Cjrocn '/warL-Jexels in het harL, N< Asbest bom onder verkoop Casino 48 biggen dood na gasexplosie Kerkhof Oudeschild is teveel in trek... Koper eist ontbinding koopcontract Onverzekerde „Anne" wordt gerepareerd VERDER IN DIT ummer Binnenvaartschip ramt havenmond Wrang gevoel rest Dakota-helpers 2 Sport: winst voetballers, verlies volleybaldames 3 Wetenschappers praten over platvis 5 Tien kilometer melkflessen van één koe 5 Vissen werken niet mee tijdens EK hengelen 7 Redders zoeken vergeefs op zee Schadepost van meer dan een ton Mening lezers over „de hoed" B en w: Henk Dekker nieuwe directeur Jan Drijverschool Cabaretier zegt af wegens bevalling TEXELSE^COURANT interieurwinkel PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11130 DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ^rkstraat 10, 1791, AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jONNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 ,i" De bekende spreuk „Ook u wacht ik" op het toegangshek van de be graafplaats van Oudeschild, geldt niet meer voor iedereen Het be stuur van de begraafplaats vindt dat de mensen die voor een be grafenis aldaar in aanmerking wil len komen, afkomstig moeten zijn uit Oudeschild of banden moeten hebben met dit dorp. Die regel is niet keihard Ook andere goede argumenten om juist daar begra ven te willen worden, neemt het bestuur in overweging, maar de tijd is voorbij dat iedereen die dat wilde, hier zijn laatste rustplaats kreeg. Het Oudeschilder kerkhof geldt door zijn kleinschaligheid, inrich ting en ligging in het fraaie Hoge- berggebied als de meest sfeer volle begraafplaats van Texel. Er zijn daar dan ook naar verhouding veel mensen ter aarde besteld die niet uit Oudeschild of omgeving afkomstig zijn, waaronder diverse van buiten Texel. Als die trend doorzet, zou de begraafplaats op den duur vol raken zodat overle denen uit Oudeschild er niet meer terecht kunnen Vandaar het sinds kort afhoudende beleid. Beheer en exploitatie van het Oudeschilder kerkhof zijn een hervormd/katholieke aangelegen heid. Driekwart van de doden akker staat vooral ter beschikking van Hervormden en buitenkerke lijken. Het overige kwart (met ge wijde aarde) is voor katholieken Ongeveer die verhouding is ook te vinden in het kerkhofbestuur dat uit drie hervormden en twee ka tholieken bestaat. De beheers- werkzaamheden worden groten deels verricht door secretaris G. Stolk, die deze functie binnenkort overdraagt aan H A. van Katwijk. De roemruchte spreuk op de toe gangspoort was ooit onderwerp van twist. Er waren mensen die het nogal dreigend vonden, zodat het opschrift op een gegeven moment verdween Anderen za gen dat als een kwalijke ontken ning van de realiteit van de dood en wilden de spreuk terug. Onder hen werfbaas Kees de Wijn, de toenmalige beheerder van de be graafplaats Hij schilderde de let ters er eigenhandig en demon stratief weer op. Uit de reacties bleek dat velen aan zijn zijde stonden Sindsdien wordt het op schrift zorgvuldig in stand gehou den 1 elchior Tijssen uit Den Burg eist ontbinding van het (voor- pige) koopcontract voor het voormalige pand Casino/ jestion. De electronica-ondernemer kocht de disco van de meerite, nadat hij in april van dit jaar de hoogste inschrijver is. De gemeente is volgens Tijssen nalatig. Het gebouw zou met asbest zitten en het is volgens hem de vraag of de ftone-grondverklaring terecht is afgegeven. Hij stelt de ge- eente aansprakelijk voor geleden schade en wil zijn gelijk snoods via de rechter halen. Het college eist op haar beurt hadeloosstelling ais Tijssen van het pand af wil. >sen zag in het complex aan de ■aanstraal een mooie lokatie om Ie wonen en om er zijn bedrijf iltec Telecommunicatie en een owroom in te vestigen. Van dat ie is hij inmiddels afgestapt. „Ik been hele wrange smaak aan de nkoop overgehouden." maf het moment dat in het raad- i de enveloppen van de hrijvers werden opengescheurd, 'liep de overname problematisch, igelvaste spullen die nog in het bouw aanwezig waren en die het a meerwaarde gaven, zouden nog lendom van Stiekema zijn. Ook 'en van de technische installatie, als de verwarming en filverversing. werden door Ed lekema ontmanteld tel voorlopig koopcontract met de meente werd de bepaling opgeno- :n dat de spullen die tot de tech- iche installatie van het gebouw toren vóór 10 juli terug zouden Tijssen: „Van die afspraak is Is terecht gekomen. De ge- ■ente is dus nalatig." iar bleef het volgens Tijssen niet Een eerste inspectie van het bouw leerde dat in het dak en de Wergevel asbest was verwerkt. ii werd in het voorlopig koop- ntract nauwkeurig omschreven. Er :rd echter met geen woord in ge rept over het asbest dat in de rest van het complex was verwerkt, ter wijl ik uitdrukkelijk had gevraagd of er nog meer asbest aanwezig was. Bij nader onderzoek bleek dat er wél te zitten. Het betrof materiaal waarin de aanwezigheid van asbest met werd verwacht. „Je kan er werkelijk geen spijker inslaan, of je komt wel asbest tegen. Het zit achter bijna elke gipsplaat of schrootje. Ik schat dat er afgezien van het dak en de achtergevel op z'n minst 140 vier kante meter asbest in het gebouw is verwerkt. Monsters die ik naar de Inspectie van de Gezondheids bescherming in Den Haag heb ge stuurd bevestigen dat Volgens Tijssen is het asbest wegens de brandveiligheid bij de verbouwing van de disco in 1977 op legale wijze aangebracht. „De gemeente had dat kunnen weten, want het bleek ach teraf uit de bouwtekeningen op het raadhuis. Ik werd echter afge scheept met een tekening, waarop dat met was af te lezen." Tijssen wil het pand verbouwen. Op de wijze zoals hij dat van plan is, zullen alle asbestdelen moeten wor den verwijderd. Als dat op een ver antwoorde manier gebeurt, is hier mee volgens de prijsopgave van een gespecialiseerd bedrijf ƒ100.000- gemoeid „Dat is een verzwegen gebrek. Ondanks mijn verzoeken om hiervoor tot een oplossing te komen heeft de gemeente altijd gedaan alsof het hun probleem niet was." Vervuilde grond Uit grondonderzoek is verder geble ken dat op bepaalde plekken teerachtige vervuiling in de grond zit. „Zonder enig overleg met ons is vervuilde grond uit het complex ver wijderd en vervangen Maar onder het gebouw, waar mogelijk de groot ste vervulling zit, is niet gemonsterd. terwijl dit volgens de onderzoekende instanties wel zou moeten. De ge meente heeft hieraan geen gevolg gegeven, het onderzoek voortijdig beëindigd en het perceel als bouwkavel geschikt verklaard." „Het pand zit vol met verborgen gebreken. De gemeente probeert er onderuit te komen door de wet naar eigen hand te zetten Volgens ma kelaar Hans Eelman heeft de verko pende partij, in dit geval de ge meente, echter niet de verplichting de grond te monsteren. De tegenslag heeft Tijssen, die al leen nog schriftelijk en via de advo caat met de gemeente communi ceert, doen besluiten van de aankoop af te zien „Zonder dat ik iets aan de verbou wing heb kunnen doen, heb ik al honderden uren in de kwestie ge stopt. Het lijkt op een gebed zonder end. Ik krijg het gevoel dat de ge meente me niet serieus neemt." Tijssen wil van de koop af. Hij eist de aanbetaling terug en wil schade loos worden gesteld voor de kosten die hij heeft gemaakt en de omzet- dervmg die hij heeft geleden. Het college heeft voor de afwikkeling van deze kwestie een advocaat in de arm genomen. De gemeente heeft al aanzienlijke kosten gemaakt om de transactie mogelijk te maken. Als Tijssen tot eenzijdige ontbinding van de overeenkomst overgaat, dan overweegt het college een eis tot schadeloosstelling en vergoeding van de derving van de verkoop opbrengst van het pand. Vooruitlo pend op een mogelijke rechtszaak wil het college deze zaak met via de pers spelen. „Het leek wel een bal in een flip perkast", zo omschrijft een oog getuige de binnenkomst van de „Mirjam" uit Maasbracht in de haven van Oudeschild. Het schip dat voor de bietencampagne la ding kwam halen caramboleerde gistermorgen door de haven mond, waardoor de remming be schadigde. Het binnenvaartschip vertrok uit Den Oever richting Texel bij een wind van 5 a 6 Beaufort. Onderweg viel het mee, maar eenmaal bij de ingang van de Oudeschilder haven aange komen was de wind aangewakkerd tot zuidwest 9 a 10. „Ais de schip per dat had geweten, was hij waar schijnlijk niet gegaan", aldus een medewerker van het havenkantoor. De windkracht verraste ook hem. We hadden een voorspelling van 8, maar de werkelijkheid bleek erger De vlagen dwars op de ingang blie zen het lege schip tegen de stuurboordspalen, waarna de Mirjam terugsloeg tegen een paal aan de overzijde, die kraakte onder de on zachte aanraking. Twee dekluiken sloegen overboord. Eén ervan kon worden opgevist, de tweede is nog zoek. De Mirjam liep aan de voorzijde een flinke deuk op door het voorval. De schade aan de remmingen zal door deskundigen worden getaxeerd, waarna de verzekering van de schip per de kwestie afhandelt. Reddingboot Beursplein 5 en de Koger wipperploeg hebben vrijdagavond vruchteloos de Noordzee afgezocht naar een schip in nood. De redders kwa men in actie nadat rond 23.00 uur ter hoogte van het Molengat een rode vuurpijl was gesignaleerd. De pijl werd opgemerkt vanaf supplyer De Buffel en op Texel vanaf de wal door iemand uit de buurt van De Koog. Het kustwachtcentrum alarmeerde de KNRM-stations Eierland en De Koog en zorgde dat de vuurtoren werd bemand. Ook werd de Helderse reddingboot Suzanna gevraagd om uit te rukken. De Beursplein 5 verkende het Molen gat, maar kon niets ontdekken. Ook het afschieten van een „parachute fakkel", waarmee een deel van het gebied werd verlicht, hielp niet. De wipperploeg bleef aan land. De ploeg reed langs het strand ten zuiden van De Koog en zocht de woeste bran ding met lampen af. Omstreeks 01.00 uur werd de actie afgeblazen ilijft de hoed op het Greenside 'otel staan, of gaat hij er af? Een vraag die op veler lippen kandt. zeker nu de Raad van het college in het gelijk leeft gesteld. B en w hebben leen genade voor Greenside en Jat kan ingrijpende gevolgen tebben voor eigenaar Paul tonst Hoe denkt „gemiddelde" Texelaar over deze kwestie? Dat seen vraag die de redactie zich Helt. Niet alleen aan zichzelf, naar woensdag ook aan de le- ®rs van de Tekelse Courant, fessen 10.00 en 12.00 uur Haan onze lijnen open om (op ieknopte wijze) uw mening te Seven. Ons nummer is (36 26 !0). Faxen is ook mogelijk (31 41 'I) De redactie belt zelf ook een hntal willekeurige T exelaars om "aar hün mening te vragen. De resultaten staan vrijdag in de Texelse Courant. Op het bedrijf van A. en M. Wijt- ten aan de Postweg in De Cocksdorp zijn bij een brand 48 biggen zo ernstig gewond ge raakt, dat ze door de dierenarts moesten worden afgemaakt. Acht tien biggen waren er minder ern stig aan toe maar of zij in leven kunnen blijven is nog niet zeker. De brand ontstond woensdag om streeks 14.00 uur, vrijwel zeker door ontsnapt methaangas dat vanuit opslagputten de ruimte was binnen gedrongen waarin de varkens wor den gehouden. Vermoedelijk is een zodanige verhouding ontstaan tus sen het methaan en de in de ruimte aanwezige zuurstof, dat knalgas ontstond. Dit kwam tot explosieve ontsteking door de gaskachel waar mee de ruimte wordt verwarmd Daar bij moet voor korte tijd een steekvlam zijn ontstaan die een groot deel van de ruimte vulde Andere brandbare delen van het interieur vatten daarop vlam, zoals kunststofleidingen en isolatiemateriaal. Brandwonden Op dat moment waren A. Wijtfen en zijn 30-jarige zoon en vennoot Marcel aan het werk in een andere ruimte van het bedrijf, zodat zij on gedeerd bleven. Gealarmeerd door de explosie ging Marcel er met de poederblusser op af en wist het vuur snel te doven. Zijn vader belde de brandweer, die echter niet meer in actie hoefde te komen De biggen die van het vuur te lijden hadden gehad, werden met de waterslang gekoeld. Bij de gewonde dieren was vooral op de rug het haar weg gebrand en hadden zich eerste en tweedegraads brandwonden ge vormd, die een vrij grote oppen/lakte besloegen. Bij 48 dieren zag het er zo slecht uit dat de dierenarts ze een spuitje moest geven. Het is nog al lerminst zeker of de 18 minder zwaar gewonde biggen in leven kunnen blij ven. In de fokkerij van Wijtten worden meer dan duizend varkens gehou den. De verbrande dieren waren big gen van ongeveer acht weken die met een gewicht van rond 24 kilo vrijwel klaar waren voor verkoop De schade aan dieren en gebouw wordt geschat op 20 a 25.000,-. De vorming van het brandbare methaangas in een voorraad mest is een betrekkelijk gewoon verschijnsel Tussen de mestopslag in de putten en de ruimte waarin de varkens ver blijven bestaat in de stal van Wijtten echter verbinding via een schrob- putje dat echter het bekende waters- lot bevat. Omdat het putje de laat ste tijd niet was gebruikt, was het water uit het putemmertje verdwe nen. Het emmertje was daardoor zo licht geworden dat het door het gas omhoog werd gedrukt, zodat het waterslot niet meer werkte Het vorige week aangespoelde jacht „Anne" wordt gerepareerd. Die beslissing heeft de Amster dams/Belgische eigenaar Bert Houtman genomen nadat hij vrij dag en zaterdag op het eiland was om zijn schip te inspecteren. Weliswaar was de ravage in het schip enorm en is de bakboord zijde gekraakt, uit een eerste ex pertise blijkt dat het schip het nog waard is om op te knappen. Het vaartuig is echter niet verzekerd, zodat de eigenaar de reparatie èn de berging uit eigen zak moet betalen. Houtman, die de ergste schrik inmid dels te boven is, sprak gisteren met de waterpolitie in Den Helder om pre cies te achterhalen wat er met zijn schip is gebeurd. „Het is mij eigen lijk een raadsel hoe de zwerver zo ver heeft kunnen komen. De jachthaven van IJmuiden is elektronisch bevei ligd. Je kan er alleen met een pasje in en uit Daarvoor betaal je ook een héél hoog liggeld. Omdat ik er toch nog nauwelijks mee vaar - we heb ben net een drieling gekregen en daardoor nog geen tijd gehad - was dat voor mij de reden het schip nog met te verzekeren Achteraf natuur lijk stom." Houtman kocht de „Anne" eind vo rig jaar niet voor de nieuwbouw- waarde die tussen de 750.000,- en ƒ1 000.000,- ligt maar voor ongeveer een derde van dat bedrag. Trots Uit onderzoek van het jacht, dat tij delijk op het terrein van De Hamster is opgeslagen, is gebleken dat de „Anne" het avontuur naar verhou ding nog redelijk heeft doorstaan „Vergelijkbare schepen zijn volgens de experts onder deze barre om standigheden al na anderhalf uur total loss. De kiel is op een paar kleine gaatjes na, veroorzaakt door de shovel, nog geheel intact Het is een stevig schip en daar ben ik best trots op Gelukkig heeft de motor niet onder water gestaan en valt de me chanische schade mee Er moet een nieuwe dyname en accu komen. Het interieur heeft een flinke opdonder gehad, maar we hadden toch al plan nen om daar iets aan te doen Het schip wordt binnenkort overge bracht naar een overkants scheeps- reparatiebedrijf „Volgens de adviseurs moet het jacht in een over dekte ruimte worden opgeknapt, en dat schijnt op het eiland met te kun nen." Snel gereageerd Voorlopig houdt Houtman de schade, inclusief de berging op ruim een ton Veel hoop dat nog het een en ander op de zwerver is te verha len, heeft hij niet. Houtman is goed te spreken over de berging. „Ik ben verbaasd over de medewerking en de vriendschappe lijke houding van de Texelaars Ik kom uit de Randstad en daar zijn we dat met gewend. Men heeft snel ge reageerd en het schip goed in be scherming genomen. Je hoort wel eens verhalen over de jutters, maar ik mis helemaal niets. Zelfs geen kostbare instrumenten. Alleen mijn zeilpak. Maar van de politie heb ik begrepen dat die zwerver dat had aangetrokken. Het scheen te sme rig te zijn om aan te pakken." De eigenaar denkt er over zijn schip bin nenkort toch maar eens te verzeke ren. Henk Dekker uit De Cocksdorp wordt waarschijnlijk per 1 januari a.s. de nieuwe directeur van de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Dekker, momenteel leerkracht van 't Durperhonk, wordt voorgedra gen door het college van b en w. Volgende week woensdag neemt de gemeenteraad een besluit over de benoeming. Op de openbare basisschool in Den Hoorn ontstond een vacature, nadat Gijs Afman begin augustus de ge meente verzocht hem uit zijn func tie als directeur te ontheffen en hem op een andere Texelse school als onderwijzer aan te stellen. Sinds 30 september is Afman werkzaam op de Strijbosschool in Midden- Eierland. Voor zijn opvolging heeft de ge meente een interne sollicitatie-proce dure gehanteerd Een sollicitatie commissie onder voorzitterschap van wethouder Nel Eelman-van 't Veer oordeelde unaniem dat de 43- jarige Dekker geschikt is voor de vrijgekomen functie. Dekker,'die al 9'/2 jaar in 't Durperhonk voor de klas staat, heeft enige ervaring want sinds het begin van dit schooljaar neemt hij in De Cocksdorp de taken waar van de wegens ziekteverlof afwezige directeur Olga Wouters. De ouders van beide scholen zijn inmid dels per brief van de voorgenomen aanstelling op de hoogte gebracht. Het optreden van Job Schuring in Klif 12 is zondagavond niet doorgegaan De cabaretier had een bijzondere reden voor de afgelasting: hij werd vader Zijn vrouw de op Texel geboren en getogen Miranda Dros, kreeg zondag in Amsterdam haar eer ste weeën en bracht maandag ochtend vroeg een gezonde dochter, Julia, ter wereld. Haar vroegere schoolvriendin Nelda de Grave, tegenwoordig huisarts in Oosterend, hielp bij de beval ling. Fans van Schuring hoeven maar even geduld te hebben, want zondag 24 november komt hij alsnog naar Texel met zijn nieuwe voorstelling „Eindelijk" Degenen die voor afgelopen zon dag hadden gereserveerd, heb ben voorrang. IADVERTENTIE) ym 5"tftsjïxtt i n hé kttl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: f/Jf Gadegeslagen door Rom van Schalk van de strandvonderij inspecteert jachteigenaar Bert Houtman uit België de averij op zijn schip. Ben Konng)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1