6/ro en "Zwarts Jexeh in het harL, ,Avanti" wellicht geheel gesloopt Uitspraak Scheidsgerecht voorkomt miljoenenstrop Vuurtoren onherkenbaar door jasje van zeil Opschudding in bloembollenwereld Oorzaak brand niet gevonden VERDER "\T in dit i\ummer Wullepeweid: nog één keer een terugblik 2 Texeldebutanten 5000ste in Oudheidkamer 2 Traanroeier: schot in de zaak 5 Geen overbodige luxe voor nieuwe Bolder 6 Texelse vond nieuw thuis in Argentinië 6 •e- Sport: bridge en bijzondere cross 7 „Automatiseren met andere gemeenten bespaart kosten" Ambulance op pad na valse melding ortstondige piek oor Texelse boot GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11126 DINSDAG 22 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ^rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. IöNNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel 31 56 39 B.g.g 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Op computergebied zou Texel moeten samenwerken met andere gemeenten. Op den duur werkt dat kostenbesparend. Dat betoogde Jan Koolhof (CDA) gisteravond tij dens een vergadering. Hij beraadt zich daarom nog op het voorstel van b en w om ƒ50.000,- uit te trek ken voor een nieuwe systeem beheerder bij de gemeente. Koolhof stelde voor om in gewest- verband een gemeentelijk „intranet" op te zetten. „De gemeenten nemen dan informatie af van een centrale computer. Zo druk je de kosten", al dus de CDA'er Hij waarschuwde dat het voorlopig nog met gedaan is met investeringen in nieuwe hard- en soft ware, gezien de technische ontwikke lingen. Chef financiën Henk Pennings. die een toelichting over dit onderwerp verzorgde, erkende dat. Volgens hem heeft de gemeente nooit voorop ge lopen, maar altijd gekozen voor goede en degelijke apparatuur die al door andere gemeenten was be proefd. „Maar de ontwikkelingen gaan nu zó hard. dat we achter de feiten aanhollen." Samenwerking zou in de ogen van Pennings echter een stap terug bete kenen Hij wees erop dat landelijke en provinciale netwerken zijn mislukt, omdat de gemeenten de automatise ring tóch in eigen handen wilden hou den. Het gevolg was dat elke ge meente zelfstandig computers en programma's aanschafte. „Nu is er geen weg terug meer. Elke gemeente heeft z n eigen leverancier." Burgemeester Van Rappard wees erop dat gemeenten verplicht zijn di verse taken in eigen handen te hou den, zoals de registratie van de be volking en onroerend goed. Daarnaast dreigt volgens Van Rappard een te grote afhankelijkheid van de leverancier. Hans Roeper (PvdA) noemde een centraal informa tiesysteem in het gewest de eerste stap op weg naar één gemeente van 160 000 inwoners Koolhof was niet onder indruk van deze argumenten, maar wilde het voorstel nog eens in zijn fractie bespreken De ambulance is gistermiddag voor mets uitgerukt, nadat de alarm centrale een melding had gekregen dat er een aanrijding met gewonden was op de Bosrandweg bij De Koog. De eveneens gewaarschuwde politie kon echter niets ontdekken en gaf een seintje aan de ziekenwagen, zo dat die halverwege rechtsomkeert maakte De politie vertrouwde de melding meteen al niet, omdat het meisje dat 06-11 belde nogal aarze lend antwoord gaf op vragen die de centrale-medewerker haar stelde. (ADVERTENTIE) De Texelse vuurtoren heeft een tijde lijke gedaanteverwisseling onder gaan. Nadat firma Mobuco uit Viaardingen eerst steigers had aan gebracht rond het bouwwerk, zijn deze week zeilen opgehangen Al leen de bovenkant van de toren wacht nog op een ..mutsje", maar dat volgt eind deze week. ..De werkzaamheden verlopen vol gensschema". verklaart J. Putter van Mobuco. ..Last van de harde wind hebben we niet. We werken met een beproefd sysfeem dat windkracht twaalf aankan. Maar toch is dit niet ons favoriete jaargetijde voor derge lijke klussen We doen het liever in het voorjaar. Tot nu toe hebben we kwekers die met De Bruijn in zee waren gegaan, kregen enige weken geleden een aangetekende brief thuisbezorgd waarin de veilingen de koopbriefjes annuleerden. Als reden werd opgegeven dat de koper geen kredietgarantie gaf. De handelson derneming stond door speculaties met twee lelierassen financieel aan de rand van de afgrond. De IVB's vreesden voor het verlies te moeten opdraaien en kwamen met een ont bindende clausule op de proppen Een handelwijze die volgens de bollentelers niet door de beugel kan. De indruk bestaat dat een truc is uit gehaald om het verlies via een onge zonde bv in de beheersmaatschappij van De Bruijn weg te werken Het gevolg zou zijn dat de telers de lelies opnieuw moesten zien te verko pen, maar wegens de slechte markt nu tegen veel lagere prijzen. Een strop waarmee de kwekers met ak koord gingen. Lelieteler F. van Lierop uit de bollenstreek sleepte veiling CNB daarom voor het Scheids gerecht, het instituut dat in de bollen- wereld recht spreekt. Dat oordeelde woensdag dat de koopbriefjes ten onrechte zijn geannuleerd De moti vatie van de uitspraak kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Gevolgen veiling Als over enkele maanden de voorlo pige uitspraak definitief wordt, wat vrijwel zeker het geval zal zijn, geldt die als jurisprudentie voor gelijksoor tige geschillen. Vooruitlopend daarop hebben de veilingen hun cliënten la ten weten dat de koopbriefjes rechts geldig blijven. In geval van wan betaling door De Bruijn is het risico dus voor de IVB's. Wat de financiële gevolgen zijn voor de veilingen is niet bekend. Evenals de vraag of andere bollentelers waar- erg geboft met het weer. Ruim honderd ton steigermateriaal is aangevoerd met vrachtwagens, waarna in opdracht van de firma Bolidt is begonnen met het inpakken van de toren ..We hebben ervaring met vuurtorens Twee jaar geleden deden we de Lange Jaap van Den Helder, vorig jaar Egmond en we heb ben ook nog een toren in Zeeland gedaan", aldus Putter. Verwacht wordt dat de Texelse vuur toren half december weer uit z'n jasje gaat, na afronding van de renovatie- werkzaamheden en het aanbrengen van een nieuwe buitenlaag. ffoto Dirk Kuiter) mee zaken zijn gedaan voor het ver lies moeten opdraaien. Veiling CNB was met bereid om commentaar te geven. Als de uitspraak van het Scheids gerecht negatief voor de lelietelers was uitgevallen, had het vertrouwen in de IVB's een flinke deuk opgelo pen Wellicht had dat geleid tot het einde van het systeem van koop- briefjes, een handelwijze waarmee talloze vertegenwoordigers in dienst bij de veilingen hun brood verdienen. Het bedrijf Texpol is één van de on dernemingen die de rechtszaak tus sen De Bruijn en CNB in spanning heeft gevolgd Het bedrijf teelt vol gens woordvoerder Jaap Hoogenbosch 25 hectare van het lelieras Snow Queen. Het grootste deel daarvan is aan De Bruijn ver kocht De bollen zijn in het najaar van 1994 gecontracteerd voor een goede prijs Annulering van de transactie zou met alleen noodlottige gevolgen hebben voor dit bedrijf, ook Texelse agrariërs die voor deze onderneming lelies op contract telen, zouden na deel ondervinden, evenals loon werkers, etc. Andere zorgen Overigens heeft de uitspraak van het Scheidsgerecht nog met alle zorgen van de telers weggenomen. Doordat bepaalde afnemers dezelfde bollen die jaren geleden voor hoge prijzen zijn ingekocht, nu voor zeker de helft minder kunnen aanschaffen, grijpen ze zelfs het kleinste mankement aan de bollen aan om de leverantie te retourneren. Fiets. Uit de Kantoorstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een damesfiets van het merk Pointer gestolen. Het lichtgroene rijwiel met een waarde van 500,- was van een 30-jarige inwoonster van De Waal. «ve „Avanti" aan de Schorren en polder 't Noorden zal moge- helemaal worden gesloopt om ats te maken voor nieuwbouw, «wel een deel van het door ind getroffen gebouw nog over- d staat, moet het als total loss iden beschouwd. de uitslaande brand van iderdagavond is alleen de stolp- ■uur geheel verloren gegaan Met- na aankomst oordeelde de lei- g van de brandweer dat het vuur ir niet meer te stoppen was. Van- ïdat de aandacht werd gericht op behouden van de woning en het den van persoonlijke bezittingen, is grotendeels gelukt. Volgens idweercommandant Dick igeneel is het vuur slechts via de «nverdieping tot het woonhuis (gedrongen. Op de plaats waar stuk was aangebouwd, konden dammen oprukken Het plafond de woonkamer is hierdoor ge melijk verbrand. De rest van het jngedeelte. waar zich ondermeer feuken en de douche bevinden, •ft geen brandschade opgelopen ravage is echter zó groot, dat het d onbewoonbaar is Bovendien door de hitte scheuren in de mu- ontstaan. Totale herbouw lijkt rom de meest logische oplossing Plat (verzekering is er nog met hele- I uit, maar het gebouw is total cn gaat waarschijnlijk plat", aldus •naar Frits Bakker. Volgens hem alleen de badkamer en een ■pkamer nog in goede staat Het de kruising Pontweg-Redoute het vrijdagochtend letterlijk een en en gaan van vakantie- en kendvierders Tijdens de ochtend nde zich voor de boot naar Den 'iler een lange wachtrij van gasten een heerlijke week uitwaaien op el achter de rug hadden. Al snel het opstelterrein van Teso te i) en moesten de automobilisten eanwijzing van de politie plaats- ien op het fietspad langs de Pont- Rond elf uur reikte de file tot ituj de Redoute Een kortstondige want twee uur later was de 'htrij al enorm geslonken. Iiedereen had rekening gehouden de massale uittocht. ..Wat is er de hand?", riep een vrouw be id uit het geopende autoraam. Ze hel eens aan de andere kant van Marsdiep staan wachten, maar i nooit op het eiland. Het vooruit- t nog 1 a 1'/2 uur in de rij te moe- staan, sprak haar niet aan ..Mis tri ga ik wel lopend naar de boot fan met de trein. Eens kijken wie terst thuis is", lachte ze naar haar 'achter het stuur, ssen kwam van de andere kant ter de volgende golf het eiland op. herfstvakantie duurt in Nederland ers twee weken. Afgelopen week o noord, nu midden en zuid Op hoek van de Redoute hadden trugzaktoeristes hun fietsen aan lant gezet en bestudeerden de hvan Texel.Weet u de Schans- meneer?" Vakantie-eiland 'tl. soms net lopende-bandwerk vrij recente kantoor annex kantine is weliswaar met verbrand, maar de muren zitten vol scheuren. De gipsen muur van het woonhuis heeft rook en water geabsorbeerd en het glaswol is naar beneden gezakt. „Je moet dan zóveel afbreken, dat je dan beter helemaal nieuw kan bouwen. In elk geval heb ik geen zin om nog jaren in een huis te zitten dat naar de rook stinkt." Van de verzekering is herbouwen verplicht. „Je krijgt geen schade bedrag uitgekeerd, maar compensa tie. 'De verzekering bepaalt de herbouwwaarde. Ik ben goed verze kerd, maar het kost natuurlijk altijd Sommige dingen lijken gered, maar zijn dat toch niet. De kopjes zijn al drie keer door de vaatwasser gegaan, maar blijven zwart. Ook vrees ik voor de computer en de floppy's met ad ministratie Brein Brandweerlieden hebben donderdag avond eerst gekeken of er nog men sen binnen waren De vertrekken stonden toen nog niet vol rook. Later, bij het naar buiten brengen van de spullen, waren persluchtmaskers no dig Naast vele bezittingen van bewo ner Frits Bakker en zijn gezin, wist de brandweer de complete administratie (inclusief computer) uit het kantoor te halen. „Dat is het brein van ons be drijf", aldus Rob Bakker, die samen met broer Frits en de gebroeders Ben en Jan Bakker (Alexanderhoeve) een akkerbouwfirma heeft. „Als de admi nistratie weg was, zou dat een ramp zijn. Sommige dingen mis je over vijf jaar nóg." Toen de brandweer het vuur onder controle had, werd de stolpschuur leeg gehaald met een kraanwagen van buurtbewoner Paul Wuis. Het smeulende stro werd op het land uit gereden. Ook werd een muur die op instorten stond met behulp van de kraan afgebroken. Van de brandweer bleef één ploeg achter voor het nablussen Rond half twee konden deze vrijwilligers naar huis. Frits Bakker heeft grote waardering voor het optreden van de brandweer en de hulp die van vele kanten is ge boden. „Klasse. Net heb ik nog foto's bekeken, heel fijn dat die allemaal bewaard zijn gebleven." Brandhaard De technische recherche stelde vrij dag ter plekke een onderzoek in. Een oorzaak was (nog) niet aan te wijzen Zeker is wel dat de brandhaard zich in de schuur bevond. Vermoedelijk heeft het vuur zich vanaf de achter muur verspreid. Binnen bevond zich veel droog materiaal, zoals kisten, pallets en stro. Ook zat er riet onder het pannendak. Frits en Marian Bakker en hun kinde ren hebben onderdak aangeboden gekregen door compagnon Ben Bak ker in hoeve „De Korenschoof" aan de Hoofdweg in Eierland. „Hartstikke fijn dat we meteen weer onder de pannen zijn", aldus Frits Bakker. „Al is het wel sneu dat Ben nu zelf iets anders moet zoeken." Burgemeester Van Rappard heeft toegezegd hierbij te bemiddelen Voordeel De in veiligheid gebrachte kleding was meteen na de brand naar een schuur in Oosterend gebracht om te luchten en is later door een gespecia liseerde stomerij onder handen geno men Vissers Bouwbedrijf stelde een bouwkeet beschikbaar om de admi nistratie in onder te brengen, zodat het bedrijf aan de Schorrenweg kan doordraaien Dat het gezin tijdens de brand in Lim burg op vakantie was, noemt Frits Bakker een voordeel. „De kinderen hadden de spullen mee die voor hen belangrijk zijn. hun knuffels, favoriete speelgoed." Zelf keerde Bakker pas vrijdag middag met de boot van half vier naar Texel terug. „Op dat moment wist ik nog bijna niks. Maar op de boot zag ik dat het hele verhaal al in de krant stond. Dat was zó gek... Zelf was ik er nog niet eens geweest." Bloembollenkwekers reageerden opgelucht op een uitspraak door het Scheidsgerecht in Hillegom over de geldigheid van verkoop contracten. Het oordeel maakt het in- en verkoopbureau s onmogelijk transacties waarbij bollen voor lan gere tijd vooruit worden verkocht ongedaan te maken. De veilingen besloten daartoe, toen bloem- bollenhandel A. de Bruijn bv geen kredietgarantie gaf voor door hem gekochte lelies. Doordat deze bol len inmiddels in prijs zijn gedaald, dreigden ook voor enkele Texelse telers flinke stroppen. Door de uit spraak moeten de veilingen zich aan de contracten houden. Er ontstond in de leliewereld veel tu mult toen A. de Bruijn, een beheer maatschappij met verschillende bv's, bloembollenbemiddelaars CNB, Hobaho en Cebeco geen krediet garantie verleende Het ging om transacties die één of meer jaren ge leden waren afgesloten tussen De Bruijn en zo'n vijftig leliekwekers. De bedragen die ermee zijn gemoeid varieerden van enkele tienduizenden tot een half miljoen gulden per over eenkomst Verdeeld over de verschil lende veilingen was er een bedrag van dertig miljoen mee gemoeid. De lelieprijzen waren toen de transacties zo'n twee jaar geleden werden afge sloten gemiddeld 25 tot 50 procent hoger dan de huidige waarde Dit voorverkopen is niet ongebruikelijk in de bollenwereld Telers dekken zich in tegen prijsdaling en exporteurs te gen prijsstijging. Speculaties Althans zo leek het. Want de vijftig Wanbetaling Veel telers schakelen voor de over eenkomst een in- en verkoopbureau (IVB) in, waardoor ze zich gedekt weten tegen het risico van wan betaling door de koper Volgens zo'n „drie-partijencontract", neemt de be middelaar (de veiling) het risico. Wan neer dat de financiële draagkracht van de veiling te boven gaat, wordt het verlies volgens de omslagregeling gelijk verdeeld over alle bollentelers die zaken doen met de tussen handelaar. Een betrekkelijk veilige manier van verkopen, waarvoor de IVB's provisie in rekening brengen. I

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1