Cjrocn ^warts jexels in het harL, \loodweer veroorzaakt veel schade op Texel Ontevreden cursisten willen geld terug eslaagde overval op hotel Den Burg Wampex in twaalf minuten volgeboekt Bliksem treft liverse huizen VERDER TVT in dit i\ummer Veel boekingen door bluesweekend 2 Vuurtoren rondom in de steigers 2 Schipper vecht voor behoud loodsbotter 3 Teso-kapitein Broersma kreeg gouden speld 3 Henk Wijsman beste kleiduivenschutter 6 Skeelers trotseren Afsluitdijk 6 Texel '94 nestelt zich in kopgroep 6 TEXELSE^COURANT Tien procent rijdt te hard mondje uit eindigt met aanrijding Inbrekers halen woning overhoop Gewichtige vangst voor „Avontuur" Scheidegger stuurt aan op rechtszaak Wipperploeg voor niets gealarmeerd GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11121 DINSDAG 8 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. INNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Qth* Zgirlrjixtll Ib k* kat- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Broodplankaanbieding vandeversboWters •esentator Bas Westerweel ser- 1 deze week het ontbijt in hotel Burg Vanochtend omstreeks ''uur pleegde hij met een camera van de Avro een geslaagde '"val" op het hotel aan de Ralaan. Hotelier Hans Eshuys en •rouw Hanme waren compleet 'ast, toen zij hoorden dat Moreel hun taken tot en met 'derdag overneemt. Hun verba- isleeg ten top, toen bleek dat zij •oor drie dagen naar Rome gaan. Ze hoefden alleen de koffers maar te pakken voor het vliegtuig dat vanmid dag vertrekt. Slechts enkele Texelaars, onder wie hun 18-jarige tweeling Freya en Sarah, waren in het complot betrokken. De stunt gebeurde in het kader van het nieuwe programma ..Voor el kaar". De Texelse aflevering is waar schijnlijk op 25 oktober. Westerweel neemt telkens de plaats in van een drukbezette „gewone" Nederlander, die een vakantie van harte verdient. Hij neemt niet alleen diens werk, maar ook diens hobby's over. Zo zal Westerweel morgenavond present zijn bi| de begrotingsbijeenkomst van D66, waarvan Eshuys actief lid is. Ook gaat hij op pad met TV Texel, die er vanochtend eveneens al bij was. Hans en Hannie Eshuys geven het hotel vol vertrouwen in handen van het Avro-team. Vanmorgen gaven ze Westerweel in de keuken nog een paar handige tips. (Foto Frons Hopman) Inoodweer dat vrijdagavond over het eiland trok heeft il schade veroorzaakt. In woningen in Den Hoorn en De tksdorp sloeg de bliksem in. Vooral de familie A. Bak- laan de Buysstraat was zwaar getroffen. Verder werden liadegevallen gemeld in Den Burg en Oudeschild. In sterend zette de hevige regenval het jeugdcentrum ge- iltelijk blank. schade was het grootst in de wo- van André en Linda Bakker, sstraat 11 in De Cocksdorp. Om stover twaalf sloeg de bliksem in («int van het dak Buiten was ills een klein gat te zien. maar op bovenverdieping was het een ra- f- •lagen net in bed. Toen klonk een •pende knal, veel geraas en ■nkel. Het plafond van een van de pkamers kwam naar beneden en .Jakpannen vlogen in het rond Ik fit droom ik dit? Eigenlijk was ik verbaasd dan geschrokken", ïltLinda Bakker. Toen zij en haar een kijkje namen ontdekten ze lenorme puinhoop. „Stopcontac- uit de muur, telefoon ontploft, tv list. verwarming stuk. Boven hing politie is op zoek naar een iffeur die betrokken is geweest en aanrijding in De Koog in de «tvan 4 op 5 oktober. Vermoe- jk gaat het om de bestuurder een taxi. aanrijding ontstond toen een 26- ji man uit Hooglanderveen na avondje stappen met vrienden, ibij ze met een rol slangen aan de Iwaren gegaan, op de kruising psstraat/Kamerstraat was gaan n Daar werd de man aangere- vermoedelijk door een taxi. De jffeur stapte uit en vroeg of het hloffer iets mankeerde. Toen dat het geval bleek, reed de man Ier. Korte tijd later werd het slacht- •echter onwel en is overgebracht ihet ziekenhuis in Den Helder, sniet bekend met welk letsel. De zoekt contact met de bestuur- Volgens getuigen gaat het om blauwe Mercedes, waarop een ioonnummer zou staan waarin zevens zouden voorkomen. In- 'atie van eventuele andere getui- isook welkom rook en de geur van zwavel. Toen we met veel moeite de deur van de slaapkamer openkregen, zagen we geen vlammen Toch hebben we maar 06-11 gebeld. De brandweer was er binnen vijf minuten De brandweer inspecteerde het huis, maar hoefde met te blussen. De bu ren, die onder dezelfde kap wonen, kampten met waterschade. Het wa ter op het dak van de familie Bakker werd door de luchtdruk onder de kap van de buren geblazen. De familie was nog het hele weekend bezig met opruimen „Vanochtend stond hier een heel wagenpark voor de deur", aldus Linda Bakker. Het dak is inmiddels provisorisch gedicht, de telefoon doet het weer en met een geleend toestel kon het gezin gister avond ook weer tv kijken. Offensief Het onweer dat rond middernacht vooral de noordkop van het eiland trof, was de tweede rake storing van die avond. Donder en bliksem open den vrijdag halverwege de avond een indrukwekkend offensief boven Texel. Omstreeks negen uur begon het te weerlichten, wat gepaard ging met regen en hagel Rond kwart over negen was het natuurgeweld het he vigst. Op dat tijdstip sloeg de bliksem in bij Arno en Ria van Heerwaarden aan De Kuil in Den Hoorn. Een doffe dreun maakte een einde aan een avondje tv kijken. „De vuurspetters kwamen uit het stopcontact", zegt Arno van Heerwaarden. De bliksem was ingeslagen op het lichtnet. Diverse apparaten begaven het: behalve de televisie ook o.a. de radio, videorecorder, een telefoontoe stel, de digitale satellietontvanger en de cv-kachel. De wasmachine en andere huishoudelijke apparaten de den het nog wèl. „We roken geen brandlucht", aldus Van Heerwaarden, die in het onweer-gevoelige Den Hoorn tot dusver de dans was ont sprongen Alle buren, op de familie Welboren na, hadden eveneens te kampen met schade. Dat is het gevolg van induc tie' het magnetisch spanningsveld dat door de blikseminslag wordt opge wekt en dat een hogere spanning veroorzaakt in electriciteitsdraden in de omgeving Dakpannen Op dezelfde tijd beschadigde de blik sem tiet dak van „Sunrise" van de familie J C. Timmer aan de Rozen- dijk. „Waarschijnlijk is een bolbliksem over de punt van het dak gerold", al dus de heer Timmer. „Er waren wel 40 pannen af. Het merkwaardige is: zonder een spoor van brand. De tv en wasmachine waren stuk en we zaten in het pikkedonker." Bij de buren belde hij de storings dienst van IBS. „Die kwam meteen en regelde dat aannemer Nico van Heerwaarden de volgende dag het dak kwam repareren Fantastisch dat je meteen zoveel hulp krijgt." Bij Marion de Graaf aan de Krimweg sloegen vijf stopcontacten uit de muur Drie daarvan bevonden zich in de slaapkamer van haar dochter Jonna. Die hoorde de klap niet, maar werd pas wakker toen haar moeder in het huis op onderzoek uitging. De schade op Jonna's slaapkamer werd pas de volgende ochtend ontdekt. „We zijn op blote voeten langs de scherven in haar kamer gelopen", aldus Marion de Graaf. Wateroverlast Hetjeugdgebouw in Oosterend kreeg te kampen met wateroverlast, toen het riool de regenval niet meer kon verwerken en het water door de schrobputjes omhoog kwam. „Geluk kig hadden we clubavond, zodat we meteen konden hozen", vertelt Bart Eveleens. De schade bleef dankzij het snelle ingrijpen van de jeugd beperkt tot de vloerbedekking in de hallen, waar zo'n vijf centimeter water stond. Het tapijt werd later uit de gang getrok ken. In de grote zaal viel de overlast erg mee. Al met al was de groep er een paar uur mee bezig. Eveleens: „Het programma veranderde op slag, maar we hebben best genoten." Overuren Installatiebedrijf IBS kreeg meldingen uit o.a. de Ruyslaan (De Koog) en de Klimpstraat (De Cocksdorp). Op vakantiecentrum De Krim kwam het halve kampeerterrein tijdelijk zonder stroom te zitten. In het Eierlandse Huis viel een deel van de apparatuur uit. De VEM spreekt van schade in De Cocksdorp, Oudeschild en Den Burg. Volgens woordvoerder Adri Wester- laken was het nachtwerk voor de drie medewerkers die storingsdienst had- André van der Vliet en Marjan van der Werd van organisatie K/apsma hadden het te druk om van het uitzicht vanaf „de hoed" te genieten. ffol° Fnns hopmunt Wampex-deelnemers hebben wel eens méér moeite moeten doen om zich in te schrijven De opge geven coördinaten voerden hen zondagmiddag naar De Koog Wie de peiling exact uitvoerde, kwam uit bij hotel Greenside Natuurlijk zat organisatie Kjapsma met in de lounge te wachten, maar op het dak bij de veelbesproken ,,hoed" Een makkelijke hindernis voor de Wampexers. want het dak was via de trap eenvoudig bereikbaar Het liep dan ook storm. Willem van de Kamer en Dirk Witte, die vorig jaar bij de inschrijving als tweede aan boord klommen van het bootje in de Mokbaai, meldden zich na twaalf minuten als groep nummer 30 Zij hadden eerst rondgesnuf feld in de buurt van het Koger kerkje voordat ze bij de hoed uit kwamen. Nét op tijd, tot hun ver bazing. Voor groep 31. die meteen daarna op het dak aankwam, streek Kjapsma de hand over het hart. De Weekend AMPhibische EXpeditie gaat vrijdag 25 oktober dus van start met 124 deelnemers (31 teams van vier personen) den „Ze werkten door tot vrijdag nacht drie uur en ging zaterdag ochtend om zeven uur alweer aan de slag. Zoveel overuren maken we in een normaal weekend lang met." Beveiliging Overigens is schade als gevolg van een blikseminslag of inductie te be perken c.q. te voorkomen. De VEM wijst op het bestaan van „overspannmgs-afleiders". Met tussenstekkers is het al mogelijk om voor ƒ50,- a 100,- electrische appa raten te beveiligen („fijnbeveiliging"). Daarnaast kunnen ook diepgaander maatregelen worden getroffen in de meterkast („grofbeveiliging"). dit is een stuk duurder. Zodra de spanning op de stroomkabel te hoog is, wordt de spanning afgeleid naar de aarde. De apparatuur blijft zodoende ge spaard. Navraag bij het Verbond van Verze keraars in Den Haag leert dat de ver zekeringsmaatschappijen de beveili ging niet verplicht stellen. Het is dus met zo dat verzekeraars geen schade vergoeden als apparatuur niet is be veiligd. Volgens woordvoerder Uding kunnen de maatschappijen in speci fieke gevallen, bijvoorbeeld bij bedrij ven met veel electronica. wel nadere eisen stellen bij het afsluiten van de verzekering. Wat betreft huishoude lijke apparaten adviseert hij om na te gaan wat de polis precies dekt. Inbrekers hebben donderdag een ravage aangericht in een woning van een 36-jarige man uit De Koog. Ze namen spullen mee met een waarde van ongeveer ƒ3.000,-. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Door het forceren van een deur ver- De kotter TX 94 „Avontuur" van Kees Boersen uit Oudeschild kreeg donderdagnacht op 90 mijl ten noordwesten van Texel een buitengewoon zwaar en groot voorwerp in de netten. Het was een zg. klipanker van maar liefst 8280 kg. Zeven Texelaars die ontevreden zijn over een cursus van het insti tuut Scheidegger willen hun cursusgeld van ƒ4.650.- per per soon terug. De klachten hebben betrekking op een opleiding bedrijfsadministratie en computer boekhouding die niet aan de ge wekte verwachtingen zou hebben voldaan. Scheidegger is niet van plan het volledige bedrag terug te betalen en laat het op een rechts zaak aankomen. De zeven cursisten, merendeels on dernemers met een eigen bedrijf, werden voor de cursus benaderd door Scheidegger Van begin af aan verliep de opleiding tijdens de winter avonden anders dan de Texelaars zich hadden voorgesteld. „Direct na aanvang van de cursus bleek dat er tussen de individuele cursisten grote verschillen in beginniveau bestonden. Tevens bleek daf de voorlichting die schaften de daders zich toegang tot het voormalige hotel aan de Nikadel waarin de woning is gevestigd. Het moet gebeurd zijn tussen 11.00 en 23.30 uur, want toen de bewoners rond die tijd thuis kwam, was een groot deel van het huisraad op z'n kop gezet. De inhoud van kasten en an dere spullen waren op de grond ge smeten De inbrekers waren er van door gegaan met een fotokoffer vol 'apparatuur. Verder miste de bewoner een koffiezetapparaat, een kruimel dief en een elektrische wekker. Vrij dag deed dezelfde man aangifte van diefstal van zijn bromfiets, die op de binnenplaats bij de woning stond ge stald Hij had zijn tweewieler afgeslo ten. door de vertegenwoordigers van de gedaagde (Scheidegger, red.) was gegeven voor iedere cursist verschil lend was. Zo was de ene cursist ver teld dat het ging om een algemene introductie tot computerboekhouden, terwijl de andere cursist was voorge houden dat hij door het volgen van deze cursus zijn bedrijfadministratie zonder al te veel moeite in zijn geheel kon automatiseren", aldus advocaat P W.M Traudes, raadsman van het zevental. Door het verschil in voorop leiding bleek voor drie van de zeven cursisten het theoriegedeelte vol strekt overbodig. Computerprogramma De problemen bij de theorie vielen volgens de cursisten in het niet bij het aansluitende praktijkdeel Vlak voor de afsluiting van de theorie werden de computers bij de Texelaars geïnstal leerd Traudes: .Op de eerste les van het praktijkgedeelte bleek dat de soft ware van geen kant deugde en dat het volstrekt zinloos was om met de cursus verder te gaan." Door proble men met het computerprogramma vielen de eerste praktijklessen uit Pogingen om de pc's van goede soft ware te voorzien liepen op niets uit. Daarmee was voor de Texelaars de maat vol Ze eisten volledige terug gave van het lesgeld. Scheidegger geeft toe „niet gelukkig te zijn met de omstandigheden waarin met name het tweede gedeelte van de cursus door onvoorziene omstandigheden heeft moeten plaatsvinden" Het insti tuut wil echter niet verder gaan dan teruggave van het cursusgeld voor het gedeelte computerboekhouden, ongeveer de helft van het bedrag. Het Bij een snelheidscontrole op de Post weg in Zuid-Eierland. zondag tussen 11.50 en 12.40 uur, trapten 25 be stuurders het gaspedaal te diep in Totaal passeerden 246 voertuigen, dus tien procent reed te hard. De hoogste snelheid was 84 km/u, terwijl 50 km/u is toegestaan. Deze automo bilist krijgt een boete van ƒ310,- aan de broek. Op de Pontweg in de PH-polder werd vrijdagmiddag rond de boot van vijf uur een controle gehouden. Van de 181 passanten reden er slechts twee harder dan 80 km/u. De „topscore" was ditmaal 110 km/u. Gisteravond kwam de Koger wipper- ploeg eventjes in actie. Na waarne mingen van een rode vuurpijl vroeg het Kustwachtcentrum of de Texelaars en de reddingboten van Den Helder het wad wilden afzoeken. Maar al voordat rubberboot De Zalm te water werd gelaten was duidelijk dat de pijl boven land was afgevuurd, wellicht door een flauwe grappenma ker. De actie kon hierdoor meteen worden beëindigd. deel bedrijfsadministratie wil Scheidegger met restitueren. „Van drie van de zeven cursisten hebben wij klachten ontvangen over dit ge deelte. Van de overige deelnemers zijn geen klachten binnen gekomen. Volgens Siebe Waaijer, zelf geen cursist maar die wel namens de ze ven Texelaars spreekt, is dat niet meer dan logisch: „De theorie werd als eerste gegeven. Sommigen zaten uit verveling te slapen, terwijl anderen de stof nauweli|ks konden bijbenen. Maar ze dachten' even volhouden, straks gaat het wel beter. Bovendien was de praktijk met de pc in het tweede deel het belangrijkste. Toen daar van alles misging, werd er pas echt geklaagd," Met het aanbod van Scheidegger voor terugbetaling van het praktijk gedeelte en een nieuwe, gratis cur sus computerboekhouden, neemt het zevental geen genoegen Waaijer: „Ze zijn gefrustreerd, hebben geen vertrouwen meer in Scheidegger en hebben geen tijd en zin om er weer een winter voor te gaan zitten." Het is nog niet bekend wanneer het geschil voor de rechter komt. (ADVERTENTIE) Er zat een zware ketting aan, maar die moest worden doorgeslepen om het binnenhalen mogelijk te maken. Door de loodzware vangst was het net deerlijk gehavend, zodat drie man acht uur bezig was om het te herstel len. Het anker is mogelijk afkomstig van een booreiland of pijpenlegger. Werner Dros en Chris Otten hebben het inmiddels van Boersen overgeno men Eerstgenoemde transporteerde het gevaarte met twee shovels van de havenkade naar een voorlopige plek. Het wachten is op een koper (Foto 8on Koning)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1