B en W: Bezwaren otonde ongegrond F" 00 w Kossen gaat kiosk Turfveld pachten Defensie: Mokweg vóór broedseizoen autovrij GeknipfeCf Ex-fotomodel daphne WV voelt zich onbehoorlijk behandeld Olieboorders winnen zaak laad van State Clowns en theater in De Kampanje TEXELSE^ qourANT Eerste thuisduel herenteam Tevoko Mia Bartelsman turnkampioen Slechte start basketbaldames Eilandcompetitie volleybal Calluna herhaalt gezinsactie Eilandcompetitie tennis Laatste surfwedstrijd Tevoko De raad is door de bocht; straks wij. Afsluiting onderwerp convenantgroep Geknip%<f Levenslustige 101-jarige I. trap, maar vrachtwagencombinaties kunnen de draai op de rotonde aan de Ruigendljk maken. rctonde op de kruising Pont- «oornderweg is wat de ge- ite betreft definitief. Het col- heeft de vier bezwaren die ngs tijdens een hoorzitting !en behandeld ongegrond ver- rd. Een vijfde bezwaar werd gntvankelijk verklaard omdat !e laat binnen kwam. Op een >van Veilig Verkeer Nederland I) afdeling Texel werd niet ge- terd. Het plan gaat nu naar de incie, die al heeft toegezegd elft van de zes ton kostende ide te betalen. Bij goedkeu kan spoedig met de aanleg len gestart. ezwaren die tijdens de hoorzit- m half september Ier tafel kwa- zijn van verkeerstechnische of hebben betrekking op ïrsveiligheid. constateerden b dat de bezwaren niet van plano- Jie aard zijn, wat volgens het ;ewèl voorwaarde is bij de pro- e, werden ze niet gegrond ver- i. goedkoop excuus om steek- tnde argumenten naast je neer gen", vindt Jan Driehuis, voor- »an VVN afdeling Texel VVN is fel tegenstander van de ro- juist omdat die volgens Drie- sorbijschiet aan de doelstelling: :eilige oversteek voor fietsers ms Driehuis zullen automobilis- e verloren gegane tijd willen jn- en voorbij de rotonde harder rijden. ,.Met alle gevaren van Onbehoorlijk Texel, dat half april al een brief de rotonde aan de gemeente ief, voelt zich onbehoorlijk be- Elddoorbew. „B en w heeft met de moeite genomen op onze ie reageren. De brief is ook aan adsleden gericht. Die hebben niet eens onder ogen gehad." nis vindt het hoogst merkwaar- iteen belangengroep die waakt de veiligheid in het verkeer en linke achterban op het eiland niet serieus wordt genomen, iet een nieuwe vergunning in afgegeven door het minis- ran economische zaken voor 'en naar olie of gas op Texel, aft de Raad van State beslist aanleiding van een zaak die al 1988 speelt. aalschappij Elf Petroland heeft 'rerleden het verzoek ingediend P Texel te mogen boren naar Ie brandstoffen. Eind '88 gaf hel èrie een vergunning waartegen •orm van protesten van milieu- 'Saties kwam. Die werden door wiische zaken met gehono- alwerd wel een wijziging in de lining opgenomen, zodat de aatschappij meer beperkingen opgelegd Op de bijgaande was aangegeven dat mocht 1 geboord op twee lokaties in flandse polder en op een plek Noordzee, ten zuidwesten van Nnd. Sroland tekende bezwaar aan te wijziging van het ministerie maatschappij werd deze week feRaad van State in het gelijk In de uitspraak zijn de be- o van de milieu-organisaties 'Ogenomen. Er is een streep Is hele vergunning gehaald. ■Net ministerie niet heeft gemo- waarom een wijziging in de •Jiing is opgenomen. Een procedure zal zeker enkele Driehuis, zelf voorstander van een tunnel of stoplichten, heeft zijn onge noegen bekend gemaakt aan diverse raadsleden, die er naar verwachting dinsdagavond vragen over zullen stellen. Geen opstoppingen Jan Frederic! van de afdeling civiele techniek kan naar eigen zeggen niet uit de voeten met de „verkeerstech nische" bezwaren die zijn gemaakt Het ontwerp zal dus niet worden aan gepast. Frederici is met bang dat de rotonde tot verkeersopstoppingen zal leiden. „De rotonde heeft een capaciteit van 2.000 personenauto-eenheden (PAE) per uur Er passeren er hoog uit 1.000 per uur, 250 per kwartier. De capaciteit is dus ruim voldoende Vluchtroute's Hij voorziet door de rotonde geen grote,toename van automobilisten die via een vluchtroute naar Den Burg of elders zullen rijden. „Er zijn nu ook al automobilisten die vanaf de boot de Leemkuil nemen Volgens Frederici kunnen vrachtwagens de rotonde goed passeren. „Er zijn wel transport ondernemers met klachten bij ons gekomen dat hun vrachtwagen bij de rotonde aan de Ruigendijk vastliep tegen de zogenaamde rammelstrook. Maar die is juist zó aangelegd dat de achterassen van combinaties over deze schuin oplopende strook heen kunnen." (Foto Gerard Timmerman) Toen de Texelse Courant met een vrachtwagencombinatie van de firma Van der Vis bestuurd door chauffeur Johan Schrama woensdag de proef op de som nam, bleek de rotonde aan de Ruigendijk precies ruim genoeg voor de draai van de combinatie, die een lengte heeft van 18,20 meter. Rammelstrook Om het passeren voor vrachtwagens te vergemakkelijken zal bij de rotonde aan de Pontweg extra aandacht aan de rammelstrook worden gegeven. Frederici is overigens verbaasd dat transportondernemers die wèl met aanmerkingen komen, geen bezwaar hebben ingediend. Wat betreft de gemeente is de ro tonde een beklonken zaak. Het be sluit komt niet meer terug in de raad. Zodra de provincie de verklaring van geen bezwaar afgeeft, kan het werk in principe worden gestart. In het najaarsbericht van de provincie, eige naar van de Pontweg, is ƒ300 000,- gereserveerd voor aanleg van de ro tonde. De gemeente heeft in de be groting de kosten voor de andere helft opgenomen Jonge theaterliefhebbers kunnen zaterdagmiddag om drie uur hun hart ophalen in De Kampanje in Den Hel der. Voor kinderen van drie tot vier jaar brengt de Utrechtse groep Filiaal de voorstelling „Drie" op de planken. Drie clowns roepen met weinig om haal van woorden emoties op bij het jonge publiek Regisseur Sjoerd Schwibettus liet zich inspireren door de comedia dell'art en de klassieke clownstechniek. De entree is acht gulden. Handhaving in de promotieklasse. Dat is het doel dat heren 1, het „vlaggeschip" van volleybal vereniging Tevoko, zich dit nieuwe seizoen heeft gesteld. Morgen speelt het team de eerste wed strijd. In de eigen sporthal Ons Ge noegen ontvangen de roodzwarten Nivo uit Hoorn. Gezien de op stapel staande plannen van de Nederlandse volleybalbond (Nevobo) zal handhaving geen lichte opgave zijn. De bond is van plan na het seizoen 1996/'97 de huidige vier promotieklassen van Noordwest Ne derland te halveren. Dit met het doel de kwaliteit van het volleybal in de lagere klassen te verbeteren. Voor Tevoko betekent dit, als de plannen doorgaan, dat heren 1 minimaal bij de eerste vijf van de competitie moet ein digen. Anders volgt automatisch de gradatie naar de eerste klasse. De Texelaars zijn. gezien de goede resultaten van vorig seizoen, gema tigd optimistisch. Na een matige start deed Tevoko toen voor geen tegen stander onder en bereikte uiteindelijk een verdienstelijke plaats op de rang lijst. De Texelse mannen moeten wel het vertrek van passer/buiten- aanvaller Walter Oskam zien op te lossen Door het faillissement van Fokker moest hij op zoek naar een andere baan, wat niet meer te com bineren viel met wonen en sporten op Texel Een gevoelige aderlating, want allrounder Oskam was met zijn goede techniek en slagkracht een sterke pion. Als „pinch hitter" is nu Michel Gomez aangetrokken De kracht van de tegenstander van zaterdag is niet bekend. Nivo is een promovendus uit een ander district. Tevoko gaat echter uit van de eigen kracht en verwacht met name aanval lend de tegenstander de baas te zijn De wedstrijd begint om 15.00 uur. VRIJDAG 4 OKTOBER 1996 Te stom om Texel te vinden. Dat is Daphne Deckers, vriendin van Wimbledon-winnaar Richard Kraji- cek, beslist niet. Aldus citeert het Al gemeen Dagblad het ex-fotomodel. Van een onzer verslaggeefsters Deckers (sinds Wimbledon- beter bekend als 'Dashing Daphne', de vriendin van Richard Krapcek) is niet dom. Zc heeft toevallig wel de grootste leerschool van de we-1 reld voltooid het modellenbe- staan. Dat maakte Daphne deze week ti|dens het symposium Mode en Marketing op de Eras mus Universiteit in Rotterdam duidelijk ,,Als model moet je al le talen spreken Engels, Duits, Frans, Italiaans en Spaans en dan denken ze nog dat |e te J stom bent om de weg naar Texel te vinden De turnafdeling van SVC heeft onderllinge wedstrijden gehouden. De kinderen streden in leeftijds groepen met elkaar om de eerste prijs. Daarbij turnt ieder kind op zijn eigen niveau. Binnen dezelfde leeftijdsgroep waren dus verschil lende oefeningen te zien. Op deze manier is het voor ieder kind leuk om mee te doen, want de oefenin gen waren aangepast aan het tot dusver bereikte niveau. Opvallend was de grote opkomst van publiek. Alle banken waren goed be zet Doordat de wedstrijden waren uit gesteld i.v.m. het zwangerschaps verlof van juf Annemarie hadden de kinderen eigenlijk weinig tijd gehad om te oefenen Toch wisten zij alle oefeningen goed uit te voeren. Het publiek genoot van de kleinsten en op het eind van de avond hielden Mia Bartelsman en Wendy v.d. Beek de spanning er goed in De hele wed strijd turnden zij gelijk op, maar op het laatste onderdeel (kastspringen) moest Wendy Mia toch voor laten gaan. Daarmee behaalde Mia ook de De eerste wedstrijd van het dames team van De Mareis heeft de basketballers geen punten opgele verd. De Texelaars werden door Break Out uit Hippolytushoef met 28-33 afgetroefd. De Noordhollanders overdonderden De Mareis al in de eerste minuut van de wedstrijd. Pas in de tiende minuut verkleinden de eilanders de achter stand dankzij goede aanvallen en een dichte verdediging. Met rust stond de thuisploeg 20-14 vóór In de tweede helft bereikte De Mareis zelfs een voorsprong, maar in de laatste tien minuten lieten de Texelaars de kop hangen Break Out profiteerde en schoot langs De Mareis. Zondag spelen de dames van De Mareis om 18.00 uur in de Sportlaan in Den Helder tegen Enkhuizen. Dinsdagavond trainen de dames en heren gezamenlijk om 19.30 uur. hoogste puntenscore van alle groe pen en werd daardoor clubkam pioene. De prijswinnaars: Groep 3 1 Manon Walbeek, 2 Marloes v d Beek. groep 4 1 Joneke Meyer, 2 Pieler Hooiischuur, 3 Danielle Ouanel en Marianne Langeveld, groep 5 1 Inge v.d. Bent, 2 Emmeke Ran en Lotte Bakker. 3 Monique Rijk, groep 6 1Marièlle Bolier, 2 Barbara Dubbelt; groep 7. 1 Jonna Zijm. 2. Merel v d Linde en Dieuwenje Ran, groep 8 1 Janet v.d. Bent. 2 Nelleke Saai; voortgezet onderwijs 1 Mia Bartelsman. clubkampioene Mia Bartelsman Programma: Dinsdag 8 oktober: Veld A mannen gemengd: 18.30 u. O S.G.-P.28/Krim DGM 19 15 u. ABN/AMRO-DGM P 28/Krim 20.00 u. 12Balck -Tatenh 1 ABN/AMRO 20.45 u. Handicap'94-Graaf 12 Balck 21 30 u. Super-Perf. Bodies Graaf Veld B mannen vrouwen: 18.30 u. Beverdam-Waayer Fitt 19.15 u. Fitt-Ecomare Beverdam 20 00 u. Cavo Lat.-Tatenhove 2 Rabo 20.45 u VVV-Rabo Cavo Latuco 21.30 u. Gr. SI (v)-Kruisw ABN/AMRO 22.15 u. Visser-ABN/AMRO Kruiswerk Veld C vrouwen: 18.30 u Eierl Huis-Klif 12 Westerl. 19.15 u. Westerl.-Durper Haarstudio 20.00 u. Haarstudio-Nokanto Zeilmak 20.45 u. Zeilmak.-Texèle Jozef 21.30 u. Jozef-Top Tien Texèle 22 15 u. Timmer-Smash '68 Top Tien Wedstrijdleiding voor deze avond let en Willem (315194). Gezien de zeer positieve reacties van vorig jaar roept zwemparadijs Calluna de zondag opnieuw uit tot familiedag. Dat betekent dat vier personen uit een gezin vanaf zondag a.s. voor slechts 7,50 de hele dag gebruik mogen maken van het zwembad Voor elk persoon meer uit hetzelfde gezin moet ƒ2,50 worden betaald In het zwembad is speelmateriaal voor kinderen aanwezig. Calluna is op zondag geopend van 10.00 tot 17 00 uur. Deelnemers wordt verzocht wedstrijduitslagen steeds zo spoedig mogelijk duor te geven aan de wedstrijdleiding (tel. 316301) De in verband met het slechte weer afgelaste wedstrijden van 29/9 jl. dient men zelf opnieuw af te spreken. Zondag 20 oktober vindt het jaarlijkse eilandcompetitie-toernooi plaats: op gave bij de wedstrijdleiding. Deuce 09 00 uur 09.00 uur 10.00 uur 10.00 uur Heri Hodie 09.00 uur 09 00 uur 10.00 uur 10.00 uur 19 00 uur 20.00 uur H. de Porto-E.Kossen R Siebinga-L. Mantel J. Beerling-B. v. Veen V. Koot-M. Taal E. v Bommel-H. Schraag R. v.d Bent-M. v d. Wetering L. Saal-M. Land M v d. Bent-N. Erwich N. Ooyevaar-H. Witte F Stolk-J Zoetelief Koogerslag 09 00 uur H Bakker-B. Tromp 09 00 uur P Brons-A. Westerlaken 10.00 uur J. Goénga-M v Liere 10.00 uur A. Kamstra-F. Schraag Oosterend 09.00 uur J. Beyert-M Jansen 09.00 uur T v Koppen-T v. Beek 10.00 uur I. Land-I. Huisman. Windsurfers trekken zondag voor de laatste keer het wetsuit aan. Om 12,00 uur sluit Windsurfclub Texel het seizoen af met de laatste wedstrijd die meetelt voor het club kampioenschap De wedstrijd wordt gehouden bij het surfstrandje bij Dijk manshuizen. Afhankelijk van het weer wordt een parcours uitgezet. De inschrijving start om 11.00 uur in de kantine. Ook niet-leden zijn welkom Zaterdag 5 oktober „Ons Genoegen" Zaaldienst: dames 1 1. 13.30 u. H. Tevoko 2-De Boemel 3 15 00 u. H P.K. Tevoko 1-Nivo 1 2 13.30 u. D Tevoko 1-De Boemel 1 15.00 u. D. Tevoko 3-WSOV 1 3. 13 30 u H Tevoko 3-Zeemacht1 15.00 u D. Smash '68-Coach/Seah. 3 GOED GEDORN .DRfiNj pRÉPRHKr GERfeRBhO) np7~ I STIL Defensie blijft bij het voornemen de Mokweg nog voor het komende broedseizoen voor auto's af te slui ten. Het plan leidde eerder dit jaar tot een storm van protesten op het eiland en staat tijdens een bijeen komst van de convenantsgroep op 28 oktober op de agenda. Defensie zal niet op eigen houtje tot de af sluiting overgaan, maar voert over leg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Defensie wil duidelijker dan voorheen aangeven waar de grens ligt van het militaire terrein Op basis van het ka daster is de precieze begrenzing van het gebied van Defensie onlangs vastgesteld. Delen rond de Hors meertjes blijken militair eigendom te zijn. Het natuurgebied blijft volgens Defensie gewoon toegankelijk, maar zal wel worden gemarkeerd met bor den waaruit blijkt dat de wandelaars zich op militair terrein bevinden. Slagboom Een andere maatregel is dat ter hoogte van het boswachtershuisje een slagboom wordt geplaatst. Voet gangers en fietser mogen wel passe ren, personenwagens niet. „Het wordt niet zomaar een slagboom met een mariniererbij", aldus kolonel J.B. Crol De slagboom wordt bediend vanaf de poort van de Joost Dourleinkazerne. De reden dat De fensie auto's wil weren, is dat toeris ten en vogelaars die het gebied rond de Mokbaai vanuit de auto verkennen met hun wagens regelmatig de weg zouden versperren. „Zij hinderen daarbij op onduldbare wijze het door gaand verkeer van en naar de Dourleinkazerne", aldus Defensie, die vindt dat deze vorm van natuur beleving niet strookt met de waarde van het gebied. Brandweer, politie en andere hulpverleners hebben via een passensysteem vrije doorgang. Dat zelfde geldt voor houders van een invaliden-parkeerkaart en 65- plussers. Niet op eigen houtje Het college spreekt nog geen oordeel uit over het al of met plaatsen van een slagboom. Maar Defensie is volgens de gemeente niet bevoegd om op ei gen houtje over te gaan tot afsluiting van een weg, die momenteel een openbaar karakter heeft De Mokweg is namelijk in beheer bij de rijksover heid. Volgens de Wegenverkeerswet is alleen minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat gehouden om in dat geval verkeersmaatregelen te nemen. Volgens Crol is overleg gaande met het ministerie Als de minister tot gedeeltelijke afsluiting overgaat, kan de gemeente via de rechter tegen het besluit in beroep gaan. Voor het zover is, wil het college eerst met Defensie in discussie over de maatregel, waarbij de voor- en nade len worden besproken. Conform de afspraken in het convenant heeft Defensie zich verplicht om verkeersmaatregelen in de beheers- overleggroep te bespreken. Die bij eenkomst wordt 28 oktober qehou- den. Een trouwe lezer uit Ermelo stuurde ons dit bericht uit de Stadsomroeper Harderwijk" over de oud-Texelse Aagje de Breed-Vonk. Erik Kossen uit Den Burg gaat bos- kiosk 't Turfveld exploiteren. Hij pacht de zaak van de nieuwe eige naar Maarten Hoogenbosch, die de kiosk per 1 oktober heeft overge nomen van Bart Eelman. Kossen, die een eigen drankenhandel (Omnidrink) heeft, zal het popu laire verkooppunt in De Dennen niet persoonlijk runnen, maar neemt iemand in dienst. ,,'t Kwam op m'n weg", verklaart Maarten Hoogenbosch, die als eige naar van eethuis Catharmahoeve aan de rand van De Dennen een bedrijf in dezelfde omgeving heeft „Toen ik hoorde dat het te koop stond, heb ik meteen de makelaar gebeld, 't Turf veld is een fantastisch punt, waarvan veel te maken valt ledereen die een rondje over Texel fietst, gaat door het bos. Dan komen ze óf langs Catharinahoeve, óf bij 't Turfveld Dus heb ik ze altijd..." Eerst overwoog Hoogenbosch om de kiosk zelf te exploiteren. Probleem was echter dat volgens een nieuwe wet altijd iemand met de vereiste pa pieren aanwezig moest zijn. Inzetten van zijn restaurant-personeel was hierdoor niet mogelijk. „En ik kan mezelf nou eenmaal niet in tweeën delen." Hoogenbosch benaderde Kossen. die niet alleen zijn drankleverancier is maar ook ijs vent aan de Randweg. „Hij deed dus al wat in die richting en was meteen enthousiast Kossen vertelt dat hij voorlopig op de vertrouwde voet verder gaat. Zater dag (morgen) wordt de kiosk schoongemaakt en heringericht en zondag is 't Turfveld van 10.00 tot 18.00 uur voor het eerst weer open. Door de week is het pand gesloten, maar tijdens de herfstvakantie is het gedurende twee weken dagelijks open. De rest van het jaar is de kiosk elk weekend geopend De nieuwe pachter wil nog weinig kwijt over zijn plannen „Deze winter zullen we erover brainstormen", al dus Kossen Naast raspatat waar de kiosk om bekend staat, zal hij ook dikke Vlaamse friet aanbieden Ook zal men er voor een kop soep terecht kunnen. Kossen wil nog niet verklap pen wie het nieuwe gezicht van de zaak wordt. „Voorlopig krijg ik hulp van mijn broer en een paar jonge jon gens De vorige eigenaar, Bart Eelman, heeft voor de boskiosk een bouwplan gediend, dat inmiddels door de ge meente en Staatsbosbeheer is geac cepteerd. De aanvraag ligt nu ter be oordeling bij de provincie Als „Haarlem" het licht op groen zet. zal Hoogenbosch van deze mogelijkheid tot uitbreiding gebruik maken. Acht jaar zwaaide Bart Eelman de scepter in de kiosk. Hij gaat zich nu toeleggen op de verhuur van appar tementen bij hoeve Halfweg aan de Hoornderweg, waar hij woont ,'t Turfveld is een heel klein bedrijfje, waarvan ik de hoofdpersoon was. Als ik er een dag niet was, moest de zaak dicht. Op den duur is dat lastig, er is geen ruimte voor een sociaal leven", verklaart hij zijn besluit om ermee te stoppen. „Toch overheersen de leuke herinneringen. Ik heb er met veel ple zier gewerkt. De kiosk was in trek bij Texelaars en toeristen Het is een gouden plek." De boskiosk is een populair punt voor Texelaars en toeristen. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5