna een inspraakronde Als alles doorgaat volgt uitvoe- |in 1998. Dat betekent dus verhui- voor enkele bewoners van Sint „Inderdaad", bevestigt lokatie- nager Kees Boer, die zich beperkt globale informatie. „Het is nog tbs met zeker, dus we kunnen met ard zeggen dat het doorgaat." «'verklaart dat de bewoners op de Qte zijn van de plannen. „Ze we- dat ze waarschijnlijk moeten ver ten. Misschien dat enkelen na bouwing terug kunnen in een ap- iement, maar dat moeten we te- die tijd bekijken." li u"en vcturtwra-iidtlijkhriJ van Jf rn.Uciir 3 f o wie, zag m'n vogelhuisje ié ui? "leeft maanden in m'n tuin tegen berkenstam gestaan 'uitzicht op de eiken en de vlier, het a n m'n tuin wat sier. "leeft een voorbijgange voor de il gestaan? 'er met m'n vogelhuisje vandoor Ban. ■J 9aat echt m'n voorstellingsver- San te boven, [gaat zoiets dergelijks nu roven? 1E 'eren 't soms kinderen met zin in '9rap, e" 4 die konden er niet bij zonder Seirap. ,c *1 niet langer gissen, 'lC°P dat ik m'n huisje met lang Bzal missen. 61 lat op de manier zoals het is ge- ha n a' !cPeen dag weer in de tuin zal V in M oe a| Ineke Brandsema, De Koog (Noorden, ZH) Het ontwerpen van een nieuwe boot ter grootte van de Schulpen- gat en als vervanger van de Molen gat. zal binnen afzienbare tijd aan de orde zijn. De bejaarde mevrouw M.J. Schmidt-Tuppe uit Uithuizen bracht in de rondvraag van de Teso-vergadering de wens naar voren om dit schip te voorzien van liften zodat slecht ter been zijnden de salons moeiteloos kunnen be reiken. Reactie van president-com missaris Bob Bakker: „Als het aan mij ligt, gebeurt het". Extra late boten mogen dan voorlopig van de baan zijn, de wenselijkheid van een extra vroege boot is nog met onderzocht. Vrachtvervoerder Henri van Maldegem zou best een afvaart om vijf uur of half zes willen, want dan zouden hij en zijn collega's op het vasteland vertragende files vóór zijn. Beloofd werd dat dit onderwerp bij de eerstvolgende consumentenenquête de aandacht zal krijgen. Pottenbakker Jaap Jager noemde de publikaties in de kranten dat Teso- aandelen voor f650,- te koop zijn. in hoge mate misleidend Hij voelde zich slachtoffer want hij had getracht via de bank aan aandelen te komen. Wat er toen precies was misgegaan, werd niet duidelijk maar Jager was in elk geval „op zijn bek" gegaan Het had hem veel geld gekost en het was zelfs advocatenwerk geworden. Een nieuwe poging via een andere bank relatie was ook.op een teleurstelling uitgelopen. Bakker bood aan de pro blemen na afloop van de vergadering onderling te bespreken. Aan het slot van de „Agenda" in de Texelse Courant staan wekelijks wis selende mededelingen van Teso in zake extra vaarten, prognose van wachttijden en andere informatie die met de veerdienst te maken heeft. Thijs Molenaar sloot de rondvraag af met het verzoek dergelijke informatie tevens door te spelen aan NOS Teletekst zodat overkanters die de Texelse Courant niet lezen, zich ook op de hoogte kunnen stellen. Jaap Jager tijdens de rondvraag Slachtoffer van aandelenhandel? iron Hany oe g<wo bevroren handen aan. Een jaar later was je twintig minuten sneller", ty peerde ze zijn doorzettingsvermogen Als organisator van grote wheelerwedstrijden ontpopte Arco. met steun van zijn vriendin Chris de Craane, zich tot Texelpromotor „Daarom, omdat je een positief inge steld mens bent en een voorbeeld van volledige integratie van een ge handicapte krijg je toch een medaille", aldus de wethouder, die Arco de plaquette van de gemeente overhan digde, evenals een boek Openhartig Namens de Sportraad hield Albert Hoven een opvallend openhartig be toog Hij bekende een onbestemd gevoel te hebben overgehouden aan de eerste confrontatie met Arco als gehandicapte sporter „HetwasinDe Waal Ik weet het nog precies. Met iedereen had je, als sporters onder elkaar, wel een praatje. En toen kwam ik jou tegen Wat kon ik je vra gen? Of je kouwe handen had? Uit angst en onwennigheid zei ik alleen 'wat een slecht weer hè?'.. De doorbraak volgde veel later in De Dennen. Hoven: „Ik was aan het hardlopen en ineens kwam je naast me rijden. Ik mopperde over mijn schoenen en jij over je stoel. En in eens was het me duidelijk: we spra ken dezelfde taal. Als sporters had den we dezelfde teleurstellingen, dezelfde hoogtepunten Het wegval len van de drempels noemde Hoven een bijzondere verdienste van Arco. die altijd zichzelf bleef en gehandicaptensport toegankelijk maakte. „Je hebt baanbrekend werk verricht.' Kookkunst Tijdens de grote wedstrijden op het eiland logeerden de wheelers van de overkant altijd bij familie Schuijl in hotel Tatenhove aan de Bosrandweg In de loop der jaren groeide een „Vrijwel precies op nul uitkomen, dat moet toeval zijn." Erna Eelman (VVD) en Hans Roeper (PvdA) rea geerden vorige week met ongeloof op de boekhouding van wethouder Poster (financiën) over de verkoop van openbaar groen. Vanaf 1994 hadden er 111 transacties plaats gevonden, met een gezamenlijke oppervlakte van ruim één hectare. De gemeente hield er zegge en schrijve 105 gulden aan over. De verkoop van openbaar groen is nog steeds een beladen kwestie. Dat bleek onder meer uit het wantrouwen van Erna Eelman over het overzicht van de verkopen en verpachtingen (ƒ352.598,-) en de kosten die moes ten worden gemaakt door de ge meente (ƒ352.493,-) De ambtelijke hulpen van Poster hebben veel tijd in de transacties gestoken Hun uren waren begroot op circa ƒ174.532,-. Poster: „Dat waren vooral aanloop kosten. De kosten gaan nou eenmaal voor de baat uit. We hielden hoorzit- warme band tussen de familie en Arco en Chris. Irene Schuijl ging in op hun verstandhouding en adviseerde Arco wel te blijven sporten. „Wij heb ben kennis gemaakt met de fantas tische kookkunst van je vriendin Blijl wheeleren, anders groei je dicht Ze gaf Arco een kadootje, dat ze zelf jaren geleden van een groep wheelers had gekregen en waar ze erg op was gesteld. Het was een bij zondere spiegel, waarin een symbo lische wheeler was verwerkt. Namens Fitt, waar Arco vele zweet druppeltjes heeft liggen, boden fysio therapeuten Joop Steenvoort en Freerk Broekstra Arco en zijn vrien din een plant aan voor hun nieuwe woning. Bovendien kreeg de sporter het aanbod bij Fitt af te trainen, daar zomaar stoppen ongezond zou zijn Zweep „Tja, nu kan ik ook niet achterblijven", vond Arco zelf Hij dankte iedereen voor de steun in de afgelopen jaren. Speciaal memoreerde hij Dick Graaf van de Texelse Wolonderneming, die hem in alles sponsorde maar zelf niet op de voorgrond wilde treden. „Ik zal zijn hulp nooit vergeten." Ook een speciaal woord van dank had de spor ter voor zijn vriendin. „Ze zat nog net niet met een zweep achter me aan, maar het scheelde niet veel." Toch een medaille voor Arco.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5