Tin Landa passeert 100.000-kg grens Weekend teso Film TEXELSE COURANT- I oud Papier Radio Texel I06.ll VOOR 2 en 3 november Kerkdiensten zondag 3 november Bluesmuziek in De Slock Mannenkoor wijdt Koger zaal in ANTONIA Agenda TEEVA-portretten van Johan Reydon Jeugd rond met kinderpostzegels Strenderpop viert lustrum Meditatiedag Collecte diabetes Even een pak SNERT halen in Al IS 13 IS II I.AAHl VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 1996 is een goed jaar voor de fa milie Kuip van hoeve Kilstee aan de Nieuwlanderweg. In juni ein digde melkkoe Anita 31 op de Nationale Rundvee Manifestatie bij de beste tien koeien van Neder land. 3 oktober schoot een koe uit dezelfde stal, Tin Landa, door de magische 100.000-kg grens. Een prestatie die in manege Akenburg gisteravond werd bekroond met een krans om de nek. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel in Den Burg oud papier op. Bewo ners wordt verzocht de bundels en dozen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zoveel mogelijk op de container-verzamelplaatsen. Komende zaterdag wordt het oud pa pier opgehaald in de volgende stra ten 1. Julianastraat. Drijverstraat, Mr. Kraaistraat, Burdetstraat, Tjakkerstraat, Lieuwstraat, Hallerweg, Korfbaeck, Duykerdam, Sluyscoog, Verlaet, Vuurbaeck en Middelton. Dat de huldiging in de manege plaatsvond was niet toevallig. Pre cies aan de andere kant van de weg werd mede-eigenaar Cees Kuip op hoeve Rozenburg geboren. Waar zijn vader een gemengd bedrijf had met schapen, koeien, varkens en kippen, koos Kuip voor specialisatie in de rundveehouderij. ,,Want ik heb de koeien en de fokkerij altijd interes sant gevonden." Kuip laat vaak z'n gezicht zien op fokveedagen, afstammelingen keu ringen en excursies „Want daar zie je nog wat en kun je wat opsteken." Tijdens de overkantse uitstapjes bleek dat de traditionele koeien niet zo produktief waren als werd aange nomen. „Amerikaanse. Canadese en Israëlische koeien scoorden be ter, vandaar mijn vroege interesse voor de USA-lijnen." Bos Tijdens een excursie belandde Kuip eind zeventiger jaren op het bedrijf van het huidige D'66-kamerlid Pieter ter Veer bij Renkum ,De melk veehouderij lag rondom in de bos sen. vandaar dat de namen van de koeien met Bos begonnen. Ter Veer hield er vooruitstrevende ideeën op na Hij had zogenaamde kennel-stal len waarbij naar Amerikaans voor beeld alleen de ligboxenstallen over dekt zijn en de rest in de open lucht." Fokkerij-liefhebber Kuip was onder de indruk van de bedrijfsvoering en de veestapel Bij de rondleiding zag hij de spikkelbonte Bos Torna Toen hij een kleine tien jaar later naar een veiling ging waar de veestapel van hetzelfde bedrijf onder de hamer kwam, kocht hij de derdejaars kalfs- koe Tin Landa, een kleindochter van Bos Hellen. Geen nakomelingen De inmiddels dertienjarige Tin Landa ontpopte zich als een waardige uit breiding van de veestapel van de familie Kuip. „Ze heeft bij ons zeven keer gekalfd en daarbij acht stiertjes ter wereld gebracht." Geen nakomelingen dus voor Tin Landa, maar wel een indruk wekkende melkproduktie Overigens blinkt ze niet uit wat betreft vet- en eiwitgehaltes Kuip: „7.200 kg. ter wijl de meeste koeien met 100 000 kg rond de 8.000 kg. zitten." De melkproduktie is met het enige waarmee Tin Landa de aandacht trekt ..Qua type lijkt ze op de Itali- Op Radio Texel is zaterdagmorgen vanaf 8.30 uur de gezellige familie quiz het „1001 vragenspel" te beluis teren. Presentatie Wim en Lia van Leersum. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 10.00 u. ds J ter Haar in Doopsgezinde kerk, uitz. via RadioTexel en De Lichtboei. De Waal: 10 00 u. ds. H.R Betting; oogstdankdienst; m.m.v. The Messengers De Koog: 10 00 u dienst in De Waal. Den Hoorn: 10.00 u dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u ds. C. de Jong uit De Lier; m.m.v The Gospeltram; na afloop koffiedrinken. Oudeschild: 18.00u dhr B Guiljam.maaltijddienst De Cocksdorp: 11 00 u ds. C de Jong uit De Lier, oogst- dienst. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 ds F J Daane. 19.00 u.ds FJ Daane; zangdienst; uitzending via De Lichtboei Oosterend: 10.00 u. ds J. Vonk, 19 00 u. ds. J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE In de kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 u en 16 00 u. ds J Baaijens uit Enkhuizen GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10 00 u. ds J. ter Haar; samen met Hervormden; uitz via De Lichtboei en RadioTexel. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg 10.00u.ds. J Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 u herenkoor; viering Allerzie len; uitzending via De Lichtboei. Zondag; 10.45 u dameskoor; nevendienst en crèche. SintJan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing: 10.30 u. „De tegenwoordigheid van de Messias en zijn heerschappij." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Moge Jehovah u ten goede gedenken" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Dokter R.A. van den Bent F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234 Aanvragen visites tussen 9 00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17.00-17.30 u., Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12.00 tot 12 30 uur op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00-17 30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheel kundig centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongeval len of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers: 313086 (R. Heerenveen), 314727 (P Meuleman), 314669 (C.M. van Karsen) of 312270 (JG.de Winter). Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdelmgTexel. voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur) telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13.00 -14.00 uur geopend, telefoon 313241. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreek uren- 314152. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6. Den Burg Kraamhulp: Voor directe kraamhulp opTexel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-637744 (24 uur bereikbaar). Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 uur. Telefoon tijdens kantooruren 322188, buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel 319413 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers mnood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066 Kunstgebitreparatie: TandtechmekVan Kralmgen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfondsen particulier praktijk), tel. 312069, b.g.g 06-52804779. Tandtechmek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg.Tel 312112 Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 uur Zaterdag 10 00-13.00 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11 00-12 00 uur en 16 00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen aanse koe Vulva, die op de NRM van 1990 in Utrecht veel bekijks had. Keurmeester Baks vond de vergelij king zó treffend dat hij de koe van Kuip 94 punten gaf, het maximum Een jaar later deed ze het goed op de fokveedag in Den Hoorn. In de productie-klasse zette jurylid Maar ten Schoone haar op de eerste stek, met als commentaar; „Ondanks haar iets te diepe uier en haar kromme benen zet ik haar boven aan. Want een koe met zo'n mach tig type heb ik nog maar zelden ge zien." Vorige winter dreigde ze om gezondheidsproblemen het record niet te halen, maar afgelopen zomer herstelde ze wonderbaarlijk. Kuip „Het blijft een beste koe waar we veel plezier aan hebben." Bluesliefhebbers kunnen woensdag vanaf 21.00 uur terecht in De Grooten Slock. Daar treedt „Artelligence" op. een duo be staande uit Pieter Adriaans (de broer van Jug Bros-Ewout) en Frans Wessels. De toegang is gratis Hoe de akoestiek is. is een gok. Dat zal op zaterdag 9 november duidelijk worden als het Texels Christelijk Mannenkoor een najaarsconcert verzorgt in de grote zaal achter dorpshuis De Hof in De Koog. De zang wordt af gewisseld met klanken van de blazersgroep van Excelsior. Na een proefsessie in de lege zaal werd besloten de grote ruimte ach ter De Hof in te wijden met een najaarsconcert van het mannenkoor. „Het is een mooie test. Je weet niet hoe het klinkt als de ruimte vol men sen zit", vertelt Klaas Hayma. Met vlonders van strandhuisjes zal een soort podium worden gemproviseerd en op de vrouwen van de koorleden wordt een beroep gedaan voor het versieren van de zaal De Koger dorpscommissie verzorgt het licht en de geluidsinstallatie. Voor het concert is geen speciaal repertoire ingestudeerd, al zijn er enkele werken bij die nog met eer der door het koor ten gehore zijn gebracht Traditiegetrouw wordt geestelijk werk gevolgd door enkele lichtere liederen Die opzet wordt ook gevolgd door de blazersgroep. „Héél Excelsior is te groot voor de zaal Maar zo'n groepje blazers kan wel", aldus Hayma. Het koor is blij met de mogelijkheid om in de zaal te zingen. „We heb ben veel donateurs in De Koog, dus we vinden het leuk dat we nu eens naar die mensen toe kunnen. Boven dien hebben we in De Hof de gele genheid een pauze te houden, zodat iedereen even iets kan drinken, ge zellig kan babbelen of het dorpshuis kan bekijken." De toegang tot het concert is gratis „Antonia" van Marleen Gorris won vorig jaar de Oscar voor de beste buitenlandse film, terwijl de rolprent ook al een belangrijke prijs op het festival van Toronto had gewonnen. Toch waren de meningen zeer verdeeld: de één vond de film „oppervlakkig en nietszeggend met een plat effectbejag", de ander van een „authentieke schoonheid, waarin vrouwen over de hele wereld zich in zul len herkennen". Van een sim pele NCRV-film tot een pareltje dat de tongen los zal maken.... Het verhaal lijkt zo simpel; vanaf het doodsbed van overgroot moeder Antonia wordt in flash backs verhaald over haar boeiende leven. Hoe zij als oorlogsweduwe na twintig jaar te rugkeert naar haar geboortedorp om samen met haar dochter haar demente moeder te begraven. Maar die blijkt nog niet te zijn overleden (en gelukkig maar, an ders zouden we het schitterende optreden van Dora van der Groen hebben moeten missen). Antonia besluit in het dorp te blijven en zo krijgen we. in verschillende episo des, 50 jaar uit haar leven te zien. De rol van Antonia is een fraaie prestatie van Willeke van Ammelrooy. mild, warm en vol iro nie. Een sterke vrouw, zoals alle vrouwen sterk zijn in deze licht- femimstisch getinte film Met het ritme van de seizoenen, in een cyclus van dood en geboorte, wordt in een bijna bijbelse trant een boeiende filmgeschiedenis verteld ANTONIA, di/wo 20.30 uur INDEPENDANCE DAY, vr/za 18.30 en 21.30 uur, zo/ma 20.30 uur, za/zo mafinée 15.30 uur A GOOFY MOVIE, za/zo 14.00 uur Vrijdag 1 november In Cinema Texel draait om 18 30 en 21.30 uur „Independence Day" Zaterdag 2 november De Europese kampioenschappen kustvissen worden gehouden op het strand. Van 10.00 tot 14.30 uur bij Paal 20 en van 21.00 tot 24.00 uur bij de vuurtoren. In Cinema Texel draait om 14.00 uur„AGoofyMovie"enom 15.30, 18.30 en 21.30 uur „Independence Day". In Oosterend haalt de jeugd vanaf 10,00 uur huis aan huis voedsel- pakketten op voor de hulp organisatie Dorkas. Afgeven in het jeugdgebouw aan de Oranje straat kan ook, van 10.00 tot 16.00 uur. In zaal de Ferrever is vanaf 19.30 uur kinderdisco, georganiseerd door de jeugdraad van gym vereniging Texel Om 14 00 uur begint bij de Bies- bosweg in de Dennen de club cross (wintercompetitie) van de wielervereniging Om 14.45 uur senioren A-klasse. In het Eierlandsche Huis begint om 19.30 uur de kerkeveiling van de Hervormde en Katholieke kerk van De Cocksdorp. Jeugdclub Oudeschild houdt vanaf 20.30 uur disco in dorpshuis 't Skiltje. Entree voor niet-leden f2.50 Zondag 3 november In manege Akenburg wordt van 11 15 tot 16.00 uur een spring- wedstrijd gehouden, 's Ochtends officiële gedeelte, 's middags oefenparcours. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „A Goofy Movie" en om 15.30 en 20.30 uur „Independence Day". In de concertserie De Muze wordt in het Kiekendief-theater van De Krim opgetreden door La Passione (Italiaanse volksmuziek en klassieke kamermuziek). Aan vang 14 00 uur. Paragnoste Lia Schipper uit Zaandijk geeft een demonstratie in De Lindeboom Entree f 10,-; leden f7,50. In De Worsteltent begint om streeks 15.30 uur de presentatie van de workshop zang die in het weekend is gehouden onder lei ding van Rosemary de Sussa. Entree gratis. Margriet Timmer uit polder Het Noorden is te zien in het EO-pro- gramma „Bjrrt" via Nederland 2, aanvang 20.00 uur Maandag 4 november In de R K. kerk van Den Burg houdt het Koninklijk Texels Fan fare een openbare repetitie ter voorbereiding van deelname aan het bondsconcours op 16 novem ber Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait voor de laatste keer „Independence Day"; 20.30 uur. Badmintonclub Texel houdt om 21.15 uur ledenvergadering in de kantine van sporthal Ons Genoe gen Dinsdag 5 november In het jeugdhuis van Oosterend begint om 9 30 uur een inter kerkelijke koffieochtend voor vrouwen. Thema „Leven met het onvolkomene". Om 14.30 komt de Doopgsgezinde zusterkring bijeen in het zaaltje bij de kerk. Discus sie rond de vraag: „Wanneer ga je als mensen goed en verant woord met elkaar om?" In De Lindeboom geeft historicus J.G. Kikkert uit Oostvoorne een lezing over „Het Licht van Texel", 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Antonia". Woensdag 6 november In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Antonia" Vanaf 21 00 uur in café In den Grooten Slock in de Parkstraat „Arlelligence" (Pieter Adriaans en Frans Wessels) verzorgen blues optreden. TESO Extra afvaarten (halfuurdienst): Vrijdag 1 november tussen 9.35 (afvaart Texel) en 16.05 uur (af vaart Den Helder). Er worden geen wachttijden ver wacht Hoogwater te Oudeschild Vr. 1 11.00 en 23.46 u Za. 2 11.20 en u. Zo 3 0.26 en 12 00 u. Ma. 4 1.00 en 13 00 u. Dl. 5 2.04 en 14 20 u. Wo. 6 3.14 en 15.45 u Do. 7 4.25 en 17.05 u. Vr. 8 5 34 en 18.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 3 novem ber op om 7 38 u en gaat onder om 17 06 u., 3 november laatste kwartier, 4 novem ber doodtij. In 1975 werden Paul Hohner. Niek Welboren en Johan Reydon ge vraagd les te geven aan een teken club. Dit werd de TEEVA en vijl jaar lang was Reydon daar actief Hij maakte onder andere een serie por tretten met houtskool, sepiakleurige aquarelverf en een combinatie van rode. blauwe en sepiakleurige verf. De portretten van Texelaars zijn de hele maand november te zien in het koffiehuis Burgwal 37. ..Marieke van Eist vroeg me om te exposeren in het koffiehuis. Ik heb alti/d wel veel getekend, maar vooral voor mijn werk bi/ de Stichting Texels Museum. Privé heb ik geen recent werk gemaakt.Reydon wimpelde de expositie aanvankelijk af. maar dacht later ineens aan zijn verzame ling TEEVA-portretten ..Ik dacht: misschien is dat juist wel leuk Die mensen zijn nu zo'n twintig jaar ouder. Reydon houdt niet van langdurig priegelen aan een tekening. Meestal maakte ik een opzetje en dat was dan het beste Op sommige van zijn werkstukken schreef hij hoe lang hij erover deed om het te ver vaardigen. Op enkele staat een kwar tier of zelfs maar twaalf minuten. ,,Ga je er te lang aan prusten, dan teken je iets meestal dood. Reydon heeft goede herinneringen aan de TEEVA-tijd, voorat ook aan Paul Höhner die met zijn creatieve geest de leiding met name op zich nam. Na de periode van vijf jaar stopte Reydon ermee en nam hij ook thuis de pen met meer op ..Naast een volledige baan en vele hobby's, waaronder het verbouwen van mijn huis. had ik er gewoon de rust niet voor. Tussen de tekeningen en aquarellen hangt ook één olieverfschilderij van een boer lussen zijn schapen. ..Dat is om te laten zien dat ik ook nog wel eens wat anders deed. Foto Tessn de Graatf) De jeugd van de basisschol: brengt woensdag huis aan huisd bestelde kinderpostzegels en kaai ten rond om daarmee geld in I zamelen voor leeftijdgenootjesdi het minder goed hebben getroffer In de Rabobank opent het Comit Kinderpostzegels Texel woen dagmorgen een verkoopstand. De kinderpostzegelactie heeft ee feestelijk tintje. Dit jaar worden voor de zeventigste keer rondgi bracht. De opbrengst is bedoeld vot kinderen met een handicap, mets ciale of emotionele problemen of di door onrust of armoede in hun lan in de knel zijn geraakt. De helft va het geld blijft in Nederland en de a dere helft is bestemd voor de Den) Wereld. Ook Texelse verenigingent organisaties die zich inzetten voort* welzijn van kinderen kunnen eent* roep doen op het fonds, zoals inl* verleden de dagopvang voor kindr ren in Oudeschild. Gegadigden kun nen contact opnemen met Dudyt Boer. tel. 31 41 46. In de stand in de Rabobank kan me van woensdag tot 20 december oo terecht voor kinderpostzegels wenskaarten. De vijftig vrijwillige! zorgen ervoor dat de kraam contint bemand is gedurende de openings tijden van de Rabobank (door d week van 9.00 tot 12.30 en 13.301c 17.00 uur en zaterdag van 10.001c 13.00 uur). Het comité benadert oo! Texelse bedrijven om kaarten en ze gels te kopen. Strenderpop heeft dit jaar zijn lus trum gehad en dat wil de organisatie graag vieren met alle muzikanten (en hun eventuele partner) die ooit belangeloos hebben gespeeld op Strenderpop. Dat gebeurt op vrijdag 8 november in dorpshuis De Bijen korf. De bijeenkomst begint om 21.00 uur en onder het genot van een Meditatiecentrum Prem Mandir houdt zondag 10 november een meditatiedag. De meditaties zoals de Indiase meester Osho die voor westerlingen toegankelijk heeft ge maakt, kenmerken zich door mu ziek, dans, beweging en stilte. De dag wordt afgesloten met een geza menlijke maaltijd. Voor opgave en meer informatie Ratnam Dros, tel. 31 40 13. Deze dag komt in de plaats van de eerder aangekondigde datum 17 november hapje en een drankje kunnen herin neringen opgehaald worden over de afgelopen vijf jaar. Voor de liefheb bers is er de gelegenheid om live muziek te maken. Apparatuur is aan wezig. Er zijn inmiddels uitnodigingen ver stuurd naar diverse (voormalige) bands en bandleden, maar het is voor de organisatie onmogelijk gebleken om iedereen die ooit op Strenderpop gespeeld heeft te bereiken. Wie geen uitnodiging heeft gehad, maar wel wil komen wordt verzocht te bellen naar Willem Witte, tel. 318870 of Biem Vlaming, tel. 318561. Vrijwilligers van het Diabetesfonds Nederland gaan komende week de straat op voor een huis aan huis collecte. Met de opbrengst wordt wetenschappelijk onderzoek naar diabetes (suikerziekte) en de bijko mende neveneffecten als oog aandoeningen betaald. Eén van de kinderpostzegels die dit 1st' worden uitgegeven. (ADVERTENTIE) Eetcafé Telefoon 3148 90 Arno en Cees Kuip van hoeve Kilstee poetsten de 100.000-liter koe Tm Landa gistermiddag op voor de feestivitelten. i *4

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2