Cjrocn 2 rwartsjexehin het Raad van State: hoed moet eraf N Aanbouw aan sporthal vervanging Ferrever Lindeboom 100 jaar Uitspraak komt hard aan bij Greenside Te klein voor boogschutters Directiewisselingen op openbare scholen UUim fTlets J-J orszel Smoes Waterschap maait voor schouw uit ummer Kijkje in smederij Enquête kabel-tv Conflict voetbalclubs Kamperen bij de boer: gemeente in de fout Impasse in kwestie Eierlandsche Huis Harry denkt (niet) klantgericht Nieuw riool voor Langeveldstraat Burgemeesters spreken tijdens TVL vergadering Foutje: rekening betaald ondanks slechte service Roeper wil „meetbare hoeveelheid ellende" Irt Den Hoorn en Midden-Eierland: TUINCENTRUM drogisterij ipGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11127 VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. 30NNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 g.g 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 gemeente heeft de strijd tegen de „hoed" op het ïeenside-hotel in De Koog definitief gewonnen. De Raad in State heeft uitgesproken dat b en w de sloop van de egale opbouw mogen doorzetten en ook dat de door eenside gevraagde vergunning voor een kap van aange- !St model terecht is afgewezen. Ï1S at het laatste betreft had de pre- dent van de Alkmaarse recht- >nk, waar Greenside in eerste in- sntie in beroep ging, een heel «Jere opvatting. Die stelde b en in het ongelijk en vond dat mee werkt moest worden aan de ver- iging van de huidige hoed door opbouw van fraaier (zadeldak) odel. sb en w nu conform de uitspraak de Raad van State handelen, een nieuwe datum worden be laid waarop de sloop moet zijn (gevoerd. Mr Greenside BV is dat een ramp «sloop betekent dat de technische lallaties die in de hoed zitten, er- anders in het hotelcomplex ilen worden ondergebracht, een lengewoon omslachtige en kost- operatie. Dinsdag irgemeester en wethouders heb- nog met besloten hoe zij deze ichtmakende zaak zullen afhan- m. ,,We hebben de uitspraak van Raad van State net binnen. Die in we eerst analyseren", aldus Shouder Daan Schilling van ruim de ordening. „Maar dat zal geen iken duren. Wat mij betreft hakken de knoop door in de b en w-ver- idering van aanstaande dinsdag", femaal uitgesloten is er niets Het met de eerste keer zijn dat het lege bi] optreden tegen illegale uw tot in hoogste instantie zi|n ju- ksch gelijk haalt, maar uiteindelijk met tot .gedwongen sloop over- Mocht dat ook in dit geval ge uren, dan kan een belangheb- ide persoon of instantie de rechter ichakelen om het college tot optre- te dwingen en zou deze affaire nog een vervolg krijgen. Wethou- noch ambtenaren willen daar op moment wat van zeggen. Oordeel vrij harde termen veroordeelde te je vroeger bij een willekeu- «ge winkel op Texel iets bestelde de leverantie duurde langer fan beloofd, had men steevast ten algemeen aanvaard, ijzer- sterk excuus. ,,Het zit nog in de schipper". Einde verhaal, want har kon niemand iets aan doen. Wanneer men zo'n verontschul diging te vaak herhaalde, was er natuurlijk sprake van een smoes te verdween de geloofwaardig heid. Moderne tijden, moderne smoezen Lang leve de compu- want die kan storen, geveld Horden door een virus, kapot zijn domweg verkeerd bediend. •Sorry er was iets mis met de hmputer". Storing in de commu- 'catie kan ook voordeel opleve- ®i en werpt je een kam- feerexploitalievergunning in de schoot, waarop je eigenlijk geen 'schthebt Foutje, bedankten we 'chten onderdanig de hoed. 'hoed? De beruchte hoed op dat tftel m De Koog moet er nu toch Je moet je immers aan je ei- voorschriften houden. Laat t"ch zitten dat ding Er valt wel ten goeie smoes te verzinnen. horszei voorzitter Mr C.J. van Zeben van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State de overwegingen en opstelling van de president van de Alkmaarse rechtbank in deze. De pre sident had zich namelijk bezig gehou-- den met het beoordelen van belangenafweging in deze zaak en daarbii bepaald wat wel of niet even wichtig en redelijk was Hij was daar mee op de stoel van b en w gaan zit ten. maar had zich moeten beperken tot de vraag of sprake is van een zo danige onevenwichtigheid van de afweging van de betrokken belangen, dat moest worden geoordeeld dat de gemeente „in redelijkheid" met tot toepassing van bestuursdwang (ge dwongen sloop) had kunnen komen. B en w gaven in april 1993 vergunning voor een hotel/restaurant met een hoogte van circa 18 meter. Naar aan leiding van actie van Tien voor Texel werd hier een streep door gehaald door de Raad van State De betrok ken partijen werden het daarna eens Greenside spoedig een kopje kleiner? over een gebouw met een goot- hoogte van 10 meter en een kap van 2 a 3 meter, dus totaal maximaal 13 meter Omdat het aangepaste bouw plan een hoogte van 12,50 meter aangaf, werd daarvoor vergunning verleend Er ontstond echter een ge bouw van ongeveer 15 meter. Om die afwijking te legaliseren vroeg Greenside vergunning voor een ge bouw met een zadeldak met een to tale hoogte van 14,3 meter en een lift schacht die 70 centimeter boven het dak uitsteekt Commissie De gemeente weigerde vergunning daarvoor en eiste dat de illegale dak- opbouw zou worden verwijderd Het college was dus niet ingegaan op de suggestie van de bezwaar- en beroepsschriftencommissie om accoord te gaan met een zadeldak met een daarin opgenomen sterk verkleinde liftkoker. De president van de rechtbank van Alkmaar vond dat dat wel had moeten gebeuren, mede omdat het naburige hotel Opduin ook een forse liftkoker heeft De Raad van State is het daarmee niet eens. Er wordt op gewezen dat het bestem mingsplan een maximum hoogte van 13 meter toestaat Met speciale toe stemming kan daar nog maximaal 14,3 meter van worden gemaakt maar dat is nog niet genoeg om het 15 meter hoge gebouw van Greenside te wettigen Belangrijk in deze is dal de liftkoker met buiten beschouwing kan worden gelaten bij de bepaling van de hoogte van het gebouw. De Raad van State vindt deze door zijn formaat met „on dergeschikt" en de gemeente heeft de bouwaanvraag dan ook terecht geweigerd omdat deze strijdig was met het bestemmingsplan. Opduin De vergelijking met hotel Opduin waarop een forse liftkoker staat, gaat niet op omdat Opduin is gebouwd volgens bepalingen van het oude bestemmingsplan De Koog waarin Lees verder pagina 5 Marco Dijker, Sll Kok (achtergrond) en Jacob Bakker (links) maaien met de zeis de laatste plukken riet uit de slootkant. (Foto Gerard Timmerman) De één vindt het een zegen voor het landschap, de ander zonde: het maaien van het riet in de slootkan ten zoals elk najaar gebeurt om te voorkomen dat de sloten en kana len dichtgroeien en verstoppen. 24 Schouwmeesters van waterschap Hollands Kroon gaan maandag 4 november weer op pad om te con troleren of elke grondeigenaar keu rig aan z'n schouwplicht heeft vol daan. Medewerkers van het waterschap geven zelf alvast het goede voorbeeld door de polders loten rietvrij te maken. Het zijn drukke dagen voor de maai- ploegen van het waterschap Op Texel hebben ze de zorg over 'l 50 kilometer hoofdwaterlopen, dat zijn de belangrijkste sloten en vaarten. De grote, lange stukken worden met de korfmaaien of de tractor aange pakt, maar overal waar een hek. brug, duiker of dam voorkomt laat de maai- apparatuur plukken riet ongemoeid. En dat kan niet, zeker omdat een controlerende instantie als het water schap kritische ogen op zich weet gericht. Medewerkers Marco Dijker, Jacob Bakker en Sil Kok, ingehuurd bij de firma Daalder lopen daarom alle hoofdwaterlopen na met de zeis. Ze denken totaal zo'n zeven weken nodig te hebben om de klus te klaren. Ze zorgen dat alles uit de sloot wordt gehaald wat daar niet hoort, zoals bladeren, flab, gras. kroos, takken, vuilnis, afval en ander spul wat de duikers kan verstoppen. Op sommige stukjes blijven de rietkragen staan. Bijvoorbeeld als het talud kwetsbaar is, zoals in het Eierlandse kanaal of op plekken die voor de maaimachines niet bereikbaar zijn. Bij de overige schouwsloten zijn de eigenaren van de aanliggende grond verantwoordelijk voor het onderhoud Hun werk wordt binnenkort gecontro leerd. De schouwmeesters zien ook toe op de staat van onderhoud van dammen, bruggen keerschutlen, duikers en putten. VERDER IN DIT De Ferrever moet plat en in plaats daarvan komt er een aanbouw aan sporthal Ons Genoegen. Dat is het plan waar mee het college van b en w naar de raad gaat. Er is sinds '93 jaarlijks geld gereserveerd waarmee de nieuwbouw kan worden betaald. Het enige probleem is dat de ruimte voor de boogschutters te klein wordt. De Ferrever is ooit neergezet als semipermanente sportvoorzienmg van de toenmalige Rijks HBS. De zaal is nu in gebruik voor lazzgymnastiek, tafeltennis, judo, karate, fitness, volksdansen en boogschieten. Dat laatste is een beetje behelpen, want de Ferreverzaal is slechts twintig meter lang en de schutters hebben meer nodig Dat lukt tot nu toe door de berging en kleedkamers bij de ruimte te betrekken. Het college wil de sporters onder brengen in een zaal van 12 bij 21 meter, die aan de OSG-zijde van sporthal Ons Genoegen wordt ge bouwd. Het gaat daarbij om een aparte voorziening, het wordt dus met mogelijk om de sporthalzaal door te trekken. De bedoeling is dat de be staande kleedkamers en sanitaire voorzieningen van Ons Genoegen door de gebruikers van de nieuwe ruimte worden benut. Spaargeld Drie jaar geleden is besloten dat De Deze week is aannemerscombinatie Texel BV (De Waal) en Terro uit Amsterdam begonnen met-de riole ring van de Langeveldstraat in De Cocksdorp. De combinatie schreef met ƒ138.000,- (exclusief BTW) lager in dan de concurrenten Westerlaken, Tatenhove en De Vries van de Wiel. De raming van gemeentewerken be droeg ƒ150.000,- ex BTW. De hele straat ligt open en zal geruime tijd af gesloten zijn voor verkeer. Ferrever zou worden gesloopt en vanaf dat moment is de jaarlijkse bij drage voor groot onderhoud gereser veerd voor vervangende ruimte Al leen het hoogst noodzakelijke werd nog aan de zaal gedaan Zodoende is een aardig bedrag opzij gezet. Voor de aanbouw is ruim 9,5 ton beschik baar Vorig jaar werd echter nog ge sproken over zes ton. „Dat betrof de netto kosten, bruto komen we hoger uit Maar dat geld is er dus het kan budgettair neutraal verlopen", aldus Ger Praamstra. hoofd van de ge meentelijke welzijnsafdeling. De gemeente heeft meerdere opties onder de loep genomen, zoals een aanbouw aan de Beatrixzaal van 30 bij 16 meter. „Dat werd te duur", al dus Praamstra. Een uitbreiding van sporthal Ons Genoegen met 30 me ter vond het college geen goed idee en een stuk aan de OSG-zaal zetten zou teveel aanpassingen vergen, waardoor onnodig veel kosten moe ten worden gemaakt. Een aanbouw van21 bij 12meteraan de sporthal was de enige mogelijk heid die overbleef. De maten zijn standaard voor een sportzaal die aan de eisen van deze tijd voldoet, alleen de uitvoering kan op twee manieren. Traditionele bouw is slechts een paar duizend gulden duurder dan sys teembouw en beter passend bij het bestaande gebouw, zodat de voor keur van het college daarnaar uitgaat. Overigens stemde wethouder Poster van financiën tegen het plan Hij vindt dat een mogelijkheid om tot een aan zienlijke structurele besparing te ko- Lees verder pagina 7 De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers houdt donderdag 31 oktober om 20.00 uur een leden vergadering in De Lindeboom W Hoekzema, burgemeester van Den Helder en de Texelse burgervader Van Rappard zullen hun visie geven op de toeristische samenwerking tus sen beide gemeenten „Hoe bestaat het?" Jan Koolhof van het CDA uitte luidkeels zijn verbazing tijdens een commissie vergadering op dinsdagavond. Het gespreksonderwerp betrof een niet goed functionerende sanitaire unit op de noodcamping. De leveran cier verleende geen service, maar toch werd de rekening door de ge meente voldaan. De niet goed functionerende units waren de gemeente lange tijd een doorn in het oog Het probleem werd uiteindelijk door gemeentewerken opgelost, maar het grapje kostte zo'n 2500,-. De rekening van de units was nog met geheel voldaan door de gemeente en besloten werd om een gedeelte onbetaald te laten. Buiten medeweten van de 'budgethouder' is de rekening echter geheel betaald Wethouder Schilling erkende dal deze gang van zaken geen PvdA-raadslid Hans Roeper dringt aan op het instellen van duidelijke normen voor de geluidhinder die wordt veroorzaakt bij oefeningen bo ven de Vliehors Roeper pleitte deze week tijdens een commissie vergadering voor „een meetbare hoeveelheid ellende" Burgemeester Van Rappard antwoordde dat dit in de praktijk niet eenvoudig zal zijn. Daar was Roeper het niet mee eens: „Als het op Schiphol kan, kunnen wij het ook.' Volgens Van Rappard wordt nu gereageerd naar aanleiding van klachten. „We kunnen per oefening aan de bel trekken als de grenzen van het toelaatbare worden overschre den." schoonheidsprijs verdiende Koolhof had gehoord dat, ondanks de slechte ervaringen, later bij dezelfde firma nog een schaftkeet is gekocht „Als u nou nog eens wat bij ze koopt, hou dan die 2500,- alsnog in (ADVERTENTIE) TEXELSE^COURANT Cjreel 7mirt. JirrtI ha hart- Na de „stoelendans" van de Texelse huisartsen is er ook in het openbaar basisonderwijs een op merkelijke wisseling van de wacht. Gijs Afman heeft de Drijverschool in Den Hoorn verruild voor de Strijbosschool in Midden-Eierland, waar hij als groepsleerkracht aan de slag is gegaan. Wilma Loning vervangt daar Hans de Ruiter als directeur. Albert Hoven, directeur van de Oosterender Daalder- school, neemt voorlopig de directietaken in Den Hoorn waar. Het is de bedoeling dat de gemeen teraad binnenkort een nieuwe di recteur zal benoemen. De verschuivingen komen niet uit de lucht vallen. Eind juni berichtte deze krant over een bijeenkomst in Den Hoorn naar aanleiding van problemen op de Jan Drijverschool. Ouders dreigden, mede omdat het met klikte met directeur Afman, hun kinderen van school te halen Wethouder Nel Eelman-van 't Veer (onderwijs), die erbij aanwezig was, kondigde na af loop maatregelen aan om de knel punten op te lossen. Gelijkertijd was er ook op de Strijbosschool in Midden-Eierland sprake van ontevreden ouders, zo vertelt Kees Hooyschuur. voorzitter van de ouderraad Volgens hem le den de lessen van schoolhoofd De Ruiter onder diens managements- taken „Een goede vent en hij heeft altijd met veel inzet op de school ge werkt. Maar de laatste paar jaar ging het met meer zo. De druk was voor hem te groot", aldus Hooyschuur. Een aantal ouders haalde om deze reden leerlingen van de school. Om dat een verdere leegloop dreigde, ondernamen de ouder- en medezeggenschapsraad actie In samenspraak met de gemeente en de directeur kwam het tot een oplos sing. Op verzoek van De Ruiter, die afgelopen winter nog z'n 25-jarig ju bileum aan de Strijbosschool vierde, is hij met met ziekteverlof gegaan. „Ik was niet overwerkt en niet overstuur Uiteindelijk is gekozen voor een schorsing", aldus De Ruiter, die zich verder onthoudt van commentaar. Als „bevoegd gezag' van de open bare scholen heeft de gemeente ge werkt aan een oplossing Naar eigen wens verruilde Gijs Afman de gecom bineerde functie directeur/onderwij zer in Den Hoorn voor een baan in Midden-Eierland. waar hij 38 uur per week voor de klas staat. Leerkracht Wilma Loning schuift door en is nu vervangend schooldirecteur Volgens Hooyschuur zijn de ouder- en medezeggenschapsraad blij met deze oplossing. Over een nieuwe directeur op de Drijverschool heeft de sollicitatie commissie inmiddels een voordracht gedaan, die door het college van b en w is overgenomen B en w zullen de gemeenteraad voorstellen de voorge dragen persoon per 1 januari a.s. te benoemen. (ADVERTENTIE) Kanaal 30- 540.25 Mhz Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van (ADVERTENTIE) In de maand november bestaat De Lindeboom 100 jaar! Een heuglijk feit en aanleiding voor de familie Stiekema ons te vragen op 8 november een jubileumkrant uit te brengen. Wilt u hen middels een advertentie feliciteren, neemt u dan uiterlijk woensdag 30 oktober contact met ons op. Uitgeverij Langeveld de Rooy, tel. 362600

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1