Logopedistes: ,,Goed spreken is belangrijk" Sint komt half uurtje eerder Mannenkoor voelt zich snel thuis in De Hof teso .TEXELSE^? COURANT #2 Scouting rijdt zonder uniform Raadsvergadering Uitzetten van zeehonden in „Telekids" Geen prijs voor cross-amazone Brons voor zwemster Agenda Lustrumviering a'Capabel Instructie in de bibliotheek Lezing over zwarte gaten Andere concertdata Oud-leerlingen Even een pak SNERT halen in Havenresfaurant is wegens verbouwing gesloten DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 De zes Texelse logopedistesv.l.n.r. Betty Kooy. Milly Nauta. Renate Kuip. Jacqueline de Porto. Mariét Bouw en Marijke Benning. (Foto Joop Rommots) „Vaak denken mensen dat ons beroep iets met voeten van doen heeft", lachen de op Texel werk zame logopedistes. Hun vak heeft echter alles te maken met spre ken. Zij leren niet alleen kinderen goed praten, maar helpen ook zie ken en ouderen met spraak stoornissen. Eigenlijk in alle ge vallen „als er met praten iets mis is", zoals de titel van een brochure luidt. Donderdag is het de „Euro pese dag van de logopedie". De Texelse logopedistes houden geen open dag, maar willen er graag meer bekendheid aan geven. Drie van de Texelse logopedistes werken in een zelfstandige praktijk, één houdt zitting in het Verpleeghuis, één Chauffeurs die voor Scouting oud papier ophalen, hoeven met in uni form rond te rijden Het misverstand ontstond toen een oproepje voor chauffeurs èn voor oude nog bruik bare uniformen, met elkaar in ver band werden gebracht. De uniformen zijn uiteraard bedoeld voor de jeugd (om te dragen bij clubactiviteiten en chauffeurs worden gezocht om oud papier op te halen. Gegadigden kun nen zich tussen 17.00 en 19.00 uur opgeven bij Nick Slijderink, tel 31 23 74. Na het begrotingsdebat van van middag en vanavond, treedt de gemeenteraad morgenavond op nieuw aan. Vanaf 19.30 uur staat n het gemeentehuis de reguliere maandelijkse vergadering op het irogramma. De vergadering wordt, evenals het debat van van daag, rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel. De agenda luidt als volgt: 1Upemng 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 8 oktober 1996 4. Wijziging uitkerings- en pensioenverordening wethou ders 5. Benoeming directeur openbare basisschool J. Drijver te Den Hoorn 6 Uitbreiding kinderopvang 7 Nieuwbouw D.S W. De Bolder 8 Aanschaf formaatzaag D.S.W De Bolder 9. Uitbreiding formatie I A 10. Najaarsnota 11 Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van a. de familie Siersma voor de uit breiding van de woning Peper straat 51 te Oosterend b. bouwbedrijf Elko Vermeulen voor het bouwen van een bedrijfsschuur aan de Slots- kolk te Oosterend c. architectenburo L. Uriot, na mens de heer G Gerrits voor het plaatsen van een dak kapel en het vergroten van een berging aan De Zes 2a te Den Burg; d Waterschap Hollands Kroon voor het verleggen van een gedeelte van de hoofdwater gang in de Polder Eierland, nabij de Slufterweg 12. Overzicht post onvoorziene uit gaven 13 a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording vragen 14 Rondvraag 15. Sluiting De uit verschillende agendapunten voortvloeiende besluiten tot wijziging van de begroting liggen voor eenieder ter inzage (gemeentehuis, kamer 003) en zijn algemeen verkrijgbaar De niet-toegezonden stukken liggen op de gebruikelijke wijze voor de raadsleden ter inzage bezoekt de Kompasschool (speciaal onderwijs) in Den Burg en éen is via de Schoolbegeleidingsdienst (SBD) actief op de basisscholen Doel van dit laatste is om op zo jong mogelijke leeftijd te proberen spraak stoornissen op te sporen Op Texel worden elk schooljaar de oudste kleuters (groep 2) onderzocht. Alle andere kinderen (4-12 jaar) kunnen worden aangemeld via ouders, leer krachten. schoolarts, tandarts, enzo voort Naast individuele begeleiding is ook een groepsgewijze aanpak mogelijk. De gemeente financiert alleen pre- In het RTL4-programma Telekids op zaterdag a.s. om 10.30 uur is een reportage te zien over de uit zetting van twee zeehonden. Een daarvan is Andre, de door Polygram geadopteerde zeehond. Aanvankelijk was het de bedoeling donderdag de zeehonden uit te zet ten, maar de storm verhinderde dat Vandaar dat vrijdag met de Phoca' van Jan van Dijk naar de Eierlandse Gronden werd gevaren De cameraploeg van RTL was ge tuige van het uitzetten van Tom en Andre. Tom werd begin september op de Mok opgevangen Bij het na deren van de Gronden leek hij de omgeving te herkennen. Eenmaal te water zwom hij als een speer weg Andre is geboren in EcoMare en de vrijheid was nieuw voor hem. Hij zwom na zijn uitzetting nog een keer terug naar de boot, alsof hij afscheid nam Dat kwam voor de filmploeg goed uit, daar Andre door productiemaatschappij Polygram is geadopteerd wegens het uitkomen van de film Andre", die gaat over een zeeleeuw. Ook in dat verhaal is sprake van uitzetting, waarbij het dier steeds weer terugkeert naar zijn redders. ventieve logopedie. Dat is het zo vroeg mogelijk opsporen van kinde ren met taal- en spraakproblemen. Voor de behandeling verwijst de schoollogopediste van de SBD daarom door naar een Texelse logopediste met eigen praktijk. Ouders kunnen voor hun kinderen al op heel jonge leeftijd begeleiding vra gen. Wel is verwijzing van de huis arts nodig. De schoolkinderen op Texel zijn al lemaal „gescreend". „Tien a twaalf procent van de jeugd zou eigenlijk hulp nodig hebben Niet alle ouders zien het belang in Helaas1" Jonge kinderen Logopedie kan al nuttig zijn voordat de kinderen naar school gaan. zo vertellen de Texelse logopedistes „Bijvoorbeeld als kinderen kampen met eet- en drinkproblemen (slikken) of stoornissen in de taalontwikke ling." Op iets latere leeftijd komen spraak, stem, adem en articulatie aan de orde Ook hoorproblemen behoren tot het behandelterrein van de logopediste. Opvallend is dat naast de stem vaak ook de houding moet worden gecorrigeerd „We hebben te maken met kinderen die door hun mond ademen, en daar door slissen. Ook duimzuigen kan tot afwijkend mondgedrag leiden. Dat staat met alleen lelijk, maar kan ook kaakproblemen geven Bovendien worden die kinderen beknot in hun communicatie." De logopedistes beperken zich met alleen tot de spraaktechniek, maar houden zich ook inhoudelijk met het taalgebruik bezig. „Woordenschat vergroten, zinsbouw aanleren, en dergelijke." Ouderen Bij volwassenen gaat het doorgaans om dezelfde problemen als bij kin deren Soms kampen ouderen ook met moeilijkheden op het gebied van concentratie en luistervermogen Soms kunnen logopedistes hulp bie den tijdens de revalidatie na een hersenbloeding of bij ziektes als MS en Parkinson Praten is zó alledaags, dat het des te erger is dat er iets mee mis is „Goed spreken is belangrijk'con cluderen de Texelse logopedistes dan ook. In het zicht van de haven gestrand. Dat gold voor Marian van der Geest en haar paard Ciochrant tijdens het NK cross in Diepenheim Na een re delijke dressuurproef en een score die haar in de middenmoot deed belanden vond Marian haar Waterloo op de laatste hindernis van de cross Ciochrant weigerde voor de oxer, waardoor uitsluiting volgde Nina Willemse uit Den Hoorn heeft zondag tijdens zwemwedstrijden van de kring Noordholland in Zaandam de derde plaats behaald op de 100 meter vrije slag In de categorie meisjes jaargang 1987 zwom ze een tijd van 1.27.6 Sinterklaas komt zaterdag aan op Texel. Hij heeft kennelijk een nieuwe, snellere motor in zijn stoomboot, want hij komt een half uur eerder aan dan andere jaren. Kinderen die hem willen afhalen, evenals de hoogwaardigheidsbe kleders van de gemeente, dienen daarom al om 13.00 uur klaar te staan op de kade van Oudeschild. Wegens deelname van KTF aan een concours, zal Excelsior uit Oosterend de muzikale honneurs waarnemen. De muzikanten bege leiden Sinterklaas tijdens zijn rondgang door Den Burg, die om 14.00 uur begint bij het parkeer terrein voor het LBO. Hij gaat via de Eiemert, Groeneplaats, Bin- nenburg, Stenenplaats, Waalder- straat. Burgerhoutstraat, Koger- straat. Stenenplaats. Hoger- straat. Gravenstraat. Warmoes straat, Eiemert, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats en Binnenburg door naar de Groene plaats Peuters en kleuters kunnen vanaf 14.00 uur terecht in De Linde boom, waar Sinterklaas na zijn rondgang zijn opwachting zal maken. Vooraf is een speciale kindervoorstelling die om 14.15 uur begint. De overige jeugd kan vanaf 14 00 uur in Question Plaza dansen op de muziek van de Sin- terklaas-band. Ook daar komt de oude heilige zelf een kijkje ne men. Een gymzaal is geen kerk, maar qua akoestiek viel de ruimte bij het Koger dorpshuis De Hof niet te gen. Het Texels Christelijk Mannenkoor verzorgde zaterdag een najaarsconcert, waarvoor de opkomst tegenviel. Het was gezel lig vol, maar de zaal puilde niet uit. „Stichtelijk" repertoire overheerste zaterdag Het mannenkoor moest even wennen aan de klank van de zaal, maar hervond zichzelf snel. Bij koorklank is het belangrijk dat alle stemmen een gezamenlijk doel die nen. Daarom was het jammer dat in alle nummers enkele zangers opval lend duidelijk te horen waren boven de anderen uit. Het is altijd aardig als iets afwijkt van het gebruikelijke. Vandaar dat de nummers waarin dirigent Martin de Visser zelf achter de synthesizer kroop, eruit sprongen Hij is niet al leen een vaardig pianist met veel „swing" in zijn manier van spelen, ook wist hij met hulpdirigent Piet Bakker het koor in „Jacobs Ladder" op te zwepen tot een aanstekelijke vrolijkheid. Het gebruik van een synthesizer heeft in het verleden nogal eens af breuk gedaan. Dit keer was de klank echter prima en voegde het instru ment echt iets toe Ook aardig was de Duitse versie van „De Twaalf Rovers" met Rob Manse als solist. De blazersgroep van Excelsior viel aanvankelijk vooral op door de aan kleding tegen de strak in het pak zittende mannen van het koor stak de vrijetijdskleding van de musici af. Ook muzikaal moesten de blazers even acclimatiseren, maar in hun tweede sessie kwamen ze goed uit de verf. Dinsdag 12 november Om 14.00 uur begon in het raad huis de begrotingsvergadering van de gemeenteraad, voortzet ting om 19 30 uur. Voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel vertelt mevrouw Slippens uit Sneek over „Humor in de trouwzaal" aanvang 14 00 uur in De Schakel. In kapel Bethel in Zuid-Eierland wordt de nngavond gehouden van de Hervormde vrouwengroepen met éenacter door de Toneel groep Oosterend; 20 00 uur De afdeling stamboomonderzoek van de historische vereniging komt om 20,00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet- leden welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Nixon". Woensdag 13 november In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story" en om 20.30 uur „Nixon". Tussen 17.30 en 18 30 uur vol trekt zich in cafe (n den Grooten Slock in de Parkstraat in Den Burg de gehaktballenwedstrijd met verkiezing van de „Bal van het jaar". Om 18.30 uur gaan inwoners van Den Hoorn met elkaar om de ta fel in dorpshuis de Waldhoorn Het dorpshuis is open vanaf 17.30 uur. De gemeenteraad komt in open bare vergadering bijeen in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De Bewonersvereniging Texel heeft jaarvergadering in de Witte Burcht, aanvang 20.00 uur Vanaf 21.00 uur heeft de ouder raad van de OSG jaarvergadering in de aula van de school. Om 19 00 uur kunnen de ouders een ritje maken in de alcoholsimulator Donderdag 14 november Hotel De Lindeboom wordt offici eel heropend, aanvang 15.00 uur. Vanaf 20 30 uur avond met histo risch toneelstuk over De Linde boom, gevolgd door de „Texelse night of the proms". Het Tesselhuus aan de Ruyslaan in De Koog houdt van 17.00 tot 19.30 uur open huis. Het IVN Texel houdt in de Thijsseschool ledenvergadering, aanvang 20.00 uur Na de pauze houdt Wim Loning een lezing over schelpen. In Cinema Texel draait om 21.30 uur „Trainspotting" Vrijdag 15 november Om 16.00 uur wordt dorpshuis De Hof in De Koog officieel geopend. Aansluitend receptie tot 18.00 uur. Van 19.00 tot 21.00 uur open huis voor iedereen In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting" Tussen 19 00 en 21.00 uur ver zorgen ensembles van de mu ziekschool presentaties in De Lindeboom, Timmers Tearoom, koffieshop Burgwal 37, Time Out, Peuterspeelzaal d'Ouwe ULO en de Hema. In veldwerkcentrum De Slinger (onderdeel van EcoMare) verzorgt professor Kees de Jager een le zing voor de volkssterrenwacht „Sterren die zwarte gaten wer den" Aanvang 20.00 uur. leder een welkom. Entree niet- donateurs f5,-. In dorpshuis 't Skiltje wordt ten bate van De Zonnebloem een klaverjasdrive gehouden Inschrijfgeld (7,- per koppel. Ver loting met kostbare prijzen. Zaterdag 16 november In de uitzending van Telekids van RTL4 zijn beelden opgenomen van het uitzetten van twee EcoMare-zeehonden, 10.30 uur. Om 13.00 uur komt Sint Nicolaas met de stoomboot aan in Oude schild. De intocht in Den Burg begint om 14 00 uur vanaf de par keerplaats aan de Emmalaan tus sen tennisbaan en Ferrever. Bij de Biesbosweg in de Dennen start een clubwedstrijd van de wintercompetitie van <je wielervereniging. Start B-poule 14.00 uur; A-poule 14.45 uur, In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 19 00 uur „The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting" Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in De Wielewaal „Vakantieleed op Myconos" van Henk Hofman Regie Hetty Beijert; 20 00 uur In De Lindeboom wordt vanaf 21.00 uur een avondvullend pro gramma afgewerkt met de Texelse bands Jug Bros, Intrade en Van Beurden. Ook het komende weekend wor den geen wachttijden verwacht. Voorlopig worden in de weekends geen extra afvaarten meer ge maakt. In verband met de verbouwing van de verkeerstoren op 't Horntje is deze tot en met 12 december buiten gebruik. Bediening van de slagbomen op het opstelterrein is daardoor onmogelijk De opstelling van de auto's zal worden geregeld met pilonen en extra mankracht Gerekend wordt op begrip en me dewerking van de klanten. In verband met de verbouwing van het hoofdkantoor is het kan toor tijdelijk gevestigd in een con tainer aan de westkant van hel gebouw. Sinds gisteren zijn de wachtruimte en de toiletten in verband met de verbouwing ook afgesloten. Aan de oostkant van het hoofdkantoor zijn containers geplaatst met vervangende wachtruimte en toiletten. Hoogwater te Oudeschild Di. 12 9.00 en 21.30 u Wo.13 9.34 en 21.57 u. Do. 14 10.07 en 22.20 u V r. 15 10 30 en 22.50 u Za 16 11.00 en 23.40 u. Zo. 17 11.50 u. Ma.18 0.25 en 12.54 u Di. 19 1.35 en 14.10 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 17 no vember op om 8.03 u. en gaat onder om 16 44 u„ 18 november eerste kwartier, 12 november springtij. a Capabel viert een jubileum. Staand v.l.n.r. Freek Jan Daane, Marius Trap. Wop Rienks, Plet van der Slikke, Jan Beijert, Rob Manse en Han Dros. Zittend: Jan Koorn, Biem Vlaming, Thijs Molenaar, Jan Beijert (dirigent), Jan Beerling en Jaap Kreeft. Op de foto ontbreekt Remco Klein. De Lindeboom herleeft en de media oorlog tussen L&R en Brügemann is beslecht. In de tachtiger jaren waren het hot items voor menige ouwe Sunderklaas speler Een zang groepje baarde in die ti|d opzien door hun veelstemmig gebrachte scherpe teksten. Dat was het begin van het koor a'Capabel De twaalf man sterke formatie brengt onder leiding van Jan Beijert barbershop en close harmonie Zondag 17 november vie ren zij hun lustrum met een optreden in theater 'de Kiekendief' op de Krim Het programma is een dwarsdoor snede van hun vijfjarig kunnen. Er Elke tweede woensdag van de maand houdt de bibliotheek een gra tis instructiebijeenkomst. Het ge bruik van de computercatalogus wordt dan uitgelegd. Deelnemers le ren zelfstandig aan de hand van de computer boeken en andere materi alen te vinden in de bibliotheek De bijeenkomst is vooral voor mensen die weinig of geen ervaring hebben in het omgaan met computers. Morgen om 13.30 uur is het de derde keer dat een dergelijke instructie wordt gegeven. Dit gebeurt buiten de normale openingsuren van de bibli otheek. Aanmelding vooraf is met nodig wordt geknipoogd naar klassieke muziek, jazz, barbershop en close harmony is overtuigend aanwezig en zelfs ouwe Sunderklaas komt weer even aan bod. Show-pianist Jan Lenselink ondersteunt het pro gramma Het concert begint om 14.30 uur en reserveren is gewenst. Kaarten zijn verkrijgbaar bij 'Het Open Boek' of aan de receptie van De Krim. Professor De Jager houdt vrijdag om 20.00 uur op uitnodiging van de Volkssterrenwacht een lezing over sterren die zwarte gaten werden. Hij geeft antwoord op de vraag of zwarte gaten echt bestaan De bijeenkomst is in De Slinger bij EcoMare. leder een is welkom, niet-donateurs van de Volkssterrenwacht betalen ƒ5,- en tree. De data van twee optredens zijn in de brochure van concertserie De Muze per ongeluk verwisseld. Lief hebbers dienen in hun agenda te noteren dat de Afrikaanse muziek groep Njava op 26 januari a.s op treedt en pianist Ivo Jansen op 23 februari. Wie voor één van beide concerten had gereserveerd maar verhinderd is op de nieuwe datum, kan de kaartjes terug geven en ont vangt het geld terug. De vereniging van Oud-leerlinge der Texelse Landbouwschool hee een toneelstuk in studie genomen Het betreft „Mens, had dat toe gezegd", een blijspel in drie bedil, ven geschreven door Roel Kassiet De regie is in handen van Ine Witte Barhorst. Het verhaal draait om twe vrijgezelle broers die na de opemrt van een landelijke wandelroute hui woning beschikbaar stellen aan voor bijgangers, wat uiteraard de nodig kolderieke verwikkelingen tot gevol heeft. Het stuk wordt in het laatst' weekend van januari en begin Ie bruari tweemaal uitgevoerd: eerst i De Waal, daarna in De Cocksdorp (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 TCX6l l't Homije)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2