Cjroen 'wartsjexels in het harL, N Storm doet zeil rond vuurtoren scheuren Exporteur weigert toch leliebollen Lindeboom 100 jaar Omwonenden nachtje in hotel Eshuijs T/ -AVRQJ Wampex: het was weer feest VOOR ELKAAR! de familie van Texel Kans op prijs voor Radio en TV Texel Kerkeveiling in Eierlandsche Huis ummer CD-rom van Jug Bros is hoogstandje 2 Volle bak voor pianoconcert 2 Wie verzint naam voor schilderijen? 3 Bijzonder optreden van blinde Amerikanen 3 Wampex'96: weergoden werkten mee 7 Getijdenkooi Nioz meer dan volière 9 Te hard 0 Attence Ondanks uitspraak Scheidsgerecht: Adoptie zeehond door PolyGram Oosterender jeugd zamelt voedsel in leslissing kabel Den Hoorn nabij Geld verdwenen bij brand „Avanti" Bromfietser te snel Fietsendief slaat slag van 2.200 Silo in De Waal eeft geen status O De AVRO bedankt en de inwoners Het was DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS vjNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Programma's van Radio Texel en TV Texel zijn genomineerd voor de Theo Heisterkamp Prijs. Dat is een aanmoedigingsprijs, uitgeloofd door de Stichting Nederlands Fonds voor de Lokale Omroep. De winnaars worden op 30 november in „De Meerpaal" te Dronten be kendgemaakt. Het genomineerde radioprogramma is een aflevering van „Natuurwijzer" De betreffende uitzending werd sa mengesteld door Hans Witte en Mark Fonds; de techniek was in handen van Maarten Dijker Het Texelse pro gramma heeft concurrentie van twee andere inzendingen; van AFM Am sterdam en Slingeland FM Op tv-gebied maakt het programma Buurtschappen" van TV Texel kans op dezelfde aanmoedigingsprijs De lokale tv-stations van Den Bosch en Wagenmgen zijn hier de andere me dedingers. De prijsuitreiking is op het RTV Fes tival, een wedstrijd voor lokale omroe pen, die voor de zesde maal wordt gehouden. Texel dingt voor het eerst mee. De prijs bestaat uit een oplei ding van de Media Academie. Deze is bedoeld voor een programma of omroep die met een aantal eenvou dige verbeteringen kan doorgroeien naar een uitstekend niveau. Voorzit ter van de jury is tv-presentatrice Maartje van Weegen. De driejaarlijkse veiling van de Her vormde en Katholieke kerk van De Cocksdorp komt er aan. Zaterdag 2 november gaat het evenement om 19.30 uur van start in het Eierlandsche Huis. Onder toezicht van notaris Jan Dogger zal dan weer een groot aantal goederen en diensten worden geveild. De organisatoren zijn nog volop be zig met het inzamelen van die goede ren en diensten Praktisch alles is welkom om onder de hamer te wor den gebracht: meubelstukkken, een kaas, een lam, grasmaaien, een avond oppassen, melken, sorteer- werk - kortom alles wat voor iemand van waarde kan zijn Kleine goederen zijn inmiddels al opgehaald. Met de grote spullen ge beurt dat op zaterdag 1 november. Wie zelf goederen wil brengen kan gedurende deze week terecht in de schuur van „Labora" aan de Hollandseweg Vrijdagavond en zaterdagochtend a s. is daarvoor ook het Eierlandsche Huis geopend. VERDER IN DIT Bij een snelheidscontrole op de Post weg in Zuid-Eierland reden woensdagmiddag 41 van de 363 au tomobilisten te hard Ze hadden geen oog voor de opvallende surveillance wagen en het bord waarop hun snel heid was af te lezen. De snelste haalde 77 km/u en kreeg een bekeu ring van 170,-. Twee dagen eerder vond op hetzelfde punt ook een snelheidscontrole plaats. Toen waren er 45 overtreders. De grootste weg- piraat stoof met 81 km/u door de slin ger ind e weg en kan een bekeuring van 220,- tegemoet zien. De kerkeveiling is een evenement voor iedereen, dus ook voor de jeugd. De eerste kavels zijn zelfs speciaal voor de kinderen bestemd. Zij kun nen, al dan met onder begeleiding, bieden op speciaal voor hen be stemde goederen en diensten Deze keer wordt tijdens de veiling ook gezorgd voor oppas voor meeko mende jonge kinderen. In een aparte ruimte worden ze tot 23.00 uur bezig gehouden met spelletjes en films. (ADVERTENTIE! TEXELSE^COURANT Cfna AnbJSnfl b W 4jrï_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: parfumerie drogisterij De lelietelers die bollen hebben verkocht aan bloembollenhandel A. de Bruijn verkeren in grote on zekerheid nu de exporteur de bol len ondanks de uitspraak van het Scheidsgerecht weigert. De hande laar stuurde vorige week een brief rond met die mededeling. Gisteren voerden de advocaten van de bloembollentelers en de tussen handel overleg over de vraag hoe nu verder te handelen. Er is druk schriftelijke verkeer tussen juristen van verschillende partijen, kwekers, veilingen en De Bruijn over de vraag of er nu wel of niet moet wor den geleverd en aan wie. In een brief schrijft de exporteur onderhevig te zijn aan „een bombardement van nega tieve publiciteit in binnen- en buiten land. wat heeft geleid tot grote schade aan onze verkooppositie". Het bedrijf schrijft hierdoor de bollen niet te kun nen betalen. Als de kwekers toch le veren. is dat voor eigen rekening en risico, aldus de brief. In aansluiting daarop werd een leverantie door Texpol vorige week door medewer kers van De Bruijn geweigerd. Recht Volgens Frits Zandbergen van de Koninklijke Algemeene Vereemging voor Bloembollencultuur, heeft De Bruijn volgens het Handelsreglement het recht om de bollen te weigeren. „Maar dan moet hij tien procent van het totale bedrag aan schade aan de telers vergoeden en het prijsverschil van de bollen vergoeden." De exporteur stelt de drie in- en ver koopbureaus aansprakelijk en kon digde aan die voor de (burgerlijke) Andre is een film over een jonge zeeleeuw, die wordt gered door een klein meisje. Vanaf 7 november is het ontroerende, waargebeurde verhaal op video verkrijgbaar en ter gelegenheid daarvan heeft productiemaat-schappij PolyGram Video een zeehond in EcoMare geadopteerd. Zijn naam luidt...Andre. Voor de goede orde de film gaat over een zeeleeuw, maar EcoMare vangt alleen zeehonden op, vandaar dat de geadopteerde Andre ook een zee hond is. Het dier wordt eind deze maand met andere, op krachten ge komen huilers of dit jaar in EcoMare geboren dieren, uitgezet Van de vrij lating wordt door PolyGram een uit gebreide fotoreportage gemaakt. rechter te slepen Ingewijden schat ten de kans niet hoog in dat De Bruijn zonder financiële offers onder z'n leverantieverplichting uit kan. Onzekere tijd Volgens de advocaat van de telers maakt De Bruijn zich schuldig aan zogenaamd schuldeisersverzuim, omdat de koper weigert en de verko per niet in staat stelt zijn verplichtin gen na te komen. Telers maken daar door een hele onzekere tijd door. De advocaten kijken nu hoe het verder moet. Misschien moeten de bollen zolang bij de veiling worden opgesla gen, want volgens de uitspraak van het Scheidsgerecht moeten de in- en verkoopbureau's zich aan de koop overeenkomst houden De jeugdclubs van de Gerefor meerde en Hervormde kerk van Oosterend halen zaterdag 2 no vember huis aan huis voedselpak ketten op in Oosterend. Dat ge beurt ten bate van de christelijke hulporganisatie Dorkas uit Andijk, die zich bezig houdt met hulp aan de armsten in Albanië, Roemenië, Rusland en de Oekraïne. Het is de bedoeling dat de mensen die pakketten zelf samenstellen door de volgende produkten bij elkaar te brengen: 1 doosje thee. 1 kg witte suiker, 1 kg witte bloem, 1 kg witte rijst, 1 pak macaroni van 500 gram, 1 blik groente van 400 gram, 1 blok smac/luncheon meat, 1 pak koffie van 250 gram, 3 pakjes soep en een plas tic fles zonnebloemolie. De mensen kunnen naast of in plaats van voedsel ook een envelop met geld beschikbaar stellen. Van dit geld wordt dan weer voedsel gekocht Zaterdag vanaf 10.00 uur worden de pakketten en enveloppen huis aan huis opgehaald. Zelf afgeven kan ook van 10 00 tot 16.00 uur in het jeugdhuis aan de Oranjestraat. Mensen van buiten Oosterend die aan de actie willen meewerken kun nen de gevraagde produkten vrijdag en zaterdag brengen bij „Het Olijf blad", Weverstraat 60 in Den Burg Daarnaast zal zaterdag in de super markten een voedsellijst worden uit gedeeld, waarmee in de betreffende winkel produkten gekocht kunnen worden. Deze spullen kunnen dan in een doos bij de uitgang worden ge daan Tevens staat daar een bus voor eventuele giften De schade aan het zeil rond de vuurtoren bleef beperkt tot één afgescheurde baan. IFoto Gerard Timmerman) n zware storm heeft vannacht schade aangericht aan het ilen de steiger rond de Eierlandse vuurtoren. Uit voor- rg zijn de omwonende gezinnen gisteravond geëvacu- id. Zij brachten de nacht door in een hotel in Den Burg. dewerkers van steigerbouwer Mobuco uit Vlaardingen i vanmorgen vroeg begonnen met het herstellen van de hade. harde zuidwester veroorzaakte ermiddag scheuren in het zeil, dat ie steigers rond de vuurtoren is pannen. Waarschijnlijk doordat er ide binnenkant van het zeil bij de oening turbulentie ontstond. Door Seeds harder aantrekkende wind eurde één baan van het zeil aan aiidkant aan flarden. Daarbij kwa- i aluminium stijlen waarmee het s bevestigd, naar beneden. Deze •n vielen in de directe nabijheid de toren op de grond Omdat d verwacht dat de wind naar rdwest zou draaien en zou aan- keren tot minstens windkracht 9, sn de huizen van de buurtbewo- s het risico door rondvliegende erialen te worden getroffen, fidweercommandant Dick jeneel, die aan het eind van de dag ter plaatse een kijkje nam. tot in samenspraak met de else politie de omwonenden te meren. „Een preventieve maat- jen afzienbare termijn valt het luit of Den Hoorn kabel krijgt of L Kabelexploitant Jaap Drijver die stap zetten als de RST de ipeerterreinen Kogerstrand, de Noord en Loodsmansduin op het kabelnet aansluiten. Als gebeurt, kan 88 procent van de else huishoudens via de kabel ijken. Volgens de RST kleven er iheel wat haken en ogen aan de abeling. «eg naar Den Hoorn wordt voor 'abelexploitant een stuk korter als Recreatiestichting voor de kabel I. De kosten die voor aansluiting Loodsmansduin moeten worden raakt, zijn hoger dan die voor het prstrand, dat al een eigen elnetwerk en ontvangsstation It. Drijver heeft de RST aangebo- ialledrie campings aan te sluiten, ïbij hetzelfde tarief per aansluiting dl gehanteerd. De RST zal, af- «elijk van een onderhoud met •er, beslissen of het al dan met «gaat. RST-directeur Menno rnann laat desgevraagd weten dat beslissing wat hem betreft nog Inabij is. Met Loodsmansduin zijn 1450 aansluitingen gemoeid. 'Hoorn is het enige dorp dat nog iet ongewisse verkeert over de elaansluiting. Met uitzondering 'de huizen langs de Polderweg, is De Waal op de kabel aangeslo- Momenteel wordt gewerkt aan de lading naar Oost. Voor het eind dit jaar hoopt Drijver de leiding !>de Postweg naar De Cocksdorp t grond te hebben. De Durpers tullen dit jaar nog met kunnen =n, veel bewoners langs de Post- jwèl. nenteel kan 78 procent van de slse huishoudens kabel kijken. regel", aldus Jongeneel. De brand weer was paraat, maar hoefde met uit te rukken. Volgens Jongeneel be stond geen instortingsgevaar voor de steiger en was het verder te gevaar lijk om in de buurt te komen. Om te voorkomen dat nieuwsgierigen te dichtbij kwamen, werd het terrein met een slagboom afgesloten. Daar naast werd de firma Mobuco gebeld; Diefstal uit kraan Dieven hebben het voorzien op een graafmachine die was geparkeerd aan de Ploeg- elanderweg. Vorig weekend gingen ze er met een mobilefoomnstallatie vandoor en van zaterdag op zondag namen ze het zwaailicht mee. Waarschijnlijk is vóór het uitbre ken van de brand op donderdag 17 oktober een bakje met geld uit het kantoor van hoeve „Avanti" gesto len. Het bakje bevatte enkele dui zenden guldens. De verdwijning werd daags na de brand bemerkt na inspectie van de spullen die uit het brandende gebouw zijn gehaald. Vervolgens werd bij de politie aangifte gedaan. Inmiddels heeft de politie degenen verhoord die bij het leeghalen van het kantoor en woning waren betrokken. Volgens politievoorlichter Cor Stam is daarbij nadrukkelijk onderzocht of het bedrag wellicht tijdens de brand in veiligheid is gebracht en pas daarna is verdwe nen. Uit de verhoren bleek echter dat deze optie nagenoeg moet worden uitgesloten, aldus Stam De politie houdt er rekening mee dat iemand het pand is binnengeslopen en na de diefstal brand heeft veroor- medewerkers arriveerden met de laatste boot op het eiland maar kon den niets uitrichten De politie hield gisteravond en vannacht letterlijk een oogje in het zeil met extra surveillan ces Vanmorgen rond half acht be gonnen medewerkers van Mobuco de beschadigde delen naar beneden te halen. De schade beloopt enkele duizenden guldens. Voor zover be kend is er in de omgeving geen schade aangericht. Met de reparatie van het zeil wordt gewacht tot de wind gaat liggen Een bromfietser die reed „als een piloot van een Starfighter" Zo om schreven surveillerende agenten de rijstijl van een 19-jarige bromfietser uit Den Burg vrijdag omstreeks 17.30 uuropdeBernhardlaan Na een korte achtervolging werd de bestuurder aangehouden De bromfiets is voor nader onderzoek naar het politiebu reau overgebracht. zaakt. De eventuele dief hoefde met in te breken, want de deur was niet op slot. Andere spullen worden niet vermist. Overigens is de brand niet in het kantoor ontstaan, maar in de naastgelegen schuur. De technische recherche, die vrijdag 18 oktober een onderzoek instelde, heeft geen oor zaak kunnen vinden. De mogelijkheid van brandstichting blijft hierdoor open. De politie verzoekt mensen die op die bewuste donderdag „iets" rond de betreffende boerderij hebben gezien, dit te melden, tel. 32 21 88. Een onbekende heeft vorige week uit een berging van een bungalow aan de Bosrandweg een fiets ter waarde van 2.200,- gestolen. Het rijwiel is eigendom van de 42-jarige huurder uit Kaïserslautern, die de fiets had afgesloten Het betrof een race- terreinfiets van het merk Quowaen met 18 versnellingen. Het is weer voorbij, een aaneenschakeling van bijzondere opdrachten, gekke spelletjes en lichamelijk afzien. Kjapsma had zich weer uitgeslooft om de deelnemers een speciale zestiende editie van het jaarlijkse spektakel te bezorgen. Verderop in deze krant een uitgebreid verslag. •oormalige graansilo in De Waal tl niet aangemerkt als industrieel Md. Dat is het antwoord van b en !P een vraag van Groen Links- dslid Jaap Vlaming. Dat het ge- te een dergelijke status ontbeert 'Vlaming wel bekend, maar hij We dat dat misschien nog komt. college heeft daar echter geen temen toe. „Zolang ik in de poli- zit weet ik niet anders dan dat het r,9 weg moest", mopperde wet- der Schilling dinsdagavond tij- 5 een commissievergadering. Roeper van de PvdA vindt het wenselijk dat een inventarisatie gemaakt van wat Texel aan Weel erfgoed heeft, maar ook liep de wethouder niet voor Op jacht naar een el in een lantaarnpaal. Foto Moivh Hoijnon) S VLISSINGEN 118 - ai so 75 In de maand november bestaat De Lindeboom 100 jaar! Een heuglijk feit en aanleiding voor de familie Stiekema ons te vragen op 8 november een jubileumkrant uit te brengen. Wilt u hen middels een advertentie feliciteren, neemt u dan uiterlijk woensdag 30 oktober contact met ons op. Uitgeverij Langeveld de Rooy, tel. 362600 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VOOR ELKAAR! Iedere vrijdag om 21.00 uur bij de AVRO op Nederland 1. r

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1