Vh°etR Weekend Ezelvereniging haalde 500e lid binnen Film Agenda Schrijver te gast in bibliotheek Bill oud Papier Lezing afgelast 19 en 20 oktober Kerkdiensten zondag 20 oktober Zwartbonte aanwinst Agrarisch museum Flamencoshow Fiets gestolen TEXELSE^? COURANT Sprookjes centraal r- in oefen weekend Luchtvaartmuseum verrast door de 15.000ste bezoeker teso Geprolongeerd Calluna-disco Wat ik zeggen wou, Verrassing Even een pak SNERT halen in Ab Kiewiet demonstreert in het Agrarisch en Wagenmuseum hoe vroeger de koeien werden gemolken. <Fo* Gerarci De Boekwerkers, het samenwer kingsverband tussen de Texelse boekhandels en de openbare bibli otheek, starten komende donder dag hun nieuwe lezingencyclus. Te gast is dan de Amsterdamse au teur Kees van Beijnum. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel in Den Burg oud papier op. Bewoners wordt verzocht de bundels en dozen vóór 10.00 uur aan de straat te zet ten, zoveel mogelijk op de container- verzamelplaatsen. Komende zaterdag wordt het oud pa pier opgehaald in de volgende stra ten: 7. Vaargeul, Schoorwal, Gasthuisstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witte- plein, Gravenstraat, Warmoes straat en Molenstraat. Van Beijnum is bekend geworden als journalist bij Nieuwe Revu. Met zijn eerste boek „Over het IJ", een crime- story, zette hij tevens een punt ach ter zijn journalistieke carrière. De grote doorbraak kwam met zijn derde boek, „Dichter op de Zeedijk". Dank zij de nominatie voor de Ako- literatuurprijs en zijn televisieoptreden bij Sonja Barend, kreeg Van Beijnum veel publiciteit De lezing begint om 20.00 uur in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Bezoekers kunnen gratis koffie drinken. Kaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar bij de Texelse boekhan dels en in de biep. Vooraf, in de pauze De Duitstalige lezing over vogels in de herfst die komende donderdag avond in EcoMare zou worden ge houden, gaat niet door. Bioloog Arthur Oosterbaan die de lezing zou verzorgen, is wegens onvoorziene omstandigheden verhinderd. Woens dag gaat dezelfde lezing in het Neder lands wel gewoon door. uur een Leerhuisbijeenkomst. L. Evers (oud-rector van het Maimomdes Lyceum in Amster dam en vice-voorzitter van het Overlegorgaan Joden en Christe nen) analyseert de teksten Gene sis 24 en 28: A. De methode van Eliêzer om een vrouw te vinden voor Izaak en Rebecca's rol daarin: B. Jacobs droom. Elke be langstellende is welkom. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis Onder andere wordt gesproken over ta ken en bevoegdheden van de on dernemingsraad, wijziging van de uitkerings- en pensioenveror dening wethouders, uitbreiding van de formatie I A, ingekomen en uitgegane stukken- In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-serie over Texel vertoond: 20,00 uur. Entree f2,-. Dinsdag 22 oktober Om 10 00 uur begint een kinder excursie op het wad bij De Cocksdorp. Kosten f4,-. Aanmel den bij de Waddenwinkel in de Wilhelminalaan in Den Burg. Van 11.00 tot 13.00 uur wordt on der auspiciën van EcoMare een wadexcursie bij De Cocksdorp gehouden Aanmelden bij EcoMare: kosten f7,50. Onder leiding van Michel Gomez begint om 18.15 uur de introduc tie van het zwemmen voor fibromyalgie-patiënten in zwem paradijs Calluna De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. Hoorzittingen worden gehouden in verband met een bezwaar tegen het plan van F. vd Linde voor de verplaatsing en vernieuwing van een recreatief opstal achter Kikkertstraat 39 in De Cocksdorp. En in verband met een bezwaar van twee buurtbewoners tegen het plan van P. Schuijl om een dienstwoning met kantoor te vergroten aan de Abbewaal. Ook wordt gesproken over de re cente ervaringen met het kampe ren bij de boer alsmede enkele voorbereidingsbesluiten De dialectafdeling van de histori sche vereniging komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Independence Day". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur de HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds J. ter Haar; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 10 OOu.Doopdienst.ds.H.R Betting mm v R K kerkkoor. De Koog: 10.00 u. dienst in De Waal. Den Hoorn: 10.00 u. dienst in De Waal Oosterend: 9 30 u ds E J. Vledder. Oudeschild: 11.00u.ds. E J. Vledder. De Cocksdorp: 11.00 u ds J ter Haar GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 ds J Vonk, ruildienst met Oosterend i.v.m. afsluiting consulentschap ds Daane. 19.00 uds. F J Daane; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u ds. FJ. Daane 19.30 u ds J Vonk GEREFORMEERDE GEMEENTE In de kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend 10 00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. 16.15 u ds.W. H. de Groot DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 10 00 u. dhr. B.Guiljam. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10 00 u. ds. J Visser, uitzending via RadioTexel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag: 19 30 u. dameskoor, woord- commumeviering, uitzending via De Lichtboei Zondag 10.45 u. Gospeltrain, nevendienst crèche. Oosterend: za 19.30 u. Oudeschild: zo 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing: 10.30 u. Is uw hoop gebaseerd op de wetenschap of op de bijbel? Wachttorenstudie: 11.20 u. Naar de wet van Christus leven. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: DokterW.Vos. Haffelderweg 2, Den Burg. tel 312023 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheel kundig centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg Bij ongeval len of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers 313086 (R. Heerenveen), 314727 (P Meuleman). 314669 (C.M van Karsen) of 312270 (J.G.de Winter). Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdelingïexel. voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9 00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13 00 -14.00 uur geopend, telefoon 313241. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreek uren: 314152. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10 00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp opTexel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-637744 (24 uur bereikbaar). Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel 319413 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel 312066 Kunstgebitreparatie: TandtechmekVan Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfondsen particulier praktijk), tel. 312069; b.g g.06-52804779 Tandtechmek R van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg Tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 uur. Zaterdag 10.00-13 00 en 15 00-17.00 uur Zondag 11 00-12.00 uur en 16.00-17 00 uur Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. De stolp in het Agrarisch en Wagen museum in De Waal geeft een steeds vollediger beeld van het vroegere le ven op een Texelse boerderij. In de authentieke stal staat sinds kort een koe die niet van echt is te onderschei den. De replica van kunstof is ge maakt door vrijwilliger Ab Kiewiet en geschilderd door Kees Vinke naar voorbeeld van Ina 3, de kleinste koe uit de stal van Ton Goeman van hoeve Concordia Toch bleek het dier. dat Kiewiet op ware grootte na maakte, nog te groot voor het stalle tje in de boerderij. Ze past er alleen schuin in. „Eens te meer het bewijs dat de koeien door de fokkerij in de loop der jaren een stuk groter zijn geworden", concludeerde de vrijwil ligers, die dit seizoen zo'n 12.000 bezoekers verwachten. Nieuwsgieri gen die een kijkje willen nemen in het Waalder museum kunnen er tot en met zaterdag 2 november terecht. Dan sluit het museum in De Waal de poorten om zich voor te bereiden op het volgende seizoen. De wisselende tentoonstelling staat in 1997 in het teken van de akkerbouw. en na afloop heeft het publiek gele genheid om boeken te kopen en deze door Van Beijnum te laten signeren. De volgende lezingen in de cyclus zijn op 23 januari (Romke van der Kaa, o.a. tuinboeken), 13 maart (Herman Pieter de Boer) en 5 juni (Tijs Goldschmidt, bioloog/auteur) In de Helderse schouwburg De Kampagne treedt zondagmiddag de flamencodanseres Ines Contreras op Zij wordt o.a. begeleid door de Madrileense meestergitarist Mario Cortes Het optreden begint om 15.00 uur, entree 25,-. Fietsendieven blijven actief op het eiland Woensdagavond was het raak in De Koog. Een 17-jarige vakantie ganger uit Boyel had zijn grijze Giant mountainbike omstreeks 20.00 uur bij een horecabedrijf aan de Dorpsstraat op slot gezet Toen hij bijna vier uur later terugkwam, was de fiets (ter waarde van ƒ1.150,-) verdwenen. VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 Vrijdag 18 oktober In Cinema Texel draait om 14.00 uur„AGoofy Movie" en om 15.30, 18.30 en 2130 uur „Indepen dence Day". In dorpshuis De Hof begint om 20.00 uur het vierde open Texels kampioenschap bridge. Zaterdag 19 oktober Van 11 00 tot 17.30 uur maakt de loodsbotfer Texelstroom vanuit Oudeschild een zeiltocht op de Waddenzee. Kosten f 15,- per per soon ten bate van de restauratie In De Buureton in de Molenstraat begint om 14 00 uur het kampioen schap sjoelen voor 55 plussers. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „A Goofy Movie' en om 15.30, 18.30 en 21 30 uur „Indepen dence Day". In dorpshuis De Hof in De Koog worden om 13 30 uur de open Texelse kampioenschappen bridgen voortgezet, 's Avonds wordt gespeeld vanaf 20 00 uur. Zondag 20 oktober Van 8.00 tot 10.30 uur houdt de sportvissersclub vanaf het strand bij paal 33 een wedstrijd. De loodsbotter Texelstroom ver trekt om 10.00 uur uit Oudeschild voor een zeiltocht richting Mars diep Kostend 5,-per persoon ten bate van de restauratie van het schip. Op het crossterrein aan de Hoofd weg in Eierland wordt door de MAB-club gereden om de Goénga-bokaal. Inschrijven vanaf 9.30 uur; briefing 10.10 uur, trainen 10.15 uur en start bokaalwedstrijd om 11.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uurA Goofy Movie" en om 15.30 en 20 30 uur „Independence Day". Galerie Marianne aan de Nikadel in De Koog houdt van 14.30 tot 17.00 uur een culturele middag met medewerking van beeldhouw ster Saskia van Baarda en schilder Gert Ude Maandag 21 oktober De Overkoepeling van Vrouwen organisaties vergadert vanaf 13 30 uur in het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk in Den Burg. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20 00 Wie zich wil verdiepen in de beeldentaal van volkssprookjes, kan volgend weekend (25,26 en 27 oktober) terecht in De Cocksdorp. In appartementenhotel De Nieuwe Aanleg wordt dan een workshop gehouden, waarbij beweging en creativiteit centraal staan. .Burgemeester Van Rappard overhandigt de ezelpas aan het 500e lid Jacob van Heerwaarden. li-oio mrry oe orjjri Jacob van Heerwaarden uit Den Burg werd vrijdagmiddag gehul digd als vijfhonderdste lid van de Ezelvereniging. Dat gebeurde in de serre van café „In den Grooten slock" door niemand minder dan burgemeester W. van Rappard. Die had daarvoor wel enige aarzeling moeten overwinnen, maar had voor het snelgroeiende genoot schap, dat in de Wie Wat Waar-gids in één adem wordt genoemd met de Rotaryclub en de Lionsclub, toch respect. Van Rappard stak een gloedvolle rede af waarin hij inging op de moge lijkheid dat de Ezelvereniging zich ontwikkelt tot plaatselijke politieke partij die over twee jaar aan de gemeenteraadsverkiezingen deel neemt. Dat zou wel eens een enorme verbetering van de huidige situatie kunnen betekenen „Want wij stoten ons regelmatig aan dezelfde steen en ezels doen dat gemeenlijk niet". Olievlek Voorzitter Theun de Winter memo reerde in zijn welkomstwoord met duidelijke trots de explosieve groei van zijn club die zich alseen milieu vriendelijke olievlek over de hele Be nelux heeft verspreid". Hij wees nog eens op de idealen van de vereniging, zoals onder andere verwoord in een Bii de opening van het luchtvaart museum in mei werd gerekend op een bezoekersaantal van 8000 In augustus werd de 10 000ste echter al verwelkomd Venvacht werd dat er nog enkele duizenden bi/ zouden ko men tot de sluiting na de herfst vakantie. Maar tot verbazing van de betrokkenen kon dinsdag de 15.000 ste al worden gehuldigd. De gelukkige van Hans Otto Gorsboth uit het Duitse Wuppertal. Hij was al eerder dit jaar op Texel, maar moest wegens ziekte die vakantie afbreken Gorsboth kreeg uit handen van museumvrijwilliger Theo Witte twee boeken, waaronder een Duitstalige roman over de Russenopstand Met zijn vrouw en kind werd de bezoeker getrakteerd in het Vliegveld restaurant. waarna het gezelschap een rondvlucht met Tessel Air maakte. Het luchtvaartmuseum gaat tussen kerst en nieuwjaar nog eenmaal dit jaar open Dan zal een expositie van een Georgische kunstenaar te zien zijn. interview in het blad Dieren- en Mensenmanieren: „De ezelgedachte is geen religie maar een levensbe hoefte. Zij staat voor sociaal met el kaar omgaan en het betrachten van hulpvaardigheid. Van oudsher ge beurt dat op Texel al en het is dan ook met toevallig dat de ezelgedachte op Texel is geboren" De ezelvereniging heeft een golf van publiciteit teweeg gebracht en heeft geleid tot interessante ontmoetingen. Een afvaardiging van de vereniging werd onlangs op grootse wijze ont vangen in het Belgische Kuurne, waar ook een soort ezelvereniging actief is De bedoeling is dat het Belgische genootschap begin mei een bezoek aan Texel brengt Subsidie De ezelvereniging draait financieel op eigen kracht en heeft bij de oprichting ook geen gemeentelijke startsubsidie ontvangen. De vereniging subsidi eert liever de gemeente De Winter liet seniorlid Gert Coevert de burge meester een bankbiljet van f250,- geven met de opdracht het te be stemmen voor een doel dat overeen stemt met de ezelgedachte. Direct daarop verzocht hij om bemiddeling bij het verkrijgen van een stuk gras land (liefst met een boetje erop) voor zijn kudde ezels. Als blijvende herin nering aan dit verzoek overhandigde hij een „groeizode", zijnde een stukje gras land van een vierkante decime ter met daarop een gouden keutel, dit alles gevat in een kleine vitrine. De ezels staan nu op land van Frans Kaercher aan de Ruyslaan, maar dit Sprookjes en verhalen zijn eeuwen lang doorverteld en tenslotte in de vorige eeuw in vele landen opgete kend door schrijvers. In volks sprookjes kunnen mensen veel her kennen van hun eigen levens ervaringen: beproevingen en weer standen. geluk en verdriet, bergen en dalen. Tijdens het programma worden sprookjes verteld en wordt ingegaan op de oorsprong en achtergronden. De beeldentaal is uitgangspunt voor tekenen, schilderen en toneel- improvisatiespel Sprookjes brengen mensen in beweging, maar vragen ook om een grote beweeglijkheid. Vandaar dat ook volksdans en jong leren zullen worden geoefend. De workshop staat onder leiding van Bert Voorhoeve, schrijver van o.a. „Beelden als inspiratiebron" en „Luisteren naar bomen" Informatie en aanmelden werkplaats-atelier De Wisseling. Kanaaldijk 140, Koedijk/ Alkmaar, tel. 072-56 12 673. b.g.g. 56 27 235. is privéterrein zodat de clubleden er niet vrij in en uit kunnen lopen. De Winter besloot zijn toespraak met het citeren van het gedicht „Het Ezeltje" van M Vasalis. Hoewel hij het woord „steekpenning" vermeed, legde de burgemeester di rect verband tussen de „subsidie" van f250,- en het verzoek om land. Hij liet wat dat betreft geen ruimte voor enige illusie. ,,U wilt zeker voor een dubbeltje op de eerste rang zitten Wij hébben trouwens geen land in het buitengebied. U moet gaan praten met de voorzitter van de WLTO". Van Rappard beloofde het bankbiljet te zullen doorgeven aan welzijns wethouder Nel Eelman, die er vast wel een goede bestemming voor zou weten. Het vijfhonderdste lid Jacob van Heerwaarden, die werkzaam is in het bank- en beurswezen. heeft net als alle andere leden een specifieke func tie, in dit geval „Chef Voorkennis". Dat bleek uit de sterk vergrote ezel pas die hem door de burgemeester werd overhandigd Hij kreeg ook een T-shirt, een fles Ezeltje Strekje een fles „Steenezel" uit België en bloe men voor zijn partner Andrea. De interactieve vereniging heeft de aandacht nu gericht op het grote ezel- feest dat half januari zal worden ge houden. Het wordt de „Nacht van de Ezelgedachte" waarvan de baten ten goede komen van drie goede doelen. Het zoeken is nog naar een zaal van voldoende grootte. cabaretvoorstelling ,Vogelki|ken voor beginners" door Marijke Boon en Harry Piekema. Entree f20,-. Woensdag 23 oktober In EcoMare wordt van 13 30 tot 16 00 uur het kinderprogramma „Zeehond" geboden. Meedoen kost f 10.-. Op het strand bij De Cocksdorp begint om 14.00 uur een excursie van de Waddenvereniging Kosten f5.-. Aanmelden in de Wadden- winkel in de Wilhelminalaan. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „A Goofy Movie" en om 15 30 en 20.30 uur „Independence Day" De raadscommissie voor welzijns beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raad huis. Onder andere wordt gespro ken over de Vri| Veilig-campagne en de telefonische AIDS-cam- pagne van de GGD, de nieuw bouw van De Bolder, de uitbreiding van de kinderopvang en de jaar stukken van het maatschappelijk werk In manege Akenburg begint om 20.00 uur de bespreking van de competitie om de Jaap de Graal- bokaal. Een dialezing „Vogels in de herfst' wordt van 20.00 tot 22 00 uur ge geven in EcoMare.' Entree f5,- Extra afvaarten (halfuursdienst) vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober tussen 9.35 (afvaart Texel) en 16.05 uur (afvaart Den Helder). Verbouwing kantoor.ln verband met de verbouwing is het hoold- kantoor op 't Horntje ingaand maandag 21 oktober tijdelijk on dergebracht in een container aan de westkant van het hoofdgebouw. Tussen vrijdag 18 oktober 12.00 uur en maandagochtend 21 okto ber 8.00 uur zijn de bekende telefooninformatienummers van Teso in verband met verhuizings activiteiten onbereikbaar. Hoogwater te Oudeschild u. 12,50 u. 14.00 u. 15 40 u 17.10 u. 18.15 u. 9 40 u. 20.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt20 oktoberop om 8 13 u. en gaal onder om 18 33 u 19 oktober eerste kwartier, 21 oktober dood- tii- Vr. 18 Za. 19 Zo. 20 Ma. 21 Di. 22 Wo 23 Do. 24 Vr. 25 12.10 0.24 1.30 2.35 4 20 5.45 6.55 7.55 en en en en en en en en JJ In Cinema Texel draaien de zelfde films als vorige week. Di aanvangstijden staan in di agenda van deze krant. Na het grote succes van vorig f vinden deze winter weer vijf dis feesten plaats in zwemparai Calluna. De discogangers kunn swingen op door Radio Royaal v zorgde muziek. Voor elke bezoeke er een kortingsbon voor een hap slok. Bovendien krijgt iedereen e „Original Calluna-pet". De eer disco is op zaterdag 26 oktoberi 19.00 tot 22.00 uur. Toegang i leeftijden, entree ƒ5,-. Bneven van lerenBuilen >crzfiw--r.k-inHf ,-t-mj-j Op Texel heb ik onlangs drie we! vakantie mogen vieren. Al dertigi hou ik van het eiland Ditmaal ha een prachtige, moedgevende bele nis waarvoor ik graag dank wil i gen Van een Hollandse vrouw kn ik een bos bloemen, waarvan ik weken lang plezier heb gehad. Ik» zó verrast dat ik niets kon ze® Sinds 42 jaar zit ik in een rolstoel vond dit gebaar héérlijk. Daarom ik graag via uw krant bedanken zoveel vriendelijkheid. Annemarie Naujo Essen (D (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2