Cjrocn C2wartsjexels in het harL, Uitslaande brand treft boerderij „Avanti" Erf kamperen: terug naar vijf eenheden Momberg aspirant-koper hotel De Buteriggel FIOD ondervraagt medewerkers Paracentrum T E X E LS E^COURANT Texel VERDER AT IN DIT i\ummer Kunstkoe in De Waal 2 Record ezels en museum 2 Dirksoord op de helft 5 Weer nieuwe huisarts 5 Opwaardering triathlon 7 •s Zusters Sint Jan stoppen inzameling 8 Duinrel bijna klaar 9 -TI orszel Gezellig Werkgroep tegen sluiting Mokweg Onderhandelingen over Calluna in belangrijke fase pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11125 VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. |}?JNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMER? 1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 (Jm Jjart'JnWi a W Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (ADVERTENTIE) Rookwolken Tegen half tien waren de vlammen onder controle. De klus was toen nog allerminst geklaard, omdat het nog steeds smeulde in het hooi of stro dat in de schuur was opgeslagen, wat fikse rookwolken veroorzaakte De brandweer was daarom nog lange tijd bezig met nablussen. Een groot deel van het dak was helemaal weggesla gen. alleen het geraamte stond nog. Hoewel de brand volgens de eerste berichten met tot het woongedeelte was doorgedrongen, moet de rook- en waterschade daar groot zijn. Frits Bakker werd gisteravond op zijn vakantieadres van het trieste nieuws op de hoogte gebracht. Burgemees- Brandweerlieden proberen het vuur in de schuur onder controle te krijgen. De vlammen zijn door het dakgeraamte zichtbaar. r-, (Foto's Frans Hopman) ter W. van Rappard die bij ernstige branden en ongevallen een seintje krijgt, was ter plekke om de situatie en hulpverlening in ogenschouw te ne men. De brand trok een groot aantal nieuwsgierigen, die door de politie op afstand werden gehouden. t spuitgast kruipt In een boom om de waterstraal beter op de vuurzee binnen te en richten. brand werd omstreeks kwart over ontdekt door een buurman, die ien alarm sloeg. Omwonenden het eerst ter plekke waren, ver- aden dat het vuur zich razendsnel het dak van de stolp uitbreidde, and heeft een ontploffing ge- J Toen de brandweer in aan- iwas, was al vóór De Waal een e gloed te zien. Eenmaal aange- in sloegen de vlammen meters- uit de schuur. brandweer concentreerde zich op behoud van het woonge- le en het kantoor. ,,We wisten zeker of er nog iemand binnen aldus brandweerman Aad ïs. „Daarnaast richtten we ons op redden van de met vervangbare in." aankomst konden brandweerlieden aan de zijkant via het kantoor en de kantine het woonhuis binnengaan. Bewoner Frits Bakker was met zijn gezin een weekje op vakantie in Lim burg, maar broer Rob en compag nons Jan en Ben Bakker waren ter plekke om hulp te bieden. Mede op hun aanwijzingen wist de brandweer de administcatie, tal van persoonlijke eigendommen zoals fotoalbums en kleding te redden Ook een computer en tv-toestel werden naar buiten ge bracht. Omdat het dak dreigde in te storten was het daarna te gevaarlijk om nog binnen te gaan. Intussen trachtte de brandweer het vuur in de stolp te bedwingen. Eén Redden wat er te redden valt. Rob Bakker krijgt hulp van brandweermensen en kennissen bij het in veiligheid brengen van persoonlijke eigendommen Vakantie e strategie slaagde. Vrij snel na tbortuskHniek! Prima, goed ge- iltvoord Corrie, doei". Zaterdag- rond op weg naar Den Burg om bluesen, schalt uit de autora- onbedoeld een uitzending ionze lokale omroep. Hetpro- imma blijkt een vertrouwd ieronsje. want de presen- trice en bellers gaan bijzonder ticaal op z'n Tessels met el- ar om Er worden uitsluitend ornamen gebruikt en de trkwaardigste vragen wisselen laar af. Gezelligheid troef. Je nt tenminste van de straat en 'de kroeg De bluesliefhebbers talken juist over straat van ioeg naar kroeg. Als je het icht treft, is het steeds einde en pauze De muziek komt lidelijk uit dezelfde bron en al- in de fanatiekelingen herken- in feilloos de verschillende stij- i. De meeste bezoekers gaat II vooral om de gezelligheid, en pakt een pilsje, doet een tosje, scoort een patatje mèt en ederhoudt luidruchtig de sociale entakten. Maar men gaat ook tl voor een bloedmooie zange- s, krijgt kippevel van een te i"e gitaarsolo en wordt over- mpeld door hartstikke leuke en Veilige cajunmuziek Op het 'de podium van Question Plaza Lindeboom?) probeert een in der gehuld paar spontaan op tt andere dan muzikale wijze f zi/n gerief te komen. Van tooituskliniek tot bluesmuziek, 'eemd volkje die Texelaars, "sar wel gezellig. Horszei MO Project uit Den Burg voert ver regaande onderhandelingen met de firma Hino uit Loosdrecht over de aankoop van hotel/restaurant De Buteriggel in De Koog. Volgens directeur Ed Momberg is de over name voor negentig procent zeker. Het nieuwe hotel zal worden ge rund door Pieter Thijssen van Ex clusief Bemiddeling BV. die ook Hotel Juliana en Villapark Kamper foelie beheert. Het is met voor het eerst dat Mom berg zaken doet met de projectont wikkelaar uit Loosdrecht. Vorig jaar nam MO Project de uitvoering van de derde fase van De Mars over van Hino, dat de grond van de Ruiter- plaats in eigendom had verworven en voor de gefaseerde bouw van 116 woningen een volledig plan ontwierp. Momberg kocht het project van Hino In De Mars gaan de zaken voor de wind. De woningen die volgens plan volgend jaar moeten worden opgele verd zijn volgens Makelaardij Eelman Van Heerwaarden op éen na alle maal verkocht. De laatste was woensdag in optie. Voor 1998 is het beeld niet veel an ders. Van de twintig woningen die dat jaar worden gebouwd zijn er slechts drie met verkocht. En zelfs voor de bouwstroom in 1999 zijn al zaken gedaan. Koper Directeur Van Liempt van Hino liet onlangs weten een koper te zoeken voor het project De Buteriggel. Het restaurant wordt binnenkort gesloopt om plaats te maken voor een hotel met tien luxueuze kamers en een klein restaurant. Onder het complex komt een parkeergarage. Rijkswater staat en gemeente zijn akkoord met de lokatie en de bouw Nu het ontwerp en de plannen rond zijn, lijkt de overname door Momberg nog een kwestie van tijd. „Er zijn al leen nog enkele haken en ogen wat betreft vergunningen en de erfpacht van de ondergrond van Rijkswater staat." De ondernemer laat weten dat de sloop en herbouw van De Buteriggel net als De Mars en het Mieland bij voorkeur een Texelse aangelegen heid moet blijven. Momberg gaat het hotel niet zelf ex ploiteren, maar streeft naar de ver koop van de hotelkamers aan bijvoor beeld particuliere investeerders. Exclusief Bemiddeling Voorwaarde voor de overname is dat Pieter Thijssen uit De Koog, wiens bedrijf Exclusief Bemiddeling BV momenteel Hotel Juliana en Villapark Kamperfoelie beheert, het hotel gaat runnen. Het aantal eenheden dat Thijssen onder zijn hoede krijgt komt dan boven de honderd. De verhuur, het beheer, onderhoud en bewaking worden centraal vanuit het Badhotel geregeld. De particuliere investeer ders, waarvoor een vereniging van eigenaren wordt opgericht, worden niet verplicht alleen via Exclusief te verhuren. Het staat vrijwel vast dat boeren in het seizoen 1997 niet meer dan vijf tenten of caravans op hun erf mo gen toelaten. B en w hebben beslo ten de gedoogregeling, die het toe laten van acht eenheden mogelijk maakte, niet opnieuw af te kondigen. Het afgelopen seizoen mochten acht eenheden ook al met meer, maar dat werd rijkelijk laat duidelijk en er werd rekening gehouden met reeds ge maakte afspraken waardoor in de praktijk op het overgrote deel van de betreffende erven toch probleemloos acht tenten of caravans stonden. Het komende jaar zal dat onmogelijk zijn. Noodgedwongen Het standpunt van b en w is ingege ven door de, verwachting dat tegen de in het bestemmingsplan opgenomen regeling voor acht eenheden bij kam peren op erven, beroep wordt aangetekend en een voorlopige voor ziening wordt gevraagd bij de Raad van State. De kans is groot dat die voorlopige voorziening wordt toege kend en dat betekent dat acht eenhe den in het seizoen 1997 onmogelijk zijn. Ook de onlangs gevoerde bezwaarprocedure die de Werkgroep Landschapszorg tegen enkele afge geven vrijstellingen is begonnen heeft tot dit collegebesluit geleid Om op termijn het beleid voor het toe staan van maximaal acht eenheden open te houden is tevens besloten ook geen nieuwe vrijstellingen voor vijf eenheden uit te geven Tevens zal „in alle redelijkheid" worden overge gaan tot sanering van niet gebruikte slaapplaatsen en zal tegen de over treders van het seizoen 1996 worden opgetreden. Ervaringen Het onderwerp komt dinsdag aan de orde in de vergadering van de verga dering van de raadscommissie voor en de rechter-commissaris van de rechtbank in Alkmaar, die het onder zoek tijdelijk hebben uitbesteed aan de FIOD Het is volgens persofficier van justitie mr. G. Botman uit Alkmaar met ongebruikelijk dat controle van de boekhouding vragen oplevert Naar aanleiding daarvan zijn meerdere mensen van het Paracentrum ge hoord. Afgelopen week waren dat di recteur Bob Rienks en twee andere medewerkers Eerder werd adjunct directeur Simon Woerlee onder vraagd. De gesprekken vonden plaats in het Paracentrum Het is nog niet bekend wanneer het gerechtelijk vooronderzoek wordt afgerond. Berichten dat er medewerkers zijn aangehouden berusten volgens de persofficier en het Paracentrum met op waarheid. Bob Rienks was niet voor commentaar bereikbaar. Hij ver trok eind vorige week naar Canada voor een paar weken vakantie De Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (FIOD) heeft vorige week medewerkers van het Para centrum Texel gehoord. Dat ge beurde naar aanleiding van de huiszoeking in november 1995 waarbij de boekhouding in beslag werd genomen. De verhoren zijn onderdeel van het gerechtelijk vooronderzoek dat tegen het Para centrum is ingesteld. De fiscus verdenkt het Paracentrum ervan stelselmatig omzet-, inkom sten- en vennootschapsbelasting te hebben ontdoken. Bij de inval in no vember werd de administratie tot en met 1991 in beslag genomen. De huiszoeking werd landelijk nieuws toen een tipgever de grote kranten inseinde Het gerechtelijk vooronderzoek tegen het bedrijf valt onder de verantwoor delijkheid van de officier van justitie V-ik# Het nieuwe hotel De Buteriggel gaat er zo uitzien. De art Impression is gemaakt door Renë de Vries van Architektenbureau Loosdrecht. De werkgroep Behoud Medegebruik Natuurgebieden Texel heeft een brief geschreven naar de commandant van de Joost Dourleinkazerne. De leden zijn fel tegen de voorgenomen afsluiting van de Mokweg. Ze vinden dat daardoor met name ouderen en mmder-validen worden gedupeerd Daarnaast wijzen ze op de tolerantie van de Texelaars ten aanzien van het amfibisch oefenkamp. „De meerder heid van de bevolking accepteert het kamp Wij zijn ervan overtuigd dat het afsluiten van de weg daar afbreuk aan zal doen." ruimtelijk en huisvestingsbeleid, aan vang 19.30 uur. Daarbij wordt tevens teruggeblikt op de ervaringen met het erfkamperen in het afgelopen sei zoen. Erfkamperen gebeurde op 75 adres sen, die allemaal werden gecontro leerd. Nergens bleek sprake te zijn van meer dan acht eenheden. Een probleem wordt wel gevormd door de zogenaamde bijzettentjes Bij een tent of caravan wordt door de betreffende eigenaar soms een tweede tent gezet, een onvoorzien verschijnsel. Hoe groot mag zo'n bijzettent zijn? Hoe ver mag een bijzettent van de „hoofdvestiging" af staan? Hoeveel bijtenten mogen maximaal op een erf staan? Allemaal vragen die onduidelijkheid en dus de nodige problemen en discussies op riepen De bijtenten werden het afge lopen seizoen gedoogd maar dat blijft niet zo want het leidt tot hetoprek ken van de normen". Dit jaar werden er van de 75 vergun ningen twee ingetrokken, zodat er nu 73 erfkampeerterreintjes zijn met to taal 1672 slaapplaatsen. Overtredingen De controleurs hebben nota geno men van enkele overtredingen op hygiënisch gebied, het gebruik van kampeermiddelen door met-kam peerders, een te grote lengte van toercaravans waardoor het feitelijk stacaravans waren, en van boeren die van de vrijstelling geen gebruik hebben gemaakt zodat het betref fende aantal slaapplaatsen 135) ge saneerd kan worden. Verder werd geconstateerd dat en kele boeren hun kampeerterrein heb ben vergroot binnen het A-blok zon der vrijstellingsaanvraag. In eón geval was er sprake van uitbreiding buiten het A-blok. Ook werden aanmerkin gen gemaakt op de kwaliteit van de camouflerende beplanting. »ve „Avanti" aan de Schorrenweg is gisteravond door it felle uitslaande brand gedeeltelijk verwoest. Oe stolp- tiuur, waar ondermeer kisten en pallets waren opgesla- n, brandde uit, maar dankzij goed ingrijpen van de brand er viel het woonhuis niet aan de vlammen ten prooi. Veel rsoonlijke bezittingen van de afwezige familie F.J. Bak- twerden in veiligheid gebracht. Over de oorzaak van de jnd is nog niets bekend. spuitwagen bleef standby, al het ove rige materieel werd ingezet. Som mige spuitgasten klommen met een ladder in een boom om de waterstraal van bovenaf op de vlammen te kun nen richten. Volgens brandweerman Marius Banda was er voldoende wa ter aanwezig. Ondermeer werd ge bruik gemaakt van slootwater en een nabije brandkraan. De onderhandelingen tussen ge meente en Vastgroep Holding uit Baarn over de overname van zwemparadijs Calluna zijn nog in volle gang. De partijen hopen bin nenkort duidelijkheid te hebben over de verkoopvoorwaarden. Pas daarna kan een plan worden ont wikkeld. Begin dit jaar werd bekend dat Vast groep, eigenaar van het naast gelegen vakantiepark EurOase Texel (voorheen De Turkse Tent) en hotel De Kogerhoop in De Koog. interesse heeft om het zwemparadijs te kopen. De gemeente, die voor miljoenen aan leningen tn het bad heeft gepompt, schoof vervolgens aan de onderhan delingstafel. De eerste gesprekken verliepen vlot maar daarna stokte het tempo Tijdens de zomer werden, mede wegens vakanties, zelfs in het geheel geen afspraken gemaakt. Pas in september vond weer een ontmoeting plaats. Vastgroep-directeur Henk Spaan zegt dat nog steeds wordt gewerkt aan het opstellen van een intentie verklaring Daarin zeggen de par tijen: we gaan het doen, onder die en die voorwaarden Deze voorwaar den zijn nog punt van bespreking. Eén van de onzekere factoren is vol gens Spaan nog de verplaatsing van bedden. Vastgroep wil graag de slaapplaatsen van De Kogerhoop in ruilen voor appartementen of andere logiesaccommodatie op het Calluna- terrein. Wellicht kan het hotel aan de Epelaan worden gesloopt en plaats maken voor woningbouw. Ook zal Recreatie Maatschappij Texel (RMT), exploitant van Calluna, zich nog over de plannen buigen. „De intentieverklaring is nog niet binnen, maar we zullen er heel nauwkeurig naar kijken", aldus RMT-voorzitter Jaap Honingh Uitgangspunt voor het RMT-bestuur is het rapport van de werkgroep-Wortel, dat in maart j.l. door de gemeenteraad is aangeno men. „Zeker wat daarin staat over de werkgelegenheid is voor ons erg be langrijk." Over de onderhandelingen toont Honingh zich allerminst somber, maar zegt hij: „De wedstrijd is nog aan de gang. Het kan van 2-0 best nog 2-2 worden. Hopelijk zijn er geen penalty's nodig."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1