Jitgifte kampeerplaatsen Amaliahoeve is „foutje" Extern advies of eigen expert? „Eerst mensen op wachtlijst" Nieuwbouw De Bolder zorgenkind politiek Hoed eraf Schot in de roos? f EN DPT RLLE6 J ZONDER L_ (P)RRf?N SUBSIDIE1, TMTTHi r/mfcmwit iunm\u\yuin I EXELSE^" C0URANT College: brief rotonde niet ontvankelijk Twistpunt in kwestie Eierlandsche Huis Hoorzitting over galerie Roos Tatenhove maakt Limiet-fietspad Potvis weer op z'n plek Waterballet in groentehoek AH VERVOLG VAN PAGINA 1 geen hoogtebepalingen zijn opgeno men De liftkoker van Opdum was dus in overeenstemming met het bestem mingsplan, die van het Greenside- hotel niet. Er is dus geen schending van het gelijkheidsbeginsel Overigens was het gewijzigde bouw plan dat Greenside indiende anders dan wat door de bezwaar- en beroepsschriftencommissie was voorgesteld In het Greenside-plan zouden zadeldak en liftkoker een gezamenlijke hoogte hebben van 15 meter terwijl de commissie wel om een zadeldak van 14,43 meter had gevraagd maar ook had geadviseerd de liftkoker terug te brengen naar 12,6 meter. Precedent De opstelling van de gemeente Texel is in deze kwestie mede ingegeven door de voorgeschiedenis De bouw is met alleen strijdig met het bestem mingsplan maar ook met de afspra ken die zijn gemaakt, na de actie van Tien voor Texel die leidde tot het stil leggen van de bouw Als de ge meente in dit geval niet optreedt kan zij met met goed fatsoen in actie ko men tegen andere vormen van ille gale bouw op Texel Dat enorme kos ten en technische problemen zijn gemoeid met het slopen van de ..hoed" en het alsnog onderbrengen van de technische apparatuur in een ander deel van het gebouw, staat buiten kijf, al maakte de gemeente wat dat betreft een veel lagere raming dan Greenside. De Raad van State oordeelt echter dat dit financiële be lang van Greenside met opweegt te gen het algemeen belang dat is ge diend met handhaving van de wet. Recht gedaan De Greenside-affaire begon destijds toen Tien voor Texel verzet aante kende tegen een reeds met steun van Gedeputeerde Staten afgegeven bouwvergunning voor het hotel complex Is het bestuur van die ver eniging tevreden nu er uitspraak is gedaan in hoogste instantie en er geen beroep meer mogelijk is? Be stuurder en grondlegger Menno Stam We zijn niet opgetogen, want alles met elkaar is het voor diverse betrokkenen een nare affaire Maar het is goed dat het recht zegeviert. Het lijkt me ook goed voor het ge meentebestuur Dat zou immers vol komen ongeloofwaardig zijn gewor den als het dit had verloren Als een kleine bouwer over de schreef gaat, moet hij afbreken. Dus een grote ook We gaan ervan uit dat de gemeente nu ook echt optreedt Wat we doen als dat niet gebeurt, weet ik nog met". Drama Voor directeur Paul Konst van Greenside is het oordeel van de Raad van State een bittere teleurstelling. ,.Na de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank hadden we moed gekre gen dat het uiteindelijk allemaal goed zou aflopen, maar nu zitten we met een enorm probleem Slopen van de kap en het aanbrengen van de tech nische installaties op een andere plek kost rond een miljoen. In hoeverre we daar zelf voor opdraaien is nog niet duidelijk Ik heb projectontwikkelaar Momberg en architect Visser al een tijd geleden aansprakelijk gesteld voor de financiële gevolgen van de gemaakte fouten. De gemeente heeft makkelijk praten door te zeggen dat die techniek dan maar in een ander deel van het gebouw moet. We zou den daarvoor twee hotelkamers moe ten opofferen, maar dat gaat niet zo- maar want die kamers zijn eigendom van een ander". Bij de openbare behandeling van de kwestie door de Raad van State op 11 juli waren de gemeente en Tien voor Texel vertegenwoordigd, maar Greenside met Raadsman Maurice Frantzen van Greenside was verhin derd wegens vakantie in Frankrijk. Hij heeft nog wel gevraagd de zitting op een andere dag te houden, maar dat werd van de hand gewezen. Konst denkt dat de afwezigheid van Greenside de zaak geen goed heeft gedaan. Hoop De uitspraak van de Raad van State is met het enige probleem waarmee de Greenside-directeur de laatste tijd is geconfronteerd. Veel spanningen ontstonden ook door moeilijkheden rond bestuur en management van het hotel en door problemen van per soonlijke aard, die voor een deel met het slepende ,.hoed"-conflict samen hingen ,.Net nu het weer de goede kant op ging kwam die uitspraak van de Raad van State Niet leuk!", Konst voelt zich slachtoffer in plaats van dader maar heeft nog niet alle hoop op een compromis met de ge meente verloren „Het gaat erom: blijven ze star zoals tot dusver of zijn ze bereid mee te denken7 Wij willen best wat aan dat gebouw veranderen. Het moet toch mogelijk zijn om er op een menselijke manier uit te komen?" evergunning voor Kamperen bij »Boer is persoonsgebonden. Bij .rkoop van een bedrijf gaan deze ichten dus niet automatisch mee sar de nieuwe eigenaar. Verba- «g wekte daarom de passage in [gemeentelijke advertentie van njdag 18 oktober j.l. dat aan de euwe eigenaars van de maliahoeve vrijstelling wordt ver- jnd voor vijf kampeereenheden. Een foutje", zo erkende wethou- !i Schilling dinsdag tijdens de immissievergadering voor ruim- lijk en huisvestingsbeleid. [Uitgebreide inventarisatie die de vneente heeft gehouden onder de jnpeerboeren werd door de mmissieleden in alle toonaarden iioemd Uit het overzicht blijkt het nlal overtredingen gering en van el-ernstige aard. Desalniettemin «enkele agrariërs die niet helemaal Igens de regels werkten aange heven. Meerdere commissieleden den weten of het bij een boze brief jft. De wethouder verzekerde dat k sancties volgen, als niet ade- aat op het gemeentelijke schrijven irdt gereageerd Dat maakt echter nbli|vende controle noodzakelijk. Het probleem van de bijzettenten werd door de commissieleden nogal luchtig opgevat. Jan Koolhof van het CDA „Als je met de jeugd op vakan tie gaat komt er een moment dat ze niet meer met de ouwelui in één tent willen slapen Een apart slaaptentje is de enige manier om nog met z'n allen op vakantie te gaan Maar dan heb ik het over tentjés Een grote bungalowtent bijplaatsen gaat te ver Ook de wethouder is altijd een fervent kampeerder geweest „Een contro leur weet heus wel wanneer sprake is van een bijzettent, het lijkt me met nodig om daar zware regels voor op te stellen Het is dé manier voor ouders uit de stad om hun kinderen ook eens met hun kont in het gras te laten kruipen." Beetje storing Erna Eelman van de VVD uitte haar twijfels over de saneringsplannen die het college heeft ten aanzien van kampeërboeren die met van hun vrij stelling gebruik maken. ,,U geeft aan dat u in de toekomst graag weer naar acht eenheden wilt Er zijn 1600 slaapplaatsen gereserveerd voor kamperen bij de boer en daar zijn we al overheen. Door uw standpunt legt u nu al een groot beslag op de even tueel vrijkomende slaapplaatsen ten gunste van de mensen die al een vrij stelling hebben, terwijl nog velen op de wachtlijst staan." Ze maakte zich druk over de aankondiging in de ge meente-advertentie en kreeg daarbij steun van Koolhof en Dick Dri|ver van Texels Belang. Laatstgenoemde vond dat de uitvoerende ambtenaren ook wel wat alerter hadden mogen zijn op dit gebied, maar dat leverde hem een reprimade van Eelman en afkeurende blikken van de andere raadsleden op Wethouder Schilling noemde de ver melding in de advertentie een 'communicatiestoring'. Hij verklaarde dat het college géén nieuwe vergun ning uitgeeft voor het aantal agrari sche kampeerplaatsen onder de 1600 is gezakt. Op de vraag van Eelman of hij de vrijstelling voor de Amaliahoeve dus terugdraait, kwam echter geen duidelijk antwoord „Ik kan met iets terugdraaien dat in een krant staat." Er kunnen zes weken lang bezwaren worden ingediend te gen het voornemen, vandaar dat Jaap Vlaming (Groen Links) de wet houder droog aanraadde zélf een bezwaar in te dienen Volgens Eelman is de geloofwaardigheid van het college in het geding als het voor nemen niet wordt teruggedraaid. Ballotage De kampeerboeren hebben zich ver enigd in de Vereniging van Texelse Kampeer Boeren (VTKB) Het college heeft een eerste overleg met deze groep gehad en dat verliep in goede harmonie Afgesproken is dat met enige regelmaat van gedachten zal worden gewisseld. Erna Eelman is van mening dat lidmaatschap van deze belangenvereniging ook open moet staan voor mensen die op de wachtlijst voor een vrijstelling staan Volgens de aanwezige VTKB-men- sen was dat aanvankelijk ook de be doeling, maar had de wachtlijstgroep dat zelf afgehouden. „Dat zou ten koste van de belangen van de vrijstellingshouders kunnen gaan", aldus een woordvoerder. De vereni ging staat ervoor open om in de toe komst wel mensen van de wachtlijst toe te laten. Eelman had ook nog een vraag over inpandige recreatie-appartementen. „Mag dat ook pas weer als we onder die 1600 zijn gekomen?" Volgens Schilling is omzetting mogelijk voor de mensen die momenteel een vrij stelling voor kampeereenheden heb ben Dat leverde een slimme vraag op van Frits Agter uit De Koog. „Als een agrariër met een vrijstelling twee inpandige appartementen bouwt en drié caravans bijplaatst en hij ver koopt zijn bedrijf, valt de nieuwe eige naar dan ineens onder de kleine logiesverstrekkers?" De wethouder bleef het antwoord schuldig, maar beloofde het uit te zoeken Een toekomstig tekort bij De Bol der door de hoge nieuwbouw- kosten mag nooit ten koste van de werkgelegenheid in de sociale werkplaats gaan. Die voorwaarde stelde de raadscommissie welzijn woensdagavond, naar aanleiding van verlaging van de bijdrage van 2 naar 1,1 miljoen gulden aan de bouw. Op korte termijn zijn de winstverwachtingen bij De Bolder goed, vanaf 1999 zal de gemeente een eventueel tekort moeten aan vullen, vooral als de rijksbijdrage aan banden wordt gelegd. De leden van de commissie welzijn begaven zich woensdag nadrukkelijk op het terrein van hun collega's van financiën. Aan de uitvoering van de nieuwbouw op het Wezenland - duur zaam, functioneel en zonder overbo dige luxe - viel dan ook weinig toe te voegen Directeur Leen Noordzij had het wensenpakket voor de nieuw bouw tot in detail bij gemeentewerken gedeponeerd, die bij het ontwerp en de uitwerking met over één nacht ijs waren gegaan. ..Het bestek is water dicht". reageerde Noordzij op twijfels van Erna Eelman (VVD) en Hans Roeper (PvdA) over mogelijke tegen vallers bij de bouw. Volgens wethou der Eelman verloopt de sanering van de ondergrond volgens plan. zodat de bouw volgens schema in maart kan worden gestart Nu al sparen Ondanks de verlaging van de ge meentelijke bijdrage was Noordzij met somber gestemd De klinkende winst cijfers van de sociale werkplaats waarborgen de komende jaren een sluitende begroting. Pas vanaf 1999 kan de schoen gaan wringen. Om de extra kosten van de nieuwbouw (jaar lijks ƒ120.000.-) te dekken bestaat de kans dat De Bolder moet aankloppen bij de gemeente. Het voorstel van Cees Hin (CDA) om een eventueel overschot op de gemeentelijke begro ting van 1996 alvast voor De Bolder te reserveren, kreeg geen steun. .Wellicht is het verstandig dat de gemeente nu al begint te sparen om het toekomstige tekort te dekken", boden Jaap Vlaming (Groen Links) en Hans Roeper een alternatief Pieter de Groot (D66), wegens ziekte niet op de vergadering, gaat morrend akkoord. Slechts onder voorwaarde dat een toekomstig tekort met met de OZB wordt verrekend en dat het col lege rustig aan doet met andere in vesteringen Misschien moet al eerder dan in 1999 worden bijgepast, analyseerde Erna Eelman de winstcijfers van 1995 ,.Veel incidentele meevallers, zoals ziektegelden en de overheids bijdrage. waarvoor in de toekomst geen garantie bestaat." Een ver keerde voorstelling van zaken, con stateerde Noordzij. Volgens de direc teur waren er wei degelijk blijvende meevallers En voor dit jaar verwacht De Bolder zelfs een zeer forse winst. Het bezwaar van familie Wiering tegen de rotonde op de kruising Hoornderweg/Pontweg is door het college van b en w niet ontvanke lijk verklaard, omdat deze veel te laat is ingediend. Erna Eelman van de VVD hield in de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dinsdag een pleidooi om daar soepel mee om te gaan, maar volgens wethouder Schilling is dat niet mogelijk. De brief van de familie is wel mee gestuurd naar Gedeputeerde Staten, waar de beslissing over de rotonde binnenkort valt. ..Maar als wij 'm als- Noordzij waarschuwde echter voor teveel optimisme. ,,De toekomst is heel lastig te voorspellen Toch was hij niet bang dat de overheid de bij drage door de gunstige winst op Texel al te fors zal verlagen. ..Als we boven het gemiddelde zitten, laten ze een gezond bedrijf als het onze nooit failliet gaan." Verlaging van de re serve van De Bolder met een half miljoen vond hij geen probleem, om dat een te hoge reserve wél tot on aangename kortingen kan leiden. Vindingrijk Noordzij temperde de verwachting dat de nieuwbouw tot een hogere pro- duktie zal leiden. ,,Want je staat er versteld van hoe vindingrijk onze medewerkers met het huidige ruimte gebrek omgaan." Jaap Vlaming ver geleek de huidige Bolder met de boe renbedrijven van kort voor de ruilverkaveling. ..Als je er willekeurig een deur opentrok stond er altijd een koe achter. Op De Bolder kom je ach ter elke deur wel iemand tegen." Medewerkers mogen van de raad niet de dupe worden van een eventueel exploitatie-tekort in de toekomst. Ema Eelmans vrees dat men zich straks op De Bolder over de kop moet werken vooreen beter rendement, is volgens Noordzij ongegrond nog hadden behandeld had een ho gere instantie deze wel opzij gelegd wegens die te late indiening. Het was met een weekje te laat. maar wéken", aldus Schilling. Eelman vroeg tevens waarom de overige bezwaarmakers er nog met van op de hoogte zijn gesteld dat het college hun zienswijzen afwijst. Ze kreeg de verzekering dat dat spoedig zal gebeuren. Het gerucht dat de ro tonde groter wordt dan aanvankelijk gepland en dat daarom dus een nieuwe artikel 19 procedure moet worden gevoerd, werd door de wet houder ontkend. Jan Koolhof van het CDA maakt zich zorgen over de problemen die kun nen ontstaan met overstekende paar den bij de rotonde. Hij vroeg opnieuw of daar in den lande ervaring mee is. Schilling beloofde dat na te gaan. moet volgens het college een afhankelijk adviesbureau aan te komen om een oplossing te den voor de scheiding van het «landsche Huis en basisschool iperhonk. De Vereniging Ge enschap Eierland (VGE) laat het «deel liever aan een eigen finan- iel expert over. Vandaag maakt VGE een keus. Vooruitlopend arop hebben 625 van de 810 in fers van De Cocksdorp sympa- e betuigd voor een alternatief uwplan, waarbij de school op de idige plaats bij het dorpshuis 'dt uitgebouwd. Het college gaf «oorkeur aan een nieuw school- bouw. Een impasse waarin tij- "s twee overlegrondes nog geen bot is gekomen. college wil mei de nieuwbouw b eind maken aan de financiële strengeling tussen Durperhonk en dorpshuis. Het onderwijs functio- trt binnen het Eierlandsch Huis H) niet naar de wens van de oolleiding. De lokalen zijn deels in md Monen van de dorpscommissie Eierland overhandigt de adhesiebetuigingen or het alternatieve plan aan de burgemeester. (Foto Gerard timmerman het EH gevestigd, waardoor gelden die bestemd zijn voor de school ook ten goede komen aan het dorpshuis. Volgens b en w is er de afgelopen jaren al meer dan genoeg geld op de verkeerde plek terecht gekomen. Andersom, zo claimt de VGE die het dorpshuis beheert, is er geld dat door de Cocksdorper gemeenschap is opgebracht, aan het schoolgebouw besteed. Nekslag De school en het dorpshuis moeten dus zowel fysiek als qua exploitatie worden gescheiden. „Overal in het land zie je dat de combinatie school en gemeenschapscentrum met werkt, Texel is wat dat betreft geen uitzon dering", aldus burgemeester Van Rappard tijdens een onderhoud dinsdagmorgen met de dorps- commissie. In De Cocksdorp is men bang dat door de scheiding EH/school het dorpshuis met meer permanent bezet zal zijn. „En dat is de nekslag voor een groot deel van het verenigings leven in de noordkop", aldus Robbert van den Bent, die sprak namens de clubs Handtekeningen De toezegging van wethouder Eelman (welzijn) dat bij de bouw van een nieuwe school, los van het EH, de dorpshuisfunctie wordt gehand haafd, ging Van den Bent niet ver genoeg. Doordat het EH in de huidige situatie permanent wordt gerund door het echtpaar Ooijevaar, functioneert het gemeenschapscentrum heel an ders dan de dorpshuizen in de ove rige dorpen Om dat te onderstrepen hield de dorpscommissie een handtekeningenactie, waarin sympa thie werd gevraagd voor het alterna tieve bouwplan. „Het plan voor een aparte school en dorpshuis, geschei den door een muur is kwalitatief net zo goed als een aparte school ver derop, terwijl het een besparing leved van circa één miljoen gulden." Alternatief Circa zeventig procent van de Durpers betuigden adhesie voor het alternatief, dat door de firma Alkema Honingh is getekend. Ook circa zeventig procent van de ouders wil graag dat de nieuwbouw op die wijze wordt gerealiseerd. Burgemeester Van Rappard kreeg de handtekenin gen dinsdagmorgen aangeboden door Gerard Monen van de dorps commissie. Hoewel de standpunten van het college en de Durpers ver uiteen lijken te liggen, willen ze vol- Gijs Afman heeft bij de gemeente een bezwaar ingediend tegen een bestemmingswijziging van een stolp boerderij aan de De Ruyterstraat in Oudeschild Schilder Gert Jan Roos wil daar een atelier en galerie begin nen en Afman vreest parkeer problemen. In de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid van november zal over dit onderwerp een hoorzitting worden gehouden gens de burgemeester beiden het zelfde. Namelijk dat school en dorps huis zelfstandig draaien „Op welke manier, is een kwestie van uitwer king Onafhankelijk bureau De gemeente heeft volgens wethou der Eelman nog geen definitief stand punt over de kwestie ingenomen „Een onafhankelijk bureau moet eerst kijken de situatie zich de afge lopen twintig jaar zich tot op heden heeft ontwikkeld en vanuit het huidige uitgangspunt een nieuw begin ma ken." De VGE wil zich bij voorbaat met aan het externe oordeel binden en geeft de voorkeur aan een eigen financieel expert De kwestie werd gisteravond tijdens overleg tussen het college en de VGE opnieuw be sproken, Vanavond maakt de VGE haar beslissing bekend. Aannemersbedrijf Tatenhove was met ƒ263.000,- ex BTW de laagste inschrijver voor de aanleg van het fietspad Limietweg. Overige meedingers waren De Vries en Van der Wiel, Texel BV, Cobeton, KWS Heerhugowaard en P Daalders Aannemersbedrijf. Met een grote zwaai is de 9,5 ton zware potvis van EcoMare dinsdag weer op z'n plek gezet. Het ge vaarte, dat vorig jaar een uitge breide renovatie onderging, moest tijdelijk uitwijken wegens bouw activiteiten aan de Waterzaal. Veel publiek was er dinsdag getuige van hoe met een kraan van de firma Mosk uit Den Helder het potvismodel weer op z'n vaste plek werd gepar keerd. Als de Waterzaal komerid jaar gereed is komen bezoekers via de trap uit het ondergrondse deel uit onder de staart van de potvis Het model is gemaakt aan de hand van het skelet van de potvis die in 1953 strandde op de Texelse kust. Het stalen frame én acht polyester lagen geven het model op ware schaal z'n stevigheid. 'nten in de groenteafdeling van tert Heijn wisten dinsdagmiddag in niet wat ze zagen. Uit het dak insde water omlaag en even la- 'kwam het hele plafond naar be llen. De lekkage werd veroor- tkt door een kapotte slang aan wasmachine van de boven- «rvrouw, die op dat moment niet eis was. 'l'a medewerkers van AH het on- ?ak kort na de middag in de gaten Hen, werden maatregelen geno- i De leiding werd afgesloten en 'loer gedweild, zodat het winke- d publiek gewoon weer groente "inkopen. Het ongemak voor de ?en heeft daardoor niet lang ge- IJ'd, al duurde het even voor het ''weer aanging, door problemen de elektriciteitstoevoer, de bovenbuurvrouw was niet -adevrij De vloerbedekking in haar Wement is verloren De meubels 'achter ongeschonden gebleven. De potvis zweeft terug naar zijn vaste plek. Links EcoMare-medewerker Wiebe Sytsma en rechts Rob Bakkerdie werkt bij smid Lou Witte In De Waal. ifoio sairo won-Ecoiwnoi

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5